m Voor mij is dit principe-zaak een Suzuki trekt zich terug Luchvig snelste Nevenactiviteiten scheiden 'Kneet' van Post Antonin Magne overleden Blessure Koeman valt mee Schumacher op zijspoor 'ÉN** VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1983 SAINT-NAZAIRE (AFP) - De Oostduitser Olaf Ludwig heeft gisteren de derde etap pe in de Ronde van de Toe komst op zijn naam gebracht. De rit voerde van Lorient naar Saint-Nazaire over 193,5 kilometer. Voor Ludwig be tekende het zijn tweede etap pezege. Hij had eerder al de proloog gewonnen. Ludwig was de snelste van het vrijwel complete peloton. De Zwit ser Siegfried Hekimi behield de leiderstrui. De amateurs en beroepsren ners hebben zich in de derde etappe rustig gehouden. Na 22 kilometer ontsnapten drie renners, de Franse Chaurin en Mentneour en de Oost- duitse staatsamateur Rum mer. Dit drietal reed bijna 170 kilometer op kop en bouwde een voorsprong op, die maxi maal acht minuten bedroeg. Vijf kilometer voor de streep werd het trio ingelopen. In de eindsprint bleef Ludwig de Fransen Vincent Barteau (tweede) en Yvon Bertin (der de) voor. Beste Nederlander was Rinus Ansems, die als twaalfde over de streep ging. Met uitzondering van Dirk van Cirschot bevonden alle Nederlandse renners zich in het grote peloton. Van Oir- schot kwam binnen met een achterstand van 24 seconden. Hoogte De Belg Frank Hoste heeft gis teren de eerste etappe van de 6'de Ronde van Catalonië, een rit over 194 kilometer van Salou naar Amposta, gewon nen. Hoste versloeg in de eindsprint het volledige pelo ton. De Zwitser Glaus eindig de als tweede en de Belg De Jonckheere bezette de derde plaats. Bert Oosterbosch be hield de leiding in het alge meen klassement. HUIJBERGEN - Peter Post raakt opnieuw een vedette kwijt. Kondigde al vrij vroeg in het seizoen Jan Raas zijn vertrek aan, gisteren werd bekend dat ook Gerrie Knetemann volgend seizoen niet in de formatie Panasonic van de Amstelveense ploegleider zal rijden. De oorzaak van die verrassende ontwikkeling is een verschil van mening tussen hem en Post over de neveninkomsten van de populaire wielrenner. Gerrie Knetemann zal volgend seizoen niet meer samenwerken met Henk Lubberding (rechts). Gisteren brak de revaliderende coureur met Peter Post. omdat die laatste bezwaren maak tegen tegen de vele nevenactiviteiten van de 'Kneet'.,Foto. ANPI TURIJN (Reuter/ANP) - De Ja panse motorenfabriek Suzuki heeft besloten zich met ingang van volgend jaar terug te trekken uit de motorcross, wegrace en lange-afstandsracerij. Suzuki Ita lië gaf als verklaring bij de beslis sing „dat de fabriek het gestelde doel van technische vooruitgang heeft bereikt". „Het werd tijd om de in de motor- sportcompetitie vergaarde ken nis in de massa-produktie te gaan gebruiken", aldus de ver klaring van de fabriek. Suzuki ontkende, dat het terugtrekken van de fabrieksteams uit de grand-prixwedstrijden te maken had met tegenvallende verkoop cijfers. De winst in het boekjaar 1981/'82 is volgens mededelingen van de fabriek aanzienlijk hoger uitgevallen dan het jaar ervoor. "Binnen drie of vier jaar zal Suzuki terugkomen naar de circuits om nieuwe technische ontwikkelin gen te testen", aldus de fabriek. Dit jaar veroverden twee recht streeks door de fabriek gesteun de rijders, de Belgen Geboers (125cc) en Jobé (250cc) wereldti tels in de motorcross. In de mo- torracerij verloor Suzuki (Unci- ni) het belangrijkste wereldkam pioenschap, in de 500cc-klasse, aan Honda (Spencer). Knetemann, veel gevraagd om re clame te maken, kreeg een con tract voorgelegd dat hem ernstig beknotte in zijn vrijheid op dat gebied. Voorts zou het geld dat hij met die nevenactiviteiten ver dient volgens Post in de pot van de ploeg moeten komen, in plaats van bij Knetemann zelf.' „En onder zo'n contract kan ik natuurlijk geen handtekening zetten", aldus Knetemann. De 32-jarige profwielrenner uit het Westbrabantse Huijbergen die begin dit jaar zeer ernstig ten val kwam in de semi-klassieker Dwars door België en daardoor voor de rest van het seizoen was uitgeschakeld, kreeg al tijdens zijn verblijf in het academisch ziekenhuis in Gent van Post te horen dat ondanks de vraagte kens over zijn herstel hij verze kerd kon zijn van een plaats in de nieuwe equipe. Zou het niet luk ken als renner, dan zou hij deel kunnen gaan uitmaken van de technische staf. Een mooie aan bieding. Drie weken geleden echter werd het „De Kneet" dui delijk dat er meer haken en ogen zaten aan de overeenkomst dan hij aanvankelijk had gedacht. Breekpunt ARCACHON (SID) Na een langdurige ziekte is gisteren in Arca- chon oud-wielrenner Antonin Magne op 80-jarige leeftijd overle den. De Fransman won in 1931 en '34 de Ronde van Frankrijk en werd twee jaar later wereldkampioen in Bern. Na de oorlog werd Magne bondscoach van de nationale wielerploeg van Frankrijk. Daarna heeft hij jaren als ploegleider gefungeerd. De nevenactiviteiten werden uit eindelijk het grote breekpunt. Post legde volgens Knetemann nieuwe eisen op tafel, die hem beperkten in zijn vrijheid om zich op dat gebied verder te ont plooien. Het betekent een pro bleem omdat er al afspraken wa ren voor komend seizoen, maar hoe Knetemann ook probeerde. Post wilde geen water bij de wijn doen. Post, die vandaag naar de Ronde van de Toekomst in Frankrijk vertrekt om daar naar goeie ama teur-renners te kijken, is van me ning dat de overeenkomst („een goed contract", gaf ook Knete mann toe) die hij aan zijn renner voorlegde niet afwijkend is van de thans geldende afspraken. „Ook nu had hij voor die andere activiteiten toestemming van de ploegleider en de sponsor nodig. Dat blijft dus. Het verschil is al leen dat met de huidige sponsor, Raleigh, makkelijk te bellen was om zoiets voor te leggen. Met Ja pan gaat dat allemaal veel moei lijker. Verder vind ik wel dat je niet teveel met die dingen bezig moet zyn. Dan ben je geen ren ner meer en moet je bij een mo dellenbureau gaan werken". Duidelijk is dat Post de activiteiten van Knetemann wilde indam men. De Japanse sponsor wil dat de afspraken die gemaakt zijn strikt geeerbiedigd worden („Je moet Japanners niet op hun te nen gaan staan, dan is het over") en voorts is de ploegleider van mening dat Knetemann de aan biedingen krijgt omdat hij lid van een succesvolle wielerploeg is. Daardoor behoort het geld volgens Post ook aan de hele for matie toe. Momenteel zyn daar trouwens ook al een aantal af spraken over. Knetemann bij voorbeeld heeft een overeen komst met een firma van conser ven (Hak), maar die moet vol gens Post voor de activiteiten ook een bepaald bedrag aan de sponsor overmaken. "Happy" OEGSTGEEST Afzijdig van het verbale geweld dat de immer populaire tweestrijd tussen Rijnsburgse- en Quick Boys ontketent, bereiden Jan en Peter Hogewoning zich voor op een uniek moment in hun voetballoopbaan. Na zo'n vijftien jaar hand in hand de velden van Oegstgeest en Rijnsburgse Boys te hebben be speeld, staan zij morgen in afwij kende kleuren tégenover elkaar. Jan in het geelzwart van de thuisclub, Peter in het Katwijkse blauw-wit, over hun identiteit kunnen vanaf heden dus geen misverstanden meer bestaan. Het veilingvolk uit de buurtdorpen had het al zo druk met de 'swit chende' Huug Aandewiel. Nu, op de eerste dag van een nieuwe, Peter Hogewoning AMSTERDAM (GPD) - Ronald Koeman zal hoogstwaar schijnlijk zondag al weer in actie komen wanneer Ajax in Sittard de competitie wedstrijd tegen Fortuna af werkt. Koeman, die woens dagavond tijdens de inter land Nederland-IJsland kort voor de rust geblesseerd raakte aan de enkel en moest worden vervangen, blijkt lang niet zo ernstig ge blesseerd als aanvankelijk werd gedacht. Foto's die gis termorgen in het Lucaszie- kenhuis in Amsterdam zijn genomen, hebben aange toond dat een botje uit de kom is geschoten. "Fysiotherapie" „Via fysiotherapie is dat botje inmiddels weer op zijn plaats gewreven. De zwel ling is al bijna verdwenen". wederom met derbies overladen competitie, komt daar een onver valste broedertwist bij. Een mooiere start is nauwelijks denk baar. "Dit is echt het klapstuk", onderschrijft Jan dat laatste. En Peter: "Altijd speciaal. En nu speel ik tegen oude kameraden. Ze hoeven mij niet te motive- Stop. Verder gaan de broers niet. Rijnsburgse Boys-Quick Boys krijgt een zakelijke benadering. Hun staat een gezonde portie ri valiteit voor ogen, geen sensatie toestanden. Als Oegstgeester buitenlanders kunnen zij zich slechts een vage voorstelling ma ken van alle tam-tam, waarmee concurrerende supportersgroe- pen van een wedstrijd een derby maken. Een lolletje trappen en mekaar een beetje opjutten, hoort bij zo'n speciale gelegen heid. Daarmee houdt het wat be treft 'de Hogewoninkies' op. Door de jaren heen hebben zij el kaar in het veld voor mooi en le lijk durven uitmaken, maar ze wisten dat zij elkaar uiteindelijk weer recht in de ogen konden kijken. "Achteraf mogen we zeg gen dat het goed is voor ons alle bei, dat we nu uit elkaar zijn. On bewust loop je toch alleen maar op je broer te letten. Nu zijn we lekker voor ons eigen bezig". Hogerop Van hun zevende jaar afliepen Jan en Peter Hogewoning (22 inmid dels) in hetzelfde team. De jeugd doorliepen zij bij Oegstgeest, na het eerste seniorenjaar zocht het tweetal het onder aanvoering van Peter hogerop. "Hij", wijst Jan, "wilde naar Rijnsburgse Boys en heeft mij toen ook maar meteen als lid opgegeven. Ik hoefde niet zo nodig weg bij Oegstgeest". Het duo speelde onder Herman Wijnands een jaar in het eerste, Arie Lagendijk zond beiden in het daaropvolgende, prestatief zéér tegenvallende seizoen naar de reserves. Met Wijnands onder houdt het tweetal nog regelmatig contact. "Hij was mijn type", stelt Peter Hogewoning. "Kijk, Jan en ik zijn allebei erg makke lijk. Onder Wijnands ging het al lemaal erg ontspannen. Hij vond ook datje af en toe eens een bier tje moest kunnen drinken. Niet dat je je eigen lam drinkt op vrij dagavond, natuurlijk niet. Ge woon, gezellig". Jan Hogewoning: "Lagendijk is professioneler". Peter: "Ach, elke trainer heeft zijn goede en zijn slechte eigenschap pen. Wat is een goede trainer? Eén die punten haalt. Van een club die ergens onderaan staat, zal je nooit horen hoe een goede trainer ze hebben". door Gerard Haverkamp Splitsing Het eerste Lagendijk-jaar zinde de gebroeders toch niet. Vorig sei zoen was het allemaal weer an ders. Jan Hogewoning keerde voorgoed terug in de hoofd macht, terwijl Peter aftaaide. "Ik had er geen lol meer in. Verder wil ik het daar niet over hebben". Komende uit de richting Oegst geest, splitsten de wegen van Jan (rechtsaf) en Peter (met de bocht mee naar links) zich in de meest letterlijke zin des woords. Peter Hogewoning trainde in de twee de seizoenhelft mee met Quick Boys. "Daar ben ik zeer blij om. Ik ben goed opgevangen, al baal de ik ervan dat ik zaterdags niet kon presteren. Nu heb ik er zin in. De aanpak in de voorberei ding was positief. Lekker alles met de bal, lekker trainen op techniek. De groep is een een heid, we hebben alles voor elkaar over. Al moet je natuurlijk maar afwachten hoe het straks in de competitie gaat. Het heeft echter nog niet slecht gedraaid. Een speler als Huug kan je er natuur lijk altijd bij hebben, maar we hebben hem nog niet gemist. Als het goed blijft gaan, is iedereen hem snel vergeten. Dat is met al les en iedereen zö". Gouden kracht Jan Hogewoning: "Met Martin Toet had ik een gouden kracht achter me staan. Wie met Toet heeft gepraat, wordt gek van voetbal. Onze fysio-therapeut trainde nooit een meter. Nadat hij eens met Martin gesproken heeft, gaat hij trimmend naar zijn werk". "Toet heeft me over het einde van dat tweede seizoen heen gehol pen, en afgelopen jaar kon ik me in het eerste een foutje permitte- KEULEN (DPA/SID) - Harald "Toni" Schumacher mag uitkijken naar een nieuwe vereniging. Dat heeft Peter Weiand, voorzitter van 1. FC Köln, gisteren zijn doelman medegedeeld. Bovendien werd Schumacher geschorst voor de competitiewedstrijd van aanstaande zaterdag te gen Waldhof Mannheim. Weiand meent, dat er van sa menwerking tussen zijn club en de 29-jarige doelman van het Westduitse elftal geen sprake meer kan zijn na diens kritiek op het be leid van de club. Op de heenreis van het West duitse elftal naar Boedapest voor de vriendschappelijke interlandwedstrijd tegen Hongarije (1-1) ging Schu macher weer op de kritische toer. Voor Weiand was de maat toen vol. Hij schreef voor giste ren een speciale bestuurs vergadering uit met als enig agendapunt: Schumacher. Na twee en een half uur ver gaderen besloten de be stuursleden de nukkige doelman in de aanbieding te doen. Vraagprijs: 2,3 miljoen gulden. Knetemann blijft echter bij zijn standpunt dat er in de bespre king over een nieuw contract duidelijk eisen werden gesteld die verder gingen dan tot nu toe. „En daar voel ik niets voor. Ik wil me in de eerste plaats happy voelen. Dat is het belangrijkste in het leven. Daar ben ik tijdens die twee maanden in het zieken huis wel achter gekomen. Daar om ook heb ik tegen Post gezegd dat ik niet bij hem blijf. Het is geen persoonlijke kwestie. Post kan er misschien helemaal niks aan doen omdat Panasonic dat nu eenmaal als voorwaarde stelt Ik wil dan ook beslist niet met vette letters in de krant dat er ru zie zou zyn tussen hem en mij, want dat is niet zo". Maar, ruzie of niet, de breuk is een feit. Knetemann trad in 1976 toe tot de Raleigh-ploeg, nadat hij eerst twee jaar in de Franse for matie van Joop Zoetemelk had gereden. Voor de Post-equipe reed Knetemann 108 overwin ningen bij elkaar, waaronder het wereldkampioenschap in 1978, een groot aantal kortere meer daagse wedstrijden en veel etap pes in de Ronde van Frankrijk. Knetemann weet niet voor welke ploeg hij het komend seizoen gaat rijden. „Er zijn nog geen contacten. Met niemand. Nee, ook niet met Jan Raas", zei hij gisteren. „Desnoods ga ik met slagerij Donker" (zijn schoonva der, red.) op mijn buik rijden. Dat heeft geen niveau, zou Post daarvan zeggen, maar dan maar geen niveau. Voor mij is het na melijk een principe-kwestie". Terugkeer Wel vast staat dat hij terug zal ke ren in een profpeloton. „Ik heb vandaag weer 80 kilometer ge traind met een gemiddelde van 30,35 kilometer per uur en ik hoop over twee maanden weer helemaal goed te zijn. Of het even goed zal worden als vroe ger, weet ik niet. Maar dat geldt voor elke renner die aan het be gin van een nieuw seizoen staat". ADVERTENTIE ren. Ik speel graag een mannetje de bal tussen zijn benen door en ik loop nu eenmaal harder voor uit, dan naar achteren. Ik wil met de bal die achterlijn halen en dan de voorzet geven waar een doel punt uit komt. Dan heb ik het ge voel dat ik zelf heb gescoord". "Scoren is een zwak punt van ons", bekent Peter. "Dat moet in je zit ten". "Vorig seizoen heb ik één doelpunt gemaakt, met mijn zwakke been. Wij zijn voor het voorbereidende werk", beschouwt Jan. Hij mag dat in deze jaargang afleveren aan de zijde van Huug Aande wiel, "iemand die Rijnsburgse Boys erg hard nodig had. Als hij uitvalt, zakt de hele ploeg in. Dat heb ik langs de lijn duidelijk kunnen zien. De laatste twee we ken heb ik namelijk niet ge speeld, omdat ik al een tijdje last had van m'n lies. Ik heb op tijd rust genomen, want de wedstrijd tegen Quick Boys wilde ik na tuurlijk voor geen goud missen". a.s. zaterdag 15.00 uur RIJNSBURGSE BOYS - QUICK BOYS va wandbekleding In zeer grote sortering. Henny Bfikman Kruisweg 11 - Valkenburg Tel. 01718-73035 H43S GEEN WONDER CAT HEEL KRUVFFEKIOORC Baalt AL6 W STIER (Efl&ER 16 CAT ZE A54 qe MEKKERELJ evj P£ BOL ALWEER KWLTT zjw

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13