'Alkemade aast op deel Warmond' Geversstraat Ander aanzien Fusie Ursula-Schakenbosch? Moshe de Meikever verandert Dorp aan de Leede vreest één grote Braasemermeergemeente Avanti fietst marathontocht Unieke golfbaan geopend LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is met toegestaan dien één n verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem. Jaarabonnement 233.50 Per oost f 322 90 Maandabonnement 20.59 (Autom. betaling) s 0.85 Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur: Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: R. D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alg redactiechef: Commentaren. W. F J. Wirtz-en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. v.d. Post (plv) W F J. Wirtz (bin/buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) .W. C. H. Schrama (feature) tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Beiroet. Rome. Madrid, Mexico én Wenen. AGENDA MAANDAG Leiden Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Images' van Robert Altman, 20 en 22.15 uur. Leiderdorp opening sociale werkplaats op 'Baande- ry' door commissaris der koningin Vrolijk, 15.30 uur. Zoeterwoude Commandopost van de BB - Stadhou derslaan, commissie bestuurszaken Leiderdorp, 20 uur. Voorschoten Ambacht- en Baijuwhuis - commissie fi nanciën, 20 uur. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. APOTHEKEN De avond-, nacht- en Zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 8 sept tot 16 sept door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, tel. j.20502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Leids kerkkoor viert jubileum LEIDEN - "De zang tijdens de kerkdiensten mag nooit tot con cert worden. De kerkzang moet altijd in dienst van de liturgie staan".' Tijdens een feestelijke hoogmis in de Lodewijkskerk onderstreepte pastoor A. Vree burg de dienende funktie van het kerkkoor. Hij spoorde de talrijke aanwezigen aan het kerkkoor, dat zijn 30rjarig bestaan vierde, vokaal te komen ondersteunen. Traditioneel, met volledige pracht en praal werd de hoogmis opge dragen in een schitterend met ro ze en witte bloemen versierde kerk: drie heren, met een gevolg van lectores, acolieten en misdie naars gingen voor in een inte graal Latijnse liturgie. De vaste gezangen werden meerstemmig door het koor gezongen ('Missa seeunda Pontificalis' van Pero- si); de wisselende gezangen wer den op traditionele manier uitge voerd door mannenkoor of voor zanger eventueel in dialoog met de aanwezigen. Hoewel bij het koor de zwakte van met name de vrouwenstemmen en de hoge mannenstemmen hoorbaar .is, is de homogeniteit van de stemgroepen zeer behoor lijk. Onder leiding van dirigent J an van de Meer blijven dé tempi goed op peil en worden ritmi sche strukturen goed uitgevoerd. Tijdens de communie zong het koor het bekende 'Ave Verum' van Mozart én na de mis volgde zelfs een a-capella werk (d.i. een koorwerk zonder begeleiding): 'Jubilate Deo' van Orlandus Las- sus, een werk waarin een aantal ritmische complicaties voor komt. Afgezien van de zuiver heid (vooral de dames hebben de neiging te laag te intoneren) werd dit motet een waardige slotjubel. ELLEN LOOYESTIJN Valpartij in Wassenaarse fietsronde voor cracks WASSENAAR Een valpartij zet te zaterdagmiddag een domper op de boeiende finale van de Ronde van Wassenaar voor cracks. In de laatste bocht gle den de plaatselijke favorieten langs en over elkaar heen. Win naar Johan van Kleef jr. kwam hoofdschuddend de finish over op een tiental seconden gevolgd door zijn vader, die ook de dans ontsprongen was. Het nieuwe parcours aan het Van Polanenpark is sneller dan het oude in de wijk Oostdorp. Maar ook vorig jaar eiste het een slachtoffer. Merkwaardig genoeg betrof het dezelfde persoon die afgelopen zaterdag tegen het as falt sloeg: Bert Knijnenburg. Hij moest naar het ziekenhuis wor den afgevoerd. LEIDEN - Een vijfjarig jongetje uit de Grevenstraat is gistermiddag tijdens het spelen uit een raam op de eerste verdieping gevallen. Het kind maakte een val van on geveer drie meter en moest met verwondingen aan het hoofd en het linkerbeen naar het AZ1 wor den overgebracht. Het Avanti-fietsteam lachend bijeen in de hal van het Voorschotense gemeentehuis. 506 kilometer hadden ze op dat moment achter de rug, een officiële ontvangst in de raadzaal wachtte hen nog. (foto Holvast) WASSENAAR - De deze zomer van anti-semitisme beschuldigde pop, Moshe de Meikever, die een rol speelt in de insectenshow van recreatiepark Duinrell, zal wor den veranderd. De jiddische tongval van de pop wordt gewij zigd en zijn naam zal veranderen, zo is uit betrouwbare brond mee gedeeld. De computergestuurde pop kwam deze zomer in opspraak nadat het Nieuw Israëlitisch Weekblad beschuldigingen had geuit over zijn anti-semitische karakter. Zo zou de pop vooroordelen bevesti gen dat joden slechts op geld be luste, sjacherende slimmerikken zijn. De Amsterdamse rabbijn Soetepdorp sloot zich bij het pro test van het Weekblad aan en ook Max Tailleur was het met de be schuldiging eens. Het Auschwitz Comitee zag in het spel van de pop eveneens anti-joodse ten densen. Cabaretier Robert Paul, die verant woordelijk is voor de gesproken tekst van de pop, zal de karakter- wijziging binnen een paar maan den doorvoeren, zo wordt ver wacht. De insectenshow bestaat in haar huidige vorm nu drie jaar. WARMOND - De gemeente Warmond vreest een deel van haar grondgebied aan buurge meente Alkemade te moeten afstaan. Dit als een gevolg van grenswijzigingsplannen zoals zijn opgenomen in de provinciale nota gemeentelijke herindeling noordoostelijk Zuid-Holland. "Als ik raadslid was geweest dan had ik over deze zaak van groot bestuurlijk belang zeker iets ge zegd. Je moet natuurlijk nooit zomaar de kiezen uit je gebit la ten trekken". Aldus Warmonds gemeentesecretaris C. Zoete melk in een reactie op het tot nu toe ontbreken van enig tegenspel in deze kwestie door de raadsle den van zijn gemeente. Hij ech ter kan zijn emoties over het mo gelijke verlies van grondgebied voor zijn woonplaats nauwelijks verhullen. Uit gesprekken met direct betrok kenen wordt duidelijk dat nie mand in Warmond nu al openlijk "het mes op tafel" (aldus Zoete- Juwelendieven aangehouden WASSENAAR - Twee Hagenaars (21 en 26 jaar) zijn vrijdagavond op de Wassenaarse Rijksstraat weg aangehouden met ruim tweehonderdduizend gulden aan sieraden in hun auto. Die siera den waren even daarvoor gesto len in een villa aan de Bloem- camplaan. Een Wassenaarder zag de twee rond de villa scharrelen en waar schuwde de politie. Die kon het duo even later aanhouden op de Rijksstraatweg. Tijdens de verhoren bekenden de twee nog zeven andere inbraken in Wassenaar. In de woningen van de dieven werden sieraden aangétroffen die op vijf septem ber waren gestolen uit een villa aan de Gibot Haesebroeklaan in Wassenaar. Ook vond de politie daar enkele hónderden 'scherpe bukspatronen'. De twee zijn ingesloten op hét Was senaarse politiebureau en wor den woensdag voorgeleid bij de officier van justitie in Den Haag. melk) wil leggen maar dat achter de schermen geruisloos stelling wordt ingenomen. Een ding staat nu al als een paal boven water: in Warmondse bestuurderskringen is niemand te vinden voor de door Alkemade voorgestane grenscorrectie. Alkemade wil een nieuwe grenslijn waarbij de Warmondse Watertuin, het War mondse deel van de Zweilander- polder, de Waterloospolder plus een strook water langs alle be trokken oevers tot zijn grondge bied gaan horen. Alkemade heeft al op 14 februari 1980 te kennen gegeven dat het in het plassengebied vanaf het dorp De Kaag tot aan de Lange- brug nieuwe grenslijnen wil trekken. Toen al uitte Warmond zijn afkeer voor een grenswijzi ging waarin het grondgebied rond de Kaagsöciëteit zou wor den betrokken. Niet lang daarna stuurde Alkema de Warmond een kaart waarop het de zo gewraakte nieuwe grenslijn had getekend. In de zo mer van 1980 doet Warmond een tegenbod: de Zweilanderpoider moet in zijn geheel (nu is nog een stuk van Alkemade) Warmonds grondgebied worden. Alkemade reageert eind april 1981: afwijzing van het voorstel van Warmond, het centrum van Al kemade ligt dichter bij de be trokken gebieden dan bij dat van Warmond en "we zullen de zaak bespreken met het provinciaal bestuur in het kader van de ge meentelijke herindelingsplan nen voor noordoostelijk Zuid- Holland", is de essentie van de reactie. "Oneerlijk" Vooral het laatste heeft Warmond opgebroken. Alkemade maakte namelijk deel uit van een werk groep die de discussienota moest opstellen over de gemeentelijke herindeling van noordoostelijk en midden Zuid-Holland. War mond behoort volgens de pro- vinciale indeling tot het westen van Zuid-Holland en zou zich van hieruit geredeneerd eigen lijk pas in de verre toekomst zor gen hoeven te maken over een gemeentelijke herindeling. Alke made echter heeft het voordeel deel te mogen uitmaken van ge noemde werkgroep flink uitge buit want in de inmiddels gepu bliceerde discussienota heeft het al zijn wensen met betrekking tot inlijving van Warmonds grondgebied nog eens nadrukke lijk vermeld. Aan de reeks van genoemde argumenten wordt er in de nota nog eentje toege voegd: de inwoners van de Lage Landen (Warmond) zijn voor hun bezoek aan de rooms-katholieke kerk en het lidmaatschap van al lerlei verenigingen aangewezen op Oud Ade. "Landje veroveren", luidde de reactie van de Warmondse ge meenteraad in oktober 1982. Warmonds 'burgermoeder' Hen- drickx-Vlaar nu, bijna een jaart later: "wij zuljen de voorzitter van de Werkgroep, Gedeputeer de Boöne, en Alkemade wijzen op de oneerlijke wijze waarop Warmond nu in een lastige posi tie is gemanoeuvreerd. We wor den nu al gedwongen ons voor te bereiden op een discussie die pas later plaats had moeten vinden. Zoetemelk: "Alkemade heeft de discussie geheel eigenhandig naar een provinciaal niveau ge tild. Misschien dat men in het Haagse al veel verder heeft geke ken en al aan het studeren is op een te vormen Braasemermeer gemeente". Een woordvoerder van het provin ciebestuur neemt de angst "dat Warmond wel eens van de kaart zou kunnen worden geveegd", weg. "In de discussienota gaat het om het vaststellen van de na tuurlijke grens", zo stelt hij. VOORSCHOTEN - Na 26 uur onaf gebroken fietsen kwamen zon dagnacht om twee uur 13 leden van de Voorschotense gymnas tiekvereniging Avanti aan in het gemeentehuis. Ze hadden 506 ki lometer afgelegd en uitgeput lie ten ze zich huldigen door familie leden en wethouder Marselis. Niemand was afgehaakt of geval len. De tevredenheid was groot. Slechts een enkeling stipte zon- dagnacht aan dat de fietsers niet in staat waren geweest de af stand in 23 uur af te leggen, zoals ze zich hadden voorgenomen: "Maar het was dan ook erg slecht weer", verklaart Avanti-voorzit- ter J. van Gent. "De wielrenners hadden constant windkracht 6, kregen enkele stortbuien op hun hoofd en als klap op de vuurpijl moesten ze een groot deel van de tijd in het donker rijden: in Fries land werd het pas licht". Hij is er dan ook van overtuigd dat de tijd kan worden verbeterd wanneer de 13, die in leeftijd va riëren van 18 tot 50 jaar, eerder in het seizoen op de pedalen gaan staan. De kans is overigens groot dat dit gebeurt en het team nog maals het parcours gaat afleggen dat voert langs Amsterdam, de' Afsluitdijk, Lemmer, Zwolle, Arnhem, Zeist, Gouda en Zoeter- meer. Wethouder Marselis verrichtte zaterdag de afslag van de nieuwe oefengolfbaan. Twee seconden lang vloog zijn golfbal door de lucht, toen viel het op de grond. Gelach welde op. De opening van de nieuwe baan achter zwembad Het Wedde was echter verricht. (foto Holvast) VOORSCHOTEN - De voor Ne derland unieke oefengolfbaan achter het Voorschotense zwembad het Wedde is zater dag geopend door wethouder Marselis. Met een keiharde, maar niet bijzonder verreiken de slag, zegende hij de baan in, die 200 meter lang is en 120. me ter breed en de Voorschotense golfers de kans geeft te oefe nen in het slaan. De baan is eerste in zijn soort in ons land. Nog nooit eerder werd in Ne derland een oefenbaan losge koppeld van een gewone golf baan, zoals in de Voorschoten se situatie. Hier is het mogelijk om vanaf eën zogeheten afslagplaats alle slagen te oefenen die voorko men in het golfspel. Deze af slagplaatsen, kleine lapjes kunstgrasveld, zijn gesitueerd aan de kant van de baan die vlak naast het fietspad ligt en dat loopt van zwembad Het Wedde naar de woonwijk met dezelfde naam. De golfers slaan in de richting van de volkstuintjes. "Het is echter nauwelijks denkbaar dat, zelfs geoefende golfers, tot het ein de van de baan kunnen slaan", aldus de golfers. Toch heeft de Stichting Open baar Golf een vijf meter hoog hek geplaatst aan het uiteinde van de baan die zij zelf heeft bekostigd en met steun en ad viezen van de gemeente heeft aangelegd op een bijzonder drassig weiland dat vlak voor de vakantie ter beschikking werd gesteld door de gemeen te. Het is de bedoeling dat binnen kort vijf holes worden uitgezet op de baan, zodat de golfers, naast het oefenen in het slaan, ook zichzelf kunnen bekwa men in het zogeheten rondspe len van hole naar hole. De golf ers zullen met name van deze laatste mogelijkheid gebruik maken wanneer de voetbalvel den, waar de golfclub do'orde- weeks holes op uitzet, bezet zijn. WASSENAAR - De Ursulakliniek in Wassenaar zal mogelijk een fu sie aangaan met het psychia trisch ziekenhuis Schakenbosch in Leidschendam. Dit om de door de regering gewenste bezui nigingen in de gezondheidszorg te kunnen doorvoeren. Economisch directeur Keman van de Ursulakliniek houdt deze mo gelijkheid open omdat hij geen andere manier ziet waarop de Ur sulakliniek de kosten kan druk ken. "Tweehonderd bedden, zo als wij hebben, is eigenlijk het minimumaantal voor een derge lijke inrichting. Met minder gaan de kosten voor administratie, technische diensten en dergelij ke in verhouding (d.i. per bed) al leen maar omhoog". Overigens heeft Keman zijn twij fels over de mogelijkheid om verantwoord te kunnen bezuini gen. "Er is wel uitgesproken dat 50 procent van de psychiatrische bedden onterecht wordt ge bruikt, maar dan moet er ook geld op tafel komen om die pa tiënten op een andere manier te kunnen opvangen. Want polikli nische behandeling kost evfen- eens veel geld". Om de inbreng in de bezuinigings plannen vanuit de instellingen te bevorderen en ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Wassenaarse kliniek wordt 22 september een symposium ge houden onder de titel "Regiona lisatie: planning, uitvoering". Hoge beleidsambtenaren van het ministerie van welzijn volksge zondheid en cultuur en de pro vincie, alsmede vertegenwoordi gers van de psychiatrische ge zondheidszorg zullen hier het woord voeren. Vrolijk winnaar Vlietloop VOORSCHOTEN - H. Vrolijk is zondagmiddag winnaar gewor den van de halve marathon langs de Vliet in Voorschoten. Hij had voor de 21 af te leggen kilome- ters een tijd nodig van 1 uur 10 minuten en 21 seconden. Bij de dames werd deze afstand ge- Kuim 5UU atleten nebben zich niet door storm en regen laten af schrikken en de diverse afstan den van de jaarlijkse Vlietloop Garage onder slopershamer OEGSTGEEST - De Oegstgeester Geversstraat zal een gedaante wisseling ondergaan nu autodea ler Kamsteeg vergevorderde plannen heeft om het huidige pand te verlaten en aan de over zijde een nieuwe autoshowroom/ garage te laten bouwen. De ver huizing heeft geen personele ge volgen. Welke bestemming het nu in ge bruik zijnde pand zal krijgen is nog niet bekend. Kamsteeg is in onderhandeling met een bedrijf dat het wil huren, maar wil hier over geen verdere mededeling doen. Het huidige bedrijfsgebouw is vol gens de eigenaar met zijn zesdui zend vierkante meter te groot ge worden en niet meer rendabel. Het nieuwe onderkomen zal dan ook 'slechts' achthonderd vier kante meter tellen. Met de bouw ervan is een investering van rond een miljoen gulden gemoeid. Met omwonenden van de nieuwe vestiging is de garagehouder al in gesprek geweest over gebruik en uiterlijk van het gebouw. Met name bewoners van de achter de Geversstraat gelegen Willem de Zwijgerlaan hebben bezwaren geuit tegen de achteruitgang van het bedrijf in deze straat. Kam steeg zegt het echter aan de ge meente over te laten uiteindelijk over de kwestie te beslissen. De sloop van het bijna niet meer g'ebruikte en al jarenlang in vervallen staat verkerende gebouw-van Kam- steea aan de Oegtgeester Geversstraat is in volle gang. De autodealer zal van het huidige onderkomen aan de overkant naar een hier nieuw te bouwen garage/showroom verhuizen. De foto-inzet toont de contouren hiervan. De welstandscommissie moet over het laatste echter nog een oordeel vellen. [Foto Holvast) l 'j: r

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2