'Kunstbeleid stelt niets voor' Oorlog in squaredanee-wereld Leiderdorpse politici beloven beterschap Tennisclub pacht banen PAGINA 2 f Stad en rand I LEIDERDORP "Er is de laatste dertig jaar geen enkel kunstbeleid gevoerd". Dat stelde de Leiderdorpse kun stenaar Rien van der Nat gisteravond aan het begin van het politieke café over het kunstbeleid in het nieuwe cul tureel centrum 'De Hollandsche Tuyn'. De aanwezige politici konden de bewering slechts bevestigen, maar beloofden snel beterschap. Binnenkort moet met behulp van een kunstnota het beleid op poten worden gezet en moet ook het budget voor kunst worden uitgebreid. Voordat de politici hun licht over het kunstbeleid mochten laten schijnen werden dia's vertoond die een overzicht gaven van de geplaatste beelden in Leider dorp. Zeven kunstwerken welge teld hadden leden van de stich ting 'De Hollandsche Tuyn' kun nen vinden na een fietstocht door het dorp. Tenminste, zeven plaatsen waar beelden behoren te staan. Een deel was niet zicht baar door het welig gegroeide onkruid en een deel was gewoon verdwenen. De meeste wijken in Leiderdorp zijn geheel verstoken van kunst op straat. "Of er nu geen belangstelling voor is van de politiek of dat ze er geen kaas van gegeten hebben, feit is dat de laatste dertig jaar vrijwel niets is gebeurd", aldus Van der Nat. De vertegenwoordigers van de po litieke partijen trokken gelijk het boetekleed aan. "Het doet bijna lachwekkend aan", kon wethou der Gehner (WD) nog uitbren gen. "Ik ondersteun dat er veel te weinig gebeurt aan kunstbeleid. Ik vind ook dat er meer moet gaan gebeuren". Ondanks het feit dat Gehner al zes jaar kunst in haar portefeuille heeft, was zij niet alleen verantwoordelijk voor het uitblijven van het be leid. Ieder voorstel wat zij deed in het verleden stuitte op bezwa ren van de gemeenteraad, zie de wethouder. "Als het gaat om af wegen van belangen is kunst kennelijk een sluitpost", consta teerde Gehner. Jubileum Het winkelcentrum Lange Voort in Oegstgeest bestaat vijftien jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt morgen en zaterdag een jubileummarkt gehouden. Di verse attracties staan opgesteld rond het winkelcentrum. Mor genavond zal de Evergreen Jazzband optreden, zaterdag middag de West Coast Jazz Band. Voorschoten wil verhuur van kamers bevorderen VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense politieke partijen gaan in een brief aan hun partijgenoten in de Tweede Kamer vragen of het verhuren van kamers aan trekkelijker kan worden ge maakt. Zo moet in hun visie wor den gekapt in het "woud van re geltjes rond huur en verhuur". Bovendien vinden zij dat de be lastingwetgeving zodanig moet worden aangepast dat het verhu ren van kamers lucratiever wordt. Dit bleek gisteravond tijdens de vergadering van de commissie voor welzijn, woningtoewijzing en onderwijs. De raadsleden be sloten tot het schrijven van de brief omdat volgens hen veel wo- ningzoekenden kunnen worden geholpen door het vrijkomen van extra kamers. De gemeente heeft reeds eerder in een brief aan de Tweede Ka mer gewezen op de problemen rond de verhuur van kamers. Ze heeft nu besloten tot het schrij ven van een tweede brief omdat, zoals wethouder L. Marselis het formuleert, de "problemen zijn toegenomen". Op dit moment staan 235 alleenstaanden in de leeftijd van 18 tot 25 ingeschre ven als woningzoekenden. Het college van burgemeester en wethouders hoopt volgende week de brief te hebben opge steld. Vervolgens wordt hij aan de fractievoorzitters overhan digd, die hem van hun handteke ning voorzien en opsturen naar hun politieke geestverwanten in het parlement. Overigens heb ben ze de mogelijkheid de con cept-brief te verwerpen of aan te passen. •WASSENAAR (ANP) - In zijn woonplaats Wassenaar is afge lopen dinsdag op 89-jarige leef tijd overleden de uitvinder van het snorkelsystecm voor onder zeeboten, de kapitein-luitenant ter zee bd Jan Jacob Wichers. "Beschaming" en "geschokt" wa ren de reacties van respectieve lijk het D'66-raadslid Stam en zijn PPR-collega Van der Zande na het zien van de diaserie. VVD'er De Waard was de enige die niet zover ging. "Eigen schuld, dikke bult", hield hij de vele aan wezigen voor. Als er geen plan nen komen van het particulier initiatief kan de gemeente wei nig doen, aldus De Waard. Hij begon ook direct over de finan ciën. "Ik wil toch even de vinger op de zere plek leggen. We zitten in een bijzonder moeilijke tijd. We zullen niet alleen emotionele keuzes moeten maken maar ook politieke. Ik ben bang dat kunst en cultuur daar ook een veer moeten laten", aldus De Waard. Die mening werd door verder nie mand aan de tafel gesteund. Zelfs zijn partijgenoot en wet houder Gehner vond dat er extra geld moest komen. Hoeveel het budget (nu slechts 9.000 gulden) moet worden vergroot werd niet duidelijk. Verwijten in de richting van wet houder Gehner kwamen van het D'66-raadslid Stam en Holier- hoek (PvdA). "Het geld is er niet, wordt steeds gezegd, maar het geld dat er wel is wordt niet uit gegeven", aldus Stam die doelde op de zeventigduizend gulden die nog steeds moet worden aan gewend om kunstwerken aan te kopen. Die zeventigduizend gul den is beschikbaar gesteld bij de bouw van het nieuwe gemeente huis. Holierhoek ging daarop door. "In januari zei wethouder Gehner in de krant dat binnen' een half jaar besloten zou wor den wat er met dat geld zou ge beuren. We zitten nu in septem ber. Dat is nog eens een lange VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense tennisvereniging Forescate gaat vanaf 1 januari het gemeen telijke tennispark aan de Juliana Van Stolberglaan pachten en ex ploiteren. Na langdurige onderhandelingen met de gemeente heeft de vereni ging zich bereid verklaard 9.000 gulden pacht per jaar te betalen en bovendien het park op te knappen volgens de richtlijnen van de Heidemaatschappij Deze zwangerschap, zou ik zeggen". Wethouder Gehner verdedigde zich door te zeggen dat er geen meerderheid was te vinden voor de aankoop van kunstwerken die op proef zijn geweest. Waarop Rien van der Nat verontwaar digd reageerde. "Het gemeente huis is een open huis. De meeste ambtenaren hebben liever een leuke kalender van Volvo-cars hangen dan dat ze zeggen: laten we dat kunstwerk aankopen om dat het belangrijk is. Niet alleen omdat het mooi of lelijk is", meende Van der Nat. Wethouder Gehner: "Het geld komt uit de portemonnee van de Leiderdor pers. Die moeten het betalen en heeft in een rapport aangegeven dat de komende vijf jaar in het park aanpassingen moeten wor den verricht voor een totaal van 230.000 gulden. De raadscommissie welzijn bleek gisteravond enthousiast over dit voorstel omdat de gemeente in de toekomst nooit meer kosten hoeft te maken voor het park. Het huidige tekort van 22.649 gulden blijft echter rusten op de schouders van de gemeente. die moeten het dus in meerder heid ook mooi vinden". Van der Nat bleef het daarmee on eens en pleitte voor een commis sie van deskundigen die zou moeten adviseren over het aan koopbeleid van de gemeente en het kunstbeleid in het algemeen. Een idee dat door een ruime meerderheid van de raadsleden werd ondersteund. Door het publiek werd ^etoogd dat het Leiderdorpse kunstbeleid, ook het nieuwe beleid dat moet gaan komen en waarvan gister avond iets duidelijk werd, veel te beperkt is. Popconcerten past daar bijvoorbeeld niet in. Ook experimentele kunst is niet in het programma opgenomen, al dus de verwijten. Toen de dis cussie dreigde te verzanden in de vraag wat kunst nu eigenlijk is greep forumvoorzitter Hans Wi chers onverbiddelijk in. "Echte moderne kunst lijkt mij een naakt-worstelwedstrijd op vis schubben", zei hij, daarmee de discussie afsluitend. Of het politiek café nu ook werkelijk een aanzet is tot een nieuw kunstbeleid moet worden afgewacht. Over enkele maan den verschijnt de langverwachte kunstnota. Dan zal blijken of de mooie woorden van de raadsle den ook financieel vertaald zul len worden. Rijnsburger neergestoken in Oegstgeest OEGSTGEEST - Een 27-jarige Rijnsburger is vannacht om streeks half een in Oegstgeest neergestoken. Drie mannen verlieten gelijktijdig een feestje, maar in de hal van de flat kregen twee van hen ru zie. Een van de ruziemakers trok daarop een mens en stak het slachtoffer in de borst. De dader, een 23-jarige Oegst- geestenaar sloeg vervolgens op de vlucht. Tot nu toe is hij nog niet aange houden. Hij is niet in zijn wo ning geweest. De Rijnsbur ger is overgebracht naar het ziekenhuis, waar bleek dat de steekwond niet ernstig was. Wat de aanleiding van de steek partij was kon de Oegstgees- ter rijkspolitie nog niet ver tellen. Ook de juiste plaats was vanmiddag niet bekend. Vos en Co vertrekt in januari uit Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De omstreden chemische handelsmaatschappij Vos en Co is per januari van het volgend jaar vertrokken van het Zoeterwoudse industrieterrein 'De Grote Polder'. De be drijfsruimte wordt momenteel te koop aangeboden. Het bedrijf dat in het verleden veelvuldig door de gemeente Zoeterwoude op de vingers werd getikt we gens overtreding van de hinder wet is op dit moment druk doen de de nieuwe vestiging in Al phen aan den Rijn klaar te ma ken. Wanneer Vos en Co is vertrokken zal er een onderzoek worden ge daan naar eventuele verontreini ging van de grond. Het bedrijf zal hiertoe opdracht geven. DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1983 AGENDA DONDERDAG Noordeinde 2a - Matrogoth 'Maar eigen lijk was het niet zo'. 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Sa- tyricon' van Fellini, 20 uur. Stadhuisplein - start fakkeloptocht Chi li Front Leiden, 20.30 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos met films en informa tieprogramma's, 15-17 uur. Warmond Gemeentehuis - commissie openbare werken, 20 uur. Leiderdorp Hollandse Tuyn - Cabaret Nar, 20.15 VRIJDAG Leiden Groenoordhallen - Leidato, 19-22.30 uur. Parlement - Nieuwe Rijn, ledenvergade ring PvdA, 20 uur. LVC - Breestraat 66, optreden de Utrechtse groep Judy Nylon, 21 uur. Wijkgebouw Irene - Driftstraat 49, film 'Time to Run', voor jongeren van 12- Holiday Inn - open avond squashclub, 20 uur. Noordeinde 2a - Matrogoth 'Maar eigen lijk was het niet zo', 20.30 uur. Leidse Ijsbaan - rommelmarkt voor verenigingen uit Leiden en omstre ken, 10-17 uur. Filmhuis LVC - film 'Satyricon' van Pa- solini, 21.15 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 2 september tot 9 september door: Zinder Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis,-Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDSCH d& DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan verstri|ken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Maandabonnement 20.59 (Autom. betaling) Losse nummers f 0.85 Directie: G Koopman Ad|.dir N. Quakernaat Hoofdredacteur: Drs. J. W. E. Metselaar Ad). Hoofdredacteur: Commentaren. W F J. Wirlz en A A van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J.de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941,1st. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington. Beiroet. Rome. Madrid. Mexico en Wenen L_ De forumleden gisteravond in De in Leiderdorp. Hollandsche Tuyn, waar wera gesproken-over het kunstbeleid (Foto Holvast). dent niets leren omdat een daar toe vereist diploma niet heeft we ten te behalen. De woordvoerster van de NSRDV noemt dit verhaal van de Voor schotenaar "belachelijk": Vol gens haar heeft een caller (squa- redanstaal voor trainer) helemaal geen diploma nodig om tijdens een optreden of clubavond zin gend en pratend de dansers te leiden de deun van country en western-muziek: "Squaredan sers zijn hobbyisten. Callers lei den mensen in een jaar op tot een zodanig niveau dat ze overal ter wereld kunnen dansen. Diplo ma's zeggen ons daarbij niets. Trainers vergelijken wij ook meer met entertainers. Zij moe ten de zaal boeien. En aan een entertainer vraagje toch ook niet of hij een diploma heeft?" Coast Rider Claassen ziet dat an ders: "Big Ben leerde ons foute dingen aan", zegt hij. "De leden bemerkten dit tijdens internato- nale bijeenkomsten waar de Voorschotenaren af en toe de mist ingingen bij het dansen om dat ze "de figuren niet goed had den aangeleerd". "Wanneer we erover begonnen dat we dingen verkeerd aanleerden werd- 'Big Ben' grof', vertelt Claassen. "Tijdenlang hebben we onze mond gehouden om de goede vrede te bewaren, maar in juni werd het ons teveel. Toen barstte de bom". Goot Hoofdschuddend hoort 'Big Ben' het betoog van de president aan. "Waarom verspreiden mensen zulke laster over mij?", vraagt hij zich af. "Waarom zeggen ze dat ik heb gevloekt, terwijl ik altijd vol gens de squaredans-code heb ge handeld? Waarom zeggen ze dat ik mijn zakken vul terwijl ik vol gens contract keurig de opbreng sten van demonstraties deel met de dansers? Waarom zeggen ze dat ik mensen verkeerde figuren aanleerde terwijl ik precies vol gens internationale richtlijnen handelde? Je moet toch welhaast een rioolmentaliteit hebben om zoiets te doen. Je zou de club bij na de 'Goot Riders' noemen. Maar dat wil ik niet gezegd heb ben, hoor. Mij hoor je niet vloe ken". VOORSCHOTEN - Een keiharde oorlog heeft de Voorscho- tense squaredanswereld uiteengescheurd. De 32 leden van vereniging De Dancing Owls, die eens ontspannen dansten op de maat van onvervalste country en western music, staan nu lijnrecht tegenover hun vroegere trainer, 'Big Ben Uileman'. Vanuit loopgraven betitelen de leden de trainer, die twee maanden geleden de laan werd uitge stuurd, als "ongelikte beer" en zakkenvuller En in brieven aan de overkoepe lende Nederlandse en Europese squaredansvereniging hebben ze gevraagd of deze iristellingen 'Big Ben' willen schrappen als trainer omdat zijn handelwijze "de squaredanswereld onwaar dig is". Bovendien wil de vereni ging dat de bond 'Big Ben' twee jaar lang verbiedt zijn voorne men uit te voeren om in Voor schoten een club te trainen met de naam Dancing Owls. Deze naam is verbonden aan de vereniging en niet aan trainer en oprichter Uileman, vinden de le den. En de vereniging, die inmid dels de naam Coast Riders heeft aangenomen, wil de naam Dan cing Owls niet meer horen, ver klaart president (voorzitter) T. Claassen. De Nederlandse Square en Round Dans Vereniging (NSRDV) heeft de brieven van de Coast Riders nog niet ontvangen. "De leden hebben dan ook nog geen ant woord opgesteld", vertelt een woordvoerster. Ze acht het niet uitgesloten dat deze "verschrik kelijk in de lach zouden schie ten" wanneer ze de eisen van de club onder ogen zien. Het lachsalvo zou president Claas sen echter niet van zijn stuk brengen, zo verklaart hij. "Rech telijke stappen tegen 'Big Ben' worden door ons serieus overwo gen", zegt hij heldhaftig, zonder overigens te willen zeggen aan welke stappen hij denkt. Domme koe "Ze willen me kapotmaken met de ze lastercampagne", concludeert de man in kwestie, trainer en op richter van de Dancing Owls, 'Big Ben Uileman'. "Ze weten dat ik voor mijn broodwinning afhankelijk ben van het square- dansen. Het is diepdroevig dat de groep zich zo heeft laten op ruien door enkele rebellen". He- door Paul van der Kooij lemaal droevig is het volgens hem dat de vereniging zulke "grove leugens" heeft gebruikt om hem aan de dijk te zetten ter wijl hij vanaf de oprichting in 1978 "zoveel tijd en geld in de vereniging heeft gestoken". "Verhalen van de vereniging als zou hij opbrengsten van demonstra ties in zijn eigen zak steken, le den uitschelden voor "domme koe" en de club zwartmaken door een grove manier van optre den, c.oet hij af als leugens. Leu gens die naar zijn zeggen buiten gewoon kwalijk zijn omdat ze "op ieder punt in tegenspraak zijn met de regels van square- dansen": "Bij squaredansen gaat het juist om vriendschap en saamhorigheid, we kunnen door de dans broeders worden over de hele wereld", vindt hij. En naar eigen zeggen was hij een eind op weg naar de algehele verbroede ring. Zo reisde hij regelmatig met de club naar collega-clubs in binnen- en buitenland om te "verbroederen". Als "squaredanser in hart en nie ren" is Ben echter niet van zins de dansers met gelijke munt te betalen door "lekker de vuile was buiten te hangen". Wel heeft hij actie ondernomen tegen de "lastercampagne" van de vereni ging. Zijn advocaat heeft na be studering van de paperassen ge concludeerd dat de nieuwe ver eniging geen enkel recht heeft 'Big Ben' twee jaar te verbieden onder de naam Dancing Owls een Squaredansvereniging op poten te zetten: „'Big Ben' staat ingeschreven in het handelsre gister. De naam 'Dancing Owls' is aan hem verbonden en een an der mag hem niet verbieden die naam te voeren", zegt een woord- Op de verenigingsmarkt in de Voorstraat was zaterdag weinig te merken van de squaredansoorlog: temidden van enorme plassen dansten leden van de nieuwe vereniging De Coast Riders ontspannen op de tonen van country en western-muziek. <foto Holvast) voerster van het Voorschotense advocatenkantoor Tadema. Het argument van de voorzitter dat De Dancing Owls een vereniging is en met algemene stemmen heeft besloten 'Big Ben' de laan uit sturen en de naam te verande ren, doet ze af met de woorden: "De Dancing Owls was geen ech te vereniging. Het had er wel ele menten van maar was evenzeer een eenmanszaak". Ze wil dan ook in een brief aan de Coast Riders vragen of deze wil terugkomen op de brieven aan de bonden. Tevens wil ze dat de vereniging het krantenbericht herroept dat in een plaatselijk huis-aan-huis blad stond en waarin werd vermeld dat de ver eniging Dancing Owls is opge doekt en doorgaat onder de naam Coast Riders. Claassen van De Coast Riders lijkt niet onder de indruk van het be toog van de advocaat. Noncha lant legt hij haar uitspraak terzij de en vervolgt zijn verhaal over "de opstand tegen 'Big Ben". Een opstand die volgens hem al lerminst onverwacht is geko men. Jarenlang heeft het, naar zijn zeggen, gebroeid in de ver eniging: "Mensen kwamen ge spannen op de verenigingsavon den omdat ze nogal eens werden uitgemaakt voor stom kalf. Re gelmatig stond meneer Uileman te vloeken en tieren", vervolgt hij. "Ook als we ergens op be zoek waren met de club, ging hij tekeer. Bij zowat iedere club in het land heeft hij dan ook ruzie". Na een korte pauze vervolgt hij: "We hebben dat jarenlang ge slikt. Langzamerhand kwamen we erachter dat ook andere din gen niet goed zaten. Vorig jaar hebben we veel opgetreden in het kader van de viering van het tweehonderdjarige bestaan van de betrekkingen tussen Neder land en de Verenigde Staten. Het geld voor de optredens ver dween grotendeels in zijn zak. Als we bijvoorbeeld 500 gulden kregen voor een optreden, eiste Ben 350 gulden plus een gulden benzinekostenvergoeding voor iedere kilometer. De dansers kre gen bijna niks. Het ging hem al leen maar om het geld. Onder het mom van: je hebt zoveel lol met dansen, was hij bezig met zakken vullen". De bom "En hij was zijn geld helemaal niet waard", zegt Claassen met stem verheffing. "Hij was niet in staat de club op een hoger niveau te brengen. Eigenlijk kan hij alleen aan beginners les geven". Gevor derden kon hij volgens de presi-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2