Fides langs rand van afgrond LSRG terug in de tijd c Klassieke zege van Swift-junior Lagerwey Fors pak slaag DIOK Verdienstelijk gelijkspel van Forescate in Breda Pernix opnieuw succesvol in promotieklasse Weer winst The Bassets Slechte generale boksers Pool mee naar WK teakwon-do Overwinning Saturnus (d) Sport LEIDEN/ZUTPHEN - Fides Pacta bleef in de tweede competitieronde ongeslagen, maar ging tegen ZKC'16 wel langs de afgrond: 9-9. Ook Pernix was opnieuw suc cesvol in de promotieklasse en boekte een 5-7 winst op De Vinken. Zuiderkwartier opende verlaat met een 5-5 gelijspel bij Ritola. In de eer ste klasse schoot TOP met scherp tegen Rozenburg: 5- 12, terwijl in een troosteloze derby Crescendo en De Alge mene de punten (7-7) deel den. Het leek gebeurd met Fides Pacta, zo'n zeven minuten voor tijd. De 9-7 moest vol doende zijn voor ZKC'16 en de pot werd dichtgegooid. "Maar dat deden ze dus ver keerd", kon Fides coach Ge rard Bos tevreden constate ren. Tweemaal doorboorde Dick Onderwater nog de korf, daarmee het Leidse punt reddend. De Fides-topschutter, goed voor vier goals, had overi gens een moeilijke middag. Voor rust kon hij op afstand prijsschieten, daartoe in staat gesteld door een zich onder de korf weer voortreffelijk werende Patricia Gottmer. De zuiverheid ontbrak ech ter, twee strafworpen werden wel feilloos benut. Het jonge ZKC'16 had voor de pauze (6-4) een fors gat gesla gen, later nog oplopend tot drie punten. Dit voorname lijk door te profiteren van de herhaaldelijk mistastende Fi- des-verdediging. Wilma Neuteboom verkleinde halverwege de tweede helft de marge tot 9-7. Omdat ook Wim Piket niet in staat bleek de rol van hoofdaanvaller over te nemen, concentreerd Bos alles opnieuw op Onder water. Daarnaast werd Karin van der Zeeuw, voor Ilonka van der Steen, onder de korf geposteerd. Deze taktiek gaf uitkomst, ook al doordat ZKC er niet in slaagde de bal vast te houden. Voor de resterende goals teken den Robin Sommeling (2), Patricia Gottmer en Ronald van der Velden. Op papier leek De Vinken een van de mindere tegenstan ders. Toch had Pernix, dat zo sterk debuteerde tegen Roda, er opvallend veel moeite mee. De aanpassing aan de miserabele omstandigheden, stromende regen, verliep stroef en voor rust werd er slechts tweemaal gedoel punt: 2-2. De vele plaats- en vangfouten waren er ook de bet aan dat de ploeg uit Vin- keveen een 3-5 achterstand weg kon werken. Niettemin bleek De Vinken toch te kort om de gelijke stand tot het einde vast te houden. Peter Kuipers, inge vallen voor Johan Schoon- derwoerd, bracht het klasse- verschil tien minuten voor tijd ook in de score tot uiting door tweemaal de scoren. Het Leidse aandeel in de 5-7 eind stand werd verder verzorgd door Janneke Mulder, Kees Hortensius, Kees Brokaar en Eelco Koolhaas. Al in de eerste minuut kreeg Ritola een strafworp toege kend. En het was nog maar het begin van de ellende voor de Zuiderkwartier-verdedi- ging. Want viermaal liefst wees scheidsrechter Geerst- ma die eerste helft naar de stip zonder dat er sprake was van hard spel. Veelal waren het ronduit domme ingrepen van de Leidse verdedigers. Het legde natuurlijk een zekere druk op het eigen aanvals- spel en ondanks beter veld spel bleef Ritola lang aan de leiding. De rust werd bereikt bij een 4-3 stand, waarbij Rens Henzen, Dirk Jan de Kreek strafworp) en Charles Stijger het Leidse aandeel bijeenschoten. Na de gelijk maker van Wil de Wit raakte de strijd in een impasse, tien minuten voor tijd doorbro ken door een vijfde Drentse treffer. Invaller Joep van Dam, in het veld gekomen voor Erik van Lunteren bracht Zuiderkwartier nog op gelij ke hoogte. Een zelf geforceer de strafworp rolde probleem loos door de mand. "Met deze ploeg kun je kenne lijk alle kanten op". TOP- coach René Versloot weet het nu ook. Na twee seizoenen beëindigd met beslissings duels om promotie of degra datie lijkt TOP dit jaar weer rijp voor een hoge klassering. Technisch waren de Sassen- heimers de laatste jaren sterk vooruitgegaan, mentaal bleef het zwak. De 'Amsterdamse bluf, die Versloot aan het spel zijn jeugdige ploeg wil toevoegen, heeft daar nu ken nelijk verandering in ge bracht. Taktische vernieuwingen als voorverdedigen worden aan gedurfd en ook aanvallend blaakt TOP van zelfvertrou wen. Rozenburg had geen schijn van kans, ook al kleef den er zeker nog wat fouten aan het Sassenheimse spel. Anne van der Zaag opende de score met twee fraaie tref fers en halverwege was de voorsprong al tot 2-6 opgelo pen. Het einde kwam bij 5-12 en de Sassenheimse goals kwamen uit haden van Anne van der Zaag (4), Karin Baak (2), Stella van der Zaag (2). Sjoerd van der Klaauw (2), Bert Staal en Gerco Lange- laan. Ons Eiland verloor al in de eer ste minuut Madeion Martens door een blessure. Niettemin werd er een regelmatige 8-6 overwinning geboekt op DVS'69. De speldiscipline van de ploeg van coach Gé van der Water, die bovendien in Huib Hasselbach (3) een trefzekere schutter had, gaf de doorslag. Velocitas liet bij DES een 4-6 voorsprong uit de handen glippen en miste zo een ver diende zege. Nu werd de eindstand een 7-7 gelijkspel, waarin de gebroeders Rien- en Aad van Poelgeest, beide tweemaal scorend, een groot aandeel hadden. De werklust van de beide Leid se ploegen was groot, maar kon het technisch onvermo gen niet verbloemen. Cres cendo noch De Algemene wekte op het zwaar bespeel bare terrein ook maar de in druk de wedstrijd echt naar MAANDAG 12 SEPTEMBER 1983 hun hand te kunnen zetten. Het 7-7 gelijkspel was een 'lo gisch' gevolg. "Als er ooit een kans was van De Algemene te winnen was het nu wel", verzuchte Cres cendo-coach Piet l'Ami na af loop, die zijn ploeg veel opge legde kanzen zag missen. Vooral in de beginfase, waar in het tot de 25e minuut duur de eer er gescoord werd en nog wel door De Algemene. Het duel leefde even fel op, zodat er nog een ruststand van 4-4 werd bereikt. Na vijf minuten in de tweede helft (6-5) was het vuur gedoofd. Crescendo wist niet te profi teren van het overwicht voor de korf en zag De Algemene tot tweemaal toe langszij ko- Voor Crescendo scoorden John Huigsloot (3), Marlies Brou wer, Henk Alberts, Peter Baak en Hans Westerbeek; voor De Algemene Enrico Mud (2), Ruud Swaak (2), Wil ma Sinteur, Bert Molloy en Wim van Vliet. Fluks liep zich stuk op het fy siek sterke Ventura Sport, dat al vlot een 0-2 voorsprong en deze marge overeind wist te houden. Bram Koppenaal scoorde tweemaal voor de Noordwijkers, die tenslotte met 4-7 verloren. BRAM VAN GENT LEIDEN - Als van een bal wordt gezegd dat-ie rond is wordt bedoeld dat voorspellingen doen een hachelijke zaak is wanneer dat leder bij een spelletje een hoofdrol speelt. Welnu, welke onvoorspelbare dingen moeten er dan wel niet kunnen geschieden als er geen bal maar een ovaal in het geding is. Een dergelijke type speeltuig springt echt alle kanten op. Waarvan acte. Want wie had vooraf serieus met de gedach te gespeeld dat LSRG in staat zou zijn om stadgenoot DIOK in het onderlinge rugby-treffen een pak slaag van jewelste te geven? Niemand toch... Ga maar na. Men moet al zes jaar terug in de historie van de ereklasse om in de uitslagenlij sten een dergelijk wapenfeit te gen te komen. Dat was nog er gens in een tijd dat studenten clubs zoals LSRG het gezicht van het Nederlandse rugby voor een goed deel bepaalden. Maar met de opkomst van de burger- verenigingen zoals HRC, Hilver sum en ook DIOK, raakten steeds meer studentenclubs het spoor bijster. Slechts met de grootste moeite wist een tweetal (LSRG en DSRC) zich nog in de ereklasse te handhaven. Meer dan dat ook niet. Daarnaast kende DIOK ook nog eens een schitterende start van het seizoen '83-'84 door het sterk SASSENHEIM Rugbyclub The Bassets heeft de tweede overwinning op rij binnen. De Sassenheimers, uitko mend in de eerste klasse Noord, verschalkten de re serves van het Amsterdamse AAC, betiteld als een van de voornaamste concurrenten in de strijd om de bovenste plaatsen, met ruime cijfers: 24-0. The Bassets raakte geen mo ment onder de indruk van de Arasterdammers, die welis waar veel meer routine in huis hadden maar daarmee niet verder reikte dan een serie zinloze intimidatie-po gingen. The Bassets hield het hoofd koel en demon streerde met techniek heel wat meer te kunnen berei ken. De 24-0 eindscore zegt wat dat betreft genoeg. geachte NFC vorige week volle dig van het veld te spelen. Welis waar won LSRG thuis ook ruim van debutant West-Friesland, maar de overwinning van de Morschbewoners werd hoe dan ook veel hoger aangeslagen. Op zich leek daarom een aardige derby weer sinds lange tijd tot de mogelijkheden te behoren, maar de favoriet voor de punten was, gegeven het voorgaande, toch zondermeer DIOK. Sturen Maar het ovaal, zo bleek eens te meer, laat zich niet sturen. Ge heel tegen de prognoses in maak te LSRG gisteren weer ouder wets de dienst uit, daarmee afre kenend met het fabeltje als zou den de studentenclubs gedoemd zijn voortaan op rayonniveau hun wedstrijdjes te moeten af wikkelen. Zoals LSRG gisteren speelde is de ploeg weer hele maal terug aan de top. En daar kan meteen aan worden toege voegd dat DIOK, ondanks die knappe start, daar nog ver van is verwijderd. De 22-3, door LSRG luid bejubelde eindscore, spreekt wat dat aan gaat boekdelen, waar direct aan moet worden toegevoegd dat de ruime overwinning volkomen verdiend was ook. De thuisploeg van Peter de Bruin (ja, ja, vorig jaar nog trainer van DIOK) was op alle fronten beter. Conditio neel, taktisch en technisch. En de klap was nog niet verwerkt toen er voor DIOK nog een extra domper overheen kwam. Fly- half Gideon van der Born, zo bleek na afloop, zal voorlopig ge mist moeten worden. Zijn knie raakte uit de kom. Een enorme tegenvaller, want het was juist Van der Born die vorige week gestalte gaf aan het verfris sende spelletje waarmee DIOK de competitie inzette. En ook gis teren weer was hij de motor waarop de geelblauwen draaide, Seggelen (r). LSRG toonde zich de derby de sterkste Ere; Dick Altink probeert met het leder te ontglippen. Hij krijgt steun van LEIDEN - De boksvereniging Leiden onder de hoede van Chris Lantrok prepareerde zich afgelo pen zaterdag op de volgende week te beginnen Nederlandse kampioenschappen voor C-klas- sers. De generale repetitie, die in Roosendaal werd gehouden, pakte verkeerd uit. Rob den Hol lander moest in de derde ronde van zijn gevecht met Peters van boksvereniging Delft gedesillu sioneerd de strijd staken. Wil de Bree stapte met een onbeslist uit de ring, na het duel met Hoéns- broeker Peter Muyen (boksver eniging Olympia). LEIDEN Gerard van de Berg krijgt op zijn trip naar het we reldkampioenschap taekwon-do gezelschap van Sonja Pool. De sportschoolhouder zelf had zich in juni met winst van de Neder landse titel in de categorie tot 78 kg al van deelname verzekerd, gisteren viel die eer te beurt aan zijn pupil. Sonja Pool (actief in de gewichtsklasse boven 70 kg) was tijdens selectie-wedstrijden in Oss duidelijk de meerdere van de Limburgse Angela van der Meulen. Het wereldkampioen schap taekwon-do wordt op 21, 22, 23 en 24 oktober in de Deense hoofdstad Kopenhagen gehou den. zij het dan dat hij in tegenstelling tot het duel met NFC weinig steun van zijn ploegmaats kreeg. Die zaten, om onbegrijpelijke re denen, zo vast als een huis, uitge zonderd dan scrum-half Duques- noy, voorwaarts Kloots en routi nier Van Seggelen. De rest, de te ruggekeerde international Dick Altink incluis, haalde bij lange na het niveau van de week daar voor niet. Wind Daarbij paste DIOK zich slecht aan aan de weersomstandigheden die mooi rugby al bijvoorbaat on mogelijk maakten. Inplaats van met wind mee veelvuldig de lan ge trap te hanteren zocht DIOK het in kort spel met individuele acties waarbij met name in de driekwartlijn enorm veel balver lies werd geleden (Richard Huis man). Mede door de apathische houding van een aantal geelblau wen verzandde het spel veelal op eigen helft. LSRG stelde daar een veel gehaai der spelletje tegenover. Kick en rush was het motto bij balbezit en fanatiek jagen op de tegenpar tij was troef wanneer er verde digd diende te worden. Niet mooi, wél zeer effectief. Vooral na de hervatting toen LSRG trouwens al kon bogen op een 10- 3 voordelige marge door try's- van Donkervoort en Renardel en een conversie van Delfos waarbij Huisman voor DIOK uit een pe nalty-kick tegenscoorde. Met de harde wind mee kwam het concept van De Bruin helemaal goed tot zijn recht. Op Van Seg gelen na - vlak bij een try na goed doorgaan - liet LSRG niemand meer toe op eigen helft door steeds maar weer het ovaal kei hard naar voren te trappen. Kwam DIOK in balbezit dan za ten er meteen zes, zeven studen ten bovenop. Het uitbouwen van de score was nog slechts een kwestie van tijd. Ruimen Dat gebeurde nadat Van der Born het veld had moeten ruimen. De enige echte sta-in-de-weg voor LSRG was nog niet aan de kant toen Simons er 14-3 en Delfos er 16-3 van maakten. Twee benutte penalty-kicks van laatstgenoem de tilden de score naar 22-3. Te leurgesteld droop heel DIOK daarna af. Op een dergelijke te genvaller had niemand gere kend. Maar ja, het ovaal.... AD VAN KAAM LEIDEN - Junior-wielrenner Jan-Hendrik Lagerweij heeft zaterdag voor een fikse ver rassing gezorgd door de klassieker "Omloop van het Zuiden" op zijn naam te brengen. De Woubruggenaar liet in het Brabantse land een uitstekende indruk achter en won de koers met overtuiging. Na Richard Ippel is Lagerweij daarmee de tweede Swift-junior die dit jaar een klassieker won. LEIDEN - De tweede speel dag van de hockeycompetitie stond in het teken van de af gelastingen. In Oegstgeest, waar de laatste hand wordt gelegd aan het kunstgras veld, werd gisteren voor de laatste maal het hoofdveld af gekeurd en moesten de LMHC-heren de entree in de hoofdklasse een week uitstel len. Slechts drie regioploe- gen kwamen gisteren in ac tie. Push - Forescate 0-0 Forecate-coach Rob Scclen toonde zich uitcr-t tevreden met dit doelpuntloos gelijk spel. Push staat in de ee::'._ klasse A als geducht tegen stander te boek en op het hobbelige Bredase veld bood de Voorschotense formatie goed partij. Derk-Jan Brandt beheerste het middenveld en stimuleerde zijn ploeggeno ten door bergen werk te ver zetten. Mark van Pappelendam en Die- derik van der Berg, die uitge nodigd zijn voor de nationale selectie voor junioren A, draaiden goed mee in het sportieve gelijkopgaande' duel. De strafcornerverhou- ding was twee tegen één in het voordeel van Forescate, maar de Voorschotense ploeg haalde daar geen voordeel uit. Maarssen - Alecto 1-0 De enige wedstrijd in de twee de klasse B die doorging werd gespeeld in Maarssen. Bezoeker Alecto incasseerde daar zijn tweede nederlaag in de hogere klasse. De Leider dorpers verdienden dit ver lies echter niet, zij speelden het betere hockey en waren duidelijk de meerdere van de thuisploeg. Dat kwam echter niet in de score tot uitdrukk- king, ook al omdat Marco Koeken een strafbal miste nadat hij in de cirkel onderuit was gehaald. In het tweede deel van het duel drong Alec to nog sterker aan maar kon niet afmaken. Een uitval van Maarssen resulteerde in een strafbal, waaruit de thuis ploeg volle winst peurde. Dames Qui Vive - Noordwijk 1-1 Beide ploegen waren na een ne derlaag op de eerste wed strijddag gebrand op een goed resultaat in de tweede klasse B. Noordwijk startte met sterk spel in Uithoorn, wat in de vijftiende minuut een voorsprong opleverde. Jacqueline de Groot had het grootste aandeel in het veld- doelpunt waar Alexandra van Kan met het laatste tikje de treffer op haar naam bracht. Qui Vive kwam tien minuten voor rust op 1-1 door een benutte strafcorner. Trainer Gijsbert Tit zag zijn Noordwijkse dames het hele tweede part domineren. De vele strafcorners die Noord wijk verwierf op het in de verdediging gedrongen Qui Vive werden echter geen van alle benut. Lagerweij was samen met clubge noot Roland Koornstra attent ter plekke toen ongeveer halverwe ge koers de beslissende kop groep van twaalf man ontstond. De samenwerking verliep prima, totdat er met het naderen van de finale een stevige valpartij plaatsvond. De beide Swift-ren- ners behoorden tot degenen die tegen het wegdek smakten. Koornstra diende door die val de strijd te staken, maar Lagerweij zette met 20 seconden achter stand de achtervolging op de res terende koplopers in en wist weer aansluiting te vinden. Tijdens de laatste kilometers trachtte favoriet Van Adrichem aan de haal te gaan. De Westlan der werd teruggepakt, waarna Lagerweij samen met Schuure en Brouwer het hazepad koos. Lagerweij wachtte vervolgens zijn slechte eindschot niet af. De Woubruggenaar liet ook zijn me de-vluchters ter plekke en kwam winnend over de meet. Piet de Groot reed zaterdag een goede ronde van Berkel. Achter de uit de kopgroep ontsnapte Jan van Wijk, Axel Hermans en Piet Kleine finishte de Hazers- woudenaar als zesde. Gisteren sleepte De Groot met de ploeg van Avanti (verder bestaande uit Leen Janszen, Nico Zaal, Jos de Bruin, Michel Meere en Bert Zaal) in de ploegentijdrit te War- menhuizen een derde plaats ach ter De Peddelaars en De Bataaf uit het vuur. Dit ondanks lekke banden van Janszen en Nico Zaal. De Alphense équipe lijkt met dat resultaat goede papieren te hebben op een hoge klassering tijdens de volgende week te ver rijden nationale clubkampioen schappen. Martin Schalkers en Richard Ippel zijn beiden in beroep gegaan te gen de door de KNWU opgeleg de schorsingen. Schalkers, die door inschrijvingen van zijn twee verschillende ploegleiders en hemzelf dubbele contracten opliep, bewerkstelligde via dat beroep opschorting van die schorsing. Ippel (die in Limburg de jury misleid zou hebben) moet zo'n opschorting nog maar afwachten, aangezien zijn pro testbrief na de nodige misver standen pas dit weekeinde de deur uitging. Martin Schalkers heeft niet alleen problemen met de KNWU, maar ook met de nieuwe ploegleider van de De Wit-equipe Henny van Gent. De Noordwijker tekende begin augustus een contract om volgend seizoen voor de ploeg van De Wit (die een A-formatie wordt) te gaan rijden. Na zijn ze ge in de omloop van de Mijn streek kreeg Schalkers echter te vens een aanbieding van de hooggenoteerde Driessen-ploeg. Schalkers achtte die formatie be ter voor zijn verdere wielercar- rière en poogde daarop het con tract bij de Wit ongedaan te ma ken. Hij vond bij Van Gent in eerste instantie een onwillig oor. Een onderling gesprek loste de problemen nog niet op, maar om dat De Wit ondertussen al één renner teveel onder contract heeft en Schalkers' handteke ning officieel pas na 1 oktober rechtsgeldig is, lijkt de Bollen streek-coureur uiteindelijk toch naar Driessen te verhuizen. LEIDEN - De aanhoudende regenval ontwrichtte ook het handbalprogramma. Twee wedstrijden slechts vonden doorgang. De dames van Sa turnus (eerste klasse afde ling) haalden de winst op bij Schipluiden: 9-6. De Leidse dames vonden elkaar on danks de gladheid erg mak kelijk, wat wel mag blijken uit het feit dat zowel uit de tweede lijn als door de circel- speelsters makkelijk werd gescoord. Petra Kok en Jules van Rij leidden na een 3-3 stand bij rust, Saturnus naar de verdiende overwinning. In de tweede klasse troffen de heren van Foreholte en Sa turnus 2 elkaar. De Voorhou- ters hanteerden de break erg zorgvuldig en dankten daar grotendeels hun 13—7 zege

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 16