c Chemisch afval in AVR verwerkt Door zakgeld leert kind waarde van geld beseffen Optimisme over wapenoverleg Wind brengt surfer en zeilers in problemen In overleg met bedrijfsleven Kritiek marine op besluiten politici Bisschop Zwartkruis ontkent opvolging Kandidatenlijst in het Fries toch geaccepteerd MAANDAG 12 SEPTEMBER 1983 Binnenland DEN HAAG (GPD) - Zakgeld is in veel gezinnen een bron van ruzie en ergernis. Ouders vinden het vaak te hoog, kinderen vinden het meestal te laag. Het Natio- t naai Instituut voor Budgetvoor- I lichting (NIBUD) heeft alle pro- i; blemen eens op een rijtje gezet en er een brochure over uitge bracht onder de titel 'Zakgeld- Leergeld'. Het is voor de meeste ouders na tuurlijk niet mogelijk onbeperkt zakgeld te geven, zodat een kind alles kan aanschaffen wat het zelf wil. Bovendien speelt de leeftijd van het kind ook mee in de hoogte van het zakgeld. Een heel klein kind heeft geen besef van de waarde van geld. Een klein bedrag aan zakgeld heeft dan de functie om een kind te le- ren dat dingen als ijsjes geld kos ten. Maar als het kind wat ouder is, moet het leren zelf met een be paald bedrag om te gaan en keu zes te maken. De brochure pleit ervoor, dat ouders samen met hun kind de hoogte van het zak geld vaststellen. Daarvoor moet het kind inzicht krijgen wat er binnen het gezinsbudget moge lijk is en wat niet. Als het beseft wat de overige uitgaven in een huishouding zijn, zal het meer begrip hebben voor de hoogte van het zakgeld. Dan moet vervolgens worden be keken wat voor uitgaven het kind van zijn geld moet doen. Het is goed om het kind zoveel mogelijk zelf de verantwoorde lijkheid te geven voor de uitga ven die voor hem gedaan wor den. Zo kan er een bepaald be drag aan kledinggeld worden vastgesteld en kunnen contribu ties en abonnementen in het zak geld worden opgenomen. Als het kind wensen heeft die de mogelijkheden van het gezins budget te boven gaan, kan het zelf geld bijverdienen. Bij grote aankopen kan het geld bij elkaar sparen wat de ouders kunnen sti muleren door af te spreken dat zij een bepaald bedrag bij zullen passen. De brochure geeft ook adviezen voor ouders die door de hoogte van hun inkomen niet in staat zijn om hun kind zakgeld te ge ven. Zo kan er aan gedacht wor den om een kind de noodzakelij ke dingen zoals kleding wel zelf te laten kopen en in ieder geval de financiële situatie goed uit te leggen, zodat het kind het begrij pen kan. 'Zakgeld-Leergeld' is te bestellen door vijf gulden over te maken op gironummer 36 87 00 ten na me van de NIBUD in Den Haag onder vermelding van de titel. COLIJNSPLAAT (ANP) - De 18- jarige windsurfer Christiaan Prince uit Goes heeft zaterdag avond en -nacht een kleine twin tig man politie op en rond de Oosterschelde handenvol werk bezorgd. Dc jongen, die zater- DEN HAAG (GPD) - Het Afvalverwerkingsbedrijf Rijnmond (AVR) in Rotterdam gaat het chemisch afval verwerken, dat om commerciële of technische redenen niet voor hergebruik in aanmerking komt. Minister Winsemius (milieubeheer) heeft in overleg met het bedrijfsleven besloten dat de AVR een nieuwe verbrandingsoven met een capaciteit van 40.000 ton per jaar krijgt. De kosten bedragen 100 miljoen gulden. i het DEN HELDER-DEN HAAG (GPD) - De voorzitter van de Koninklijke Vereniging van Ma rine Officieren (KVMO), overste G. Brand, heeft zaterdag scherpe kritiek geuit op de ondeskundige wijze waarop de politici in Den Haag volgens hem beslissen over zaken die de krijgsmacht aan-" gaan. Brand zei dat de marine-officieren in toenemende mate twijfelen aan de kwaliteit en het juiste ge bruik van de gegevens waarop de politieke besluitvorming is gebaseerd. Er wordt volgens hem gegoocheld met cijfers met als enig doel „het onmogelijke op defensiegebied politiek haal baar te maken". (Het gevolg daarvan zal zijn dat de krijgsmacht over drie of vier jaar opnieuw politiek en financieel in de problemen komt, aldus Brand. Hij sprak in Den Helder op een bijeenkomst ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van de Vereniging van Marine officieren, die ter gelegenheid daarvan het predikaat Koninklij ke kreeg. Minister van defensie De Ruiter, gast op het VMO-fecst, en de voorzitter van de defensiecom missie uit de Tweede Kamer, de WD'er Evenhuis, wezen zater dag de kritiek van Brand van de hand. Minister De Ruiter noem de de uitlatingen van Brand „te zwaar aangezet" en verwierp de kritiek van de KVMO-voorzitter hand dat de krijgsmacht onvol doende gelegenheid zou hebben tot inspraak over de politieke be sluitvorming. De Ruiter wees erop dat in de eer ste plaats wekelijks overleg plaatsvindt tussen de politieke top van het ministerie van defen sie (minister en staatssecretaris sen) en de militaire leiders. Bo vendien wordt' het parlement over elke beslissing met betrek king tot de bezuinigingen op het defensieapparaat uitvoerig inge- licht. 1 Brand trok in zijn toespraak vergelijking met ministeries sociale zaken en onderwijs. volgens hem de inspraak over de bezuinigingen veel beter georga niseerd is en bezuinigingen ook veel meer publiek worden aange kondigd en uitgelegd. Minister De Ruiter noemde die opmer king „veel te somber". Evenhuis was het er in een reactie volstrekt niet mee eens dat de Tweede-Kamerleden niet genoeg naar het militaire apparaat luiste ren. Brand verweet de politici wel snel naar de belangenorgani saties te lopen, maar te weinig te luisteren naar de militaire lei ders. Hun adviezen dienen voor een gezonde politieke besluitvor ming ook te worden gehoord, al dus Brand. „De Tweede Kamer is zeker niet doof voor wat de organisaties zeggen", aldus Evenhuis. Inte gendeel, zo zei hij, de kamerle den werken voortdurend ten dienste van de krijgsmacht. Zo heeft de Kamercommissie voor defensie minister De Ruiter een rapport gevraagd over de mate- rieelsituatie in de krijgsmacht, een punt waar de organisaties re gelmatig over klagen. Evenhuis wees net als De Ruiter de verge lijking met andere ministeries van de hand, omdat het daar in tegenstelling tot defensie - ook gaat om de belangen van veel niet-ambtenaren. In zijn toespraak stak Brand overi gens ook de hand in eigen boe zem. Omdat de krijgsmacht vrij gesloten is en niet gauw de vuile was buiten hangt, wordt de werkelijke situatie niet altijd dui delijk voor volk en parlement. „Maar wij kunnen besluiten niet altijd begrijpen tegen de achter grond van de ons bekende gege vens". Hij kondigde aan dat in elk geval de marine-officieren in de toekomst sneller met kritiek buiten zullen tre den. dat op dit moment op geen enke le wijze nog kan worden ver werkt. Gedurende de komende vijf jaar moet deze opslagplaats ruimte bieden aan 230.000 ton af val. Met de bouw van deze op slagplaats is 35 miljoen gulden gemoeid. Het is nog niet duidelijk waar de opslagplaats moet komen. De Maasvlakte wordt in dit verband het meest genoemd. Zowel ver brandingsoven als opslagplaats worden in een nieuwe NV onder gebracht. Het rijk, de gemeente Rotterdam en een aantal grote bedrijven gaan in deze NV deel- Voor de verbranding van chemisch afval is de AVR gekozen omdat dit bedrijf zich al lange tijd met dit soort werk bezighoudt. Voor uitlopend op de toewijzing heeft de AVR, die eigendom is van de gemeente Rotterdam, al drie mil joen gulden geinvesteerd in de voorbereidingen voor de bouw Hoewel minister Winsemius be drijven als Shell, Hoogovens en AKZO uitnodigde om de verwer king van het chemisch afval op zich te nemen, rekende de AVR erop de eerstverkorene te zullen worden. Over de beheersvorm, de structuur, de exploitatie en de verdeelsleutel van de investe ringskosten moet nog verder overleg worden gevoerd. De tarieven die de AVR gaat hante ren voor verwerking en opslag van het giftige afval zullen inter nationaal concurrerend zijn. Dat betekent een prijs van ongeveer 300 gulden voor de verbranding van een ton afval. Er moet nog wel een oplossing worden gevon den voor inzameling, opslag en transport van het afval. TIEL - In de fruitstad Tiel werd afgelopen zaterdag het jaarlijkse corso gehouden. Ongeveer 2500 mensen hebben met man en macht gewerkt aan de opbouw van de praalwagens. Vooral de tomatenappels, peren, aubergines, paprika's, druiven, erwten en snijbonen boden een kleurrijk schouwspel. Horeca- terreur TILBURG (ANP) - De politie van Tilburg heeft 300 eige naars van horeca-gelegenhe- den in de stad schriftelijk uit genodigd te komen praten over maatregelen tegen een toenemende terreur in Til- burgse horeca-bedrijven. Volgens de politie circuleren er geruchten dat vooral in het centrum van de stad en in Til- burg-noord een groep bezig is met geweldpleging en af persing. Er zijn gevallen bekend waarbij kasteleins onder druk zijn ge zet om "beschermgeld" op ta fel te leggen onder bedrei ging van vernieling van het café-interieur. Daarbij zou het gaan om duizenden gul dens. De politie houdt er re kening mee dat enkele recen te brandstichtingen in Til- burgse horeca-gelegenheden met de laatste ongeregeldhe den verband houden. LEEUWARDEN (ANP) - Het hoofdstembureau van de Friese gemeehte Nijefurd heeft dit weekeinde besloten de kandida tenlijst van de Frysk Nasionale Partij voor de gemeenteraads- verkiezingen toch i teren, hoewel er het friestalige woord "berne" (geboren) op voorkomt. Eerder had het bu reau de lijst geweigerd, omdat de kieswet voorschrijft dat zulke documenten in het Nederlands gesteld moeten zijn. In een Friestalige verklaring heeft het stembureau meegedeeld dat het woord zal worden getole reerd, omdat het ook in andere gemeenten door de vingers wordt gezien, het stembureau voegt eraan toe, "niet kinderach tig" te willen doen, of de indruk te wekken dat het minachting koestert voor de Friese taal. HAARLEM (GPD) - Bisschop Zwartkruis van Haarlem ontkent het bericht dat hij binnenkort zal worden opgevolgd door de vijf tigjarige prof. dr. J. Lescrauwaet, pater van Het Heilig Hart. Dag bladen van de Brabantpers meldden afgelopen zaterdag dat de benoeming door het Vaticaan van de theoloog Lescrauwaet een dezer dagen te verwachten Inval bij Golden Ten NIJVERDAL/GOOR (ANP) - De politie is in de nacht van zater dag op zondag in de plaatsen Nij- verdal en Goor opgetreden tegen het omstreden spel Golden Ten, volgens sommigen een gokspel en tegen de wet, volgens anderen een behendigheidsspel. In beide plaatsen viel de politie rond middernacht een horeca- pand binnen. Spelers, croupiers en de organisatoren van het spel werden aangehouden. Boven dien werden de speeltafel, fiches en geld in beslag genomen. De arrestanten werden na verhoor en na het opmaken van een pro ces-verbaal op vrije voeten ge steld. De rechtbank in Almelo sprak eer der dit jaar een exploitant vrij, nadat hij was beschuldigd van het organiseren van Golden Ten. De president van de rechtbank in Den Haag bepaalde eind au gustus, dat het openbaar minis terie in ieder geval wel mag op treden tegen Golden Ten en dat het vervolgens aan de strafrech ter is om uit te maken of dit spel tegen de wet op de kansspelen is. Officieren van justitie in ver schillende delen van ons land treden op tegen het spel, maar el ders kan men ongemoeid spelen. Bisschop Zwartkruis, die volgend jaar met pensioen gaat, toonde zich zaterdag hoogst verbaasd toen hij op de hoogte werd ge bracht van het bericht. Volgens Zwartkruis kan het bericht niet waar zijn omdat hij anders door Rome al in kennis zou zijn ge steld. In een reactie op het bericht over de benoeming zei prof. Lescrau waet dat het ook voor hem een volkomen raadsel is. Lescrau waet is thans hoogleraar aan de Katholieke Universiteit van Leu ven. Mocht bij benoemd worden in Haarlem, dan zal zijn vertrek uit Leuven niet Van harte gaan, zo zei hij. „Ik zit hier goed en wil hier de pensioengerechtigde leeftijd bereiken". De naam van professor Lescrau waet komt niet voor op het lijstje met drie kandidaten die het bis dom Haarlem aan Rome heeft voorgedragen voor de opvolging van Zwartkruis, die volgend jaar 75 wordt. Een woordvoerder van het Bisdom Haarlem heeft dit zondag bevestigd. Hij wilde geen namen noemen van kandidaten die wel zijn voorgedragen. Vuurwerk te vroeg ontploft FRANEKER (ANP) - De opening van de agrarische dagen in Fra- neker is zaterdagmiddag ge paard gegaan met het voortijdig ontploffen van vuurwerk. Het vuurwerk ontplofte niet in de lucht maar nog op de grond. Rondspattende brokstukken de den ramen sneuvelen van een bakkerij en een museum. Vol gens de politie mag het een won der heten dat niemand gewond is geraakt. dagavond tegen half zeven zijn ouders meldde bij Colijnsplaat 'nog even met zijn surfplank het water op te gaan', werd pas na een grootscheepse zoekactie om kwart over één 's nachts door en surveillancewagen verkleumd aangetroffen op het wcrkeiland Neeltje Jans. De ouders van de jongen sloegen tegen tien uur 's avonds alarm toen hun zoon nog niet terug was. Daarop werden op de Oos terschelde een reddingboot, een particulier jacht alsmede de rijkspolitie te water en twee sur veillancewagens in stelling ge bracht. Om half een 's nachts kwam een helikopter de zoekactie verster ken. Om kwart over een ontdek te een surveillancewagen de jon gen, die bleek aangespoeld op het eiland Neelje Jans. Hij had door de sterke stroming en de harde wind zijn surfplank niet onder controle kunnen houden en was de Oosterschelde afge dreven. Als gevolg van de harde wind zijn bij een zeilwedstrijd op het Velu- wemeer dit weekeinde 30 boten omgeslagen. De opvarenden zijn door reddingploegen opgepikt. Een groot aantal van de boten is onherstelbaar vernield. De houders van paviljoens aan het strand bij Scheveningen zijn in de nacht van zondag op maandag druk aan de slag gegaan om hun paviljoens leeg te halen en de in ventaris in veiligheid te brengen. Dit in verband met een waar schuwing van de politie van Den Haag, dat door de harde noord- westerstorm (windkracht negen) een maximale hoogwaterstand kon worden verwacht. Volgens de Haagse politie zetten een tiental strandtenthouders hun inventaris op de boulevard neer, waar het werd bewaakt door de politie. Bij Zandvoort is geen alarm gesla gen omdat het strand daar min der last heeft van hoog water. Dc bemanning van de reddingboot Jansje Baart uit Lemmer en het duik- en bergingsbedrijf Schef- fer uit Urk zijn dit weekeinde ernstig met elkaar in conflict ge raakt over het verslepen van jachten die tijdens het slechte weer op het IJsselmeer in moei lijkheden waren geraakt. Volgens een schriftelijke overeen komst mogen de reddingboten slechts mensen redden en geen jachten vlottrekken en naar een haven verslepen. Toch komt het volgens eigenaar Scheffer van het bergingsbedrijf meermalen voor dat de overeenkomst door de bemanning van de reddingbo ten wordt geschonden. Scheffer beschuldigde de bemanning het weekeinde zelfs van echte pirate rij. Nederlandse toeristen omgekomen NOVARA (UPI) - Twee Neder landse toeristen van 69 en 71 jaar zijn zaterdagavond in meer dan 4 meter hoog water verdronken dat door de camping "Valle Ro mantica" in Italië stroomde tij dens zwaar noodweer. Volgens de politie probeerden de slachtoffers in afzonderlijke au to's het aanstormende water te ontvluchten, maar werden de wagens omgespoeld. Men vond een auto met het stoffelijk over schot achter het stuur. De andere auto vond men half weggezakt in de modder, het stoffelijk over schot is nog niet gevonden. Nog vijf andere mensen Italia nen - kwamen om het leven of worden vermist. Er is omvangrij ke schade aangericht. VS: De Boer (CDA) na gesprekken i Stockholm Casa Bianca Istanbul Tel-Aviv Tunis onbewolkt onbewolkt onbewolkt AMSTERDAM (ANP) - De politie is gisteren in actie gekomen tegen een groep krakers, die in een truck door de Rivierenbuurt reed. De politie vermoedde dat de groep het een en ander wilde ondernemen na de ont ruiming van het gekraakte pand aan de Winterdijkstraat in dezelfde buurt afgelopen donderdag. De truck werd door de politie tot stoppen gebracht. Op de wagen stonden 24 krakers, van wie er twee werden aangehouden op grond van overtre ding van de wapenwet. Zij waren in het bezit van wapenstokken. In de laadbak van de truck werden verder helmen, stokken en keukenmessen aangetroffen. In de loop van dezelfde dag zijn de ruiten van de woning van wethouder Wolffensperger van herhuisvesting in Amsterdam ingegooid en werd er verf tegen de gevel gesmeten. De Amsterdamse wethouder liet zijn ra men dichttimmeren. (foto anp> WASHINGTON (GPD) - Ondanks de verkilling van de betrekkin gen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie na het inci dent met het Zuidkoreaanse ver keersvliegtuig, zijn Amerikaanse ontwapeningsdeskundigen niet pessimistisch over de kans van slagen bij de gesprekken over wapenbeheersing in Geneve. Dat is de indruk van CDA-Tweede- Kamerlid Joep de Boer, lid van de Nederlandse parlementaire delegatie die deze week in Was hington en Bonn over vrede en veiligheid praat. De Boer benutte zijn vrije week einde in de Amerikaanse hoofd stad voor enkele gesprekken met deskundigen buiten het officiële programma van de delegatie om. Daarbij uitte hij kritiek op de westerse strategie in de onder handelingen met de Sowjet- Unie. In plaats van Russische voorstellen steeds af te wijzen, zou het Westen de aanvaardbare onderdelen daarvan moeten overnemen en onmiddellijk met een verdergaand voorstel op ta fel komen, vindt de CDA'er. De westerse reactie op de jongste voorstellen van Sowjet-leider Andropov is volgens De Boer on handig. Dat Andropov voor het eerst bereid bleek een aantal SS- 20-raketten te vernietigen, had naar zijn mening beter moeten worden uitgebuit, door niet al leen maar afwijzend te reageren op het verlangen van Moskou om bij de gesprekken in Genève de Franse en Britse kernwapens mee te tellen. De Sowjet-Unie zou het aantal SS-20's willen te rugbrengen tot 162, gelijk aan het totale arsenaal van Frankrijk en Engeland. De Boer vindt dat het Westen de Sowjets op dit punt best enigs zins tegemoet kan komen, om daarmee de onderhandelingen in Geneve meer kans van slagen te geven. „Het is nooit de bedoeling geweest om tegenover elke SS- 20 een kruisraket of Pershing-2 te zetten", zegt hij. „Dus is er ruimte om tegen de Russen te zeggen^„We zijn bereid om de achttien op land gestationeerde Franse kernwapens bij de onder handelingen over de middellan- ge-afstandswapens te betrekken. Over de op schepen gestationeer de Franse en Britse wapens valt te praten, als de Russen bereid zijn ook hun kernwapens op zee mee te tellen". Bij een overstap in New York werd de parlementaire delegatie dit weekeinde begroet door de Ne derlandse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Max van der Stoel. Deze sloot niet uit dat Ne derland in de komende algeme ne raad van de VN steun zal ver lenen aan een resolutie die op enigerlei wijze aandringt op be vriezing van alle kernwapenarse nalen ter wereld. Als de strek king van die resolutie echter ge lijk is aan die van de eerdere tekst, zal Nederland evenals toen tegenstemmen, aldus Van der Stoel. In de Tweede Kamer leidde dat be gin dit jaar tot problemen in de CDA-fractie. Een groot aantal CDA-ers had gewild dat Neder land voor de zogenaamde freeze- resolutie stemde of zich ten min ste van stemming onthield. Maar de regering stelde zich op het standpunt dat en pleidooi voor bevriezing op dit moment strij dig is met de strategie van de on derhandelingen in Geneve. Daar dreigt de NAVO immers met plaatsing van nieuwe kernwa pens, om de Sowjet-Unie te be wegen haar SS-20's te vernieti gen. Bevriezing van nucleaire ar senalen zou de Russen in de kaart spelen. De delegatie van Nederlandse ka merleden (Den Uyl, De Vries, Nijpels, Ter Beek en De Boer) begint vandaag met de eerste van een reeks gesprekken met hoge Amerikaanse functionaris sen. Er zal borden gepraat met onder-minister Eagleburger (bui tenlandse zaken), minister Wein berger (defensie), staatssecreta ris Perle (defensie), directeur Adelman van het bureau voor ontwapeningsvraagstukken, de voormalige vice-president Mon- dale en president Reagans veilig heidsadviseur Clark. Voorts zijn er ontmoetingen met weten schappers en volksvertegen woordigers. Later deze week reist de delegatie naar Bonn, om daar te spreken met onder andere bondskanse lier Kohl en de minister Gen- scher (buitenlandse zaken en Worner (defensie).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7