St. Mirren wordt testcase I LD n De Mos: "Ik heb er vertrouwen in Libregts: "We zullen met overleg te werk moeten gaan" Van der Lem op herhaling eou£ul DINSDAG 13 SEPTEMBER 1983 Zondag tot diep in de nacht geke ken naar de finale van de Open Amerikaanse tenniskampioen schappen tussen Jimmy Con nors en Ivan Lendl. Om half twee zei Mart Smeets bij de af kondiging van Studio Sport: "Wie nu nog zit te kijken, be hoort tot de besten onder de bes ten", of woorden van gelijke strekking. Een meevallertje, hoor. Want ik had mijzelf al betiteld als een ordinaire verslaafde voor wie elk afkickproces nutteloos is. Een belevenis, die finale van Flushing Meadow. Heel wat anders dan dat koele Wimble don, al is dat de laatste jaren zeker levendiger geworden. Wat netjes stil zijn, op Flushing Meadow houdt geen Ameri kaan zijn snater. En als hij het toevallig wel doet, merk je daar weinig van omdat er net d rie helikopters en vier boeings 747 overvliegen. Geen Yank lijkt ook langer stil te kunnen zitten dan tien minuten. Dan móet hij op weg naar het toilet, de hot dog of de popcorn. Nee, vergeleken daarbij is Wimble don een keurig oude-lieden- huis. Connors is gek op Flus hing Meadow. Hij heeft er in tens contact met het publiek, dat hem inspireert en dat hij op zijn beurt ook inspireert. Een frappante wisselwerking. Het volk. voelt mee met zijn af en toe woest gebalde vuisten en met het gekreun en gerochel waarmee hij de bal terugmept naar die o. zo eenzame Tsjechi sche forehand-machine aan de overkant. Lendl. met zijn bijna in hel ach terhoofd liggende ogen, is de "bad boy" die niet kan en niet mag winnen in deze "Rawhi de". Wimbledon wordt ook wel "de groene kathedraal" genoemd. Wat is Flushing Meadow? Denk even die grote tribunes weg en wat houd je over De straat vlak voor de saloon, waar vanuit de heup wordt ge vuurd. Tennis als moderne vorm van wild-west. Derby Zaterdag naar Rijnsburg ge weest voor de derby der der by's: Rijnsburgse Boys-Quick Boys. Na afloop diep teleurge steld weer naar huis gefietst. Kijk, je gaat natuurlijk niet voor mooi voetbal naar zo'n wed strijd trouwens waar zie je te genwoordig nog mooi voetbal), je gaat voor het spektakel. En dat was er nog voor geen twee spie. Lag dat aan het zeer gril lige weer eerst een mild zonne tje, daarna een langdurige plensbui die het langs de lijn staande volk bijna de kantine in spoelde en in het laatste ge deelte weer wat zon)? Mis schien, maar een afdoende ver klaring was het niet. Er werd zeker ook niet zachtzinnig ge speeld. En toch bleef het een tamme wedstrijd met bitter weinig hoogtepunten. Een ver loren middagje. Rijnsburgse Boys had maar heel weinig van de doortastende ploeg die vorig seizoen beide derby's zo knap in zijn voor deel besliste. De geelzwarten speelden nogal zoekend, zonder plan. Katwijks verloren z> Huug Aandewiel speelde bij RB laatste man. Trainer Arie Lagendijk zal daar ongetwij feld een een piekfijne redene ring voor hebben, maar ik had Aandewiel voor het nodige vuur veel liever in het centrum zien opereren. Quick Boys speelde ook niet goed. Het trad echter wel veel zelfbe wuster op dan in de vorige competitie: het liet zich niet wegzetten. Trainer Van Via- nen heeft zijn ogen niet in zijn zak gehad. Hij heeft goed ge zien dat de Katwijkse nederla gen verleden jaar vooral een mentale zaak waren. Te hopen is dat beide ploegen aanzienlijk beter gaan preste ren dan zij nu deden anders vrees ik dat ze ook dit seizoen weer tegen Noordwijks rug zul len aankijken. Teruggang Een maand geleden bevatte deze krant een artikel met tamelijk onthutsend cijfermateriaal over de teruggang van het le denbestand van de KNVB. Vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek zou dat in vijf jaar tijd met 35% afnemen. Vooral in de jeugdsector ver wacht men dat het verloop bij kans dramatische i Het stuk verscheen midden in de zomer, toen we vrolijker din gen aan ons hoofd hadden. De zon scheen net zo mooi, niet waar. Vandaar dat ik er maar even op terugkom. Tal van oorzaken worden er ge geven voor de terugloop van het jeugdledenbestand: de da ling van het aantal geboorten, de economische recessie, het grote aanbod van sporten, de toenemende agressie op de vel den, het keurslijf van de voet baltactiek waarin de jeugd te vroeg wordt gedrongen, de vaak onplezierige uren waar op de jeugd moet spelen en nog zo wat zaken. De voorzitter van de Afd. Leiden, Jan Persoon, kwam ook aan het woord. Een man met een realistische kijk op de zaak, geen mooiprater of verdoeze laar. De clubs verweet hij "niet verder te kijken dan hun neus lang is". Hun inkomsten zullen de komende jaren drastisch af nemen, maar ze komen niet verder dan een "wie dan leeft wie dan zorgt" houding, zo zei hij. Van het tegendeel had ik eerder opgekeken. De meeste besrtuur- deren zijn beste brave borsten die op de winkel passen. Het vermogen om ook maar een centimeter vooruit te denken ontbreekt. Ze zullen ook nu wel weer gaan piepen als het te laat is. Ik vraag me af hoe hoog de nood hier en daar dit seizoen al zal oplopen. Misschien gaan we dan toch nog beleven dat er een behoorlijke fusie van de Bos- huizerkadeclubs tot stand komt. Als de crisis aan het ge- zieltoog daar een eind maakt, kan dat zelfs nog als een licht puntje in donkere tijden wor den gezien. Overigens wil ik in het algemeen wel even zeggen dat ik het niet als een ramp beschouw als eens wat minder mensen gaan voet ballen. De KNVB blijft groot genoeg. Een wat evenwichtiger spreiding over de diverse tak ken van sport is alleen maar toe te juichen. Verruwing De anti-reclame die de toenemen de agressie en verruwing op de velden met zich mee brengen, gaal nu ook stevig doorwerken in de ledenaanwas, zo merk ik. Dat kon natuurlijk niet uitblij ven. De clubs hebben dat veel te lang op hun beloop gelalen. Ze vonden het een zaak van de scheidsrechter en de strafcom- missie, zelf wasten ze hun han den in onschuld. Jaren geleden ging deze krant er een seizoen toe over de straflij sten van de Afd. Leiden en de KNVB te publiceren. Dat gaf aan de stand van zaken een veel bredere bekendheid dan daarvoor het geval was ge weest, toen alles veilig in het ei gen kringetje bleef. De woede en het gehuil van de verenigin gen staan mij nog in het geheu gen gegrift. Schande, hoe haal de de krant het in zijn hoofd, wat deden we die arme zieltjes van spelers aan. Maar ze pie kerden er niet over de boosdoe ners onder hun eigen leden zelf aan te pakken. Morgen bren gen. Zoals zo vaak bestreden zij de gevolgen, niet de oorza ken, de rook maar niet het Om het imago wat op te vijzelen, "om de aantrekkelijkheid van de sport te bewaren", is men in de Afd. Leiden nu overgegaan tot de instelling van de Fair Play Cup voor diverse catego rieën. Jan Persoon verwacht daar niet meteen wonderen van. En terecht. Velen zullen moeten graven in hun herinne ring om op te diepen wat fair play ook al weer was. De men taliteit zal, niet alleen bij de spelers overigens, danig moe ten worden bijgesteld. Ik heb zo het idee dat de gemiddelde trainer het winnen van de Fair Play Cup vooralsnog zal uit leggen als een teken dat zijn elftal niet hard genoeg is gerard bakker Bakker Theo Bakker is het over de voor waarden van een verlenging van zijn contract niet eens kun nen worden met de NTTB en de 33-jarige Groninger Jan Vlieg (speler/trainer van landskam pioen De Veluwe) wordt zijn opvolger als coach van de Ne derlandse damestafeltennis ploeg. Theo wilde nog wel een jaar aan blijven (en dan de toorts over geven aan zijn nu nog geschor ste broer Gerard, de tycoon van het damestafeltennis), op voor waarde dat hij, Theo, dan coach bij de heren zou worden. Ik stel me zo voor dat een deel van het NTTB-bestuur bij dat voorstel meteen een beroerte heeft gekregen. Hel idee dat de familie Bakker het complete vaderlandse toptafeltennis in handen zou krijgen... Ik vind het persoonlijk heel jam mer voor Theo. Als interim- coach bij de dames heeft hij knap werk verricht. Hij nam de zaak over (na de periode- Nora Broxterman) toen zowat iedereen op tilt stond en leidde de ploeg met tact, rust en vaste hand door de WK in Tokio heen. Ach, had-ie maar anders gehe ten. Timmerman, Stratenma ker, Groenteman, 't Was alle maal goed geweest, maar niet Bakker. De NTTB kan overigens proberen wal hij wil. aanstellen wie hij wil, de terugkeer van de grote roerganger. Gerard, is niet te gen te houden. Ga maar na: met Europees kam pioene Vriesekoop vormt Ge rard sportief gezien een soort één-eiige tweeling. Die peuter je met geen slagzwaard, met nog geen aardbeving uit el kaar, dus daar hoeft een Vlieg helemaal niet aan te beginnen. Ellen Bakker, de dochter van Gerard, is al zo ongeveer de tweede speelster van Neder land en José Bakker volgt op een paar passen afstand. Ge rard heeft dus gewoon de fine fleur van het Nederlandse da mestafeltennis dagelijks bij zich aan de ontbijttafel. Daar is geen kruid tegen gewassen. Ooit, in een ver verleden, trad Klaas Schenk als coach van de Nederlandse schaatsploeg te rug, omdat zijn zoon Ard met reuzenschreden op de kern ploeg afstevende. Vader en zoon zo dicht bij elkaar, dat zag de oude Klaas niet zitten. Maar ziet u Gerard Bakker zo'n gebaar maken? Van zijn leven niet. Ik zie hem nog wel in de weer als grootvader-coach. "Dynasty" op zijn Hollands. ROTTERDAM - Toch wel enigszins belast met een verleden doet Thijs Libregts er bij Feyenoord alles aan zijn bij PSV gebutste reputatie uit te deuken. Waar zijn voetbaltaal in Eindhoven bij menig speler het ene oor inging en het andere weer verliet, daar hoopt hij zijn pas vergaarde kennis over de Schotse UEFA Cup-tegenstander van Feyenoord, St. Mirren, helder te kunnen overbrengen. Als Rotterdammer onder de Rot terdammers vertrouwde hij daar ook op. Sinds kort proeft Li bregts weer het gevoel van „ons kent ons", ook al staat hij bij de burgerlijke stand van Geldrop dan nog ingeschreven als inwo ner van die plaats. „Hier kan ik zakelijker, opener, vrijer optre den", accentueert Libregts het hem opgevallen verschil in werk klimaat bij PSV en Feyenoord, „hier wordt alles minder in het persoonlijke vlak getrokken". Thijs Libregts en PSV, het mag als bekend worden verondersteld, verstonden elkaar niet. Grijze ha ren heeft-ie gekregen van zijn Brabantse jaren, tropenjaren wa ren het voor hem. Destijds bij Excelsior herkent als potentiële toptrainer wordt hij nu, na een driejarig dienstverband bij de gloeilampen-multinational uit het zuiden van het land, in be- UTRECHT (GPD) - FC Utrecht zal het drie wedstrijden moe ten doen zonder Gerard van der Lem. De 30-jarige Am sterdammer moet in... mili taire dienst. Op herhaling wel te verstaan. Pogingen van FC Utrecht-zijde om de vleugel spits vrij te krijgen, zijn tot op heden mislukt. Van der Lem: „Volgende week begint in West-Duitsland een NAVO-oefening. Daar doen zo'n 40.000 man aan mee. Ik schijn onmisbaar te zijn in het Nederlandse leger, want we zijn al maanden bezig om uitstel te krijgen. Ik zie niet in wat er zo belangrijk is aan mijn job. Ik ben namelijk ad ministrateur van een dokter. Ze verwachten zeker veel ge wonden". paalde kringen aangeduid als „Thijs Excelsior". In die bijnaam („Dit is geen zakelij ke kritiek, dit is op de man spe len") ligt een waarde-oordeel op gesloten, een weinig vleiende. Het komt er op neer dat hij zich beter zou kunnen inlaten met be neden modale semi-profclubs. In weerwil van de wagenladingen kritiek die de laatste jaren over hem zijn uitgestort („Zelfs in de meest onaanzienlijke wijkblaad- jes"), staat de 42-jarige Libregts ook vandaag de dag voor een groep van top voetballers. Bij Feyenoord, dat onder zijn techni sche leiding niet alleen aast op de landstitel, maar dat er ook he vig naar verlangd op het interna tionale platform weer eens voor vól te worden aangezien. door Gerard van Putten „Toch blijf ik de competitie als het belangrijkste zien. Europees voetbal is meegenomen, maar in de eerste plaats moeten we ons definitief vestigen in de nationa le top", geeft Libregts aan dat het uitstapje naar de Schotse UEFA Cup-tegenstander St. Mirren een „leuke" bijzaak is voor „zijn" elf tal in opbouw. Niettemin heeft Libregts in gezel schap van Willem van Hanegem („Willem heeft in het vliegtuig mijn handje vastgehouden") al een spionagereis ondernomen naar Paisley, voorstad van Glas gow. Het tweetal zag St. Mirren zaterdag doelpuntloos gelijkspe len tegen FC Dundee. „Het was het gebruikelijke Britse voetbal, veel kick-and-rush, lange halen gauw thuis. St. Mirren is typisch zo'n ploeg waar je met 5-0 van kan winnen, maar ook met 5-0 van kan verliezen. We zullen daar met overleg te werk moeten gaan, van de goal af verdedigen. St. Mirren wordt een testcase". Met die laatste aanduiding laat hij min of meer doorschemeren dat Feyenoord model Libregts feite lijk nog in de kinderschoenen staat. Tegen FC Groningen bleek dat zondag nog. Nadat Johan Cruijff geblesseerd was uitgeval len, stond Libregts vanaf de zij lijn zijn spelers als een bezetene op hun taken te wijzen. „In de afgelopen jaren is er bij Feye noord een beleid gevoerd dat was gericht op het veroveren van zoveel mogelijk punten door middel van homogeniteit, van hard werken, hangen en wurgen. Feyenoord speelde altijd met veel mensen achter de bal. Door de komst van Cruijff en het weg vallen van Valke en Van Hane gem moest ik wel anders gaan spelen, aanvallender". Inderdaad houdt Feyenoord zich meer dan voorheen op de helft van de tegenstander op, geheel naar de denkbeelden van Li bregts. Nochtans wordt er in dit stadium van de omscholingscur sus onvoldoende bewogen zon der bal, hebben in hoofdzaak verdedigend geschoolde voetbal lers moeite met hun aanvallende taak en schieten de aanvallers in defensieve zin tekort. „Het spel op je af laten komen en dan maatregelen nemen is mak kelijker dan wat wij nu doen", weet ook Libregts. „Dit spelletje vraagt veel meer concentratie van het elftal. Van sommige spe lers wordt meer gevraagd, heb ben daar ook problemen mee. Sjaak Troost zal moeten leren zijn opkomen langs de lijn te do ceren. Nielsen, Stafleu en Hoek stra zullen taktisch rijper moeten worden. Want we moeten toe naar een Feyenoord dat mee draait in de top dank zij dwin gend voetbal, acceptabel voor het publiek. Kijk, verdedigers zullen Jeliazkov en Vermeulen nooit worden, maar ook zij moe ten meeverdedigen. Niet voor ie dereen heb ik een knecht be schikbaar die het vuile werk op knapt". Johan Cruijff heeft, hoe kan het an ders, wel de staat van beschermd voetballer toebedeeld gekregen. Libregts: "St. Mirren speelt het gebruikelijke Britse voetbal". De jonkies van Feyenoord lopen zich uit de naad voor het Amster damse voetbalgenie, maar reage ren soms anders dat het brein had bedoeld. Cruijff wilde tot voor kort nog wel eens zijn onge noegen laten blijken over zoveel onbegrip, compleet met de be kende gebaartjes en hoofdge- schud. Libregts heeft Cruijff af geremd. „Wat Johan als een abc- tje veronderstelde, was geen abc- tje. Ik had geen trek in een bot sing, vandaar dat ik een brug heb geslagen tussen zijn voetbalop vattingen en wat werkelijk kan. Ook Johan ziet nu in dat het niet allemaal ineens kan, het kan niet anders dan stapje voor stapje". Tot zijn voldoening ziet hij Feye noord vorderingen maken. Het mag dan lange-termijnwerk zijn, maar toch ziet Libregts nu al din gen, die hij in de Kuip nooit heeft gezien. Tegen Groningen, een met elan terug vechtende Ver meulen bijvoorbeeld („Daar heb ik hem een compliment voor ge geven"), een Gullit die hard (Foto GPD» werkte, een Jeliazkov ook die zijn lichaam er in zette. „Het is nog hollen of stilstaan", zegt hij, „maar in elk geval heeft-ie tot nog toe in de Kuip niet tegen de muur staan te kletsen". Naar zijn zeggen was dat bij PSV anders. Liever wil hij niet meer op zijn Eindhovense tijd terug komen, maar er blijkt teveel oud zeer te bestaan. Het is weliswaar een afgesloten periode, maar het boek is nog niet uit. Hij zegt van PSV te hebben geleerd,* dat wel. „Nu weet ik hoe afhankelijk een trainer is van zijn spelersgroep. Hoe moeilijk het is gasten aan het werk te houden die niet wil len. Te werken met knapen die in de waan verkeren vedettes te zijn, maar in werkelijkheid die nende spelers waren. Ik had daar te maken met knapen die doof waren voor mijn voetbaltaal. Na die ervaring met PSV heb ik dan ook voor mezelf besloten onher roepelijk bij een club op te stap pen, zodra spelers niet langer be reid zijn naar mij te luisteren". 'eeoR^PEKi WAAI e£&rüpew waai MAAR NCE WAAI h/ertzkh zon, waarom waai NIET SLAAN &£- zellk& 0ali.g.- op-iWEoolT. baam^_ AMSTERDAM (GPD) - Mocht Ajax er voor de vierde maal in successie niet in slagen om de tweede ronde te bereiken van het Europa Cup-toernooi dan heeft dat voor de Amsterdammers ten minste één voordeel. De spelers van de landskampioen hoeven in dat geval in oktober niet op nieuw zo'n overlóden program ma af te werken als nu. In een periode van tien dagen moet een groot deel van de Ajacieden vijf wedstrijden spelen: Fortuna- Ajax (afgelopen zondag), Ajax- Olympiakos Piraeus (woensdag avond), Ajax-Feyenoord (aan staande zondag), de oefenwed strijd tussen het Zeeuws elftal en een Nederlandse selectie volgen de week maandag en een vriend schappelijke interland België- Nederland op 21 september, de zelfde dag dat Molby en Olsen met Denemarken tegen Neder land in actie komen en boven dien de wedstrijd tussen Den Bosch en het Militaire Elftal (met de Ajax-spelers Silooy en Van het Schip) staat geprogram meerd. Trainer Aad de Mos vreest dan ook dat vooral de jongeren overwerkt zullen raken. Hij zou het liefst zien dat de KNVB wat minder vaak een beroep zou doen op zijn pupillen: „Er moet een gesprek komen om tot een overzichterlij- ker programma te komen. Ik ben bang dat het voor sommige alle maal teveel wordt, om ook nog eens in vertegenwoordigende elftallen te spelen. Tot nu toe is het nog goed gegaan, maar zou er nog iemand door een blessure wegvallen dan klapt Ajax in el kaar". Hoewel De Mos een dergelijke klacht al eerder heeft geuit is er tot nu toe niets aan gedaan om de Ajacieden enigszins te ontzien. Ook voorzitter Harmsen, die sinds een half jaar deel uitmaakt van het sectiebestuur, heeft aan die werkomstandigheden nog niets kunnen veranderen. Harm sen: „Ik zit niet in het bestuur om de belangen van Ajax te be hartigen. Ik zit er voor het alge meen belang. Van de andere kant is het natuurlijk een lacher tje dat zoveel wedstrijden in zo'n korte tijd moeten worden ge speeld. Daar ga ik wel iets aan doen". Evenals Harmsen is ook Olympia- kos bereid om Ajax wat werk uit handen te nemen. Met zeven in ternationals en twee buitenlan ders (de Noor Roger Albertsen en de Westduitser Herbert Neu mann) moet de Griekse kam pioen daartoe ook in staat wor den geacht. In het afgelopen sei zoen leek Olympiakos al voor een verrassing te zorgen toen het de schade in de tweede ronde van de Europa Cup tegen HSV in Hamburg wist te beperken tot een nederlaag van 1-0. In de re turn in Athene sloeg HSV met 4- 0 echter alsnog hard toe. Desondanks heeft De Mos gepro beerd om zoveel mogelijk over de Grieken te weten te komen. Het liefst was hij in het weekein de van 3 en 4 september zelf gaan spioneren maar door gebrek aan communicatie („Ik kreeg ver schillende programma's door, waardoor ik niet wist of Olym piakos nou thuis of uit speelde") moest hij dat deel van de voorbe reiding laten schieten. De Haag se oefenmeester moet nu vol staan met informatie van Tonny Pronk die afgelopen zondag Olympiakos met 1-0 zag verlie zen bij Larissa en van twee oud- werknemers, Ling en Kieft, die hun medewerking toezegden ook al zijn ze door Ajax op om streden wijze aan de kant gezet. Ling kent Olympiakos als speler van Panathinaikos, Kieft heeft met zijn nieuwe club Pisa in Ita lië in augustus tegen de Grieken gevoetbald. De rapporten die door dit drietal werden opge steld verschilden overigens nog al van elkaar. Kieft heeft Olym piakos leren kennen als een „schijterige ploeg die weinig in houdt". Ling heeft Ajax gewaar schuwd om de tegenstander vooral niet te onderschatten („De ploeg heeft kwaliteit en routine en kan erg hard spelen"), terwijl Pronk een mixture van die me ningen heeft gegeven met als conclusie dat „Ajax tegen Olym piakos meer mogelijkheden heeft dan vorig jaar tegen Cel tic". De Mos heeft uit al die gegevens afgeleid dat hij in Amsterdam met een zeer verdedigend inge stelde ploeg te maken krijgt. „Ik heb begrepen dat het midden veld het sterkste deel van het team vormt. Dat iedereen goed in staat is om de bal in bezit te houden, dat die lange spits Me- tropoulos de eerste wedstrijd we gens een schorsing moet missen en dat Anastopoulos juist wel speelt omdat zijn schorsing is in getrokken. Ik ben benieuwd hoe mijn elftal zich tegen die Grieken staande houdt. Ik heb er wel ver trouwen in. Tot nu toe heeft Ajax dit seizoen een verrassende ont wikkeling doorgemaakt. Ik had verwacht dat we meer tijd nodig zouden hebben om weer een goed elftal op de been te krijgen. Achteraf kun je zeggen dat het resultaat tegen Utrecht in de eer ste wedstrijd erg belangrijk is ge weest. We hebben daar niet een punt verloren maar gewonnen. Dat is het vertrouwen van de spelers alleen maar ten goede ge komen". ADVERTENTIE LEIDSCH DAGBLAD Stailti SCKBSY HOOR H£REk) MAAR lulg (SAAM ECHT WIET ZOMAAfe £ë/J-7W£E- D/2/£ MET 'M FAAR VREEMDE I/OSÊLS 'BEU DONKER WAW oo*r /WET des te eerder se- lakiren uie ik) ne I BOSJES -r

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13