Bayer Uerdingen zet opmars voort Schrijvers: schietschijf Vertrouwen bij Sparta sin ld voetbal AZ'67 West Ham nog ongeslagen PSV klopt PEC Helling 'slacht' met drie treffers Blauw Zwart start sterk Schumacher mag weer Hillegom pakt punt LEIDEN - Hillegom en DOSR waren de enige vierdeklassers die gisteren de barre weersomstandigheden trotseerden om het nieuwe seizoen in te luiden. Het duel eindigde in 2-2. Hillegom kwam direct onder stevige druk, wat al in de zesde mi nuut een Veense treffer opleverde. Roodewijk ving een diepte pass handig op en knalde onberispelijk 0-1 in. DOSR bleef aan dringen, maar moest tot kort na rust wachten op de 0-2. Martin Hoogeboom mocht die achter zijn naam schrijven. Gedurende de daaropvolgende 20 minuten slaagde Hillegom erin DOSR terug te dringen. Hans Lubbe verzorgde in de 60ste mi nuut de 1-2 na een combinatie met Peter Berg. Vijf minuten later schoot Aad van Rooden de bal uit een vrije trap direkt achter de DOSR-goalie: 2-2. De Veners namen het heft weer in handen, maar keeper Roy Keur redde een punt voor Hillegom. Sport MAANDAG 12 SEPTEMBER 1983 gelaar 1-0; 47. Van de Kerkhof 1-1 53. Koolhof 1-2; 69. Thoresen 1-3. Scheidsrechter Bosman. Toe schouwers: 10.000. Helmond Sport - Go Ahead Eagles 0-1 (0-0). 70. Eykelkamp 0-1. Scheidsrechter Bakker. Toe schouwers 5500. Willem II - Roda JC 1-2 (1-1). 22. Guthrie 0-1; 32. Nelemans (straf schop) 1-1; 84. Van de Ven 1-2. Scheidsrechter Geurds. Toe schouwers 8000. Fortuna S - Ajax 1-2 (1-0). 36. Koe vermans 1-0; 77. Koeman 1-1; 85. Van Basten 1-2. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers 14.000. FC Utrecht - Excelsior 7-4 (1-4). 5. Van Goozen 0-1; 10. Rietveld 1-1; 15. Jalink 1-2; 28. Van Tour 1-3; 34. Pattinama 1-4; 51. Wouters 2-4; 54. Van der Lem 3-4; 64. Van Veen 4-4; 65. Rietveld 5-4; 74. Van de Akker 6-4; 78. De Wit 7-4. Scheidsrechter: De Schepper. Toeschouwers 8000. Feyenoord - FC Groningen 2-0 (1-0). 44. Duut 1-0; 55. Hoekstra 2-0. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers 25.889. DS'79 - Sparta 1-4 (0-0). 51. Linford 1-0; 62. Van den Berg 1-1; 66. Van Oosten 1-2; 69. Olde Riekerink 1- 3; 85. Lengkeek 1-4. Scheidsrech ter: Severein. Toeschouwers: 3500. Volendam - AZ'67 4-0 (3-0). 22. Hel ling 1-0; 32. Jonk 2-0; 40. Helling 3-0; 87. Helling 4-0. Scheidsrech ter: Thomas. Toeschouwers 4500. FC Den Bosch - Haarlem 0-2 (0-1). 28. Boeckling 0-1; 69. Boeckling Eerste divisie: Veendam - MW 2-3 (1-1). André Brouwer 1-0; 42. Van Marwijk 1-1; 48. Van Marwijk 1-2; 51. Maas 1-3; 73. Goble 2-3. Scheidsrechter: De Munnik. Toeschouwers 1500. Hcerenveen - Cambuur 2-4 (0-2). 20. Anema 0-1; 22. Peltzer 0-2; 53. Kist (strafschop) 1-2; 75. Peltzer 1- 3; 82. Anema 1-4; 83. Hendriksen 2-4. Scheidsrechter: Keizer. Toe schouwers 8000. Eindhoven - Wageningen 4-3 (1-2). 22. Schneider 0-1; 34. Gardien 0-2; 38. Jansen 1-2; 56. Van der Klift 1-3; 71. Monitz 2-3; 76. Slegen 3-3; Telstar - FC Den Haag 1-3 (1-1). 41. Zwart 0-1; 45. Liesdek 1-1; 48. Tre- ling 1-2; 89. Zwart 1-3. Scheids- RBC - Heracles 1-1 (0-0). 62. Lalopu- la 0-1; 71. Schenk 1-1. Scheids rechter: Van de Niet. Toeschou wers 2500. Vitesse - FC VW 1-0 (1-0). 26. Boere 1-0. Scheidsrechter: De Wit. Toe schouwers 3100. SW - NAC 1-1 (0-0). 80. Kapel 1-0; 86. Geels 1-1. Scheidsrechter: De Vrieze. Toeschouwers 1100. FC Twente - NEC 3-1 (1-1). 18. Vie- vermans 0-1; 36. Ashcrofl 1-1; 64. Sörensen 3-1. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschouwers 6500. Wout Holverda belaagt DS-doelman Jaap Bloem. Sparta won met duidelijke cijfers. (Foto ANP). HAMBURG (DPA) - Bayer Uerdingen heeft zaterdag zijn positie als topploeg in de Westduitse Bundesliga bevestigd. Het team uit Krefeld won op eigen veld met 3-2 van VFB Stuttgart, dat tot zaterdag nog zonder nederlaag was. Boven Uerdingen en Stutt gart bleven de top-twee van het vorige seizoen, Hamburger SV en Bayern München. De Beiers voeren de ranglijst aan, HSV heeft een punt achterstand en nog een wedstrijd, tegen Bayer Leverkusen, te goed. Na 4-1 overwinning op DS 79 DORDRECHT (ANP) - Sparta heeft het duel tegen DS'79 dankbaar aangewend om vertrouwen te kweken voor de Euro pacup-ontmoeting van woensdag tegen het Noordierse Coleraine. DS'79 speelde de Rotterdammers daarbij in de kaart door op eigen helft af te wachten en bij zonder angstig te reageren op de in het begin van de tweede helft verworven voorsprong. Sparta op zijn beurt kon het geduld opbrengen te wachten tot de gro tere kwaliteit werd beloond: 1-4. Het verschil tussen beide ploegen bleef een uur lang onduidelijk. Sparta had in de eerste helft met de stormachtige wind in de rug weliswaar een veldoverwicht, maar gevaarlijk werden de Rot terdammers niet. De beste moge lijkheden ontstonden zelfs nog voor de geïsoleerde Dordrechtse spits Linford. De Engelse aanval ler, die nauwlettend in de gaten werd gehouden door scheids rechter Severein, zorgde na de pauze ook voor de verrassende voorsprong van de thuisclub. Hij versloeg Sparta-doelman Van Noortwijk met een uiterst be heerst lobje (1-0). Sparta schrok in het geheel niet. De weelde van een voorsprong werkte juist verlammend op DS'79. Het veel betere spel van Sparta, met opnieuw Louis van Gaal als uitblinker, werd ook al snel uitgedrukt in doelpunten. En wat voor treffers. Van Gaal kopte persoonlijk een vrije trap van Verbeek door, waarna Van den Berg eveneens met het hoofd de gelijkmaker achter Bloem werkte. Vier minuten la ter was de Dordtse doelman op nieuw kansloos op een enorme knal van de Rotterdamse voor stopper Van Oosten: 1-2. De Maasstedelijke formatie dacht er ook toen niet over krachten te sparen. Uitstekende aanvallen rolden op het doel van DS'79 af. Met verbluffend gemak werd de nieuweling in de eredivisie over speeld door de jonge, onervaren Rotterdamse ploeg. Trainer Bert Jacobs zag het met genoegen aan. Vooral toen het klassenver schil ook beter werd uitgedrukt met fraaie doelpunten van Olde Rietkerink en Lengkeek. Hans Dorjee, de oefenmeester van DS'79, keek begrijpelijk erg zor gelijk. De Delftenaar voelde de dreiging van degradatie nu al. ZWOLLE (ANP) - Het had niet veel gescheeld of Piet Schrijvers had zaterdagavond aan de Zwolse Ceintuur baan een record aantal doelpunten om de oren gekregen. De doelman van PEC/Zwolle en het nationale elftal zal zelden in zijn roemruchte carrière zo vaak oog in oog hebben gestaan met compleet vrij staande aanvallers als zaterdag tegen PSV. Verscholen achter Kamstra produceert Thoresen de derde PSV-treffer. Doelman Schrijvers valt tevergeefs uit. IFoto ANP) VOLENDAM (ANP) - AZ wilde in Volendam uitpakken, maar de Alkmaarders werden op een ont luisterende manier ingepakt. De uitslag van 4-0 vertekent het beeld van het duel in het geheel niet, maar onderstreept wel de kwetsbaarheid van AZ. Al in de vijfde minuut brak het zelfver trouwen door een gemiste straf schop van Tiktak en een kwar tier later, na een prachtig doel punt van Helling, was iedere ze kerheid bij Alkmaar verdwenen. Volendam met eigen sterke vleu gelverdedigers Schokker en Zwarthoed en door Helling en Tuyp met een dominant midden veld, kon na de openingstreffer naar believen voetballen. Jonk en Helling maakten al in de goe de Volendamse eerste helft het werk af (3-0) en kort voor tijd vol tooide Helling met zijn derde doelpunt zijn zeer geslaagde op treden. "Wij voetbalden tegen ons zelf', verzuchtte AZ-trainer Piet de Visser. "In het begin bepaalden wij het gebeuren, maar het doel punt dat wij om vertrouwen te houden zo nodig hadden werd door Volendam gemaakt. Daarna was het afgelopen. Karakter moet je tonen als je achter staat. Wij hadden echter niets". De Visser had gekozen voor twee aanvallers en vier middenvelders om een beter contact tussen de linies te krijgen. Zijn beslissing bleek verkeerd omdat Volen- dams flankverdedigers hun vrij heid gebruikten en spits Loggie, die zelden goed werd aange speeld, door nieuweling Klepper volledig in de teugels werd ge houden "Met Klepper", lichtte Volendams coach Van der Hart toe, "Heb ik een gok genomen. Het is een goe de gebleken. Tegen Loggie heeft hij het uitstekend gedaan, maar er zijn natuurlijk ook spitsen waartegen hij veel minder tot zijn recht zal komen". De keuze van Klepper maakte het Van der Hart mogelijk gehoor te geven aan de stem van het tot gisteren morrende Volendams voetbal volk. Hij stuurde, net als Kor- bach vorig seizoen had gedaan, Guyt naar de spits. Guyt vroeg aandacht van de Alk- maarse verdedigers, anderen profiteerden ervan. "Ik begin de Volendammers na twee maan den te leren kennen. Zij mij ook. Deze week", stelde Van der Hartt, "heb ik hen ervan over tuigd dat het bezit van voetbal- kwaliteiten geen reden is je beter te voelen dan anderen, wanneer je geen punten haalt tenminste. Tegen AZ is gebleken watje met de aanwezige capaciteiten kunt bereiken". WASSENAAR - Waar elders voet balterreinen door de hevige rege- val onbespeelbaar werden ver klaard, kon bij Blauw Zwart nor maal worden gespeeld. De eerste competitiewedstrijd leverde de formatie van trainer-Chiel Jan sen een 4-2 zege op tegen Helle- voetsluis. Ruud Timmer was bij de Wassenaarders de gevierde man. De vleugelspits haalde driemaal succesvol uit. In de 20ste minuut vond Timmer voor de eerste maal het net: 1-0. Lang bleef die score niet op het scorebord prijken, want Chris Moerkerke tikte na 6 minuten de gelijkmaker in. Timmer zette Blauw Zwart evenwel weer in het juiste spoor: 2-1. Toen Cees van Leeuwen na de rust 3-1 liet aantekenen, leek de strijd gestreden. Hellevoetsluis voelde zich echter nog niet verslagen. Van de strafschopstip bracht Maarten Klomp de spanning te rug. Zeven minuten voor tijd maakte Ruud Timmer aan alle onzekerheid een einde. Met zijn derde treffer bewees hij zijn waarde voor Blauw Zwart. ,Het had net zo goed 10-1 voor de gasten kunnen zijn", bromde de Zwolse oefenmeester Cor Brom terecht. Niet alleen Piet Schrij vers. maar vooral de PSV-voor- Arbiter vindt het welletjes UTRECHT - De wedstrijd tussen FC Majella en Sova (district West I, vierde klasse D) is zaterdag twintig minuten voor het einde bij een 2-0 stand gestaakt. De Amersfoortse bezoekers wilden niet verder spelen onder leiding van arbiter Hamming uit Loos- drecht. Voor rust had hij de So- va-keeper wegens protesteren weggestuurd, na de pauze wei gerde de aanvoerder van dat team op bevel van Hamming het veld te verlaten. Hamming staak te daarop de wedstrijd. hoede was er de oorzaak van dat de eindstand slechts op 3-1 in het voordeel van de Eindhovenaren werd bepaald. Voor de toeschouwers (er waren er weer 11.000) was het duel vooral door het zeer beweeglijk spelen de PSV best aantrekkelijk. De elf van trainer Reker leken in de competitiestart nog duidelijk naar de vorm te zoeken, maar als de lijn van Zwolle zich voortzet hoeven de gezichten in Eindho ven beslist niet somber te staan. Met name Arie Haan etaleerde wat hij allemaal in huis heeft en dat was voor PEC Zwolle te veel. Met zijn nog steeds onverander de loopstijl heerste hij op het middenveld. Al voor rust hadden de snelle spitsen Koolhof en Thoresen PSV op voorsprong kunnen zetten, maar Schrijvers en grove onzuiverheid hielden het Zwolse publiek voorlopig te vreden. Zeker toen Weggelaar op aangeven van Rep de bal achter de voor geblesseerde Pim Does burg spelende doelman Segers deponeerde (1-0). Zeven minuten in de tweede helft was de zaak echter beslist in het voordeel van de gasten. De PEC- defensie speelde twee keer achtereen voor sinterklaas. Willy van de Kerkhof mocht op een voorzet van Valke volledig vrij vanaf vijf meter voor Schrijvers inknikken en, alsof dat niet ge noeg was, deponeerde IJzerman luttele minuten later een terug speelbal in de voeten van Kool- FC Köln haalde bij nieuweling Waldhof Mannheim zijn eerste punt buiten Köln. FC Köln werd daarmee rijk beloond. Waldhof was veel sterker en gevaarlijker, maar strandde onophoudelijk op doelman Gerald Ehrmann. De invaller stopte alles wat houd baar was, veel van wat onhoud baar leek. Allofs en Steiner ga ven Köln twee keer een voor sprong, Linz en Makan zorgden voor de gelijkmakers. Fortuna Düsseldorf verloor van Hamburger SV, maar de lands kampioen raakte voor een aantal weken Wuttke kwijt. Na een overtreding van Wuttke op Löhr dreigde de Dusseldorper met re vanche, maar hield zich in. Wutt ke echter niet, die spuwde naar zijn tegenstander. Hij mocht daarom iets eerder dan de ande ren naar de kleedkamer. De wed strijd was toen al lang gelopen. Na het openingsdoelpunt van Weikl gaven Hartwig en Schro der HSV al voor rust een voor sprong. Zewe zorgde van de strafschopstip voor evenwicht, maar Schatzschneider verbrak dat weer, 2-3. Uerdingen won niet ongelukkig van Stuttgart. Twee van de drie doelpunten van de Kredelders werden gemaakt door Funkel van de strafschopstip. Uerdin gen nam drie keer een voor sprong. De tijd na de derde tref fer, de tweede strafschop van Funkel, was voor Stuttgart te kort om npg eens gelijk te ma ken. Bayern München heeft zaterdag weer gebruik kunnen maken van de diensten van Karl-Heinz Rummenigge, die woensdag in Boedapest bij Hongarije-West- Duitsland had ontbroken. Dat scheelde veel. Eintracht Braunschweig was niet opge wassen tegen de Beiers, die door Michael Rummenigge en Grobe op 2-0 kwamen. Pas daarna zette Eintracht alles op haren en sna ren, maar kwam niet verder dan een doelpunt van Lux. Engeland West Ham United is na vijf ronden in het Engelse voetbal de enige hof en met zulke ballen weet de schutter van PSV altijd raad: 1-2. De Zwolse bank reageerde op de enige juiste manier: een dubbele wissel in de vorm van Van Koo- tcn en Mulder onderstreepte de uitsluitend aanvallende bedoe lingen van PEC. Voor alle niet aanwezige oefenmeesters moet gezegd, dat het man tegen man moet worden gebruikt, want hoe Thoresen, Koolhof en Van de Kerkhof op pure snelheid de Zwolse defensie klopten was ontluisterend. Dat alleen Thore sen het net nog vond (1-3) moet de Eindhovenaren echter tot diep nadenken stemmen. KEULEN (SID) - Harald Schumacher staat woensdag weer onder de lat bij FC Köln. Trainer Hannes Löhr heeft voor het Europa-Cup duel van woensdagmiddag tegen de Oostenrijkse beker winnaar Wacker Innsbruck (met Hugo Hovenkamp) ge kozen voor de routine van de rebellerende nationale doel man. Schumacher werd don derdag wegens aanhoudende kritiek op de leiding van de Keulse club voor één wed strijd geschorst en op de transferlijst geplaatst. Zater dag werd Schumacher in het Bundesliga-duel tegen Wal hof Mannheim vervangen door Gerald Ehrmann, die gelijk de grote uitblinker speelde. Löhr, de opvolger van Michels, zei gisteren toch voor de uitwedstrijd op de er varing van Schumacher te vertrouwen. club, die nog geen punt verloren heeft. De lijstaanvoerder in de eerste divisie had tot zaterdag ge zelschap van Sunderland (derde divisie) en York (vierde). Sunder land speelde gelijk, York verloor. 'The Hammers' wonnen zaterdag van Coventry City met 5-2, Ips wich Town (5-0 tegen Stoke City) en Manchester United, dat met 2- 0 van Luton Town won, blijven de voornaamste concurrenten. West Ham koos tegen Coventry, tot zaterdag nog zonder neder laag, de moeilijke weg. In de ze vende minuut stopte Coventry's zeventien-jarige doelman Perry Suckling een strafschop en West Ham kwam door treffers van Peake en Platnauer met 0-2 ach ter. De Londense ploeg sloeg echter hard terug met drie doel punten in drie minuten en na rust voegde West Ham er nog twee aan toe. Dave Swindlehurst scoorde drie keer, Steve Whitton maakte twee treffers tegen zijn oude club. Arnold Mühren speelde een be langrijke rol voor Manchester United. Kort na rust trof de Ne derlandse oud-international doe) van de strafschopstip, maar een kwartier voor tijd miste hij van elf meter tegenover doelman Les Sealey van Luton. Arthur Albis- ton pikte de bal echter op en scoorde toch. Ipswich Town ontregelde de ver dediging van Stoke City al in de tweede minuut. Na een schot van de Schotse international George Burley, veranderde George Ber ry de baan van de bal en daar door was zijn doelman kansloos. Door Gates en Wark werd de ruststand 3-0. In de tweede helft scoorden Mariner en Wark nog voor Ipswich Town. Drie andere clubs hielden op de vijfde wedstrijddag aansluiting met de top-drie. Liverpool won in Londen met 2-0 van Arsenal, Aston Villa won thuis met 1-0 van Norwich en Southampton versloeg Sunderland met 2-0. België Beveren heeft in de zesde competi tieronde in de hoogste Belgische voetbalafdeling de voorsprong op de vier naaste belagers ver groot tot drie punten. Beveren won zelf van Lierse en zag Loke ren, Seraing, Club Brugge en An- derlecht een punt inleveren. Ant werp raakte zelfs nog verder achterop door op eigen terrein te verliezen van Cercle Brugge. Beveren toonde zich overigens niet bijzonder geïspireerd tegen Lier- se. Pas na het doelpunt van Kus- to halverwege de eerste helft kre gen de Waaslanders enige greep op de tegenstander. De lijstaan voerder liet het echter bij die ene treffer. Standard Luik had tegen Lokeren wel een veldoverwicht, maar kon dat niet op het scorebord tot uit drukking brengen. Met name Hrubesch, de voormalige top schutter vaR Hamburger SV, faalde opnieuw. De Westduitser is er nog niet in geslaagd raak te schieten of te koppen voor zijn nieuwe werkgever. Larsen be zorgde de bezoekers een voor sprong. Grundel nam de gelijk maker voor zijn rekening. Na de pauze miste Lokeren de winst, omdat Mommens vanaf de straf schopstip tegen de paal schoot. Het duel tussen Seraing en Ander- lecht was af en toe erg pittig, maar vaak ook rommelig. Ander- lecht, met oud-Ajacied Frank Ar- nesen als uitblinker, deed er alles aan om te winnen, maar kwam niet verder dan een overwicht. Oblitas schoot tegen de verhou ding de thuisclub op voorsprong. Verder dan de gelijkmaker kwam het wanhopig knokkende Anderlecht niet. Oude bekenden gaven de overwin ning (3-0) van Gent bij Kortrijk gestalte. De Oostenrijker Welzl trad op als de Gentse regisseur en Aad Koudijzer nam de drie treffers voor zijn rekening. Ant werp was tegen Cercle Brugge bijna onafgebroken in de aanval, doch verzuide te scoren. Bij een van de weinige tegenstoten liet Verheecke zien hoe het wel moest: 0-1. VOETBAL - Olympiakos Piraeus, dat komende woensdag in het toernooi om de Europa Cup I in Amsterdam tegen Ajax speelt, heeft het afgelopen weekeinde in de competitie met 0-1 verloren van Larissa. SURFEN - De 22-jarige John van der Starre is er gisteren in ge slaagd het kanaal tussen Dover en Calais op een surfplank in re cord tempo overgestoken. Hij legde de ruim 32 kilometer af in een tijd van één uur en vier se conden, waarmee hij ruim onder het oude record bleef van Ar- naud de Rosnay, die in in juli 1982 de oversteek in 1.04.34 vol tooide.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 12