Olsen wellicht nog tijdig fit SD T Kuip-koorts bevangt Groningen Van Basten goud waard Utrecht slaat na rust op hol Snelheidssporten eisen drie doden Onzekerheid over Cruijff Han Berger: "We zijn nog geen topploeg" Van 1—4 naar 7—4... Ernst Degner overleden Steun voor toppers Ontslag coaches MAANDAG 12 SEPTEMBER 1983 Spits zorgt voor Ajax-zege CERKRADE (GPD - Geen hosanna maar bittere teleur stelling in stadion De Baandert. Op het moment dat For- tuna Sittard een zeker lijkende overwinning in de knip had, sloeg Ajax koelbloedig toe. Fortuna Sittard had op schromelijke manier verzaakt Ajax op zijn eerste neder- aag in dit seizoen te tracteren. Tot zeven keer toe had de huisploeg gelegenheid zijn voorsprong uit te bouwen; even keer faalden de Limburgse voorwaartsen. Toen de >eurt aan Ajax kwam werd het stil in Sittard. De ploeg an Aad de Mos liet Fortuna zien hoe het wel moest en treek een verdiende overwinning op: 1-2. DEN HAAG (GPD) - Het herstel van Jesper Olsens geblesseerde enkel verloopt dermate voorspoedig dat Ajax-trainer Aad de Mos de Deen aanstaande woensdag voor het Euro pa Cup-duel tegen Olympiakos Piraeus waarschijnlijk in zijn selectie opneemt. „De voet van Olsen wordt morgen ingetaped en ik verwacht dat hij woensdag op de reserve bank zit", liet de Ajax-trainer na afloop van Fortuna Sittard-Ajax weten. fij hebben verzuimd de voor- prong op te voeren en kregen de ekening gepresenteerd", haalde ■'ortuna-trainer Frans Koerver ie gemiste kansen aan. „Komen .vij op 2-0 is de wedstrijd gelo- >en. Die mogelijkheid heeft er luidelijker ingezeten dan de ge- ijkmaker of zelfs de winst van Ajax. De verdienste van onze te genstander was dat Ajax genoeg had aan twee kansen om de pot te beslissen". anvankelijk zag het er naar uit dat het in de eerste helft sfeerlo ze duel helemaal geen treffers op zou leveren. De beide defensies hadden de zaken goed voor el kaar zodat er voor de doelen nau welijks enige actie te bespeuren was. Gevaar moest er komen vanuit de tweede lijn. Daar echter Ronald Koeman en Jan Molby de zuiverheid misten bij hun schoten bleef het werk van doelman Nico Hanssen be perkt tot wat doeltrappen. Zijn collega aan de andere kant werd eveneens nauwelijks beproefd en toen Hans Galjé in actie moest komen was hij kennelijk zo ver kleumd, dat hij nog mistastte ook. Galje herstelde zich echter prima en plukte de kopstoot van Mario Eleveld bekwaam. Kansloos was de Ajax-goalie even later toen Wim Koevermans het hoofd achter de bal zette na een voorzet van Wilbert Suvrijn: 1-0. Aad de Mos: „Geheel tegen de verhouding in kwam Fortuna aan de leiding. Ajax maakte het spel en was beter. We hadden echter problemen met het feit dat Fortuna het middenveld oversloeg. Die lange trappen van achteruit riepen gevaarlijke si tuaties op vooral met deze onbe rekenbare wind". Nog meer problemen kende Ajax na de hervatting. Om meer druk uit te oefenen op de Limburgse veste schoof libero Koeman op naar de middenlinie. Het gewen ste effect bleef echter vooralsnog •uit. Fortuna opgejaagd door de Juist voor de schietgrage voeten van Mario Eleveld, kopt Marco van Basten de bal in de richting van het vijandelijke doel. (Foto anp» sterke rugwind doorbrak her haalde malen de laatste lijn van de landskampioen. De positie wisseling van Molby en Koeman bleek de rust in de Ajax-defensie niet ten goede te komen. De be sluiteloosheid van de Fortuna- voorwaartsen en het goede kee perswerk van Galje voorkwamen een grotere Ajax-achterstand. Toen de storm bij de gastheren ge luwd was, kreeg Marco van Bas ten het op zijn heupen. Eerst strandde hij met een schot van dichtbij op de vuisten van Hans sen. Even later plaatste hij met een mooie kopstoot Ronald Koe man in een ideale positie. De ex- Groninger maakte geen fout. De winnende treffer was wederom een co-productie van het duo Van Basten-Koeman. De inmid dels weer naar de liberostek ver huisde Koeman bereikte met een lange haal Marco van Basten. De ze zette met twee bewegingen het centrum van de Fortuna-de- fensie voor aap en scoorde be heerst. „Grote klasse wat Van Basten liet zien", complimenteerde Aad de Mos. „Als je op die manier scoort bewijs je een echte spits te zijn. Onze winst was dikverdiend", vervolgde De Mos. „Fortuna maakte de tactische blunder door Koevermans uit de midden linie te halen. Daarnaast liep ver dediger Maessen vaker in de spits te voetballen dan op de plek waar hij behoort te staan. Dit stelde ons in de gelegenheid om de bal in de middenlinie goed rond te laten gaan. Daar werden we niet meer gestoord en konden rustig bouwen aan onze aanval len. Ik ben tevreden over de ploeg. Alleen de derde gele kaart die Dick Schoenaker te zien kreeg was een tegenvaller. Nu zal ik hem tegen Feyenoord moeten Ajax zal tegen de Grieken vermoe delijk in dezelfde opstelling aan treden als in het competitietref- fen tegen Fortuna Sittard. De Mos: „Ik ben tevreden over de ploeg en denk niet dat er met het oog op de Europa Cup-wedstrijd tegen Piraeus al te veel zal veran deren". De Mos sluit echter de mogelijkheid niet uit dat Edo Ophof, tegen Fortuna buiten de basis gehouden, tegen Olympia kos wel vanaf het begin van de partij zal zijn. De Ajax-trainer, die ook weer kan beschikken over Frank Rijkaard (hij verving gisteren Keje Molenaar maar start woensdag vermoedelijk op nieuw als wisselspeler) wil Olympiakos-middenvelder Her- bert Neumann (ex-FC Koln) on- der speciale bewaking stellen. Edo Ophof lijkt daarvoor de meest geschikte speler. Cruijff Vandaag wordt bekeken of Johan Cruijff met Feyenoord mee kan spelen in de UEFA Cup-wed strijd tegen Saint Mirren woens dagavond in Glasgow. Cruijff kwam gisteren in onzachte aan raking met voorstopper Walter Waalderbos van FC Groningen. Bij die charge werd een zenuw geraakt. Feyenoord verschijnt bij Saint Mirren in ieder geval met de voor de nationale compe titie geschorste Ivan Nielsen in de basis. Wie voor hem plaats zal moeten maken is nog onduide lijk, „maar dat Nielsen speelt is zeker", aldus Feyenoord-trainer Thijs Libregts. „fk heb hem no dig als breker. Bovendien heeft hij een goede inzet en dat zullen we daar hard nodig hebben". Koeman Bij FC Groningen, dat woensdag avond in Madrid moet aantreden tegen Atletico Madrid bestaan grote twijfels over de inzetbaar- ROTTERDAM - Kennelijk aangestoken door een aanval van Kuip-koorts deed FC Gro ningen gisteren in de wedstrijd tegen Feyenoord een stapje terug. Waar de thuisclub uitblonk in poverheid, schrok de (nog?) niet volwassen noordelijke FC terug voor de entourage van het Rotterdamse stadion, in weerwil van de moesson toch nog gevuld met 25.889 voetbalverslaafden. „We zijn dus nog geen topploeg", vond trainer Han Berger in het 2-0 verlies een bevestiging van wat hij in tegenstelling tot bijvoorbeeld zijn overambitieuze voorzitter Renze de Vries allang wist. Feyenoord-FC Groningen, van daag de dag op papier een top per, gaf eens te meer aan dat het Nederlandse voetbal dit jaar op het Europese podium is overver tegenwoordigd. In de generale repetitie voor het UEFA Cup- avontuur van woensdagavond zette FC Groningen zichzelf te kijk als een typische thuisploeg, buiten het vertrouwde Ooster park blijkbaar niet opgewassen tegen tegenslagen. „FC Gronin gen stelde eigenlijk niet veel voor", meende naderhand André Stafleu, waarbij hij gemakshalve vergat zijn eigen ploeg eenzelfde waardeoordeel toe te kennen als de UEFA Cuptegenstrever van Atletico Madrid. Net terug van een met Willem van Hanegem ondernomen Schotse spionagereis („Saint Mirren speelt lange-halen-gauw-thuis- voetbal, typisch Brits dus, de ploeg is vergelijkbaar met een UTRECHT (ANP) - Soms smaakt een ordinaire zak patat-met beter dan een toastje zalm. In de Galgenwaard kregen FC Utrecht en Excelsior van de 8000 toeschouwers voor de 7-4 een staande ovatie. Het scoreverloop heerste zo nadrukkelijk over de tekortkomingen in de beide elftallen, dat het uiterma te matige voetbal plotseling mooi en de plichtmatige ontmoe ting in de marge van de eredivisie een spekstakelstuk van de eerste orde werd. Bij de ruststand van 4-1 voor Excelsior grepen verschillende Rotterdamse bestuursleden naar hun jas om alvast oude kran ten op te halen voor de uitbetaling van een extra overwin ningspremie. Ze konden binnen twintig minuten teruggeroe pen worden. FC Utrecht onderging bij de thee in de pauze een gedaanteverwisseling. De thuisclub kon ineens wel agressief spelen. De ploeg begon in hoog tempo en onvermoeibaar aan een groot offensief. Het nette Excelsior had nauwelijks ver weer meer en kreeg, tot woede van trainer Jacobs die deze sof voelde aankomen en ervoor had gewaarschuwd, een grote ne derlaag te verwerken. Dat was ook waar 'de spelers van FC Utrecht voor het begin vanuit waren gegaan. Niet vermoedend, dat Excelsior ook in uitwedstrijden scoort als daar een kans voor is, werd eenvou digweg vergeten te verdedigen. Heel Utrecht viel aan en stond binnen vijf minuten op 0-1 door Van Goozen. De irritatie bij Utrecht verdween toen Rietveld direct gelijkmaakte. Zo bleef achterin de deur wijd openstaan. De Rotterdammers kregen vrije doortocht en scoorden bekwaam. De manier waarop Van Tour met een vrije schop de nationale reserve-doelman Van Ede kleineerde was tekenend voor de loomheid bij FC Utrecht. Loom was na de pauze ineens niemand meer. Hughes verklaarde later verrast te zijn door de 'geen-paniek-houding' van zijn spelers bij de achterstand van 1-4. Van Kelle, de doelman van Excelsior, droeg het zijne bij tot de vlotte doelpuntcnproduktie. Hij had geen bal vast, zodat in valler Wouters, Van de Lem en Van Veen in de rebound de stand tot 4-4 omzetten. Het bewerkstelligen van de overwin ning was in feite een formaliteit. Het aangeslagen Exelsior wachtte geduldig op de knock-out, die door Rietveld werd uit gedeeld. Missschicn was alles anders gelopen als jeugdinter- national Snoei bij 1-4 en 2-4 niet twee grote kansen, als voor de rust, had gemist. elftal uit de staart van de eredivi sie"), bracht zijn oefen meester Thijs Libregts wel de veerkracht op de feilen van zijn keuze-elf op te sommen. „De omschakeling naar aanvallend voetbal blijkt een langdurig proces. Ook nu was er weer weinig beweging". Euvel Dat euvel leek Feyenoord in de eerst helft op te gaan breken, om dat FC Groningen toen nog trek jes vertoonde van de in het Oos terpark zo dikwijls geëtaleerde flair. „We hebben in die periode meer kansen gehad dan Feye noord", haalde later Han Berger met spijt de 31e minuut voor de geest. Na een draaiende voorzet van het patent-Bud Broeken bot sten Waalderbos en Jans in hun ijver te scoren toen tegen elkaar op, waarna Feyenoord-doelman Joop Hiele de daaropvolgend in zet van Erwin Koeman de door tocht naar het doel belette. Broe ken: „Dat was voor ons de kans. Hadden we die benut dan zou Feyenoord het nog moeilijk heb ben gekregen. Nu kwamen zij vlak voor rust op 1-0, een erg be langrijk moment". Johan Cruijff die daarvoor weinig genoegen aan deze ontmoeting had beleefd, nauwelijks in het stuk was voorgekomen door de speciale bewaking van Jan van Dijk en bovendien geblesseerd v/as geraakt na een uit de hand gelopen tackle van Waalderbos, stond wel aan de basis van die openingsgoal. Na zijn hoekschop dwong Hoekstra de op de lijn staande Groninger Keukens tot een redding, die evenwel weinig soelaas bood omdat de dikwijls opkomende libero Duut alsnog raak mikte. Positief In het bezit van een aandeel in die openingsgoal sloot Cruijff een sombere voetbalmiddag toch nog enigszins positief af. Aan de creditzijde van zijn balans stond evenwel de scheenbeenblessure die hem wellicht weerhoudt van deelname aan het duel met Saint Mirren. „Waalderbos raakte me vol", sipte Cruijff, die eerder al de nodige inkomsten had moe ten derven. Vooraf was Feyenoord-Groningen geopteerd voor 30.000 toeschou wers. Cruijff had zijn collega's toegezegd op gebak te zullen trakteren als dat aantal ook ge haald zou worden. Maar in werkelijkheid trotseerden „slechts" 25.889 personen de hoosbuien. „Dat er minder men sen zijn gekomen, maakt me niet zoveel uit", gaf Cruijff prijs. De Vinkevener moet zich even heb ben gerealiseerd dat er heel wat volksstammen zouden tekenen voor een salaris van dik 19.000 gulden, verdiend in een tijdbe stek van drie kwartier. Met Jeliazkov als zijn vervanger hadden de Rotterdammers, bij wie Van de Korput zwak voor de dag kwam, weinig moeite het „verlegen" FC Groningen in toom te houden. „We hadden wel een optisch overwicht, maar dat zette geen zoden aan de dijk", al dus Berger, die zijn aanvoerder Hiddink zag bekeurd en de ge blesseerde Erwin Koeman had moeten inwisselen voor Anne Mulder. Een schitterende eenmansactie van André Hoekstra verschafte Feyenoord de zekerheid van twee winstpunten. „Want de vlam was bij ons toen uit", gaf SANTA CRUZ (SID) - De West duitser Ernst Degner, in 1962 de eerste wereldkampioen in de toen nieuwe 50 cc-klasse, is za terdag in zijn huis op Tenerife dood aangetroffen. Degner, 51 jaar, is een natuurlijke dood ge storven. In 1965 trad Degner terug uit de ac tieve sport en werd technisch medewerker van Suzuki, het merk waarvoor hij als eerste de 50 cc-wereldtitel veroverde. Han Berger zich over. De uitblin kende Pierre Vermeulen zag op de valreep nog een doelpoging door doelman Schellekens verij deld, niemand overigens die daar aan Rotterdamse zijde om maal de. Thijs Libregts: „Dat we Gro ningen hebben verslagen is goed (Foto ANP) voor het zelfvertrouwen, ook al met het oog op de wedstrijden te gen Saint Mirren en Ajax. Uitein delijk was Groningen onze eerste sterke tegenstander". Maar dan wel een gehinderd door Kuip-koorts... GERARD VAN PUTTEN WEST-BERLIJN (DPA) - De wedstrijd om het Westduitse kampioenschap motorboot- sport heeft gisteren in Berlijn het leven van een deelnemer geëist. De 55-jarige Karïheinz Kahl miste in kansrijke posi tie een boei en werd door de middelpuntvliedende kracht uit de boot geslingerd. Door redders werd Kahl naar een ziekenhuis gebracht, waar artsen hartstilstand consta teerden. De wedstrijden wer den onmiddellijk gestopt. Bij de negentiende Adac- bergklim in Neuffen (West- Duitsland) is gisteren een au to in het publiek beland. Een negenjarig meisje kwam om het leven, zes toeschouwers werden gewond. De toe schouwers zaten op een bankje naast de baan. Twee reddingshelikopters werden bij de berging ingezet. Vol gens een woordvoerder van de politie is de bergklim on middellijk na het ongeval af gelast. Het 4,2 kilometer lange trgject voor de bergklim op de Alb- trauf-berg tussen Neuffen en Hülben geldt als een van de snelste in Europa. Voorde ra ce waren meer dan 360 auto's en motoren ingeschreven. De Oostenrijker Bernhard Schuier is zaterdag tijdens een training voor een motor race op de Oostenrijkring bij Elftweg om het leven geko men. De 26-jarige coureur verloor, volgens verklaringen van ooggetuigen, in een bocht de controle over zijn machine. Schuier vloog dwars door de afzetting. Hij overleed nadat hij met een vliegtuig naar een ziekenhuis was vervoerd. heid van Erwin Koeman. Koe man maakte gisteren het einde van de wedstrijd tegen Feye noord niet mee, omdat, zo ver klaarde hij naderhand, hij op nieuw last kreeg van een oude blessure, opgelopen tijdens een oefenwedstrijd tegen SC Cam- buur. „Dat was in de voorberei dingsperiode. Ik werd toen vol op de buitenkant van mijn lin kervoet geraakt. Sindsdien heb ik geen wedstrijd meer fatsoen lijk kunnen spelen". Koeman heeft gisteravond in het Gronin ger ziekenhuis een roentgenfoto van de voet laten maken. Bij zijn aankomst in Madrid staat FC Groningen vandaag overi gens kritiek te wachten van Atle- tico's manager Rodriguez, die veertien dagen vergeefs heeft zit ten wachten op video-banden met twee complete wedstrijden van de Groningers. Trainer Han Berger heeft al wel enige tijd de beschikking over video-beelden van Atletico, maar tegen de af spraken in heeft FC Groningen niet meteen banden van zichzelf naar Madrid gestuurd. Landsbergen PSV zal woensdagavond in de eer ste Europese bekerontmoeting thuis tegen Ferencvaros niet kunnen beschikken over Rob Landsbergen. De rijzige verdedi ger raakte zaterdagavond tegen PEC Zwolle vijf minuten voor rust in een botsing met Michel Valke ernstig geblesseerd. Naast een flinke hoofdwond wees on derzoek in een Zwols ziekenhuis uit dat Landsbergen aan dë bot sing met Valke een hersenschud ding heeft overgehouden. Onze kerheid heerst daarnaast over het meespelen van Pim Does burg. De doelman ontbrak zater dagavond bij PSV nadat hij vrij dag met rugklachten de training het verlaten. De beenblessure die Piet Wildschut aan het duel met PEC Zwolle overhield, werd in de rust gehecht en brengt zijn meespelen tegen Ferencvaros niet in gevaar. Bij de twee overige Nederlandse vertegenwoordigers in het EC- voetbal (Sparta en NEC) kent men geen blessurezorgen voor de (thuis)wedstrijd tegen respec tievelijk Coloraine en Brann Ber gen, dat gisteren onder toeziend oog van assistent-trainer Leo Beerendonk van NEC overigens nogal verrassend met 4-2 won van de koploper in de Noorse competitie Valerengen. ARNHEM (GPD) - Het Nederlands Olympisch Comité en de Neder landse Sportfederatie (NSF) heb ben de handen ineen geslagen om de nationale topsport beter te kunnen ondersteunen. Beide or ganisaties hebben een plan uit gewerkt dat moet leiden tot het vormen van een financieel fonds ten behoeve van de topsporters. Donderdag zullen het NOC en de NSF naar buiten brengen hoe de plannen er precies uitzien. Hoe wel beide organisaties hun stil zwijgen bewaren, heeft het er al le schijn van dat ook Nederland in navolging van bijvoorbeeld West-Duitsland en Zwitserland een soort „sporthilfe" krijgt, die daar voor een belangrijk deel op steun vanuit het bedrijfsleven draait alsmede op publieke lote rij-acties. Vanuit deze vorm van fondswer ving krijgen in West-Duitsland de topsporters al jarenlang finan ciële ondersteuning die hen in staat stelt het bedrijven van top sport en het maatschappelijk functioneren of de voorbereiding daarop zo goed mogelijk te com bineren. MOSKOU (Reuter) Zes atletiek- coaches van de Sowjet-Unie zijn ontslagen wegens dc minder goede resultaten tijdens de we reldtitelstrijd en de finale om de Europacup. Dat blijkt uit een be richt in het blad Sovjetski sport. Ook zouden zeven atleten uit de nationale ploeg zijn verwijderd wegens, wat het blad noemt "morele overtredingen jegens de sportdiscipline".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11