'Je moet aan buitenkant kunnen zien wat binnen wordt gemaakt' Gemeenten moeten beslissen over bestaan recreatieschap -c Bos Boerhaavehuis gekapt Stichting ijvert voor behoud oude bedrijfspanden VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1983 Streek ALPHEN AAN DEN RIJN/ STREEK - Een Alphe- naar die langs de asfaltfa- briek rijdt, zal niet snel denken: Gelukkig, ons monument staat er nog steeds. Een inwoner van Bodegraven zal bij het zien van de Phoenixfa- briek van Andrelon ook maar zelden een warm ge voel van binnen krijgen. Hazerswoudenaren zal het veel moeite kosten de ver trouwde watertoren langs de Rijndijk als 'mooi' te beschouwen. door Ariejan Korteweg Toch is het juist dit soort gebou wen, dat de onlangs opgerichte Stichting Bedrijfsmonumenten Midden-Holland graag voor het nageslacht wil bewaren. Ze be schouwen de bovenstaande fa brieksgebouwen niet direct als mooi, maar wel als het behouden waard. Dergelijke gebouwen le ren ons veel over hoe vroeger werd gewerkt, vindt de stichting. Daarom wordt het hoog tijd wat zorgvuldiger met ons industriële erfgoed om te springen. Uit dat standpunt vloeit een heel andere manier van kijken naar de leefomgeving voort. We zijn er inmiddels aan gewend gotische kerken, statige koopmanswonin gen, kastelen of raadshuizen mooi te vinden. Maar zo'n plomp en doorleefd gebouw als de dak- pannenfabriek Van Oordt of het machinefabriekje Otten in de Al- phense Hooftstraat, is dat nu te genwoordig ook al het behouden waard? De officiële Monumentenzorg vindt voorlopig van niet. Die richt zich op het traditionele erf goed van kerk en kapitaal, aan gevuld met hier en daar een ge maal en wat sluizen en bruggen. Een voordeel daarbij is, dat het dan om objecten gaat, die nog ge makkelijk functioneel te maken zijn. In een gotische kerk kan an no 1983 nog prima worden ge preekt, een oud koopmanshuis is ook in onze tijd nog goed ge schikt als woon- of kantoor ruimte. Ook de als monument aangemerkte sluizen en bruggen doen meestal nog gewoon dienst. Molens Bedrijfsmonumenten zijn veel moeilijker in stand te houden. Een bedrijf moet met z'n tijd meegaan. Oude complexen wor den als de produktietechnieken veranderen afgestoten en verwis seld voor een meer efficiënte be huizing. Bedrijfsmonumenten zijn vaak grote gebouwen, waar voor het moeilijk is een nieuwe bestemming te vinden. Ze staan vaak net aan de rand van de oude kern, en daarom bij nieuwbouw hopeloos in de weg. Bovendien gaat het vaak niet om objecten waar de plaatselijke bevolking warm voor loopt. Molens zijn Auteur B.R. Feis voor Ottens machinefabriek van een Jugendstil-motief'. daarop vrijwel de enige uitzon dering. De belangstelling voor het indus triële verleden is in ons land pas zeer recent ontstaan. Sinds een jaar of vijf wordt in veel gebie- den gewerkt aan het inventarise ren van de naar schatting 40.000 waardevolle oude bedrijfspan den van ons land. B.R. Feis en P. Nijhof hebben dat gedaan voor globaal het gebied tussen de vier grote steden. Ze hebben hun be vindingen te boek gesteld. 'Be drijfsmonumenten in het groene hart van Holland' is in juni van dit jaar verschenen. Veel oude bedrijfsgebouwen, waaronder een aantal in de omgeving van Alphen, zijn in het boek beschre ven en afgebeeld. De foto's zijn gemaakt in 1980 en '81. Veel van de opnamen heb ben inmiddels al historische waarde gekregen. Volgens de au teurs is sinds het moment van fo tograferen al een kwart van de objecten gesloopt. 'Mooi' Historicus B.R. Feis (35) is in het dagelijks leven leraar geschiede nis in Utrecht en wethouder in Oudewater. Verder is hij bezeten van oude bedrijfspanden: de af gelopen zomervakantie besteed de hij aan een bezoek aan de om geving van Liverpool, waar vele kilometers lang industriële ruï nes in hun oerstaat kunnen wor den bekenen. "Het is niet zozeer een kwestie van 'mooi' vinden", zegt hij. "Hoewel ik moet zeggen dat bijvoorbeeld de scheepswerven in de Alblas- serwaard en veel oude polderge malen voor mij een aantrekkelij ke vormgeving hebben. Het gaat ons er wel om de bedrijvigheid te de Hooftstraat i bewaren, die voor een gebied ka rakteristiek is geweest en die on herroepelijk verloren dreigt te gaan". Als voorbeeld noemt hij Alphen, waar in vroeger tijden vele tientallen kalkbranderijen het dorp domineerden. Daar is er nu niet één meer van terug te vinden. i herken je nog iets "Het is belangrijk dat de jeugd een idee heeft van de produktiewij- zen van vroeger en van de wissel werking tussen bedrijvigheid en landschap. Veel voor ons interes sante bedrijven vind je langs de Rijn, omdat dat vroeger de be langrijkste verbindingsroute was. Je kunt nog zien hoe in de omgeving van steenbakkerijen de uiterwaarden zijn afgegraven. Touwslagerijen waren altijd om geven door hennepvelden". Overigens is het behoud van be drijfsmonumenten niet het pri maire doel van de Stichting. Men wil in de eerste plaats een volle dige inventarisatie van de objec ten in het Groene Hart maken en vervolgens aan de documentatie daarvan werken. Feis verwacht dat uiteindelijk slechts een tien de van de geïnventariseerde pan den zal kunnen worden behou den. "We streven ernaar die be drijven te handhaven, die type rend zijn voor een bepaald ge bied",zegt Feis. "Niet alle kaas pakhuizen van Bodegraven hoe ven te blijven bestaan. Als in elk geval maar één markant voor beeld bewaard blijft". Ook de in ventaris van bedrijven, zoals ma chines, wil de stichting zoveel mogelijk behouden. Wil men oude bedrijfspanden in stand houden, dan is het nodig een andere functie ervoor te vin den. Feis denkt daarbij aan een gebruik als centrum voor kleine bedrijfjes of als woonruimte. Het oude waterbedrijf in Rotterdam is een fraai voorbeeld van zinvol hergebruik. Een deel van de ou de bedrijfspanden is in gebruik als theater, een ander deel is tot woningen verbouwd. Baksteen Of een gebouw al dan niet 'mooi' is, geldt voor de Stichting niet als criterium om het als bedrijfsmo- nument aan te merken. "Je moet aan de buitenkant van een ge bouw kunnen zien wat er van binnen wordt gemaakt. Dat is een voorwaarde. Daarnaast gel den een traditioneel ambachtelij ke bouw en het gebruik van oude materialen als hout en baksteen als criteria. Een pand moet voor ons van voor de Tweede Wereld oorlog stammen", aldus Feis. De Stichting Bedrijfsmonumenten Midden—Holland vindt nog niet overal een even enthousiast ont haal voor haar doelen. Misschien liggen de lange werkdagen in donkere, slecht geventileerde fa brieken velen daarvoor nog te vers in het geheugen en moet het zweet des aanschijns op de be drijfsvloeren eerst wat verder zijn opgedroogd. Wel hebben zich al veel Kamers van Koop handel in de regio als lid aange meld. "Molens worden nu al door ieder een mooi gevonden", zegt Feis. "Ik ben ervan overtuigd dat dat ook met oude fabrieken zal ge beuren. Over honderd jaar, als al le leidingen onder de grond lo pen, zullen actiegroepen zich in zetten om elektriciveitsmasten voor het nageslacht te bewaren". De dakpannenfabriek van Van Oordt in Alphen: "Het gaat Boottocht vanuit Alphe n De Stichting Bedrijfsmonu menten Midden-Holland houdt morgen een boottocht vanuit Alphen over de Oude Rijn. Daarbij staat ook een stadswandeling door Bode graven op het programma, waarbij de oude kaaspakhui zen worden aangedaan en het dak van de Phoenixfabriek wordt beklommen. Voor de ze tocht zijn nog enkele plaat sen vrij. Wie mee wil. moet zich om half elf bij Avifauna melden. In het gebouw van Openbare Werken aan de Castellum- straat in Alphen staat een tentoonstelling van de stich ting opgesteld. Die kan gratis worden bezichtigd. De stichting heeft een oude be- drijven-route uitgestippeld. De route begint in Gouda en leidt in tweehonderd kilome ter langs tientallen bedrijfs monumenten in de regio. De route is te verkrijgen op eer- dervermelde tentoonstelling en op het secretariaat van de Stichting, Mariaplaats 51 in Utrecht. Het boek 'Bedrijfsmonumen ten in het groene hart van Holland', geschreven door B.R. Feis en P. Nijhof ligt sinds kort in de boekwinkel. Het kost 29,50 gulden en be vat een beschrijving en af beeldingen van een groot aantal oude bedrijfspanden in het gebied tussen Amster dam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. Bestuur komt met compromisvoorstel STREEK - De Rijnstreekgemeen ten moeten zich binnenkort uit spreken over het al of niet laten voortbestaan van het recreatie schap Noord-zuidhollands Plas- sengebied. Het bestuur heeft een voorstel gelanceerd waarin een plafond (twee gulden per inwo ner) wordt gesteld aan de ge meentelijke bijdragen en hoopt daarmee de deelnemende ge meenten over de streep te trek ken. Wanneer de principe-uit spraak die van de gemeenten wordt gevraagd positief is, dan gaat het recreatieschap nadere plannen voor het aanleggen van kleinschalige recreatievoorzie ningen uitwerken, aldus secreta ris Keuzenkamp. Het voortbestaan van het schap is in het afgelopen jaar steeds twij felachtiger geworden omdat de meeste betrokken gemeenten ui terst huiverig zijn voor de kosten die het uitvoeren van de plannen met zich brengen. Amsterdam verreweg de grootste deelnemer in het schap - is al uitgetreden en ook Ter Aar heeft besloten het schap te verlaten. In enkele an dere gemeenten, zoals Alkema de, zit men op de wip en het zag er naar uit dat het lanceren van een (sterk afgeslankte) versie van het oorspronkelijke plan tevens het einde van het recreatieschap zou betekenen. Vanwege de fi nanciële consequenties van een dergelijke plan. Het bestuur heeft nu besloten eerst een principe—uitspraak te vra gen over het voortbestaan van het schap, met daaraan gekop peld de garantie aan de deelne mende gemeenten dat de bijdra ge niet meer dan twee gulden per inwoner wordt waarbij de kosten van een recreatieproject dan re gionaal worden verdeeld. Een project in Noord-Holland wordt door de Noordhollandse ge meenten betaald, een Zuidhol lands project door de in die pro vincie deelnemende gemeenten. Andere randvoorwaarden zijn dat het rijk driekwart van de pro jectkosten voor zijn rekening neemt en de betreffende provin cie vijftien procent. Heel simpel Als de gemeenten akkoord gaan met de nieuwe opzet ('maar ook dat zal nog wel een gevecht wor den', verwacht Keuzenkamp) wil het recreatieschap 'zo simpel mogelijk verder gaan', zegt de se cretaris. Dat betekent dat het schap de verschillende recreatie- verordeningen in het gebied op elkaar wil gaan afstemmen en het beleid coördineren. Ook maakt het schap een concreet re creatieplan, maar daarin zitten beslist geen 'grote dingen'. "We willen het allemaal heel simpel en heel klein houden. We moeten niet verder willen springen dan onze polsstok lang is", aldus Keuzenkamp. Hij legt er ook de nadruk op dat het 'plafondbedrag' van twee gulden per inwoner zeker de eerste jaren nog niet wordt bereikt, omdat met het maken van een plan, uit werken van projecten en de uit eindelijk realisering ervan veel tijd is gemoeid. Hij schat dat - als het schap tenminste blijft be staan pas over één twee jaar iets concreets van de grond kan komen. Hij denkt daarbij dan aan voorzieningen als fiets/voet- padontsluitingen, picknickplaat sen, vissteigers en voorzieningen voor zeilboten en surfers. In twee Rijnstreekgemeenten, Lei- muiden en Rijnsaterwoude, heeft men al positief gereageerd op de nieuwe plannen van het re creatieschap. Burgemeester en wethouders van beide gemeen ten stellen hun gemeenteraden tenminste voor om op deze basis met het schap in zee te (blijven) WOUBRUGGE Van vele kanten komt bij de gemeente Woubrug- ge het verzoek binnen om de zo genaamde verkeerseilandjes aan de Vierambachtsweg weer te verwijderen. Deze wegvers mallingen, die tot doel hebben het autoverkeer af te remmen, zouden tot ongelukken van ern stige aard kunnen leiden. Meer dere Woubruggers hebben ge signaleerd dat de obstakels aan de verkeerde kant worden ge- Piscussie over 'eilandjes' laait weer op passeerd. Ook zou de fietsende jeugd niet altijd opletten en te gen de verkeersgeleiders opbot- Volgens wethouder J. Haasbroek zouden de maatregelen op de Vierambachtsweg toch wel heb ben geleid tot een verminderde snelheid van de automobilisten. Een aantal leden van de raads commissie ruimtelijke orde ning was het daar gisteravond beslist niet mee eens. De wet houder zal de kwestie van de 'ei landjes', die destijds als proef zijn aangebracht, nog eens in het college bespreken. Achter dit lommerrijke bos ligt het Boerhaavehuis. Om de omgeving terug te brengen in de oorspronkelij ke stijl wordt het bos rechts gekapt. (Foto Holvast) VOORHOUT - Binnenkort zal worden begonnen met het kappen van bomen voor het Boerhaavehuis in Voorhout. Dit gebeurt in het kader van de uitgebreide restauratieplannen die de stichting Boer- haave met het huis achter de Hervormde Kerk in het bollendorp heeft. Een deel van het bos is oorspronkelijk een hakhoutbos. De stichting Boerhaavehuis wil dit weer in de oorspronkelijke staat terugbrengen. Ook stond er in het bos een aantal iepen, die zijn geveld omdat ze waren aangetast door de zogenaamde iepziekte.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21