LEIDSCH SÉi DAGBLAD V-raad beschuldigt Russen Kabinet is nog niet uit dekkingsplannen Melkprijs drie cent ^mlaag Compromis bij VARA VS: spionageverhaal grote onzin ZB» 'ATERDAG 3 SEPTEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37181 Directeur: G. Koopman Postbus 54 Hoofdredacteur: drs.J.W.E. Metselaar 2300ABLeiden Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOO#? LEÊDEN EN OMSTREKEN Voortel.nrs. zie colofon Nog even en de theaterdeuren gaan weer open. Ondanks de bezuinigingen van minister Brinkman - die een nogal risicoloos cultuuraanbod tot gevolg hébben brengt dit seizoen een groot aantal activiteiten op velerlei gebied. De kunstbijlage „Theater '83-'84" geeft daarvan een vijf pagina's groot overzicht. PAGINA 19 In Den Haag beschikken de leden van het Residentie Orkest nauwelijks over geschikte ruimte om te musiceren. Daarom spelen ze zo graag in Leiden. „De akoestiek van de Stadsgehoorzaal is schitterend". PAGINA 20 De Nieuwe Komedie (repetitiefoto) heeft een teleurstellend seizoen achter de rug en hunkert naar herkansing. Een overzicht van het toneelseizoen op De Stichting Dansproduk- tie blijkt een aanwinst voor het Nederlandse ballet. Een vooruitblik op het balletseizoen, alsmede een overzicht van de plannen van de Operastich ting op PAGINA 25 De experimenteer drift van het Leids Akademisch Kunstcentrum krijgt dit seizoen vorm in een geheel nieuwe behuizing aan de Witte Singel. De opzet van het LAK blijft echter ongewijzigd. DEN HAAG (GPD) - Melk wordt vanaf maandag 12 september drie cent per liter goedkoper. Volle melk gaat 1,24 per liter kosten en halfvolle 1,03. Het Produktschap Zuivel moet het voorstel woensdag goedkeuren. Voorzover valt na te gaan is de melkprijs sedert de periode vlak voor de Tweede Wereldoorlog, toen een liter elf cent kostte, al leen maar gestegen. De melkhan delaren zijn er dan ook wel blij mee, de boeren minder, want hun inkoopprijs gaat omlaag. Voornaamste reden voor de indus trie om tot prijsverlaging over te gaan is de campagne ter stimule ring van het melkgebruik, die se dert enkele weken loopt onder de slagzin „Melk, de witte mo tor". Ondanks de blijdschap van de melhandel denkt men daar echter niet dat de prijsverlaging tot grote omzetverhoging zal lei den. Nieuwe formule bij Achter het Nieuws HILVERSUM (GPD) - De redac tie van de VARA-actualiteitenru- briek Achter het Nieuws en het VARA-bestuur hebben zich gis teravond beide akkoord ver klaard met een compromisvoor stel van de Raad van Toezicht van de VARA. In dat voorstel wordt een opening geboden om op korte termijn te komen tot een oplossing van de gerezen-problemen rond de ac tualiteitenrubriek, die déze week met onmiddellijke ingang door de VARA-leiding uit het zend- schema geschrapt werd. Het compromis omvat vijf punten: in de eerste plaats moet het VA RA-bestuur binnen twee weken de randvoorwaarden voor een nieuwe formule voor Achter het Nieuws op papier zetten. Vervol gens vult de redactie de organi satie afspraken in, waarna de programmaleiding het uiteinde lijke voorstel formuleert. Dit wordt goedgekeurd door het be stuur en door alle redacteuren ondertekend om uitvoering te garanderen. Vanaf dat moment kan de proce dure om een nieuwe eindredac teur te vinden in gang worden gezet. In de tussentijd wordt ge zocht naar een interim-eind- redactie die het vertrouwen van redactie en bestuur geniet. Zo lang die er niet is, is groepsleider Nagel verantwoordelijk voor Achter het Nieuws. Redacteur Henk van Hoorn sprak gisteravond laat zqn tevreden heid uit over het compromis, waarmee de redactie in hoofdlij nen akkoord gaat. WASHINGTON (AFP/UPI/DPA) - De permanente leden van de Veiligheidsraad hebben de Sowjet-Unie van nacht fel veroordeeld wegens het neerhalen van een Zuidkoreaans passagiersvliegtuig. De Nederlandse am bassadeur Van der Stoel sprak onder meer van een 'fla grante en ernstige aanval op de veiligheid van de inter nationale burgerluchtvaart'. NEW YORK Zuidkoreaanse demonstranten vernielden gisteravond een Russische vlag tijdens een demon stratie voor het gebouw van de Verenigde Naties in New York. Daar vergaderde op dat ogenblik de Veiligheids raad. (Foto AP) Opklaringen De Bilt verwacht voor morgen opkla ringen met af en toe een bui. Mini mumtemperatuur 14 graden, maxi mum overdag 19 graden. Tot matig afnemende wind, draaiend van west naar zuidwest. 4 september 1983 5 september 1983 iDEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft gisteren tegen de ver wachting in nog geen besluit ge nomen over de belastingmaat regelen voor 1984. Op het laat ste moment bleek een aantal WD-ministers nog behoefte te hebben aan politiek overleg over het laatste voorstel. De WD'ers hebben nog steeds grote moeite met voorstellen om de inflatiecorrectie (dat is de aan passing van de belastingschijven aan de inflatie) niet voor de volle honderd of tenminste tachtig procent door te voeren. Lubbers heeft nu een aantal mogelijkhe den voorgesteld om aan deze be zwaren tegemoet te komen. Het probleem hangt samen met de eis van de WD om de inflatie correctie vrijwel geheel uit te ke ren. Het CDA vindt echter dat de hogere inkomens wel iets meer mogen inleveren en ziet in een verlaging van de correctie een geschikt middel om dit bewerk stelligen. Het compromis van Lubbers en minister Ruding (financiën) komt nu tegemoet aan de eis van de WD. Maar de winst voor de hogere inkomens wordt weer af geroomd door onder meer de tij delijke belastingverhoging (van .1 april van dit jaar) voort te zet ten. De mogelijke afschaffing of beperking van een aantal aftrek posten leidt voorts ook tot grote re offers voor de hoogste inko mens. De voorstellen van het kabinet be helzen naast deze maatregelen nog een aantal verhogingen van zowel directe als indirecte belas tingen en accijnzen. Daarbij gaat het om: verhoging van de tabaksaccijns waardoor een pakje sigaretten veertig cent duurder wordt; verhoging van de alcoholaccijns op sterke drank; de bieraccijns wordt verhoogd; beide btw-tarieven gaan met een procent omhoog naar respectie velijk 5 en 19 procent; de zgn. tweeverdieners gaan meer belasting betalen; de belastingprogressie voor de hogere inkomens (vanaf de 50 procent-schijf) wordt nog steiler, maar er komt geen nieuwe belas tingschijf bij. Tegenover deze lastenverzwarin gen staan een aantal lastenver lichtingen, die voor een groot deel bestemd zijn voor het be drijfsleven. De voornaamste tegemoetkoming voor het bedrijfsleven bestaat uit een verlaging van de vennoot schapsbelasting van 48 naar 44 procent. In de komende jaren zal deze belasting verder omlaag gaan naar 40 procent. Verder zul len ook een aantal sociale pre mies voor de bedrijven verlaagd worden. De aanzienlijke bezuinigingen op de sociale zekerheid zal ook aan zienlijke gevolgen hebben voor de particuliere inkomens. Het kabinet heeft besloten de bezui nigingen vrijwel geheel te ge bruiken voor verlaging van de premies. Deze aanpak leidt ertoe dat voor het eerst sinds een aantal jaren de groepen tussen modaal (f37.500) en twee keer modaal (f75.000) het meest profiteren van het pakket maatregelen. Juist deze groepen werden in de afgelopen periode het sterkst door lastenverwaringen getrof fen. Dit keer zullen zij, als reke ning wordt gehouden met het niet uitbetalen van de prijscom pensatie in 1984, slechts onge veer een procent moeten inleve ren. Afgevaardigden van enkele lan den, waaronder Zuid-Korea, pleitten voor een onpartijdig on derzoek. Canada stelde voor VN- secretaris Perez de Cuellar met die taak te belasten. De vergade ring werd vannacht verdaagd, waarschijnlijk tot dinsdag. De VS zullen vermoedelijk dit weekeinde beslissen over even tuele maatregelen tegen de Sow jet-Unie. President Reagan be sprak de kwestie gisteren zyn met zijn adviseurs voor de natio nale veiligheid. Volgens Larry Speakes, de woordvoerder van het Wite Huis, wordt er gezocht naar 'mogelijkheden voor een ge matigde reactie'. Volgens een hoge regeringsfunc tionaris is Reagan tegen econo mische sancties, maar zou hij wel maatregelen willen nemen tegen de Russische burgerluchtvaart. Die maatregelen wil hij morgen voorleggen aan de democrati sche en republikeinse fractielei ders uit Senaat en het Huis van Afgevaardigden. 'Misdaad' In de Veiligheidsraad sprak VS- woordvoerder Lichtenstein van een 'berekende, onverantwoor delijke en opzettelijke misdaad'. Hij beschuldigde Moskou van schaamteloze en welbewuste leugens over de verdwijning van het toestel. Volgens Lichtenstein zijn acht Russische gevechtsvliegtuigen bij de aanval betrokken geweest. "Om de hittezoekende raket met succes te kunnen afvuren is de piloot van de Mig geruime tijd bezig geweest een goede positie te kiezen", aldus de VS-vertegen- woordiger. De Russische afgevaardigde Owi- nikov zei dat het Zuidkoreaanse vliegtuig een spionagevlucht uit voerde en dat het incident een provocatie was van de Ameri kaanse inlichtingendiensten. De reactie van Reagan omschreef hij als 'onvergeeflijke laster'. "Het is een propagandastunt om de anti- Russische hysterie aan te wakke ren". Van der Stoel toonde zich evenals zijn Amerikaanse collega duide lijk ontstemd over het Russische spionageverhaal. "Het is bijzon der verontrustend dat zij die ver antwoordelijk zijn voor de actie, de ernst ervan niet inzien", aldus de Nederlandse VN-vertegen- woordiger. Zijn Westduitse colle ga Jelonek noemde het een 'gro ve schending van het internatio naal recht'. Gegevens Het grootste dagblad van Japan Asahi Shimbun bericht vandaag dat Japan over gedetailleerde vluchtgegevens en radioconver satie van de Russische jagers be schikt. Uit de gegevens blijkt dat de Russen de Zuidkoreaanse be manning niet op de juiste wijze gewaarschuwd hebben voordat de raket werd afgevuurd. Een Japans televisiestation be richtte dat Japan de banden van de conversatie zou kunnen voor leggen aan de Veiligheidsraad als de Sowjet-Unie blijft weige ren een volledig verslag van het incident te doen. De Russische ambassadeur in To kio Pawlov heeft het Japanse mi nisterie van buitenlandse zaken vandaag laten weten dat Russi sche schepen in de buurt van het eiland Moneron, dat ten westen van Sachalin ligt, wrakstukken van het vliegtuig hebben gevon den. In Washington werd bericht dat bij Russische zoekacties ook al slachtoffers zijn geborgen. Zuid-Korea heeft inmiddels om een spoedzitting van de Raad van de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart(IOCA) gevraagd. Moskou Minister Braks Gandbouw en vis serij) liet gisteravond weten vol gende week niet naar Moskou te gaan als de Russen dit weekein de niet met een aanvaardbare verklaring komen. Bij de parle mentaire delegatie die maandag naar de Russische hoofdstad zou vertrekken bestaat nog verdeeld heid. TERNEUZEN (ANP) - Het Green peace actieschip Cedarlea ligt voor anker bij Terneuzen in af wachting van een dumpschip uit Gent, dat afvalzuur van een ti- taandioxyde-fabriek in Gent moet lozen op de Noordzee. Vori ge maand werd met behulp van het Greenpeace-actieschip Sirius voorkomen, dat een ander dumpschip chemisch afval van de titaandioxyde-industrie loos de in de Duitse bocht bij Helgo land. Het schip uit Gent, de Falco, was donderdag al doelwit van een ac tie van Greenpeace. De Cedarlea lag toen in de haven van deze plaats en actievoerders zagen niet alleen kans zich vast te kete- Greenpeace 'loert' op dumpschip nen aan de Falco, maar ook dit schip vast te maken aan de Ce darlea. De actie werd beëindigd, nadat de leiding van het betrok ken titaandioxyde bedrijf een ge sprek met de actievoerders had toegezegd en nadat de Belgische politie de actievoerders had ge sommeerd de actie te beëindi gen. Het gesprek met de bedrijfslei ding, donderdagavond, bracht de partijen niet dichter bij el- Van boei gered AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft gisteravond een 28-jarige Amsterdammer uit het IJssel- meer gered, waar hij zich gedu rende drieëneenhalf uur nadat zijn catamaran was omgeslagen aan de boei Pamus-10 had vast geklampt. Bij de reddingsactie heeft de rijkspolitie gebruik ge maakt van een helikopter en een boot. De politie werd gealar meerd door de maat van de dren keling die half varend, half zwemmend aan land wist te ko men. LET OP!!! VANAF woensdag 7 sept. is Leiden een specialiteiten restaurant rijker 2) nu kunt u ook in Leiden grieks eten k>| K.LII GRIEKS SPECIALITEITEN l/xLrnl RESTAURANT Dagelijks geopend van 17.00 tot 23.30 uur Nieuwe Rijn 52, Leiden, tel. 071-141778 Politie pakt juwelendieven na wilde achtervolging NIJMEGEN (ANP) - De Nij meegse politie heeft twee in woners van die stad gearres teerd die worden verdacht van diefstal van sieraden ter waarde van meer dan 450.000 gulden. De sieraden werden in de nacht van 20 op 21 au gustus buitgemaakt bij een inbraak bij een juwelier in Nijmegen. Aan de arrestatie van één van de daders, een 27-jarige Nij- megenaar, ging gisteren een achtervolging van ruim een half uur vooraf. De buit werd, verpakt in plastic zakken, aangetroffen in de kofferbak van zijn auto. Na de inbraak bij de juwelier begon de politie een onder zoek waarbij het spoor al snel in de richting van de 27-jarige man wees. Die werd sinds dien door de politie in de ga ten gehouden. Gistermiddag zag een rechercheur dat de man enkele zakken in zijn au to laadde en daarmee weg reed. De politie zette de ach tervolging in en wist hem even later in Nijmegen aan te houden. De verdachte slaagde er echter in te ontkomen en sleurde daarbij twee agenten met zijn auto een stuk mee. Dezen raakten daarbij licht gewond. De achtervolging werd korte tijd later opnieuw ingezet, waarbij de Nijmeegse politie assistentie kreeg van de rijks politie. Bij het Gelderse Ba tenburg slaagde men er uit eindelijk in de verdachte weer aan te houden en in te rekenen. Naar aanleiding van een eerste verhoor van de man werd korte tijd later in zijn woning in Nijmegen een 23-jarige medeplichtige gearresteerd. TREINRAMP IN BIRMA - Een treinramp in het noorden van Birma heeft gisteren aan 46 men sen het leven gekost. Tweehon derdvijftig mensen raakten ge wond. Het ongeluk gebeurde toen de trein tijdens een steile af daling van het op 915 meter hoogte gelegen station van May- myo naar Mandalay door zijn remmen ging en uit de rails liep. Acht van de 10 wagens sloegen kaar. De Cedarlea voer naar Ter- neuzen. De Falco moet volgens plan het afval veertig kilometer buiten de kust gaan dumpen. Hoe Greenpeace dit wil voorko men, wilde deze milieugroep gis teren nog niet zeggen. Vorige maand echter werd dumping voorkomen, doordat mensen van Greenpeace met rubberboten naar het dumpschip voeren en zich vervolgens in duikerspak- ken in het vaarwater van het dumpschip begaven. Het dump schip werd daardoor genood zaakt uit te wijken en vaart te verminderen, waardoor de dum ping, waarbij het schip met een bepaalde snelheid moet varen, werd voorkomen. ALS U NU EEN ABONNEMENT NEEMT! Ik neem een abonnemenl op het Leidsch Dagblad en ont vang m de eerste 14 dagen GRATIS. rtuu.. Daarna betaal ik: per maand 20.59 met autom betaling per kwartaal 61.25 per jaar 233.50 Stuur de bon naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden (Zonder postzegelIn plaats

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1