OnbegonnenM w!ÖTji Raadsleden: schaf sollicitatieplicht maar helemaal af J Rembrandtbrug: slag tussen zeerobben en witte boorden BROM (FIETSERS) AFSTAPPEN Leidenaars solidair met Chüeens volk Brandweer ruim tien minuten vast in verkeer Meer geld voor maaltijd voorziening bejaarden Solliciteren is vaak zinloos9 Pijpen voor verwarming Leiden Twee maanden lang is het "onbe gonnen werk" in deze stad on beschreven gebleven. Van he den af zal de rubriek weer kuis doch krachtig elke vrijdag pre sent zijn. Het was me overigens het zomer- tje wel in Leiden. Een fors, op tal van vitale plekken opgebro ken stad. En alles tegelijk, dat schijnt nóóit te vermijden te zijn. En ze zeggen voortdurend dat je met een computer de gek ste dingen kunt regelen. De gekste ja, kennelijk niet de ge woonste. Merkwaardige slalommen waren (zijn) er soms nodig om ergens te komen. Markante humor gaat er uit van die bordjes waarop staat dat iets "normaal bereikbaar" is. Heel mooi was in de zomermaan den voorts de mededeling dat de gemeente belasting-ontdui kende honden achterna gaat zitten in de hoop met de aldus verzamelde stuivers weer enke le gaatjes in de begroting te vullen. Maar veruit de schoonste affaire was toch wel die rond de fon kelnieuwe Rembrandtbrug over het Galgewater: konden die rondvaartschuiten van re derij Slingerland en Avifauna er nu wel of niet door? Anders gezegd, kon reder Slingerland niet varen of ir. Barendregt van gemeentewerken niet reke nen? Een heerlijke, magnifieke ruzie, begeleid door verrukkelijke ke telmuziek. Symbolisch gezien was het in fei te een gevecht tussen twee stammen. Slingerland stond voor de zeerobben en Baren dregt voor de witte boorden. Pasja's hoor, die twee. Slinger land heeft iets van kapitein Walrus die weet dat je van overgehaalde landrotten alleen maar ellende kunt verwachten en Barendregt wekt nogal eens de indruk bijzonder weinig op te hebben met lieden die ver zuimd hebben de ingenieursti tel te halen. Barendregt heeft ook totaal geen gevoel voor puur en boeiend drama. Want anders was hij de proef op de som gaan doen met het vaartuig van Slingerland en niet met die Avifauna-boot, Uit het verslag in de krant kon je opmaken dat hij vond dat Slingerland wat al te veel aan het razen was geweest. Kinderachtig. Olie B. Bommel wordt ook altijd de mantel uit geveegd door Walrus en neemt toch nooit een andere kapitein. Nee, het leek zo een beetje op vaandelvlucht van Baren dregt. De kans was inderdaad wel groot geweest dat hij aan boord van Slingerlands vaar tuig, gelijk schele Japie, nooit weerom zou zijn gekomen, kdn. En Barendregt móet er wel door anders schrapt het Ge nootschap van ingenieurs hem als lid. Je houdt je hart vast voor het bruggetje. Maar zo'n vaart zal het wel niet lopen. Echte experts zoeken op het beslissende moment hun heil meestal in gekibbel om de tails dat niemand kan volgen. In dat verband moet men zeker niet vreemd opkijken als Slin gerland en Barendregt op een dag niet gaan varen, maar sa- .men een weiland betreden om met een duimstok op te meten, wat nu precies onder de dikte van een koeiebil moet worden verstaan. Kelders De gemeenteraad van afgelopen Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon De discussie was lauw en hier en daar een tikje lacherig. Cor Vergeer (SP): "Die schuilkel ders zijn helemaal niet veilig. En zeker niet met die betonrot". Joop Walenkamp (CDA): "Ieder een gaat er maar vanuit dat de bom als-ie valt meteen naast de deur valt. Die kans is heel wat minder geworden sinds de mi litaire kokschool hier weg is. Als-ie in Rotterdam valt dan zou het toch mooi zijn als we hier zo'n schuilkelder heb ben?". Zonnevyle (VVD) zag ook wel wat in zo'n schuilplaats. Niet direct tegen de bom, maar om bij een of andere, iets minder ingrijpende ramp hoger en lei dinggevend personeel in te huisvesten om reddingsacties te laten leiden. Wat weer de woede opwekte van Koedikte De situatie op het ogenblik is bui tengewoon onbevredigend. We weten wel dat die dingen van Avifauna de Rembrandtbrug kunnen passeren, maar niet of Slingerlands boot er tussenpast een boot, die twee "koedik tes" wat een rare mdat) breder schijnt te zijn dan wat Avifau na er doorheen stuurde. Pikant is Barendregts toezeg ging dat hij toch nog wel eens met Slingerland wil gaan va ren. Dat wordt dan de zwalkpartij van de eeuw. Slingerland kan en mag er niet doorheen ko men, omdat hij nu eenmaal ge zegd heeft dat hij er niet door maandag bevatte nog een staartje van een oude discus sie: of er in Leiden atoom schuilkelders zouden moeten worden gebouwd dan wel in parkeergarages met behulp van subsidies van het rijk (dat neem je dan immers even mooi mee) schuilgelegenheid moet worden gecreëerd. Burgemeester Goekoop meldde in een wat stekelig betoog dat van de rijksoverheid niets te ver wachten is, geen cent en geen beleid, en dat het hem derhalve worst was of men de motie van Klein Links ("Atoomschuilkel ders? Nooit!) steunde of niet. Niet aardig van onze vroede va der. Hij behoort in alles wat in ons midden leeft, groeit en bloeit geïnteresseerd te zijn. Niets mag hem worst wezen. Jan Brands (CPN), want die zag niks in zo'n samenklonte ring van toplui. Brands was ook heel aardig op dreef in de discussie over de invoering van het lozingsrecht. Je moet Jan ei genlijk hóren en met toegekne pen ogen naar hem kijken, want dan zie je de schimmen van Marx en Lenin achter hem staan. "Het kapitalisme stort in en vraagt om overeind te blijven steeds meer van de bur ger. Straks krijgen we nog de kanarie- en dan de kattenbe lasting. En ten slotte zullen we nog moeten betalen voor het zonnetje dat op onze hoofden schijnt". Grenswijziging Zo'n tweehonderdzestig War- monders verhuizen binnenkort naar Leiden, zonder er een stap voor te hoeven doen. De grens met Leiden die eerst langs hun voordeur liep, wordt nu ergens achter hun achter tuin getrokken, zo simpel gaat dat. Nou, simpel, de beide gemeenten, de provincie, de minister van binnenlandse zaken en ten slot te de Staten-Generaal moeten er wel eerst aan te pas komen. Maar als de getroffen burge meester (wiens inkomen nu eenmaal samenhangt met het aantal inwoners van zijn ge meente) niet zijn dorpsgenoten in opgewonden optocht naar het Binnenhof heeft gestuurd, als de besluitvormers in Den Haag niet met een rondgang per mestkar zijn bedreigd, dan voltrekt zo'n grenswijziging zich in het parlement gewoon lijk geruisloos. En die 260 Warmonders, ach die woonden al in de Merenwijk en daar blijven ze gewoon. Wie zou zich daar druk om ma ken? Eén kamerlid. Van Rossum van de SGP. Gunde hij die heidense Goekoop er niet een paar inwo ners bij? Dat zal de reden niet zijn; in Warmond is de ambts keten gedrapeerd om de schou ders van iemand die in de ogen van een SGP'er in politiek op zicht minstens aan twee kanten niet deugt: zij is socialist. Tot deze vuige gedachten. Dichter bij de waarheid is deze stelling: Van Rossum is de ijve rigste parlementariër van Ne derland. Hij ontdekte dat als uitgangspunt voor de landme tingen, aan de hand waarvan de nieuwe grenslijnen moesten worden getrokken, de Onze Lie ve Vrouwenkerk in Amersfoort was genomen (zo zie je maar, VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1983 wat een tragische vergissing het is geweest om de Vrouwen kerk in Leiden te slopen). Fout volgens Van Rossum, niet omdat die kerk niet in orde zou zijn, (hoewél: een vrouwen kerk, van oorsprong nog rooms ook) maar omdat op grond van een nieuw stelsel een punt er gens op zee de richtsnoer voor de landmetingen dient te zijn. Niet "het stelsel van de Rijks driehoeksmeting" zou toege past moeten worden, maar "het verschoven stelsel van de Rijks- driehoeksmeting", zoals wij trouwens altijd al hebben be weerd. Hij diende in de Tweede Kamer een amendement in, dat is een deftig woord voor wijzigings voorstel. Wij drukken het in de ze rubriek gedeeltelijk af. Is er iemand die daartegen be zwaar durft te maken? In elk geval moest minister Rietkerk, die als vader van een Leidse student toch goed van de plaat selijke situatie op de hoogte had moeten zijn, erkennen dat 's rijks computers nog niet af gestemd zijn op het nieuwe stel sel. Omdat de minister beter schap beloofde, trok Van Ros sum zijn amendement in. Conclusie: deze SGP'er is meer dan gereformeerd. Hij is ook uiterst staatkundig. AMENDEMENT VAN HET LID VAN ROSSUM Ontvangen 1 september 1983 De ondergetekende stelt het volgende amendement voor: In artikel 2 wordt voor «het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting» gelezen: het (verschoven) stelsel van de Rijksdriehoeksmeting en wordt vervolgens voor «X - 60620.50 en Y -»- 3580.50» tot flriemaal toe gelezen: X 84379.50 en Y 466580.50 «X - 60770.10 en Y 3579.25» wordt tot tweemaal toe gelezen: X 84229.90 en Y 466579.25 en voor de coördinaten: «X - 60620.50 en Y 3580.50 X - 60600 00 en Y 3585.00 X - 60582.25 en Y 3592.25 X - 60565.60 en Y 3604.50 X - 60546.50 en Y 3617.80 X - 60530.25 en Y 3625.75 X - 60511.50 en Y 3633.70 X - 60492.60 en Y 3639.00 X - 60472.00 en Y 3643.00 X - 60441.50 en Y 3645.00 X - 60410.00 en Y 3642.50 X - 60372.50 en Y 3635.00 X - 60300.00 en Y 3615.50 X - 60265.00 en Y 3606.50 X - 60084.00 en Y 3566.50» iet voorstel van kamerlid Van De demonstranten (onder wie diverse gemeenteraadsleden) op het Stadhuisplein. LEIDEN - Met een fakkeloptocht door de Leidse binnenstad heb ben gisteravond ongeveer vijftig mensen hun solidariteit betuigd met het Chileense volk. In Chili zelf vonden gisteren namelijk ook demonstraties plaats tegen het militaire regime dat tien jaar geleden een einde maakte aan de democratie in dat land. Burge meester Goekoop deed de Leid se demonstranten gisteravond uitgeleide. De eisen die aan de demonstratie van gisteren werden verbonden behelzen allen het herstel van de democratie in Chili. Op korte ter mijn zouden er vrije algemene verkiezingen moeten worden ge houden en alle politieke gevan- genen vrijgelaten. Bovendien wordt opheldering gevraagd over het lot van vermiste mensen en berechting van de plegers van wandaden tegen de Chileense bevolking. Militairen onder leiding van gene raal Pinochet grepen tien jaar ge leden de macht in Chili. Bij deze staatsgreep kwamen tienduizen den mensen om en werden ande ren gevangen genomen, gemar teld of verbannen. Inmiddels is bovendien een derde van de Chi leense bevolking werkloos, ter wijl de lonen fors zijn gedaald. Honger en ondervoeding zijn hiervan het trieste gevolg. Tegelijkertijd met de militaire dic tatuur begon tien jaar geleden echter ook het verzet ertegen. Sinds mei van dit jaar worden zelfs maandelijks demonstraties gehouden onder het motto 'Voor brood, werk, gerechtigheid en vrijheid'. Namens bijna dertig Leidse organisaties werd gister avond solidariteit betuigd met de Chileense strijd voor democratie. PvdA De PvdA afdeling Leiden verga dert vanavond in 't Parlement, Nieuwe Rijn 52. De gemeente lijke bezuinigingsplannen ko men aan de orde. De eerder aangekondigde discussie over belastingfraude en fraude bij de sociale verzekeringen wordt uitgesteld naar een volgende vergadering. Aanvang van avond acht uur. Scouting De Paulusgroep (zeeverkenners en watergidsen) houdt zater dag op het Stadhuisplein een manifestatie in verband met haar veertigjarig bestaan. De Jan van Galengroep, de Waiungagroep, de Jozefgroep en de Dauwtrappers verlenen hun medewerking. Doel van de manifestatie is om een indruk te geven wat Scouting Leiden omvat. Om half tien worden er stands op het plein geopend; om elf uur verricht wethouder Peters de officiële opening van de manifestatie. Hem wordt een totempaal aangeboden door de huidige schipper van de Paulusgroep. Om half twaalf begint er een scoutings- pel, dat circa 250 deelnemers door de hele binnenstad zal voeren. Om half drie worden ze op het Stadhuisplein terug ver wacht, om mee te doen aan community singing. Kledingmarkt Het St. Elisabeth Gasthuishof or ganiseert zaterdag een kle dingmarkt, waarvan de op brengst wordt gebruikt voor de aanschaf van een rolstoelbus voor dit verpleeghuis en voor Van Wijckerslooth (Oegst- geest). Het geld voor de bus zelf is er; nu wordt nog gespaard voor voorzieningen als een lift, rolstoelvergrendelingen e.d. Behalve kleding worden ook schoenen en boeken verkocht in het Elisabeth Gasthuishof, Cae- ciliastraat 16, van twaalf tot vijf uur. Muziek In het Open Café van het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, wordt zaterdagmiddag per video muziek vertoond. Van twee tot vijf. Volksdansen In het LVC aan de Breestraat is zondagavond een volksdansin- stuif, onder leiding van Yvon ne Knijnenburg. Aanvang ze ven uur. Roeibootrace In de Oude Vest wordt zondag een roeibootrace gehouden, ter hoogte van café De Babaan. Behalve moord en doodslag is deelnemers (twee per boot) al les toegestaan: enteren, kapen en kielhalen. Foutparkeerder op Aalmarkt LEIDEN - Een foutparkeerder was er gisteravond de oorzaak van dat een uitgerukte brandweer wagen meer dan tien minuten vast heeft gestaan op de Aal markt. Tegen half acht kwam er een brandmelding binnen van een si garenzaak aan de Lange Mare. De uitgerukte brandweerwagen kwam op de Aalmarkt volkomen vast te staan omdat een automo bilist, die even snel een bood schap wilde doen, zijn auto op de Aalmarkt had geparkeerd waar door hij het 'koopavond-verkeer' volkomen ontregelde. Tegen de automobilist is proces verbaal opgemaakt. Omdat de brand in de sigarenwinkel met een sisser afliep, er was slechts sprake van kortsluiting in een elektrische installatie waardoor er enige rookontwikkeling ont stond, zal de foutparkeerder ver moedelijk niet voor het ophou den van de brandweerwagen aansprakelijk worden gesteld. LEIDEN - Het gemeentelijk bud get voor de maaltijdvoorziening voor bejaarden wordt volgend jaar meer dan verdubbeld. Door iets te bezuinigen op de subsidie voor de pedicure en wat geld over te hevelen uit andere fond sen komt er volgend jaar een be drag van ruim 70.000 gulden be schikbaar. Het dienstencentrum en 'Tafeltje Dekje' zullen daar mee een nieuwe maaltijd voorzie ning op poten zetten. Het verstrekken van maaltijden aan huis bij ouderen is een van de voorzieningen die ertoe bij dragen ouderen zolang mogelijk zelfstandig te laten leven. Daar door hoeven zij minder vaak een beroep te doen op duurdere voorzieningen als gezinsverzor ging en Interkruis. Met het bud get van volgend jaar kunnen naar schatting 55.000 maaltijden worden verzorgd. De bejaarden betalen zelf 6 of 7,35 gulden per maaltijd. LEIDEN - De versoepeling van de sollicitatieplicht die de Leidse sociale dienst in een nota sanctiebeleid had voorgesteld, is gisteravond met grote instemming ontvangen door de raadscommissie voor maatschappelijke aangelegenheden. De meeste leden vonden een versoepeling echter nog niet ver genoeg gaan en opperden totale aiscnal- fing van de actieve sollicitieplicht. In de nota sanctiebeleid wordt voorgesteld drie groepen werklo zen te vrijwaren van sollicitatie plicht. Dat zijn de mensen boven de 45 jaar, zij die langer dan een jaar werkloos zijn en mensen die erkend vrijwilligerswerk doen. Bovendien wordt in de nota voorgesteld de standaard straf kortingen voor de WWV en de RWW te verlagen tot vijf procent. Bij de WWV zou die strafkorting zes maanden, bij de RWW drie maanden moeten duren. Overi gens werkt de GSD in de prak tijk al enkele maanden volgens deze regels. De raadsleden Boot en Fallaux (PvdA) stelden gisteren voor, na mens de meerderheid van hun fractie, om de sollicitatieplicht voor iedereen af te schaffen. Het zou dan om een experiment moe ten gaan, waarbij bekeken kan worden of mensen inderdaad minder gaan solliciteren wan neer de plicht daartoe niet meer bestaat. Ook Hoekema (D'66), De la Mar (namens PSP, PPR en PSP) en een deel van het CDA toonde zich voor totale afschaf fing van de actieve sollicitatie plicht. De Vries (WD) sprak over een versoepeling van de sol licitatieplicht waarbij het sanc tiebeleid een symbolisch beleid zou moeten zijn. Zinloos "Solliciteren is tegenwoordig voor iedereen vrijwel zinloos en zeer frustrerend", zo kon gisteravond uit de monden van de raadsleden worden opgetekend. "De kans op het vinden van een baan is zo klein dat het toepassen van straf kortingen zinloos is. Bovendien werkt het maken van uitzonde ringen voor bepaalde groepen discriminerend. Tegen iemand boven de 45 wordt feitelijk ge zegd dat hij uitgerangeerd is". Volgens GSD-directeur Scheep bouwer is het echter niet aan de gemeente Leiden om afschaffing van de plicht tot solliciteren door te voeren. Dat is een zaak voor de landelijke politiek. De gemeente kan slechts beslissen het begrip 'redelijkerwijs verwijtbaar' zo soepel mogelijk uit te leggen. "In hoeverre is iemand zelf schuldig aan het missen van een baan?" De Leidse sociale dienst zou daarmee in de nota sanctiebeleid al zover zijn gegaan dat er pro blemen met de rijksoverheid zijn te verwachten. Nog meer soepel heid zou tot gevolg kunnen heb ben dat het ministerie de geld kraan dichtdraait. Overigens raakte de raadscommis sie gisteravond nog niet uitge praat over de nota sanctiebeleid. Tijdens een volgende vergade ring zal er verder van gedachten worden gewisseld. Wethouder Schoute zegde toe voor die tijd op een rijtje te zetten wat nu pre cies de wettelijke mogelijkheden en onmogelijkheden zijn op het gebied van de versoepeling van de sollicitatieplicht. Dan zullen ook de Werkgroep Af schaffing Sollicitatie Plicht (WASP) en het Leidse Werklozen Comité weer worden uitgeno digd. Zij spraken gisteravond dv"er 'het begrip dat de Leidse GSD in zijn nota heeft voor de situatie van de werklozen'. Ook door hen werd echter afschaffing van de sollicitaieplicht bepleit. Bezwaar hadden ze tegen het nog steeds toepassen van straf kortingen door de Leidse sociale dienst. Controle De raadscommissie ging gister avond akkoord met de uitbrei ding van het team bijzondere controle bij de sociale dienst. Er zullen twee extra bijzondere con troleurs worden aangenomen die een opsporingsbevoegdheid zul len krijgen. Dat betekent dat de GSD beter zal kunnen optreden tegen fraude en misbruik van so ciale voorzieningen. LEIDEN - Deze forse schoorsteen pijpen werden gistermiddag in de Stevenshof aangevoerd. Zij worden gebouwd op het ketelhuis dat als hulpwarmtecentrale zal fungeren in deze nieuwbouw wijk,' waarvan de huizen op stadsverwarming worden aan gesloten. Het ketelhuis zal de eerste jaren de woningen van warmte en warm water voorzien, totdat de elektri citeitscentrale in de binnenstad (aan de Langegracht) is gereno veerd. Daarna zal het ketelhuis in de Stevenshof polder nog als noodvoorziening fungeren. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4