LEIDSCH DAGBLAD Deetman zet academische ziekenhuizen onder druk West-Duitsland roept op tot boycot Moskou Doden aan vooravond protest Chili Zones gesplitst: busrit in regio Leiden fiks duurder DRUZEN STAKEN VUREN OP VREDESMACHT Vijf procent schrijft links Frontale botsing: drie doden SER contra minister inzake 'trendvolgers' MADRID Computergebruik gespekt Af en toe regen ALS U NU EEN ABONNEMENT NEEMT! DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37185 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 A3 Leiden Voor tel.nrs. zie colofon (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Busreizigers in de regio Leiden zullen volgend jaar de helft meer, of zelfs het dubbele moeten gaan betalen voor een busritje. De minister van verkeer en water staat, Smit-Kroes, heeft dit aan- gekondigd in een brief aan de ge meente Leiden. Volgens het ta- rievenplan van de minister is de zone Leiden te groot en dient het tarief te worden aangepast aan de landelijke norm. Het gebied Leiden-Oegstgeest-Lei- derdorp bestaat thans uit één zo ne waarbinnen het reizen twee strippen kost. De minister wil het traject in drie zones opsplit sen. Reizen tussen Leiden en Oegstgeest en tussen Leiden en Leiderdorp gaat dan één strip meer kosten hetgeen een prijs verhoging van vijftig procent be tekent. Volgens de nieuwe rege ling zullen busreizigers over de grootste afstand, van Leiderdorp naar Oegstgeest, vier strippen kwijt zijn. Dat wil zeggen een prijsverhoging van honderd pro cent. De aanzienlijke tariefverhoging zal betrekking hebben op ruim tienduizend reizigers, zo is geble ken uit tellingen van de NZH. Eén van de consequenties van de nieuwe regeling is ook dat de (toekomstige) bewoners van de SteyenshoQespolder de helft meer moeten gaan betalen als zij richting Leiden reizen. Datzelfde geldt voor degenen die op en neer reizen tussen Leiden en het universiteitscomplex in de Leeu wenhoek. Het is de bedoeling van de minister dat de nieuwe regeling op 1 april 1984 ingaat. De tariefverhoging zal dan samenvallen met de jaar lijkse prijsverhoging van de strippenkaart, die volgend jaar naar verwachting 13 14 procent zal bedragen. Bovendien zal met ingang van genoemde datum ook het scholierenabonnement extra omhoog gaan zodat aan zienlijke groepen reizigers zelfs tweeënhalf keer zoveel voor een busrit gaan betalen. (Zie verder pagina Leiden) TT NEW YORK, MADRID (GPD) - Er moet een snelle en brede reactie komen op het neerschieten van de Zuidkoreaanse Boeing door de Sowjet-Unie. Van Westduitse zijde is vanochtend voor de aan vang van de ministersconferen tie in Madrid voorgesteld om ge durende een korte periode van ongeveer twee weken alle vluch ten op Moskou te staken. In die tijd zouden de landingsrechten voor de Russische maatschappij Aeroflot moeten worden opge schort. Een lid van de Westduitse delega tie in bij de CVSE-besprekingen in Madrid heeft dit vanmorgen meegedeeld. De diplomaat, die anoniem wenste te blijven, was aanwezig bij een gesprek tussen de Westduitse minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrich DEN HAAG (GPD) - Vijf pro cent van de volwassen Ne derlanders schrijft linkshan dig. Buiten het schrijven ver richt elf procent de meeste andere werkzaamheden met de linkerhand; vrouwen even vaak als mannen. Van dege nen die de meeste dingen links doen, schrijft zestig pro cent toch met de rechter hand. Het Nipo heeft op dit gebied een representatieve steek proef gehouden onder 1271 mensen van achttien jaar en ouder. Opmerkelijk daarbij is dat linkshandig schrijven va ker voorkomt bij jongeren beneden 35 jaar (negen pro cent). Bij ouderen dan 35 jaar is dat slechts twee procent. Hieruit kan volgens het Nipo worden afgeleid dat de schooldwang om rechts te schrijven, twintig tot dertig jaar geleden kennelijk is ver dwenen. Genscher en diens Amerikaanse ambtgenoot George Shultz. Gen scher had vanmiddag een onder houd met de Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Gromiko. Een Westduitse woordvoerder voegde eraan toe dat „een volle dige boycot of sancties zouden het doel dat wij nastreven voor bijschieten". De Bondsrepubliek zou Moskou een signaal willen geven, zoals een politieke de monstratie door de hele westerse wereld. De voorgestelde actie noemde hij „geen strafmaatre gel". Binnen de Westduitse dele gatie in Madrid bestaat de voor keur de luchtvaartactie te laten ingaan op 15 september. Op die dag komt de internationale bur- gerluchtvaartorganisatie (ICAO) in Montreal bijeen om zich te be raden over stappen. Volgens de Nederlandse minister Van den Broek (buitenlandse za ken), die vanmiddag de minis tersbijeenkomst van de veilig heidsconferentie toesprak, toont „het neerhalen van een Zuidko- reaans verkeersvliegtuig door de Sowjet-Unie eens te meer aan dat om de ontspanning tussen Oost en West te bevorderen da den en niet alleen woorden nodig zijn". De bewindsman veroor deelde het incident en zei verder te hopen dat dit het verbeteren van de betrekkingen niet in de weg zal staan. In het debat van de Veiligheids raad stond de Sowjet-Unie de af gelopen nacht vrijwel alleen. Moskous stelling dat het lijn- vliegtuig het Russische lucht ruim had geschonden, werd slechts door Polen, de DDR en Bulgarije verdedigd. In een ontwerpresolutie wordt de Russische actie veroordeeld, maar de Sowjet-Unie wordt niet met name genoemd. Vanavond zal een definitieve verklaring aan de Raad worden voorgelegd, die, naar gevreesd wordt, door een Russisch veto zal worden getrof fen. (zie verder pagina 9). BHAMDOUN, BEI ROET (AP/ANP/ UPI) Tegen de achtergrond van nog brandende winkels vieren Druzen hun overwinning in Bhamdoun, een op de christenen veroverde stad in Libanon. De milities van de linkse Druzen hebben vandaag toegezegd hun beschietingen op de internatio nale vredesmacht in Beiroet te zullen staken. De bevelhebbers van de Amerikaanse, Franse en Italiaanse contingenten van de vredesmacht hadden eerder ge dreigd bij een volgende aanval op hun posities tot vergelding te zullen overgaan. Druzenleider Joumblatt zei in een verklaring dat hij zijn militia instructies heeft gegeven om "niet meer bij toeval of per vergissing de vre desmacht onder vuur te nemen". De verklaring werd uitgezonden op de Syrische staatsradio. Posities van de internationale vre desmacht zijn de laatste twee da gen doorlopend onder vuur geno men. Bij die beschietingen kwa men twee Amerikanen en twee Fransen om. (zie ook pagina 9). ALMERE (ANP) - By een frontale botsing tussen twee personenau to's in de buurt van Almere zijn vanochtend drie militairen om het leven gekomen en raakten vier burgers gewond. Het ongeluk gebeurde op de West- landseweg, waar de auto van de militairen volgens de politie door nog onbekende oorzaak op de linker weghelft terecht was ge komen. Zij botsten met hun auto op een tegenligger, waarvan de vier inzitten min of meer ernstig gewond raakten. De identiteit van de slachtoffers was vanoch tend nog niet bekend. In Rockanje zijn de afgelopen nacht twee mensen om het leven gekomen bij een frontale botsing op de Westvoorneweg. De twee slachtoffers, wier namen nog niet zijn vrijgegeven, waren de bestuurders van de twee, bij het ongeluk betrokken auto's. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) heeft bekend gemaakt dat de academi sche ziekenhuizen en medische faculteiten 99.9 miljoen moeten bezuinigen. Oranje juicht over zege op IJsland PAGINA 13 VARA-journalisten vragen om steun PAGINA 5 Dit is ruim 27 miljoen boven het bedrag (72 miljoen) dat vorig jaar al werd vastgesteld. Voor Leiden betekent dit dat de medische fa culteit 6,9 miljoen en het Acade misch Ziekenhuis 5,3 miljoen gulden zal moeten inleveren. Een woordvoerder van het Acade misch Ziekenhuis Leiden liet vanmorgen weten zeer verrast te zijn. "Niet door het bedrag - een half jaar geleden heeft de minis ter al aangekondigd dit te zullen verhogen - maar wel door het tijdschema. Het bestuur weet op dit moment nog van niets. We zullen ons nader moeten bera den. Ik begrijp eruit dat de tijd dringt". Volgende week al wil Deetman van de colleges van bestuur en de be sturen van de academische zie kenhuizen in Nederland verne men hoe zij onderling de bezuini gingen op elkaar afstemmen. Op grond hiervan moeten dan af spraken zijn gemaakt over zwaartepuntvorming, concentra tie van onderwijs en onderzoek en patièntenzorgtaken. Als dit is gelukt, krijgen de gezamenlijke instellingen van Deetman de ge legenheid om voor 1 december met een gedetailleerd plan voor taakverdeling en concentratie te komen. De bezuinigingen dienen zo snel mogelijk in te gaan, zodat in 1987 structureel een bedrag van 99.9 miljoen wordt bespaard. Ver deeld over de vestigingen ziet het lijstje voor de overige facul teiten en ziekenhuizen er als volgt uit: Utrecht 10,9 en inclu sief het Wilhelmina kinderzie kenhuis 5,7 miljoen; Groningen 6,2 en 4,1 miljoen; Rotterdam 3,1 en 6,4 miljoen; Maastricht 4,3 en 2 miljoen; Gemeentelijke Uni versiteit Amsterdam 9,1 en 9,3 miljoen; Vrije Universiteit Am sterdam 11,1 en 8,5 miljoen; Nij megen 4,1 en 2,2, mihoen. Tegenover het verlies van 500 oplei dingsplaatsen door de bezuinigin gen, zo zegt minister Deetman, staan 240 nieuwe plaatsen. Die zijn te dan ken aan nieuwe experimentele stu dierichtingen, die komen in Leiden, Utrecht en Nijmegen. Deze docto- raal-opleidingen in de geneeskunde moeten sterk georiënteerd zijn op de natuurwetenschappen en geven geen toegang tot de artsopleidingen. Woningsplitsing wordt moeilijker PAGINA 7 Handelsoorlog met VS nog bezworen PAGINA 11 DEN HAAG (ANP)- De overheid mag niet rechtstreeks bezuini gen op salarissen van personeel in de gezondheidszorg, welzijns werk en het openbaar vervoer. Dat moet een zaak blijven van werkgevers en werknemers in die sector. Via het verstrekken van subsidies en het vaststellen van premies heeft de overheid voldoende grip op deze uitgaven. Dit zegt de Sociaal Economische raad (SER) in een ontwerp-ad- vies dat op 16 september zal wor den besproken. De SER meent dat de ziekenfondsen, bedrijfs verenigingen en de omroep niet als trendvolgers aangewezen moeten worden. Moeilijker ligt het voor sectoren waar omstre den is, of de overheid al zelf werkgever is. Dat geldt bijvoor beeld voor bijzondere scholen, waar de salarissen rechtstreeks uit de staatskas worden betaald. Volgens de werkgevers in de SER moet de regering zelf maar uitmaken of zij hier wel of niet al werkgever functioneert. De werknemersvertegenwoordiging staat echter op het standpunt, dat de overheid het eerst eens moet worden met personeel en werkgevers (schoolbesturen). De werkgevers in de sociale verze kering menen dat het SER-ad- vies voor de minister "een reden temeer" moet zijn op alsnog op zijn besluit hun sector als trend volger aan te wijzen, terug te ko men. Knetemann weg bij Post DEN HAAG - Gerrie Knetemann verlaat de wielerploeg van Peter Post. De wielrenner, die in eerste instantie mondeling overeen stemming had bereikt over een nieuw contract, krijgt van de nieuwe sponsor Panasonic geen toestemming voor eigen reke ning reclame te maken voor der den. Knetemann wenst zijn eer der aangegane verplichtingen na te komen, zodat hjj niet langer deel zal uitmaken van de Post- ploeg. 'Ze dronken een glas, ze deden een plas, en al les bleef zoals het was'. Dat speelt menigeen door het hoofd wanneer hij een verzameling keurige heren en een enkele ver dwaalde dame bezig ziet in een of ander diplomatiek praatcircus. Na 33 maanden moeizaam touwtrek ken wordt deze week een punt ge zet achter de conferentie in Madrid, die zich onder de lelijke afkorting CVSE al die tijd voortsleepte over zulke belangrijke zaken als de vre de en veiligheid in Europa, de men senrechten, het storen van radio uitzendingen en het recht op emi gratie en gezinshereniging over de grenzen van de grote machtsblok ken heen. Dit zijn zaken die vele Europese bur gers raken, en er zou daarom re den tot vreugde moeten zijn dat 35 deelnemende landen (alle Europe se staten minus Albanië en plus de Verenigde Staten en Canada) het eens zijn geworden over een slot akte waarin tot in detail vele scho ne beloften en afspraken worden vastgelegd. Toch overheerst een gevoel van scepsis, van grote twijfel, over de bereikte resultaten. Het monster- overleg in Madrid was een vervolg op eerdere conferenties, onder an dere in Helsinki (1975), waar met veel vertoon en heel plechtig ook een slotakkoord werd ondertekend over de mensenrechten. De Russische leider Leonid Breznjev was toen nog heel nadrukkelijk aanwezig. Het vertoon van goede wil heeft intussen niet verhinderd dat bijvoorbeeld de Poolse vak bond Solidariteit is vermorzeld en dat in het Oostblok het recht om een vrije vakbond op te richten leeg en voos is gebleven. De politieke praktijk van alledag is nu eenmaal rauwer dan het beschaaf de, diplomatieke overleg, en de fi nale in Madrid zal dit keer een feestelijk tintje moeten missen door het 'incident' met het Zuidkoreaan se passagierstoestel dat vorige week door de Russen is neerge haald. De strijd tussen de grote blokken van Oost en West kent hevige en rusti ger perioden, maar het streven is wel om met elkaar in gesprek te blijven. Van de ene conferentietafel naar de volgende beweegt zich een trage stroom met miljarden woor den in een bedding vol obstakels. Toch zijn er lichtpuntjes bij zoveel traagheid en gebrek aan resultaten die werkelijk beklijven. De officiële documenten, voor de Westerse landen vaak een neerslag van rechten die voor zich zelf spreken, bieden een handvat voor een dis cussie in het Oostblok. De slotakte van Helsinki bij voorbeeld was voor menige kritische geest in de Sowjet-Unie en in de satelliet staten een officieel onderschreven document, dat als toetssteen kon worden aangevoerd in een discus sie over mensenrechten die daar nog in de kinderschoenen staat. Het is heel weinig, maar het is iets. Een ander lichtpuntje is, dat Oost en West via het conferentiecircuit met elkaar in gesprek blijven, hoe moei zaam dat allemaal ook verloopt. Deze ontmoetingen en discussies blijven bitter nodig in een tijd dat de neiging tot isolationisme en een te rugvallen in de retoriek en de prak tijk van de Koude Oorlog steeds weer de kop dreigen op te steken, in Oost en in West. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal de komende vijf jaar waar schijnlijk enkele honderden miljoenen guldens uittrekken voor het stimuleren van het computergebruik in het onderwijs en het bedrijfsleven. Nog deze maand zal het kabinet zich buigen over een plan van minister Deetman (onderwijs en wetenschappen), dat op Prins jesdag zal worden bekendgemaakt. Het plan behelst onder meer voorstellen voor het ontwikkelen van computersystemen en -netwerken en voor onderzoek op het ge bied van kunstmatige intelligentie (robots). Deetman wil voor dit project, waarvoor alle departementen geld op tafel moeten leggen, als coördinator optreden. Volgens Deetman is het dringend nodig dat het gebruik van infor matica in het bedrijfsleven wordt bevorderd en dat scholieren leren omgaan met computers en nieuwe computerprogramma's. H(j rekent daarbij op een belangrijke bijdrage van de universi teiten "in een doelgerichte en doelbewuste samenwerking met het bedrijfsleven". Eerst regen, in de loop van de dag ge volgd door opklaringen, afgewisseld door enkele buien. Minimumtempe ratuur ongeveer 14 graden, middag- temperatuur ongeveer 18 graden. Vrij krachtige, aan de kust af en toe harde zuidwestelijke wind. 9 september 1983 Zon op: 7.03 uur, zon onder 20.11 uur. ftlaan op: 9.52 uur, maan onder: 21.33 SANTIAGO (AFP/Reuter) - Aan de voor avond van de vijde nationale protestdag in Chili hebben Chileense veiligheidstroepen vijf personen doodgeschoten, die ervan wer den verdacht betrokken te zijn geweest bij dc moord op de gouverneur van Santiago, generaal Carol Urzua. Vier mannen en één vrouw zijn gisteravond om het leven geko men bij twee schietpartijen, zo werd uit bronnen bij de politie Eerst werden drie personen gedood in een vuurgevecht bij een huis in een oostelijke buitenwijk, waar de gouverneur vorige week werd doodgeschoten. Twee uur later werden twee anderen gedood bij een schietpartij el ders in de stad. In het eerste huis werden documenten aangetroffen, die de veilig heidsagenten op het spoor brachten van een tweede onderkomen, aldus de bronnen. Volgens de politie waren de slachtoffers lid i de linkse revolutionaire beweging MIR, araan de moord op de gouverneur wordt toegeschreven. In de twee huizen zou een grote hoeveelheid explosieven en wapens zijn gevonden. Vier personen werden mee genomen voor verhoor. Generaal Urzua werd op 30 augustus doodge schoten toen hij weg was naar zijn bureau. (Zie ook pagina 9). Naam Straat Postcode plaats Teleloon krant da a i bonnamant op bat LakJach Dagblad an ontvangt da i (Zonder postzegel) In pleats vi LEIDSCH m DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1