Veel Franse muziek in Meesterserie van K&O R.O. graag in Leiden -c J Boeiend en veelzijdig concertseizoen „Akoestiek Stadsgehoorzaal schitterend" Extra ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1983 Ondanks bezuinigingen aller wegen, die ook de Leidse volksuniversiteit K&O niet ongemerkt voorbijgaan, staat Leiden en omstreken weer een boeiend en veelzijdig concertseizoen te wachten, K&O-directeur Tjitte Weber, trots op het feit dat Leiden tot de weinige steden be hoort waar het concertbe zoek niet terugloopt, heeft het veel kopzorg gekost om een programma samen te stellen, dat kwantitatief maar vooral ook kwalitatief niet onderdoet voor dat van vori ge jaren. "Een hele opluchting, want nu ligt alles vast, onvoorziene omstan digheden daargelaten natuurlijk. We hebben het hoe dan ook dit seizoen weer kunnen redden. Voor een belangrijk deel komt dat ook doordat we in het geluk kige bezit zijn van de Kapelzaal, een zaal die ons niets kost en ui termate geschikt is voor kamer muziek". Inderdaad leert een blik in het jaaroverzicht dat er 52 kamermuziekconcerten in de Kapelzaal geprogrammeerd zijn tegen 6 concerten in de Foyer van de Stadsgehoorzaal (de kof fieconcerten) en 10 orkestconcer ten in de Stadsgehoorzaal. Meesterserie De opzet van het K&O-programma is in grote lijnen dezelfde geble ven. De Meesterserie in de Stads gehoorzaal omvat vier concerten door het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, één door het Resi dentie Orkest en één door het Amsterdams Philharmonisch Orkest, en drie te geven door een kamerorkest, het Caecilia Con sort. Het traditionele kerstcon cert, dat als steeds door het Ge westelijk Orkest Zuid-Holland onder leiding van David Porce- lijn en het koor Ex Animo onder leiding van Wim de Ru verzorgd wordt, behoort eveneens tot deze serie. Het weinig uitgevoerde Tripelconcert voor piano, viool, cello en orkest Op. 56 van Beet hoven vormt een interessant pro gramma-onderdeel hiervan. So listen zijn Jean Jacques Kanto- rov, Herre Jan Stegenga en Ale xander Warenberg. Opvallend is dat dit jaar in de Meesterserie meer Franse mu ziek dan andere jaren te beluiste ren zal zijn. Het Amsterdams Philharmonisch Orkest geeft on der leiding van Jan Cober een uitvoering van Ravels 'Ma mère l'Oye', vijf sprookjes van Moeder de Gans door Ravel voor piano geschreven en later door hemzelf op meesterlijke wijze voor orkest bewerkt. In hetzelfde program ma is Jean-Philippe Gollard so list in de Ballade voor piano en orkest van Fauré, en in het 1ste pianoconcert van Liszt; Wagners Tannhauser ouverture en Venus- berg-muziek besluit dit merk waardige programma. Onder leiding van James Conlon voert het Rotterdams Philhar monisch Orkest eveneens een programma uit dat, op de Ouver ture Candide van Leonard Bern stein na, geheel Frans georiën teerd is: Debussy's symfonische gedicht Prélude a l'après-midi d'un faune was het eerste echt impressionistische werk dat ge schreven werd, in al haar subtili teit revolutionaire muziek, waar in met alles waar de Duitse romantiek voor stond werd afge rekend. Daniel Wayenberg speelt het Pianoconcert in G van Ravel, het concert dat met een zweep slag begint, en samen met Louis van Dijk het Concert voor twee piano's van Poulenc. Ravels Rhapsodie Espagnole besluit dit concert. Residentie Orkest Het Residentie-Orkest, dat de Meesterserie opent onder leiding van Heinz Wallberg, voert de 9e Symfonie van Dvorak uit. De pianist Arnaldo Cohen speelt de Paganini Variaties van Rachma ninoff, en de Dance symphonetta van Gould besluit dit concert. De pianiste Christina Ortiz is met het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Kasper de Roo te horen in Mendelssohns lste Pianoconcert. Het symfo nisch gedicht Feste Romane (1929) van de Italiaanse impres- Het Caecilia Consort: drie kamerconcerten in de Meesterserie met o.a. James Galway. sionistische componist Ottorino Respighi besluit dit concert waarop verder nog werken van Suppé, Handel en Grieg worden uitgevoerd. Eveneens met dit or kest, met dirigent Heinz Friesen. speelt de Japanse violiste Kaoru Kakudo het Vioolconcert in A K.V. 219 van Mozart. Geflan keerd wordt dit werk door Wag ner (ouverture Rienzi), Massenet, Ponchielli (Urendans) en Les Préludes van Liszt, dat een be langrijk moment in de muziekge schiedenis vertegenwoordigt. Geschreven naar een gedicht van Alphonse dr Lamartine schiep Liszt met dit werk het genre van het symfonisch gedicht, een één delig orkestwerk waaraan een li terair programma (d.w.z. een ver haal of gedicht) ten grondslag ligt dat de vorm van het werk be paalt. De Rrogramma's van de concerten door het Caecilia Consort zijn nog niet volledig bekend. Vast staat dat Rami Koch Schuberts Rondo voor viool en orkest zal vertolken; Jenny Zacharieva, zo langzamerhand een vertrouwde verschijning op het Leidse con certpodium, speelt het Piano concert in Es K.V. 271 van zart, één van de weinige concer ten die Mozart niet voor eigen ge bruik schreef. Op het laatste con cert van dit ensemble brengt de vermaarde fluitist James Galway concerten van Vivaldi en Mozart. De koffieconcerten op zondagmor gen in de Foyer van de Stadsge hoorzaal brengen een paar grote namen: de pianisten Jenny Za charieva, Daniel Wayenberg en George van Renesse, die na an derhalf jaar niet te zijn opgetre den een Schubertprogramma zullen verzorgen; de cellist Ja mes Kreger wordt begeleid door Steven Mayer, het Ludwig Trio bestaande uit Jean Jacques Kan- torov, Vladimir Mendelssohn en Herre Jan Stegenga, en het Delos Strijkkwartet uit Amerika, dat tot de topensembles gerekend wordt, nemen deze concerten voor hun rekening. Kamermuziek Kapelconcerten zijn er weer op de woensdagavond bijna elke week is er kamermuziek te beluiste ren, door meer of minder beken de musici en ensembles ge bracht. Om er enkele te noemen: het duo Peter de Bree- Paul Ko men (hobo-piano), de gitaarduo's Peter Hendriks-Frits Kuin en Joop Koek-Edith Leerkens, het duo Henk Vos-Saar Strumphler (fluit-harp) die hun programma's vaak met een praatje toelichten, de Nederlandse pianisten Elisa beth Nijenhuis en Bernard van den Boogaard, en het duo Paul Peter Spiering-Hans Broekman (viool-piano). Vier concerten zul len gegeven worden door Griek se, pianisten. De contacten hier voor kwamen tot stand tijdens een interpretatie-cursus die Tjit te Weber in Athene gaf op het Griekse Conservatorium. O.a. Aleka Simeonicou, die door de voorronden van het Concours Elisabeth wist te komen, en Ma ria Kanatsouli zullen te horen zijn. Bescheidener van opzet is de serie Kamermuziek door leden van het Residentie Orkest geworden. Door de gevarieerde samenstel ling van dit ensemble zijn deze programma's altijd zeer afwisse lend, flexibel en verrassend. In het oog springen een Trio voor piano, viool en cello, van Fanny Hensel-Mendelssohn, de begaaf de zuster van Felix; het schitte rende Introduction et Allegro voor harp, met begeleiding van strijkkwartet, fluit en klarinet van Ravel, het Trio voor fluit, alt viool en cello van Albert Rous- sel, en vooral de Suite voor klari net, viool en piano van Strawins- ky naar diens Histoire du soldat, een werk uit 1918 voor zes instru menten slagwerk spreekstem en mimespeler. De Kamermuziekserie op vrijdag avond brengt gerenommeerde namen als Koos Verheul-Jan van der Meer (fluit-piano), het Men delssohn Trio (Alwin Bar piano, Elias Arizcuren cello en Lex Korff de Gidts viool), het Pemos Trio (Else Krieg viool, Jan Gruit- huijsen piano, Herman Braune klarinet), het gitaarduo Bert Maas-Erik Otte, de gitariste Ma rijke Rodriguez met een Spaans programma, wederom de pianis te Jenny Zacharieva, en als pri meur de Joegoslavische cellist Valter Despalj, die een komeet achtige carrière maakt, begeleid door Ronald Brautigam. Maandagen De maandagavond-serie heeft een andere opzet gekregen: projects- gewijs wordt steeds een aantal avonden gegroepeerd rond een bepaald thema. Drie avonden zijn gewijd aan 'De vioolsonates door de eeuwen heen". Uitvoe renden zijn Robert Szreder en Peter Zimmerman met sonates van o.a. Tartini, Handel, Mozart, Brahms, Franck en Sjostako- vitsj. De pianist Michael Cave, die in Amerika bekendheid verwierf door de uitvoering van Mozarts concerten in authentieke stijl Bij pianist Steven Mayer op de koffie. met eigen cadensen, wijdt vier avonden aan Schumann, een zware opgave. De Nederlandse pianiste Toos Onderdenwijn gaard, die zich in Liszt gespecia liseerd heeft, zal twee concerten met werken van deze componist geven, waarbij zij tevens een toe lichting verzorgt. Een Brahms- cyclus van twee avonden wordt verzorgd door Jenny Zacharieva, de cello-sonates van Beethoven door Herre Jan Stegenga en Al- win Bar vullen twee avonden, en een Chopin-project wordt ver zorgd door Alwin Bar. De sona tes voor viool en piano van Beet hoven worden integraal uitge voerd door Wiktor Liberman en Alexander Warenberg. De samenwerking met de Stich ting Vrienden van het Lied resul teert in drie avonden waarop Meinhard Kraak met Joke Boon aan de vleugel de cyclus Die schóne Müllerin uitvoert; Elisa beth Cooymans verzorgt met me dewerking van de harpiste Erika Waardenburg, de fluitiste Dieks Visser, en de alvioliste Henk Se- kreve de tweede avond; en de laatste avond is gewijd aan liede ren met dezelfde teksten van ver schillende componisten. De ge bruikelijke bemiddeling van K&O voor de uitvoeringen van de Nederlandse Operastichting in het Circustheater in Scheve- ningen en bij voldoende belang stelling zelfs het vervoer daar heen, completeert deze lijst. Afdelingen Ook de afdelingen bieden op mu ziekgebied gevarieerde concer ten. In Leiderdorp worden in de Muzenhof en de Dorpskerk con certen gegeven door o.a. het Blokfluitensemble Praetorium onder leiding van Piet Kunst en het Leiderdorps Kamerkoor. In de*Katwijkse Dorpskerk concer teert het Toonkunstorkest Lei den m.m.v. de harpiste Saar Strumphler en de pianisten Ste ven Mayer en Tjitte Weber; laatstgenoemden zullen het Con cert in c kl. van Bach voor twee piano's uitvoeren, dat een bewer king is van het bekende concert voor twee violen in d kl. t. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van K&O Katwijk zal hetzelfde concert, dat bij de op richting door het pianoduo Tjitte Weber en Marinus Flipse gege ven werd, herhaald worden. Be langwekkend is ook het optre den van Herre Jan Stegenga, cel lo, Rosaline Piveteau viool met pianobegeleiding en het Neder lands Gitaartrio bestaande uit Wim Spruijt, Dick Hoogeveen en Henk Westhiner dat vorig sei zoen met een koffieconcert in Leiden grote indruk maakte. De afdeling Oegstgeest van K&O brengt in het Groene Kerkje weer een aantal bijzondere pro gramma's voor fijnproevers; het Loeki Stardust Kwartet, een pia norecital door Steven Mayer, het Ludwig Trio, een vioolrecital door Emmy Verhey, het harpduo Edward Witsenburg en Emily 'Heyens, en het barokensemble Intermezzo o.l.v. Stance Bakker. Het kerstconcert in de Willi- brordkerk wordt verzorgd door het English Festival Chorus o.l.v. Julian Williamson. MIES ALBARDA. "De Leidse muziekliefhebbers mogen van geluk spreken: hun stad heeft een uitsteken de concertzaal met een schit terende akoestiek". Met deze woorden opent het prospec tus waarin het Residentie Or kest de programma's van de twee Leidse concertseries voor het komende seizoen bekendmaakt. Lof voor de Leidse Stadsgehoor zaal dus, die gezien moet worden tegen de achtergrond van de za- lenellende waar het Residentie Orkest mee te kampen heeft in Den Haag. Het R.O. is vorig jaar begonnen met een op het eerste gezicht vermetele actie: het bij eenbrengen van geld om zelf een muziekzaal in Den Haag te bou wen, zodat er een einde komt aan het zwerven van de ene zaal naar de andere. Hoewel de Leidse mu ziekliefhebbers niet direct be trokken zullen worden bij deze Bouw-Mee-actie, waarin op een zo breed mogelijk muzikaal ge bied geld wordt verzameld, kun nen zij die het R.O. goed gezind zijn toch hun bouwsteentje bij dragen door bijvoorbeeld lid te worden van de vereniging Vrien den van het Residentie Orkest. Ook de grammofoonplaten, die het R.O. in eigen beheer zal laten verschijnen, vormen een belang- rijk aspect in de fondswerving. Twee series Wat heeft het Residentie Orkest Leiden dit jaar te bieden? Zoals gebruikelijk worden er twee se ries gegeven, één van vijf concer ten op één vrijdag- en vier zater dagavonden, en de bekende serie van drie familieconcerten op vrijdagavond met een vervroegd aanvangsuur. Dirigenten van de eerste serie zijn in de eerste plaats Hans Vonk (twee concer ten), Heinz Wallberg, en Peter Eötvös. Ook dit jaar laten de pro gramma's een gelukkige ver menging van goede bekenden uit het 'ijzeren' repertoire met minder vaak gehoorde werken zien. Mozarts Vioolconcert in D K.V.218 gespeeld door Thomas Zehetmair, en het schitterende Pianoconcert in d kl K.V. 466 componist teruggreep op de klassieke indeling en vormen, en de tonaliteit nog niet had losgela ten ten gunste van de dodekafo- nie. 'Mijn mee§t diatonische werk", zei Strawinsky er zelf van. Bartoks lste Pianoconcert dat gespeeld wordt door de Chi nese pianist Pi-hsien Chen werd in 1926 gecomponeerd en valt op door zijn ritmische complexiteit, maatwisselingen en het grote aandeel van het slagwerk. De serie wordt besloten met twee weinig in de concertzaal gehoor de werken van W^gner, een com ponist die Hans Vonk na aan het hart ligt: Siegfried's Rheinfahrt en Siegfried's Tod und Trauer- marsch, twee zelfstandige instru mentale delen uit de opera Göt- terdammerung. Ongehoord Hans Vonk met Wolfgang Manz als solist, van Beethoven Leonore 3, de Pastorale Symfonie en het 4e Pianoconcert met Jean-Yves Thibaudet als solist, en de Sym fonie Pathétique van Tschai- - kowski behoren tot de eerste ca tegorie. Eén concert wordt door het Utrechts Symfonie Orkest verzorgd onder leiding van Hi- royuki Iwaki. Emmy Verhey speelt met dit or kest de Romance voor viool in F van Dvorak en een Fantasie naar Bizets opera Carmen van De Sa- rasate. Op hetzelfde programma, dat een wat luchtig karakter heeft, staat behalve de ouverture Cyrano de Bergerac van Johan Wagenaar een bewerking van de Carmensuite van Bizet door de Russische componist Schtsche- drin. Van Gabriel Fauré wordt dit seizoen de Suite Pelleas et Mélisande uitgevoerd. In deze muziek, die Fauré schreef bij het toneelstuk van Maeterlinck, dat later door Debussy verwerkt werd tot de opera met dezelfde naam, is de brug die Fauré naar Spanje Debussy is met Iberia, een onder deel van de Trois images pour or- chestre (1906-1912), vertegen woordigd. Zoals de titel al aan geeft roept het werk de sfeer op van Spanje, een land dat Debus sy overigens niet uit eigen erva ring maar alleen uit de schilder kunst, de literatuur en muziek en dans kende. Op onnavolgbare wijze verwerkte Debussy deze indrukken tot een klankbeeld waarin de sfeer van Spanje in zijn essentie wordt verbeeld. De overgang van het tweede deel met de dichterlijke titel Parfums de la nuit naar het derde deel Le matin d'un jour de fète behoort tot een van de indringendste uit de muziekliteratuur. Ook de klassieken uit de 20ste eeuw, Strawinsky en Bartok ont breken niet in deze serie. Van Strawinsky wordt door Hans Vonk de Symfonie in C uit 1940 uitgevoerd, een werk uit de zg. neo-klassieke periode De Familieconcerten brengen veel nieuws en 'ongehoords': in het eerste concert onder leiding van de jonge Belgische dirigent Ro nald Zollman klinkt de Symfo nie op. 46 van Johannes Verhulst (1816-1891), geschreven in de Duits-romantische traditie en de balletmuziek Le boeuf sur le toit van Milhaud, die in 1917 als se cretaris van de Franse ambassa deur in Brazilië kennismaakte met de Zuidamerikaanse volks muziek, en in dit ballet populaire Braziliaanse melodieën verwerk te. Toos Onderdenwijngaard is de soliste in het Pianoconcert van Grieg. Merkwaardig is het tweede concert onder leiding van Jan Cober dat met uitzondering van het ope ningsstuk, de orkestsuite Der Bürger als Edelmann van Ri chard Strauss, geheel gewijd is aan Spaanse muziek van Turina, De Falla, Granados en Jimenez, en werken in Spaanse sfeer van Glinka en Stephenson. De bij zondere soliste in de Toccata van laatstgenoemde componist is de Australische Deanna Blacher, met castagnetten en dans. Het derde concert onder leiding van de Zwitserse dirigent Ro land Bader is geheel aan Beetho ven gewijd: ouverture Egmont, de Vierde Symfonie en het Vijf de pianoconcert met Jeffrey Swann als solist. MIES ALBARDA.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 20