Geslaagd Scoutingfestijn Mobielmarkt voortaan ook voor verzamelaars Paulusgroep viert veertigjarig bestaan HORECAF EN KOREN, de Leidse horeca doorgelicht The Stars at Moonlight wint majorettenconcours Meisje krijgt steen in gelaat Jongen (18) ramt auto's MAANDAG 12 SEPTEMBER 1983 LEIDEN - Wijlen Lord Baden Powell, de grondlegger van de padvinderbeweging, kan trots zijn op zijn Leidse nazaten. Maar liefst 250 padvinders, die zich zelf tegenwoordig 'scoutingleden' noemen, presen teerden zich zaterdag op voorbeeldige wijze aan de Leidse burgerij. De 'scouts' hadden, in het kader van een gezamenlijke manifestatie van zeven Leidse 'scoutinggroepen', hun kampement opgeslagen op het Stadhuisplein terwijl een gedeelte van hun vloot in de Nieuwe Rijn dobberde. Wethouder Peters van Onderwijs, Samenlevingsop bouw en Emancipatie kwam hoogstpersoonlijk het symbolische startschot lossen voor het presentatie- feest dat de titel 'Paulus Plein Festijn' had meege kregen. De aan de Bonaventura scholengemeen schap verbonden Paulusgroep had het festijn geor ganiseerd in verband met de viering van het veertig jarig bestaan van deze zeventig leden tellende scou tinggroep. Na de openingsplechtigheid trokken de 250 padvin ders de binnenstad in voor een groots scoutingspel dat in de vroege middag werd afgesloten met een samenzang op het Stadhuisplein. De vrouwelijk schipper van de Paulusgroep, Ellie van der Geest, wethouder Peters een totempaal bestaan de uit zeven koppen. Een gezamenlijk produkt van de zeven deelnemende groepen. De 'scouts' hopen dat hun zevenkoppig monstertje de Leidse politici weet te bezweren. Want op korte termijn zullen zij beslissen over het wel of niet afschaffen van het sub sidiebedrag dat de Leidse padvinderij jaarlijks op strijkt. Harry van Dorenmalen, één van de organisatoren van de manifestatie van zaterdag, maakt zich daar ern stig zorgen om. "Jaarlijks krijgen de scoutinggroe pen een subsidiebedrag van een tientje per lid. Dat geld hebben we hard nodig. Maar de gemeente raadsleden verkeren ten onrechte in de veronder stelling dat scoutinggroepen zoveel zelfwerkzaam heid aan de dag leggen dat dat tientje subsidie best kan worden afgeschaft". door JAAP VISSER LEIDEN - Maar liefst zevenhon derd majoretten dromden giste ren vergezeld van naaste familie leden samen in de Vijf Meihal om elkaar te bekampen tijdens het vijfde Nationaal Majoretten Concours van de Leidse Vereni ging van zelfstandige Majoretten Groepen (WZMG). Een kleurrijk en wervelend muzi kaal schouwspel was het gevolg en nadat 41 groepen uit verschil lende uithoeken van het land om beurten hun beste beentjes had den voorgezet en de telraampjes van de jury hun werk hadden ge daan, bleek The Stars at Moon light uit Vlissingen de meeste punten te hebben gescoord. De Zeeuwse meisjes mochten daar om de wisselbokaal van de WZMG mee naar huis nemen. Zij namen de bokaal over van The Angels uit Leiden. Uitslagen: Jeugddivisie; 1: The Little Degrees (Lei den), 2: Little Tieners (Den Haag), 3: ADVERTENTIE PROFITEER ERVAN! Koop uw verse kipspecialiteiten rechtstreeks van de groothandel. Verkoop: iedere dinsdag vanaf 7.30-13.00 uur in de GROF NOORD HALLEN (lijdens de Veemarkt). Een greep uit ons assortiment met VASTE PRIJZEN Kippepoten per 5 kg 25.- Kipfilet per kg 12.50 7ËiDATOAANBIbDI^G T.V. Hapjes ^cBCk g.98 Kipspecialist P. Groeneveld en Zn. The Angels (Leiden). Bianca Teske van The Angels werd in deze klasse tot miss gekroond. Tweede divisie; 1: Stars at Moonlight (Vlissingen), 2: Pauline (Leiden), 3: Midi Tieners (Den Haag). In deze klasse sleepte Monique Lasschuit van Pauline de miss-prys in de wacht. Eerste divisie; 1: Stars at Moonlight (Vlissingen), 2: The New Generation (Den Haag), 3: The Keytown Stars (Leiden). Miss: Patricia Pronk van The New Generation. Eredivisie; 1: Pauline (Leiden), 2: Wei gelia (Den Haag), 3: The Fortyfour Degrees (Leiden). Miss: Ellis van Evert (Fortyfour Degrees). LEIDEN - Een 18-jarig meisje uit Leiden is zaterdagnacht gewond geraakt toen zij, in de dancing Koets-o-theek aan de Kruis straat, een steen tegen het hoofd kreeg. Het voorval deed zich voor nadat een 21-jarige man uit Oegstgeest na êen ruzie uit de dancing was gezet. Eenmaal buiten kreeg de Oegstgeestenaar het weer aan de stok met een Leidenaar. Daarna gooide hij door de deuropening enkele stenen de hal van de dan cing binnen. Een 24-jarige Leide naar liep daarbij verwondingen op in de nek. Het meisje werd door een steen geraakt in het ge laat en moest naar het AZL wor den overgebracht. Zij liep een hersenschudding op, zwellingen in het gelaat en een snee van zes centimeter, in haar voorhoofd, moest worden gehecht. De Oegstgeestenaar kon door om standers en medewerkers van de dancing worden overmeesterd en aan de politie worden overge dragen. De man is ingesloten en zal zware mishandeling ten laste worden gelegd. Knelpunten in Leids verkeer LEIDEN - De Mobielmarkt wordt uitgebreid. Vanaf 1 oktober kun nen ook mensen met bepaalde hobby's terecht op deze markt waarop tot nu toe alleen tweede hands vervoersmiddelen werden verhandeld. Elke eerste zaterdag van de maand wordt de Mobielmarkt sinds eni ge tijd gehouden in de Groenoordhallen. Wie een twee dehands fiets of auto wil kopen of verkopen kan op de markt te recht. Voor de uitbreiding is vanzelfspre kend een reden. Volgens één van de initiatiefnemers, Joop Hage- mann, hebben betrekkelijk veel mensen hem aangeklampt met de vraag waarom er niet meer spullen worden verhandeld bui ten alleen vervoermiddelen. Hagemann verduidelijkt: "Kijk, het blijkt dat veel hobbyisten - de verzamelaars van curiosa, kunst, postzegels enzovoorts - ook wel op onze markt willen staan. Vandaar dit experiment". Ook de jeugd krijgt een deel van de ruimte toegewezen. Gratis. Ha gemann: "De jeugd tot twaalf jaar mag speelgoed ruilen en ver kopen. We passen natuurlijk wel goed op dat ze stiekem geen spullen van pa en ma gaan verko pen, want dat is natuurlijk de be doeling niet". Stichtingen en verenigingen zijn ook welkom. "Voor bijvoorbeeld Greenpeace of het Wereldna- tuurfonds is zo'n markt toch een prima plaats om wat te vertellen over hun doeleinden. En ze vro lijken de boel natuurlijk ook een beetje op. Zo moet je dat zien". Gescheiden De markt lijkt een merkwaardig al legaartje te worden. Of vindt Ha gemann dat niet? "Nee, bepaald niet; wij houden het allemaal goed in de gaten. En het wordt heus geen rommelmarkt, laat staan een zwarte markt. Wij blij ven toch echt in het hobbysfeer tje. Bovendien: we houden de hobby en de mobielmarkt wel gescheiden. Het is niet zo dat de verzamelaar van vingerhoedjes naast de autoverkoper komt te staan". Hagemann verwacht wel wat van de uitbreiding. "Hoewel..het blijft natuurlijk afwachten. We hebben in elk geval ruimte ge noeg tot onze beschikking. Voor de Mobielmarkt gebruiken we driekwart van de runderhal. Nu het dus een Mobiel- en Hobby- markt wordt kunnen we die hele runderhal gebruiken". Mocht het experiment mislukken, dan is er nog niks aan de hand, verzekert Hagemann ons. "Kijk, wij hebben niets te verliezen. Ik denk trouwens dat dit idee wel zal aanslaan, want zoals ik al ge zegd heb: de behoefte aan een hobbymarkt schijnt groot te zijn. En dat soort dingen hebben wij meestal wel goed in de peiling". Afdelingsbestuurders van Horeca Nederland zijn er van over tuigd dat het conservatieve plaatselijke horecabeleid de klan ten deze aantrekkelijke stad uitjaagt. Is dat werkelijk zo? Wat heeft Leiden, door het CDA-raadslid Joop Walenkamp ooit smalend "het Staphorst van het westen" genoemd, dan zoal te bieden? We besloten de Leidse horeca eens door te lichten en de geschoten röntgenfoto's op deze plek af te drukken. Kijkjes in de verschillende keukens van de Leidse horeca; een horeca-serie waarbij het aan de lezer is om het kaf van het koren te scheiden. Vandaag deel negen over een oud-marinier die na vijf jaar wilde vaart voet aan vaste wal zette en achter de frituur belandde. Inmiddels heeft hij het geschopt tot eigenaar van een keurige lunchroom in Leidens grootste promenade. Als 'horecaffer' ge draagt hij zich net zo onberispelijk als zijn zaak er uitziet hetgeen hem onlangs de Zilveren Hoffelijkheids Pluim van het Bedrijfschap Horeca opleverde. Maar volledige rust heerst er nog geenszins in de nu 45-jarige Hans Bouma. Soms begint zijn bloed weer wild te koken waar op zijn vrouw hem toeroept: "Ga jij maar palen hakken". En dan géét Bouma om in de Utrechtse bossen, in de buurt van zijn caravan, de agressie van zich af te hakken. Hans Bouma begint het gesprek met zich te verontschuldigen voor zijn gebrek aan kennis van de Leidse horecaproble- matiek. "Ik ga nooit uit en met dat sluitingstijdengedoe heb ik niets te maken want ik heb een dagzaak". Vervolgens deelt hij mee dat hij niets en niemand tegen de schenen wil trappen. Het is tekenend voor zijn in stelling. Bouma wil iedereen te vriend houden. "Want wat heb ik er aan als ik iemand ergens van beschuldig. Morgen kan ik 'm weer op straat tegenkomen. Ik heb de vorige horecaverha- len zo'n beetje allemaal gele zen en ik moet zeggen dat ik niet zo ben als die andere hore- cajongens die precies weten te vertellen hoe het er met hun collega's voorstaat. Ik hou er een neutrale houding op na". Niet direct de instelling die je verwacht van een ex-zeebonk. Van zo iemand verwacht je dat hij klanten die hem niet aan staan onmiddellijk op straat knikkert en dat hij collega's die er een andere dan zijn me ning op na houden eventueel hardhandig tot de orde roept. Niets daarvan. Lastige klanten worden door Hans Bouma hooguit vriendelijk verzocht hun gedrag enigszins aan te passen en met zijn collega's be moeit hij zich nooit en te nim mer. Bouma is de keurige vriendelijkheid zelve, net als zijn personeel trouwens. Het Leidse publiek stelt dat ken nelijk op prijs want de import- Leidenaar boert uitstekend in het noordelijk deel van de Haarlemmerstraat. Anderhalf jaar geleden opende hij daar in een voormalige Teekens-slage- rij zijn 'Lunchroom Bouma'. De in Nigtevecht (bij Weesp) op gegroeide Bouma begon zijn horeca-loopbaan als 'snack- boer' in een echte Utrechtse volksbuurt. Daar streek hij neer met zijn kersverse echtge note Joke Jansen, een geboren en getogen Leidse. Tien jaar hielden zij het daar vol en toen zij besloten om te verkassen kwam het wijkmuziekcorps voor de frituur een serenade brengen. "Een prachtige tijd", blikt Bou ma terug. "Het was daar één grote familie maar na tien jaar wilden we toch wel eens iets anders proberen". Maar de overstap van eigenaar van een Utrechtse snackbar naar chef van een Bunnikse bistro bleek een ongelukkige. "Terug in loondienst was niets voor mij en bovendien was ik elke nacht pas om drie, vier uur thuis. Ik heb het twee jaar vol gehouden maar toen was ik het goed zat". De Bouma's verhuisden van Bunnik naar Dordrecht waar zij een eethuisje runden dat na niet al te lange tijd werd inge ruild voor de lunchroom in Leiden. "Het was een sprong in het duister om hier iets te beginnen. Mijn vrouw is hier dan wel opgegroeid maar zij had eigenlijk ook geen idee hoe het Leidse publiek op ons zou reageren. Maar die sprong is gewoon reuze goed uitge pakt. De klanten hier zijn veel minder stroef en stug dan bij voorbeeld in Dordrecht. De in stelling van de Leidenaars is ook heel anders. Ik heb hier nog nooit één ziekmelding ge had van één van m'n meisjes, maar daar in Dordrecht hingen ze zo'n beetje om de dag aan de lijn om zich af te melden". Hans Bouma, woonachtig in Ha- zerswoude Rijndijk, heeft de 250 vierkante meter be drijfsruimte die hij in de Haar lemmerstraat ter beschikking heeft uitermate praktisch be nut. Hij kan, zoals hij het het Leiden LEIDEN Een 18-jarige Leidse jongen heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag zes personenau to's geramd op het terrein van het Motorhuis aan de Vondel laan. Ellie van der Geest overhandigt wethouder Peters de totempaal. (Foto Holvast) De Leidenaar reed met een geleen de auto, en een te hoge snelheid, in de richting van de Plesman- laan toen hij ter hoogte van het Motorhuis de macht over het stuur kwijt raakte. Vervolgens ramde hij zes geparkeerd staan de auto's op het terrein van het Motorhuis. Alle auto's werden aan de achterzijde zwaar bescha digd. De automobilist kwam er goed vanaf. Hij bleek echter niet in het bezit van een rijbewijs en had volgens de politie enige alcohol gebruikt. nader onderzocht LEIDEN - Provinciale waterstaat van Zuid-Holland gaat, in sa menwerking met onderzoeksbu reau Goudappel en Coffeng, een verkeersonderzoek houden in de Leidse regio. Morgenmiddag, tussen 16.00 en 18.00 uur, zullen op een groot aantal punten rondom Leiden de kentekens van passerende mo torvoertuigen worden opgeno men. De kentekenhouders krij gen vervolgens een enquêtefor mulier thuis gestuurd, waarin vragen staan over herkomst, be stemming en motief van de reis. De provincie hoopt met de resulta ten van dit onderzoek inzicht te krijgen in de huidige verkeers stromen. Dit inzicht is noodzake lijk om beslissingen te nemen, die de problemen op een aantal wegen in de Leidse regio kunnen oplossen. Namens het Bedrijfschap Horeca overhandigt burgemeester Cees Goekoop de Zilveren Hoffelijkheids- pluim aan de door zijn echtgenote geflankeerde Hans Bouma: "Ook voor mijn vrouw en de 'meisjes is die pluim iets fantastisch". (Foto Holvast) zelf uitdrukt, maar liefst 130 passanten herbergen die in de lunchroom terecht kunnen voor een simpele bak koffie maar ook voor een maaltijd van drie gangen. Behalve netheid zijn variatie en snelheid de grootste keuken geheimen van Bouma. Zaken die op het eerste gezicht moei lijk te combineren zijn. Maar kennelijk bezit het bestuurslid van de winkeliersvereniging Haarlemmerstraat Promotion over de gave om een zodanig werksysteem op te zetten dat hij steeds wisselende menu's kan serveren aan een grote groep eters die behalve honger ook haast heeft. Bouma: "Op koopavond dan zit het hier werkelijk bomvol met winkeliers die maar een half uurtje de tijd hebben maar wel een complete maaltijd willen hebben. Dan is het voor de meisjes en mij ongelooflijk pe zen, maar het lukt ons steeds weer om die hele club van een verse hoofdschotel en een voor- en nagerecht te voor- Bouma's manier van proper, snel en gedegen werken is inmid dels niet onopgemerkt geble ven voor de keurmeesters van het Bedrijfschap Horeca. Die bezoeken maandelijks 25 hore- cavestigingen en keuren deze op de onderdelen 'inrichtings- hygiëne', 'de aankleding van het bedrijf, de 'persoonlijke hygiëne van het personeel', en 'de dienstverlening ter plaat se'. De hoogst gekwalificeerde be drijven worden meerdere ke ren bezocht waarna één bedrijf wordt bekroond met de zoge naamde Hoffelijkheids Pluim. Bouma sleepte die de vorige maand in de wacht waardoor zijn naam werd opgenomen in de eregalerie van het Bedrijf schap Horeca. Daar prijkt 'Lunchroom Bouma' tussen il lustere namen als het Zeister hotel-restaurant 'Oud London' en de hoofdstedelijke vestigin gen Hilton en het Amstel Ho tel. Bouma: "Toen ze belden van het Bedrijfschap dacht ik eerst dat het om een advertentie "ging die ze van me wilden lospeute ren. Pas veel later drong het tot me door wat er precies aan de hand was, maar ik geloofde het pas écht toen ik de felicitatie map kreeg. Ik ben er echt heel gelukkig mee want die onder scheiding is het mooiste ge tuigschrift dat je in dit vak kunt verdienen. Ook voor m'n vrouw en voor de meisjes is die pluim iets fantastisch". Hans Bouma, die in zijn lunch room elke vrijdagavond onder dak biedt aan de sociëteit van de Leidse club voor alleen staanden en regelmatig brui loften en partijen in huis haalt, zegt Leiden voorlopig als zijn zakelijke eindbestemming te zien: "Onze manier van werken blijkt hier aan te slaan en we zijn veerkrachtig genoeg om eventuele^moeilijke situa ties het hoofd te bieden". Hans Bouma doelt met deze laat ste opmerking op het massale bezoek dat hij het vorig nsyaar kreeg van een legioen Motör- head-aanhangers. Fans van de ze hardrockformatie trokken die dag, waarop hun helden concerteerden in de Stadsge hoorzaal, een spoor van vernie lingen door de Leidse binnen stad en stapten in de loop van de middag ook bij Bouma naar binnen. De lunchroom liep opeens vol met vijftig, zestig dorstige 'headbangers' die zich in een mum van tijd door Bouma's complete biervoorraad werk ten. Bouma: "De lege flessen vlogen in het rond terwijl één van de meisjes die in de bedie ning hep werkelijk helemaal bont en blauw werd geknepen. Buiten voor de deur stonden nieuwsgierige collega's die kennelijk dachten dat m'n hele zaak zou worden afgebroken", blikt Bouma terug Maar doordat we gelukkig alle maal onze kalmte wisten te be waren en door veel te praten met die gasten is er nog niet dit gebeurd. Die lui hebben uitein delijk zelfs keurig netjes afge rekend en zijn zonder brokken te maken weggegaan. Die mid dag hebben wij ons tegenover onze collega's waargemaakt en het bewijs geleverd dat onder alle omstandigheden vriende lijk en netjes blijven de beste werkwijze in de horeca is". Die problemen zijn onder meer: fi levorming op de Europaweg (provinciale weg SI7) tussen het Lammenschansplein en de aan sluiting met rijksweg A4, toene mende verkeersdruk op de oost- westroutes door Leiden en toe nemende verkeersdruk op de routes door Wassenaar en Voor schoten. LEIDEN - Een keur aan pluimvee was dit weekeinde te bezichtigen in het Vijf-Hovenhuis aan de Hoflaan waar de Leidse Pluimvee en Konijnensportvereniging (LPKV) haar jaarlijkse 'Jongdieren-tentoonstelling hield (zie foto Holvast). u j In 1983 gefokt pluimvee werd hier, na door bevoegde keurmeester te zijn beoordeeld, aan het publiek geshowa. Deze tentoonstelling van de LPKV viel samen met het 75-jarig jubileum van de vereniging. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3