Vriend de aan blijft macht Leiden neemt toch tweede Amerikaan Vlieg neemt het roer van Bakker over 'Makkie'voor Larry Holmes Nederlaag Oranje-team Ducrot derde Arguello uitgeteld Enschede^ voor Engelsen Nijboer: te korte spieren Record van Van Noort C spo" San Antonio verslaat Den Bosch MAANDAG 12 SEPTEMBER 1983 BOEDAPEST (SID/DPA) - Ne derland is de strijd om de Euro pese basketbaltitel voor dames in de Hongaarse plaats Miskolc begonnen met een nederlaag van 50-60 tegen Joegoslavië. Bij de rust stond Nederland achter met 20-35. Het duel telde voor groep A. waarin voorts Polen met 92-59 won van Spanje. NEVERS - De Fransman Chaurin is de nieuwe leider in het alge meen klassement van de ronde van de Toekomst. Hij zat giste ren in een kopgroep van zeven renners, die met ruim tien minu ten voorsprong finishte op het peloton. De Oostduitser Ludwig werd ritwinnaar, zaterdag had de Oostduitse ploeg ook al de ploe gentijdrit winnend beëindigd. Ludwig klom naar de tweede plaats in het eindklassement, de sterk koersende Nederlander Maarten Ducrot staat derde met ruim anderhalve minuut achter stand. 3ert Oosterbosch verloor zaterdag zijn leiderstrui in de ronde van Catalonië aan de Spanjaard Je sus Blanco, maar zijn ploegge noot Ludo Peeters nam het tricot gisteren na zijn ritzege in de vier de etappe weer over. In de ge splitste derde etappe kwamen zaterdag Noel de Jonckheere en Frank Hoste als winnaars uit de bus. LAS VEGAS (Reuter) - Alexis Arguello uit Nicaragua heeft zaterdag zijn imposante boksloopbaan beëindigd. Ar guello verloor als uitdager van wereldkampioen licht- weltergewicht, de Amerikaan Aaron Pryor, door een knock-out in de tiende ronde. Onmiddellijk na afloop van het titelgevecht (WBA-versie) in Las Vegas maakte de 31-jari- ge Arguello bekend een streep te zetten onder zijn vijftienjarige carrière. Ar guello had tot zaterdag de ENSCHEDE (GPD) - De 19e Enschedese marathon is zaterdag een complete Engelse triomf geworden. De 25-jarige debutant Kevin Forster zag zijn reeds halverwege inge zette demarrage slagen (winnende tijd 2.14.19) en bij de dames ging de zege naar zijn 38-jarige landgenote Priscilla Welch. Zij zette een gezien de omstandigheden (veel wind) voortreffelijke tijd neer van 2.36.32. Op ruime afstand van de buiten landse concurrentie veroverde Cor Vriend zijn vijfde en de Noordhollandse Eefje van Wis sen haar eerste nationale mara- thontitel. Dit in een overigens sterk gedevalueerd kampioen schap waarin Gerard Nijboer, Cor Lambregts, Jacques Valen- ENSCHEDE (GPD) - Te korte spieren in de achterzijde van het bovenbeen (hamstrings) zijn de oorzaak geweest van de klachten waarmee Gerard Nijboer in Rotterdam en bij de WK van Helsinki te kam pen had. Dit kwam aan het licht tijdens een recent onderzoek op het medisch centrum van Papen dal. „Het betekent voor mij dat ik veel rekkingsoefenin gen moet doen en ook thera pie", aldus Europees kam pioen Nijboer, die goede hoop heeft dat deze spieren op de gewenste lengte ge bracht kunnen worden. „Het betekent dat ik de eerste tijd geen snelheidstraining kan doen en dus geen wedstrij den zal lopen. Het duurwerk met een snelheid van 15 tot 16 kilometer per uur levert geen enkel problèem op". tin, Carla Beurskens, Annie van Stiphout en Marja Wokke ont braken. Dat de 19e aflevering van de En schedese marathon toch een boeiende werd was vooral te danken aan de .verrichtingen van Kevin Forster en aan de geslaag de inhaalrace van Cor Vriend. De 33-jarige Eindhovenaar maakte na het keerpunt een achterstand van meer dan twee minuten goed op Barry Kneppers. Overeind Waar de ruim 20 kilometer lang so lerende Kevin Forster, die tot nu toe alleen halve marathons had gelopen (snelste tijd 1.02.58) in de eindfase overeind bleef, werd de 33-jarige Kneppers zeven kilo meter voor de finish nog door de slimme Cor Vriend achterhaald. „Het was niet alleen een kwestie van routine dat ik pas laat in de wedstrijd een hoger tempo ging draaien", aldus de in Enschede zijn 35e marathon besluitende Brabander. „Ik ben pas vier we ken weer in traming nadat ik in Nieuw Caledonië vanwege een spierscheuring had moeten uit stappen. Ik heb me in versneld tempo op deze marathon moeten voorbereiden. Vandaar dat ik me bewust niet meteen vooraan heb laten zien". „Barry Kneppers valt wel vaker te rug in de tweede helft en dat ge beurde nu ook", aldus Cor Vriend, de atleet die dit jaar van wege halfslachtig selectiebeleid van de KNAU de trip naar Ocea- nië verkoos boven de WK van Helsinki. Door die sterke tweede helft van Cor Vriend blijft Barry Kneppers voorlopig met het - zoals hij het zelf uitdrukte - „Cor-syndroom" zitten „Bij onbelangrijke wed strijden win ik van Cor maar bij belangrijke verlies ik al jaren lang altijd", aldus de dit jaar na een langdurige moeilijke periode jt><: m i weer op niveau lopende Noord hollandse brugwachter. In '81 liep hij vroeg in het seizoen al 2.14.14 en werd in Maassluis bij de NK tweede achter... inder daad, Cor Vriend. Werk Daarna wierpen achillespeesbles sures en andere tegenslagen hem terug. „Ik raakte ook zonder werk. Een verschrikkelijke tijd omdat veel mensen nog steeds denken dat het je als sportman goed uitkomt als je zoveel vrije tijd hebt. Ik heb een periode ge had dat ik 's morgens voor acht uur ging trainen en 's middags na vier uur zodat de mensen er niets vreemds in zagen", aldus de evenals Cor Vriend volgend jaar op de ticket voor Los Angeles azende Barry Kneppers. Bij de dames werd in Enschede weer eens aangetoond dat vrou wen op veteranenleeftijd tot gro te marathondaden in staat zijn. Zelfs ook als ze pas en marathon verleden van een jaar of drie vier hebben. Dat bewees de winnares, de 38-jari- ge Priscilla Welch en de Noord hollandse Eefje van Wissen die in november haar 36e veijaardag viert. Voor beiden werd het een persoonlijk record van respectie velijk 2.36.32 en 2.41.37. „Dit was m'n achtste marathon en met uit zondering van Ottawa ging het in elke marathon nog sneller. Vorig jaar in Amsterdam bleef ik pas voor het eerst onder de drie uur", aldus Eefje van Wissen, de tenge re atlete uit Wij denes, die in de nationale selectie een bijzondere plaats inneemt omdat zij princi pieel geen reclame wenst te ma ken voor de cometicafabrikant die de dames-atletiek sponsort. Dit op grond van haar bezwaren nationale kampioenen tegen het werken met dierproe ven in die industrietak. Als enige loopt Eefje van Wissen dan ook niet in dat sponsortenue. Opmerkelijk in Enschede was ver der dat bij de dames ook de zilve ren Eindhovense Gerry Timmer mans (2.47.58) en de bronzen Zeeuwse Trijnie Smeenge (2.48.08) persoonlijke records boekten. LEIDEN - Peter van Noort (De Spartaan-Lisse) heeft zaterdag in Trier het Nederlands record ko gelslingeren verbeterd en ge bracht op 61.00 meter. Het was de tweede maal dit seizoen dat van Noort met de slingerkogel het record scherper stelde. Op 21 augustus schrapte de atleet uit Lisse één van de oudste nationa le records uit de boeken. Hij ver beterde toen de inmiddels ne gentienjaar oude 59 meter 35 van Jan Romani tot 60 meter 10. Ook Erik de Bruin heeft het afge lopen weekend bij internationale wedstrijden in Rotterdam zijn ei gen Nederlands record kogelsto ten verbeterd en wel met zeven centimeter. In juni was de Spar- ta-atleet al tot 18.37 gekomen, nu stootte hij de kogel 18 meter en 44 centimeter ver. De Nederlandse jeugdatletiek- ploeg, bestaande uit jongens en meisjes van 14 en 15 jaar heeft zaterdag in Zevenaar met 112-133 van Westfalen verloren. Bij de meisjes won Nederland met één punt verschil (59-58). Bij de jon gens was Westfalen beduidend sterker (75-53). In de Nederland se C-ploeg was Leidenaar Sjaak Peters (AV Holland) gekozen om uit te komen op de 100 meter. Hij kwam tot een goede prestatie door als derde te eindigen in 11.3 seconde. Snelwandelaar Dirk Maassen van de Brink (AV Holland) be haalde zaterdag in Lausanne een derde plaats tijdens een 40 kilo meter wedstrijd, de Grand Prix de Comptoir. Met zijn tijd van 3.38.17 verbeterde hij zijn per soonlijk record op het overigens heuvelachtige parcours met liefst drie minuten op deze af stand. LEIDEN - Volgens Theo Bakker maakt Jan Vlieg "een sprong in het diepe" door de functie te aan vaarden van damescoach bij de NTTB. Vlieg is daarmee de op volger van Theo Bakker, die een overeenkomst met de Neder landse tafeltennisbond "niet zag zitten". "Ik kon een driejarig contract krijgen, maar daar wilde ik niet aan", legt Bakker uit. "Over een jaar is de schorsing van mijn broer Gerard verlopen en die wil ik abso luut niet in de wielen rijden. Eventueel kon ik voor één jaar tekenen, maar daar voor moest ik al mijn journalistieke func ties opgeven. Dat had ik wél gewild als ik een driejarig contract als herencoach had kunnen krijgen. Die garantie wilde de bond mij niet geven. Dat is hun goed recht". Waarna beide partijen uit elkaar gingen. Theo Bakker is van mening dat Jan Vlieg een moeilijke tijd tegemoet gaat als da mescoach. Het contract geldt voor een jaar met een principe overeenkomst voor een verlenging van twee jaar. Theo Bak ker: "Ik wil Vlieg niet op voorhand ver oordelen, maar volgens mij heeft hij de situatie Vriesekoop-NTTB schromelijk onderschat. De partijen staan lijnrecht te genover elkaar. Vriesekoop heeft een raadsman ingehuurd om haar maat schappelijke positie veilig te stellen. Nog nooit is de sfeer tussen Vriesekoop en de bond zó slecht geweest". Volgens Theo Bakker is het ongedaan ma ken van de schorsing van broer Gerard de enige oplossing. "Gerard is onmisken baar een vakman. Ik ben met hem naar Tokio geweest en ik heb gecontstatcerd dat hij het gewoon in de vingers heeft. Zo'n man hoort aan het roer te staan. Kijk, Vriesekoop en z'n dochters Ellen en José komen bij Avanti vandaan. Dat is toch het bewijs van zijn vakmanschap". Theo Bakker verwacht dat Vriesekoop en Vlieg een 'verstandshuwelijk' zullen aangaan. "Ik weet haast zeker dat zij de aanwijzingen van hem nauwelijks zal ac cepteren. Maar dat is slechts gissen". Jan Vlieg (33) daarentegen ziet de samen werking met Vriesekoop volledig zitten. "Ik ga mij niet direct opstellen als een trainer die alles zo goed weet. De situatie bij de dames is gebaat bij rust. Ik zoek daarom samenwerking met de clubtrai- ners. Met de broers Bakker en Leerma- kers heb ik goede contacten. Ik beschik over zoveel eigendunk om te zeggen, dat als het met mij niet lukt, de NTTB het verder nooit meer hoeft te proberen", al dus de Groninger, momentcel speler/trai ner van landskampioen De Veluwe. Jan Vlieg, broer van de bij Scylla acterende Anne, heeft overigens geprobeerd om met Bettine Vriesekoop tot een gesprek te komen. De Hazerswoudse, gisteravond niet voor commentaar bereikbaar, ging niet op die uitnodiging in... MADE/DEN BOSCH - Elmex Leiden heeft het afgelopen weekeinde enkele spijkers met koppen geslagen. De Leidse basketbalploeg won in Made met subliem spel van het sterke SSV Hagen (97-96), maar belangrijker was het nieuws dat coach Harrewijn groen licht heeft gekregen om naast Don Cox een tweede Amerikaan aan te trekken. Ruud Harrewijn kon gistermiddag dan ook tevreden lachen, want ook center Bert Kragtwijk lijkt net op tijd voor de seizoenopener tegen Amsterdam klaar om te spelen. gend uit naar een verdiende 97- 96 zege. Den Bosch Zaterdagavond speelde landskam pioen Nashua in een bomvolle Maaspoort tegen het profteam San Antonio Spurs. De Bossche formatie, huizenhoog favoriet voor titelprolongatie, kon de Amerikanen goed tegenspel bie den. Den Bosch steunde daarbij op enorm goed schieten van vier tal Mitchell Plaat (16), Dan Cra mer (17), Brant Weidner (20) en Jos Kuipers (17). De wedstrijd bracht ook de rentree voor eigen publiek van Kees Akerboom en het afscheid van Jan Dekker. George 'The leeman' Gervin was bij de Spurs goed voor 36 pun ten, maar belangrijker nog, voor het eindschot. Den Bosch wist in het uiterst spannende vierde kwart (er werd volgens de profre- gels vier maal 12 minuten ge speeld) een 81-91 achterstand weg te werken. Jelle Esveldt en Mitchell Plaat misten met nog minder dan drie minuten te gaan de kans op de gelijkmaker, maar Jos Kuipers bracht in de slotse conden het publiek op de ban ken: 119-119. Direkt daarna kreeg Den Bosch weer balbezit en leek een stunt mogelijk. De uitgeslepen profs lieten het zover niet komen. Johnny Moore stal de bal, hield die de resterende se conden vast en gaf de bal toen aan Gervin: 119-121. Het Bossche basketbalgala vorm de de officieuze opening van het nieuwe seizoen. Leiden speelt deze week haar laatste oefen wedstrijd. De nationale ploeg van de Verenigde Arabische Emiraten is woensdag om 20.00 uur te gast in de Vijf Meihal. vige rebounder te contracteren. Cox past als bescheiden harde werker uitstekend in het Leidse team. maar Harrewiin had duide lijk nog iemand nodig voor het afvangen van de bal. Het Leidse management heeft de coach nu dus ruimte gegeven om Cox te handhaven en een tweede Ame rikaan te laten komen. Dat bete kent niet dat die speler morgen middag al op Schiphol staat. Harrewijn: "Je kunt natuurlijk morgen een speler over laten ko men, van wie na een paar dagen blijkt dat hij niet in het team past. Het heeft geen zin om over haast te handelen, maar ik hoop wel snel iemand te vinden". Zodra Leiden over de nieuwe spe ler kan beschikken en ook Cox en Kragtwijk weer honderd per cent fit zijn, is de ploeg zeker kansrijk voor een plaats bij de eerste vier in de eredivisie. Het oefenduel tegen Hagen, dat eer der Hatrans Haaksbergen had verslagen, toonde dat opnieuw aan. Geleid door een subliem passende Emill Hagens (7 as sists, 13 punten tegen 75%) en met het trio Wessels (17 punten). Wiel (29) en Van Helfteren (22 punten tegen 67%, 11 rebounds en 5 balonderscheppingen) op al le fronten sterk spelend, wist Leiden de Duitsers al bij rust op achterstand te zetten: 51-49. Na de hervatting hadden de Duit sers weer even greep op het spel. Leiden toonde toen karakter en zette een 65-69 achterstand in twee minuten om in een 77-69 voorsprong. Hagen leek geklopt en Harrewijn kon gaan wisselen. In de slotfase werd het door en kele fouten aan Leidse zijde toch nog spannend. Hagen kwam van 85-73 terug tot 89-88. Leiden hield echter het hoofd koel en speelde de slotminuten overtui hoop de eerste bokser ter we reld te worden met vier we reldtitels achter de naam. De Nicaraguaan was in het verle den wereldkampioen in het vedergewicht (WBA), zwaar- vedergewieht en lichtge wicht (beiden WBC. De Zuidkoreaanse bokser Tsjang Joeng-Koo heeft za terdag in Seoel zijn wereldti tel papiergewicht (volgens de versie van de World Boxing Council) behouden door een jsunten-overwinning op de Mexicaan German Torres. De Amerikaan Jeff Chandler blijft wereldkampioen bok sen (WBA-versie) in het ban- tamgewicht. De 27-jarige Chandler verdedigde in To kio met succes zijn wereldti tel tegen de Japanner Eijiro Murata. Murata ging in de ze vende ronde knock-out. ATLANTIC CITY (RTR) De Amerikaanse bok ser Larry Holmes heeft zaterdag in Atlantic City voor de zestiende keer met succes zijn wereldti tel (WBC-versie) in het zwaargewicht verdedigd. Het gevecht tegen de uitdager, zijn landgenoot Scott Frank, werd na 88 seconden in de vijfde ronde door scheidsrechter Tony Perez gestaakt. Franks hoofd en lichaam waren in de voorgaande ronden druk bewerkt door de links en rechts kei hard uithalende Holmes, die voor het gevecht 101 kilogram op de weegschaal bracht: vijf kilo voor deel ten opzichte van Frank. De 33-jarige titelverdediger, in 44 gevechten (31 knock-outs) ongeslagen, toonde geen moment van verzwakking en had een gemakkelijke avond tegen de 25 jaar oude Frank. Frank, als tiende geplaatst op de WBC-lijst van uitdagers, werd to taal overklast. De jonge Amerikaan kwam in de vijf ronden tot niet meer dan vijfentwintig ge richte slagen op het gezicht en lichaam van Hol- Frank toonde zich na afloop van het "kat-en-muis- gevecht" dankbaar voor zijn rol van uitdager. "Voor mij was het een goed gevecht. Door Larry kon ik wat centen verdienen", aldus de Ameri kaan, die ruim 1 miljoen op zijn bankrekening mocht bijschrijven. Holmes, die zelf 4,5 miljoen gulden incasseerde, was tevreden over het ge vecht: "Scott Frank is het type bokser, dat spe ciaal voor mij gemaakt is. Tegen mijn linkse had hij geen enkel verweer. Scott Frank weet nu hoe hard ik sla". Mitchell Plaat wordt afgestopt door Kevin Williams van de San Antonio Spurs. De rentree van Kragtwijk, die in het voorseizoen slechts drie en een kwart wedstrijd heeft mee gespeeld, was de aangename ver rassing in de sfeervolle Amerhal in het Noordbrabantse Made. Kragtwijk kwam in de veertien de minuut van de eerste helft in het veld en speelde in totaal ze ventien minuten. In de statistie ken was zijn aanwezigheid nog niet direkt merkbaar (3 uit 10 schoten raak, 6 punten en 1 re bound), maar in het veld moes ten de Duitsers onder de borden toch ruimte prijsgeven. Harre wijn heeft goede hoop dat Kragt wijk zaterdag kan starten. Het aanblijven van de Amerikaan Don Cox, die gisteren nog ge blesseerd aan de kant bleef, hing in belangrijke mate af van de mo gelijkheid om naast hem een ste-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17