Belastingstelsel nog niet herzien Smit-Kroes toch achter Eurocontrol Weinberger vraagt om plaatsing C Deetman moet plannen bijstellen 'Suriname aan rand afgrond' 3 'Contourennota' op lange termijn Voorzitter Thurlings vertrekt uit Kamer 'Nee Bert, da's onzin' DINSDAG 13 SEPTEMBER 1983 AMSTERDAM (ANP) - De toe stand in Suriname wordt met de dag slechter. Arrestaties, afper singen, corruptie en terreur zijn aan de orde van de dag. Het re giem van Bouterse wordt steeds kwaadaardiger. Geld uit de staatskas wordt voor privédoel- einden gebruikt. Bovendien staat Suriname economisch aan de rand van de afgrond. Het land holt naar een totaal faillissement. Dit zei oud-president en oud-pre mier van Suriname Chin a Sen gisteren in Amsterdam op een persconferentie van de Raad voor de Bevrijding van Surina- hij voorzitter is. Een ander lid van de raad, oud-mi nister van financiën Edgar Wijn- gaarde, onderstreepte met cijfers van de Centrale Bank van Suri- name de opmerking van Chin A Sen over het dreigende faillisse ment. De dekking van de Suri naamse gulden is in korte tijd in sneltreinvaart gedaald, door ge brek aan produktie in landbouw en industrie. gebracht en wat weer inflatie tot gevolg heeft. Ook is de schuld van de staat aan de Centrale Bank gestegen tot "ongekende" hoogten, namelijk 387 miljoen gulden, aldus Wijngaarde. Bij elkaar genomen zijn er volgens Chin a Sen duidelijke aanwijzin gen dat het militaire bewind van Bouterse met de rug tegen de muur staat. Dat wordt volgens hem aangetoond door de be kendmaking dat de Surinaamse regering er plotseling geen be zwaar tegen heeft dat een com missie van de internationale ar beidsorganisatie ILO in Genève een onderzoek mag instellen naar de moorden van 8 december 1982 in Parimaribo. Tot dusver heeft het regiem zich daar altijd fel tegen verzet, aldus de oud- president. Binnenland DEN HAAG (GPD) - De volledige herziening van het stelsel van inkomstenbelasting gaat voorlopig niet door als gevolg van de financiële problemen van de overheid. Pas als de economie weer aantrekt kan gedacht worden over bijvoorbeeld het verlagen van de belastingtarieven. De meerderheid van de Tweede Kamer is daar overigens niet rou wig om. De plannen van het ka binet, die zijn vastgelegd in een „contourennota", zouden im mers vooral de hogere inkomens bevoordelen. PvdA, CDA en D'66 toonden zich daar gisteren in een vergadering van de ka mercommissie voor financiën fel tegen. Minister Ruding (financiën) zei dat de herziening naar de toekomst zal moeten worden geschoven. Toch zullen onderdelen van het belastingstelsel worden aange past, maar voorlopig alleen op die punten die de overheid geld opleveren. Die maatregelen heb ben dan ook minder te maken met de herziening van het belas tingstelsel als wel met het dich ten van de gaten in de schatkist. In de nog door Rudings voorgan ger Van der Stee opgestelde Con tourennota wordt voorgesteld de loon- en inkomstenbelasting (voor met name de hogere inko mens) te verlagen. Daartegen over zouden de btw-tarieven kunnen worden verhoogd, als- DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat minister Deetman (onderwijs) zijn plannen voor het wetenschappelijk onderwijs op een aanzienlijk aantal onderde len bijstelt. De Kamer bleek gisteren vrij eens gezind over de noodzaak om via afspraken met universiteiten en hogescholen te komen tot een ef ficiënter verdeling van studie richtingen en onderzoeksactivi teiten. Een aantal beslissingen tot het samenvoegen en opheffen van (sub)faculteiten is echter vol doende onderbouwd, vindt de kamer. Zo wil een ruime meerderheid dat de subfaculteit tandheelkunde aan de Rijksuniversiteit Utrecht wordt gehandhaafd. Deetman wil deze opheffen en de studie richting in de Randstad concen treren in Amsterdam. De CDA'er Lansink diende een motie in om de tandheelkunde in Utrecht te behouden. Anders verliest de regio zijn tandheel kundige dienstverlening en gaat de goede toerusting voor onder wijs, onderzoek en patiëntenzorg in Utrecht verloren, stelde hij. PvdA, CDA en VVD vinden het on juist dat de studierichting com municatiewetenschappen wordt geconcentreerd aan de Katholie ke Universiteit in Nijmegen. Zij willen een tweede faculteit aan de Universiteit van Amsterdam gevestigd zien. De drie grote fracties drongen er bij Deetman op aan de studie andragologie voorlopig niet op te heffen. CDA-woordvoerder Lansink noemde Deetmans rgumenten om Utrecht te kiezen als een van de twee universiteiten waar de studierichting farmacie wordt geconcentreerd weinig overtui gend. De christen-democraten willen verder dat het slavisch en indo- iraans in Utrecht in plaats van Leiden wordt ondergebracht. ADVERTENTIE Een héél kilo in één pak mede de lokale belastingen en zouden de bestaande aftrekmo gelijkheden in de inkomstenbe lasting drastisch moeten worden beperkt en vereenvoudigd. Met die uitgangspunten is de meer derheid van de Tweede Kamer het in grote lijnen wel eens. PvdA, CDA en D'66 willen ech ter dat het voordeel, dat vooral de hogere inkomens van de be lastingverlaging zullen hebben, teniet wordt gedaan. De operatie mag geen denivellering tot ge volg hebben, vinden 7ii Alleen de WD bleek de regerings opvatting te steunen. De liberaal De Korte betoogde, zoals ook in de Contourennota staat, dat het juist de midden- en hogere inko mens zijn die de laatste jaren de last hebben gedragen van de sterke progressie in de belasting tarieven, en dat het niet erg is als zij nu een voordeel zouden heb ben. Hij bleek er niet gerust op dat het ook zo ver zal komen. Btw De hele herziening zal moeten wachten op betere tijden. Wel zal de regering volgende week in de Miljoenennota een verhoging van de btw-tarieven met één pro cent aankondigen (het lage gaat van 4 naar 5, het hoge van 18 naar 19 procent), en komt er een be lastingverhoging. Aftrekposten In de Contourennota is slechts een aantal aftrekposten voor beper king voorgesteld. PvdA, CDA en D'66 vroegen in een motie om van alle aftrekposten de moge lijkheden tot beperking dan wel afschaffing te onderzoeken. Een van de redenen daarvoor was dat vooral de hogere inkomens profi teren van de veelheid van aftrek mogelijkheden die nu bestaan. Minister Ruding en staatssecreta ris Korting voelden daar echter niets voor en ontraadden het ver zoek. Volgens Ruding is een drastische beperking van de af trekmogelijkheden niet ge rechtvaardigd. Het CDA vindt dat bij de herziening van het stel sel de beperking van de aftrek posten voorop moet staan en wil dat geen verlaging van de loon- en inkomstenbelasting mag plaatsvinden, als daar geen be perking van aftrekposten tegen over staat. WEERRAPPORTEN c I Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon regenbui 18 11 7 regenbui 17 10 27 regenbui 16 10 19 regen 15 11 16 licht bew. 14 9 38 zwaar bew. 16 12 12 licht bew. 16 10 30 regenbui 14 10 12 zwaar bew. 15 11 3 zwaar bew. 12 9 3 onbewolkt 28 zwaar bew. 24 zwaar bew. 17 licht bew. 20 half* bew. 16 onbewolkt - DEN HAAG (GPD) - Na 27 jaar in de Eerste Kamer te hebben geze ten, waarvan de laatste 10 jaar als voorzitter, vertrekt dr. Th. L. M. Thurlings uit de landelijke poli tiek. Namens de Eerste Kamer prees senator dr. L. M. de Rijk de werkzaamheden van de schei dende voorzitter: „De voorzitter van de Kamer is als knoflook: het moet, maar niet te veel". Als één van zijn laatste handelin gen overhandigde Thurlings aan de eveneens vertrekkende sena tor ing. P. Ijeerdsma de versier selen behorende bij het ridder schap in de Orde van de Neder- landsche Leeuw. Vandaag komt de Eerste Kamer in nieuwe sa menstelling bijeen, waarbij 23 oud-leden niet meer terugkeren. De nieuwe Kamer kiest meteen een nieuwe voorzitter en naar verwachting zal dat Piet Steen kamp, grondlegger van het CDA, zijn. Ook premier Lubbers hield ter ere van het afscheid een rede in de Eerste Kamer. Hij benadrukte dat het goed is in ons staatsbestel dat alle wetsontwerpen twee maal onder de loep worden geno men. Maar de Eerste Kamer past „hoofsheid, wijsheid en terug houdendheid", aldus de premier. Thurlings zei in zijn dankwoord dat hij vindt dat de Eerste Kamer moet vasthouden aan het absolu te veto-recht, waarvan op terug houdende wijze gebruik ge maakt kan worden. Verder zette hij een vraagteken bij de Eerste- Kamerverkiezingen door de pro vinciale staten. Volgens Thur lings kleven er grote bezwaren aan de huidige procedure. „Een vergissing van één statenlid bij het uitbrengen van zijn stem, of absentie van één lid dan wel van één vacature kan de politieke sa menstelling van de Eerste Ka mer merkbaar beinvloeden", al dus Thurlings. Het aantal des kundige Eerste Kamerleden is in de laatste jaren afgenomen meende Thurlings. Verbod gebruik methylbromide DEN HAAG (ANP) - Vanaf morgen mag het gevaarlijke methylbromide niet meer worden gebruikt als ontsmet tingsmiddel van grond waar op augurken, komkommers, anjers, chrysanten en fresia's worden geteeld. Staatssecre taris Ploeg (landbouw) heeft dit besluit gisteren bekend gemaakt. Het verbod geldt ook voor kwe kers met zaaibedden in de boomteelt. Over ruim een jaar zal het verbod ook gaan gelden voor het kweken van tomaat, paprika, aubergine en gerbera. AMERSFOORT (ANP) - De mini mum-inkomens kunnen volgens CDA en VVD na de verlaging van 1 januari 1984 met 3,5 pro cent nog verder omlaag gaan. Voor gezinnen die van één mini mumuitkering of -loon moeten rondkomen, zal daarbij de ko mende jaren een zekere vorm van vaste toeslag moeten komen. Dit lieten de kamerleden Weijers (CDA) en Nijhuis (VVD) gisteren in Amersfoort weten op een dis cussiedag van de FNV met verte genwoordigers van politieke par tijen over het sociaal-economi sche beleid. Volgens Weijers is een garantie dat het minimum-inkomen niet la ger kan niet te geven, omdat de regering de uit de hand gelopen CDA en WD: minima nog meer omlaag kosten van de collectieve sector zal moeten terugdringen. Het CDA-kamerlid kondigde aan dat zijn fractie bij de behandeling in de Kamer van de bezuinigings voorstellen van het kabinet voor 1984, geen wijzigingen zal voor stellen. Aan de voorwaarden die het CDA stelt met betrekking tot compensatie voor de eëhte mini ma is voldaan, aldus Weijers. RHENOY - Een gerestaureerde monumentale boerderij in het Gelderse Rhenoy is gisteren geheel afgebrand na blikseminslag. De brandweer bestreed het vuur dat ontstond in het rieten dak van het pand, maar kon niet voorkomen dal de gehele boerderij vlam vatte. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (Foto: ANPl DEN HAAG (GPD/ANP) - De ver keersministers van West-Duits- land, België en Luxemburg heb ben gisteren ingestemd met een voorstel van minister Smit- Kroes om de begeleiding van al het burgerluchtverkeer over te dragen aan Eurocontrol. De ver keersleiders van Beek hebben op de aankondiging vreugdevol ge reageerd. Die van Schiphol heb ben „met verontwaardiging en ontsteltenis" van het besluit ken nis genomen. Na de overdracht van taken blijven de nationale verkeersleiders al leen verantwoordelijk voor het zogenaamde naderingsverkeer, de eerste en laatste fase van de vlucht. Tot voor kort hield Smit-Kroes vast aan een tussenfase waarbij alleen de verkeersleiding van vluchten boven tien km aan Eur- control zou worden overgedra gen. Daartegen is buitengewoon fel verzet gekomen in de betrok ken parlementen, alsmede in het Europees parlement te Straats burg. In de Tweede Kamer werd in maart een door alle fracties ge steunde motie ingediend waarin van de minister werd geëist dat op het naderingsverkeer na, alle taken werden overgedragen aan Eurocontrol. In de parlementen te Brussel. Bonn en Straatsburg werden gelijkluidende moties in gediend. Bij die gelegenheid ver klaarde CDA'er Hennekam in de Tweede Kamer dat hij „witheet" was dat de minister telkens op nieuw aan de wil van het parle ment voorbijging. Gisteren gaf minister Smit-Kroes „politieke wil" als voornaamste oorzaak van haar complete ommezwaai. plaatsen verloren - niet 30U zoals de gemeente Haarlemmermeer dezer dagen in een brief aan dc minister had laten weten. Aange zien dit gepaard gaat met uitbrei ding van arbeidsplaatsen in Beek, vond de minister dat voor zoveel mogelijk Verkeersleiders van Schiphol een nieuwe baan in Beek moet worden gezocht. Met het besluit van Smit-Kroes lijkt een einde gekomen aan bij na tien jaar touwtrekken over de toekomst van het centrum in Beek. In Eurocontrol Beek werken Nederland, België, Lu xemburg en West-Duitsland sa- Volgens de minister is het de be doeling dat al het luchtverkeer in het luchtruim van Nederland en België en Luxemburg in 1988, of zoveel eerder als mogelijk is, door Beek zal worden geleid. Duitsland zal als laatste volgen, uiterlijk in 1995. FNV-voorzitter Kok waarschuwde het kabinet aan het slot van de discussiedag voor de gevolgen van een "hautain doorzetten" van de plannen om de laagste uitkeringen en lonen grof aan te pakken. Kok deed een dringend beroep op de politiek om de adviezen van werkgevers en werknemers, ver enigd in de SER. serieus te ne- CDA-kamerhd Weijers stelde dat het zeer nuttig zou zijn als werk gevers en werknemers er in de SER in zouden slagen om voor 1 juli 1984 een gezamenlijke visie op de toekomst van het sociale zekerheidsstelsel in ons land te presenteren. Arrestaties na blokkade Onkruit-groep ROTTERDAM (GPD) - Demon stranten van de anti-militaristi sche groepering Onkruit hebben vanmorgen rond negen uur ge probeerd de aanvoer in de Rot terdamse haven van Amerikaan se legermaterieel voor de NAVO- oefening Reforger '83, te verhin deren. De ongeveer 50 actievoerders be zetten enige tijd de spoorrails bij het terrein van Quick Dispatch, het overslagbedrijf dat betrok ken is bij de overlading van het legermaterieel. Enkele politieon derdelen doorbraken de blokka de en zorgden ervoor dat de 25 legervoertuigen ongehinderd het terrein konden verlaten. Er wer den 19 arrestaties verricht. Aan deze grootscheepse NAVO-oe- fening nemen zo'n 16.000 Neder landse, Amerikaanse en Britse militairen deel. Drie maanden geëist tegen wielrenner BREDA (ANP) - Profwielrenner Johan van der Velde (26) uit Rijs- bergen heeft gisteren voor de rechtbank in Breda wegens po ging tot oplichting drie maanden gevangenisstraf tegen zich horen eisen, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Van der Velde zette op 23 oktober vorig jaar een inbraak in scène in zijn eigen huis. Hij schopte een ruit stuk, gooide binnen wat spullen overhoop, deed aangifte van diefstal, en claimde vervol gens op grond van zijn inbraak- verzekering ruim f8000 gulden schade. Bij een andere verzeke ringsmaatschappij, waar hij een kostbaarhedenverzekcring had afgesloten, claimde hij een ver goeding voor een gouden horlo ge van 18.000 gulden en een gou den ring van 1.900 gulden. De wielrenner pleegde deze frau de, omdat hij in ernstige geldzor gen was geraakt door de aan koop van een te duur huis en een sportauto van 60 mille. Boven dien had hij een flinke belasting schuld. Tot uitbetaling van deze schade claims kwam het echter niet. Lang voor het zover was had Van der Velde al bij de Rijkspolitie een bekentenis afgelegd. Uit spraak is 26 september. VS vinden kruisraketten noodzaak WASHINGTON - De Amerikaanse minister van defensie, Weinber ger, heeft voor de Nederlandse parlementaire delegatie gisteren in Washington een keihard plei dooi gehouden voor plaatsing van Pershing- en kruisraketten in West-Europa. „Het monopolie van de Sowjet-Unie op het ge bied van kernwapens voor de middellange afstand moet wor den doorbroken", aldus Wein berger. De onderminister van buitenlandse zaken Eagleburger liet zich eerder op de dag in een gesprek met de Nederlandse ka merleden aanzienlijk gematigder uit. door Chiel Evers Weinberger noemde de plaatsing van de nieuwe NAVO-wapens militaire noodzaak, zolang de Russen niet bereid zijn al hun ra ketten voor de middellange af stand te vernietigen. Een globaal evenwicht tussen de totale kern- wapenarsenalen in Oost en West vindt hij niet voldoende. Sys teem voor systeem moet er een balans zijn, hield hij de delegatie voor. Volgens Weinberger is Moskou op nucleair gebied veruit superieur en heeft het zelfs een monopolie als het gaat om wapens op de middellange afstand. Hij zou er weinig begrip voor hebben, als de Westeuropeanen dat monopo lie zouden aanvaarden. Daarom rekent hij op plaatsing van de nieuwe wapens in West-Duits land, Engeland, Italië, België en Nederland. Het Nederlandse voorbehoud te gen de plaatsing van 48 kruisra ketten in ons land. blijkt voor Weinberger niet veel te beteke- nenen. Tegenover de delegatie zei hij dat de recente aanwijzing van Woensdrecht als mogelijke basis voor de kruisraketten een belofte inhoudt. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Eagle burger heeft de Nederlandse par lementaire delegatie in Washing ton verzekerd, dat het incident rond het neergeschoten Kore aanse vliegtuig de onderhande lingen met de Russen over kern wapens voor middellange af stand niet zal beinvloeden. Het gaat niet om het Russische ge drag, maar om wederzijds be lang, zei hij. De Nederlandse ka merleden noemden de Ameri kaanse bewindsman nuchter en gematigd. Die gematigdheid proefde PvdA- leider Den Uyl ook uit het ant woord op de vraag wat de gevol gen zouden zijn van een eventue le Nederlandse weigering om kruisraketten te plaatsen. Vol gens Eagleburger zou zo'n be sluit het NAVO-bondgenoot- schap schaden, onder meer dat daardoor in de VS de tendens zou worden versterkt om voor taan zonder de Europese part ners de zaken op te knappen. Maar de onderminister voegde er aan toe, dat de Amerikaanse re gering zou proberen die schade te beperken. Volgens Den Uyl is dat een aan zienlijk minder dreigend geluid dan de Nederlandse delegatie ruim een week geleden in Brus sel hoorde op het NAVO-hoofd- kwartier. Daar voorspelde men een grote crisis in het bondge nootschap, wanneer een of meer Europese landen van de nieuwe kernwapens zouden afzien. Den Uyls collega's De Vries (CDA) en Nijpels (WD) stelden echter vast dat Eagleburger wel een minder dreigende toon aansloeg, maar inhoudelijk toch bijna het zelfde zei. Eagleburger verzette zich ook te gen het betrekken van de 162 Franse en Britse kernwapens bij de Geneefse onderhandelingen. Overigens verzekerde Eagleburger de Nederlandse kamerleden, dat de Verenigde Staten zich in Ge nève aan de onderhandelingsta fel flexibel zullen opstellen. De Nederlandse vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties, oud- minister Max van der Stoel, ge looft niet dat het gebeurde met het Zuidkoreaanse vliegtuig het wapenoverleg in Genève onmo gelijk heeft gemaakt. Op de vraag onderhandelingen over kernwapens voor middel lange afstand door het incident zullen worden vertaaagd, ver klaarde mr. Van der Stoel dat „een psychologisch nadelig ef fect uitgaat van een situatie waarin Russen en Amerikanen elkaar beschuldigingen naar het hoofd slingeren". WASHINGTON (GPD) - De eerste werkdag van de Nederlandse parlementaire delegatie in Was hington heeft PvdA4eider Den Uyl een gevoel van wanhoop be zorgd. „Het benauwende is, dat alle regeringsfunctionarissen die we spreken heel redelijk formule ren, maar één ding staat voor hen vast: tenzij er een wonder ge beurt in Genève, begint in decem ber de plaatsing van de 572 nieu we kernwapens in West-Europa", zei Den Uyl gisteravond. De PvdA-leider sprak op een nogal chaotische bijeenkomst, waar de drie fractieleiders elk hun eigen interpretatie gaven van de ge sprekken met onder anderen mi nister Weinberger en onderminis ter Eagleburger. Daarbij zaten de heren elkaar soms danig in de haren. Na een uiteenzetting van CDA-leider De Vries, nam Den Uyl het woord over met een „Nee Bert, dat is natuurlijk grote on- Allesoverheersend was volgens Den Uyl de boodschap dat de Pers- hings en kruisraketten in West- Europa moeten worden ge plaatst. „Ik zie geen enkele reden om te verwachten dat de Russen in dat geval door zullen onder handelen", zei hij. Maar CDA-fractieleider Dr Vries zag die reden wel degelijk. Hij onderschreef de Amerikaanse verwachting dat met Moskou pas zaken zijn te doen op het moment dat de eerste NAVO-raketten er staan. WD-voorman Nijpels slaagde er in, zijn CDA-collega in de gordij nen te jagen, door weer eens op een kabinetscrisis te zinspelen. Hij zei dat het, na de gevoerde gesprekken in Washington, wel zeer merkwaardig zou zijn als het CDA komend voorjaar niet voor plaatsing van de kruisra ketten in ons land zou kiezen. Zo als hij al eerder heeft gedreigd, zou dat het einde van het CDA- VVD-kabinel kunnen betekenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7