Bergers blijven zoeken naar goudschip 'Afrika zelf schuldig aan veel ellende' 'Wij, IJslanders denken in het groot' WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1983 REYKJAVIK - „Ze hebben te vroeg hoera geroepen. Ze hebben zich niet genoeg laten voorlichten en de rapporten uit het buitenland verkeerd gelezen. Het Zweed se laboratorium dat het opgegraven scheepshout onderzocht stelde de ouderdom vast op minder dan 250 jaar voor 1950. De IJslanders dachten toen, okay, dat betekent 1700 maar zo is het niet". Een scheepsarcheoloog van het Amsterdamse Scheepvaartmu seumG.J. van Gortel, heeft gisteren naar de wrakstukken van de Duitse treiler gedoken. (Foto anp> Gistermiddag heb ik bij Christie's in Amsterdam de laatste kijkdag bezocht van de inboedel die de vol gende dag geveild zou worden. In de voertaal van het veilingwezen staat op de catalogus: „This sale is held on the instruction of the 'Ontvanger der directe belas tingen te 's-Gravenhage'. In accor dance with Dutch legislation no Buyer's premium will be charged". Geen 16 procent opgeld dus voor de kopers, erg sportief van de Ontvan ger, die overigens niet de kunstver zamelaar was die zijn overtollige spullen kwijt wilde, want de inboe del behoorde aan de beruchte Rot terdamse huizenspeculant Fennis, die het sleutelgeld van de honder den huurders van zijn krotten om zette in zilver, schilderijen, meube len, beeldhouwwerken enzovoorts, 'met een duidelijke voorliefde voor putti, amors en cherubijnen'zoals het persbericht van Christie's het raak omschrijft. Fennis is met een belastingschuld van vele miljoenen naar Chili gevlucht, waar hij nu al enkele jaren op een fraai bewerkt houtje zit te bijten. Christie's spreekt van 'een zeer in drukwekkende veiling', maar mag je er eigenlijk trots op zijn de kost baarheden van een zo onguur type te mogen veilen, die hij met het bloed, zweet en tranen van zijn huurders bij elkaar graaide? Blijk baar gaat het bij veilingen niet om de man maar om de bal, want in de gang bij Christie's hangt nog de in gelijste aankondiging van de vei ling van de waardevolle juwelen van wijlen Madame La Comtesse Dubarry bij Christie's in Londen op 19 februari 1795, Madame Du barry was, zoals we ons donders goed herinneren, toch ook niet meer dan de maitresse van Lodewijk de Vijftiende, en toch zijn ze daar bij Christie's na bijna tweehonderd jaar nog apetrots op... V/at was die Fennis voor een man, zult u vragen? Hij omringde zich zelf met de grootste antieke) luxe, maar liet zijn huurders ondertus sen verrekken in hun verkrottende woningen. In elk geval had hij niet dezelfde smaak als ik, zoals ik tot mijn opluchting kon vaststellen. Behalve twee portretten van Cas par Netscher uit 1679 en een half- naief portret van ene Mengs, was er niets dat mijn hartje begeerde, - tenzij het mij in de schoot gewor pen werd, zodat ik het over zes maanden bij Christie's kon laten veilen om van de opbrengst goede sier te maken. Een man met weinig smaak dus, want wie mijn smaak niet deelt, enfin. Maar hij had ongetwijfeld wel smaak voor het 'hogere' leven. Een geur van hoger honing ver dreef hem uit zijn woning, op zoek naar het kasteel van zijn dromen, waar hij dan al die kostbaarheden in kon rangschikken. Maar zover is het niet gekomen, de inboedel had hij al wel, maar het kasteel nog niet. Maar dat hij op zoek was naar zo'n kasteel is wel zeker. U keilt het spreekwoord'Toon mij uw boekenkast, en ik zal u zeggen wie gij zijt'. Op de bovenverdie ping waren de catalogusnummers 325, 326 en 327 bijeengezet. Dozen met prullaria, met kunsttijdschrif ten, en Fennis z'n boeken. Ik noem wat titels: Huurrecht'Kleine gids voor het huren van een woning', 'Kennis making met-het burgerlijk proces recht', 'Woonruimtewet 1947','Wel ke deurwaarder?', 'Succesvolle handelsbrieven', 'Efficiënt zaken doen', 'Radicaal vereenvoudigen' 'Scheppend denken', 'Geld en wat doen wij ermee', en 'Fiscale vlucht- havens'... Dat was zijn vakliteratuur. Hij had blijkbaar een zeewaardig jacht ('Zeilen op zee', 'North Sea Pi lot'), en een poedel: 'De poedel', 'De poedel', 'De hond en zijn verzor ging'. Maar ook hoge bloeddruk: 'Aderverkalking-Hoge bloeddruk'. Blijkbaar had de titel van de bio grafie van Johan Kaart hem aan getrokken: 'Ik moet nog iets beken nen', en was hij gek op sprookjes: drie dikke boeken. Maar zijn lieve lingsschrijver was (en is?) toch Godfried Bomans, van wie hij op zijn vlucht naar Chili twintig boe ken moest achterlaten. Voor de gou den toekomst had hij het boek 'Twaalf maanden tuinieren' aan geschaft, en tot de beter gelezen boe ken behoorden: 'Uitzet op stapel', 'Wij verwachten een kindje' en 'Ge zonde baby, gelukkige ouders'. Die boeken klopten met de ronde wieg, de poppen en het antieke poppen- wagentje, de opblaasbare zwem band en het mandje met speelgoed (lego, een kleiwerkje van de peuter speelzaal, maar ook een leeg buisje bruistabletten). Trouwens ook nog al wat damespruiken, zoals Mada me La Comtesse Dubarry die ook had. En dan waren er nog een heleboel prachtboeken over 'Kastelen I. II en III', 'Burchten en hoevekastelen', zes delen 'Merkwaardige Kastelen in Nederland', 'Historische Land huizen', 'Album des Chateaux de France' en dergelijke. Ik heb de kast voor me laten openmaken en de boeken doorgebladerd om te kij ken of Fennis al een kasteel op het oog had voor zijn kunstverzame ling. Ik vond een stukje afgescheur de krant bij het kasteel in Craon (Frankrijk); en een kladblaadje tussen de bladzijden waarop Het Slot van Zeist en Valkenheining in Loenersloot stonden afgebeeld. Die mening geeft Gijs van Gor tel, de scheeps-archeologische medewerker van het Scheep vaartmuseum in Amsterdam. Het kleine groepje journalisten dat speciaal voor het droom schip van de IJslanders is overgevlogen uit Nederland staat kleumend aan de rand van een rechthoekige plas wa ter. Op acht meter diepte ligt niet een met goud en diaman ten beladen scheepswrak uit de 17e eeuw maar een ordinai re vissersschuit, de Friedrich Albert, die hier tachtig jaar ge leden is vergaan. De 53-jarige conservator uit Am sterdam hijst zich zelfs in een duikerspak en laat zich in het water zakken. Net voor hij he lemaal onderduikt schalt zijn stem langs het strand: „Mijn vinnen, ik ben mijn zwemvlie zen vergeten". Een kwartier la ter wordt hij door het IJsland se parlementslid Ami Johnsen voorzichtig ingelijnd. Als sou venir heeft Van Gortel uit de diepte een lange strip metaal meegenomen waarmee hij als een triomfator wordt opgehe sen. Bezorgd en eerbiedig vra gen de IJslanders hoe het daar beneden was. „Haha, met mijn conditie was het best, maar die van het schip is niet zo goed", zegt hij olijk en dan volgt de zakelijke mededeling dat het een ijzeren schip is met een houten dek. De IJslanders knikken somber: het was be kend. Twee dagen geleden zijn ze gestopt met het zand zuigen in het zelfgebouwde dok rond het wrak. Er kwamen vreemde eigentijdse zaken boven water. Een ijzeren paneel met schroefbouten en een onder deel van een drukketel. Al eerder Het is niet de eerste keer dat men dacht het goudschip van de VOC in de eindeloze zwarte vlakte langs de Atlantische Oceaan te lokaliseren. Maar nooit eerder had het groepje amateur-goudzoekers zoveel geld in hun hobby gestoken. Met een garantie van de IJs landse regering hebben ze ten minste een miljoen gulden be steed aan materiaal. De 72-jari- ge autohandelaar B. Lauron- son die de zoekactie naar het VOC-schip „Het Waapen van Amsterdam" in 1961 is begon nen zegt onbewogen: „Dat geld betalen we met ons twaal ven in drie jaar terug. Dat is niet belangrijk. Ik zal niet stop pen voor ik het schip heb ge vonden. Over een half jaar gaan wé met betere apparatuur opnieuw beginnen". Ami Johnsen zegt dat deze zo mer op een gletsjer in Groen land is gezocht naar wrakken van neergestorte vliegtuigen. Wij willen dat soort gespeciali seerde apparatuur kopen. Lau- ronson knikt instemmend. „De -komende wintermaanden zul len we zelf een voertuig bou wen dat zowel kan rijden als varen en vliegen. Een soort luchtkussenvoertuig, wacht maar af, het wordt heel bijzon der". Basis De IJslanders hebben zich nu te ruggetrokken op een stuk strand dat bijna 20 kilometer meer landinwaarts ligt. Het is Volgens de Afrikaanse angli- kaanse bisschop dr. Henry Okul- lu verliezen de Afrikaanse lei ders bij hun beslissingen vaak de belangen van miljoenen mensen uit het oog, al spreken zij nog zo over vrede. Het sterkste bewijs is wel het vluchtelingenprobleem. Okullu sprak in Nairobi (Kenia) op een meerdaagse conferentie van de regio Afrika van de 'World Conference on Religion and Peace'. Afrika is zelf schuldig aan veel el lende, zei de bisschop met na druk. "Afrikaanse landen gaan rustig door met het tekenen van verdragen die vrede en gerech tigheid moeten garanderen, maar tonen in hun optreden te genover elkaar het tegenoverge stelde". De 150 afgevaardigden - christe nen, boeddhisten,' hindoes, jo den, moslims, sikhs en volgelin gen van Zarathoestra - bleken het eens te zijn met de stelling van bisschop Okullu, dat vrede zonder gerechtigheid een ijdele droom is, die nooit zal worden verwerkelijkt. Afrika, zo meenden de deelnemers aan de conferentie, laat ongeveer de basis van de stichting „Het Goudschip". Het lijkt op een slordig woonwagenkamp met keten en caravans en naast de golfplaatoptrekjes een genera tor voor de stroomvoorziening. In de kantine bromt constant een radio-ontvanger. Af en toe onderbroken door een paar on begrijpelijke woorden in een taal die sinds het jaar 1000 niet meer is veranderd. Zandstormen zullen spoedig het graf van de trawler Friedrich Albert vullen en in het voorjaar de bergers de damwand uit het drijfzand trekken. Was dit de kostbare generale repetitie voor het echte goudschip. Ami Johnsen zegt: „We zijn al eens eerder zonder geluk gaan bo ren op een plek waar we een duidelijk sonarsignaal opvin gen. Dat was heel spookachtig. Toen een we een meter of tien diep zaten verdween het sig naal. Zoiets zal ons met betere apparatuur niet meer gebeu- Hebben de bergers van het fiasco iets geleerd. „We weten nu dat de kustlijn sinds 1903 zeker 200 meter naar zee is verschoven", zegt Arni Johnsen. „Dat geeft een indruk van de zandafzet- ting. Volgens oude analen moet „Het Waapen van Am sterdam" tijdens de septem- berstorm van 1667 op een rif zijn vastgelopen. Een dag later gleed het schip over die zand- rug heen, in dieper water. Al leen de hoge masten staken nog boven het water uit tot ze jaren later zouden afbreken. Doomde rivieren is in de loop van de volgende eeuwen zo veel zand aangevoerd dat het hele schip werd bedekt. We hebben nu een theorie dat op grond van de oude beschrijvin gen en de andere kustlijn „Het Waapen van Amsterdam" een paar kilometer westelijker op deze hoogte moet liggen". Schok De schok van het fiasco moet bij de bergers hard zijn aangeko men maar de tanige oude man nen Lauronson en Gudbrands- son en de jongere romantici als journalist en kamerlid John sen geloven nog steeds in hun doel. Scheepsarcheoloog Gor tel uit Amsterdam huivert als hij landinwaarts de nevelwol ken ziet rond de top van de grootste gletsjer op IJsland, Vatna Jokull. „Wat verschrik kelijk voor al die schipbreuke lingen. Die hebben dagen door drijfzand en door rivieren gelo pen voor ze in de meer be woonde wereld kwamen". De kust is hier somber en drei gend met onafzienbare zwarte stranden van vulkanisch zand waar duizenden stroompjes doorheen kringelen. Iedere storm verandert de loop van de rivieren en in de verte staat dreigend de witte massa van hety gletsjergebied. Op de IJs landse televisie hebben des kundigen deze week verklaard dat de gletsjer zich nog steeds uitbreidt. Televisiejournaliste Sigrun Stefansdottir, die op de universiteit van Minnesota in Amerika studeert, vindt die ijs klomp beanstigend. „De Vatna Jokull is lelijk en verradelijk", zegt ze terwijl ze in het vlieg tuigje klimt dat de pers in an derhalf uur naar Reykjavik te rugbrengt. Piloten in dit soort Kristinn Gudbrandsson, leider van de IJslandse groep bergers toont voor de werkput voor de IJs landse kust, enkele delen van de Duitse treiler, die daar in 1903 is vergaan. De IJslandse bergers dachten hier de wrakstukken van het in de 17e eeuw gestrande VOC- schip "Het Wapen van Amster dam" te vinden. (Foto ANP) vliegtuigjes strooien in het voorjaar vele tonnen aan gras zaad uit over de met mos be groeide lavarotsen waaruit IJs land is opgebouwd. Sigrun zegt: „Hier en daar krijgen de sterke grassoorten vat op het gruis. Maar heel vaak wordt het door de IJslandse schapen met wortel en al weggevreten. Er zijn veel schapen, maar het is moeilijk om de boeren daar van te overtuigen. Er wordt nu ook op het strand gezaaid in de hoop daarmee de allesbedek- kende zandstormen in toom te houden". Dagtaak Honorair consul van Nederland, Ami Kristjansson zegt: „De nieuwsuitzending van zeven uur werd zaterdag onderbro ken over het verkeerde wrak. Zoiets had ik niet meer beleefd sinds 1945 toen de bom op Hi roshima werd bekendge maakt". De consul, die in 1965 voor het eerst „kippers in blik" ging verkopen heeft nu een dagtaak aan het consulaire werk. Want Holland levert, zegt hij, vijftien procent van al le goederen die IJsland invoert voor een bedrag van maar liefst 187 miljoen gulden. Staatssecretaris van Eekelen van buitenlandse zaken stopte de afgelopen week op IJsland voordat hij naar Amerika door reisde. Op aanraden van de omvangrijke consul is hij niet meer bij het scheepswrak gaan kijken. In plaats daarvan heb ben beide heren een toeristisch tochtje gemaakt naar de dichtstbijzijnde vulkaan waar Jules Verne zijn fantastische reis door het hart van de aarde gen, "want hij kent de bevrijden de macht van de waarheid". De Ierse pater Damian Byrne (54) is op een algemene vergadering van deze orde in Rome gekozen tot overste van de Dominikanen, voor een periode van negen jaar. Eéh geschikte kandidaat uit de Derde Wereld gaf er toch de voorkeur aan, in eigen land te blijven wonen en werken. (De Orde van de Dominikanen telt over de hele wereld 7200 manne lijke religieuzen, van wie er 280 in Nederland wonen en werken. De hele dominikaanse familie - met vrouwelijke religieuzen en leken - omvat zo'n 123.000 men sen. De Evangelisch-Lutherse Kerk van Finland boekte vorig jaar een ledenwinst van ruim 18.000. Rond 91 procent van de bevol king is daar luthers, dat zijn 4.352.000 leden. Er zit groei in het aantal volwassenen die kerklid willen worden. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Stellendam M. A. van den Berg Aalburg, te Vrouwenparochie liet beginnen. Ook de waarne mer van het ministerie van WVC, de heer Van der Heide, heeft vlak voor hij naar IJsland zou gaan, afgebeld. Zijn komst zou alleen maar als zout op de open wond hebben gewerkt. De strijd om het eigendoms recht van het VOC-schip is snel onder de tafel gewerkt. Toch probeert kamerlid John sen van de Onafhankelijke par tij het nog even. „Jullie Rijks museum kan in de toekomst niet alleen beroemd zijn om (Fr.) kandidaat mevrouw H. A. Oosterveld-van Aken Engwie- rum; bedankt voor Maasdijk J. M. D. van den Berg Werkendam. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Dwingeloo H. Koetsveld Sliedrecht, naar Bect- sterzwaag J. van Opstal Opper does. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Gro ningen J. de Gelder Damwoude. Overleden. In Amersfoort is de hervormde predikant dr. H. Bar- tels (68) overleden. Hij is secreta ris geweest van de Hervormde Jeugdraad, van de Centrale voor Vormingswerk en van de provin ciale kerkvergadering van Utrecht en voorzitter van de her vormde commissie voor kerkor- delijke aangelegenheden. Nog steeds was dr. Bartels secretaris van de visitatoren-generaal een toezichthoudend college van de Hervormde Kerk. Uit Bolsward, Denekamp, Nij megen, Heerlen en Antwerpen begint op zondagavond 23 okto ber een vredesfietstocht die op 29 oktober eindigt bij de landelij- zijn Rembrandt's maar ook om •een heel schip van de Verenig de Oostindische Compagnie. Wij vinden dat het in Holland thuishoort. Het is jullie cultu rele erfgoed. Maar we hebben ook een ander plan uitgedacht. Als geen land het schip kan be talen kopen wij een oude olie tanker -en bouwen daar „Het Waapen van Amsterdam" in op om er als tentoonstelling de he le wereld mee rond te varen. Dat noemen wij IJslanders denken in het groot". ke demonstratie tegen de kern wapens in Den Haag. De organi satie berust bij de 'Franciskaan- se Samenwerking', de overkoe peling van orden, congregaties, groepen en anderen die in het, voetspoor van Franciscus willen gaan. De deelnemers zullen onderweg bij groepen, kloosters en paro chies aanleggen om de vredes groet van Franciscus door te ge ven en zich te bezinnen op vre desvraagstukken. De 'routeleider' voor de fietstocht uit Heerlen is de Leidse pater Kees van Vliet (Plantage 16). Het centrum 'Jongeren op weg' in Assel (bij Apeldoorn) - rooms-katholiek maar met oebu- menische inslag - houdt in sa menwerking met 'Pax Christi Nederland' op 7, 8 en 9 oktober een vredesweekeinde voor jon geren. De gesprekken gaan over: 'vredesbewegingen, wat doen ze, waar staan ze voor en wat kan jouw plaats daarin zijn?' Voor meer inlichtingen: Pomphui- weg 106, 7346 AN Hoog Soeren, telefoon 05769-201. J\V Anglikaanse bisschop Henry Okullu: alle bestaande berooidheid, corruptie, wapenin- voer en wapenmisbruik, milita risme, uitputting van natuurlijke hulpbronnen, ondervoeding en verkrachting van de mensen rechten. Secretaris-generaal dr. Homer Jack van de conferentie drong er bij de kerken op aan, hun pogin gen om oorlog te voorkomen te verdubbelen. Van de 36 armste landen in de wereld liggen er 22 in Afrika. Meer dan de helft van de onbebouwde grond is Afri kaans. Zes van elke tien Afri kaanse kinderen gaan elke avond met honger naar bed. En dat terwijl Afrika in staat zou zijn om, niet alleen zichzelf maar de hele wereld te voeden. Het doel van deze conferentie is, zich te bezinnen op de rol die de religie in het vredesproces van Afrika kan spelen. Paus over vrouw De uitsluiting van de vrouw van het priesterambt heeft niets te maken met discriminatie, zei de paus in Rome tot de Amerikaan se bisschoppen die op dit ogen blik hun vijfjaarlijkse bezoek aan het Vaticaan brengen. Volgens de paus rust dit kerkelijke stand punt op de eigen opvatting van Christus over het priesterschap. Bisschoppen moeten elke steun weigeren aan personen en groe pen die 'in naam van vooruit gang, gerechtigheid of barmhar tigheid' de vrouw tot het prieste rambt willen toelaten. Deze men sen schaden juist de waardigheid van de vrouw, meent de paus. Het kerkhoofd herinnerde zijn Amerikaanse ambtsbroeders er aan, dat voorechtelijke sexuele relaties, voorbehoedmiddelen en praktizering van homosexuali- teit in strijd zijn met de geldende rooms-katholieke moraal. Hij veroordeelde echtscheiding en riep op tot bescherming van het menselijk leven, van de ontvan genis af aan. Juist omdat de bisschop medelijden kent en de menselijke zwakheid begrijpt, zal hij de in onze tijd vaak aangevochten waarheden zonder twijfel of dubbelzinnig heid moeten verkondigen, zo mo tiveerde de paus zijn opstelling. De bisschop mag niet onnodig kwetsen of zich van zijn toehoor ders vervreemden, maar hij moet de waarheid wel duidelijk zeg- door Roelie Meijer PAGINA 17

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17