IVLD Ajax stuit op Grieks gordijn "De winst had veel groter kunnen zijn" 5 T PSV Rusland mijdt pingpong vergeet defensie Drogan Feyenoord heeft makkie aan St. Mirren Aad de Mos: 99Maar we zijn nog niet kansloos Optimisme bij NEC.. grijpt dagprijs EK 00 0öu£<"r AMSTERDAM (GPD) - Aiax hoopt over veertien dagen in het Olympisch Stadion in Athene evenveel ruimte te krijgen als HSV een jaar geleden, zodat het niet voor de vierde maal in successie al in de eerste ronde uit het Europa Cup-toernooi wordt gezet. Een dergelijke afgang dreigt voor de Amsterdammers omdat zij door de Grieken op eigen veld al behoorlijk werden ontluisterd en niet verder kwamen dan een gelijk spel van 0-0. Dat gebeurde in het duel waarin de jeugdige Ajacieden zodanig geintimideerd werden dat ze niet duidelijk konden maken dat ze al aan internationaal voetbal toe zijn. Waar Ajax in de competitie tot nu toe aardig de tekortkoming heeft kunnen verdoezelen daar werd het gisteravond behoorlijk af- geschminkt. Het miste vaak dè rust, het overleg en de fantasie om de zeer verdedigénd ingestel de Grieken echt in moeilijkhe den te brengen. Desondanks ziet trainer Aad de Mos nog volop perspectief en wil hij zich er vooralsnog niet bij neerleggen dat Olympiakos zijn naam zal toevoegen aan het rijtje Bayern Munchen, Tottenham Hotspur en Celtic, het trio dat de Neder landse kampioen in de afgelopen jaren al in zo'n vroeg stadium van het Europese podium heeft verwijderd. De Mos denkt daarbij aan de erva ringen die HSV met Olympiakos heeft opgedaan. Op eigen veld hadden de Hamburgers vorig jaar in de tweede ronde al even veel moeite met het behoudende concept van de Grieken. In de re turn mocht HSV zich alsnog uit leven en volgden na een snelle openingstreffer van Felix Ma- gath nog drie goals. „Olympia kos", aldus De Mos, „zal straks zelf het spel moeten maken zoals wij nu hebben moeten doen. Daar hebben ze ook problemen mee. Dat is vorig jaar wel geble ken. Daarom zeg ik, we zijn zeker niet kansloos. Vooral niet omdat we de nul achterin hebben ge handhaafd". Olmpiakos Piraeus heeft aan de Westduitsers evenwel zoveel leergeld betaald dat het zich niet opnieuw op zo'n navieve manier zal laten wegzetten. „Zoiets mag ons niet meer overkomen. We zullen niet meer zo blind gaan aanvallen", zo blikte trainer Heinz Hoher vooruit. Dat Olym piakos het accent enigszins zal verleggen ligt echter wel in de lijn der verwachtingen. Over veertien dagen is namelijk weer de 1.95 meter lange spits Mitro- poulos beschikbaar die nu we gens een schorsing nog aan de kant moest blijven. Tegenzet De tegenzet van Ajax zal dan Jes- per Olsen heten, die in Athene hoogstwaarschijnlijk een volle dig wedstrijd kan worden inge zet. Zijn inventiviteit zal dan ui terst welkom zijn. Gisteravond werd hij alleen na rust opge voerd. Op zich was dat al een ver rassing omdat het pas 17 dagen geleden is dat hij tegen PEC Zwolle zijn enkelbanden gedeel telijk scheurde. De uiterst snel herstelde Deen wilde zelf perse in actie komen omdat hij zichzelf wilde testen voor de topduels tussen Ajax en Feyenoord aan staande zondag en Engeland en Denemarken volgende week woensdag. Olsen toonde zich te vreden over zijn optreden ook al had hij niet voluit durven gaan. „Ik voelde niets, maar toch. Je gaat er niet meteen fel in. Geluk kig heb ik niet opnieuw een tik gehad dus zie ik mezelf ook zon dag wel spelen". Gebreke Het vooral ook tegen zichzelf spe lende Ajax had echter een top- fitte Olsen nodig. Met hem ging het na rust beter dan in het eerste bedrijf maar lang nog niet goed genoeg om Olympiakos te verontrusten. Dat Ajax in gebre ke bleef schreef De Mos niet al leen toe aan het tegenvallende spel van jongens als Van 't Schip, Vanenburg en Molenaar maar ook aan de manier van spelen van Olympiakos: „Die jongens hebben precies zo gespeeld als ik had verwacht. Met slechts twee man voor en maar liefst acht mensen rond het 16-meter-ge- bied, daar was gewoon geen doorkomen aan". De twee spitsen, Anastopoulos en Lemonis leverden vrijwel geen problemen op. Zij werden meest al simpel uitgeschakeld door Si- DEN HAAG (ANP) - De Sowjet-Unie heeft zich gisteren zonder opgaaf van redenen teruggetrokken uit de eerste divisie van de Europese tafeltenniscompetitie. Door die beslissing zijn Dene marken en Nederland de voornaamste kanshebbers voor pro motie naai- de Superliga. Het onderlinge treffen tussen de favo rieten wordt op 14 december in Denemarken gespeeld. Nederland start de Europese competitie woensdag 21 september met de thuiswedstrijd in Gorssel tegen Oostenrijk. In het natio nale team zal Henk van Spanje, die momenteel voor het Engelse Ormesby speelt, in het enkelspel uitkomen. Nationaal kampioen Ron van Spanje komt in actie in beide dubbelspelen. Voor het tweede heren-enkelspel wordt zondag een keuze gemaakt tus sen Anne Vlieg en Patrick Swier. Op die dag wordt eveneens bekend of Bettine Vriesekoop dan wel Mirjam Kloppenburg van de partij zal zijn. LEIDSCH DAGBLAD Stailll EINDHOVEN (GPD) - Zes doelpunten leverde gister avond in Eindhoven het voor 9000 toeschouwers afgewerk te UEFA Cup-duel tussen PSV en Ferencvaros op. Van dat half dozijn treffers kwa men er evenwel twee op het conto van de Hongaren, die derhalve met een achterstand van 4-2 de tweede wedstrijd over veertien dagen in Boe dapest ingaan en daarmee nog alle kans hebben een dreigende eliminatie af te wenden. Zelfs een door de absentie van de internatio nals Poloskei en Szanto ern stig verzwakt Ferencvaros kon altijd nog zoveel tegen stand bieden, dat PSV tot tweemaal toe by een riant ogende voorsprong (2-0 en 3- 1) terug in de startblokken moest om zich naar een meer perspectieven biedende voorsprong te knokken. Toch was Jan Reker alles bij el kaar toch niet zo onder de in druk van de Hongaren, wel van de Engelse arbiter Court ney. De PSV-trainer: "Wat Courtney presteerde was een schandaal voor het Europa Cup-voetbal. Minimaal drie strafschoppen heeft hij ons onthouden". Pas nadat PSV zich achterin wat beter had georganiseerd en een antwoord had gevon den op de counters van de Hongaren, kon het Eindho- vense middenveld zich wat meer bezig gaan houden met het opzetten van offensieve acties. En toen bleek hoe ont stellend kwetsbaar de verde diging van Ferencvaros is. In twee minuten (19e en 20e mi nuut) tilde PSV zich naar een 2-0 voorsprong. Eerst werd een actie van Haan en Lok- hoff door Koolhof met een kopbal binnenkant paal afge rond (1-0), waarna Willy van de Kerkhof de bal schietklaar voor de voeten van Thoresen deponeerde. De Noor faalde niet. Die twee treffers had een tijde lijke concentratieverminde ring by PSV tot gevolg, waar door Zoltan Ebedli, volko men onafgeschermd, de ach terstand kon reduceren tot 2- 1. Dat maakte PSV duidelijk dat risico's op verdere Hon gaarse „toevalstreffers" al leen maar voorkomen kon den worden door Ferencva ros op de eigen speelhelft op te sluiten en de pressie te continueren. Het bewijs le verde Thoresen, die in de 40e minuut PSV met een kopbal op 3-1 zette. Maar de Honga ren waren nog niet uitgeteld, getuige de score van Kvasta. In de slotfase vergrootte Koolhof de marge naar twee treffers. DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1983 Sport NIJMEGEN (GPD) - Slechts wanneer zich over twee we ken in Noorwegen een klein wonder voltrekt, plaatst NEC zich voor de tweede ronde van het Europacup-II-toer- nooi. Normaal gesproken na melijk heeft de Nijmeegse debutant in het internationa le voetbalgebeuren ondanks het 1-1 gelijke spel gister avond geen kans. NEC-trainer Pim van de Meent wilde na afloop weliswaar an ders doen geloven, maar sa men met zijn selectie zal hij ongetwijfeld met angst en be ven naar het hoge noorden reizen. SK Brann Bergen staat niet voor niets bekend als een ploeg die op eigen ter rein heel wat mans is. Dat bleek overigens gister- avond al. De Noorse club, die afgelopen weekeinde nog won van de koploper, maar desondanks een onderge schikte rol speelt in de com petitie, maakte een uitsteken de indruk. „Ze zijn me inder daad erg meegevallen", moest Van der Meent bea men. „Desondanks geloof ik niet dat wij bij voorbaat kans loos zijn. Als we net zoveel kansen krijgen als vanavond en we benutten er een paar meer dan kan het nog raar lo pen". NEC had zich ingesteld op een ploeg .met vooral fysieke kracht in de bagage maar dat bleek niet helemaal juist. In tegendeel zelfs, juist de bal circulatie was bij SK Brann Bergen beter verzorgd en dat had tot gevolg dat de brigade van trainer Van der Meent re gelmatig van het kastje naar de muur werd gespeeld. Desondanks knokte de vader landse eerstedivisionist zich naar voren. Vier minuten voor rust bestrafte de uitste kende Spaanse scheidsrech ter Martinez een overtreding van Moelier tegen Frans Janssen. Op aangeven van Mommertz knalde Jansen van ongeveer 20 meter raak: 1-O.Ook na de hervatting deed Sk Brann Bergen het eerst van zich spreken. Dat de druk op het doel van de Nijmegenaren aanhield was een logisch gevolg van de desorganisatie in de gelede ren. De gelijkmaker hing in de lucht. Krogh zorgde er voor dat Sk Bran Bergen naast NEC kwam: 1-1. Met het inbrengen van Carlos Aalbers en Ron de Groot voor Van Geenen en Hoek man probeerde Van der Meent zijn ploeg in de slotfa se nieuwe leven in te blazen maar deze poging leek bij voorbaat gedoemd te misluk ken. Het enthousiasme en de inzet waren op dat moment allang uit het Nijmeegse spel verdwenen. Alleen een won der kan NEC nu nog redden. BOURG DE PEAGE - De Oost duitser Bernd Drogan heeft gis teren de negende etappe van de Ronde van de Toekomst gewon nen. Drogans' landgenoot Olaf Ludwig behield de gele leiders trui. Drogan, vorig jaar in Goodwood wereldkampioen bij de ama teurs, wees een honderdtal meter voor de finish van de 161 kilom- ter lange etappe zijn medevluch ter Wiss terug. Beste Nederlan der was Henk van Weers. Hij werd twintigste op 1.39 minuut. In het algemeen klassement heeft Ludwig een voorsprong van drie minuten op de Frans man Chaurin. Maarten Ducros, voor wie ook Peter Post inmid dels belangstelling heeft ge toond, staat derde op vier minu ten. De Spanjaard Recio won gisteren de Ronde van Catalonië. In de laatste etappe kwam zijn leiders trui niet in gevaar. Gerard Veld- scholten eindigde als derde. Ondanks zijn scheenbeenblessure had Johan Cruijff gisteren geen moeite de volle negentig minuten van het UEFA cup-duel met het zwakke St. Mirren vol te maken. Hier achtervolgt hij de Schot McCormack. (Foto: ANPl PAISLEY - St. Mirren-manager Ricky McFarlane heeft zich gis teravond geërgerd aan het ge drag van het Schotse publiek dat ontstak in hoon, zodra Feye- noorder Ruud Gullit aan de bal was. "Hij werd uitgefloten, om- dat-ie een donkere huidskleur heeft. Pure discriminatie was het, schande". Het slachtoffer trok zich weinig aan van de vijandige houding van de St. Mirren-fans. "Ik werd niet koud of warm van dat ge joel, het heeft me zelfs opge pept"... De visie van Feyenoord s aanvoer der kwam min of meer overeen met datgene, wat St. Mirren-ma nager Ricky McFarlane voor de aanvang van deze door 10.200 toeschouwers bezochte UEFA Cup-ontmoeting over zijn ploeg had gezegd. "St. Mirren valt niet te vergelijken met Feyenoord", schetste hij hoofdschuddend het profiel van zijn selectie. McFarla ne bleek geen woord te veel te hebben gezegd. Na een matig be gin dook Feyenoord gretig in de gaten die de onsamenhangend te werk gaande Schotten op het middenveld openlieten. De Rot terdammers kregen van het Oet- terlijk èn figuurlijk) Schotse ge zelschap lilliputters alle gelegen heid de wedstrijd naar de hand te zetten. Door het manco aan leng te en allure bij St. Mirren bleef de ook door Feyenoord-trainer Thijs Libregts verwachte 'Schot se storm' üggen. "Dat kon ook niet anders, ik moest zeven dwergen opstellen", klaagde McFarlane, die niet kon beschik ken over het geblesseerde twee tal Logan en Wilson en de ge schorste Abercromby. "Boven dien toonde mijn ploeg zéker in het begin van de wedstrijd veel teveel respect voor Feyenoord". In het Rotterdamse kamp beaam de Johan Cruijff de woorden van de Schot. "Je kon zien dat ze wei nig ervaring hadden. Er liepen een paar aardige spelers bij, zoals die Alexander, die Richardson en die Speirs. Maar er was bij St. Mirren geen sprake van enige,or- ganisatie". Het mocht typerend heten dat Cruijff gisteravond de volle ne gentig minuten volmaakte. In al le rust kon hij, nog niet eens he lemaal hersteld van zijn afgelo pen zondag tegen FC Groningen opgelopen scheenbeenblessure, zichzelf testen met het oog op de competitietopper tegen zijn oude club Ajax. En dat, terwijl St. Mir- ren-coach McFarlane zijn spelers in de kleedkamer op het hart had gedrukt Cruijff zoveel mogelijk in zijn bewegingen te belemme ren. "Zijn dieptepass mag niet komen", had hij gespierd geroe pen, "Cruijff moet niet door één man, maar door tien mensen in de gaten worden gehouden". De praktijk ging in Paisley weer eens niet hand in hand met de theorie, in werkelijkheid had Cruijff mèt Feyenoord een mak kie aan de Schotse dilettanten. "Toch hebben we soms te ge haast gespeeld. Dan lieten we ons meeslepen door dat spelletje van die Schotten", vond de gis teravond bepaald niet grootse Cruijff, die zijn dieptepasses op het drassige veld veelal zag door slippen. Feyenoord kon zich in Paisley evenwel heel wat veroorloven. Een Rotterdamse fout werd met een 'gecorrigeerd' met een Schotse blunder, de thuisclub rotzooide kortom maar wat aan. Feitelijk was de na 29 minuten door de sterk spelende Ruud Gullit gevonden 0-1 (Thijs Li bregts: "Een op z'n Schots ge scoord doelpunt, een schot van Ruud dat door die linksback Ful ton van richting werd veran derd") maar een magere afspie geling van de ongelijke verhou dingen op het veld. Zowel voor als na rust laveerden de volgelingen van Thijs Li bregts zich menigmaal in een po sitie, van waaruit het een moeilij kere klus was niet te scoren dan wel te doelpunten. André Hoek stra en Pierre Vermeulen (diep in de tweede helft vervangen door respectievelijk Stafieu en Van Til) zochten in het eerste bedrijf het door B-international Billy Thomson verdedigde doel op de verkeerde plaats, terwijl de gaan deweg als centrale verdediger functionerende linksback Fulton een slappe inzet van Houtman van de lijn haalde. Na de pauze pegelde diezelfde Houtman op de lat, lieten Gullit en de voor Hoekstra ingevallen Stafieu na de al vroeg vaststaande triomf een sprekender aanzien te geven. Het alleen m opportunisme uit blinkende St. Mirren zag het alle maal naief aan, kon naderhand slechts wijzen op twee kansen die als vanzelfsprekend werden gemist door centrumspits Ro wan Alexander (28ste minuut) en Scanion, die zeven minuten na rust hoog over schoot. "Ik schrok toch wel even, toen die gasten zo vrij stonden", bekende Ben Wijnstekers. "Dat was hele maal niet nodig", repliceerde zijn trainer Libregts. "Als we hier met wat meer overleg te werk waren gegaan, hadden we een veel grotere overwinning kun nen behalen. Maar ach, we heb ben aan deze wedstrijd geen ern stige blessures overgehouden, dus wat zou ik nou klagen".. GERARD VAN PUTTEN Gasselich stuit op Grieks verzet, i hevig, dat Ajax niet tot scoren kon looy en Boeve. Het scherm van achterspelers die meestal het zicht op doelman Sarganis ont namen, daarentegen wel. Gordijn In de eerst helft probeerde Ajax met Koeman in plaats van Molby op het middenveld om dat gor dijn weg te trekken. Er werd ech ter veel te onrustig en met veel te weining overleg gespeeld om succes te kunnen forceren. Voor al in die fase diende zich ook het gemis van een leider aan. In de competitie is een dergelijke fi guur tot nu toe niet nodig geble ken omdat de spelers elkaar steeds hebben opgevangen. Te gen Olympiakos was een gids wel op zijn plaats geweest. Hij had de spelers tot geduld kun nen manen en dan vooral Molby De oppositie van Olympiakos was zo komen. (Foto ANP» (hij legde de doorgebroken Anas topoulos neer) en de pratende Schoenaker, die evenals Silooy de gele kaart kregen. De opvolger van Cruijff die voor het eerst echt werd gemist had zijn medespelers ook kunnen duidelijk maken dat het na rust geen zin had om steeds de bal hoog voor het doel te gooien om dat Olympiakos in dat territo rium met Papadopoulos en Milos genoeg lengte had om het gevaar in te dammen. Al met al kreeg Ajax een minimum aan kansen en verveelde het meestal het 21.000-koppige pu bliek, inclusief trainer De Mos: „Dit is een tegenvaller voor zo'n wedstrijd, dan moetje mensen in topvorm hebben, en die hadden we vanavond niet. Hopenlijk over veertien dagen met Olsen wel". PAISLEY - Bij gebrek aan tegen stand van het Schotse St. Mirren heeft Feyenoord gisteravond in Paisley het eerste UEFA Cup duel benut als een 'winstgevend' opwarmertje voor de competitie topper tegen Ajax. "Cruijff heeft zich hier goed gehouden, Hoek stra en Vermeulen hebben een tik opgelopen, maar die twee zul len er in Amsterdam wel bij zijn", sloeg Feyenoord-trainer Thijs Libregts wel erg snel na de 0-1 winst op het armetierige Schotse ploegje een brug van het grauwe voorstadje van Glasgow naar de hoofdstedelijke 'Meer'. Nu was St. Mirren-Feyenoord ook geen gebeurtenis om lang bij stil te staan. In de stromende regen stelde de omhoog gevallen Schotse vertegenwoordiger in het UEFA Cup-toernooi van meet af aan zijn onthutsende zwakte ten toon. "St. Mirren speelde typisch Schots", had Ben Wijnstekers vastgesteld, "maar in kwalitatief opzicht deed die ploeg duidelijk onder voor bijvoorbeeld Celtic of Dun dee". JU

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13