LEIDSCH DAGBLAD Kleine hbo-scholen bedreigd Russisch veto treft resolutie Ruding: tekorten met succes teruggebracht Personeel Homburg dreigt met staking Brazilië akkoord met IMF neus m Minister Deetman: minimaal 600 leerlingen Dader van zesvoudige moord weet niets meer Nederlander leider van Jezuieten Mijnexplosie 'Golden Ten'- spel in hele land verboden MARINE NSDAG 13 SEPTEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37189 ecteur: G. Koopman ofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar j. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel nrs. zie cololon Aeroflot stoot Oslo OSLO (DPA) - Aeroflot heeft vanochtend op het laaste mo ment haar vlucht naar Oslo moeten afgelasten. Eerder had de Russische luchtvaart maatschappij laten weten dat zij haar vluchten naar Noor wegen zou voortzetten on danks een twee maanden du rende boycotactie van de ver keersleiders in dat land. DEN HAAG/NEW YORK (GPD) - Een resolu tie, waarin het neerschieten van de Zuidko- reaanse Boeing door een Russisch gevechts vliegtuig „diep wordt betreurd" stuitte gis teravond in de Veiligheidsraad op een Rus sisch veto. Over de tekst van deze resolutie was dagenlang onderhandeld, maar ook de aanmerkelijk afgezwakte tekst vond geen genade in Russische ogen, omdat het passa giersvliegtuig volgens de Russische verte genwoordiger Trojanowski een spionage- missie uitvoerde. Negen van de vijftien leden van de Raad, waar onder Nederland, stemden voor de resolutie, vier (waaronder China) onthielden zich van stemming, terwijl de Sowjet-Unie en Polen zich tegen verklaarden. In de resolutie werd tevens gevraagd om een VN-onderzoek dat de feiten over het drama boven tafel zou moeten brengen. Inmiddels heeft Washington de Russische be schuldiging dat is nagelaten de Zuidkore- aanse piloot te waarschuwen dat hij uit koers was, weerlegd. Volgens een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken was het onmogelijk vast te stellen dat het toestel zijn route had verla ten. Uit de band van de gesprekken tussen de piloot en de verkeersleiding van het vlieg veld in Anchorage valt op te maken dat zo wel de piloot als de verkeersleiding zich er niet van bewust waren dat de Boeing de uit gestippelde koers had verlaten. DEN HAAG (GPD)- De 27-jarige Delftenaar C. Y., die wordt ver dacht van de schietpartij in het Delftse café 't Koetsiertje waar bij zes doden en vier gewonden vielen, weet zich van het drama niets meer te herinneren. Voor de Haagsé rechtbank, die van daag met de behandeling van de strafzaak tegen Y. is begonnen, zei de verdachte vanmorgen niet te weten waarom en op wie hij op 5 april heeft geschoten. Wel zei Y. tegen de president van de rechtbank mr. S. F. Kootte te ge loven 'dat hij het gedaan had'. Kort na zijn aanhouding wist Y, zich nog wel de schietpartij te herinneren. Dat bleek uit de poli tieverhoren waaruit de president van de rechtbank citeerde. De verdachte zou toen hebben ge zegd: 'Smits (een van de slachtof fers) wilde vechten, daarom heb ik hem gedood'. 'Ik had zin om te doden. Ik wilde een aantal men sen doodschieten. Ik werd gedre ven om te doden'. 'Ik had eerst geen spijt, maar dat begint nu te komen'. Y. wist vanmorgen ook niet meer dat hij deze verklarin gen heeft afgelegd. De zaak tegen Y. is uniek. Nooit eerder kreeg de rechterlijke macht te maken met een verda- che van een zesvoudige moord. WENEN - Paus Johannes Paulus II slaat zijn arm om de 8-jarige Mar tha heen. Het is de dochter van een Poolse vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties in Wenen, die later een rozenkrans van de paus kreeg. Het pauselijk bezoek aan Oostenrijk dat vier dagen duurde werd vandaag afgesloten. (Foto AP) ROME (ANP/AP) - De Jezuieten, de grootste en machtigste orde binnen de katholieke kerk, heb ben vandaag de Nederlander Pe ter Hans Kolvenbach gekozen tot hun nieuwe leider. Kolvenbach is 54 jaar, sloot zich in 1948 bij de orde aan en is op dit ogenblik rector van het pauselijk instituut voor oosterse studies. Hij is de tweede Nederlander in de ruim 400-jarige geschiedenis van de orde die tot generaal- overste is benoemd. De achter gesloten deuren gehou den stemming duurde minder dan twee uur. Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen. La ter op de dag van het westen uit en kele opklaringen. Minimumtempe ratuur ongeveer twaalf graden, mid- dagtemperatuur ongeveer achttien graden. Boven land matige en langs de kust en boven het IJsselmeer vrij krachtige zuidwestenwind. 14 september 1983. Zon Óp: 07.13 uur, zon onder: 30.00 uur. Maan op: 16.13 uur, maan onder: 23.47 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 09.00 en 21.34 uur, laag- water 04.39 en 16.53 uur. DEN HAAG (ANP) - Minister Ru- ding (financiën) meent dat een belangrijk succes is behaald met het terugdringen van het finan cieringstekort en de stabilisering van de premie- en belastingdruk komend begrotingsjaar. Het is volgens Ruding voor het eerst in 10 jaar dat hiervan sprake is en middelen voor economische groei worden vrijgemaakt. De bewindsman zei dit vandaag tij dens een bijeenkomst van het In- Minister Ruding ternational Management and De velopment Institute (IMDI). Het IMDI streeft naar nauwere banden tussen landen door mid del van een betere verstandhou ding tussen regeringen en het be drijfsleven. De bijeenkomst van vandaag werd bijgewoond door politici en zakenmensen uit de Verenigde Staten en ons land. De minister benadrukte dat een la gere collectieve lastendruk ge paard moet gaan met lagere pu blieke uitgaven. Gebeurt dat niet dan kan het begrotingstekort wel eens onaanvaardbaar hoog op- lopgen, betoogde Ruding. Om de overheidsuitgaven terug te drin gen moet de consumptie worden verminderd ten gunste van de in vesteringen. Ook moeten de uit keringen en subsidies worden verlaagd. Nederland kan zich de hoge uitgaven op dit gebied niet langer veroorloven, aldus de be windsman. Geforceerd De geforceerde verlaging van het financieringstekort is slecht voor het herstel van de economie. Dat zegt prof. dr. G.A. Kessler, bui tengewoon hoogleraar monetaire theorie aan de Universiteit van Amsterdam, in een publicatie van de economische faculteit. Het economisch beleid van de af gelopen jaren staat op gespan nen voet met de noodzakelijke zorg voor de economische kringloop. De slechte omstan digheden waarin het bedrijfsle ven verkeert maken een gefor ceerde verlaging van het finan cieringstekort ongewenst, aldus Kessler. DEN HAAG (GPD) - Een groot aantal scholen voor ho ger beroepsonderwijs, uitgezonderd de pedagogische academies, wordt bedreigd met opheffing of fusie, in dien er niet minimaal 600 studenten op de school zitten. Dat aantal moet voor het seizoen 1986-1987 zijn bereikt. Scholen die dat aantal niet hebben moeten sluiten. Dat voornemen heeft minister Deetman (onderwijs) vandaag in een brief aan alle hbo-scholen en aan de hbo-raad bekendge maakt. Er zijn 171 scholen voor hoger be roepsonderwijs die op dit mo ment minder dan 600 leerlingen hebben. In Leiden en omgeving zijn dat er 4: de Reinwardtacade- mie (museumkunde), de hogere beroepsopleiding voor fysiothe rapeuten, de Laboratorium- school en de Rijkshogereschool voor Tuin- en Landschapsinrich ting in Boskoop. Al die scholen moeten gaan voldoen aan de nieuwe minimale eisen. Er zijn 104 scholen die meer dan 600 leerlingen hebben en voorlopig veilig zijn. Het aantal van 600 is een absoluut minimum. Minister Deetman streeft naar instellingen met mi nimaal 2500 leerlingen. Scholen van dergelijke omvang zijn vol gens de minister beter toegerust om een aantal nieuwe onderwijs- en onderzoekstaken te vervullen. Dergelijke grote scholen van mini maal 2500 leerlingen krijgen voor die nieuwe taken extra geld toe gewezen: 30 miljoen in 1987 en steeds 60 miljoen gulden in de ja ren daarna. Tegelijkertijd moet het hoger beroepsonderwijs wel bijdragen aan bezuinigingen van (netto) 12 miljoen gulden in 1986, oplopend tot 68 miljoen in 1988 en volgende jaren. Omdat juist de hele grote instellingen extra geld krijgen, moeten de kleinere hbo-scholen in feite de bezuini gingen opbrengen. In de huidige situatie is het zo dat kleinere scholen naar verhou ding meer geld krijgen van het rijk dan de grotere. Die situatie zal eveneens veranderen: een school zal voortaan subsidie krij gen naar het aantal leerlingen. Ook deze verandering is finan cieel gunstiger voor grotere scholen. De hbo-raad krijgt van de minister de taak het schaalvergrotings proces te coördineren en begelei den. De besturen en directies van scholen kunnen onderling en met de hbo-raad voorstellen doen. De minister wil die voor stellen uiterlijk 31 december 1984 hebben. Na overleg met de Tweede Kamer verwacht hij dan al vóór 1 juli 1985 definitieve be sluiten te kunnen nemen. Alle in stellingen hebben dan nog meer dan een jaar de tijd de verande ringen door te JOHANNESBURG (Reuter/AFP) Bij een zware explosie in een kolenmijn in de Zuidafrikaanse stad Vrijheid zijn gisteren 63 mijnwerkers om het leven geko men. Een onbekend aantal man nen werd gewond. De ontploffing, die vermoedelijk werd veroorzaakt door mijngas, deed zich voor op een diepte van zeshonderd meter. Thijs Libregst Cupduel tegen St. Mirren de 'test" PAGINA 13 Belastingstelsel nog niet herzien PAGINA 7 Bemiddeling in Libanon mislukt PAGINA 9 Nederland helpt Arabische landbouw PAGINA 11 ROTTERDAM (ANP) - Nadat 18 leden van de actiegroep Onkruit in de Rotterdamse haven waren gearresteerd, werden zij door de politie gefotografeerd. Dat ge beurde niet altijd even vrijwillig. Op de foto wordt een arrestant hardhandig 'fotoklaar' gemaakt. Onkruit voert sinds gisteren ac tie in de haven in verband met de aanvoer van Amerikaans wa- rpenmaterieel. (fotoANP) (Zie ook pagina 7) CUYK/OLST (ANP) - De 775 werknemers van de vleesverwer kende fabrieken Homburg in Cuyk en Van Salland in Olst gaan vrijdag in staking als de di rectie niet met de bonden wil praten over de saneringplannen. Dit is vandaag besloten tijdens een drukbezochte vergadering van de Voedingsbond FNV met de achterban, nadat de directie de eis van de bond om het over leg over de toekomst van de twee fabrieken te heropenen naast zich had neergelegd. Het personeel van Homburg en Van Salland werd eind vorige week schriftelijk te verstaan ge geven dat het zeven procent loon moest inleveren op straffe van ontslag. Dat loonoffer is volgens de directie noodzakelijk omdat de fabrieken anders gesloten moeten worden. Homburg en Van Salland zijn in handen van het Britse brouwersconcern Al- lied Breweries (Skol). De Voedingsbond FNV vindt de plannen volstrekt onaanvaard baar. Niet alleen vanwege het ontslag-dreigement, maar ook vanwege het verlangde loonoffer van zeven procent. Veel van de betrokken werknemers zitten op of net boven het minimumloon. De Voedingsbond erkent wel dat er problemen zijn, maar die zijn volgens een woordvoerder op een andere manier op te lossen. De bond denkt aan doorwerken tijdens pauzes en inleveren voor korter werken. De ledenvergadering van vanmor gen werd bezocht door ongeveer 600 werknemers. Volgens de Voedingsbond is de bereidheid tot staken vrijwel algemeen. De directie heeft nog tot donderdag avond de tijd om te reageren. "Als de directie voet bij stuk houdt, gaat de zaak plat", aldus de vakbondswoordvoerder. BREDA (ANP) - De officieren van justitie in alle 18 arrondissemen ten hebben met elkaar bepaald dat vanaf vrijdag de roulettes moeten worden gesloten waarop het Golden Ten-spel wordt ge speeld. De politie moet exploi tanten van het Golden Ten-spel, voor zover bekend, opdracht ge ven hun zaak voor het eind van de week te sluiten. Indien daar geen gehoor aan wordt gegeven, gaat de politie tot actie over. Er bestaat nog steeds onduidelijk heid of het Golden Ten-spel ver boden is of niet. De rechter moet hierover nog een uitspraak doen. Tot nu toe voerde elk arrondisse ment een eigen beleid, met als gevolg dat in het ene geval wel tegen Golden Ten werd opgetre den en in het andere geval men het spel vrijuit mocht spelen. Moeten politieke beslis singen over de krijgs macht voortaan wor den genomen door technocraten of, zoals te doen gebruikelijk, door daartoe aangewezen politici? Hoe wel het antwoord op deze vraag voor de hand zou moeten liggen, lijkt er bij de Koninklijke Vereniging van Marine Officieren (KVMO) een zekere voorkeur uit te gaan naar een op louter technische deskun digheid gebaseerde politieke be sluitvorming. Volgens de voorzitter van de KVMO, overste G. Brand, is het droevig ge steld met de deskundigheid van de Haagse politici. De marine-officie ren twijfelen zowel aan de kwaliteit als aan het juiste gebruik van gege vens door de volksvertegenwoordi gers. Ze luisteren te weinig naar de militaire top en maken er, blijkens de uitlatingen van de overste, een geweldige bende van: "Er wordt gegoocheld met cijfers met als enig doel het onmogelijke op defensie gebied politiek haalbaar te maken". Nog afgezien van het raadselachtige taalgebruik - het onmogelijke haal baar maken? - reikt de kritiek van Brand niet veel verder dan het ni veau van een in zeer algemene ter men gesteld pamflet. Hij heeft geen enkele moeite gedaan zijn bewerin gen met feitelijke gegevens te sta ven, maar plaatst de politici intus sen wel met een simpel gemak in een hoek waar ze volgens menige kiezer thuishoren: sjacheraars, goochelaars, non-valeurs. Het ge tuigt van een zekere lafheid om het Haagse politieke bedrijf op deze manier te bestoken met kritiek, waartegen de betrokkenen zelf zich niet of nauwelijks kunnen verwe ren. De uitlatingen van de KVMO-voorzit- ter zijn bovendien illustratief voor het onbegrip dat kennelijk in krin gen van de krijgsmacht heerst ten opzichte van de verantwoordelijk heden van politici. Brand sprak bij voorbeeld over het toerusten van Nederlandse onderzeeërs met nu cleaire dieptebommen alsof het een volstrekt technische aangele genheid betreft die boven elke poli tieke twijfel is verheven: de Russen hebben ze, dus wij moeten ze ook hebben. Het zal duidelijk zijn dat beslissingen over kernwapens op technische, maar vooral op politie ke gronden moeten worden genomen, waarbij de factor van de wederzijdse afschrikking - en niet de wederzijdse technische vaardigheden - doorslaggevend dient te zijn. Brand heeft gelijk als hij zegt dat poli tici op een juiste manier gebruik moeten maken van militaire gege vens. Maar het is aan de politici zelf - en niet aan de militaire top - om uit te maken wat daaronder moet wor den verstaan. Dat de politieke be sluitvorming frustraties kan oproe pen in de krijgsmacht, valt goed te begrijpen. Maar dat hoeft nog niet te ontaarden in vrijblijvende kritiek of oneigenlijke demonstraties. Als de militaire top haar gegevens on voldoende vertaald ziet in het be leid, zijn er de geëigende over- legkanalen om dit aan de orde te stellen. Algemene kritiek waar de politiek weinig mee kan doen, moet echter worden vermeden, omdat dit de negatieve beeldvorming omtrent het politieke bedrijf nodeloos kan versterken. In dat licht is de bergre de van overste Brand niet slechts "te zwaar aangezet", zoals minister De Ruiter verklaarde, maar ronduit kwalijk. Over economisch herstelplan WASHINGTON - Brazilië is het met het Internationale Monetaire Fonds (IMF) eens geworden over de wijze waarop het herstel van de Braziliaanse economie moet worden aangepakt. Dat heeft de Braziliaanse minister van finan ciën, Ernane Galveas, vanmor gen in Washington meegedeeld na besprekingen met de direc teur van het IMF, Jacques de La- rosière. „Ik denk dat we het definitief met het IMF eens zijn geworden over ons economische programma voor dit jaar en volgend jaar", zei Galveas op een persconferentie, die ook werd bijgewoond door de nieuwe president van de Bra ziliaanse centrale bank, Alfonso Celso Pastore. Wat ons precies voor ogen staat zal aanstaande donderdag worden besproken met de Braziliaanse monetaire raad en vervolgens worden vast gelegd in een brief aan het IMF, aldus Galveas. Brazilië is 800 miljoen dollar achter op de aflossing van leningen van de Bank voor Internationale Be talingen doordat het IMF nieuwe trekkingen op een krediet van 4,9 miljard dollar verbood toen Brazilië niet aan de economische voorwaarden van het fonds vol deed. De Braziliaanse regering heeft lan ge tijd geprobeerd om van het IMF gedaan te krijgen dat het de voorwaarden wat minder streng zou maken omdat zij bang is voor ernstige binnenlandse poli tieke verwikkelingen. In hoever re dat is gelukt zal pas duidelijk worden als de inhoud van de in tentieverklaring van de Brazi liaanse regering aan het IMF be kend is. IK neem een abonnement op het Letdsch Dagblad en ont vang 'm de eerste 14 dagen GRATIS. Oaarna betaal ik per maand 20.59 Stuur de bon naar het Letdsch 1 Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden (Zonder postzegel) In plaats

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1