c M 'Zes gehandicapten in straat is te veel' 'Middenstandscommissie functioneert niet goed' Zoeterwoudse raadscommissie steunt bezwaren omwonenden AGENDA ~Dr Bejaardentehuis twee maanden eerder klaar Middenstand Voorschoten wil niet meebetalen aan onderzoek Schoolstraat jllsirfK 'V O Sloop keukenuitbouw in Leiderdorp niet nodig Voorschotense raadsleden en middenstanders: Stad en rand DONDERDAG 15 SEPTEMBER lpONDl DONDERDAG ZOETERWOUDE Zes verstandelijk gehandicapten mo gen niet in een huis aan de Zoeterwoudse Jan Albert de Gravenlaan wonen. De zes zouden te veel overlast ver oorzaken voor de buurt en de leefbaarheid aantasten, vond de raadscommissie ruimtelijke ordening gister avond. Het standpunt van de commissieleden van VVD, CDA en Progressief Zoeterwoude is geheel in strijd met dat van B en W van Zoeterwou- de. Die vinden alle verhalen over overlast onzin en menen dat het plan goed is omdat de gehandicapten op deze manier in de samenle ving kunnen worden opgenomen. De stichting 'Gemiva', het over koepelende orgaan van diverse instellingen voor geestelijk ge handicapten, diende onlangs een verzoek in om de woning aan de Jan Albert de Gravenlaan te mo gen aanpassen. Het pand zelf was niet groot genoeg en daarom wilde 'Gemiva' in de garage twee slaapplaatsen maken. Zes bewo ners van 'Swetterhage', het insti tuut voor verstandelijk gehandi capten in Zoeterwoude, zouden in het pand moeten gaan wonen. Het college van B en W, gevormd door CDA en WD, steunde het plan en wees bezwaren van om wonenden af. Maar als het aan de commissie ruimtelijke ordening ligt, krijgt de stichting 'Gemiva' geen toestemming om een wo ning aan de Jan Albert de Gra venlaan aan te passen voor ver standelijk gehandicapten. Gis teravond adviseerde de commis sie het Zoeterwoudse college van B en W om geen procedure op gang te brengen die het mogelijk maakt dat er in de garage van het pand twee slaapplaatsen worden gemaakt. Tijdens de behande ling van deze kwestie was een tiental omwonenden aanwezig die bezwaar hadden aangete kend tegen de verbouwing. Sinds half juni wordt het huis aan de Jan Albert de Gravenlaan al door vijf verstandelijk gehandi capten bewoond. De vijf werken overdag en zijn in de weekein den bij hun ouders. Het betreft hier bewoners van 'Swetterhage' die verstandelijk een dusdanig hoog niveau hebben dat ver wacht wordt dat ze in een later stadium geheel zelfstandig kun nen wonen. Momenteel zijn er begeleiders om ze te helpen inte greren in de maatschappij. De stichting 'Gemiva', waartoe 'Swetterhage' behoort, heeft het huis aangekocht met de bedoe ling er zes mensen in te laten wo nen. Dit aantal is verplicht om subsidie te krijgen van het minis terie van volksgezondheid. Het huis is nu slechts geschikt voor bewoning door vijf pupillen. Om de komst van een zesde mogelijk te maken moet de garage van het huis worden verbouwd tot slaap kamer. De directe buren maken nogal wat bezwaren tegen deze uitbreiding. Zij vrezen een toename van de 'overlast' die zij van de bewoners zeggen te hebben. Bij de ge meente is niets van overlast be kend, maar volgens de buren wordt er luidruchtig de trap op en af gelopen en met de deuren geslagen. Zij vrezen dat de over- CD A-wethouder Van der Heij den: "....geen overlast....". (foto Dijkman) last door de komst van nog twee bewoners zal toenemen. Overi gens maken zij bezwaar op grond van het feit dat de garage geen woonbestemming mag krijgen. "Andere inwoners van Zoeter woude krijgen ook geen toestem ming om van hun garage een slaapkamer te maken", aldus de bezwaarmakers. Hete brei Een andere bezwaarmaker richtte zich gisteravond op "de struc tuur van de buurt". Deze (leef- tijd)-structuur zou geen uitbrei ding van het aantal verstandelijk gehandicapten dulden, volgens hem. "De grens is bereikt", meende de overbuurman. Het was duidelijk dat bezwaren meer sloegen op het feit dat er verstandelijk gehandicapte me demensen in de buurt wonen dan dat het ging om onttrekking van garageruimte. Er werd zoge zegd om de hete brei heen ge danst. Toen een aanwezige amb tenaar vroeg of de bezwaren overeind blijven wanneer 'Gemi va' zou besluiten de garage in tact te laten en in de tuin zou gaan bouwen (wat wettelijk is toegestaan) zei de overbuurman: "Het gaat me niet zozeer om die garage, maar om de overlast". Aan het adres van de afwezige stichting 'Gemiva' werd het ver wijt gemaakt dat er destijds geen vooronderzoek en gesprek met de buurt is geweest over de op handen zijnde komst van zes zwakzinnigen. 'Gemiva' heeft dit echter bewust niet gedaan om vervelende gebeurtenissen te voorkomen zoals die in het verle den bij dergelijke voorbereidin gen voorkwamen. Onder meer bij het voornemen in 1978 om op het Watertje gehandicapten te huisvesten kwam de buurt in op stand. Ook bij plannen om in We steinde II verstandelijk gehandi capten zelfstandig te laten wo nen, ondervond men tegenwer king. Overigens werd gister avond benadrukt dat een niet-ge- handicapt gezin ook niet vooraf overlegt met de buurt wanneer ze dan willen gaan wonen. Uitzonderlijk Pe^e ^^zichtsfoto van de hoek EngelendaaUVossiuslaan geeft een goed beeld van de stand van zaken. In het midden met het schuine dak.) staat 'Muzenhof, het sociaal cultureel centrum dat al enkele jaren gereed is. Achter 'Muzenhof de nieuwbouw van 'De Dillenburg waar de bejaarden voor 1 december wonen. Op de voorgrond de heipalen. Daar moet woningbouw komen, maar dat gaat (foto Holvast) nog wel een tijd duren. LEIDERDORP - Het Leiderdorpse bejaardentehuis 'Dillenburg' aan de Cor Gor dijnsingel is twee maanden eerder klaar dan werd ver wacht. De spoedige bouw le vert een voordeel op van maar liefst 160.000 gulden. Dat ver telde voorzitter Van der Windt van de interkerkelijk stichting voor bejaardenverzorging des gevraagd. Het goede weer en de inzet van de bouwvakkers zijn de oorza ken van de snelle bouw, aldus Van der Windt die verwacht dat voor 1 december de gehele verhuizing van 'De Dillenburg' is voltooid. Omdat de tijd dat de stichting twee bejaardente huizen moet bekostigen (het oude en nieuwe gebouw) twee maanden wordt bekort be spaart de stichting 160.000 gul den aan rente. In Leiderdorp Voorwaarde is wel dat het oude gebouw voor 1 december wordt verkocht. Van der Windt heeft daar goede hoop op. "We zijn op dit moment in onder handeling met een gegadigde", aldus de voorzitter. De kandi daat-koper wil van het oude gebouw opnieuw woningen maken voor ouderen die nog wel zelfstandig kunnen wonen maar toch behoefte hebben aan contact met leeftijdsgeno ten. In het nieuwe gebouw van 'De Dillenburg' komen zestig bejaarden te wonen. Met de voltooiing van 'De Dillen burg' is de tweede fase van de bouw op de hoek van de Enge- lendaal en de Vossiuslaan ge reed. Het derde en laatste deel zal voorlopig nog op zich laten wachten. Deze week hebben B en W van Leiderdorp besloten een brief te sturen naar de pro ject-ontwikkelaar Van der Heijden beheer bv uit Woerden met de mededeling dat het hui dige bouwplan niet haalbaar is. Het huidige plan, wooneenhe den voor jongeren, is het zo veelste in rij dat niet haalbaar blijkt te zijn. Het grote probleem is namelijk subsidie van het rijk los te krij gen voor de bouw. Volgens wethouder Meerburg hoeft op die subsidie de komende jaren niet te worden gerekend. Ook verwachtte Meerburg dat het plan op veel bezwaren zou stui ten omdat het zeer dicht bij de andere woningen langs de En- gelendaal zou komen. Voor januari 1984 willen B en W een nieuw plan op tafel heb ben. Omdat de bouwmarkt weer wat is opgeleefd, denkt wethouder Meerburg dat één van de plannen die in het verle den zijn afgewezen nu wel een kans van slagen heeft. Meer burg denkt dan vooral aan het plan om appartementen in een aantal lagen te bouwen. VOORSCHOTEN - De Voorschotense middenstanders zijn niet bereid mee te betalen aan voor de enquête die de gemeente wil laten instellen naar het autovrij maken van de Schoolstraat. Dit werd gisteravond duidelijk tijdens de vergadering van de raadscom missie voor openbare werken. De winkeliers, verenigd in de Onderne mers Vereniging Voorschoten, benadrukten dat de weigering geen fi nanciële kwestie is. Ze zijn immers vrij te bepalen hoeveel ze zouden geven en bovendien kunnen ze tachtig procent van het aan de gemeen te betaalde geld terugverdienen via verschillende subsidieregelingen. De werkelijke reden van de weigering is dat de winkeliers geen geld willen uitgeven voor een enquête waar ze geen enkele behoefte aan hebben, zoals ze dat formuleren. "Wanneer ons zou zijn gebleken dat onze klanten voor afsluiting zouden zijn, zouden we allang hebben in gestemd met een enquête", zei OW-secretaris De la Mar. "Maar ons is nooit iets gebleken van die behoefte". Overigens zijn de winkeliers wel bereid mee te praten over de opzet van de enquête. "Het is van het grootste belang dat dat goed gebeurt", zei het OVV-bestuurslid. "Wanneer je alleen maar mensen ondervraagt die zomaar eens een keertje boodschappen komen doen in Voorschoten, krijg je een heel ander beeld dan wanneer je mensen ondervraagt die vaak in het centrum komen". De wethouder Van Leeuwen zegde toe dat de winkeliers mogen meepraten. Fecstweek De Leiderdorpse openbare lagere school 'De Hobbit' bestaat tien jaar. Ter gelegenheid daarvan is een feestweek georganiseerd. Vrijdagavond is er een receptie annex feestavond voor ouders, genodigden en oud-ouders. De avond wordt gehouden in de school aan het Van Alphenplein en begint om acht uur. Maandag beginnen de festiviteiten voor de leerlingen met het oplaten van ballonnen en het hijsen van de nieuwe vlag van de school. Dinsdag is er een spelfeest op het Van Alphenplein in samenwer king met de eveneens tienjarige school 'De Schakel'. Zo'n vier honderd kinderen doen mee. Sportwedstrijden tussen de bo venbouw van 'De Schakel' en 'De Hobbit' worden woensdag gehouden in sportzaal 'Op DreeF. Vrijdag wordt de feest week afgesloten met een thea tervoorstelling van het poppen theater 'Poppenkeet' in 'Muzen hof. Rock 'n Roll In 'Ons Huis' aan het Kosterspad in Zoeterwoude wordt morgen avond een 'Rock 'n Roll'-dans- avond gehouden. De zaal gaat om kwart over acht open. Kaar ten kunnen telefonisch worden besteld via nummer 071-217702. geval de kwestie van de garage door de vingers moet worden ge zien. "Het betreft hier een uitzon derlijk geval", aldus Van der Heijden die de bezwaarmakers er voorts op wees dat er in Zoe terwoude zoveel garages worden gebruikt voor andere doeleinden dan het stallen van een auto. Het argument dat er te veel mensen in het huis zouden komen wonen wees hij van de hand. "Ieder ge zin kan een groot aantal kinde ren krijgen, dat vergroot ook de overlast", aldus de wethouder. Van der Heijden loofde het stre ven van 'Gemiva' om gehandi capten te integreren in de maat schappij. Uit eigen ervaring "Ik heb het genoegen naast een groep zelfstandig wonende ge handicapten te wonen" kon- stateerde hij geen problemen met deze groep te hebben. De commissieleden hadden echter meer oor voor de bezwaren van de omwonenden. CDA-er Re- mijnse liep wat dat betreft voor op. "Ik heb er begrip voor dat uitbreiding van het aantal bewo ners te veel overlast geeft. Ik ben gevoelig voor het argument dat je rekening moet houden met de leefbaarheid van de buurt", al dus de christen-democraat. Hij meende ook dat de gemeente consequent moet zijn. "Een gara ge blijft een garage", aldus Re- mijnse die evenals de overige commissieleden tegen verbou wing van de garage stemde. De liberaal Mulder meende dat je de tolerantie in een bepaalde straat niet te veel kan belasten. "In dit geval wordt een erg zwaar beroep op de tolerantie-grens ge daan", steunde de WD-er de be zwaren van de bewoners. Zijn collega De Graaff van Pro gressief Zoeterwoude: "Met na me door de bouwkundige kant van de zaak ben ik tegen een aan- (foto Dijkman) passing van de garage in een» slaapkamer. Het is noodzakelijk dat er een goede reden is om af te wijken van de bestemming gara ge of berging". Het negatieve advies van de com missie betekent overigens niet dat 'Gemiva' geen bouwvergun ning krijgt. Als B en W het advies- opvolgen staat nog altijd de mo gelijkheid open om tegen de wei gering van de bouwvergunning in beroep te gaan bij Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. LEIDERDORP - De familie Pieterse hoeft de keukenuitbouw van hun huis aan de Leiderdorpse Rhijnenburg niet af te breken. Dat hebben B en W van Leiderdorp besloten. De uitbouw voor de keuken was precies één steen of dertig centimeter te lang. Dat ene steentje was nodig omdat anders het keukenblok niet in de uitbouw zou passen. Toen ambtenaren van de afdeling bouw- en woningtoezicht dat merkten werd hard opgetreden. Inkorten, was het bevel. Met name het CDA-raadslid Van der Kwaak trok tegen het besluit ten strijde. De hoge kosten van de inkorting zouden niet opwegen tegen het belang van de gemeente Leiderdorp die wilde voorkomen dat er een precendent zou ontstaan, zo hield hij zijn partijgenoot wethouder Meerburg een aantal malen voor. Nu zijn B en W met een tussenoplossing gekomen. Alleen het kozijn van de uitbouw moet dertig centimeter worden verplaatst, zodat die ten minste in overeenstemming is met de bouwvergunning. Rapenburg 6 - start cu 146613. Visser 't Hooft Lyceum - Anthoi, Duycklaan 1, ruilavond I.V. Philatf ca, 19.30 uur. Lady Schier - Botermarkt 23, show, 11 uur, 13 en 15 uur, 19.30 Volkshuis - Apothekersdijk 33, tone, voorstelling 'Morgen komt Mira', Stadsgehoorzaal - inschrijving voor, uitdeling van haring en wittebrood, 3 oktober, 16-20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Cj terbury Tales' van Pasolini, 20 i 22.15 uur. Groenoordhallen - Leidato huishoud show, 13-17 en 19-21 ui Kijkhuis - Vrouwenkerkoorstraat l film 'Come back to the 5 Dime Jit my Dean', van Robert Altman, 20 22.15 uur. LEI! Leidse Wergroep Homoseksualiteit ..T\a Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. W.A® Stats jongerencentrum - Haarlemmt gist straat 73, soos met films en infonr. fna' tieprogramma's, 15-17 uur. Oegstgeest W Ri Gemeentehuis - gemeenteraad, 19J pro Zoeterwoude Gemeentehuis - gemeenteraad, 20 uui VRIJDAG ste Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 1 film 'Come back to the 5 Dime Jic my Dean', van Robert Altman, 20 e 22.15 uur. Groenoordhallen - Leidato, 13-17 uurc 19-21 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21 'APOTHEKEN De avond-, nacht- en Zondagsdienst v« de apotheken in de regio Leide, wordt waargenomen van vrijdag sept tot 16 sept door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, te 120502; Apotheek Beker, Lijtweg Oegstgeest, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden j Interkruis, Middelweg 38, tel. ten nooi den van de Ryn: 134604; tel. te zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel 410131, spreekuur ma t/m do van 15 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, té 896193, spreekuur ma, woe, vr van J3 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan tel. 4641. Burgerlijke stand LEIDEN - Gehuwd: M.K. van Egmond en C. dt Raad; G. Haarland en J. Arends; A.J Buurs en V.J. Mieloo; J.H. de Haas en D.M.T. Schellekens; H. Stouten en E Schlagwein. Overleden: P.J. van Voorthuyzen (1934! man; L.W.F. van Hoesel (1919) man; A.M. Ewals (1896) vrl. geh. gew. mei P.J. Cuppen; A.J.G. Cozijn (1921) man; J. van der Vyver (1892) man; M G. van der Wijden (1895) vrl.; G Hasenoot (1911) man; H. Hoek (1937) man; M. Vlieland (1915) vrl. echtg. van J. van den Beukei; A.P. Bouw- mans (1921) man; W. Stavleu (1914) man; H.G. Veldmaat (1906) man; C.W.A. Hageman (1906) man; T. van de Veen (1918) man. VOORSCHOTEN - Middenstan ders en raadsleden hebben gis teravond tijdens de vergadering van de raadscomissie voor open bare werken felle kritiek geuit op het functioneren van de midden standscommissie, een advies commissie van het college van burgemeester en wethouders. Grootste nadeel van de commissie is volgens hen dat er geen direct contact meer is tussen raadsle den en middenstanders. De com missie bestaat namelijk slechts uit leden van de Ondernemers vereniging Voorschoten; de>cen trumwinkeliers; een lid van de marktcommissie en de wethou der van openbare werken, Van Leeuwen (PvdA/PPR). "Door de ze slechte communicatie stellen de partijen zich vaak prikkel- dend tegenover elkaar op", vond raadslid Aikens (D'66). Ander nadeel van de huidige werk wijze is, volgens de middenstan ders, dat de raadsleden het be sprokene in de middenstands commissie moeten destilleren uit verslagen van deze commis sie. "Uit deze verslagen ontstaat niet altijd een helder beeld", voerden ze aan. "Gevolg is nogal eens dat raadsleden onvoldoen de kennis van zaken krijgen over ondernemers en winkeliers za ken". De middenstanders deden drie voorstellen óm het overleg tus sen middenstand en gemeente te verbeteren. Eerste voorstel van hen was om de functionele com missie van economische zaken opnieuw in te stellen. Deze com missie heeft vanaf februari 1979 tot oktober 1982 gefunctioneerd en bestond uit raadsleden en winkeliers en leden uit de vol gende organisaties: marktrecla- mecommissie, vakbonden, vrou wenraad, Kamer van Koophan del en de verzamelde land- en tuinbouworganisaties. De raadsleden voelden echter wei nig voor dit voorstel. Begeer (WD): "De commissie functio neerde niet, het merendeel van de onderwerpen interesseerde de mensen niet, er zaten ook zo veel verschillende vogels in". Ai kens vond dat dit laatste kón worden ondervangen door een beperkte versie van deze com missie te laten terugkeren. In zijn visie zouden dan alleen le den van de marktcommissie en middenstandscommissie moe ten worden toegelaten. Zijn sug gestie vond echter geen steun bij de commissie. Evenmin voelden ze iets voor het voorstel om de middenstands commissie op te heffen en de le den op te nemen in de raadscom missie voor openbare werken. "Dat is een zeer ongebruikelijke zaak", zei wethouder Van Leeu wen. "Het kan wel, maar we moeten oppassen dat er geen precedentwerking van uit gaat en ook andere mensen in raads commissies willen gaan zitten" Een derde voorstel leek meer kans te maken bij de raadsleden. Dit voorstel houdt in dat raadsleden worden toegevoegd aan de mid denstandscommissie. Boven dien worden de vergaderingen openbaar en mag er dus publiek bij aanwezig zijn. PvdA/PPR, WD en D'66 bleken voor deze variant. Ze benadruk ten dat de raadsleden geen vast plekje moeten krijgen in de com missie. "Het moet vrijblijvend blijven", voerden verschillende raadsleden aan. Het CDA bleek verdeeld over de kwestie. CDA-raadslid Ten Have steunde het laatste voorstel. Zyn fractiegenoot Valkenburg bleek hier echter tegen. Hij geloofde dat de problemen zouden kun nen worden opgelost door "posi tief tegenover elkaar te gaan staan". Wethouder Van Leeuwen zegde toe dat het college van burge meester en wethouders de klach ten goed zal onderzoeken. Of het college vervolgens zal besluiten de werkwijze van de midden standscommissie te wijzigen kon hij nog niet vertellen. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur): zaterdag v 16 30-18 00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 tnv Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20.59 (Autom betaling) Losse nummers 0.85 Directie G Koopman Adj dir N. Ouakernaat Hoofdredacteur: Drs. J W E. Metselaar Adj. Hoo'dredacteur: A van Leeuwen Plv Alg redactiechef: J. M. J Post W F J Wirtz en A A van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J Wirtz (bin./buit /ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) tel 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington. Beiroet. Rome. Madrid. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2