Steeds Aannemer wil snel parkeergarage aan Levendaal bouwen Maand cel geëist tegen tv-piraat Heroïne per luchtpost verstuurd Het wachten is op de gemeente9 Timmeren voor de Leidato Overval op pompstation Officier eist zeven maanden gevangenisstraf Huisgenoot: 'Ik ben de schuldige' Sen met Aoictnb jtadbteefd CDA: niet bezuinigen op Stichting Welzijn en op rechtshulp VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1983 LEIDEN - Noorlander Bouw BV wil zo snel mogelijk beginnen met de bouw van een parkeergarage met winkels en kantoren op het terrein van de voormalige zeepfabriek van Sanders aan het Levendaal. In brief aan het college van B en W heeft de Leiderdorpse aan nemer gevraagd zo spoedig mo gelijk een erfpachtscontract te mogen ondertekenen. De aanne mer heeft ook opgesomd onder welke voorwaarden men aan het karwei wil beginnen. Belangrijk ste eis van Noorlander is dat bin nen een straal van 250 meter gra tis parkeren onmogelijk wordt gemaakt. Er zouden geen par keerplaatsen hoeven te verdwij- De wil dat de Garen- markt onder een zelfde parkeer- regime zal vallen als de parkeer garage, dat wil zeggen dat parke ren op de Garenmarkt net zo m duur moet worden als het parke- Te Weinig ren in de garage. Noorlander is bereid het Garenmarktterrein van de gemeente te huren maar vindt het ook prima als de ge meente het zelf gaat exploiteren. De aannemer vraagt verder om de nodige verkeerstechnische maatregelen en een duidelijke route-aanduiding in de stad. niet de financiering van de par keergarage rond te krijgen bin nen de daarvoor gestelde ter mijn. Noorlander is bereid de gemeente anderhalf miljoen gulden te beta len voor de grond aan het Leven daal. In totaal kost het project nog geen tien miljoen gulden. De winkels en kantoren zijn volgens adjunct-directeur Swaak nood zakelijk om de parkeergarage rendabel te maken. "Over het ui terlijk van de garage valt nog weinig te zeggen. Wel dat we er zo'n gaaf mogelijk gebouw van zullen maken" Winkels Volgens het plan van Noorlander kunnen in de parkeergarage zo'n 370 auto's worden neergezet. De begane grond, ongeveer 2000 vierkante meter groot, is be stemd voor winkels. Gedacht wordt aan een winkelpassage met verscheidene kleine winkels of aan een grootwinkelbedrijf. Aan de kant van de Korevaar- straat komen boven de winkels kantoren met een totaal vloerop pervlak van zo'n 1200 vierkante meter. Het college van B en W was aan vankelijk van mening dat win kels onder de parkeergarage on gewenst zijn en koos om die re den voor het plan Du Prie. Dat plan bevatte in totaal zo'n 570 parkeerplaatsen. Du Prie hoefde de gemeente geen cent voor de grond te betalen. Desondanks lukte het de Leidse Swaak bestrijdt de opvatting van de Stichting Leidse Binnenstad als zou de bouw van een parkeer garage voor 370 auto's geen zo den aan de dijk zetten. "Van ons hoeft geen enkele parkeerplaats te verdwijnen", aldus Swaak. "Ook het terrein op de Garen- markt (115 parkeerplaatsen), dat ten tijde van het plan Du Prie plaats zou maken voor de bouw van een binnenstadsschool, mag bestemd blijven voor parkeren. "We zijn nog bezig te bekijken of we het aantal parkeerplaatsen in de garage kunnen uitbreiden. Het ziet er naar uit dat het er wel 400 kunnen worden". Volgens Swaak is het neerzetten van een grotere parkeergarage niet reëel. "Je ziet in geen enkele binnenstad parkeergarages gro ter dan voor 350 400 auto's. Bouwtechnisch is het geen pro bleem, maar we weten uit erva ring dat als je een garage voor 500 auto's bouwt problemen bij het af en aanrijden ontstaan, met name op de zaterdag en op don derdagavond. Door opstoppin gen bij de ingang van de garage jaag je de klanten weg. De men sen hebben geen zin om in de rij staan en zullen doorrijden. Een parkeergarage zoals wij op het DEN HAAG-LEIDEN - De procu reur-generaal bij het Haagse ge rechtshof heeft gisteren tegen een zestigjarige Koudekerker, die ervan wordt, verdacht onder de naam 'TV-Sleutelstad' illegale televisie-uitzendingen in Leiden te hebben verzorgd, een maand onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist. De politierechter veroordeelde de tv-piraat, eige naar van een winkel in Leiden, eerder tot een zelfde straf. De Koudekerker ging hiertegen in hoger beroep. Zegerplas Voor het gerechtshof herriep de man de eerder door heni gegeven verklaring. Destijds vertelde hij de Alphense politie, die hem met video-apparatuur in de buurt van de Zegerplas aantrof, dat hij het hele spul had gevonden en juist op weg was naar het bureau om het af te geven. Een verhaal dat hij in eerste instantie ook de poli tierechter voorhield. Om dit meer kracht bij te zetten nam hij de vriend van zijn dochter mee. De politierechter geloofde de jongen niet en liet hem tijdens de zitting arresteren wegens het ple gen van meineed. Het verhaal dat de Koudekerker nu opsomde kwam erop neer, dat hij eigenlijk niets met de pi raterij had uit te staan, maar dat de vriend van zijn dochter alle il legale televisie-uitzendingen had verzorgd. Op verzoek van de kin derbescherming, waarmee de jongen in nauw contact stond, probeerde de man een eind aan de activiteiten van zijn dochters vriend te maken. Mede omdat het meisje al enkele keren als presentatrice was opgetreden. Bovendien werd tijdens de uit zending reclame gemaakt voor de winkel van de man. Zonder zijn medeweten, hield de Koude kerker het gerechtshof voor. De man vond de jongen uiteinde lijk op aanwijzen van zijn doch ter. Toen het tweetal in de auto van de Koudekerker zat (de jon gen deed alles op de bromfiets, omdat hy geen rijbewijs bezat), hield de politie hen aan. De man zag nog net kans om tegen de jongen te zeggen, dat hy moest verklaren dat zy de apparatuur hadden gevonden. Hetgeen de vriend van de dochter tot voor de politierechter staande hield. Over het waarom de Koudekerker Het verhaal van secretaris Jünger, van de Stichting Leidse Binnen stad, als zou de Noorlandergara- ge geen zoden aan de dijk zetten "klopt dus van geen kant", meent Swaak. "De reactie is des te merkwaardiger als we kijken naar de enquête die Noorlander enkele maanden geleden heeft gehouden onder de winkeliers in de omgeving van het Sanderster- rein. Jünger ondertekende toen een verklaring waarmee hij te kennen gaf "bijzonder content te zyn met het plan van Noorlander en een snelle realisering toe te juichen". Belegger De bedoeling van de Leiderdorpse bouwonderneming is dat het Rotterdamse bedrijf Parking Eu rope Beheer en Exploitatie BV de parkeergarage gaat beheren. Dat bedrijf heeft in heel Europa al meer dan honderd garages on der zijn hoede. Volgens Swaak is het geen probleem een belegger te interesseren. "Daar maak ik me niet zo druk over. We willen eerst met de gemeente rond ko men. Dan kijken we wel verder. Bovendien hebben we ook zelf nog wat centjes op de bank. Als het aan ons ligt gaan we binnen een half jaar aan de slag" "Het wachten is op de gemeente", aldus Swaak. "Het enige dat wij vragen is: geef ons de grond, on der redelijke erfpachtsvoorwaar- den, en zorg voor een bouwver gunning. Verder geen hocus po- cus". LEIDEN - Het getimmer en gezaag was gisteren niet van de lucht in de Groenoordhallen: de laatste hand werd gelegd aan de 240 stands (verdeeld over 120 stand houders) die de komende negen dagen weer tienduizenden bezoe kers naar de huishoudbeurs 'Lei dato' zullen trekkken. meter. Volgens organistor Van Zijp is er een opvallende ople ving in de belangstelling van de meubelbranche voor de beurs. Hij heeft zelfs een aantal aanvra gen moeten afwijzen. De Groenoordhallen zijn weer com pleet verhuurd; bovendien is er een zg. 'trendtent' bijgebouwd, waar vanavond de acteur Henk Molenberg de officiële opening zal verrichten. Verder zijn daar de komende dagen modeshows, de verkiezingen van miss en mis ter Leiden,aerobic-shows, enz. In de hallen zelf zijn het niet alleen winkels in huishoudelijke aange legenheden die zich 'verkopen'. Ook allerlei organisaties presen teren zich en wie meer over zich zelf wil weten, kan terecht in een woonwagen: daar huist een waarzegster. (Foto Holvast) LEIDEN - Twee gewapende man nen hebben gisteravond bij een overval op het pompstation van het Motorhuis aan de Plesman- laan ruim duizend gulden buit gemaakt. Volgens een verklaring van de 23- jarige Leidse pompbediende drongen de twee ongeveer 25-ja- rige overvallers tegen half elf het meest noordelijk gelegen pomp station van het Motorhuis bin nen. De bediende was op dat mo- ment sigaretten aan het tellen en werd door de twee met bivak mutsen uitgeruste mannen ge dwongen zich op het toilet schuil te houden. Een van de twee over- valers zou daarbij met een ge weer in het plafond hebben ge schoten. Inderdaad heeft de poli tie later een klein kaliber huls in het winkelgedeelte van het pompstation teruggevonden. Op het moment dat de pompbe diende een auto met piepende banden hoorde wegrijden, ver moedelijk in de richting van rijksweg 44, kwam hy uit zyn schuilplaats tevoorschijn en sloeg alarm. Doordat de pompstations van het Motorhuis zijn uitgerust met een kluis-systeem dat 'groot geld' on middellijk verwerkt, bedroeg de buit slechts iets meer dan dui zend gulden. De politie vraagt of eventuele ge tuigen zich met haar in verbin ding willen stellen: tel 149961. DEN HAAG-LEIDEN - Een 22-ja- rige inwoner van Leiden hoorde gisteren zeven maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf te gen zich eisen voor het invoeren van pure heroine en het uitvoe ren van tabletten methadon. De officier van justitie vroeg tevens twee jaar proeftijd. De Leidenaar en zijn vriendin wa ren beiden aan de drugs ver slaafd. Om ervan af te komen be sloten zij een buitenlandse reis te gaan maken. Naar Sri Lanka. Maar daar kwam het tweetal tot de ontdekking dat je op een heel gemakkelijke manier aan heroï ne kon komen. Van afkicken kwam niets terecht. Wat wel gebeurde was, dat de Lei denaar in een aantal brieven ze ven gram heroïne verpakte en die naar zijn adres in Leiden stuurde. Helemaal tevreden was hij echter niet met deze gang van zaken. De Leidenaar reisde al leen terug naar huis om metha- don-tabletten te halen. Zijn vriendin bleef in Sri Lanka. Haar stuurde hij twintig van deze ta bletten toe plus een brieve van honderd gulden. Toen de man later met een aantal van dezelfde tabletten in het vliegtuig wilde stappen, werd hij aangehouden. De brieven, waar in de heroïne was verpakt, waren inmiddels in handen van de poli tie gekomen. De verdediger van de man pro beerde de officier van justitie er van te overtuigen dat haar cliënt niet gediend zou zyn met een langdurige gevangenisstraf. Zij pleitte ervoor hem niet langer dan tot één of anderhalve maand te veroordelen. Maar, als stok achter de deur, een lange voor waardelijke strafte geven. De officier liet zich hiertoe niet ver leiden. „We hebben hier te ma ken met een verslaafde die bo vendien in Leiden nog ruimte zag om te dealen ook. Hy is maar een kleintje, maar men kende hem in Leiden. De straf moet na venant zyn". Wel mag de man zich vanuit de ge vangenis in Amsterdam laten helpen. De rechtbank gaf hem hiervoor vry baan. De rechtbank doet 22 september uitspraak. nu met een totaal andere verkla ring op de proppen kwam, zei de man: „Het ging om twee jonge mensen die ik in bescherming wilde nemen. Maar wat ik nu ver tel is de pure waarheid." „Mooie verhalen", reageerde de procureur-generaal. „De vriend van uw dochter heeft wel ver klaard dat hij op uw advies mei need moest plegen. Het klinkt onwaarschijnlijk wat u nu alle maal vertelt. U hebt die televisie uitzendingen verzorgd, voor mij staat dat vast. Zelfs de film die die avond was uitgezonden vond de politie in uw auto. Daar naast", hekelde de procureur de Koudekerker, „vind ik het kwa lijk dat u die jongen hebt aange zet om een onjuiste verklaring af te geven." De Koudekerker: „Voordat wij die jongen bij ons in huis opnamen was hij al lang bezig met deze tv- piraterij." Hoewel de vriend van zijn dochter op de tribune aan wezig was, vond het gerechtshof het niet nodig hem als getuige op te roepen of de zaak terug te ver wijzen naar de rechter-commis- Het gerechtshof doet 22 september uitspraak. DEN HAAG - Kort nadat de zestigjarige man uit Koude kerk bij het Haagse gerechts hof gisteren een maand ge vangenisstraf tegen zich had horen eisen wegens tv-pirate- rij, verklaarde de huis genoot en vriend van zijn dochter dat in werkelijkheid hij de schuldige was. Na de zitting stapte hij op jour nalisten af en zei opgewon den: "Ik heb een verklaring af te leggen. Niet hij, maar ik heb die illegale tv-uitzendin- gen verzorgd. Die man heeft er niets mee te maken. Ik heb zowat alles in myn eentje ge- Redachtie: Bart Jungmann Jaap Visser Leiden ontzet The Police is op de vlucht gesla gen voor de mestgeur van de vaste bezoekers van de Groenoordhallen: de nuchtere kalveren en de extra kwaliteit dikbillen. Gordon Sumner (Sting), Stewart Copeland en Andy Summers treden op vier oktober op in Ahoy en dus niet in de Groenoordhallen waar zy in januari 1982 nog meer dan tienduizend fans vermaakten. Geschrokken vroegen wij ons af of Groenoordhallen-directeur André de Jong zichzelf mis schien als popconcertmeester uit de markt zou hebben gepre zen door de gebrekkige akoes tiek van zijn 'concertstal'? Im mers, het is al geruime tijd ge leden dat een of meer popar tiesten concerteerden in de hal waar de meeste toeschouwers ingeprópt kunnen worden van alle overdekte podia die ons land rijk is. "Nee hoor", stelt De Jong ons ge rust. "We kunnen The Police op vier oktober gewoon niet hebben want dan is er mart. En als er mart is dan kunnen we de zaak nooit op tijd schoon hebben". Begrijpelijk, we zien de politiemacht nog niet aan de opbouw van het immense podium beginnen terwijl 'Ber- ta twee' uit Stompwijk en 'Kla- zina één' uit Surhuisterveen nog vrolijk staan te loeien. Zoals een zakenman betaamt, betreurt De Jong het dat het Police-optreden aan zyn neus voorbygaat. Geen wonder want hy zit te springen om gro te evenementen. "Ik had dit popconcert goed kunnen ge bruiken, maar dinsdag vier ok tober was de enige datum dat The Police hier in Nederland kon optreden. Dan houdt het voor my op want op dinsdag is er mart. Klaar uit". Ook de organisator van het Poli ce-optreden, Mojo Concerts, is ontzet over het feit dat hij z'n Engelse gasten niet in Leiden kan onderbrengen. Geen won der, want een simpel reken sommetje leert dat het hem ruim een ton aan recette scheelt. "Maar ja, dit éénmali ge optreden in Nederland is met veel pijn en moeite en op het allerlaatste moment inge past in een Europese toernee. Op drie en vijf oktober treedt The Police al in andere Euro pese steden op. Het was vier oktober in Ahoy of niets". Kortom: we hebben het aan het slacht- en gebruiksvee te dan ken dat Leiden op vier oktober niét door duizenden Police- aanhangers zal worden bezet. J.V. een aanbod van wethouder Dick Tesselaar van volkshuis vesting om in het conflict PCW-SP te bemiddelen van de hand heeft gewezen. Inmiddels hebben ruim twee honderd Horsten-bewoners Fenna Vergeer toestemming gegeven om zwaar geschut in stelling te brengen. Negentien huurders zullen een kort ge ding tegen het PCW-bestuur aanspannen terwyl zy koste loos in de rug worden ge steund door een advocaat van de SP. "En wanneer de PCW dan nog niet door de knieën gaat dan brengen we gewoon nog zo'n groep huurders in stelling", kondigt kruisvaarster Vergeer strijdlustig aan. J.V. Titulatureluurs (2) Kruisvaarster Fenna Vergeer: "Als de PCW nü niet over de brug komt dan brengen we nog zo'n groep huurders in stelling". (Foto Holvast) Billen bloot (10) De Protestants Christelijke Wo ningbouwvereniging (PCW) krijgt haar zin. Er komt een nieuw kort geding over de te- ruggave-kwestie van zo'n 30.000 gulden aan de 484 huur ders van de Horstenflats in de Merenwijk. De PCW heeft in een eerder kort geding al eens aan het korste eind getrokken maar voorzitter J. de Geus weet bijna zeker dat hij deze keer zegevierend uit de juridi sche strijd zal opduiken. "Want de rechter heeft zich de vorige keer vergist", is zijn stellige overtuiging. Fenna Vergeer, aanvoerster van de Hulp- en informatiedienst van de Socialistiese Partij is voor de Horstenbewoners op de bres gesprongen. De bewo ners vinden dat hun huisbazin, de PCW, over de periode '79- '80 per huurder tussen de zes tig en zeventig gulden te veel aan servicekosten had bere kend. De Huurcommissie stel de de bewoners in het gelijk, maar PCW-voorzitter De Geus riep uit dat geen haar op zijn hoofd er aan dacht om ook maar één cent terug te betalen. De SP kwam de flatbewoners te hulp. Zo'n twee jaar voeren de socialistische hulptroepen on der aanvoering van Fenna Ver geer nu al een kruistocht tegen het bestuur van de PCW. Het resultaat: één bewoner heeft een bedrag van 66 gulden en 34 cent teruggekregen na een uit spraak van de kantonrechter. Maar zelfs dit vonnis was voor de PCW geen aanleiding om ook met de overige 483 bewo ners af te rekenen. Waarom? Omdat de Geus meent dat de uitspraak van de rechter is gebaseerd op een misvat ting. "Iedereen gaat uit van 484 identieke woningen. De servi cekosten zijn omgeslagen over 484 woningen die niét identi- tiek zyn zodat zodat je een ver keerd gemiddelde krijgt. Die uitspraak van de kantonrech ter geldt dus voor één indivi duele huurder en niet voor ie dereen", aldus De Geus, die "De mensen bij wie het kenne lijk nodig is geweest". Zo ken schetst voorlichter Leo Meijer degenen die met al hun titels vermeld staan in de nieuwe 'Wegwijzer voor Leiden', het gemeentegidsje. Zoals we dus sinds gisteren weten, zyn dat de burgemeester en wethou ders. Een oplettende Michiel Zonne- vylle, raadslid voor de WD, had opgemerkt dat de leden van het college met al hun doc tor- en meestertitels gepresen teerd werden. En die arme raadsleden, waar toch ook me nig drs. tussen zit, stonden er alleen maar met hun naam. Hoe zit dat Leo Meijer? Hij weet het niet precies. Hy kan zich herinneren dat jaren geleden een hele discussie speelde over de vraag of de raadsleden nu wel of niet prys stelden op de ze tastbare vrucht van hun doorleren. Moest dat nu wel of niet op de namenlijsten ver meld worden? Hij kan zich ook nog wel herin neren eens drs. Bordewijk te hebben geschreven, terwyl het toch ging om dr. Bordewijk. Afijn, "titels hebben nu niet di rect de hoogste prioriteit", weegt Meijer de 'titelaffaire'. "Maar ik wil het best eens in myn werkprogramma opne men om iedereen op de man of vrouw af te vragen: wie wel en wie niet". Overigens: één lid van het gezel schap burgemeester en wet houders staat zonder enige ti tel in de gids vermeld: D.J. Tesselaar. Nee, dat is geen be scheidenheid, haalt Leo Meijer ons uit de droom. Dick Tesse laar is gewoon niks. B.J. LEIDEN - De CDA-fractie wyst de voorgestelde bezuinigingen op de Stichting Welzijn en op de rechtshulp (het Instituut Burger raadslieden, de Rechtswinkel en de Sociaal Raadsman) scherp af. In een voorlopige reactie op de bezuinigingsvoorstellen van B en W is de CDA-fractie woens dagavond tot de slotsom geko men 'dat in elk geval deze twee voorstellen door alle CDA-ge- meenteraadsleden worden afge wezen. De fractie vindt dat de rechtshulp van IBR, Rechtswinkel en So ciaal Raadsman voor velen de laatste strohalm is om zyn rech ten te beschermen. "In de huidi ge omstandigheden behoort een dergelijk redmiddel niet ge snoeid en zelfs niet ter discussie gesteld te worden". Wat de Stich ting Welzijn betreft brengt de fractie in herinnering dat in de afgelopen jaren "een uiterst pijn lijk proces voltooid is van stroomlijning en eenmaking van wat in Leiden aan ondersteuning voorhanden was". Het CDA heeft indertijd uiteindelijk het verzet tegen opheffing van de LJA (Leidse Jeugd Acüe) opge geven. "Het is volstrekt duidelijk dat - na het verdwijnen van de Culturele Raad en de Sportstich ting - nu ook de door de Stich ting Welzijn geadopteerde taken en arbeidsplaatsen van de LJA door dit bezuinigingsvoorstel zullen verdwijnen", aldus de CDA-fractie. De CDA-fractie heeft afgelopen woensdag een extra vergadering gewijd aan de bezuinigingen. De fractie zal nog uitvoerig overleg voeren met het bestuur en de le den en met deskundigen van buiten. Maar gezien het unanie me en afwijzende oordeel van de fractie over de twee genoemde voorstellen, vond de party het van belang reeds nu haar mening hierover kenbaar te maken. Al was het alleen maar omdat ook de PvdA-leden vanavond hun standpunt over de voorstellen bepalen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3