Steeds Bouw koopwoningen op fabrieksterrein Folkweek: festival en tocht langs cafés Bijeenkomst Groenoord en Noord over milieuproblemen Historische plek in binnenstad Auto slipt op rijksweg Muzikale wereldreis9 Minister De Koning spreekt over 'arbeid' U reed gewoon met een wrak op de weg" Buurten willen geen gif-oordzijn Sen melt /ïo/enib btadkbeefd 'Tijdelijk gebruik lege panden toestaan' DINSDAG 13 SEPTEMBER 1983 LEIDEN - Wethouder Tesselaar heeft gistermiddag één van de laatste palen geslagen voor de bouw van 53 premie-A koopwoningen op het voormalige terrein van de Leidse Broodfabriek aan de Nieuwe Mare. Het nieuwbouwproject heeft een lange voorgeschiedenis. In de af gelopen zeven jaar werden door eigenaar Kavel B.V. uit Waterin gen diverse plannen ontworpen voor het braakliggende terrein, variërend van een plan met win kels en bovenwoningen tot een complex (peperdure) flats in de vrije sector. Vorig jaar werd in overleg met de gemeente Leiden besloten tot de bouw van 53 pre miekoopwoningen. Het nieuwbouwcomplex zal be staan uit drie en vier bouwlagen MooiG plek plus een schuin dak. Alle 53 wo- ningen hebben drie kamers, een woonkamer, een grote en een kleine slaapkamer. De twaalf be gane grond woningen worden vanaf de openbare weg toegan kelijk en krijgen een tuin. De overige woningen worden be- Aan de binnenzijde wisselen de ga lerijen en de terrassen elkaar af. De woningen zijn van het mai sonnette type (twee lagen). Hier door is een probleem van dit bouwplan, uitzicht op het noor den en de zon op het zuiden, op gelost. De koopprijzen zijn 136.000 gulden (of meer). De meeste woningen zijn inmiddels verkocht. Wethouder Tesselaar van volks huisvesting zei tot de toekomsti ge bewoners dat zij op een mooie plek in de stad gaan wonen en een interessant uitzicht krijgen. Het gaat ook om een historische plek, waar niet alleen de Leidse Broodfabriek stond, maar waar vroeger ook de Joodse Begraaf plaats en de Leidse veemarkt in de nabijheid waren. "En", aldus de wethouder tot de bewoners, "dit jaar nog niet, maar volgend jaar heeft u de drie-oktoberker- mis voor de deur". Langs de Rijnsburgersingel zal door de gemeente een voetgan gersroute voor het complex wo ningen worden aangelegd. Hier is ook de hoofdingang van het gebouw gesitueerd. Op het bin nenterrein, dat toegankelijk wordt vanaf de Lammermarkt, worden zestien parkeerplaatsen aangelegd. Waar nodig zullen ge- luidwerende voorzieningen te gen het verkeerslawaai in de wo ningen worden aangebracht. De nieuwbouw is, in opdracht van Kavel B.V.. ontworpen door het Wethouder Tesselaar (witte jas) architecten- en ingenieursburo Treffers en Polgar B.V. te Wad- dinxveen. Van Mierlo Bouw maatschappij B.V. uit Waterin gen zal het complex woningen neerzetten. Het gehele project wordt na 220 werkbare werkda gen opgeleverd. LEIDEN Een 19-jarige i van Zaandam is gisteravond op de rijksweg Amsterdam-Rotter dam ter hoogte van Leiden met zijn auto in een slip geraakt en met hoge snelheid tegen een boom gereden. De auto werd to taal vernield, maar de bestuurder liep geen letsel op. De auto reed met een snelheid van zeker hon derd kilometer per uur op de lin ker rijstrook in de richting van Amsterdam. Daar raakte hij in een slip en botste tegen de vang rail, die over een lengte van tien meter werd ontzet. Vervolgens reed de auto achterwaarts het ta lud af en kwam tegen een boom tot stilstand. LEIDEN - Een 21-jarige Voor schotenaar heeft gisteravond met zijn auto een duik in het wa ter van de Herengracht geno men. Hij had zijn auto langs het water geparkeerd. Bij het wegrij den verkeerde de automobilist in de veronderstelling dat de ver snelling in z'n achteruit stond. Ten onrechte. De auto verdween geheel onder water. De bestuur der bleef ongedeerd. LEIDEN In het kader van het Leids Folkfestival wordt er mor genavond een kroegentocht ge houden langs zestien Leidse ca fés. Onder het motto 'Een muzi kale wereldreis door Leiden' zal in elk café een folkgroep optre den met muziekgenres van over de hele wereld. Te denken valt aan Ierse, Zuidamerikaanse, Bal- kanmuziek en bluegrass. Een 'borrelbus' rijdt voor de gelegen heid van half tien tot half twee rondjes langs de deelnemende café's. De kroegentocht geldt als inleiding op het Leids Folkfestival dat za terdag de negende editie zal bele ven. Dit festival begint 's mid dags om twaalf uur met enkele openluchtoptredens op het ter- - ras van het Koetshuis bij de Burcht. In de Stadsgehoorzaal treden daarna vanaf drie uur 's middags zeventien binnen- en buitenlandse folkgroepen op. Het is de bedoeling dat het pu bliek weer ruimschoots betrok ken wordt bij het Folkfestival. Volksdansen en een open po dium moeten daar garant voor staan. Het festival duurt zaterdagavond tot twaalf uur. Artiesten zijn on der andere Iain Macintosh, Cele brated Ratliffe Stout Band, Zak doek, Lorbass, Bries, Csórdas en Triangel. LEIDEN - Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) spreekt morgen over het thema 'arbeid' in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Hij doet dat op uitnodiging van de Taakgroep Arbeid van de Raad van Kerken, de Werkgroep Arbeid van de Studentenekkle- sia en de Hervormde Diaconie. Het is het eerste van een serie van drie gesprekken over arbeid en werk gelegenheid. De bijeenkomsten worden gehouden met het oog op de zondag van het Werelddiakonaat 9 oktober waarvoor als landelijk thema 'arbeid' is gekozen. De volgende bijeenkomsten zijn op 28 sep tember en 6 oktober. De 28ste is Jan Ballego te gast, die zich bezighoudt met werkloosheid- voorzieningen in Leiden. Op 6 oktober is er een video-avond, met gele genheid tot discussie. TTTnTP.W Alc ie He feiten in I LEIDEN Als je de feiten ogenschouw nam kon je vol gens de officier van justitie maar één ding concluderen: "We gaan weer eens door de hele verkeerswet". En inderdaad: als we de politie mogen geloven dan deugde er niet veel aan de auto van de verdachte. "Helemaal verrot", zei de officier van justitie. Hij had dan ook maar een keuze gemaakt uit de strafbare feiten. Anders bleef je aan de gang. Op 30 oktober vorig jaar moest 1 de verdachte zijn auto aan de kant van de weg zetten. Dat ge beurde in Katwijk. De politie constateerde dat er niet veel deugde: een kapotte rem, veel roest, om maar eens een paar manco's op te noemen. Kortom: de automobilist kreeg een bekeuring. Logisch, zou je zo zeggen, maar hijzelf begreep het niet zo goed. Ook gister ochtend was hij nog verbaasd over de bekeuring. "Kijk, ik heb die auto in april van dat jaar nog laten controleren door de politie. Alles is in orde, kreeg ik te horen. Tsja, en dat geloof je dan natuurlijk". Maar die roestplekken waren toch zichtbaar? En wat betreft de leeftijd van de auto: vond de politie het niet merkwaardig dat hij in een voertuig van veertien jaar reed? "Hebben ze niks over gezegd". Goed, als die auto was gecontro leerd én in orde was bevonden, dan kon de verdachte mis schien wel even een bewijsje laten zien? Tsja, jammer, laat de politie hem nou in april geen bewijsje "hebben willen geven. "Dat krijg je niet mee hè". De officier van justitie vond een boete van 270 gulden op z'n plaats. "U reed gewoon met een wrak op de weg, zo simpel zit dat". De automobilist zweeg maar. Nadat de rechter hem echter had veroordeeld tot een boete van 210 gulden verbrak hij dat stilzwijgen. "Dat snap ik nou niet. Want luis ter, ik heb ook al afstand ge daan van m'n auto. En ze zei den nog: hier hoor je nu niks meer van. Als ik nou had gewe ten dat ik ook nog een boete kreeg, dan had ik natuurlijk net zo goed geen afstand van m'n auto kunnen doen. En 'm laten opknappen". Optimist Compliment De officier van justitie begon aan zijn verhaal. Hij gaf de ver dachte een compliment. "Prachtig betoog heeft u ge houden". Dat zegt die man niet vaak. Hij vervolgde: "Eigenlijk had u hier moeten zitten, op mijn stoel". Dat zegt die man anders nooit. De verdachte reageerde ad rem: "Dat kan niet, want ik ben schuldig". Deze zin valt op twee manieren te duiden. Of de verdachte is bloedeerlijk, of hij lijdt aan hoogmoedswaanzin, omdat hij zelf graag voor rech ter wiide spelen. de Stadsgehoorzaal optreden: LEIDEN - De buurtcomités Lei- den-Noord en Groenoord hou den morgenavond een bijeen komst die gewijd is aan proble men in hun wijken op milieuge bied. Besproken zullen worden: aanvraag van een hinderwetver gunning voor de vuilverbran ding, de opslag van verontreinig de grond in een oude gashouder van het energiebedrijf Rijnland aan de Koningstraat en de stan koverlast van het slachthuis. De avond wordt gehouden in buurt huis Groenoord (Pasteurstraat 23) en begint om acht uur. Het "buurtcomité Groenoord heeft de avond het motto meegegeven 'Groenoord en Noord geen Gif- Oord'. Volgens de organisatoren dreigen de gevaren voor de volksgezondheid en het welzijn van de buurtbewoners door de verantwoordelijke instanties als onbeduidend te worden voorge steld. Inmiddels hebben omwonenden schriftelijk bezwaar gemaakt te gen het voornemen van B en W om het EBR een vergunning te geven voor de opslag van veront reinigde grond. De bezwaarden spreken van opslag van zeer ge vaarlijke, kankerverwekkende stoffen in de nabijheid van de woning. Zij menen dat er geen enkele duidelijkheid is over de staat waarin de gashouder ver keert en vrezen voor lekkage. Ook vragen zij zich af of de toe stand van de bodem en het grondwater regelmatig gecontro leerd zullen worden. Bovendien zou niet bekend zijn welke ver goedingen gegeven worden als er zich een ramp mocht voor doen. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Doolhoffelijk Leuke bordjes hebben ze sinds een paar maanden in de Me ren wijk. Rijd je nietsvermoe dend over de Veluwemeerlaan, stuit je opeens op borden met 'Heide' of'Forel'. Die obstakels zijn er gekomen om de Meren- wijk iets minder doolhof te ma ken. Heb je trek in een zalmfo rel, dankzij dat bordje ben je in elk geval in de buurt. Heel han dig. Jammer is alleen dat de Wieren spoorloos blijven. Daar zijn ze het bordje van vergeten. Op de hoek Veluwemeerlaan-Bessen- wier had moeten staan 'Bes en Wier' eh er stond alleen 'Bes'. Dat liet D'66--raadslid Jan Hoe- kema niet op zich zitten. Hij hield wethouder Waal schrifte lijk staande over deze nalatig heid. "Een paar mensen in de Wieren zijn daarover naar me toegekomen en ik heb er toen vragen over gesteld". De de mocratie op haar best. "Ja, echt uit de basis, hè", beaamt Hoekema. Het protest van Hoekema en zijn Wieren heeft succes. Het bord je 'Bes' is al geveld en binnen kort komt er een nieuw, volle diger bord. Ambtenaar Dirk Kuijper van verkeerszaken weet hoe het mis is gegaan. "Een communicatiestoornis geweest tussen gemeente en leverancier". Hij heeft er direct werk van ge maakt. "Direct na mijn vakan tie heb ik er over gebeld. Er komt een nieuw bord. De le vertijd is ongeveer drie weken. Ik verwacht dan ook dat dat nieuwe bord er binnen een paar dagen staat". De gemeen te laat er geen wier over groeien, dat is duidelijk Gym-pies (2) Alleen een mentaliteitsverande ring van de gebruikers kan een verdergaande verpaupering van de gemeentelijke gymlo kalen tegengaan, is de stellige overtuiging van ambtenaar J. Trouwee. De chef van de afdeling beheer schoolgebouwen vindt het ge klaag van de gebruikers van de sportzalen "heel aardig, begrij pelijk en best terecht, maar ze geven allemaal elkaar de schuld". Vorige week voerden we op deze De Bessenwier gezien vanaf de Veluwemeerlaan. Overal staan i Behalve hier. t de Merenwijk verklarende bordjes. plek het gymlokaal aan het Re genboogpad in de Zijlwijk ten tonele. Een fraaie sportzaal die in nog geen vijfjaar tijd inwen dig flink is afgetakeld: stinken de toiletten, slecht werkende douches, kapotte gordijnen, dicht gespijkerde ramen, een vergrendelde nooduitgang, veel vuil en nog meer stof. Gemeentelijk schoolgebouwbe heerder J.P. Kwestro verklaar de niettemin dat alle gemeen telijke gymlokalen, dus ook die aan het Regenboogpad, el ke ochtend voor schooltijd worden schoongemaakt. De gebruikers betwisten dat. Zij beweren een tijdje om beurten bij het lokaal te hebben gepost. Maar chef Trouwee dekt Kwe stro in de rug: "Dergelijke be weringen van de gebruikers leg ik naast me neer. In geloof echt niet dat die dames 's och tends om half zes hun bed uit komen om voor het gymlokaal te gaan staan. Het zal best waar zijn dat het lokaal 's avonds vuil is, maar dat heeft een an dere oorzaak: de scholieren. Daar wordt veel te weinig toe zicht opgehouden. Als je ziet waar die de gymlokalen mee in rennen. Tegenwoordig dragen ze allemaal van die basketbal schoenen en daar gaan ze dus ook gewoon mee gymen. En als er dan een paar van die hoosbuitjes vallen zoals deze week dan kun je op je vingers natellen dat zo'n gymvloer na één uurtje al hartstikke smerig is. Er zijn trouwens ook een he leboel verenigingen die zich daar schuldig aan maken". Dichtgespijkerde ramen en ver grendelde nooduitgangen zijn volgens Trouwee het gevolg van het schrikbarende vanda lisme. "Overal in de stad wor den ramen ingegooid en wordt er gejat bij het leven. Als je vandaag ergens een zooitje bal len aflevert dan zijn ze over morgen allemaal weg. Die din gen worden gestolen alsof het snoepjes zijn". Behalve de gebruikers-mentali teit en het vandalisme, noemt Trouwee de gemeentelijke be zuinigingen als derde oorzaak voor de verpaupering en de vervuiling van de gemeentelij ke gymnastieklokalen. "We proberen er echt het beste van te maken, maar we beschikken over onvoldoende middelen waardoor de vervuiling en de vernielingen nauwelijks zijn bij te sloffen. Het is echt dwei len met de kranen open. En die situatie kan alleen verbeteren wanneer de mentaliteit van de gebruikers verandert en wan neer ze van hogerhand beslui ten dat het zo niet langer kan". Een mogelijke oplossing is na tuurlijk het organiseren van een gymnastiekavondje voor gemeenteraadsleden en wet houders in het lokaal aan het Regenboogpad. J.V. De omstreden gifgrond ligt nu open en bloot op het EBR-terrein aan de Langegracht. De gemeen te wil aan die toestand zo snel mogelijk een einde maken en vindt opslag in de oude gashou der de best denkbare oplossing. Het gaat overigens om maar een beperkt gedeelte van de veront reinigde grond. Alleen dat deel waar het EBR een nieuwe gas turbine ten behoeve van de stadsverwarming wil bouwen. Het energiebedrijf heeft haast met dat bouwproject en wil daar om een vergunning voor de tijde lijke opslag. Een algehele bo demsanering van het EBR-ter rein zal nog jaren op zich laten wachten. LEIDEN - Via tijdelijk gebruik van leegstaande panden kan de woningvoorraad optimaal wor den gebruikt. Zo'n regeling kan een oplossing bieden voor de mensen die op korte termijn woonruimte nodig hebben of wier financiële positie het huren van kamers niet toelaat. Dit concludeert de werkgroep ruimtelijke ontwikkeling en volkshuisvesting van de Leidse universiteit die in opdracht van het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer het onderzoek 'kra ken en volkshuisvesting' heeft uitgevoerd. De onderzoekers hebben gesprek ken gevoerd met 77 krakers in Groningen, Leiden, Den Haag en Breda. De omvang van het kra ken valt volgens hen mee. "De schattingen variëren van 3000 krakers in Groningen, 1000 in Den Haag, 250 in Leiden tot 80 in Breda. Het merendeel van de krakers is tussen de achttien en dertig jaar. Slechts weinigen (5,3 procent) hebben een volledige baan. De meesten zijn werkloos (67,5 procent) en de rest studeert of zit op school (27,3 procent). Een regeling voor tijdelijk gebruik van leegstaande panden moet volgens de onderzoekers worden gezien als een toegang tot de wo ningmarkt voor jonge woning zoekenden. "Daarom is het ook van belang de mensen die zo wil len wonen als ingeschreven te beschouwen en bij het aflopen van de termijn herhuisvesting te garanderen. Van voordringen op andere woningzoekenden hoeft geen sprake te zijn, omdat men enerzijds de woningvoorraad tij delijk heeft uitgebreid en ander zijds voor de periode van tijdelij ke bewoning als ingeschreven woningzoekende kan worden be schouwd". Mocht een dergelijke regeling er inaerdaad komen, dan krijgt men volgens de onderzoekers twee inschrijvings- en toewij zingssystemen. "De bestaande mogelijkheid blijft en tevens kan men door zelf de ruimte te vin den en bewoonbaar te maken doorgaans sneller aan woon ruimte komen". Hierdoor kan natuurlijk het gevaar ontstaan dat mensen die handig zijn en de tijd hebben dit uit te voeren bevoorrecht zijn boven de woningzoekenden die niet an ders kunnen dan afwachten. Dat vrezen de onderzoekers ook. "Maar door bepaalde maatrege len te nemen - een bouwbureau met een adviserende functie in schakelen bijvoorbeeld - kan de ongelijkheid ten aanzien van het al dan niet klussen enigszins worden tegengegaan".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3