Navratilova eindelijk op de troon Connors weerstaat Lendl opmeuw I LD Van der Feen prolongeert OLTC-titel Zege Piquet in hol van leeuw Boeiende finale om Open Amerikaanse tennistitel Nu drie kanshebbers voor wereldtitel MAANDAG 12 SEPTEMBER 1983 Evert verslagen NEW YORK (ANP) - Op 26-jarige leeftijd zag Martina Na vratilova zaterdag in Flushing Meadow een lang gekoes terde wens in vervulling gaan. Na jarenlange vergeefse pogingen veroverde zij eindelijk de open Amerikaanse tennistitel, het enige Grand Slamkampioenschap, dat nog aan haar indrukwekkende erelijst ontbrak. Ook de twee jaar oudere Chris Lloyd-Evert, die dit toernooi al zes keer op haar naam schreef, kon een ontketende Navratilova niet afstoppen. De in Tsjechoslo- wakije geboren en getogen speel ster, die in 1975 de Verenigde Staten tot haar nieuwe vaderland koos, was als een wervelwind door het toernooi gegaan. Ze be hoefde geen enkele set af te ge ven en was telkens binnen het uur klaar. Chris Lloyd kon Martina Navrati lova absoluut niet verontrusten. Het feit, dat Chrissie van de 53 onderlinge partijen in een perio de van elf jaar er dertig had ge wonnen, speelde geen enkele rol. De laatste vijf confrontaties wa ren immers overtuigend een prooi voor de wilskrachtige Na vratilova geworden. Ook nu was Navratilova, voor 20.000 toe schouwers, superieur in alle on derdelen van het spel. Het hoogst bereikbare voor Chris Lloyd was dat zij Navratilova welgeteld drie minuten langer dan het uur op de baan hield. De setstanden waren er niet minder ontluisterend om: 1-6 3-6. Navratilova begon al direkt kracht dadig door na behoud van haar eigen servicegame door de op slag van de als verlamd spelende Chris Lloyd te breken. In snel treinvaart werd het 5-0 en pas toen kwam de veelvoudige Ame rikaanse kampioene wat tot haar positieven. Ze slaagde er einde lijk in haar servicegame te be houden en verwierf zowaar twee breekpunten op de opslag van Navratilova. Meer zat er in die eerste set echter niet in voor Chris Lloyd, die machteloos moest toezien hoe Navratilova zich vol overtuiging naar 6-1 mepte. "Ik wilde per se die eerste set zo snel mogelijk winnen", zei Na vratilova nadat ze overweldigd door vreugde de winnende che que van 120.000 dollar in ont vangst had genomen en een dankwoord tot de menigte had gesproken. "Dat was van het hoogste belang om mijn tegen standster, die ik zeker niet on derschatte, de moed te ontne- Chris Lloyd begon de tweede set met direkt al haar servicegame te verspelen. "Mijn service was een ramp", gaf ze later toe. "Ik miste trouwens allerlei punten, die ik normaal nooit laat liggen. Ik LEIDEN - Daar Pluvius zich geroepen voelde ook de uit gestelde slotdag van het OLTC dertig-plus tennistoernooi van de partij te zijn, werden de finales in de Dekker-hal gespeeld. Ofschoon het voor menige finalist een eerste op treden was op kunststof gravel, toonde het scorebord slechts in één duel een opzienbarende uitslag: de als twee de geplaatste Dick Zaadnoordijk klopte C-favoriet Lode- wijk Kallenberg met 6-1,6-2. Martina Navratilov kwam bijna geen moment in mijn spel. Pas toen ik in de twee de set met 0-2 achter was ge raakt, probeerde ik nog één keer alles op alles te zetten. Toen ik drie games achtereen pakte, ge loofde ik weer echt in mijn kan sen. Maar op onbegrijpelijke wij ze vergat ik verder te gaan met aanvallen en liet ik het initiatief weer aan Martina". Navratilova zei op haar beurt geen moment getwijfeld te hebben, ook niet toen ze met 2-3 was ach tergeraakt. "Ik voelde me nog steeds erg sterk. Mijn service was nog altijd goed genoeg en toen ik op de service van Chris drie goede passeerslagen kon af geven wist ik dat het niet meer mis kon gaan. Eindelijk is voor mij het ijs van Flushing Meadow gebroken. Ik hoop dat ik op de volgende overwinningen hier 3 lang behoef te wach- niet n ten". Overigens was het voor Martina Navratilova de 66ste zege in 67 partijen, die ze dit jaar speelde. Ze verloor slechts tijdens de open Franse titelstrijd van haar landgenote Kathy Horvath. Sinds januari 1982 won Navrati lova niet minder dan 156 partijen en verloor ze er slechts vier. Robbert Jan van der Feen prolon geerde zijn B-titel ten koste van Arnold van der Capellen. Eerst genoemde etaleerde het hem be kende vastheids-spelletje, waar door Unicummer Van der Capel len tot halverwege de tweede reeks nauwelijks tot scoren kwam. Laatstgenoemde kreeg nog net op tijd het heilig vuur en tenniste zich van 4-2 achter naar een 6-4 tweede set winst. On danks het feit dat Van der Feen zesmaal onderuit ging, bleef hij in de beslissende reeks gecon centreerd duelleren én met 6-3, 4-6, 6-2 op de been. De dames B-titel ging naar de als nummer twee geplaatste Annet Meyninger. Roomburg-speelster Milou Bron-Penseel had een goe de prestatie geleverd door als 'ongetipte' de eindstrijd te berei ken, maar daar werd zij door het vaste spel van haar opponente tot fouten maken gedwongen en moest derhalve met 3-6, 3-6 capi tuleren. Ook in het gemengddub- belspel was er voor Annet Mey ninger, geflankeerd door Jan van NEW YORK (AFP/Reuter/ANP) - Een geweldig spelend Jimmy Connors heeft gisteren voor 20.000 toeschouwers net als vorig jaar de Tsjech Ivan lendl afgehouden van de open Amerikaanse tennistitel. Ook deze keer zegevierde Connors op Flushing Meadow in vier pakkende sets: 6-3 6-7 7-5 6-0. Toen eenmaal het derde speeluur aanbrak was de furieus acterende Connors niet meer te houden. Na in de derde set nog met 3-5 te hebben achtergestaan greep de 31-jarige Amerikaan de volgende tien games achtereen. Het was niet aleen de vijfde keer dat Connors de open Amerikaan se titel voor zich opeiste (na 1974, 1976, 1978 en 1982), bovendien boekte hij zijn honderdste toer nooizege als professional. De acht jaar jongere Lendl won tot nu toe 35 keer, maar daarbij was geen enkel groot-slemtoernooi. In de halve finales had Lendl af gerekend met het aanstormende talent Jimmy Arias (6-2 7-6 6-1) en was Connors veel te sterk voor zijn landgenoot Bill Scan- Ion (6-2 6-3 6-2). NEW YORK (Rtr) - De 60-jarige lijnrechter Dick Wertheimer is zaterdag ernstig gewond ge raakt bij de meisjesfinale van de open Amerikaanse titel strijd. Wertheimer werd in de lies getroffen door een bal van de Australische juniore Eliza beth Minter. De lijnrechter viel van zijn stoel, brak de schedel op het asfalt en kreeg op weg naar het ziekenhuis nog een hartaanval. Zijn toestand is kri tiek. Dertien keer hadden beide mata- doren elkaar al ontmoet, tien maal zegevierde Connors. De laatste keer, in augustus, leed Connors echter in Montreal een zware nederlaag tegen Lendl: 2-6 1-6. Het spel van Connors was op de van hem bekende wijze geba seerd op een enorme kracht en een niet aflatende strijdlust. Zijn energiereservoir leek onuitputte lijk. Waar Lendl tegen het eind van de partij haast omviel van uitputting bleef Connors jagpn alsof hij nóg maar net met het duel was begonnen. De partij telde niet minder dan ze ventien doorbraken. De eerste kwam op naam van Connors, waardoor hij in de openingsset met 2-0 de leiding nam. Direct daarop brak Lendl, die een onge woon aantal wilde missers in de partij sloeg, echter terug nadat Connors drie kansen had ver speeld op 3-0 te komen De be slissing viel in de achtste game toen Lendl andermaal zijn servi ce moest afgeven. Voor de eerste maal balde Connors woest de vuisten. Hij zou dat karakteris tieke gebaar nog enkele malen maken. In iets meer dan een half uur was de eerste set vervolgens met 6-3 voor de titelverdediger. In de tweede set kreeg Connors het heel wat moeilijker. Wel nam hij een voorsprong van 2-0 door een doorbraak in het eerste spel. Evenals in de eerste set verspeel de de Amerikaan vervolgens drie mogelijkheden op 3-0 te komen. Nu liep Lendl de achterstand niet alleen in, bij 3-2 nam de Tsjech voor het eerst in de partij een voorsprong. De doorbraken kwamen nu achter elkaar. De tweede set werd wat dat betreft recordhouder met zes afgegeven servicegames. Bij 3-5 en 40-15 leek Lendl de setstand op 1-1 te brengen. Connors redde echter magistraal twee setpunten en bij 5-6 en voordeel Lendl weerde de nimmer aflatende Amerikaan opnieuw een setpunt af. Met een schitterende crossvolley sleepte hij opnieuw met gebalde vuis ten zelfs een tiebreak uit het vuur. Daarin bleek Lendl dan toch sterker (7-2 en setwinst met 7-6). Dubbele fout Toen Connors de derde set begon met serviceverlies, vervolgens direct terugkwam maar opnieuw een doorbraak moest toestaan en met 1-3 achter raakte leek Lendl langzamerhand de beste kansen te krijgen op de titel. Hij kwam met 4-2 en 5-3 voor en kreeg op 5-4 en voordeel een setpunt. De druk bleek echter te groot voor de Tsjech. Op dit cruciale mo ment sloeg hij een dubbele fout. Het was het sein tot een door braak van Connors naar 5-5. Ter wijl de zon de hemel boven het stadion in een oranje gloed zette was Connors helemaal terug in de wedstrijd. Hij streed met vol ledige overgave voor elke slag, voor elk punt en werd beloond met setwinst door een doorbraak in het twaalfde spel. Lendl zou geen game meer maken. De 1,88 meter lange Tsjech wan kelde onder de mokerslagen van Connors. Met een machtige rechtuit geslagen forehand brak de Amerikaan in de tweede game weer door de steeds vaker hape rende service van Lend!, met drie aces sierde hij het volgende spel op en met een geweldige backhand passeerslag besloot Connors de vierde game, die hij weer van de verbijsterde Lendl afsnoepte. Na behoud van eigen service, ondanks een dubbele fout, was het 5-0 en stond Con nors op de drempel van zijn vijf de open Amerikaanse kampioen schap. Daarna brak het langste spel van de partij aan. Lendl vocht wan hopig om het noodlot af te wen den. Op de eerste twee wedstrijd- punten had de Tsjech een ace als antwoord klaar. Op de zes mo menten dat Lendl voordeel bezat vond Connors telkens het juiste tegengif. Na een fraaie lob, waar op Lendl zich stuk liep. kreeg Connors zijn derde matchpoint. Nu was de voorraad aces van Lendl (hij sloeg er zeventien) op. Met zijn laatste krachten verzette hij zich nog, maar Connors liet zich niet meer misleiden. Met 6-0 pakte hij de vierde set en met een indianenkreet gaf hij uiting aan zijn vreugde over zijn geslaagde missie, die ook nog een eerste prijs van 120.000 dollar oplever de, waardoor hij zijn totale winst som sinds 1973 boven de vijf mil joen dollar uittilde. LEIDSCH DAGBLAD Staild 2. MONZA (DPA/Reuter/AFP/ANP) - De fi nale van het formule I-wereldkampioen schap spitst zich twee races voor het ein de toe tot een driekamp. Oud-wereldkam pioen Nelson Piquet naderde door zijn overwinning in de Grote Prijs van Italié, gisteren op het circuit van Monza, koplo per Alain Prost (uitgevallen) tot op twee punten. René Arnoux kroop door zijn tweede plaats eveneens dichterbij. Met 46 punten voor het wereldkampioenschap heeft hij slechts vijf punten achterstand. Piquet (31) stuurde voor 200.000 toeschou wers zijn Brabham in het hol van de leeuw - Monza is de thuishaven van Fer rari - vrijwel van start tot finish leidend naar zijn eerste zege op Europese bodem. Drie ronden lag zijn stalgenoot Patrese op de eerste plaats. De Italiaan blies zijn motor op, waarna de Braziliaan de leiding overnam en die niet meer afstond. Zelfs de traditionele pitstop om banden te wis selen en bij te tanken, die iets meer dan tien seconden in beslag nam, bracht daar in geen verandering. Meer moeite had thuisrijder René Arnoux om zijn tweede plaats te waarborgen. De Ferrari-coureur werd op korte afstand ge volgd door de Renault van Eddie Chee- ver. Pas in de slotfase slaagde Arnoux er in zich enigszins los te maken van zijn be lager. Na Cheever werd de tweede Ferra ri, bestuurd door Patrick Tambay, vierde. Alain Prost, aanvoerder in de rangschik king van het wereldkampioenschap, haalde de eindstreep niet. Hij viel in de 26e ronde uit. Daarmee haalde Prost voor de tweede op eenvolgende keer de finish niet en wer den zijn kansen op de wereldtitel aan zienlijk gereduceerd. Veertien dagen ge leden bezondigde de Fransman zich in Zandvoort aan een onbezonnen actie. Met een gewaagde manoeuvre trachtte hij toen dc leidende Piquet te passeren. Het gevolg was dat beide coureurs met schade het strijdtoneel moesten verlaten en René Arnoux simpel de overwinning opstreek. Prost was hierdoor zo van streek, dat hij tussen de Nederlandse en Italiaanse GP vakantie opnam om zijn ze nuwen tot rust te laten komen. In Monza bleek dat die rust weinig had uit gemaakt. Problemen met de ophanging noopten hem voortijdig de strijd te sta ken en devalueerden zijn kansen a lijk. In Brands Hatch (24 september) en Kyalami (15 oktober) zal hij met Piquet en Arnoux moeten strijden om de erfenis van Keke Rosberg, die met de conventio neel uitgeruste Williams teveel moet toe geven aan het turbo-geweld om zich te mengen in de strijd aan de top. Lammers De Nederlandse autocoureur Jan Lammers blijft dc ranglijstaanvoerdcr in de Euro pese bekercompetitie in de Rcnault-tur- bo-catcgoric. Lammers eindigde gisteren in Monza, in het voorprogramma van dc Formule-1-race, als derde. De turbo-wed- strijd op het Italiaanse circuit werd ge wonnen door de voor eigen publiek rij dende Massimo Sigala, die de Westduit ser Schutz een fractie voorbleef. der Maarl, succes weggelegd. Na een langdurig, spannend duel werden van Ankie Treffers en Hans Möller de felicitaties in ont vangst genomen (3-6, 6-3, 7-5). In de herendubbel B finale over donderde de papieren nummer twee, het koppel Dik Bouman/ Frits Luyck, de als vierde geno teerde combinatie, Ruud Tref fers/Hans Möller. Binnen 'no ti me' was voor Bouman en partner de hoogste eer een feit (6-1, 6-2). C-finalist Dick Zaadnoordijk toon de zich zeer bedreven op de over dekte kunststofbaan. Favoriet én topspin specialist Lodewijk Kal lenberg werd onverwacht, snel geëlimineerd (6-1,6-2). Ook bij de dames sensatie. Marian Lief broer had buiten het plaatsings schema om de laatste fase be reikt en sloot ook dit treffen te gen de als vierde genoteerde Do- ris Knott winnend af (6-4, 6-4). In het C-dubbelspel toonde Jan Paul Bierling zich wederom een niet te kloppen dubbelaar. Met partner Peter Brebde werd het duo Hans Hinnen/Piet Guyt met 6-1, 7-5 een halt toegeroepen. Helma Kallenberg en Joan Zon- nevylle maakten ternauwernood een eind aan de successtory van Roos Lacourt en Lieske van der Laan in de C-categorie (3-6, 6-3, 7-5). Maar in D vierde laatstge noemd duo wel triomfen ten kos te van Sybille Accensi en Rietje Roerink (4-6, 6-2, 6-2). In de D-klasse geen plaatsing toe gepast en derhalve geen verras singen. Koos Spek was uiteinde lijk de sterkste door Danny Klein in de finale met 6-1, 6-2 klop te geven. Bertus Outshoorn en Chris de Jong boekten ook in de eindstrijd tegen het koppel Udo Renner/Kees Spruyt geen neder laag (6-3, 6-4). En in het ge- mengddubbel maakte Spruyt zijn eerder geleden verlies goed door, ditmaal met Doris Renner, tegen het duo Annie van Reeu- wijk/Cok Zevenhoven met 4-6, 6- 1, 6-4 aan het langste eind te trek ken. MARIJKE DE BEER Spencer stelt werkgever niet teleur SUZUKA (RTR) De nieuwe we reldkampioen in de 500cc, Fred die Spencer, heeft zijn Japanse werkgevers ook de overwinning gebracht in de Grote Prijs van Japan. Dc 21-jarige Amerikaanse Honda-coureur reed in de niet voor het wereldkampioenschap meetellende motorrace op het circuit van Suzuka van begin tot eind aan kop. Spencer kwam veertien seconden eerder over de streep dan de Japanner Tadahi- ko Taira. Assen wereldkampioen, een Euro pees kampioen en twee Neder landse kampioenen: dat was gis teren de oogst van de motorweg races op het tot 3900 meter ver korte TT-circuit van Assen. Tien duizend toeschouwers trotseer den wind en regen en zagen hoe de Brit Toni Rutter wereldkam pioen werd in dc Formule II (tot 600 cc), de Westduitser Hubert Abold Europees kampioen werd in de 80 cc-klasse en Hans Spaan en de combinatie Egbert Strcuer/ Bernard Schnicders de nationale titels in de 80 cc-klasse en de zij spannen veroverden. De regen werd spelbreker in de 500 cc-racc. Na driekwart van de wedstrijd vlagde de commissaris de wedstrijd af. Jack Middelburg lag op kop en werd tot de regle mentaire winnaar verklaard. In de zijspanklasse kwam Theo van Kempen niet aan de start. Hij brak tijdens een stoeipartijtje met de Zwitser Markus Eglof zijn sleutelbeen. Zijn bakkenist Gerald de Haas wist Piet Huy- bers als vervanger te strikken en eindigde op de zevende plaats. Overigens heeft Hein van Drie in de zijspanklasse protest aangete kend tegen de toekenning van de nationale titel aan Egbert Streuer. Van Drie voerde aan dat een wedstrijd waarin slechts drie nationale combinaties aan de start komen, niet telt voor het Nederlands kampioenschap. Van Drie behoorde in Assen niet tot de deelnemers, omdat hij on langs zijn zijspan verkocht

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15