'Ik win praktisch alle skispringwedstrijden' Nieuwbouw Zeehospitium gereed Overkapping zwembad 'De Miereweide' moet minstens 10 jaar mee Koppers stapt op DONDERDAG 15 SEPTEMBER PAGINA 23 Waterskikampioen Van der Meer (Roelofarendsveen): ROELOFARENDSVEEN Samen met Rotterdam be hoort Roelofarendsveen tot het voornaamste domein van de Nederlandse waterskiërs. Het Braassemermeer is de thuishaven voor talentvolle springers. Peter van der Meer geldt momenteel als de voornaamste exponent van de succesvolle Veense vereniging De Brasem, die ander halve week geleden de nationale waterskicup veroverde. De prestaties bij het schansspringen vormden de basis voor die winst in het landenklassement en Van der Meer won dat onderdeel. ter gesprongen. Ik ga nog één jaar door, want ik wil graag 40 meter springen. Dan tel je in Eu ropa ook mee. En het zit er in, dat voel ik". Vijf jaar geleden begon Peter van der Meer (30) actief aan de wed strijdsport deel te nemen. Zijn zus Willy was kampioen van Ne derland en Noord—Europees jeugdkampioene. Die prestaties inspireerden hem. Behalve twee maal winst in het nationale lan denklassement ("een mooier re sultaat omdat het een serie wed strijden betreft, maar de nationa le titel is belangrijker") pakte hij vorig jaar ook de nationale titel teleskischansspringen. De Roelofarendsveense waterskiër Peter van der Meer (30) begint volgend jaar aan zijn laatste springseizoen: "Ik krijg een kick van het springen door Wim van Wanrooy Ook vorig jaar zegevierde de free lance vertegenwoordiger uit Roelofarendsveen bij het schans springen, zijn specialiteit. "De laatste twee jaar win ik praktisch al m'n schansspringwedstrijden. Ik heb me er ook op toegelegd. Slalom en figuren doe ik ook wel, maar niet erg goed. Aan het springen zit een bepaald risico verbonden. Dat vind ik mooi. Ik krijg er 'n kick van", zegt Van der Meer. Dit seizoen, dat praktisch voorbij is, ondervond hij de risico's van het springen aan den lijve. Met een snelheid van 90 tot 100 kilo meter per uur vliegen de sprin gers op de schans af in hun po gingen om alsmaar verder te springen. Het laat zich raden dat het 'aansnijden' op de punt van de schans uiterst zorgvuldig moet gebeuren om ongelukken te vermfiden. "In België heb ik een zware val ge had. Dat kwam door een valse wind, waardoor ik mijn even wicht verloor. Ik had een gebro ken sleutelbeen, gebroken rib ben en een gescheurd trommel vlies. Toen ben ik vijf weken uit de roulatie geweest en heb ik ook niet deel kunnen nemen aan het Nederlands kampioenschap", herinnert Van der Meer zich. Achter de ongenaakbare Jos Slot uit Rotterdam is hij de tweede springer van Nederland. "Jos is echt all-round, ik ben een pure schansspringer. Maar ook op dat onderdeel is hij beter. Bij de laat ste wereldkampioenschappen werd hij dertiende met 43.50 me ter. Zelf heb ik tot nu toe 38 me- Einde Nu staat Van der Meer aan het ein de van zijn carrière zonder inter nationaal ooit aan de bak te zijn geweest. "Ik draai ook pas twee jaar mee bij de echte top. En als je je specialiseert, worden de se lectienormen voor Europese en wereldkampioenschappen stren ger. Je moet bijvoorbeeld 42 me ter kunnen springen om bij een WK redelijk voor de dag te ko men. Daar ben ik nog niet aan toe. Bovendien, tegen wat die Amerikanen presteren kunnen wij toch niet op. En in Europa steken de Engelsen er bovenuit". Van der Meer verhaalt dan over de ongelijke omstandigheden waar onder waterskiërs trainen. Aan de overkant van de plas beschik ken Amerikanen en ook Engel sen over eigen skischolen, waar ze vanwege het betere klimaat twaalf maanden per jaar kunnen trainen. Vergelijk dat met Neder land. "Wij kunnen hier maar vijf maanden per jaar aan de gang. En dan nog moetje daar zo'n vijf Op grote hoogte zwevend door de lucht maakt Van der Meer sprongen tot bijyia veertig meter: "Met veertig meter tel je in Europa mee. En het zit er in, dat voel ik". weken vanaf trekken vanwege bijvoorbeeld oostenwind. Op de Braassem kunnen we dan niet trainen. De schans ligt aan de westkant en dan heb je te maken met springgevaarlijke watergol ven, waardoor je niet kunt trai nen". Om dat euvel weg te nemen zou den de skiërs graag een paar cen trale banen in Nederland willen zien, die niet windgevoelig zijn. De Bosbaan in Amsterdam kan zo'n baan zijn. Die roep van skiërs om zo'n baan heeft in het recente verleden al een bestuurs crisis opgeleverd, maar volgens Van der Meer wil het huidige be stuur van de WSB daar nu wel aan tegemoet komen. "Vroeger hebben we daar al gezeten. Of het nu weer lukt is de vraag. Ik heb horen vertellen dat het hu ren van die baan vijfduizend gul den per dag kost". Erg tevreden is hij voorlopig met de accommodatie van z'n eigen vereniging. Als bestuurslid tech nische zaken constateert hij met voldoening dat er sindskort een splinternieuwe schans van 20.000 gulden in het water ligt. "Je bent dan wel afhankelijk van de wind, maar dat water op de Braassem is echt een unicum, een van de mooiste springgele- genheden in ons land. Dus wij hebben niet te klagen. Pas als'je echt de (inter)nationale top wilt bereiken heb je de garantie van meer trainingsmogelijkheden nodig. Neem mezelf. Als ik ver der wil springen betekent dat dat ik meer moet trainen. En dus el ke kans moet kunnen grijpen. Ik heb net uitgelegd dat dat in Ne derland niet kan". Skispringen is voor topbeoefena- ren een kostbare sport. Van der Meer zegt zo'n tienduizend gul den per jaar kwijt te zijn. Daar voor heeft hij in de importeur van Reflex-ski's een sponsor ge vonden, iets bijzonders in het kleine wereldje. Nog een jaar gaat hij door. Dan werpt hij zich volledig op de begeleiding van talenten als Eric van der Maas uit Leiden. "Over twee jaar zit hij bij de Europese jeugdtop. Nu is hij adspirantenkampioen van Ne derland en springt hij al 30 meter op de training. Uniek voor een jongen van die leeftijd", voor spelt Van der Meer. KATWIJK "In het nieu we voorzieningencen trum hebben de bewo ners de privacy die ze nodig hebben", zegt ge neesheer-directeur H. Locht van het Rijnlands Zeehospitium in Kat wijk. Burgemeester C.A. Bos zal het centrum op vrijdag 23 september of ficieel openen door de onthulling van een 'laat ste steen'. "Eigenlijk was het de bedoeling dat de koningin de opening zou verrichten, maar zij kon niet komen. We hebben de da tum eigenlijk verkeerd geko zen, want de opening is net in de week van prinsjesdag. Dan heeft de koningin het natuur lijk erg druk". Voor het nieuwe voorzièningen- centrum hébben de oude pavil joens die in de zestiger en ze ventiger jaren gebouwd zijn voor de huisvesting van ern stig lichamelijk gehandicapten moeten wijken. De nieuw bouw heeft een totale opper vlakte van meer dan 10.000 vierkante meter. De hele zuidelijke vleugel van het twee verdiepingen tellende com plex is bestemd voor het wo nen. Samen met elf anderen wonen de gehandicapten in zo genaamde units, waar ze elk een eigen kamer hebben. Gezellig Die kamers zien er gezellig uit. De hele inrichting is uitge voerd in blank hout, terwijl er tapijt op de grond ligt in plaats van het gebruikelijke zieken- huislinoleum. De kamers heb ben elektrische deuren die door de gehandicapten een voudig te openen zijn. Er is een gezamenlijke woonkamer met een open keuken die ook hele maal op rolstoelgebruikers is aangepast. De andere woonu- nits zijn gemakkelijk met de rolstoel te bereiken, zodat de bewoners ook bij de anderen in het complex op bezoek kun nen gaan. In de andere vleugel van het ge bouw is een heel dienstencen trum ondergebracht. De bewo ners volgen in dit gedeelte hun activiteitenprogramma, waarin ook therapieën zijn opgeno men. Artsen en therapeuten hebben hun werkruimte dan ook in het voorzieningencen trum. Enthousiast "De bewoners en hun ouders zijn heel enthousiast over het nieu we gebouw", zegt verpleeg kundig directeur mevrouw M.H. Rijken. "Nu bieden we plaats aan 102 bewoners, maar het is mogelijk om een gedeel te aan de woonvleugel aan te bouwen, zodat er 150 mensen kunnen wonen". In de week van de opening wordt ook het 75-jarig bestaan van het Zeehospitium gevierd. Daarom zijn de inwoners van Katwijk en alle andere belang stellenden op 27 september welkom op de open dag. Van 10.00 uur 's morgens tot 19.00 uur 's avonds kan het voorzie ningencentrum bekeken wor den. Tijdens de open dag wor den verschillende lezingen ge houden. Ook is er een tentoon stelling te zien over de 75-jari- ge historie van het hospitium. Op 6 oktober is er een groot af- sluitingsfeest voor alle bewo ners en het personeel. "Dat wordt een echt 'Hos-feest', let terlijk en figuurlijk, want er zal op de achterwielen van de rol stoelen flink gedanst worden", aldus H. van Asten, coördine rend hoofd van de verpleging. Ook 29 september, de officiële jubileumdag, is een feestdag voor de bewoners. "Er worden dan 32 verschillende festivitei ten georganiseerd, voor en door de bewoners". KATWIJK - Het verschuif bare dak dat zo goed als zeker boven het buiten bad van het Katwijkse zwembad De Miereweide wordt aangebracht is niet van tijdelijke aard. De raad van beheer van het zwembad wil tenminste tien tot vijftien jaar plezier hebben van het vouwdak. Tijdens een gecombineerde ge meentelijke commissievergade ring werden de plannen van de raad van beheer van de Miere weide gisteren voor het eerst uit de doeken gedaan. Plannen die vanwege de brand in het binnen bad op 17 juli - de oorzaak is nog altijd niet vastgesteld - noodge dwongen werden ontworpen. De visie die nu door de raad van beheer is gelanceerd, houdt in dat niet langer het accent wordt gelegd op het binnenbad, maar op het binnenkort 'overdekte' buitenbad. Of er op de ruïne van het uitgebrande binnenbad een nieuw overdekt zwembad zal verschijnen is nog niet duidelijk. Uit de woorden van wethouder J. Bergman, tevens voorzitter van de raad van beheer, bleek gisteren dat daar wel naar wordt gestreefd. "Ik zie wel iets in een bad in de recreatieve sfeer, maar HILLEGOM - Het raadslid A.G. Koppers van de WD legt met in gang van de komende maand zijn werkzaamheden als raadslid neer. De fractievoorzitter van de Hillegomse liberalen doet dat vanwege gezondheidsredenen. Zijn artsen hebben hem geadvi seerd met het raadswerk te stop pen. Koppers wordt opgevolgd door A.J.G. Lommerse. eerst moet het buitenbad worden overkapt, daarna kijken wij pas naar de toeters en bellen die we daaraan zullen hangen", aldus Bergman. Aanvankelijk leefde de gedachte om boven het vijftig-meterbad een ballonoverkapping te plaat sen als tijdelijke voorziening voor de zwemmers. Van dat voorstel werd echter afgestapt omdat werd gevreesd dat bij sterke wind problemen zouden kunnen ontstaan. Luchtkussendak De constructie waarvoor nu is ge kozen is op eigen initiatief gepre senteerd door het Valkenburgse architectenbureau G. Westgeest en Marel's Bouwbedrijf uit Kat wijk. De kosten voor de totale constructie zijn daarbij geraamd op ruim 1,3 miljoen gulden. Het vrij moderne vouwdak bestaat uit een volledig weg te schuiven luchtkussendak. Dit dak wordt gevormd door een 'dubbel, flexi bel, geplastificeerd polyester ge wapend doek'. Daarin zijn de draagspanten opgenomen. In ge sloten toestand wordt lucht in het 'dubbele doek' geblazen zo dat langs alle randen een volledi ge afdichting ontstaat. Uniek is dat niet. Er bestaat reeds vier jaar ervaring met dergelijke con structies. Wel uniek is de afme ting die het dak krijgt. Nergens in ons land in een vijftig-meter bad op deze wijze overkapt. Omdat het vouwdak pas in het voorjaar van 1984 kan worden geleverd zal het bad voorlopig worden afgedicht met pvc-golf- platen die rusten op een lichte draagconstructie. Architect en bouwer hebben toegezegd dat het bad half november is over kapt wanneer alle seinen (de ge meenteraad moet nog goedkeu ring verlenen) op groen sprin gen. De wanden rondom het bad be staan uit ongeveer vier meter ho ge, gemoffelde aluminium puien voorzien van isolatieglas. Boven de puien komen geïsoleerde sta len gevel- en dakelementen. De wanden aan de zogenaamde kor te zijden worden voorzien van deuren, zodat in de zomer niet al leen het dak kan worden openge schoven, maar tevens de twee 'kopwanden' kunnen worden ge opend. Het bestaande dak boven de kleed ruimten blijft gehandhaafd. De ruimten daaromheen zullen eveneens worden afgedekt met een staaldakconstructie. Vanaf de kleedruimten tot aan het be staande ketelhuis zal een tijdelij ke aanbouw worden gemaakt waarin de ingang, kassa en een personeelsruimte moeten ko- Lucratief Bergman drong er gisteren bij de commissieleden op aan dat snel een beslissing moet worden ge nomen over het voorstel. Gaat de gemeenteraad niet akkoord met het idee dan betekent dit dat de gemeente een extra uitkering van de verzekering van bijna een halve ton misloopt. Vast staat inmiddels wel dat de schadevergoeding als gevolg van de brand in het binnenbad ruim 5,8 miljoen gulden bedraagt. Het zwembad was verzekerd voor ruim acht miljoen gulden. Om dat enkele delen van het bad ge spaard zijn gebleven, zoals ver warmingsruimten onder het bad en het basin, is er een 'geringer' bedrag uitgerold. Na vragen van commissieleden be nadrukte Bergman dat wanneer de gemeenteraad eind deze maand haar goedkeuring ver leent aan het plan de raad van be heer verder zal studeren op de mogelijkheden. Hij zegde de commissie toe dat in elk geval niet méér zou worden uitgege ven dan het bedrag dat de verze kering uitkeert. "En wij hopen daar nog een flink bedrag van over te houden", aldus de wet houder. Op D. van der Plas (SGP) na sprak geen van de com missieleden een 'pertinent nee' uit over de op tafel liggende voorstellen. Wel vroeg CDA' Berkheij zich af of er wel eerlijk werd gespeeld nu er zonder meer al werd onder handeld met een architect en bouwer. De wethouder had daar geen bezwaren tegen. "Als zij zelf met een goed en lucratief plan komen zie ik dat niet als een sta-in-de-weg", meende Berg man die het plan "de ontdekking van de eeuw" noemde. bad zijn deuren getekend die in de zomermaanden kunnen woraen open gezet. (Tekening Westgeest)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23