C Sierknippen weer inde belangstelling Muur waterdicht maken hele klus Overweldigende keuze in camera's Gipskartonplaat kun je omzetten BETONROT Vernieuwd Textiel ABC Garagedeur isoleren "Eerste hulp" bij insektensteken Regenwater filteren Fotowedstrijd Zo doe je dat Huisldimaat zeven dagen vooruit programmeren Extra Veel doe-het-zelvers die in de afge lopen weken gelezen hebben over het verschijnsel van „beton rot", is de schrik om het hart ge- slagen.Beton „rot" niet, maar is niet goed samengesteld. Er is ge rommeld met de mengverhou- dingen, de bestanddelen zijn niet goed gemixed, het is verwerkt bij ongunstige temperaturen, be tonijzer zit te dicht bij het opper vlak of steekt er zelfs buiten. Een van deze fouten, of zelfs een combinatie daarvan vormen de oorzaak van wat gemakshalve „betonrot" wordt genoemd. Menige argeloze doe-het-zelver vraagt zich nu af of de betonvloer of de fundering voor de tuin muur die hij zelf gestort heeft misschien ook wel langzaam aan het wegrotten is. Ter (gedeeltelijke) geruststelling: goed aangemaakt beton kan niet „rotten"; het is absoluut bestand tegen vocht. Laat u daarom niet te gauw afschrikken als u een be- tonkarwei wilt uitvoeren. Houd u aan de voor elke toepassing aangegeven mengverhoudingen. En vooral: meng de bestandde len heel grondig door elkaar. Eerst droog, daarna het water in kleine hoeveelheden stelselma tig toevoegen. Voor het aanma ken van vrij grote hoeveelheden is een betonmolen (te huur) ei genlijk onmisbaar. Als u beton „wapent", let er dan op dat het ijzer met minstens enkele centimeters omsloten wordt door de mortel. Maak u niet druk over het feit dat het betonijzer roestbruin is; volledig ingesloten door het uitgeharde beton kan het niet verder roesten. Stamp de betonmortel stevig aan zodat geen „luchtwegen" open blijven. Bij warm weer: waak tegen te snelle uitharding door regelma tig bevochtigen en-of afdekken met natte jute zakken. Als u deze simpele regels in acht neemt, levert u beter betonwerk dan de revolutiebouwers uit de voorbije gouden jaren, aan wie we nu het kwalijke euvel met de onjuiste benaming „betonrot" te danken hebben Een hobby die de laatste tijd meer en meer in de belangstel ling komt, is het zogenaamde sier- of silhouetknippen. De versierende kunst van het sierknippen is al heel oud; al zo'n 2000 jaar terug werd het in het oude China beoefend. Be kend uit onze tijd zijn de knip sels uit Zwitserland en Polen. Met name in Polen wordt deze volkskunst veel beoefend, zo wel door mannen als vrouwen. De motieven en voorstellingen zijn daar voor het grootste deel folkloristisch en worden zelfs in kleur uitgevoerd. Tot enkele jaren terug ging voor 'de meesten in Nederland de bekendheid met het sierknip pen niet veel verder dan uitge knipte (kinder)-kopjes in sil houet-vorm. Dit portretknip pen is eigenlijk een apart on derdeel van het sierknippen. In de 18e eeuw werd het een ware rage en verspreidde zich vanuit Engeland over heel Eu ropa. De term „silhouet-knip- De Vereniging Tetieletikettering voor Was- en Strijkbehande- ling heeft een geheel herziene druk uitgegeven van het 'Tex tiel ABC'. Deze brochure van 120 pagina's, die voornamelijk handelt over textiel en textielonderhoud, is nu aangevuld met o.m. gege vens, over Alcantara, vloeibare wasmiddelen en spaarpro gramma's. De brochure is te bestellen door overmaking van 7,30 5,- 2,30 porto) op postgiro 666402 ten name van VTWS, Delft, on der vermelding van "Textiel ABC". Het is nu de tijd om aan isolatie te denken. Een vaak vergeten warmtelek is de deur van een (verwarmde garage). In veel moderne huizen staat ook in die ruimte een cv-radiator. De deur, ook als hij dicht is, laat veel van de kostbare warmte verloren gaan. Isolatie met zware materialen belemmert de werking van de deur; 't is vaak toch al een hele hijs om hem open te krij gen. Automatisch bediende deuren worden door slechts enkele kilos isolatiemateriaal nèt te zwaar voor de motor van de bedieningsautomaat. De oplossing is: radiatorfolie aan de binnenkant van de deur plakken. Dit weegt bij na niks en isoleert goed. De aluminiumkant naar binnen toe gericht. Zet straks, als het stookseizoen weer begint, de knop van de radiator in de ga rage hoogstens op half. Zorg wel voor enige ventilatie, an ders gaat de auto, nat of be sneeuwd gestald, toch nog le lijk roesten! pen" stamt uit die tijd en was afgeleid van de naam van een Franse minister, die zelf knipte en op deze manier leden van de hoogste adelijke families por tretteerde. Portretten Portretknippen is niet iets dat je zomaar even doet. Er is veel er varing voor nodig en ontzet tend belangrijk is, dat de „knipper" goed kan kijken. En dan bedoelen we „kijken" met een grote „K". Veel makkelij ker is het fantasie-knippen, dat we allemaal wel eens hebben gedaan, toen we het bekende „papieren kleedje met gaatjes" knipten. Je zou dit het begin (zij het dan ietwat primitief) van het sierknippen kunnen noemen. Naarmate de ervaring groeit, worden de motieven kleiner, gedetailleerder en meer ingewikkeld. Er komt een moment dat u niet meer „op gevoel" knipt, maar dat be wust bepaalde vormen en voorstellingen uitgeknipt wor den. En dan is het nog slechts een kwestie van oefenen en oe fenen, totdat u datgene uit het zwarte papier knipt, wat u wilt: bloemen, letters, levensbo men, dieren, mensen, kortom, alles wat zwart-wit (gestileerd) te tekenen is. De toepassingen van de knipsels zijn legio: in de eerste plaats natuurlijk gewoon opgeplakt op wit papier en ingelijst in een (ontspiegelde) wissellijst als wandversiering. Maar ook „ruimtelijke" dingen zijn erg mooi met deze glanzende knip sels van zwart Sitspapier te be plakken. Wat dacht u bijvoor beeld van grote of kleine spaandozen, houten kistjes of blikken trommels, dienbladen, krukjes enz. Eigenlijk komen al die voorwerpen in aanmer king, welke ook bij het volks schilderen gebruikt worden. Een aparte plaats in dit verhaal verdienen paaseieren en zelf gemaakte feest-, wens-, ge boorte- en jubileumkaarten, die extra mooi en waardevol worden, wanneer er een knip sel in verwerkt wordt. Opplakken Het opplakken van (vooral grote) knipsels is een kunst op zich, maar ook hier zijn de nodige „truukjes" voor. Om de tere knipafbeeldingen tegen stoten of wrijven te beschermen, is het verstandig ze enige malen met kleurloze lak te behande- u len. Met name als het om een houten ondergrond gaat, werkt dit principe uitstekend. Wanneer u meer wilt weten over het sierknippen, breng dan eens een bezoekje aan een plaatselijke tentoonstelling, of ga de collectie knipkunst in het Openluchtmuseum te Arn hem bekijken. Tot 1 november is daarin het hoekhuis uit Krommenie (in de Zaanse buurt van het museum) een grote collectie oude en nieuwe knipsels te bewonderen. En als u het knippen zelf wilt gaan doen, schaf dan het boekje „Leer knippende zien" van uit geverij Cantecleer aan. Het kost 17 gulden en staat vol met ideeèn, voorbeelden, instruc tie-oefeningen en knip-infor- matie. Het is verkrijgbaar bij boek- en handenarbeidwin- Na gebruik van de Epipen-injector hebben mensen die allergisch zijn voor b.v. wes- pensteken tijd genoeg om naar hun huisarts te gaan. (foto gpd> Voor sommige mensen kan een (herhaalde) insektensteek fa taal zijn. In extreme gevallen kan zelfs binnen enkele secon den tot een uur de dood intre den. In die periode is het vaak onmogelijk deskundige hulp te krijgen. Tot dusver bestond dan geen oplossing. Nu zou dat wel het geval zijn met een zo genoemde injector, die men bij zich kan dragen om zichzelf te behandelen. Daarna is er ruim schoots de tijd om hulp van een arts of ziekenhuis in te roe pen. Iedereen komt elke dag met stof fen in aanraking die overge voeligheid kunnen veroorza ken. Dat gebeurt niet altijd, want ons afweermechanisme is van nature zo, dat er geen of nauwelijks gevolgen zijn waar te nemen. Bij sommige mensen kan het mis gaan. Ze worden bijvoorbeeld allergisch voor huisstof, stuif meel (hooikoorts), schimmels, gistsoorten, mijten en dergelij ke. Belangrijk is de allergie voor bijen- en wespensteken. De meerderheid heeft er geen hinder van, ten hoogste een beetje pijn. Er is een categorie voor wie dit euvel noodlottig kan zijn. Niet de eerste keer, maar de tweede. Dan volgen heftige reacties die zelfs, de dood tot gevolg kunnen heb ben als er niet meteen wordt ingegrepen. Betrokkenen zouden zichzelf van een injector kunnen voor zien, overigens wel op voor schrift van hun arts. Deze in jector bevat adrenaline, in een doelmatige verpakking; het is in feite een eenmalige injec tiespuit. Hiermee is gegrepen naar de'oplossing die al voor meer kwalen werd bedacht: behandeling met het gif zelf. Het is gelukt het zuivere insek- tengif te isoleren, onder andere door bijen zo te prikkelen dat zij steken, waardoor iedere keer een kleine hoeveelheid gif wordt gewonnen. Patiënten worden met het extract geïm muniseerd. In de meeste geval len procent wordt opgegeven) blijkt dit afdoende te werken. (Inlichtingen: Pharmacia, Ohm- weg 12, 3442 AA Woerden, tel. 03480-16464). MAANDAG 12 SEPTEMBER 1983 Mensen die hart hebben voor hun kamerplanten en de snij bloemen zweren bij regenwa ter omdat dit niet die kwalijke stoffen bevat die worden aan getroffen in leidingwater, al thans in de meeste gebieden van Nederland. Het hemelwa ter staat tegenwoordig echter ook in een kwalijke reuk. Het zuurgehalte is in de laatste tijd verontrustend toegenomen. Een veilige maatregel die vo< standers van zacht regenwater voor het begieten van de plan tjes zouden kunnen nemer het te filteren. Er zijn koolfil ters verkrijgbaar die verreweg het grootste deel van de chemi sche ongerechtigheden uit het water halen. Stichting Europhot organiseert dit jaar een internationale fo towedstrijd met grote prij zen. De sluitingstermijn is 15 december. De uitslag zal be kend worden gemaakt op een fotografenfestival van maart 1984 in Darmstad. Hoofdprijs is een BMW uit de grotere en duurdere klasse. Verder valt een hele Hasselblad camera- uitrusting te verdienen. •Het thema van de fotowed strijd, die in het kader van de Europese gedachte wordt ge houden, is: „Fotografeer uw partnerstad om die beter te leren kennen. Veel Neder landse gemeenten zijn een ju- melage met een zusterstad in het buitenland aangegaan. Zulke contacten leidden nog al eens tot reizen van ge meentebestuurders over de grens, maar ook tot weder zijdse bezoeken van de inwo ners van twee zustersteden. Wie daarbij zijn fototoestel meeneemt en een onderwerp schiet dat met de Europese gedachten van doen heeft, maakt kans op de niet gerin ge prijzen. De Stichting Europhot ook de organisator van de Euro pese Maand van de Fotogra fie zetelt in België. Het adres is postbus 366, B-2000 Antwerpen. De fotos mogen geen commerciële bijbedoe lingen hebben. Deelame staat open voor kinderen tot 18 jaar, studenten van fotoscho- len en Academies van Beel dende kunsten en beroepsfo tografen. Een deelnamefor mulier kan ook in Antwerpen worden aangevraagd. 1. Om vanuit de grond in het on der het maaiveld gelegen deel van de muur doordringend vocht te keren moet eerst dit gedeelte worden behandeld. Graaf een ongeveer 30 cm bre de sleuf langs de muur uit, tot aan de onderkant van de fun dering. Een heel karwei, maar het bevordert de „gezondheid" van de muur in hoge mate. 2. Maak het blootgelegde „onder aardse" deel van de muur goed schoon. Verwijder met een staalborstel resten aarde, aan slag enz. Inspecteer meteen de toestand van de voegen. Krab losse specie uit en vul, als dit nodig is, voegen waar te weinig specie in zit met een kunst hars-reparatiemortel of snel drogende specie. 3. Strijk het muurgedeelte tot aan het maaiveld af met een vochtafsluitend middel. Kel- dercoating is daarvoor uitste kend geschikt. Breng dit pro- dukt (op kunststofbasis) met de bijgeleverde speciale bor stel aan, in een lijvige laag. Laat deze 24 uur drogen en breng dan een tweede laag aan. Ook die moet een dag drogen. 4. De keldercoating vormt een waterkerende laag, die een halt toeroept aan het doordringen van in de grond opgehoopt vocht. Om de „waterhuishou ding" aan de voet van de muur nog te versterken kunt u de sleuf daarna vullen met grind. Daarin opgezameld vocht kan snel verdampen. Nog beter werken gebakken kleikorrels, maar dat wordt wel erg duur. 5. Vochtdoorslag in het boven grondse deel van de muur (een euvel waaraan vooral muren zonder spouw zoals van gara ges, schuurtjes en dergelijke mank gaan) kunt u bestrijden door muurcoating (op silico- nenbasis) aan te brengen. Maak het muuroppervlak eerst vrij van aanslag: stevig schrob ben met water en een harde borstel...géén staalborstel! 6. Laat de muur goed drogen en breng dan de muurcoating aan. Dit is een waterdunne, kleurlo ze vloeistof die met een grote kwast of blokwitter aange bracht kan worden. Werk in horizontale, ongeveer 60 cm hoge „banen". De stenen blij ven na de behandeling wel „ademen", maar stoten regen water af. Herhaal die muurcoa- ting-behandeling om de één tot twee jaar. Misschien hebben uw foto-erva ringen van de afgelopen (vakantie) maanden u op het idee gebracht om een nieuwe camera te kopen. Eén met meer mogelijkheden, of een handig-kleine. Er is een over weldigende keuze. Dit over zicht kan u een beetje wegwijs maken in de doolhof. Minicamera's Klein en handig. Dat zijn de twee belangrijkste kenmerken van de mjnicamera's, beter bekend als pocket-, instamatic-, en dis ccamera. Al deze typen zijn ge maakt om in jas- of broekzak meegenomen te worden. De modernste uitvoeringen zijn voorzien van een ingebouwde flitser die automatisch afgaat wanneer dat nodig is. Voor deze camera's zijn drie aparte films ontwikkeld. Voor de pocketcamera is dat de 110- cassette, voor de instamatic is er de 126 cassette en voor de disccamera is er de disc. De disccamera is het nieuwste snufje op cameragebied; de film zit in een rond, plat schijf je (disc). De meeste disccame ra's hebben een automatisch filmtransport; u bent dan altijd klaar voor een volgende opna me. En ze zijn voorzien van een zelfdenkende flitser. Dat wil zeggen: als het te donker is, ontsteekt de flitser automa tisch. Direct-klaar camera Al vele jaren bestaat de direct- klaar camera. Dit kleine tech nische wonder wordt echter voortdurend geperfectioneerd. Het opkomen van het beeld bijvoorbeeld duurt nu nog maar één minuut. Vroeger moest de foto gescheiden wor den van een andere laag, nu ge beurt alles in de foto zelf. Met deze camera kunt u direct het resultaat bekijken. Uw vakantieserie groeit met de dag. U kunt bij wijze van spre ken met een kant-en-klaar fo to-album thuiskomen. De di rect-klaar foto's lenen zich trouwens ook uitstekend voor een leuke collage; de foto's zijn reeds voorzien van een klein passe-partout en kunnen zo opgehangen of ingelijst wor den. Compactcamera genaamde kleinbeeldcamera. Deze term is ontstaan toen de ze camera vele jaren geleden werd ontwikkeld. Vóór die tijd waren er alleen grootbeeldca mera's. U kent ze nog wel, die grote 'bakken' met de opval lende zwarte doek waaronder de fotograaf zich verborg. In de compactcamera van nu zit een grote hoeveelheid elektronika die ervoor zorgt dat u vrijwel automatisch kunt fotografe ren. De belichting, het instel len van de flitser, het scherp- stellen en het transport kun nen allemaal automatisch uit gevoerd worden. Het grote voordeel hiervan is dat u alle aandacht op het onderwerp ge richt kunt houden. Zo hoeft u geen enkele fotokans te mis- DeG spiegelreflexcamera is het neusje van de zalm op camera- gebied. Het is een echte 'sys teemcamera'. Er zijn talloze toebehoren verkrijgbaar die uw mogelijkheden vergroten. Het belangrijkste kenmerk van dit type is wel dat de lenzen verwisselbaar zijn. De gewone of standaardlens kan vervan gen worden door bijvoorbeeld de telelens. Deze lens heeft de eigenschap alles dichterbij te halen, net zoals een verrekijker dat doet. Zo'n lens is ideaal voor het maken van mooie por tretfoto's. U hoeft namelijk niet zo dicht op uw model te gaan om het gezicht beeldvul- lend te kunnen fotograferen. Een andere, even populaire lens is de groothoeklens. Met deze lens ziet u meer dan met de standaardlens, de beeldhoek is dus groter. De groothoeklens wordt daarom vaak gebruikt voor het maken van land schapsopnamen of voor het in zijn geheel fotograferen van grote bouwwerken. Gipskartonplaat is een ook door 'doe-het-zelvers veel gebruikt materiaal, vooral voor het vlak en direct „afwerk-klaar" be handelen van wanden en pla fonds. Een groot voordeel is de gemakkelijke verwerkbaar heid (snijden, spijkeren, nie ten, schroeven, lijmen, uitspa ringen maken enz.). Naden tus sen de naast elkaar aange brachte platen behoeven niet in alle gevallen afgedicht te worden; wél als het oppervlak geverfd, gepleisterd of behan gen wordt. Met één probleem zitten doe-het- zelvers wel eens: als je „om een hoek heen moet", waarbij dan meestal twee gesneden kanten tegen elkaar komen. Dit geeft een hoekovergang die gewoon lijk nabewerking nodig maakt. Een weinig bekende, maar uit stekende manier om een haak se hoek uit één stuk gipskar tonplaat te maken is de volgen de. Meet en schrijf op een stuk plaat van de vereiste afmeting de hoeklijn op de achterkant af. Zet aan beide kanten van die lijn nog een afschrijflijn, zodat een strook wordt afgete-' kend die even breed is als de plaat dik is (meestal ongeveer 10 mm). Snijd met een scherp stanleymes langs beide lijnen het materiaal onder een hoek van 45 graden in tot op de kar- tonlaag van de voorkant. Zo ontstaat een V-vormige groef. Verwijder het gips daaruit. Werk voorzichtig, zodat het karton van de voorzijde niet in gesneden of anderszins be schadigd wordt. De plaat kan dan haaks omgezet worden, waarbij als het ware een yórstekverbinding wordt gevormd. Aan de zichtzijde is de hoekovergang dan door het karton afgedekt en heeft geen verdere afwerking nodig. Vlekkenzout Ondanks alle mooie beloften komt het voor dat een wasmid del vlekken van wijn, gras of koffie niet totaal wegwast. Er blijft soms 'n lelijke kring achter. Het Citin Vlekkenzout, dat binnenkort in de handel komt doet een aanval op de kringen die een wasmiddel la ten zitten. Bij hoge teperaturen werkt het vlekkenzout beter dan bij lage. Dat wil- zeggen, hoe hoger de temperatuur, hoe minder zout toegevoegd hoeft te worden. Het vlekkenzout zit verpakt in hardplastic-doosjes met een inhoud van 200 gram en kost 5,95. Een nieuwe elektronische klok- thermostaat die Philips op de markt brengt, heeft naast de standaardprogramma's voor door-de-weekse dagen en het weekeinde ook een mogelijk heid om zeven dagen vooruit verschillende „temperatuur- programma's" in te stellen. Het energieverbruik van de centra le verwarming kan daardoor volledig worden beheerst. Op zichzelf is een elektronische klokthermostaat niet energie besparend. Indirect wel, aan gezien de verwarming in huis kan worden aangepast op het persoonlijk dagprogramma. De klokthermostaat is voorge programmeerd waarbij een ge middeld leefpatroon het uit gangspunt is. Om 06.00 uur schakelt de thermostaat de cv- ketel van 16 graden naar een temperatuur van 21 graden, om 08.30 uur daalt deze tot 18 graden en om 12.00 uur wordt weer een hogere temperatuur ingeschakeld. Dit herhaalt zich zesmaal per dag. Tevens is er een speciaal „vrije-tijdspro- gramma" met aangepaste schakeltijden. Zijn deze programma's niet in overeenstemming met de ei gen gewoonten en voorkeuren dan kan men de thermostaat eenvoudig anders programme ren. De standaardprogramma's blijven in het geheugen. Er kunnen twee eigen program ma's worden ingebracht met drie verschillende temperatu ren en negen scnaxeltijden per etmaal. Afwijken van een ge kozen programma is mogelijk; met een druk op de knop kan men het weekprogramma ver wisselen voor het vrije-tijds- programma, of andersom. De nieuwe klokthermostaat-met- geheugen kost, afhankelijk van de uitvoering 355 gulden of 405 gulden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 20