Werkloosheid na RIO is onbekend Kritiek op flat en ontbreken school in Haas wijk Verlies gemeente gering Monument staat op instorten Plan voor educatief centrum van de baan Woonwagen kampjes Wassenaar opgeschort PAGINA 2 WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1983 OEGSTGEEST - Het plan om een school te bouwen in de Ocgst- geestcr nieuwbouwwijk Haas- wijk heeft (voorlopig) weinig kans van slagen. Dit werd gister avond duidelijk tijdens een bij zondere vergadering van de Oegstgeester raadscommissies openbare werken en onderwijs en welzijn. Een van de belangrijkste discussie punten was bij de vaststelling van de structuurschets Haaswijk en het volkshuisvestingsplan de schoolbestemming in Haaswijk. Ondanks de harde wens van de bewonersvereniging Haaswijk om een centraal gelegen plaats in de nieuwbouwwijk te reserveren voor een eigen school, bleef het college van B en W bij het eerder ingenomen standpunt dit niet te willen. "Ons besluit kunnen we nog her overwegen. Daar is een politieke beslissing voor nodig, maar dit punt is nog niet bereikt. Wij ba seren ons standpunt nog steeds op Haaswijk '76, aldus wethou der Van Hazel. Ook wethouder Blom van onder wijs en welzijn beargumenteerde de afwijzing. Blom: "De huidige regelingen van de rijksoverheid laten het stichten van een nieu we school niet toe. Ook voor de komende jaren zal het rijk geen toestemming geven. Daarom is een terrein reserveren voor een nieuwe school wat exploitatie betreft niet erg rendabel". Verder was Blom van mening dat de schoolbchocfle "een tijdelijke kwestie zou zijn. Over een aantal jaren kan de wijk al weer verou derd zijn. Bovendien is de loop afstand naar de andere scholen niet zo dramatisch groot. Van daar dat we geen ruimte zullen open houden voor scholen in Haaswijk", aldus Blom. "Maar de structuurschets is niet voor de eeuwigheid bestemd", voegde zij er aan toe. Teleurgesteld Wuisman (D'66) en de nieuwe ver tegenwoordiger van de PPR in de Oegstgeester gemeenteraad, Van Eisen, reageerden teleurge steld. Democraat Wuisman: "Vijf jaar geleden zei ik al: "In zo'n wijk hoort een school". Ook in fi nancieel opzicht zou er een op lossing voor gevonden kunnen worden". Van Eisen meende die gevonden te hebben. "Wij kun nen gezien het teruglopende aan tal leerlingen een bestaande school ombouwen tot een ge bouw voor de jeugd of voor be jaarden. De opbrengst hiervan gebruiken we dan voor een nieu we school in Haaswijk", aldus de opvolger van Sanders. Ook het plan van de gemeente om 25 gestapelde woningen in deel gebied één te leverde kritiek op. Tegen dit gebouw dat een hoogte van ruim elf meter moet krijgen heeft vooral de bewonersvereni ging Haaswijk grote bedenkin gen. Zowel uit stedebouwkundig oogpunt als wat de parkeervoor zieningen betreft. Deze bezwa ren worden echter niet door het college gedeeld. "Het gebouw is juist een duidelijke 'blikvanger' voor de entree van de wijk, zo menen B en W. VVD-raadslid Kuntze kon het ge deeltelijk met het college eens zijn. "Stedebouwkundig gezien ga ik akkoord. Maar het is een lapmiddel om geen ramen aan de kant van de Johan Wagenaarlaan op te nemen. Op die manier wor den de problemen van de omwo nenden niet weggenomen. Daar naast heb ik ook bedenkingen te gen de aantrekkelijkheid van het gebouw", aldus liberaal Kuntze. Ook CDA-er Van Veen vroeg zich af waarom men de gestapelde bouw juist ten westen van de Van Eysingabrug had geprojec teerd. "Deze bouw leidt tot een belemmering van het uitzicht van het Groene Kerkje", zo zei hij. Wethouder Van Hazel van openbare werken bleek het niet geheel met Van Veen eens te zijn. "Het Groene Kerkje blijft toch nog redelijk zichtbaar". Ook de hoogte van het gebouw kwam ter sprake. Van Hazel: "De oor spronkelijke plannen gaven nog een hoogte van dertien meter te zien. Daarom is deze 'gelaagde' bouw niets nieuws. Maar, zo ver zekerde hij, "alle procedures zul len tot aan de verlening van de bouwvergunning worden door lopen". Groei Leiderdorpse ondernemersschool onstuimig LEIDERDORP "Ik vind dat het totale Nederlandse onderwijs van kleuterschool tot universiteit de laatste vijftien 4 twintig gedevalueerd is. Het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs (RIO) is daar een uitzondering op". Directeur J.C. van Britsum ziet het RIO, de streekschool voor het la ger- en middelbaar detailhan- delsonderwijs, jaarlijks groeien. Het nieuwe schooljaar, een week oud, leverde 175 nieuwe leerlin gen op, waarmee het totaal op negenhonderd is gekomen. "Zo'n geweldige groei had ik niet verwacht", vertelt Van Britsum. Juichend is hij er ook niet over. "Deze school is gebouwd voor 350 tot 400 leerlingen en we heb ben er 900. We hebben nu al ze ventien klassen in andere gebou wen moeten plaatsen. Dat levert veel problemen op". Behalve les sen die steeds te laat beginnen omdat er constant verhuisd moet worden, de gespreide pauzes om dat de kantine veel te klein is, geeft de toekomst ook grote zor gen. Uitbreidingsplannen ko men eindelijk in zicht. Het minis terie heeft mondeling toestem ming gegeven voor uitbreiding met zestien lokalen, maar de de finitieve toestemming is er nog niet. Bergen "Als die lokalen er in augustus vol gend jaar nog niet staan wordt het een ramp", meent Van Brit sum. Overigens is de uitbreiding bij lange na niet voldoende. Ze ker niet als er volgend jaar weer zoveel leerlingen bijkomen. "Je mag die vraag eigenlijk niet stel len. Ik zou niet meer weten waar ik ze dan weer zou moeten ber gen". De explosieve groei - dit jaar ruim twintig procent - is op twee ma nieren te verklaren volgens Van Britsum, die sinds de oprichting van de school in 1968 directeur is. De eerste verklaring is boven al aangeduid. Van Britsum: "Je moet om te beginnen een goede school hebben, een goede naam. Je krijgt zo'n naam door goede mensen om je heen te hebben. Ik zeg als kapitein van het schip welke richting we op moeten, maar de mensen doen het. Ge zond verstand, dat is het". Van Britsum stelt dat het ministe rie van onderwijs de examenei sen de laatste twintig jaar con stant verlaagd heeft. De examens van het RIO worden echter in de gaten gehouden door het minis terie van economische zaken. "En die devalueert niets", aldus Van Britsum. Dat kwaliteit belangrijk is blijkt wel uit de toekomst van een voormalige leerling van het RIO. Werkloosheid is onbekend. "Al mijn leerlingen hebben tot nu toe een baan gevonden. Het be drijfsleven weet vrij snel wat een diploma waard is", aldus Van Britsum. De tweede verklaring is met deze opmerking gelijk gege ven. In deze tijd van steeds maar toenemende werkloosheid kie zen veel leerlingen voor het RIO met in het achterhoofd de zeker heid van een baan, vaak in het bedrijf van hun vader. Veel kin deren weten ook al precies wat ze willen gaan doen. door Henny van Egmond Ouderwets "Bovendien is het hier nog ouder wets en degelijk", vervolgt Van Britsum. "Leerlingen zijn ver plicht lessen te volgen. Huiswerk maken? Dat wordt ook echt ge controleerd. En als het nodig is worden er maatregelen geno men. Ouders stellen dat op prijs. In tegenstelling tot wat er ge beurt op allerlei gedemocrati seerde scholen". Het RIO heeft twee afdelingen: een lagere detailhandelsschool (LDS) en een middebare (MDS). Op de LDS komen leerlingen di rect uit het basisonderwijs. De MDS is toegankelijk voor men sen met een LDS-diploma of mi nimaal een MAVO D-diploma. De meeste leerlingen komen la ter terecht in middenkaderfunc ties bij bedrijven of in een eigen zaak. Uit een ontmoeting met een brugklas van het LDS blijken de verklaringen van Van Britsum te kloppen. "Ik wil de handel in", is een veelgehoorde opmerking net als "mijn vader heeft een zaak en daar wil ik later gaan werken". Ook de Sassenheimse Willemien Wagner koos het afgelopen jaar voor het RIO. "Mijn vader heeft vijf boekhandels en een groot handel in boekwinkels. Wij wo nen middenin het centrum en daar hoor je van de middenstan ders als je zegt dat je naar het RIO wilt: 'Dat is een goede school'. Je krijgt veel goede reac ties". Bank Willemien heeft haar toekomst al helemaal in haar hoofd zitten. "Na de MDS ga ik misschien door op de HEAO. In ieder geval ga ik daarna een jaar naar het buitenland om mijn talen te ver beteren. Daarna wil ik in een boekhandel gaan werken, waar schijnlijk eerst bij een ander en dan bij mijn vader". Ook Reek van Doorn uit Alphen aan den Rijn wil later een eigen zaak. "Ik wilde altijd al de handel in. Mijn vader heeft een sigaren zaak. Mijn broer heeft ook al op het RIO gezeten. Dan kan ik wel naar de HAVO gaan maar die op leiding is niet gericht op het be- drijfsleven". Of Reek de sigaren zaak van zijn vader over gaat ne men weet hij nog niet. "Mis schien ga ik wel bij een bank werken". Directeur Van Britsum van het Rijnlands Instituut voor Ondernemers onderwijs. "Het is hier nog ouderwets en degelijk. Ouders stellen daar prijs op". <Foto Holvast» DEN HAAG/WASSENAAR - De provincie Zuid-Holland moet stoppen met de voorbereiding van twee woonwagenkampjes aan de Zijlwatering en Hoge Klei (in totaal twaalf plaatsen) in Wassenaar. De Raad van State kiest met deze uitspraak voorlopig (de Kroon moet een definitieve uitspraak doen) de zijde van de gemeente Wassenaar, die bezwaar had ge maakt tegen de komst van beide kampjes op deze plaatsen. Wassenaar zelf wilde aan de Rui- gelaan een woonwagenkamp in richten. Met deze plek was de provincie het echter niet eens. Zij wees daarom twee nieuwe lokaties aan waarmee Wasse naar zich weer niet kon vereni gen. Het gemeentebestuur stap te daarop naar de Raad van Sta te met het verzoek de provincie te verbieden woonwagen kampjes aan de Zijlwatering en Hoge Klei te situeren. De Raad van State heeft de provincie be volen de voorbereidingen te schorsen. Wegens afgelasten Leiderdorps jazzfestival LEIDERDORP - De financiële ge volgen van de afgelasting van het Houtkamp-jazzfestival lijken niet zo groot voor de gemeente Leiderdorp. Enige schade is er wel, maar die blijft beperkt om dat de meeste groepen afzien van schadeclaims. Dat vertelde woordvoerder IJdo van de gemeentelijke initiatief- greep 'Houtkamp-jazzfestival'. Tijdens de vergadering van de LEIDERDORP - De plannen tot oprichting van een Plaatselijk Educatief Centrum zijn van de baan. Het Leiderdorpse planor gaan, de raadscommissie voor sport- en welzijnszaken, besloot gisteravond dat de plannen be perkt zullen blijven tot het uit brengen van een educatiekrant. De beoogde subsidie voor 1984 werd hierdoor teruggeschroefd van 10.000 gulden naar ongeveer 5700 gulden. Het planorgaan besprak gisteren het ontwerp sociaal-cultureel programma voor 1984 in een hoorzitting-achtige vergadering. Het bij het educatief centrum vrij gekomen bedrag kwam volledig ten goede aan de op te richten Stichting, die in de plaats komt van de Werkgroep Aktiviteiten voor Werklozen. Dit na een voor stel van VVD-raadslid Huigen, die opmerkte dat het sociaal-cul turele aspect van de nieuwe stichting helemaal vergeten was en dat helemaal geen subsidie was toegekend. De stichting zal 5000 gulden krijgen. Vorige maand werd al 20.000 gulden startsubsidie aan de stichting ge geven. Het nu toegewezen geld is bedoeld voor de uitvoering van de op te zetten projecten. D'66 raadslid Stam was van me ning dat een deel van het vrijge komen bedrag beter ten goede had kunnen komen aan de Ma rokkaanse jongeren, die naar zijn zeggen "teveel in de kou staan". Ook PvdA-raadslid Holierhoek en burgerlid Houdijk hadden lie ver gezien, dat een wat kleiner bedrag aan de stichting werd toe gekend. Geen overeenkomst werd bereikt over het al dan niet toekennen van een subsidie van 500 gulden aan de werkgroep Vrouwen voor Vrede. VVD-raadslid De Waard was van mening dat de aktivitei ten van de werkgroep meer ge richt waren op vredesaktivitei- ten danop emancipatorisch werk, waardoor de subsidie be doeld was. Ook vond hij dat de versnippering van de vredesbe wegingen in Leiderdorp haaks staan op hun gezamenlijke doel stelling, namelijk vrede. CDA-raadslid van Jaarsveld had ook moeite met de "onnodige versnippering". A. Jacobi, woordvoerster van Vrouwen voor Vrede, legde uit dat zij een geheel andere doel groep bereiken, dan met name het IKV en Leiderdorp voor Vre de. Stemming bracht geen oplossing. De stemmen staakten vier tegen vier. Opmerkelijk hierbij was de verdeeldheid binnen het CDA. Raadslid van Jaarsveld stemde tegen subsidiëring samen met de VVD, terwijl raadslid Van der Kwaak met links mee voor stem de. Niet duidelijk werd, wat de be voegdheden van het planorgaan waren en hoe gehandeld moest worden bij stakende stemmen. Telde de stem van de voorzitter, of moet opnieuw gestemd worden wanneer een voltallige welzijns- commissie bijeen is?" aldus een verwarde wethouder Gehner. i Een muur van het staldeel van het monument Voorstraat 11. De gemeen te vreest gevaar voor voorbijgangers wanneer niet snel wordt gerepa reerd. (Foto Holvast) VOORSCHOTEN - Om verder verval en mogelijk gevaar voor voorbijgangers te voorkomen zal het stalgedeelte van het monu mentale pand Voorstraat 11 in Voorschoten zo snel mogelijk moeten worden gerepareerd. Het perceel verkeert in zodanig slechte bouwkundige staat dat al eerder maatregelen moesten worden getroffen om er voor te zorgen dat de buitenmuren niet teveel naar buiten zouden gaan uitwijken. Inmiddels is boven dien geconstateerd dat het dak door bouwvalligheid zo ernstig is verzakt dat voor het instorten er van wordt gevreesd. Het is op het ogenblik niet moge lijk om een goed inzicht te krij gen in de precieze staat van de oude stal omdat èn dak èn onder liggende zolder met balklagen dermate zijn vergaan dat betre den ervan onverantwoordelijk is. Het aan het Kerkepad gelegen stalgedeelte van het pand valt onder de monumentenwet en mag niet worden gesloopt. Daar om stelt het college van B en W van Voorschoten voor om de hui dige dakconstructie met de pan nen te verwijderen en noodspan- ten te plaatsen. De reparatiewerkzaamheden ko men de gemeente op 39.500 gul den te staan. raadscommissie sport- en wel zijnszaken legde wethouder Gehner eveneens een dergelijke verklaring af. Het PPR-raadslid Van der Zande is ontevreden over de verklaringen. Hij heeft gesteund door PvdA en D'66 B en W een reeks schriftelijke vra gen gesteld en wil dat zij deze zaak tot op de bodem uitzoeken. Drie groepen die zaterdag in Lei derdorp werden verwacht, heb ben toegezegd op een nader te bepalen datum in Leiderdorp te zullen spelen. Met de twee ande re bands is nog overleg gaande. Het 'tweede' jazzfestival van Lei derdorp zal in ieder geval wel binnen plaats hebben. Het multi functionele centrum 'Muzenhof komt het meest in aanmerking voor de herkansing. Onduidelijk is nog wanneer en in welke vorm de groepen zullen optreden. Wet houder Gehner liet gisteravond duidelijk merken veel te voelen voor twee korte festivals. Is de schade voor de gemeente niet groot, restaurateur Kuivenhoven van 'In den Houtkamp' heeft wel verlies geleden. Hoeveel wil hij niet kwijt. "Dat is het risico datje neemt, daar ontkom je niet aan", vertelt hij. Dat het bedrag groot is mag worden aangenomen. Be halve de bederfelijke etenswaar die niet verkocht werd, komen daarbfi ook nog eens de kosten van de immense tent die was neergezet voor de verkoop van consumpties. Kuivenhoven wil in de toekomst best meewerken aan nieuwe acti viteiten. "Als de gemeente be sluit weer iets dergelijks te orga niseren krijgen ze weer honderd procent medewerking van mij". Geruchten dat zaterdagmorgen ru zie zou zijn ontstaan tussen orga nisator/ambtenaar Schnerr en beheerder Verplancke van de uitwijkmogelijkheid 'Muzenhof worden door woordvoerder IJdo van de gemeente Leiderdorp met klem tegengesproken. Verplanc ke zou geweigerd hebben 'Mu zenhof alsnog ter beschikking te stellen. "Er is niets bekend van een meningsverschil", aldus IJ do. WOENSDAG Leiden Noordeinde 2a - Matrogolth 'Maar ei genlijk was het niet zo', 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'De- i Pasolini, 20 en 21.15 Hooglandse Kerk - pauze-orgelconcert door Petra Veenswijk, 12.30 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat 1, films: 'Sherpa's van Komjong', 14.30 uur; 'Sherpa legend', 15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer- straat 73, cursus stijldansen; soos en spert, 15-17 uur. Stadsbouwhuis - Langegracht, Raad van Advies voor verkeers- en vervoer- saangelegenheden, 15 uur. Stadhuis - raadscommissie personeels zaken en organisatie, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie sche aangelegenheden, 21 u- Voorschoten Ambachts- en baljuwhuis - welzijn, 20 uur. Leiderdorp Hollandse Tuyn - Politiek café met als onderwerp: kunst- en cultuurbeleid, DONDERDAG Leiden Noordeinde 2a - Matrogoth 'Maar eigen lijk was het niet zo', 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Sa- tyricon' van Fellini, 20 uur. Stadhuisplein - start fakkeloptocht Chi li Front Leiden, 20.30 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit. - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos met films en informa tieprogramma's, 15-17 uur. Warmond Gemeentehuis - commissie openbare werken, 20 uur. Leiderdorp JIoHandse Tuyn - Cabaret Nar, 20.15 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 2 september tot 9 september door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rjjn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Alternatieve straf werkt bij Warmondse scholier DEN HAAG/WARMOND/ NOORDWIJK - De officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. Holthuis, heeft tegen de negentienjari ge havo-scholier H. S. uit Warmond een voorwaardelij ke gevangenisstraf van zes maanden geëist en een proef tijd van twee jaar. De Warmonder heeft in novem ber van het vorig jaar ene G. P. V. met een'mes in borst en buik gestoken. Dit voorval speelde zich af op een fiets pad langs de Van Berckelweg in Noordwijk. De officier eiste die voorwaar delijke celstraf, omdat de scholier een opgelegde alter natieve straf van honderd vijf tig uur in een verpleegtehuis naar behoren had uitgevoerd. De leiding prees S. vanwege zijn goede contacten met de patiënten en zijn werklust. Als de directeur hem een cij fer zoü moeten geven, zo meldde een rapport, zou dat een dikke negen zijn. „En toch", voegde de officier eraan toe, „heb ik er moeite mee. Het is een zeer ernstige zaak waaruit maar weer eens blijkt hoe levensgevaarlijk het is om met een mes op zak te lopen. Op het bezit ervan zouden veel strengere straf fen moeten staan. Met zo'n mes als S. bij zich had loop je niet rond om een appeltje te schillen". De verdediger van de scholier toonde zich opgelucht dat zijn cliënt z'n straf in de dienstverlening had kunnen 'uitzitten'. Hij vertelde dat de jongen de alternatieve straf heeft ervaren als het inlossen van een schuld aan de maat schappij. „Dat is, denk ik, het juiste effect van deze straf'. De rechtbank doet 20 septem ber uitspraak. Oud papier De Zoeterwoudse tafeltennisver eniging haalt zaterdagmorgen vanaf half tien oud papier op in de straten van Zoeterwoude- Dorp. Met drie vrachtwagens en een dozijn manschappen hopen ze weer veel kilo's binnen te ha len om zo de exploitatie rond te krijgen. De 'ping-pongers' ver zoeken de Zoeterwoudenaren om het papier gebundeld en dui delijk zichtbaar op straat te zet ten. Volksdansen Het Leiderdorpse Sjelter begint het seizoen morgenavond met een volksdansavond waaraan iedereen mee kan doen. De avond begint om acht uur met een demonstratie internationa le volksdansen, maar daarna wordt het gemakkelijker. Even eens met een demonstratie be gint om negen uur het Ameri kaanse Square Dancing. Ook hieraan kan daarna door ieder een die dat wil worden meege daan. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien een maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 32035711 n v Dam.ate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 0.85 Directie: G Koopman Adj dir N. Quakemaat Hoofdredacteur: Drs J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: A. van Leeuwen Plv. Alg redactiechef: Commentaren: W F J Wirtz en A. A van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d Post (plv) W. F. J Wirtz (bin./buit /ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H Schrama (feature) tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Beiroet, Rome. Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2