'Mislukken bouw parkeergarage schuld gemeente' Steeds Vier jaar geëist wegens dodelijke messteek "Galerie" mag aan Scheepmakerssteeg -C Stichting Leidse Binnenstad: Duo betrapt bij demonteren lantaarnpaal Twee stelende broers de gevangenis in Diefstal in Stevenshof In voormalig kraakpand Sen niet /re/emé btacLkeeid WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1983 Leiden DEN HAAG-LEIDEN-ALPHEN - Gelaten en met een van schrik wit weggetrokken gezicht luis terde een twintigjarige Alphe- naar naar de eis van de officier van justitie: vier jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf. Doodslag, legde mr. Holthuis, de officier, hem ten laste. Van nood weer wilde hij niet horen. De man uit Alphen aan den Rijn was eind mei met enige vrienden en vriendinnen naar Leiden ge reden. In het Breehuys dachten zij nog enkele gezellige uurtjes te kunnen doorbrengen. Maar dat ging niet door. Ze mochten er niet in. De Alphenaren besloten daarop maar weg te gaan, vertelde mr. Imkamp, de verdediger van de verdachte. Maar in de buurt van de Langebrug kregen ze in de ga ten dat ze door een groep Leide- naars op de motor werden ge volgd. De motorrijders, die zich de 'Convicts' noemen, zouden hebben geroepen: "We maken jullie koud". Achtervolging Een wilde achtervolging van meer dan een uur ging aan de confron tatie vooraf. In de Groenhoven- straat, een zijstraat van de Witte Singel, escaleerde het. De 23-jari- ge J.B.H. Riem uit Wassenaar zou Hendrik met een ketting hebben geslagen. De Alphenaar trok daarop een mes uit een schede en maakte een paar zwaaiende bewegingen. Die be wegingen kostten de Wassenaar- der het leven. Hij werd in de hart- en longstreek geraakt. De steek in het hart, wees sectie van dr. Zeldenrust uit, was fataal. Voor de rechtbank bleek gisteren dat beide groepen het een week eerder ook al met elkaar aan de stok hadden gehad. "Dan zoek je bewust de problemen op", stelde de officier van justitie. "Boven dien zijn de Alphenaren begon nen met het gooien van stenen en dat terwijl er voldoende kan sen waren om een confrontatie te voorkomen. De groep had ge makkelijk kunnen weglopen." Mr. Holthuis gaf fel af op het bezit van messen. "Tegenwoordig draagt iedereen maar zo'n ding bij zich. Wordt de situatie pre cair, dan grijpt men ernaar met alle gevolgen van dien. Zulke ge vaarlijke steekwapens hoor je niet in huis te hebben en zeker niet bij je te dragen." De officier verweet de Alphenaar dat hij een man is die niet terug deinst voor het uitdelen van een rake tik of desnoods wat anders te gebruiken. "Het psychiatrisch rapport wijst uit dat hij niet ge stoord of agressief is. Dus moet hij voor deze daad een normale straf krijgen. Het moet maar eens duidelijk zijn dat men zijn han den thuis moet houden." fer. Ofschoon zijn advocaat, mr. Imkamp, erop had aangedron gen dit niet te doen. In die brief liet hij weten fout te zijn geweest maar uit angst en in paniek te hebben gehandeld. "Ik heb", zo besluit hij dat schrijven, "erg Voetbal veel verdriet van wat is voorge vallen". nooit gehad. Pas op zijn zeven tiende jaar heeft hij lezen en schrijven geleérd. Daarom is hij, aldus de verdediger, een beetje moederskindje. Verzameling Als reactie op de eis zei de Alphe naar zelf: "Wat is gebeurd is ver schrikkelijk. Maar het was niet mijn bedoeling iemand te doden. Ik heb nooit een mes op zak. Dit was uit een verzameling die ik thuis heb. Toevallig had ik het mes bij me, omdat ik was verge ten het eruit te leggen." Vier weken na de dodelijke steek partij schreef de dader een brief aan de ouders van het slachtof- Verdediger Imkamp vroeg om vrij spraak. omdat Hendrik in nood weer had gehandeld. De straf, zei hij, moet gelijk worden gesteld aan het voorarrest. "Mijn cliënt moet onmiddellijk vrij komen." Nadat de zaak enige tijd was ge schorst zei rechtbank-president mr. Kootte dat er geen termen aanwezig waren om aan dit ver zoek tegemoet te komen. Imkamp schetste de Alphenaar als een rustige man die goede con tacten met zijn ouders en vrien den heeft. Onderwijs heeft hij De verdediger onthulde verder dat de Alphenaren, lid van jeugdso- ciëteit Madonna, en de Leidse Convicts drie dagen voor de vechtpartij nog onderling een pot voetbal hadden gespeeld. De dader had niet meegedaan, hij was toeschouwer. "Van spannin gen was totaal geen sprake. Daarom had het groepje Alphe naren geen idee wat het te wach ten stond toen het die avond naar Leiden reed. Toen ze niet binnen mochten zijn ze weggegaan." Volgens mr. Imkamp hadden de Convicts een hele taktiek uitge dokterd om de Alphenaren aan te pakken. Ze hadden zich in tweeën gesplitst om hen in te sluiten en Leiden uit te 'timme ren'. De confrontatie vond plaats in de Groenhovenstraat. Jongens, met goede conditie zagen kans om over een greppel van ander halve meter breed te springen; de meisjes en de verdachte lukte dit niet Zijn conditie was daar voor te slecht. Sporten deed hy niet en hij was juist bezig met een vermageringskuur. Vluchten, concludeerde mr. Im- kamp, had geen zin meer. Koste wat het kost moest het tot een vechtpartij leiden. De Alphenaar kon niet uit handen van de Con victs blijven. Onder deze om standigheden had iedereen naar een mes gegrepen, meende Im kamp. De rechtbank doet 20 september uitspraak. LEIDEN - "Het mislukken van de bouw van een parkeergarage voor 570 auto's, door de firma Du Prie, is de schuld van de gemeente Leiden". Secretaris N.P.M. Jünger van de Stichting Leidse Binnenstad zei dit gisteren tijdens de presenta tie van een nota over de parkeer- problematiek in de gemeente Leiden. Volgens de stichting was een akkoord tussen Du Prie en de financieringmaatschappij er gekomen als het college van B en W binnen afzienbare tijd, "een maand of zo", duidelijkheid had kunnen verschaffen over het ver- keers- en parkeerbeleid van de gemeente. B en W hebben dat niet kunnen of willen doen, al dus Jünger. De secretaris van de Stichting Leidse binnenstad (de overkoe pelende belangenorganisatie van het bedrijfsleven) meent dat de gemeente heel ver is meegegaan met de plannen van Du Prie maar dat het het college uitein delijk aan politieke moed heeft ontbroken om de kwestie te be slechten. "Dat is een heel jam merlijke zaak", zegt Jünger. "Ik had niet meer verwacht dat het zou mislopen". "De parkeergarage voor 370 auto's die de firma Noorlander trum op werkdagen en met name tijdens koopavonden en op zater dag. Het aantal parkeerplaatsen, in de wijken rond het kern win kelapparaat, zou sinds 1977 zijn afgenomen met circa 330 plaat- - sen. De oplossing hiervoor is vol gens de stichting het zoveel mo gelijk aanleggen van geconcen treerd liggende parkeeraccom modaties, waaronder parkeerga rages. Goede plaatsen voor parkeergara ges zijn, naar de mening van de Stichting Leidse Binnenstad, de Kaasmarkt en het Sanderster- rein. In het westelijk deel van het stadscentrum, met zijn beperkte ruimtelijke mogelijkheden, moet in de Pieterswijk en vooral De Camp de oplossing worden ge zocht in herinrichting van stra ten (Breestraat, Boommarkt) en herschikking en uitbreiding van bestaande accommodaties. De stichting pleit voor één verant woordelijke parkeerinstantie (een parkeerbureau) om een toe reikende controle ten aanzien van het parkeren te bewerkstelli gen. neerzetten op de plek van de j tt^ vroegere zeepfabriek (Leven- Langegracht-H001- gracht vroegere zeepfabriek (Leven daal) is niet wat wij bedoeld heb ben", aldus de secretaris van de Stichting Leidse Binnenstad. "In dit plan zit zo'n 2000 vierkante meter winkelruimte (tien a twaalf winkels)die weer extra parkeerplaatsen noodzakelijk maken. Als dan ook het Pieters kerkplein nog autovrij moet wor den (100 parkeerplaatsen), wat worden we er dan wijzer van", al dus de redenering van Jünger. "Nee, we zijn niet enthousiast over het plan van Noorlander". De Stichting Leidse Binnenstad zegt bereid te zijn met de firma Noorlander te praten over de rea lisatie van een parkeergarage zonder winkels. "Het initiatief daartoe zal echter van Noorlan der uit moeten gaan", aldus Jün ger. Tekort In de nota "Parkeren, 'n lust of 'n last", waarvan de Stichting Leid se Binnenstad gistermiddag het tweede deel presenteerde, wor den oplossingen en oplossings richtingen aangegeven voor de verkeers- en parkeerproblema- tiek in Leiden. In een eerste deel van de nota werden de belang rijkste knelpunten al gesigna leerd. Doorn in het oog van de stichting is uiteraard het tekort aan par keerplaatsen in en rond het een- Een goede bereikbaarheid is vol gens de Stichting Leidse Bin nenstad een absolute voorwaar de voor de oplossing van het par- keervraagstuk. De binnenstads- ring, Langegracht-Hooigracht, zou daarom een grotere door stroomcapaciteit moeten krij gen, te bereiken door: een ver breding van het wegprofiel (her inrichting) en verruimen van laad- en losmogelijkheden; een zodanige afstelling van verkeers lichten dat doorgaand verkeer snel doorstroomt en zijstraten en voetgangersoversteekplaatsen ondergeschikt worden gemaakt; het "vrijhouden" van de route door een strengere controle (sterk opvoeren van het wegsle pen). Gezien de huidige parkeersituatie, en omdat het stadscentrum zo wel voor de bus, als de auto be reikbaar moet blijven is zowel het gebruik van de Breestraat als de Marktenroute (beide éénrich- tingverkeer) een absolute nood zaak, aldus de stichting in haar nota. Tegelijkertijd zou getracht moeten worden het zoekverkeer zoveel mogelijk te beperken door het scheppen van voldoen de parkeerplaatsen aan de uitein den van de Breestraat en de Marktenroute. Steenstraat Een ernstig probleem is volgens de Stichting Leidse Binnenstad de aan- en afvoer naar het aanloop- gebied tot het centrum (de Steenstraat en omgeving). Ver betering van de situatie, in ver keerstechnische en economische zin, betekent een wijziging van de huidige verkeerscirculatie waarbij éénrichtingverkeer op de Steenstraat denkbaar is. De actie van winkeliers uit de Steenstraat en omgeving is, vol gens de Stichting Leidse Bin nenstad, een voorproefje van wat de gemeente nog te wachten staat. "Het water is de winkeliers tot aan de lippen gestegen", meent Jünger die de opbrekin gen in de stad, op dit moment, als "rampzalig" kwalificeert. "Ik denk dat we er niet zo ver vanaf zijn dat de hele stad straks door de winkeliers wordt afgezet. De bom barst binnenkort. Dat is echt geen loos dreigement", al dus de secretaris van de Stich ting Leidse Binnenstad. LEIDEN - De politie heeft gister avond omstreeks elf uur twee mannen aangehouden die bezig waren met het demonteren van een lantaarnpaal, die 's middags door gemeentewerken uit de grond was gehaald om te worden vervangen door een nieuwe. Eén van de mannen vertelde dat hij bezig was met deze klus omdat hij onderdelen van lantaarnpalen verzamelde. LEIDEN - Bij de politie is aangif te gedaan van diefstal van een motorboot - een hekkruiser - ter waarde van 30.000 gulden. De boot, genaamd Jawi Dacor, lag in de Korte Vliet ter hoogte van de metaalfabriek Reed. De waarde van de inventaris bedroeg onge veer vijfduizend gulden. LEIDEN Het college van B en W heeft geen bezwaar tegen de be stemming van het voormalige krakerspand Scheepmakers- steeg 2 tot 'winkeltje voor Mexi caanse kunstnij verheidsartike len'. Volgens het college is een dergelijke vestiging niet in strijd met het bestemmingsplan voor de Pieterswijk. Het pand werd op 9 juni van dit jaar ontruimd. De politie trad daarbij gewelddadig op, een ac tie die veel kritiek aan de krakers ontlokte en later bij het politie bureau weer tot een vechtpartij leidde toen zij (tevergeefs) aan gifte wilden doen. Aan de vooravond van deze politie actie tot stand gekomen op grond van een gerechtelijke uit spraak - had het (inmiddels voormalige) PSP-raadslid Van der Putten schriftelijke vragen gesteld aan B en W, waarin hij aan de orde stelde of het tpenma- lige gebruik - bewoning - niet meer in overeenstemming met het bestemmingsplan was dan het toekomstige. Volgens B en W is er sprake van een galerie die past in de bestem ming 'culturele doeleinden'. Het pand aan de Scheepmakerssteeg heeft een zeer ruime bestem ming gekregen in het plan voor De Marktenroute waar momenteel, gedwongen door de werkzaamheden aan het Kort Rapenburgvolop ver keer rijdt. De Marktenroute is volgens de Stichting Leidse Binnenstad ook in de toekomst voor het autoverkeer onmisbaar. LEIDEN - De president van dé Haagse rechtbank, mr. Kootte, heeft twee Haagse broers (Cor en Peter K.) veroordeeld tot onvoor waardelijke gevangenisstraffen straffen van respectievelijk 21 en 12 maanden. De officier van jus titie eiste twee weken eerder 21 en 18 ipaanden. De derde en oud ste broer (John) wordt 22 sep tember voorgeleid. Met z'n drieën pleegden zij, onder meer in Leiden, in nauwelijks twee maanden niet minder dan 112 inbraken. Zij richtten hierbij een schade aan voor honderddui zend gulden. Motief voor de dief stallen was geldgebrek om heroï ne te kunnen kopen. LEIDEN - De Hollandse Con structiegroep - een bedrijf dat be zig is met de bouw van een ketel huis in de Stevenshof - heeft aan gifte gedaan van diefstal var: twee bouwsteigers. Verder wer den er onderdelen van een ande re steiger gestolen alsmede vijf entwintig bekistingsplaten. To tale waarde: vijtienduizend gul den, aldus de politie. de Pieterswijk: het mag worden ingericht voor kantoren, gebou wen voor sociale, culturele of universitaire doeleinden, eenge zinshuizen, meergezinshuizen en bovenwoningen. Van der Putten had erop gewezen dat detailhandel op deze plek niet was toegestaan, maar vol gens B en W heeft het winkeltje "niet een overwegend commer cieel karakter, maar meer een culturele functie". Het gemeen tebestuur trekt een vergelijking met de Derde Wereldwinkel aan de Steenstraat, waar naast voe dingswaren uit de Derde Wereld kunstnijverheidsartikelen uit de ze landen worden verkocht. Bovendien, vervolgen B en W, loopt er tegen het bestemmings plan voor de Pieterswijk een be roep bij de Kroon, waardoor een aantal bepalingen op grond waarvan ongewenst gebruik van panden kan worden bestreden, nog niet geldt. Wel kunnen onge wenste bouwactiviteiten worden geweerd, maar voor de verbou wing van het pand aan de Scheepmakerssteeg tot winkel tje was geen bouwvergunning vereist. Nog afgezien van het feit dat B en W de galerie in overeen stemming achten met het be stemmingsplan. Voetbalsteun Joost Mentink zit zonder werk, is gek op zaalvoetbal en houdt van organiseren. Niet zo ver wonderlijk dus dat juist hij het idee heeft gelanceerd voor een zaalvoetbalcompetitie voor werklozen. Een serieus plan dat alle kans van slagen heeft omdat de 25-jarige Mentink de 'bondsbonzen' van de Konink lijke Nederlandse Voetbal bond voor zich heeft weten te winnen. De werkzoekenden onder ons kunnen dus al vast op zoek gaan naar hun gym pies. De soepele opstelling van de KNVB is opmefkelijk. Im mers, tot voor kort werd ieder een die ook maar een simpel zaalvoetbaltoernooitje organi seerde buiten de gewone zaal voetbalcompetitie van de KNVB om, onmiddellijk vo gelvrij verklaard. Deelnemers aan zo'n onschuldig recreatie festijn werden bovendien met een schorsing bedreigd. Maar de heren voetbalbestuurders kwamen tijdig tot inkeer in de wetenschap dat zo'n beetje het complete vaderlandse bestand van voetballers voor schorsing in aanmerking kwam. Het KNVB-roer is zó volledig omgegaan dat Joost Mentink niet alleen alle medewerking krijgt voor het organiseren van zijn werklozen-competitie, maar bovendien kans maakt op een fikse bom subsidiedui ten. Inmiddels heeft de werkloze bio logieleraar met directeur Jan Duivesteijn van de gemeente lijke Sport- en Recreatiedienst en met voorzitter Willem van Duivenbode van de zaalvoet balcommissie van de KNVB afdeling Leiden rond de onder handelingstafel gezeten. Mentink: "Duivesteijn heeft toe gezegd het initiatief te onder steunen. Dat wil zeggen dat ik de Vijf Meihal tegen een schap pelijke prijs van hem kan hu ren". Van Duivenbode heeft Mentink geadviseerd de com petitie in de Vijf Meihal af te werken in plaats van in de Groenoordhallen zoals de ge boren en getogen Leidenaar eerst van plan was. "Zo'n com petitie duurt dan weliswaar langer omdat er in de Vijf Mei- f hal maar één speelveld is, maar het is inderdaad veel gezelli ger. Bovendien hebben we na tuurlijk alle tijd". Mentink, die zijn dagen vult met Joost Mentink: "Diepgaande sociale bewogenheid? Welnee, ik hou ge woon van zaalvoetbal en vind het organiseren van toernooien een aange name bezigheid". <foto Holvast) het uitwerken van zijn sportie ve plannen en het schrijven van sbllicitatiebrieven ("Ik er heb nu zo'n zeventig, tachtig geschreven"), heeft in overleg met Van Duivenbode voor een brede opzet gekozen. Dat wil zeggen dat iedereen die overdag tijd heeft aan de zaal voetbalcompetitie, die op maandagen verspeeld gaat worden, kan meedoen. Het is dus niet noodzakelijk om bij de inschrijving een 'stempel kaart' te overhandigen. Ook vrouwen kunnen zich opgeven want Joost Mentink is van plan om voor hen "iets aparts te or ganiseren". Mentink (Herenstraat 41, 2313 AE Leiden, tel. 133883) hoopt op ongeveer 120 inschrijvingen (tien per team zodat er nog eens iemand op maandag aan het klussen kan slaan of ge woon geblesseerd kan raken). Dan kan hij namelijk een com petitie voor twaalf teams in el kaar kan draaien. Daar ver heugt hij zich nu al op; op het uitdokteren van een verant woord speelplan. "Dat vind ik echt het leukst, de organisato rische kant van zoiets". Maar handelt Mentink dan niet, zo als al die anderen die zich in zetten voor de lotsverbetering van werklozen, uit diepgaande sociale bewogenheid? Men tink: "Diepgaande sociale be wogenheid? Geef my effe een teiltje". J.V. Gifgroen Laat één ding duidelijk zyn: "Wij zijn geen actievoerders of mi lieufreaken", zegt ■Betty Fer nandez. Niettemin is zij samen met Joyce Riethoven in het ge weer gekomen tegen gemeen telijke plannen om het onkruid in 'groene wijken' met gif te wieden. De Merenwijk is zo'n wijk en als Merenwijksters zijn Fernandez en Riethoven daar helemaal niet blij mee. Dus werd een actie opgezet. Een ander woord is daar toch niet zo gauw voor te vinden. Gif in plaats van de schoffel. Om redenen van bezuinigingen zou het openbaar groen van de Merenwijk, het Boerhaavedis- trict en het Morskwartier voor taan langs chemische weg van onkruid ontdaan moeten wor den. De twee actievoersters, want dat zijn ze toch, willen daar nu een schoffeltje voor steken. Ze noemen het "niet zo'n leuk idee", respectievelijk "een krankzinnig idee". Allereerst vinden ze het maar raar dat de gemeente zomaar met zo'n voorstel komt en niet even de buurtbewoners hoort. En ze vinden dat ook eerst eens naar mogelijke alternatie ven moet worden gekeken. Want in deze tijd met gif gaan strooien, dat is toch een tikkel tje ongepast. Betty Fernandez: "Toch eigenlijk de waanzin ten top". Joyce Riethoven: "Ja, en er lopen hier in de Merenwijk wel zo'n zesduizend kleine kin deren rond. En die lopen ook heus wel eens in de aarde te wroeten". Fernandez en Riethoven schre ven en praatten met andere Merenwijkers: er moest toch wel een vriendelijker manier zijn om onkruid te bestrijden, "afgezien van het feit dat on kruid ook best mooi kan zijn" (Betty Fernandez). Ideeën kwamen los en de twee meest levensvatbare heeft Bet ty Fernandez vervat in een be zwaarschrift dat ze maandag naar burgemeester en wethou ders zond. Voorstel één: laat de gemeente bijvoorbeeld twee keer per jaar onkruid komen wieden en tussendoor houden de bewoners het zelf bij. "Dat moet toch kunnen dat we op een zaterdag of zo zelf wat gaan tuinieren. De animo daarvoor is groot genoeg". Voorstel twee: schrijf de scholen aan en laat die van tijd tot tijd met de schoffel los op het on kruid. "Scholen zijn er in de Merenwijk genoeg en dat kan toch mooi in de biologieles of zo. Die kinderen vinden het nog leuk ook". Hoe dan ook: als de gemeente wat schoppen en schoffels be schikbaar stelt, komt het best voor elkaar verwachten Fer nandez en Riethoven. Hun de vies: liever een beetje in de grond wroeten dan actievoe ren. B.J.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3