c Sowjet-Unie ontkent aanval vclV Intentieverklaring Israëlische Likoed Hervatting gevechten Tsjaad Luns veegt vloer aan met vredesbewegingen Europa Van inktvlek naar dijenkletser Regering en rebellen beschuldigen elkaar YS breken onderhandelingen Genève niet af Kan het niet wat minder in deze dure tijd Amerikaanse psychologen zoeken heil in humor VGCN-extra's: ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1983 Buitenland Beroep Bachmeier verworpen WEST-BERLIJN (DPA) - Het irbij i dit jaar Marianne Bachmei wegens doodslag tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld werd. is rechtsgeldig. Het hof van beroep in Wcst-Bcrlijn heeft gisteren het beroep van de verdachte verworpen. Vol gens een mededeling van de rechtbank in Lübcck "begint de straftijd binnen enkele da gen of weken". Marianne Bachmeier (33) schoot op 6 maart 1981 de vermoedelijke moordenaar van haar zevenjarige dochter Anna, een 35-jarige slager, tij dens diens proces in de rechtszaal in Liibeck dood. N'DJ AMEN A/PARIJS (Reuter/ AFP/UPI) - Na een gcvcchl- spauze van drie weken is giste ren de strijd in Tsjaad weer opge laaid. De regering van Ilisscnc Habrc en de rebellen van Gou- i tenen Ed|eled.Awbari#sabha Tamanrasset^V-iS^^, S AH ARA Bardai NIGER ï'zoelT Bilma»Fav« kouni Oueddei stelden elkaar over en weer verantwoordelijk voor hel uitbreken van gevech ten bij Oum Chalouba, in het oosten van Tsjaad. Volgens de rebellen hebben Franse jaguars het gebied "onophoudelijk" ge bombardeerd. De eerste aankondiging van ge vechten bij Oum Chalouba. 400 km ten noorden van Abechc, kwam van de Tsjadischc minis ter van voorlichting Soumaila Mahamal in N'Djamena. Hij zei dat ongeveer 3.000 Libische troe pen met tanks en artillerie de plaats Ouma Chalouba hadden aangevallen. Het regeringsleger had de aanval afgeslagen en de achtervolging van de vi.jand in gezet. Een vertegenwoordiger van Goii- kouni's rebellcrircgering in Pa rijs verklaarde daarentegen dat het leger van Habrc lot de aanval was overgegaan. Volgens hem was Oum Chalouba helemaal niet in handen van Habre's leger, maar was en bleef de stad in han den van de Gunt. de tegenrege ring van Goukouni. De gevech ten waren hel gevolg van een provocatie van Habre's troepen. Gunt-woordvoerders in Parijs en in de Libische hoofdstad Tripoli beweerden dal hel gebied "onop houdelijk" werd gebombardeerd door Franse jaguars. Hel Franse ministerie van defensie wilde op dit bericht niet reageren. In N'Djamena zijn gisteren wel drie jaguars opgestegen met onbe kende bestemming. Volgens Franse militaire kringen zullen de vliegtuigen indien nodig de Franse troepen in Tsjaad be schermen. Hoewel Parijs officieel niets heeft meegedeeld over het verloop van de strijd, is uit goedingelichle bron vernomen dal noch de Franse vliegtuigen, noch de Franse grondtroepen bij hel ge vecht betrokken waren. Volgens deze zegslieden is hel initiatief voor de nieuwe gevechten uitge gaan van de troepen van Gou kouni. en zijn Habre's troepen er in geslaagd de aanvallers terug te slaan. De zuidelijke leider Abdelkader Kamouguc. de vice-president van de Gunt, heeft Frankri jk ge waarschuwd dat Goukouni's troepen zich genoodzaakt kun nen zien de "luchtsteun van vrienden" in te roepen als de Franse bombardementen op Tsjaad voortduren. We zullen dan het evenwicht moeten her stellen. zo zei Kamouguc tegen journalisten in Tripoli. WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) De Sowjet Unie heeft gisteren gezegd een waarschuwingsschot te heb ben afgevuurd, maar heeft het neerschieten van een on gewapend Zuidkoreaans verkeersvliegtuig boven Rus sisch grondgebied niet toegegeven. Hoewel nog niet vast staat welke vergeldingsmaatregelen de Amerikanen zul len nemen, worden de onderhandelingen over verminde ring van de kern wapenarsenalen in Genève niet afgebro ken vanwege het grote belang dat ermee is gemoeid. Dit heeft een hooggeplaatste func- tionaris van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. De vernietiging van het vliegtuig en de dood van zijn 269 inzitten den, heeft president Reagan aan het twijfelen gebracht over de betekenis van besprekingen met de Sowjet Unie. Hij luchtte giste ren zijn weerzin over het feit dat de Russen ondanks aanhouden de protesten, druk diplomatiek beraad over internationale ver geldingsmaatregelen en een spoedbijeenkomst van de Veilig heidsraad in New York, nog steeds geen verklaring hebben gegeven voor hun onbegrijpelij ke beslissing de Boeing 747 van Korean Airlines te vernietigen. Het Russische persbureau Tass heeft gisteren laten dcoorsche- meren, dat de Sowjet Unie de Zuidkoreanen en dus impliciet de VS, er mogelijk van zullen be schuldigen het vliegtuig opzette lijk te hebben doen afwijken van zijn voorgenomen koers, voor een spionagevlucht. Volgens Tass wijst de drukte die het Wes- Doodvonnissen Zuid-Afrika JOHANNESBURG (AFP) - Het hooggerechtshof in Johannes burg heeft in twee weken tijd ze ven zwarten van 21 tot 27 jaar ter dood veroordeeld, die hadden verklaard schuldig te zijn aan moord, verkrachting of geweld pleging tegen ouderen. In juli wachtten 182 gevangenen die ter dood waren veroordeeld, op hun terechtstelling of een wij ziging van het doodvonnis. In 1982 werden, volgens de officiële statistieken, 99 zwarten en een blanke opgehangen die schuldig waren bevonden aan gewone misdrijven. ten maakt over de verdwijning van vlucht 007 op voorbedachten rade: „Het werd kennelijk mogelijk gehouden bepaalde spionagedoeleinden ongehin derd na te streven door het ge bruik van verkeersvliegtuigen als dekmantel". Tass maakte verder bekend ge maakt dat een Russisch ge vechtsvliegtuig lichtspoormuni tie heeft afgevuurd langs een on bekend vliegtuig dat in het Verre Oosten het Russische luchtruim was binnengedrongen. Daarop wijzigde het vliegtuig zijn koers naar buiten het Russische lucht ruim en verdween, aldus Tass. Volgens Tass voerde het vlieg tuig een spionagemissie uit. De verklaring werd later gister avond door een functionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken als „volko men belachelijk" van de hand gewezen. De woordvoerder, die anoniem wenste te blijven, zei dat uit de afgeluisterde gesprek ken tussen de Russische vliegers en hun basis niet bleek dat met lichtspoor is geschoten. Hij wees erop dat een Russische piloot heeft gezegd: 'doel vernietigd'. De Russische ambassade in Parijs heeft Washington er vrijdag van beschuldigd een „volkomen on aanvaardbare, hysterische anti- Sowjetcampagne te voeren door te beweren dat de Boeing 747 doelbewust is neergeschoten. In een aan twee tv-stations gericht communiqué wordt gesteld dat het hier gaat om een 'ramp' met een vliegtuig dat tot tweemaal toe het Russische luchtruim schond en twee uur lang niet rea geerde op oproepen volgens de internationale luchtvaartcode. In de verklaring werd het onbegrij pelijk genoemd dat Frankrijk zich laat meeslepen zonder te be schikken over de juiste informa tie over de toedracht. RAMSTEIN De "soldalenhap" was goed genoeg voor de secretaris-generaal van de NAVO. Joseph Luns. Tijdens de opening van de najaarsoefening Autumn Forge sprak Luns met "zijn jongens" tijdens het middag maal. IFolo ANI'I RAMSTEIN (ANP/GPD) - "De vredesbewegingen in Europa kunnen niet streng genoeg ver oordeeld worden. Zij bepleiten instabiliteit, zij bepleiten oor log". Dit verklaarde gisteren de secretaris-generaal van de NA VO, Joseph Luns, tijdens de ope ningsceremonie van de grote herfstoefeningen van de NAVO "Autumn Forge '83" op het mili taire vliegveld Ramstein bij Kai- serslautern in de Bondsrepu bliek. Luns noemde de NAVO als grote ijveraarster voor vrede. Vrede is afhankelijk van het ge loofwaardig houden van de nu cleaire afschrikking. Daarom ook hangt volgens de secretaris generaal van de NAVO zo veel af van de onderhandelingen in Ge nève tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie over plaatsing van kernraketten voor de mid dellange afstand. "Het is een moeilijk jaar en een moeilijke herfst voor de NAVO", aldus Luns. Kruisraketten "Slechts als in Europa kruisraket ten zijn geplaatst, zullen er bij de besprekingen in Genève tussen VS en Sowjet-Unie over plaat sing van kernraketten voor de middellange afstand, resultaten worden bereikt". Die verwach ting ventileerde gisteren de Amerikaanse generaal Bernard Rogers, opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Eu ropa, tijdens een persconferentie op de Amerikaanse vliegbasis Ramstein in de Bondsrepubliek. De persconferentie volgde op de officiële openingsceremonie van de negende jaarlijkse serie mili taire herfstoefeningen onder de naam "Autumn Forge". Als Duitsland, Italië en Engeland al besluiten tot die plaatsing van kruisraketten, behoeven Neder land en België dat niet noodzake lijkerwijs ook te doen, luidde een vraag aan de generaal. Maar van die suggestie wilde de opperbe velhebber niets weten. Spreken de over de operatie "Autumn Forge '83" zei generaal Rogers dat deze dit jaar 27 oefeningen omvat, waarvan negen onder auspiciën van de NAVO en 18 onder die van bepaalde NAVO- partnerlanden. "Uit dertien lan den zullen een kwart miljoen mensen deelnemen, samen met 2000 vliegtuigen en 300 sche pen", aldus generaal Rogers. Het doel is "de paraatheid en onder linge samenwerking van de strijdkrachten te vergroten om daarmee een agressor het nemen van het risico van een aanval, op welk NAVO-lid dan ook, te ont raden". De Israëlische Likoed-coalitiege- noten hebben gistermiddag een intentieverklaring gete kend met Jitsjak Shamir, de nieuwe leider van de Likoed, om de coalitie voort te zetten. Zij hebben zich echter nog niet verplicht aan een dergelijk ka binet daadwerkelijk deel te ne men. Doel van dit akkoord is om gezamenlijk president Her zog aan te bevelen de forma tieopdracht aan Shamir te ge ven en niet aan oppositieleider Peres van de Arbeiderspartij. De Israëlische kabinetsformatie lijkt vrij veel op de Nederland se en geeft het staatshoofd een belangrijke rol bij het aanwij zen van een kabinetsforma- door Jaap van Wesel teur. Het is in Israël gebruik dat de grootste partij de forma tieopdracht krijgt, dat is de Ar beiderspartij, maar de wet schrijft het niet voor. Als een parlementaire meerderheid president Herzog aanbeveelt de formatieopdracht aan Sha mir te geven, zal hij daar waar schijnlijk op in gaan. Shamir wordt dus waarschijnlijk kabinetsformateur, maar dat betekent nog helemaal niet dat hij ook een kabinet kan vor men, al liet Shamir zich opti mistisch uit dat het in een paar dagen bekeken zou zijn. Een aantal coalitegenoten hebben nog wat slagen om de arm ge houden en sluiten een regering met de Arbeiderspartij niet uit. De Tami-partij heeft zelfs laten weten tegelijkertijd ook met de Arbeiderspartij te willen pra ten. Het akkoord is dan ook Sharon: obstakel. strikt beperkt tot de forma tieopdracht zonder dat succes verzekerd is. Shamir weet zich ook geplaatst voor enkele obstakels, zoals de positie van Sharon in het toe komstige kabinet. Sommigen willen niet meedoen mét Sha ron, anderen willen niet mee doen zónder Sharon. Dan is er de economische politiek, die de afgelopen week de Tami- partij deed besluiten de rege ring te verlaten. Zij willen een andere economische politiek, waar de Likoed weer tegen is. De mening is wijd verbreid dat Tami om taktische redenen Shamir een kans wil geven - zij willen de zwarte piet niet toe geschoven krijgen - maar het is zeer de vraag of Tami wel terug wil naar een Likoedregering. Weer een andere groep zegt al leen een kabinet van nationale eenheid te zullen steunen waarin zowel Likoed als Arbei derspartij vertegenwoordigd zullen zijn. Zij zeggen dat al leen een dergelijke regering op brede basis Israël economisch en politiek uit het slop kan ha len, met name uit Libanon. Een opeenstapeling van proble men waar Shamir nog lang niet uit is. De zaak is mede zo ge compliceerd omdat de partijen vaak dubbel spel spelen en lang niet altijd bedoelen wat zij zeggen. Net zo goed als velen bij de verkiezing tussen Sha mir en Levi zeiden voor Levi te zijn maar in het geniep voor Shamir stemden, zijn er ook politici en partijen die zeggen met de Likoed verder te willen, maar via hun taktische spel aanwijzingen geven dat zij dat helemaal niet zo graag willen, of althans de opties open hou den. Shamir doet optimistsich, maar in de Likoed is men zich er zeer wel van bewust dat Sha mir, ook als hij de formatieop dracht krijgt, er nog lang niet zeker van is dat hij ook zal sla gen. PLO-leider beschuldigt VS van strijd in Libanon GENEVE (Reuter) De leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO, Yas ser Arafat, heeft gisteren de Verenigde Staten de schuld gegeven van de huidige ge vechten in Libanon. In zijn toespraak tot de VN-confe- rentie over Palestina in Genè ve zei hij het te betreuren dat sommige landen afwezig zijn. (De VS en Israël boycotten de conferentie omdat deze vol gens hen eenzijdig zal zijn en niets zal bereiken. De EG- landen, met uitzondering van Griekenland, volstonden met het zenden van waarnemers). Zwitserland nam zijn grootste veiligheidsmaatregelen in vredestijd. Lucille Mair, se cretaris-generaal van de con ferentie, begeleidde Arafat via een achteringang de zaal in. Toen de afgevaardigden applaudisseerden klapte hij met zijn handen boven zijn hoofd en wuifde hij. Hij zei in zijn toespraak dat de Amerikaanse politiek de hui dige wrede gevechten op Li banees gebied bracht. "Wat in Libanon gebeurde was niet te wijten aan de aanwe zigheid van de Palestijnen maar is het gevolg van de ex pansionistische, agressieve Israëlische oogmerken en de Amerikaanse politiek die die oogmerken steunt". ADVERTENTIE Wel met de premie van uw ziektekostenverzekering, niet met de risicodekking, vindt de VGCN, met bijna 300.000 verzekerden één van de grootste ziektekosten verzekeraars van Nederland. De VGCN maakt geen winst en dat ziet u aan de premies: alternatieve geneeswijzen meeverzekerd werelddekking op kostprijsbasis gratis service EUROCROSS-alarmcentrale o.a. bij verblijf in het buitenland. VGCNlagere premies,hogere dekking ziektekosten Utrecht, V.G.C.N., Biltstraat 196, 030 - 71 56 34 I I Bon voor lagere ziektekostenpremie I Betaalt u nu te veel? Stuur de bon op of bel één van de VGCN-afdelingen in uw omgeving. Bon in enveloppe zonder postzegel aan: VCGN, Antwoordnummer 576, 3500 VB Utrecht j Adres: Postcode: Waar bent u I Gezin: Man: iu verzekerd? jaar. Vrouw: jaar. Aantal kinderen Op bescheiden schaal voorlopig, maar vol enthousiasme, is een groep Californische psychologen begonnen met het in kaart bren gen van het menselijk gevoel voor humor. Wanneer het soort grappen waarom mensen lachen kan worden vastgesteld, zo beto gen zij allerminst verrassend, door Henk Kolb ontnult dat veel over hun per soonlijkheid. Tijdens het jaar lijks congres van de Vereniging van Psychologen kwamen on- - langs de eerste resultaten op ta fel. Te oordelen naar hetgeen de wetenschappelijke bijlage van de New York Times erover ont hult, zal het nog wel even duren voordat een psycholoog zich net zo effectief kan bewerktuigen met de verzamelde Oudejaars- conférences van Wim Kan of de lol van André van Duin, als met een verzameling inktvlekken. Wat doen psychologen: zij maken een test waarmee bepaalde as pecten van een persoonlijkheids structuur kunnen worden vast gelegd. De Californische geleer den zijn daarbij niet over een nacht ijs gegaan uiteraard. De al gemene humor werd opgedeeld in tien sectoren: nonsens, filoso fisch, sociale satire, ethnisch, se- xueel, scatologisch (de zoge naamde 'poep en pies-moppen'), vijandig, vernederend voor man nen, vernederend voor vrouwen en 'sick' (als in: 'Jantje, hou op met huilen, anders spijker ik je andere voetje óók vast'). Een jury heeft tenslotte uit vele honderden grappen en cartoons een inventarisatie opgebouwd, die van elke categorie vier min of meer zuivere voorbeelden bevat. De proefkonijnen (250 studen ten) mochten per stuk cijfers ge ven van 1 tot vijf, variërend van 'niets aan' tot 'dijenkletser'. Die resultaten werden vervolgens naast de uitkomst van gebruike lijke tests gelegd, om te zien waar de waardering van humor aansloot bij andere resultaten. Naar de aard van de schaterlach menen de psychologen nu aan wijzingen te kunnen vinden over de flexibiliteit van gevestigde ideeën en denkpatronen, omdat humor voor een belangrijk deel wordt bepaald door een onver wachte verschuiving van het blikveld. Bij wijze van voorbeeld (en als aan wijzing van voortdurende acade mische verwarring, die ook wel eens als wetenschappelijke denkstrijd wordt bestempeld, een greep uit de test en de voor lopige conclusies: - Grap 1 (uit de psychologische sector): 'Een man stort van een rots, maar grijpt zich nog net vast aan een struik. Hij kijkt naar bo ven en roept wanhopiug: 'Is daar iemand?' Krijgt uit de wolken ten antwoord: 'Ja, mijn zoon. Laat maar los en ik zal je omhoog helpen'. De man aarzelt even en roept: 'Is er misschien iemand anders?' Welnu, mensen die deze grappen - leuk vinden, neigen naar het im pulsieve, zijn enthousiast, vro lijk, expressief en alert. Zij zitten veilig gebakken in hun opvattin gen en hebben het gezondste ge voel voor humor omdat zij kun nen lachen om zichzelf en de om standigheden waarin de mens (soms benard) verkeert. - Grap 2 (sick): 'Een blinde man met geleidehond loopt een wa renhuis binnen, grijpt zijn hond bij de staart en slingert het dier boven zijn hoofd rond. Een win kelbediende snelt toe: 'Kan ik u misschien helpen?' Blinde zegt: 'Nee hoor, ik kijk alleen maar een beetje rond.' Vooral sadistische rotzakken vin den zulke moppen leuk, dacht u? Helemaal niet. Volgens de Ame rikaanse onderzoekers zijn het vooral de impulsieve, openharti ge, vrolijke, expressieve en en thousiaste mensen, die nu nog zitten te schateren. Juist de nuchteren, naar binnen gekeer- den en zorgenden wijzen deze grappen af. En mensen reageren vaak op spot met fysieke handi caps, verminkingen en sterven om de aan afkeer gepaarde vrees te weerleggen, die het spreken erover oproept. Maar bij alle hoop dat de resultaten van deze proeven op den duur kunnen worden gebruikt om mensen zichzelf beter te laten be grijpen, blijft het voorlopig de vraag wat humor is - een ont snapping aan de realiteit of juist een superieure manier om de werkelijkheid bloot te leggen. En op den duur zullen de Ameri kaanse psychologen toch ook moeten nagaan in hoeverre hun 'zuivere' voorbeelden van be paalde grappen universeel waar de hebben. Er ligt nog een wereld van weten schappelijk onderzoek voor het ontginnen, maar een voorlopige conclusie staat volgens de Ame rikanen al vast: humor is een be langrijk aspect van gezondheid en iemand die om zichzelf kan la chen is op weg naar genezing.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9