Lendl maakt de sterkste indruk Racewagens met stenen bekogeld West Riffa stelt teleur Scherpe kritiek Tsjaad op houding Frankrijk Geen medaille Duyndam/De Haas Omroep vangt bot bij Arob-rechter Paard van Troje in'Samen op Van Haaren in Oranje Record in 'Enschede' Magere zege op SV Voorschoten Arias verrast Noah W K-Torn ad o Weer tegenslag voor Wallaart Ongeluksbus was al 3 jaar afgekeurd Aow grootste slok-op VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1983 MONZA (Reuter) - Alain Prost en Nelsqn Piquet, twee van de grootste favorieten voor de we reldtitel formule 1, hebben bij de organisatie van de Grote Prijs van Italië geklaagd over het ge drag van het Italiaanse publiek. Bij de vrije trainingen op Monza werden de wagens van Prost en Piquet in de Hooligan-bocht voortdurend met stenen beko geld. De circuitdirectie van Mon za heeft de veiligheidsmaatrege len verscherpt. Voor het Italiaan se publiek gelden de Franse rij ders Arnoux en Tambay, achter het stuur van de Ferrari-wagens, als de coureurs, die naar de we reldtitel moeten worden ge stuwd. Voor de Formule-l-race van zondag, de dertiende van vijftien om het wereldkampioen schap, worden 250.000 kijkers in de voorstad van Milaan ver wacht. LEIDEN - Michel van Haaren is uitgenodigd voor het Nederlands jeugdvoetbalteam voor 16 en 17 jarigen. De Katwijkse keeper, te genwoordig bij de regionalen van UVS onder de lat, reist vol gende week maandag met de Oranje-selectie af voor een wed strijd tegen Denemarken, een duel in het kader van het Vier- landentoernooi. DEN HAAG (ANP) - De negen tiende marathon van Enschede, die morgen wordt gehouden telt met 860 atleten, van wie 34 da mes, een record aantal deelne mers. De marathon van Ensche de, die sedert 1947 om de twee jaar wordt gehouden, heeft nog een nieuw record. Nog nooit in de geschiedenis van de oudste marathon in ons land kwamen lopers uit twintig verschillende landen aan de start. De Italiaanse politie heeft twintig duizend valse toegangskaarten voor de Grand Prix ontdekt. De vervalste toegangsbewijzen voor de Grote Prijs van Italië werden aangetroffen in een drukkerij in de omgeving van Milaan. De kaartjes hadden een waarde van ruim één miljoen gulden. De po litie neemt aan dat vele vervalste kaarten al in de handel zijn. LEIDEN - De West Riffa Sport- sclub deed gisteravond in het ka der van een trainingsstage door Nederland SV Voorschoten aan. De topper uit het oliestaatje Bah rein won met 1-2 van de Afde- lings eerste klasser, en kon niet echt overtuigen. Dat kwam mede door de afwezigheid van zes ba sisspelers, die deze week in actie komen voor het nationale team van Bahrein. West Riffa wordt al weer voor het derde jaar getraind door Theo Laseroms, die de meeste bekendheid genoot als verdediger van Feyenoord. Via Koen Wolleswinkel kwam SV Voorschoten op voorsprong, maar het team van Laseroms deed daarna wat het aan zijn stand verplicht was. Rob de Jon ge kreeg in de laatste minuut de kans om zijn ploeg op gelijke hoogte te brengen, maar de aan voerder verzuimde een straf schop raak te schieten. Bij West Riffa speelde overigens André van der Ley mee. De ex-speler van Go Ahead Eagles en De Graafschap zal met West Riffa af reizen naar Bahrein om daar met het team deel te nemen aan de competitie. FLUSHING MEADOW (AFP/REUTER) Ivan Lendl is nog twee overwinningen verwij derd van zijn eerste tennistitel in een Grand Slemtoemooi. Gisteren plaatste hij zich in het Louis Armstrongcomplex van Flushing Meadow voor de halve finales van het toer nooi om de open Amerikaanse titels. PORTSMOUTH (ANP) - De Noordwijkers Duyndam en De Haas zijn als zestiende geëindigd in de wereldtitel strijd in de Tornado-klasse. In de laatste race bij Ports mouth werd het duo vijfde. De combinatie Van Bladel/ Lambriex legde beslag op een fraaie tweede plaats in de eindstand. Ook de Zweed Mats Wilander kon in de kwartfinales Lendl geen set afpakken. De Tsjechoslowaak zegevierde in twee uur en negen minuten met 6-4 6-4 7-6. De par tij, bijgewoond door 20.000 toe schouwers, stond ondanks de gloeiende hitte op bijzonder hoog peil. De 23-jarige Lendl, die als tweede is geplaatst en John McEnroe al uitgeschakeld weet, had van de laatste drie partijen tegen de vier jaar jongere Wilander er twee verloren. Eind augustus had de Zweed, op Flushing Meadow als vijfde geplaatst, op het asfalt van Cincinnati Lendl zelf geen enke le kans gegeven: 0-6 3-6. Vorig jaar bereikte Lendl de finale om toen ten onder te gaan tegen Jim my Connors, die nu in de halve finales te maken krijgt met McEnroe-bedwinger Bill Scan-. Ion. Lendl begon de partij al met een doorbraak op de service van zijn tegenstander. In de tweede game raakte hij met 15-40 achter, maar de Oosteuropeaan redde zich door drie zeer sterke opslagen. Die eerste doorbraak bleek vol doende voor de setwinst: 6-4. In de derde game van de tweede set forceerde Lendl opnieuw een doorbraak, maar nu had Wilan der, die meer de aanval had ge kozen, een zelfde soort antwoord klaar (2-2). Bij 3-3 brak Lendl an dermaal door de service van de Scandinaviër om vervolgens op nieuw met 6-4 de set te grijpen. Doorbraak In de derde set begon Lendl weer met een doorbraak. Hij liet zijn voordeel echter in de vierde ga me glippen, waardoor het einde lijk op de tie break aankwam. Even eerder was Wilander tot op twee punten van de setwinst ge komen bij 6-5 en 30-30 op de ser vice van de Tsjechoslowaak. Op magistrale wijze weerde Lendl het gevaar echter af. Via 0-1, 3-1 en 5-3 werd het 7-4 in de tiebreak, waardoor Lendl zijn jacht op zijn eerste Grand Slemtitel kon voortzetten. „Als ik win in drie sets ben ik altijd tevreden", zei Lendl na zijn winstpartij tegen Wilander. „In die vreselijke hitte kan het een kwalijke zaak zijn als je extra sets moet spelen. Trouwens, in de tiebreak van de derde set be gon ik me al aardig moe te voe len. Op dat moment vreesde ik dat Wilander nog terug zou ko men. Ik heb me toen nog beter geconcentreerd om zo min mo gelijk fouten te maken. Mijn ser vice liep goed en ook de returns waren behoorlijk. Ik dacht zo dat Wilander ook goed had gespeeld en de partij was volgens mij voor het publiek het aankijken meer dan waard". De negentienjarige Amerikaan Jimmy Arias is de volgende te genstander van Lendl. De als ne gende geplaatste Arias, een ex plosieve speler, schakelde in de kwartfinales de Franse kam pioen Yannick Noah uit. Arias had voor de uitschakeling van de als vierde geplaatste Noah twee uur en vijftig minuten nodig. De Amerikaan besliste de wedstrijd op Flushing Meadow in vijf sets: 7-6, 4-6, 6-3, 1-6, 6-5. Arias is de jongste speler uit de zes tienjarige geschiedenis van de „Open Amerikaanse", die de hal- ve-eindstrijd heeft gehaald. Arias, woonachtig in Grand Is land, New York, boeide de twin tigduizend landgenoten op de tribune met zijn krachtige fore hand-spel tegen de één kop gro tere Noah. Noah speelde af en toe briljant, maar het gedegen werk van Arias van de achterlijn en bij het serveren was uiteindelijk te veel voor de Parijzenaar. Arias verij delde in de laatste set een krach- tenslopende tiebreak. In de twaalfde game brak de Ameri kaan, een jaar eerder nog zonder kansen tegen Noah, door de ser vice van de donkere Fransman. Er had voor het Noordwijkse kop pel ongetwijfeld meer ingezeten wanneer zij niet in de derde race tegen een diskwalificatie waren aangelopen. Duyndam en De Haas bewezen met name in de vijfde en laatste race hun moge lijkheden. Onder zware omstan digheden - veel wind, hoge gol ven - finishten zij pal achter het duo Van BladeLLambriex op de vijfde plaats. De uiteindelijke Australische winnaar Cairns hielden zij nog achter zich. In januari wordt er, vanwege de Olympische Spelen, alweer om de wereldtitel gevaren. Ditmaal voor de kust van Australië. Hans Fogh kan prolongatie van zijn wereldtitel in de Soling-klas- se nauwelijks meer ontgaan. De Canadees eindigde gisteren voor Medemblik tijdens de vijfde race op de tweede plaats achter de Westduitser Hirt. Fogh heeft na vijf wedstrijden een straatlengte voorsprong op de Rus Boedni- kov die gisteren niet verder kwam dan een zesde plaats. De Nederlandse zeilers stellen te leur en maken geen kans te vol doen aan de Olympische norm, een achtste plaats. Peter Volle- bregt en zijn bemanning staan er nog het beste voor met een vijf tiende klassering. Veteraan Ben Staartjes overweegt inmiddels de Soling-klasse vaarwel te zeg gen en terug te keren naar de ver trouwde Star-klasse. Kurt Jan sen en Peter Frech varen con stant achterin het vijftig boten tellende veld. AMSTELVEEN (ANP) - Dulcine SECA heeft bedankt voor de Ne derlandse basketbalploeg (da mes), die vanaf zondag in Honga rije deelneemt aan de Europese titelstrijd. Door het wegvallen van de speel ster van Amsterveen, die niet tot de basis behoort, bestaat de se lectie van Han Wallaart nog maar uit elf basketbalsters. Het was op deze korte termijn, het gezelschap vertrekt vandaag van Schiphol, niet meer mogelijk een vervangster voor Dulcine Seca aan te wijzen. N'DJAMENA (Reuter/UPI) De regering van Tsjaad heeft gisteren zeer scherpe kritiek geleverd op de Franse houding in het conflict in het land. In en verklaring beschuldigt de regering van president Hissène Habré Frankrijk en Libië ervan een deling van Tsjaad voor te bereiden. Niet eerder leverde Tsjaad zulke scherpe kritiek op Frankrijk. Je kunt je afvragen, of de toe treding van de gereformeerde- bonder Jan van der Graaf tot de raad voor 'Samen op weg' iets méér betekent dan een lou tere formaliteit. Immers, deze raad heeft de offi ciële opdracht, het samengaan van hervormden en gerefor meerden in dit land tot werkelijkheid te maken. De beide kerken willen in 1986 verklaren, dat ze zich 'in staat van hereniging' bevinden. Maar de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, waar van Jan van der Graaf in het gemeenschappelijke orgaan 'Samen op weg' de stem zal zijn, zal dit streven resoluut proberen te verijdelen. Het is toch op z'n zachtst gezegd vreemd, deelgenoot te zijn van iets waar je vierkant tégen bent. En tégen is de Bond. Dat kunnen mooie woorden, zoals: "Wij kunnen ons aan de bezinning niet onttrekken", niet verhul len. Want tegelijk zegt de door S. J. de Groot Bond: "Wij zullen ons in de be weging 'Samen op weg' blijven inzetten voor het voortbestaan van de Nederlandse Hervorm de Kerk als de vaderlandse kerk en voor een duidelijke plaats daarin van de klassieke belijdenis der Reformatie". Als twee kerken door een proces van jaren heen één willen wor den, dan zullen ze bereid moe ten zijn om op een bepaald mo ment in een nieuwe kerk op te gaan. Natuurlijk zullen ze zich daarin moeten herkennen, maar het zal altijd anders wor den dan ze gewend waren. Wil je dat helemaal niét, dan moet je er gewoon niet aan begin- De Gereformeerde Bond verkon digt luidkeels, dat niet te wil len. De Bond zal de kerk waar van hij deel uitmaakt en die hij - met alle bezwaren tegen haar verwording omhelst als het onvervreemdbare erfgoed van de reformatorische vaderen, niet prijsgeven voor een een heidsideaal, dat deze kerk nog verder zal losmaken van haar wortels. Eenheid met de gere formeerden van nü - met hun steeds grotere ruimte voor vrij zinnige denkbeelden - zal de 'vaderlandse kerk' niet beter maken, integendeel. Sinds 'Sa men op weg' is de bezorgdheid van de Bond dan ook alleen maar toegenomen. Als de Bond nu met alle kracht ging proberen, de klassieke be lijdenis der Reformatie in de herenigde kerk van de toe komst een duidelijke plaats te geven, dan zou zijn aanwezig heid in het samen-op-weg-or- gaan goed te begrijpen zijn. Maar zolang de Bond stokstijf op zijn kerkelijke stuk blijft staan, is het dat niét. De hervormde synode wil er graag de hele kerk bij betrek ken. Vandaar het beroep op de Gereformeerde Bond om ie mand aan te wijzen. Met de be noeming van Van der Graaf is aan die formele kant van de zaak voldaan. Over de uitwer king daarvan binnen de Bond moet men zich geen illusies maken. Er is (nog) geen sprake van echt 'meedoen'. Eerder denk je, dat 'Samen op weg' met de Bond het Trojaanse paard binnenhaalt. De Bond kan straks wél met ere zeggen, dat het eenwordingsproces zijns ondanks helaas toch is doorgegaan. Dat kan niét als je je strikt afzijdig houdt. Zou het voor de Bond en vooral voor deze kerken niet beter zijn, positief mee te werken aan een kerk die naast de waar heid ook de eenheid, al is het in verscheidenheid, serieus neemt? De Bond zegt, niet te weten "hoe de Heere zijn kerk verder leiden zal". Wie dat echt meent, moet toch aan kerkelij ke posities niet zo zwaar meer tillen. De staatsradio in N'Djamena zond gisteravond een commentaar uit waarin Frankrijk wordt gehe keld, omdat het weigert de rege ringstroepen te verdedigen tegen Libische bombardementen. De inactieve houding maakt volgens het commentaar deel uit van "een samenzwering" die leidt tot een deling van'Tsjaad naar het voorbeeld van Korea. Het com mentaar spreekt van "geheime onderhandelingen" tussen Frankrijk en Libië. "De jongste gebeurtenissen tonen duidelijk aan dat Frankrijk niet in het minst de bedoeling heeft te rea geren", aldus het commentaar, daarbij refererend aan het ver NEURENBERG (DPA) - Bij het onderzoek naar het onge luk met een Nederlandse au tobus bij Allersberg aan de weg Münchqn-Neurenberg, waarbij woensdag vier Turk se Cyprioten omkwamen en 14 voor een deel levensge vaarlijk werden gewond, is vastgesteld dat het Neder landse voertuig sinds onge veer drie jaar niet meer was goedgekeurd. Er werden ge breken aan de banden en de controle-apparatuur gecon stateerd. Het is nog niet duidelijk of de waarschuwingslichten brandden, toen de bus na een klapband op de vluchtstrook werd gezet. Daar reed een Oostenrijkse vrachtwagen combinatie op de bus in, waarbij de zijkant vrijwel ge heel werd opengereten. De justitie in Neurenberg gaat na of zij aanhoudingsbevelen zal uitvaardigen tegen de 23- jarige Cyprische bestuurder van de bus en de 22-jarige chauffeur van de Oostenrijk se vrachtwagen. Onderzocht wordt of de Oos tenrijker wellicht te lang ach ter het stuur had gezeten en oververmoeid was. meende bombardement door Li bië op een garnizoen in Oum Chalouba, afgelopen maandag. Westese diplomaten hebben ove rigens gezegd dat zij alleen maar weten van één vliegtuig dat twee bommen liet vallen buiten Oum Chalouba. Er zouden geen slachtoffers zijn. HILVERSUM (GPD) - De be roepsprocedures van de omroep- bonden, omroep werkgevers en ondernemingsraden tegen het besluit van minister De Koning om het omroeppersoneel tot trendvolgers te rekenen, zijn door de afdeling rechtspraak van de Raad van State niet ontvanke lijk verklaard. De voorzitter van de afdeling, mr. Boukema, stelde gistermiddag vast dat een AROB-procedure niet de juiste weg is voor een beroep tegen een ministersbesluit „van algemene strekking". De Wet AROB (Administratieve Rechtspraak Overheids Beslis singen) dient hier volgens de in dieners van dc bezwaarschriften wel degelijk gehanteerd te wor den, omdat de beschikking van de minister een geheel nieuwe rechtstoestand voor omroepper soneel zou gaan betekenen. De minister vindt echter dat zo'n toestand pas ingaat op het mo ment dat zijn besluit wordt ge Het commentaar weerspiegelt vol gens officiële bronnen de groeiende ergernis van de Tsjadi- sche regering over de rol van Frankrijk dat weliswaar 2500 mi litairen en acht vliegtuigen in Tsjaad heeft gestationeerd maar dat slechts in actie komt in geval van een werkelijke bedreiging. combineerd met „nadere regel geving". Een woordvoerder van de onder nemingsraden zei in een eerste reactie dat deze uitspraak de kans op acties bij de omroep erg groot maakt. Dc ondernemings raden zien het trendvolgerschap als een bedreiging voor de om roep. Ze maken zich zowel zor gen over de (journalistieke) onaf hankelijkheid van de omroep als over de rechtspositie van het om roeppersoneel, als gelijkschake ling met de ambtenarij zal plaats vinden. Woordvoerder De Vries van het bij de omroepen gevormde actieco mité zei donderdagmiddag, dat nu overwogen wordt naar de kantonrechter te stappen, om de situatie van vóór 1 januari „te be vriezen". Vrijdagochtend houdt het comité een eerste informatie ve vergadering, waarbij ook ver tegenwoordigers van de omroep- bonden aanwezig zullen zijn. i Een delegatie van zes mensen van het rooms-katholieke bisdom Gro ningen onder wie bisschop Möl- ler) is op bezoek geweest bij het bisdom Ilagan op de Filippijnen. Deze bisclommen onderhouden relaties met elkaar 'tot weder zijdse inspratie en steun'. De Groningers zijn niet vrolijk op hun basis teruggekeerd. Ze hoor den van de tegenstellingen tus sen rijk en arm in dit eilanden rijk ten noorden van Indonesië, van het hoge sterftecijfer onder de kinderen, het ontbreken van zelfs de eenvoudigste medicij nen, de droogte en de honger, "die zelfs een schrijnende werkelijkheid werd tijdens de gesprekken". Ook lijden de men sen onder geweld. "Ze leven nog steeds in een atmosfeer van angst. De spiraal van geweld is overal merkbaar". Het bezoek duurde drie weken. In die tijd werd in de kerken een brief van de Filippijnse bis schoppen voorgelezen, waarin dezen hun bezorgdheid uiten over het zonder proces gevangen houden van mensen, "onder het voorwendsel van nationale vei ligheid". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Bleskensgraaf M. Goudriaan Ou derkerk aan de IJssel, te Zeven bergen J. L. Ravesloot Heemse, te Groot-Ammers M. Aangeen- brug Goedereede. Gereformeer de Kerken Vrijgemaakt: beroe pen te Groningen-West L. J. Joosse Albany (West-Australië), te Schildwolde T. Wendt Urk. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Broek op Lan- gedijk J. Dijkstra (leraar) Leeu warden. Afscheid. Op zondag 9 oktober zal ds. J. C. J. Bronsgeest wegens pensionering afscheid nemen van de hervormde gemeente te Nieuwkoop. Adventkerk. Het congres van het kerkgenootschap der Zevende- dags-adventisten in Huis ter Hei de heeft het algemene kerkbe- stuur gevraagd, een actiever be- 'leid te voeren ten aanzien van maatschappelijke vraagstukken. De maatschappij wordt steeds ingewikkelder en dus is er een groeiende behoefte aan duide lijkheid. Ds. C. E. van der Ploeg te Utrecht werd benoemd tot directeur van het 'departement van communi catie' (radio en tv, voorlichting en public relations en de audio visuele dienst). Er komt een lan delijke werkgroep voor 'eigen tijds adventistisch jeugdwerk' (jeugdevangelisatie, studenten vereniging, koffiebars en andere projekten voor jeugd binnen en buiten de kerk). Ds. A. J. van der Kamp te Leeu warden werd benoemd tot alge meen secretaris van het kerkge nootschap. Lisser pastoor overleden In zijn woning in Lisse is op 53- jarige leeftijd pastoor G. J. J. Straathof van de Agatha-paro- chie plotseling overleden. In mei vierde hij nog zijn zilveren pries- teijubileum. Na in Pijnacker en de Rotterdamse wijk 'Mathenesse' als kapelaan te hebben gewerkt, kwam Straat hof in 1962 naar de bollenstreek. Daar was hij eerst pastor by de Sint Jeroen-parochie in Noord- wijk, daarna leraar godsdienst en geschiedenis aan het seminarie 'Leeuwenhorst' in Noordwijker- hout. Dat seminarie werd in 1973 opgeheven. Toen ging Straathof naar de Lisser Agatha-parochie. Morgen om 11 uur is er een uiU vaartdienst in deze kerk. Daarna volgt de bijzetting in het priester- graf op het parochiekerkhof. De Verenigde Waldenzer-Metho- distische Kerk van Italië heeft zich op haar synode in Torre Pel- lice uitgesproken voor eenzijdige ontwapening. De kerk be schouwt dat als een stap naar vrede en dialoog tussen de na ties. Het anti-racismefonds van de Wereldraad van Kerken keerde het afgelopen jaar in totaal f. 1,3 miljoen gulden uit aan 43 groe pen in 18 landen van alle wereld delen. Meer dan de helft ging naar vier organisaties in zuidelijk Afrika, waaronder de verzetsbe wegingen African National Con gress en Swapo (Namibië), voor humanitaire hulp. "De God van het hervormde le vensgevoel en van het gerefor meerde kerkbesef kent nog steeds aanbidders". (J. H. Bogers, her vormd predikant te Alphen aan den Rijn, in kerkblad van van daag). UTRECHT (ANP) - De Sociale Verzekeringsbank heeft vorig jaar - in clusief uitvoeringskosten - 31,7 miljard gulden uitgekeerd aan ouder domspensioenen (aow), weduwen- en wezenpensioenen (aww) en kin derbijslag (akw). Er kwam ongeveer 30 miljard binnen aan premies, rijksbijdragen en rente.' Dit blijkt uit het jaarverslag van de sociale verzekeringsbank over 1982. Doordat dc totale uitgaven de inkomsten met ongeveer 1,7 miljard gul den overtroffen is de financiële positie van de fondsen achteruitgegaan. De grootste slok op is de aow. De aow-uitkeringen beliepen in 1981 rond 20,2 miljard gulden en in 1982 bijna 21,5 miljard. Van de stijging is 936 miljoen gulden het gevolg van een verhoging van de uitkeringsbedra gen- met 4,5 procent en 308 miljoen van de toeneming van het aantal aow-gerechtigden met 20.000 tot 1.376.000.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15