c Andere grote Fiats AUTO Opvallend stille kleine Nissan-diesels dealer Auto Heemskerk B.V, Glasbergen wint J Au'° /Allegaar Na twintig jaar weer cabriolet van Ford DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1983 Varia Samengesteld door Koos Post Nieuwe grote Renault Bij Renault is men er bepaald niet gelukkig mee dat deze tekening in enkele Franse bladen is verschenen. De fabriek, importeurs en dealers hebben nog teveel Renaults 20 en 30 in huis om nu al te willen onthullen dat de op deze tekening afgebeelde Renault 25 de grote serie van Renault zal gaan opvol gen. De vierdeurs wagen - met een luchtweerstand van niet meer dan Cw 0.29 zal met vijf verschillende motoren verkrijgbaar wor den, alle motoren die men nu in de 20 en 30 kan vinden. Hoewel er officiéél niets kon worden medegedeeld over de introduc tiedatum is het niet zo gek te verwachten dat de autosalon van Genève in het voorjaar de primeur zal krijgen. Peugeot 205 in Nederland Eindelijk is de Peugeot 205 ook in Nederland. Het hele gamma, inclusief de diesel dus. De wagen werd al een half jaar geleden aangekondigd, maar is geen dag eerder verschenen dan werd verwacht. Ook de prijzen zijn niet verrassend. De goedkoopste uitvoering (954 cc) kost met afleveringskosten mee bijna 15 mille. De vijfbak noteert in de prijslijst bijna 19 mille en de GT gaat de 20 mille te boven. In de diesel (vanaf 20.295 gulden) zit de motor die men ook in de Peugeot 305 en de Horizon diesel kan tegenkomen. Hij zou erg zuinig zijn, het gemiddelde zou de 1 op 20 zelfs te boven gaan. Op één tank meer dan 2000 kilometer Over zuinigheid gesproken: de Oostenrijker Gerhard Plattner heeft met een normale Audi 100 diesel meer dan tweeduizend kilometers uit één tankvulling gehaald. Natuurlijk was dat een publiciteitsstunt, een gewoon mens dpet zoiets niet... De gedachte was gegroeid bij een WV-directeur in Tirol. Daar komen heel wat Nederlanders, dus Nederland-Tirol-Nederland op één tank. Dat zou Tirol nog eens extra onder de Nederlandse aandacht brengen. Vraag niet hoe Plattner - die in Heerlen startte en bij Pon in Leusden eindigde heeft gereden. Met snelheden die een gevaar op de weg betekenden. Maar hij redde het. Hij behoefde zelfs niet bij de Nederlandse grens te stoppen maar kon in één klap doorrijden naar de importeur in Leusden. Waar natuurlijk een extra glaasje op dit succes werd geledigd Gewijzigde vierdeurs Skoda op komst koda staat op de autotentoonstelling van Frankfurt met ingrijpen de verbeterde vierdeurs modellen. Het zal echter nog een flinke tijd duren voor die veranderde edities ons land bereiken. Eerst in eigen land uitproberen. In Tsjechoslo- wakije dus. Uiterlijk en innerlijk is er flink wat veranderd, maar ook technisch is de wagen aangepast aan de eisen die in diverse landen wor den gesteld. Zo is tandheugelbesturing nu standaard geworden op alle vierdeurs Skoda's. Met de vergrote spoorbreedte konden zo wegligging en behandeling drastisch worden verbeterd. Bosch brengt bougie van platina Bosch heeft een kostbaar nieuwtje: een platina bougie. Ik zal niet op de technische geheimen ingaan, maar volgens de fabrikant heeft de 'dunne platina kern die gasdicht in de isola torvoet is aangebracht' heel wat voordelen. De warmtewaarde van de bougie wordt niet meer aangetast door allerlei aanslag, zoals roet en roest. Hij vervuilt trouwens min der snel, waardoor een constante vonk is gewaarborgd. Dit heeft tot gevolg dat de motor bij strenge kou gemakkelijker zal starten dan met normale bougies. Ook bij lage toerentallen zal de motor regelmatikg blijven lopen. Daar bovendien de nieuwe bougie minder spanning nodig heeft zal ook met een zwakke accu met succes aan de contactsleutel kunnen worden gezwen geld. Natuurlijk zijn deze bougies duurder. Kost de Bosch-super vier gulden, voor de platina bougie moet f 6,80 worden betaald. Deze prijzen zijn zonder btw. Marktaandeel gestegen naar zes procent Het is nog geen twee jaar geleden dat Fiat de import van zijn pro- dukten in Nederland in eigen hand nam. Op dat moment was het marktaandeel van het Ita liaanse merk tot nog geen vier procent teruggelopen. Het leek toen erg gewaagd van een andere, agressievere aanpak te durven verwachten dat het marktaandeel snel tot zes procent zou kunnen stij gen. Toch is het Fiat Auto Ne derland gelukt. Dezer dagen werd de verkoop van de 20.000ste Fiat van dit jaar gemeld. Het ziet er naar uit dat Fiat die nu op de vijfde plaats van de Nederlandse au- to-top-tien staat - het jaar zal afsluiten met een aandeel van meer dan zes procent. En dat in een weer wat stijgende markt... De kracht van Fiat schuilt vooral in de kleinere auto's. De Pan da's en Uno's doen het opval lend goed. Meer moeite heb ben de Fiatmensen met de af zet van grotere wagens. In dat marktsegment domineren nu eenmaal andere merken. Toch geven de Italianen het niet op. Ze hebben nu hun topmo del - de Argenta - weer een grondige 'face-lift' gegeven en op de deze week te openen au tosalon van Frankfurt komen ze op de proppen met geheel nieuwe middenklasser, de 'Re- gata'. Deze gaat de 131-serie (Mirafiori) geleidelijk vervan gen, met uitzondering van de Panorama-stationwagen. Voorwielaandrijving De nieuwe Regata heeft een dwarsgeplaatste motor voorin, voorwielaandrijving, onafhan kelijke ophanging van alle vier wielen, schijfremmen voor en bekrachtigde remmen. De koper zal uit vier motoren kunnen kiezen: 1300 en 1500 cc met enkele bovenliggende nokkenas, een 1600 cc met dubbele bovenliggende nokke nas en natuurlijk ook een die sel (1700 cc). In alle versies zit een vijfversnellingsbak. De 4,26 meter lange sedan wordt alleen met vier deuren ver krijgbaar, met een volgens de fabriek comfortabel interieur en een royale kofferbak. De prestaties zouden goed zijn Fiat Regata en het verbruik laag. De beves tiging van deze beweringen zal pas tegen het einde van het jaar te verkrijgen zijn als de wagen in Nederland wordt uit gebracht. De autotentoonstel ling van Frankfurt heeft de we reldprimeur, in Italië begint de verkoop over een week. Zuinige versie Fiat zal aan de Regata-serie ook een uiterst zuinige ES-versie toevoegen. Die zou meer dan negentien kilometer op één li ter benzine kunnen rijden, als men althans een snelheid van 90 km per uur constant zou kunnen aanhouden. Dat lage verbruikscijfer zou zijn bereikt door een aantal techni sche voorzieningen, waaron der een door Fiat gepatenteerd systeem dat 'Citymatic' wordt genoemd. Op zichzelf niet nieuw, zo'n start-stop-systeem. De motor stopt automatisch bij het stilhouden van de wagen en begint weer te lopen als het koppelingspedaal wordt inge trapt. Een soortgelijke voorzie ning had ik al tien jaar geleden in mijn auto... Argenta De 'open auto' keert schoorvoetend te rug. Het duurt meestal een tijdje voor een auto fabrikant het aan durft van een popu lair model een ca briolet uit te bren gen. We denken aan de Golf van Volks wagen. Alleen Tal bot kwam meteen al bij de introductie van de Samba met een open versie op de proppen. literaard ziet men zulke wagens bij ons niet zo veel. Ons veelal natte en kille klimaat kan de ver koop niet stimule ren. Daarvoor moet men bijvoorbeeld in de landen rondom de Middellandse Zee zijn, waar men ze dan ook heel wat meer ziet. Ford heeft zich nu ook weer geschaard in de rij van cabriolet- bouwers. Twintig jaar was het geleden dat de laatste open wagen bij Ford van de band rolde. Maar deze week in Frank furt kan men op de Autosalon (IAA) een Escort-cabriolet zien. De produktie is al begonnen. De luxueuze uitvoe ring (GL) heeft een 1,6 liter carburateur- motor van 70 paar- dekrachten, de spor tievere editie een 105 pk inspuitmo- tor. Alles zijn voorzien een vijfbak. De in 1981 geïntroduceerde Ar- genta-modellen reeks is nu al weer aanzienlijk gewijzigd en bovendien aangevuld met een turbodiesel. Het front is veran derd, de spoorbreedte is ver groot, het interieur is luxueu zer geworden, het instrumen tarium werd gemoderniseerd en mechanisch werd het een en ander verfijnd. Er zijn drie uitvoeringen. De Ar genta 100 met 1600 cc motor (98 pk- top 165 km/uur), de Ar genta 120 IE met twee liter in- spuitmotor (122 pk - 175 km/ uur) en de Argenta turbo met 2500 cc dieselmotor (90 pk - 160 km/uur). De prijzen zijn respectievelijk ongeveer 25, 30 en 36 mille. RIJ- IMPRESSIE Nissan is sinds kort met twee modellen vertegenwoordigd op de snel drukker wordende markt van kleine diesels. Zo wel de Nissan Sunny als de Nissan Cherry hebben een die selvariant gekregen. Beide wagens hebben dezelfde motor: een nieuw ontwikkelde viercilinder 1,7 liter diesel met bovenliggende nokkenas en een roterende inspuitpomp die onder licentie van Bosch in Ja pan wordt gemaakt. Een bij zonder glad en goed functione rende motor. Een speciale 'snel-voorgloei-in- richting' zorgt ervoor dat de bestuurder nauwelijks behoeft te wachten voor kan worden gestart. Het is een kwestie van enkele tellen, dan dooft het waarschuwingslichtje op het dashboard en kan de contact sleutel worden omgedraaid. Vlot en vrolijk komt de motor dan tot leven, waarbij een zo genaamde 'nagloei-inrichting' er weer verantwoordelijk voor is dat de krachtbron meteen opvallend zuiver loopt. En dan is er ook nog een automa tische 'koudstart-inrichting' die een verhoogd toerental na die koude start forceert en het inspuitmoment een tikkeltje vervroegd. Daardoor wordt een betere en vollediger ver branding verkregen. Voor meer effect en minder rook. Nissan Sunny diesel In dat prille begin van een rit kan men nog heel goed horen dat men met een diesel te maken heeft. Ik herinner mij dat ik de Sunny diesel voor de eerste maal in Amsterdam zag. Ie mand van Nissan startte de wa gen en reed weg. Ik was toen bepaald niet geïmpo neerd door deze druk en driftig klepperende Sunny, maar ik weet nu hoe ongelukkig die eerste indruk was. Dat heb ik uitgebreid kunnen ervaren in de periode dat ik zo'n Sunny ter beschikking had gekregen van het hoofdkantoor van Nis san in Lisse. Tussen haakjes: Lisse is ook de plaats van waaruit nu de mil joenenoperatie wordt geleid die ervoor moet zorgen dat de dealers via lichtbakken aan de gevels gaan uitdragen dat ze geen Datsun meer, maar Nis san vertegenwoordigen. Weer terug naar de auto, die ik in mijn 'testperiode' erg heb leren waarderen. Want dat genoem de dieselgeluid aan het begin van de rit duurt maar heel kort. Zodra alles op temperatuur is spint deze diesel als een tevre den poesje. Bij snelheden rondom de 100 kilometer per uur komt er nauwelijks geluid onder de motorkap vandaan. Flink wat bandgeruis, dat wel, en wat windlawaai, maar daar blijft het bij. Ik had ook de gelegenheid de pas verschenen Cherry diesel te rij den. Een andere auto maar pre cies dezelfde motor. Dus vrij wel dezelfde ervaring: pittig, rustig en vooral erg stil. Het verschil zit hem in de prijs. Wie een Sunny diesel wil hebben moet volgens de prijslijst in clusief btw 19.395 neertellen. Met afleveringskosten mee komt men in de buurt van de 20 mille. De Cherry diesel komt alles bij elkaar zo'n dui zend gulden gunstiger uit. 'Dat is de goedkoopste viercilin der diesel', zeggen ze in Lisse heel handig. Want de goedko pere Charade-diesel - die Dai hatsu binnenkort zal introdu ceren telt maar drie cilinder. Dus kan Lisse die slagzin nog lang handhaven... Voor het dieselspektakel in Sun ny en Cherry is een krachtbron verantwoordelijk die dwars voorin is geplaatst, de voorwie len aandrijft en desgewenst 54 paardekrachten in het geweer kan brengen. Uiteraard geen geweldenaar, maar wel een pit tige doorzetter die de naald van de snelheidsmeter tot voorbij de 150 kan opjagen. Dat laatste kost natuurlijk meer brandstof. Maar de bestuurder kan zich die weelde best ver oorloven. Zelfs als hij alle aan wezige paardekrachten mobili seert dan nog gaat het verbruik de 1 op 15 nauwelijks te boven. En wanneer men wat ingetoge ner met het gaspedaal om springt kan men zelfs in de buurt van de 1 op 17 of nog gunstiger uitkomen. Dat zijn leuke cijfers. Per kilo meter een cent of zeven voor brandstof. Dat maakt dat men spoedig de kilometrage heeft bereikt waarop het 'dieselen' gunstiger voor de portemon nee wordt, ondanks de hogere aanschaffingsprijzen en de ho gere motorrijtuigenbelasting." Ik zal verder niet uitweiden over de auto's zelf. De modellen Sunny en Cherry heb ik bij vo rige gelegenheden uitvoerig besproken. De dieselversies van deze soepel hanteerbare en erg goed uitge ruste modellen geven Nissan sterke troeven in handen op een druk bezette markt waarop keien van concurrenten als de Golf en Kadett opereren. Gunstige prijzen, goede ver bruikscijfers en uitstekend ge drag op de weg, deze Japan ners kunnen het de Europea nen flink moeilijk maken. ADVERTENTIE Leiden, Roelofarendsveen Herengracht 79, Alkemadelaan 1 tel. 071-133861, tel. 01713-2866 LEIDEN - In de hoofdklasse van de zaalvoetbalcompetitie behaalde Glasbergen gister avond een 2-4 overwinning op BAX. Noordwijk klopte SRV Boys met 5-3, terwijl Bahlmann en Landwer een deling overeen kwamen: 5-5. BAX - Glasbergen 2-4 De Rijnsburgers toonden zich wel sterker, maar ontbeerden het geluk in de afwerking. Daarnaast toonde Nico Groenweg zich een bijna niet te kloppen doelman. Huug Aandewiel (2x), Marcel van der Blom en Arie van Dijk scoorden voor Glasbergen. Voor BAX schoten Loek van Kesteren en Kees van der Lans raak. Noordwijk - SRV Boys 5-3 Beide ploegen maakten er een aantrekkelijk duel van. Na een 3-0 achterstand bij rust, leek het er even op alsof SRV Boys zou terugkpmen, maar hierna drukte Noordwijk toch door. Jos Smits (2x), Ma- rijt, Timo Gerlof en Andries Wendt doelpuntten voor Noordwijk. Voor SRV Boys schoten Laurens van der Voort (2x) en Ron Hoogeveen raak. Bahlmann - Landwer 5-5 In Alphen lieten beide ploegen zien hoe zaalvoetbal moet worden gespeeld. Bahlmann kwam via Kees van Vliet op 1-0, maar hierna draaide Landwer de rollen om. In een kort tijdbestek liep de ploeg uit naar 1-4. De thuisploeg kwam hierna toch weer op gelijke hoogte om even later zelfs de leiding te nemen. Op de valreep bezorgde Ferry Baak Landwer alsnog een ge lijkspel. Voor Bahlmann scoorden Ton van der Laan (2x), Kees de Rijk en Kees - van Vliet (2x). Voor Landwer waren Fred Arroyo, Max Bleiswijk, Piet Ruijgrok, Fer ry Baak en Cock van Leeu wen succesvol. In de interregionale klasse won FV Snoekie met 4-3 van Rot terdamse Studenten. UEFA CUP Banik Ostrava (Tsj) - BK 1903 Ko penhagen (Den) 5-0. (3-0). 6. Valek 1-0, 20. Valek 2-0, 43. Srei- ner 3-0,47. Sreiner 4-0,86. Zajaros 5-0. Scheidsrechter: Peducci (Zwi). Toeschouwers: 6000. Sportul Boekarest (Roe) - Sturm Graz (Oos) 1-2. (1-0). 30. Ungurea- nu 1-0, 74. Szokolai 1-1, 84. Jurtin 1-2. Scheidsrechter: Deda (Tur). Toeschouwers: 6000 Universitatea Craiova (Roe) - Haj- duk Split (Joe) 1-0. (0-0). 86 Goal- gau. Scheidsrechter: Vautrot (Fra). Toeschouwers: 20.000. Widzew Lodz (Pol) - Elfsborg Bo ras (Zwe) 0-0. Scheidsrechter: Baumann (Zwi), Toeschouwers: 32000. Larissa (Gri) - Honved (Hon) 2-0. (1-0). 15. Maloumidis 1-0 (straf schop), 76. Khmiersik 2-0. Scheidsrechter: Zhezhov (Bul). Toeschouwers: 17.000 Sparta Praag (Tsj) - Real Madrid (Spa) 3-2. (1-1). 27. Chovanec 1-0. 40. Santillana 1-1, 53. Prochazka 2-1, 60. Juanito 2-2, 78. Griga 3-2. Scheidsrechter: Delmer (Fra). Toeschouwers: 40.000. Lokomotiv Plovdiv (Bul) - Paok Saloniki (Gri) 1-2. (0-1). 42. Dimo- polis 0-1, 48. Georgopoulos 2-0, 72. Sadakov 2-1 (strafschop). Scheidsrechter: Tritschler (Wdi). Dinamo Kiev (Sow) - Laval (Fra) 0-0. Scheidsrechter: Göksel (Tur) 1-0, 88. Gladilin 2-0. Scheids rechter: Giannakoudis (Gri). Drogheda United (Ier) - Totten ham Hotspur (Eng) 0-6. (0-3). 5. Falco 0-1, 33. Crooks 0-2. 44. Gal- vin 0-3, 51. Mabbutt 0-4, 74. Falco 0-5, 81. Mabbutt 0-6. Scheidsrech ter: Amundson (Den). Toeschou wers: 7000. Vitoria Guimaraes (Por) - Aston Villa (Eng) 1-0. (0-0). 82. Freixo 1- 0 (strafschop). Scheidsrechter: Quiniou (Fra). Toeschouwers: 30 000. PSV (Ned) - Ferencvaros (Hon) 4-2 (3-1). 19. Koolhof 1-0,20. Thoresen 2-0, 27. Ebedi 2-1, 40. Thoresen 3- 1.68. Kwaszta 3-2, 80. Koolhof 4-2. Scheidsrechter: Courtney (Gbr). Ie Milaan (Ila) 1-0. (0-0). 88. Tun- cay 1-0. Scheidsrechter: Keizer (Ned). Toeschouwers: 35.000. Sparta (Ned) - Coleraine (Nier) 4-0 (2-0). 14. Olde Riekerink (straf schop) 1-0,21. Olde Riekerink 2-0, 64. Lengkeek 3-0. 67. Lengkeek 4- 0. Scheidsrechter: Mikolajevski (Pol). Toeschouwers: 5500. FC Kaiserslautern - Watforf 3-1. (1-1). 9 Allots 1-0, 15. Billigan 1-1. 55. Nilsson 2-1, 85. Nilsson 3-1. Scheidsrechter: Frederiksson (Zwe). Toeschouwers: 19.906. VFB Stuttgart (Wdl) - Levski Spartak (Bul) 1-1. (0-0). 76. Kelsch 1-0. 78. Valtschev 1-1. Scheidsrechter: Bridges (Wal). Toescho 17.509. Werder Bremen (Wdl) - Malmo FF (Zwe) 1-1. (0-0). 66. Reinders 1-0 (strafschop), 76. Sunesson 1-1. Scheidsrechter: Hope (Sch). Toe schouwers: 19500. Bryne II (Noo) - Anderlecht (Bel) 0-3. 0-1. 33. Vandereycken 0-1, 53. Qudjohnsson 0-2, 75. Vander- bergh 0-3. Scheidsrechter: Ravan- Bayern München (Wdl) 0-1. (0-1). 32. Mathy.0-1. Scheidsrechter: Di- vinyi (Hon). Toeschouwers: 2.000. St. Mirren - Feyenoord 0-1 (0-1). 29. Gullit 0-1. Scheidsrechter: Thime (Noo). Toeschouwers: 10.000. AA Gent (Bel) - Lens (Fra) 1-1. <1- 0). 37 Busk 1-0, 65. Ogaza 1-1. Scheidsrechter: Sanchez Arminio (Spa). Toeschouwers: 15.000 FC Zurich (Zwi) - FC Antwerp (Bel) 1-4 (1-2). 13. Petursson 0-1, 17. Petursson 0-2, 28. Bouwer 1-2, 87. Petursson 1-3, 90. Cnops 1-4. Scheidsrechter: Nagy (Hon). Toe schouwers: 6200. Aris Bonneweg (Lux) - Austria Wien (Oos) 0-5. (0-2). Doelpunten makers: Prohaska (3). Drabit, Nyilasi. Scheidsrechter: Van Swieten (Ned). Toeschouwers: 750. Bordeaux (Fra) - Lokomotive Leipzig (Odl) 2-3. (0-1). 15. Zoetz- schc 0-1 (strafschop), 51. Richter 0-2. 63. Girard 1-2, 72. Giresse 2-2, 86. Richter 2-3. Scheidsrechter: Carpenter (Ier). Toeschouwers: 15.000. Atletico Madrid (Spa) - FC Gro ningen (Ned) 2-1 (0-0). 59. McDo nald 0-1 88. Marina 1-1, 90. Waal- derbos (eigen doel) 2-1. Scheids rechter: Menicucci (Ita). Toe schouwers: 40.000. Gele kaarten: Koeman (FC Groningen), Julio- Prieto en Arteche. Celtic (Sch) - Aarhus (Den) 1-0. (0- 0). Aitken 1-0. Scheidsrechter: La- mo Castillo (Spa). Toeschouwers: 23.569. Nottingham Forest (Eng) - Vor- warls Frankfurt (Odl) 2-0. (1-0). Wallace 1-0, Hodge 2-0. Scheids rechter: Da Silva Santos (Por). Toeschouwers: 14.994 Sevilla (Spa) - Sporting Lissabon (Por) 1-1. (1-0). 18. Magdaleno 1-0, 72. Fernandes 1-1. Scheidsrech ter: Petrovic (Joe). Toeschou wers: 50 000. Radnicki Nis (Joe) - St. Gallen (Zwi) 3-0. (2-0). 4 Beganovic 1-0 (strafschop). 37. Stojkovic 2-0, 65. Rincic 3-0. Scheidsrechter: Igna (Roe). Toeschouwers: 22.000. Hellas Verona (Ita) - Rode Ster Belgrado (Joe) 1-0. (1-0). 30. Fan- na 1-0 (strafschop). Scheidsrech ter: Jargusz (Pol). America's Cup NEWPORT - De eerste race van de driejaarlijkse zeilwedstrijd om de America's Cup is gewonnen door het Amerikaanse jacht Li berty. Uitdager én favoriet Au stralia II liep één minuut later binnen. DIOK zet AAC opzij AMSTERDAM - DIOK heeft zich gisteravond goed hersteld van de nederlaag die de Leidse rugby- ereklasser afgelopen zondag leed tegen stadgenoot LSRG. In Am sterdam versloeg de ploeg van Ton van der Loos AAC met 0-12. Al na vijf minuten kon het gehan dicapte DIOK - zonder Gideon van der Born - bogen op een 0-6 voorsprong. Jan Loek Vrijen- hoek drukte zijn eerste try van dit seizoen en Appie Huisman benutte de conversie. Daarna speelde zich een matige vertoning af. AAC kon nimmer gevaarlijk worden, maar ook DIOK zag geen kans om door te drukken. Het bleef desalniette min spannend, tot tien minuten voor tijd. Toen kende arbiter McColl DIOK een penalty-try toe, waarna Huisman de eindsco- re op 0-12 bracht. Het duel tussen NFC werd afgelast. LSRG

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17