en C Aanval rebellen op luchthaven van Nicaragua Doden en arrestaties op vijfde protestdag Chili Weinberger wil betere militaire samenwerking met Midden-Amerika Vliegers 12 landen willen een boycot Gesprek STAAT DER NEDERLANDEN 9LENING 1983 PER 1989/1993 Verbod abortus in Ierse grondwet VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1983 TEGUCIGALPA (Reuter/UPI) - De Amerikaanse minister van defensie, Casper Weinberger, heeft gisteren in Honduras opge roepen tot nauwere militaire sa menwerking tussen conservatie ve staten in Midden-Amerika om het hoofd te bieden aan de „com munistische dreiging". Weinber ger deed de oproep aan het eind van zijn reis naar Panama, El Sal vador en Honduras. Als voorbeeld van militaire samen werking noemde de Amerikaan se minister het nieuwe oplei dingscentrum in het Hondurese Puerto Castillo, waar militairen uit El Salvador worden getraind. „Dit militaire opleidingscen trum, dat een centraal element vormt in onze pogingen veilig- Buitenland heid en stabiliteit in Midden- Amerika te herstellen, is be schikbaar voor alle naties in de regio", aldus Weinberger bij zijn bezoek aan het centrum. Wein berger was vergezeld van de Hondurese stafchef, generaal Gustavo Alvarez. Generaal Alvarez pleitte er voor de Centraalamerikaanse defensie raad (Condeca) nieuw leven in blazen om alle legers van de re gio te verenigen in wat hij noem de de strijd tegen een marxix- tisch-leninistische minderheid. Alvarez noemde herstel van de Condeca daarvoor „noodzakelijk en urgent". De generaal verklaar de tegenover het persbureau Reuter dat besprekingen over het doen herleven van het Mid- denamerikaanse defensiepact al zijn begonnen en dat resultaten binnen enkele maanden duide lijk zullen zijn. De Amerikaanse generaal Paul Gorman, hoofd van het in Panama gestationeer de Amerikaanse zuidelijke com mando, zei dat het plan op „ster ke steun" van de VS kan reke nen. Eventuele herleving van de Conde ca wordt vooral in Nacaragua ge zien als een grote bedreiging. De Sandinistische regering heeft steeds gezegd dat het nieuw le ven inblazen van een regionale militaire organisatie, zoals de Middenamerikaanse defensie raad, een vijandige daad zou zijn, welke erop is gericht de druk op Nicaragua te vergroten. Pogingen een Middenamerikaanse defensiepact op te zetten kwa men afgelopen maand al aan het licht na de coup in Guatemala, waar een nieuwe militaire rege ring nauwere banden met de VS wil. Sinds de coup hebben de le gerleiders van Guatemala, El Salvador en Honduras openlijk gepleit voor een defensiepact. Minister Gromiko (links) en zijn Amerikaanse ambtgenoot Shultz rechts) spraken gisteren twee uur met elkaar. Het gesprek bracht een nog grotere verwijdering tussen de standpunten van Oost en West. keersvliegtuigen niet weer be schoten zullen worden. Andere landen waar vliegers zich voor een boycot hebben uitge sproken zijn Noorwegen, Zwe den, Denemarken, West-Duits- land, Frankrijk, Italië, Zwitser land, België en Luxemburg. Over de manier van boycotten zijn de meningen nogal verschil lend. De Zwitserse vliegers heb ben toestemming van hun rege ring nodig, maar de regering in Bern is bevreesd dat een tijdelij ke boycot zal leiden tot verlies van de moeizaam verworven lan dingsrechten voor Swissair. In Madrid verklaarde de Westduit- se minister van buitenlandse za ken Genscher meer voor een boycot - door Lufthansa-vliegers - van twee weken te voelen, me de in afwachting van de uitkom sten van het ICAO-spoedberaad op 15 september in Montreal. Ita liaanse vliegers willen zondag beginnen met een 60 dagen du rende boycot. Franse vliegers wilden evenals de Britten gisteren al met een 60 da gen durende boycot beginnen, tenzij de Franse regering een „in ternationaal initiatief' zou ne men om herhaling te voorko men. Volgens Air France gaan de vluchten op de Sowjet-Unie nor maal door. Van de Franse boycot zullen uitgesloten worden de vluchten van Parijs over Moskou naar Tokio, te meer omdat in Moskou opnieuw getankt moet worden. Vliegers, luchtvaartdirecties en di plomaten van verschillende lan den richten enige hoop op het spoedberaad waartoe de ICAO, de internationale burgerlucht vaart organisatie, heeft besloten. De Sowjet-Unie is vertegenwoor digd in de ICAO, de luchtvaartaf deling van de Verenigde Naties. Doel van deze bijeenkomst is, in- MADRID, NEW YORK, DE besloten de druk op de So neerschieten, vorige week sisch grondgebied. De aan! van buitenlandse zaken SI gekregen van zijn Russiscl De landen van de Europese Ge meenschap en de andere NAVO- landen waren het gisteravond laat nog niet eens over gezame- lijk te nemen stappen tegen Mos kou. Zowel in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in New York als bij de ministersconfe rentie ter afsluiting van de Ver volgconferentie voor Vrede en Veiligheid in Europa te Madrid heeft gisteravond en vannacht druk overleg plaatsgevonden tussen de westerse bondgenoten onderling over een gemeen schappelijk standpunt. Dieptepunt vormde gistermiddag de langverwachte ontmoeting tussen Shultz en Gromiko. Na af- loop van de twee uur durende besprekingen (een uur langer 3 dan verwacht) wilde Groniiko geen mededelingen doen. Het Russische persbureau Tass heeft evenwel na afloop van het onder houd bekend gemaakt dat Gro miko het „sturen van het Zuid koreaanse toestel in het Russisch luchtruim" een „ernstige provo catie" heeft genoemd. Gromiko zou gesproken hebben over mis dadig gedrag. "Belachelijk" Shultz noemde de verklaringen van Gromiko over het neerhalen van het vliegtuig met 269 men sen aan boord „belachelijk" en „volledig onaanvaardbaar". Vol gens de Amerikaanse minister waren de Russische antwoorden „nog erger" dan de openbare uit spraken van Gromiko in een re de in Madrid van een dag eerder. Volgens de Nederlandse minister Van den Broek (buitenlandse za ken), die gistermiddag in Madrid de ministersbijeenkomst van de veiligheidsconferentie toesprak, toont „het neerhalen van een Zuidkoreaans verkeersvliegtuig door de Sowjet-Unie eens te meer aan dat om de ontspanning tussen Oost en West te bevorde ren, daden en niet alleen woor den nodig zijn". De bewindsman veroordeelde het incident en zei Niet gek, maar wel 35 jaar in gesticht LIVERPOOL (UPI) - In Enge land mag een man die 35 jaar in verschillende psychiatri sche inrichtingen heeft door gebracht, worden vrijgelaten nadat was geconstateerd dat hij nooit geestesziek is ge weest. "Ik wilde eruit voordat ik dood ga", verklaarde de 51-jarige Peter Wilson nadat een tribu naal zijn vrijlating had gelast, hangende een regeling om zijn terugkeer in het gewone leven mogelijk te maken. Op 15-jarige leeftijd liep Wilson -Gromiko di r HAAG (GPD) - De Amerik, ^et-Unie nog verder op te vc ionderdag, van een Zuidkore mdiging kwam enkele uren n, ïltz in Madrid een „belacheli, 5 ambtsgenoot Gromyko ove: verder te hopen dat dit het verbe teren van de betrekkingen niet in de weg zal staan. De Franse president Mitterrand zal vandaag in Parijs overigens wel een ontmoeting hebben met Gro miko. De Russische minister van buitenlandse zaken zou aanvan kelijk eerder deze week een be zoek aan de Franse hoofdstad brengen, maar gezien de gespan nen situatie werd uitstel beter geacht. Gromiko zal nu op de te rugreis vanuit Madrid enkele uren Parijs aandoen. Er staat ook een onderhoud met premier Mauroy en minister van buiten landse zaken Cheysson op het programma. In Parijse regerings kringen werd verklaard dat te genover Gromiko de Franse asf- schuw van het gebeurde met de Koreaanse Boeing zal worden geuit. Voorts zal gesproken wor den over ontwapeningsvraag stukken. Raketproef Een woordvoerder van het Witte Huis achtte het mogelijk dat de Russen op het moment dat de Zuidkoreaanse Boeing in het Sowjet-luchtruim terecht kwam een belangrijke raketproef wil den nemen. Dat zou ook de re- .9 mse president Reagan heeft ?ren naar aanleiding van het anse Boeing 747 boven Rus dat de Amerikaanse minister te" verklaring zei te hebben het gebeurde. den zijn geweest waarom op on geveer hetzelfde moment een Amerikaans verkenningstoestel in de buurt was. De Amerikanen maken geregeld dergelijke vluchten, aldus de woordvoer der, om te controleren of de Sow jet-Unie zich houdt aan het ver drag over beperking van strategi sche wapens (Salt-2, dat niet offi cieel is geratificeerd maar waar aan de VS en de Sowjet-Unie zich wel gebonden achten). Het Russische persbureau Tass maakte gisteren bekend dat de Sowjet-Unie ook in de toekomst ongeautoriseerde vluchten in het Sowjet-luchtruim zal 'onderbre ken'. In Genève zijn de onderhandelin gen tussen de VS en de Sowjet- Unie over vermindering c.q. niet plaatsen van nucleaire middel- lange-afstandsraketten gisteren voortgezet. Hoewel Sowjet-on- derhandelaar Kwitsinsky eerder verklaarde dat de kwestie rond het Koreaanse vliegtuig geen ef fect zal hebben op de onderhan delingen, wordt aangenomen dat het incident de vooruitzichten op een overeenkomst wel degelijk heeft verkleind. VS-onderhande- laar Paul Nitze heeft zich al in die richting uitgelaten. SCHIPHOL (GPD) - Verkeersvlie gers van elf Europese landen als mede van Australië willen voor perioden van twee weken tot twee maanden geen vluchten uit voeren op de Sowjet-Unie, als vergelding voor het neerschieten van de Zuidkoreaanse Boeing- 747 met 269 inzittenden op 1 sep tember. British Airways heeft het besluit van zijn vliegers al overgenomen en heeft gisteren zijn voorlopig laatste vliegtuig naar Moskou laten vertrekken. De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers zou vandaag een besluit nemen over een boy cot van Nederlandse vluchten, aldus voorzitter Tjeerd Duurs- ma. Leidraad voor de Nederland se vliegers was de mate waarin de oproep van de internationale vliegersorganisatie Ifalpa, om de Sowjet-Unie 60 dagen lang te boycotten, gehoor zou vinden bij vliegers in andere landen. Duurs- ma zei de steun nu voldoende te achten. Anders dan de Britse vliegers, voor wie volgens Duursma de boycot een doel is om te vergelden, ziet de VNV het als middel om van de Sowjet-Unie garanties af te dwingen dat verdwaalde ver der hen ook zwangere vrouwen. De Moedjahedien schat het aan tal sinds 20 juni 1981 geëxecu teerde mensen in totaal op 30.000. MANAGUA (AFP) - Een klein vliegtuig dat gisteren probeerde de internationale luchthaven van Managua te bombarderen is door Nicaraguaans luchtafweer neer geschoten. Het vliegtuig kwam daarbij op de verkeerstoren te recht waardoor brand ontstond. Teminste twee personen zouden om het leven zijn gekomen, zo verluidde het uit bronnen bij de Nicaraguaanse luchthaven Agos- to Sandino. Voordat het vlieg tuigje werd neergeschoten wer den vier bomexplosies gehoord. Politie en veiligheidsdiensten sloten de omgeving van het vliegveld af en verhinderden journalisten en reizigers de toe gang. Op het moment van de ex plosies waren reizigers voor de eerste vluchten bezig met het vervullen van hun formaliteiten. De plaatsvervangend minister van binnenlandse zaken, Luis Car rion, zei tegen verslaggevers dat het vliegtuigje een Cessna was dat uit Costa Rica kwam en twee raketten had afgevuurd op de Kapsis en Berlind hebben twee br door de twee regeringen en gaan c Griekenland. Deze brieven en de en het Engels zijn gisteren tegei Washington. militaire luchtmachtbasis die. naast het vliegveld ligt. Gebou wen en enkele vliegtuigen zou den schade hebben opgelopen. Carrion zei dat de twee piloten van het vliegtuigje op slag dood wa ren nadat het was neergescho ten. Documenten die tussen de wrakstukken werden gevonden toonden aan dat het ging om Au- gustin Roman, een vormalig pi loot van de Nicaraguaanse lucht vaartmaatschappij „Aeronica", en Sebastiaan Muller, een des- serteur uit de Sandinistische luchtmacht (Fas). Het Rode Kruis liet weten dat ver scheidene mensen gewond wa ren geraakt bij de eerste lucht aanval sinds het eind van de bur geroorlog tegen de rechtse dicta tor Anastasio Somoza in juli 1979. De anti-sandinistische „revolutio naire democratische alliantie" (Arde), die vanuit Costa Rica opereert, heeft laten weten ver antwoordelijk te zijn voor de aanval in Nacaragua. ternationaal tot betere afspraken te komen, zodat niet nog eens een verkeersvliegtuig met mili tair geweld wordt neergehaald. De kans dat de Russen in dit op zicht zullen meewerken lijkt ech ter klein. In Tokio is bekend geworden dat Russen in de Japanse zee wrak stukken van het neergehaalde vliegtuig hebben aangetroffen. Zij zouden zijn gevonden op vier plaatsen ten noordwesten van het eilandje Moneron, ten westen van Sachalin. Dat komt overeen met een bevinding van een Ame rikaans verkenningsvliegtuig, dat op die plaats, maar buiten de Russische territoriale wateren, een oranje voorwerp had geregi streerd. Japanse bergingsploegen zijn tot nu toe niet in het betrokken ge bied toegelaten. De Sowjets zou den dat „op het ogenblik niet noodzakelijk" hebben genoemd. Vijf Sowjet-schepen zijn binnen de territoriale wateren aan het zoeken, terwijl in de internatio nale wateren op het ogenblik ne gentien Japanse, Amerikaanse en Koreaanse schepen alsmede een groot aantal Amerikaanse vliegtuigen naar wrakstukken speuren. ?n ondertekend die zijn gestuurd de Amerikaane militaire hulp aan sten van het akkoord in het Grieks ertijd gepubliceerd in Athene en weg Vdii nuia. iiij aiai ccu fiets en pleegde een inbraak in een strandtent. Toen hij daarvoor was gepakt, raakte hij in handen van psychiaters die hem lieten opsluiten. Wilson dankt zijn vrijlating aan de advocaat Peter Edwards, vice-voorzitter van een orga nisatie in Liverpool die ijvert voor de rechten van geestes zieken. Volgens hem was Wil son ten tijde van de jaren ge leden begane misdrijven een "volkomen normale, maar niet erg intelligente jongen". "Toen hij eenmaal was opge nomen, belandde hij in een nachtmerrie waar hij niet meer uit kon komen. Hoe meer hij tegen het systeem vocht, des te meer raakte de autoriteiten ervan overtuigd dat hij moest worden vastge houden". Die overtuiging werd versterkt doordat Wil son enkele malen ruiten in gooide. Wilson die lezen noch schrijven kan, gaat een lange periode van aanpassing tegemoet. Het is de bedoeling dat hij wordt opgevangen in Devon waaruit hij afkomstig is. SANTIAGO (AFP/Reuter/UPI/DPA) - Tijdens de vijf de nationale protestdag tegen het militaire bewind in Chili zijn twee personen gedood, meer dan veer tig gewond en honderden gearresteerd. Dat is ver nomen uit officiële bronnen van Santiago. Aan de oproep tot protest door de verenigde oppositie is assaal gehoor gegeven. Op veel plaatsen kwam het tot felle botsingen tussen demonstranten en de poli tie. Een dode viel in de havenstad Valparaiso waar een vrouw door een politiekogel werd getroffen. In de hoofdstad van Santiago werd een jongeman door een kogel geraakt.^Volgens de officiële cijfers zijn donderdag 235 personen gearresteerd. Velen zou den later weer zijn vrijgelaten. Een onafhankelijk radiostation sprak van 600 arrestaties. De nationale protcstdag, georganiseerd door de De mocratische Alliantie en gesteund door de vakbon den, was rustig begonnen, maar de spanning nam toe toen de paramilitaire politie, die met bussen naar het centrum van Santiago werd aangevoerd, een bijeenkomst verbood op de Plaza Italia, dichtbij ADVERTENTIE de boulevard Alameda. Honderden demonstranten, onder wie veel jongeren, gingen vandaar naar het paleis van justitie en het presidentieel paleis. Om standers, onder wie veel vrouwen van middelbare leeftijd, sloten zich bij de manifestatie aan. De beto gers schreeuwden leuzen tegen generaal Pinochet, zoals "hij zal vallen, hij zal vallen". De politie maak te gebruik van waterkanonnen, traangas en gum miknuppels om de menigte te verspreiden. Onder de betogers was ook Gabriel Valdes, leider van de Democratische Alliantie waarin oppositiegroeperin gen zich hebben verenigd. Ook in andere steden in Chili is massaal gedemon streerd. In Concepcion gingen zeker 5000 mensen de straat op om democratie te eisen. Het openbaar vervoer werd overeenkomstig de oproep van de op positie geboycot. In Valparaiso hielden tudenen een manifestatie. Onder de arrestanten was volgens de radio de voorma lige voorziter van de Senaat, de Christen-democraat Patricio Aylwin. Het ministerie van binnenlandse zaken sprak de arrestatie later tegen. bedrag open bedrag koers wordt na de inschrijving op 13 september vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 oktober aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 15 oktober 1989 af inschrijving 13 september a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 17 oktober 1983 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Volk stemt met twee tegen één voor amendement DUBLIN (Rtr) De Ieren hebben met een meerderheid van 2 tegen 1 gestemd vóór opneming van een omstreden anti-abortusa mendement in de grondwet. Dit is gisteren duidelijk geworden uit de eerste uitslagen van de desbetreffende volksraadple ging. Overigens is maar ongeveer de helft van het aantal kiesge rechtigden komen opdagen. De eerste uitslagen van de 41 stem lokalen bevestigden wat opinie peilingen in de voorafgaande tijd hadden voorspeld: dat het amen dement de grondwet gemakke lijk zou halen. Wel zullen de ini tiatiefnemers er teleurgesteld over zijn dat het electoraat zo slecht is opgekomen. Hun opzet was het verbod om abortus te plegen op te nemen in de grond wet en zo buiten het bereik te De grootste Iraanse oppositiebe weging Moedjahedien Chalk heeft gisteren een lijst gepubli ceerd met de namen van 7.764 mensen die in Iran zijn geëxecu teerd. Volgens het hoofdkwar tier van de beweging in Parijs zouden 3.671 van hen in het ge heim zijn geëxecuteerd. Bij 13 percent van de terechtstel lingen ging het om vrouwen, on- plaatsen van de rechtsspraak en te voorkomen dat Ierland de weg zou opgaan van zoveel landen waar abortus is gelegaliseerd. Critici van het amendement had den gezegd dat dit niet nodig was omdat abortus al illegaal is en dat het gevaarlijk was omdat het volgens een aantal dokters het le ven van een aanstaande moeder in gevaar kon brengen. Verder hadden de tegenstanders aangevoerd dat het niet het pro bleem oploste van de enkele dui zenden Ierse vrouwen die elk jaar naar Engeland reizen, waar abortus legaal is, om hun onge wenste zwangerschap af te bre ken. Nogal wat commentatoren zien in de slechte opkomst op één na de slechtste uit de Ierse geschie denis - een weerspiegeling van brede lusteloosheid en onzeker heid onder het kiezersvolk. In een verklaring zei een woord voerster van de georganiseerde tegenstanders van het opnemen van het amendement in de grondwet, Ann O'Donnel: "Het feit dat maar ongeveer 50 pro cent van het Ierse volk vandaag heeft gestemd duidt op een groot gevoel van ongeïnteresseerdheid in en afkeer van het houden van dit verdeeldheid zaaiende en on nodige referendum". Griekenland en VS tekenen akkoord militaire bases ATHENE (AFP) Griekenland en de Verenigde Staten hebben gister avond het akkoord getekend over het gebruik van Griekse militaire bases door het Amerikaanse leger. Dit is officieel in de Griekse hoofd stad bekendgemaakt. De overeenkomst is getekend door de Griekse staatssecretaris van bui tenlandse zaken, Yannis Kapsis, en de Amerikaanse zaakgelastigde in Griekenland, Alan Berlind, bij afwezigheid van de Amerikaanse am bassadeur, Monteagle Stearns. het centrum van Santiago v (Foto ANP/U PI)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9