"Dit resultaat is enorm belangrijk" C Noordwijk ondanks zege 'niet echt tevreden' Vitesse Delft roept Lisse tot de orde: 5-1 RCL heeft niet genoeg macht Katwijk start met zege "We waren te voorzichtig" Quick Boys toevallig winnaar in Rijnsburg MAANDAG 12 SEPTEMBER 1983 Sport HUIZEN - Op zo'n slordige zeventig ki lometer afstand van het 'klapstuk' in Rijnsburg opende kampioen Noord- wijk het nieuwe seizoen met een 1—3 overwinning op Huizen. Een welkome binnenkomer natuurlijk voor de for matie van John Eelman, vooral omdat de ploeg zeker nog niet op volle toeren draaide. Kwaliteitsarme tegenstan ders als Huizen kunnen dan goed ge bruikt worden om het juiste ritme te vinden. Dat ritme was zaterdag af en toe aanwezig. Het bleek voldoende om op simpele wijze de volle winst te pak ken. Voor het publiek viel er echter weinig te genieten. Niet alleen de bosrijke omgeving was oorzaak van de soms slaapverwekken de vertoning. Het ongeorganiseerde veldspel van Huizen maakte het Noordwijk vrijwel onmogelijk de ze venhonderd toeschouwers een aan trekkelijk pot voor te schotelen. De thuisploeg dacht met het aantrekken van Rob Bianchi (ex-DWS) als trainer het eigen publiek meer te kunnen ver wennen dan in het matige vorige sei zoen. Vooralsnog viel daar zaterdag echter weinig van te merken. Huizen prefereert de lange haal en 'we zien wel'-methode waarbij alle hoop geves tigd is op oud-prof Ton van Loon en topscorer Leo Ruiters. Ruiters had echter weinig in te brengen bij Mare Vink, terwijl Van Loon weinig steun vond bij zijn medespelers. Eenheid was dan ook ver te zoeken bij de thuis ploeg. Ook Noordwijk draaide zaterdag stroef. De Duinkanters waren weliswaar technisch superieur maar slaagden er nog niet in het publiek de gehele wed strijd te boeien. John Eelman daar over: "Nee, echt tevreden kan ik niet zijn. Maar de start van een seizoen is altijd anders. Bovendien speelden de omstandigheden niet mee. De harde wind was lastig. Je komt hier om tb winnen. Het aanvallende spel gaat ge paard met de nodige risico's. John Ma- rijt, Jos Smits en Timo Gerlof zijn alle drie aanvallende middenvelders, waardoor de defensie soms in gevaar komt. Wat dat betreft is de voorberei ding, door de nodige blessures, onvol ledig geweest. De tijd zal moeten leren hoe het uitpakt". De trainer moest het zaterdag bovendien doen zonder de niet fitte Anton Marijt, Klaas Vink en Sjaak Sluys. Hoewel Noordwijk voortdurend het ini tiatief had, kreeg Huizen de kans om de score te openen. Reinaldo de Groot werd de vrije doorgang verleend maar stuitte op de betrouwbare Dick Dort- mundt. Meer kansen wisten de Huize- naren zich niet te creëren. Maar ook Noordwijk had moeite met het vinden van openingen. De aanvalslinie, met Geert Jan Bakker, René van Hensber- gen en Ivan Hermans kreeg veel ruim te maar profiteerde daar niet van. De spitsen werden veelvuldig aange speeld maar hadden zelf geen afspeel- mogelijkheden. Hun dikwijls fraaie in- divduele acties strandden vaak voor tijdig, waarna zij zich nogal eens ver stopten. "Daar zal aan gewerkt moeten worden, evenals aan het inpassen van Van Hensbergen", aldus Eelman. De gemakkelijk scorende spits heeft van Eelman een vaste plaats gekregen, maar liep er nog wat verloren bij. Hij pikte wel weer zijn traditionele doel- puntje mee... Een slim genomen vrije trap bracht Noordwijk na een kwartier op voor sprong. John Marijt kogelde hard in, 0-1. De trage Huizenaars kwamen niet meer in het spel voor maar Noordwijk verzuimde ruim afstand te nemen. Gerlof scoorde wel, maar had volgens de scheidsrechter geduwd. Ook Van Hensbergen vond het net, maar deed dat vanuit buitenspelpositie. Veel meer hoogtepunten vielen er niet te signaleren, totdat Ivan Hermans een opleving kreeg. De nieuwkomer (ex- KRV) ontfutselde de bal van een ver dediger en stormde vervolgens op doelman Jan van der Roest af die hij bekeken het nakijken gaf: 0-2. Pal na rust leek de spanning terug te ke ren. Gerlof kreeg de bal wat ongeluk kig tegen zijn arm en Van Loon mocht van elf meter inschieten: 1-2. Ge steund door het publiek werd Huizen wat feller, maar indrukwekkend was het allemaal niet. Noordwijk nam het initiatief weer over en Van Hensber gen besliste de wedstrijd in de twintig ste minuut. Een spetter van zo'n twin tig meter verdween hoog in de tou wen: 1-3 Eelman koos het zekere voor het onze kere en ruilde Geert Jan Bakker in voor Sjaak Sluys. Het duel sleepte zich vervolgens moeizaam naar het einde toe. Volgende week ontvangt Noord wijk Rijnsburgse Boys aan de Duin wetering. Dan zal moeten blijken in hoeverre de ploeg werkelijk klaar is voor het seizoen. PETER VAN LEEUWEN DELFT - De gewijzigde en vooral verjongde formatie van FC Lisse werd zaterdag tijdens de compe titiestart tegen het geroutineerde Vitesse Delft resoluut tot de orde geroepen: 5-1 verlies. Een resul taat waaruit (nog) niet mag wor den opgemaakt dat de Talsma- equipe een sombere toekomst in de tweede klasse B staat te wach ten. De Lissenaren hadden im mers aan de Brasserskade gerui me tijd uitzicht op een aanzien lijk beter resultaat. Het "alles of niets"-offensief uit de slotfase deed de bezoekers echter de das om. Vitesse Delft startte overrompe lend. De thuisclub kwam met de duidelijke intentie aan de start om de degradatie van het vorige seizoen ongedaan te maken. Bin nen tien minuten stond het dan ook 2-0. Eerst liepen Alfred de Kooker en laatste man Arie Schalk elkaar in de weg, hetgeen Granaat de kans bood 1-0 aan te tekenen. Even later lepelde Slechtenhorst de bal uit een vrije trap over de muur en Nico Groe- neweg heen in het doel: 2-0. Lisse herstelde zich snel van deze tegenslag en zag het initiatief in de 35ste minuut beloond. De op gerukte Gert van Tol zaaide zo veel verwarring in de Delftse de fensie, dat Euser het leder par does in eigen doel kopte: 2-1. In de tweede helft voerde FC Lisse, met de van de zondagafdeling overgekomen Theo Godyla als spelmaker, de pressie op het Vi- tesse-doel verder op. Kansen ble ven niet uit. Jan van Slooten schoof de bal echter te zacht richting doel, terwijl de voor Rob Suttorp ingevallen René Grif fioen alleen voor de keeper een lobbal net over het doel zag gaan. In de 75ste minuut was het Vitesse dat aan de andere zijde toesloeg. Bezemer kopte het leder na een snelle uitval fraai achter Groene- weg: 3-1. Voor FC Lisse beteken de dit het teken om met man en macht naar voren te trekken. De thuisclub maakte echter dank baar gebruik van de ontstane ruimte. Eerst tekende Karlos via een tegenstoot 4-1 aan, waarna Vermeulen zelfs nog voor 5-1 zorgde. i doelpoging af te leveren. Resultaat leverde bleven de aanvallers nog versto ken van bruikbare aanvoer, waaraan het veelvuldige balver lies over en weer op het midden veld niet vreemd was. Aan Rijns burgse zijde bleven de verwach te offensieve impulsen van achteruit achterwege, omdat de opbouwend toch sterke Aande- wiel zich slechts eenmaal over gaf aan een escapade in voor waartse richting. Hij werd toen correct geblokt door Floor van Duyn, die merkwaardig genoeg die balveroverende actie moest bekopen met een boeking. Een lot dat later trouwens ook Martin van der Plas en RB's Martin Toet zou treffen. Zowel RB-trainer Arie Lagendijk als zijn collega Martin van Via- nen gaf naderhand te kennén een andere spelwijze voor ogen te hebben gehad, offensiever voor al met opkomende spelers. "Maar het zat vast, helemaal vast", was de eensluidende con clusie van de heren. Inderdaad zat de boel op slot, maar dat kon ook moeilijk anders, omdat zo wel de thuisclub als Quick Boys bij balverlies vele spelers achter de bal hield. "Dat lag in deze wedstrijd opgesloten", proefde Van Vianen de angstgevoelens van de 22 voetballers. "Het liep bij ons gewoon niet", meende Lagendijk op zijn beurt. "Ik heb dingen gemist, die ik in de oefen periode wel heb gezien. Quick Boys speelde agressiever, van die jongens straalde in sterkere mate de wil on Niet geheel duidelijk was of La- gendijks opmerking als een schouderklopje van de week richting oude club dan wel se rieus was bedoeld. In elk geval won het jeugdige Katwijkse team, dat op basis van toeval on geveer net zoveel doelkansen vergaarde als de ook al veelvul dig het geluk aansprekende te genpartij. Met als uitspringer na de pauze de door Kees van Rooyen gemiste mogelijkheid, hem aangereikt door de talent volle Floor van Duyn. "Die had moeten zitten, maar we hebben toch nog gewonnen", jubelde Martin van Vianen, bezig aan een gefaseerde opbouw van zijn elf tal. "Over een week of wat moet de ploeg het spel kunnen spelen dat ik wil. Aanvallend met dne spitsen, compleet met in elkaar overvloeiende Unies". Heel wat minder plezier ontleende uiteraard RB's Arie Lagendijk aan deze als seizoenouverture veel te vroeg geplande streeksa- menkomst. De tot prijsschot om- hooggeketste losse flodder van Johan Jonker had niet nagelaten Rijnsburgse Boys op zijn grond vesten te laten trillen. "Dit resul taat is enorm belangrijk, maar dan wel in negatieve zin", erken de Lagendijk. "Ik wil niet zeggen dat ik nu opnieuw moet begin nen na een voorbereidingsperio de van vijf weken, wèl zal het me de komende week moeite kosten de jongens op de been te bren gen na dit verlies". GERARD VAN PUTTEN LEIDEN - Zaterdagderdeklasser Katwijk is de competitie goed begonnen via een 3-0 winst op MW '27. Toch liep alles nog niet van een leien dakje bij de thuis club, de zege kwam dan ook pas in de slotfase tot stand. Voor de rust had Katwijk wel een over wicht, maar bleven echte kansen uit. Na de hervatting drong de Huguenin-brigade heftiger aan, maar Amerik van Duivenvoorde en Wim Guyt 1 lieten de moge lijkheden nog onbenut. In de 30ste minuut brak Wim Guyt echter de ban. Hij kopte uit een vrije trap van Peter van de Boon de 1-0 binnen. Vier minuten later zorgde Mart van der Plas met een lobbal voor 2-0, waarna Floor Schaap even later de 3-0 binnen- tikte. Ter Leede, nu al geplaagd door de nodige blessures, speelde gelijk tegen debutant Die Haghe: 1-1. De Sassenheimers begonnen sterk, maar Paul Westerbeek en Frits Hoekstra vonden de sterke doelman Voore op hun weg. Daarna geraakten de bezoekers beter in hun spel. Ook Jan Blan- kenspoor stond echter zijn man netje, terwijl gelegenheids voor- stopper Pieter van der Plas een maal op de lijn redde. In de 32ste minuut trof Visser wel de roos: 0-1. Vlak voor de rust plukte Jan van Harskamp de vruchten van het harde werken van Peter Bergman. De spits kopte de 1-1 binnen. Na de rust daalde het peil van de wedstrijd onder de striemende regen gestaag en werden de punten broederlijk gedeeld. BENNEKOM Het 3—2 verlies bij Bennekom mag RCL de eerste teleur stelling in het nieuwe seizoen noemen en het zal zeker niet de laatste zijn. De door nieuwkomer-trainer Jan Dahrs door elkaar gehusselde formatie hoeft niet te vrezen voor de toekomst, maar zal een wankel bestaan leiden. Het resultaat staat of valt echter bij bevliegingen van individuen. Weliswaar werkte de Leiderdorpse Racing gedisciplineerd en resoluut de eerste serieuze krachtmeting af, om uiteindelijk te moe ten constateren vooral in verdedigend opzicht (maar naar in het laatste alles-of-niets-kwartier zou blijken ook in de aanval), niet over genoeg macht te beschikken. En dat in tegenstelling tot Bennekom. De bewoners van het Eikelhof park konden wèl vuist maken, profiterend van de voortdurende onrufet in het hart van de Leiderdorpse defensie". In het eerste speldeel nam RCL verrassend tot twee keer toe de leiding. Nog voordat de eerste competitie-minuut was verstreken, had Pierre van Gemerden van elf meter af onberispelijk de 0—1 achter doelman Gerard Drost geschoten, nadat Sieto Schalkers door Geurt van Dreven onbenullig was gevloerd. Snel was het weer 1-1 toen Jaap Hiensch <^e bal na een afgeslagen corner uit de tweede lijn buiten bereik van inval lend jeugdkeeper Ron Sinteur in de kruising prikte. Zo gauw Bram Brandt is genezen van een breuk van het middenhandsbeentje, zal de routinier de plaats van de pas 17-jarige A-junior innemen. Dat zal de rust in de achterhoede ten goede komen, al weerde Sinteur zich ver dienstelijk en hield hij RCL tijdens het alles-of—niets offensief in het laatste kwartier met twee reddingen in één tegen één-situaties in de In het tijdsbestek tussen de 1-1 van Hiensch en de 1-2 van Kammenga (36ste minuut) ondervond Sinteur tweemaal assistentie op de doellijn van Koos Haneveld. 'De kluts' hield in de 21ste minuut met een ge waagd hakballetje en in de 35ste minuut inzetten van Dick Kiel uit de verlaten doelmond, waarmee hij zijn faam als stopper alle eer aandeed. Hij is trouwens voor weinig anders bruikbaar, want in opbouwend op zicht lijkt er altijd iets fout te moeten gaan zodra Haneveld daarin wordt betrokken. Met die tweede redding leidde Koos Haneveld de counter in, die tegen de veldverhouding in RCL andermaal aan een voorsprong zou helpen. De uitbraak is met getructe en rappe spitsen als Eric van Doeselaar en Sieto Schalkers vooralsnog het gevaarlijkste wapen van RCL. Ditmaal leverde het aanvankelijk niet meer op dan een corner. Cees Ruis knikte de hoektrap van Peter Siera voor de voeten van René Kammenga, die zich eenvoudig van 1-2 bediende. Sieto Schalkers kreeg nog geen mi nuut later de 1-3 op zijn schoen, maar strandde op keeper Drost. "Toen hadden we het af moeten maken", realiseerde Dahrs zich. In de overbodige minuten extra speeltijd die de warrig leidende arbitef Suntenmaartensdijk voor rust cadeau gaf, kopte Van Dreven op aange ven van Hein Oelderik in volledig vrije positie en op slechts anderhalve meter afstand van doel, de gelijkmaker in. Bennekom zette direct na rust verhevigd het offensief voort. Dat leverde riante mogelijkheden op voor achtereenvolgens André Leander, Dick Kiel en Henk van Brakel. In de 19de minuut draaide Leo Gardien zich vrij aan de rand van het doelgebied en kon vervolgens ongehinderd 3-2 inschuiven. RCL had daar ondanks de meewind geen kans tegenover kunnen stellen. Dahrs: "Wij speelden in die twintig minuten veel te voorzichtig". Met de dubbele wissel Lijs van Egmond/Dick van der Bijl (reserve "we gens trainingsachterstand") voor Peter Siera en Ben Heemskerk scha kelde RCL rigoreus over op de aanvallende toer. Vrij consequent wachtten bij Bennekomse aanvallen vier spitsen op hun kans. Van der Bijl en Kammenga, afgelost door Van Gemerden, moesten voor de aan voer zorgen. Desondanks kon RCL geen druk uitoefenen op de veste van Drost. Van der Bijl, Kammenga en Van Doeselaar mochten zich slechts van afstand kanshebber wanen voor een geslaagde doelpoging, maar achter hun probeersels schuilde te weinig kracht voor de gelijk maker (3-2). GERARD HAVERKAMP RIJNSBURG - Strijdig met het spelverloop kwam uit de als typische '0-0 wedstrijd' herkenbare derby Rijnsburgse Boys-Quick Boys tóch een winnaar tevoorschijn. Een losse flodder van de Katwijkse voorstopper Johan Jonker nam zeven minuten voor het einde van de kwaliteitsarme ontmoeting het air aan van een precisieschot. "Ik stond klaar om die bal te pakken, maar die raakte onderweg eerst Jack Manuputty en vervol gens Huug Aandewiel", zag RB-doelman Cees Star tot zijn ontzetting een optie op een dubbelblanke score door een toevalstreffer weggekaapt. In samenhang met de van oudsher heersende animositeit was zater dag op 'Middelmors' uitsluitend en alleen het resultaat van be lang. Als zo vaak in derbies scho ven de duellerende streekgeno ten het streven naar spranke lend, geacheveerd voetbal voor zich uit naar een latere datum. Goede voornemens sneefden in de opgefokte ambiance, waarin een nederlaag gelijk staat aan ge zichtsverlies. "Een klap, deze ne derlaag. Gelukkig hebben we nog heel wat competitiewedstrij den te goed", voelde de met zo veel heisa van Quick Boys naar Rijnsburgse Boys verhuisde Huug Aandewiel zich zaterdag bepaald niet op zijn gemak. "Aan deze derby hebben we al meer punten overgehouden dan aan alle derbies van vorig seizoen", had Quick Boys-voorzitter Arie Guyt daarentegen zichtbaar moeite zichzelf te weerhouden van een vreugdedans op het do mein van de erfvijand. In hoofdzaak diende dus de uitslag als kapstok van de gebruikelijke wedstrijdnababbels. Zelfs de nieuwe Quick Boys-trainer Mar tin van Vianen had zich kenne lijk al laten inpakken door de van sentimenten zwangere atmo sfeer, getuige zijn opmerking: "Wat wil je nog meer dan met 1-0 winnen in een uitwedstrijd en dan nog van Rijnsburgse Boys?!" Bezinning *-Cees Star gaat het gevaar niet uit de weg, teneinde Arie van Duyn v scoren af te houden. Fred Arroyo houdt zijn hart vast (foto Holva< Eenmaal tot bezinning gekomen, beaamde de rijzige Hagenaar dat het in deze gewestelijke twee kamp opgestookte doelgevaar zelden ten grondslag had gele gen aan creativiteit, maar voor namelijk in toeval zijn oorsprong had gevonden. Een hoosbui noopte tot betrach ting van enige clementie, dat vooropgesteld. Niettemin bleef de conclusie overeind dat Rijns burgse Boys-Quick Boys vooral werd gekenmerkt door langdra dig breedtevoetbal, waarbij bal verlies hoog scoorde door de tempoloze uitvoering van die omslachtige aanvalsopzet. In beide kampen werd achterin een scherpe dekking uitgevoerd. Bij RB klitte Martin Toet zich vast aan Martin van der Plas, hield Wim Driebergen zich bezig met Kees van Rooyen en volgde Jo han de Kroon zijn oude ploeg maat Peter Hogewoning. Aan Katwijkse zijde had Teun van der Plas opmerkelijk weinig moeite Marcel van der Blom on zichtbaar te maken, terwijl de soms hard ingrijpende Johan Jonker vrijwel steeds met succes het duel aanging met de bij tijd en wijle geraffineerde overtre dingen makende Rob Gillissen. Balverlies Doorgaans triomfeerden de verde digers, omdat de spitsen te wei nig pogingen in het werk stelden uit de dekking te lopen. Daarbij

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13