Niet veel avontuur in de Schouwburg Het programma De Leidse Schouwburg: vanwege recessie opnieuw weinig risico's. De Leidse Schouwburg opent binnenkort, na een zomerslaap van enkele maanden, weer zijn deuren. Maar het spook van de bezuinigingen, dat al geruime tijd in het 'oudste en liefste' theater van het land rondwaart, is helaas nog niet verdreven. Het heet 'al mooi meegenomen' te zijn dat het aantal voorstellingen in het seizoen 1983-'84 niet beperkter is dan dat in het vorige jaar. In totaal staan er tot nu toe tegen de negentig voorstellingen voor het komende seizoen in het theater aan de Oude Vest genoteerd. Hoewel Schouwburg-directeur Hans van Dam zelf spreekt van een veelzijdige programmering is.deze er in elk geval weer op gericht de zaal zo vol mogelijk te doen stromen. Een vrij risicoloos repertoire dus, dat weinig avontuur biedt. Aan het populaire karakter van de programmering valt echter volgens Hans van Dam bij een exploitatie zoals de Leidse Schouwburg die kent en bij een aanhoudende economische recessie nauwelijks te ontkomen. Krap bij kas 'Er zit inderdaad weinig avontuur in dit jaar, afgezien van een reeks interessante balletvoorstellingen en een serie van vijf folkavonden', aldus de Schouwburg-directeur, die de programmering overigens in kwalitatief opzicht zeer wel verantwoord acht. Hans van Dam is over het aantal voorstellingen ook best te spreken. 'Dat het aantal voorstellingen vrijwel gelijk is aan dat van vorig jaar valt mee, temeer omdat de toneelgezelschappen nu ook krapper bij kas komen te zitten. De schouwburgdirecteuren verkeren daardoor in een gunstige onderhandelingspositie. Moesten er bijvoorbeeld tot voor kort vrij hoge uitkoopsommen worden neergeteld, nu zijn de gezelschappen in toenemende mate bereid om op partagebasis in de plaatselijke theaters te verschijnen'. Verheugend noemt Hans van Dam het dat het aantal bezoekers van de Leidse Schouwburg evenmin een dalende tendens vertoont. Trouwens, wanneer het Centraal Bureau voor de Statistiek in het algemeen melding maakt van dalend toneel bezoek dan baseert het zich uitsluitend op voorstellingen van de gesubsidieerde gezelschappen. En het zijn juist de vrije toneelprodukties die veel publiek trekken. Het publiek baseert overigens zijn keuze in de eerste plaats op de aard (en de spelers) van het stuk en het let er nauwelijks op of een gezelschap gesubsidieerd wordt of niet', aldus de Leidse Schouwburg-directeur. Vrije produkties Ook dit seizoen dus geen al te grote risico's in de Leidse Schouwburg. Was het aantal vrije produkties er in het afgelopen seizoen beduidend groter dan het aantal voorstellingen van gesubsidieerde toneelgezelschappen, in het seizoen 1983-'84 is de verhouding ongeveer half om half. Tegenover twaalf produkties van het gesubsidieerde toneel staan, afgezien van een serie voorstellingen door Nooy's Volkstheater van 'De Jordaan, voorlopig dertien vrije produkties op de jaaragenda vermeld. Wat het gesubsidieerde toneel betreft zijn er voorstellingen te verwachten van de Haagse Comedie(4), Globe(3), de toneelgroep 'Theater'(3), Perspekt(2) en het Publiekstheater(l). Zo komt de Haagse Comedie met Alan Ayckbourns 'Prettige feestdagen', Vinzenzo di Mattia's 'De biechtvaders', Tom Stoppards The real thing' en 'Geschiedenis van een paard', een toneelbewerking van een novelle van Tolstoi. Globe voert op Shakespeares 'Richard III' in een vertaling van Gerrit Komrij, Thomas Southernes 'Oroonoko' en Jane Bowles 'In het tuinhuis'. De toneelgroep 'Theater' verschijnt met Gerhart Hauptmanns 'De bontjas', Iwan Toergenjews 'Een maand op het land' en Tirso de Molina's 'Don Gil met de groene broek'. Het Publiekstheater vertoont Edward Bonds 'Zomer' en op het programma van de technische theatergroep Perspekt staan 'Spin en Marty 's Beef Squad' en 'Sanatorium Klepsydra'. Hamlet Tot de vrije produkties behoren 'Aan het langste eind' ('Entertaining Mr. Sloane') niet o.a. Kitty Courbois, 'Stille Nacht' met Mary Dresselhuys en Jan Retèl, 'Gesprekken met de beul' met o.a. Elise Hoomans, 'Meneer Lievegoed' met Luc Lutz, 'Vrijen' met o.a. Huub Stapel en Sjoerd Pleijsier), 'Huwelijkscarrousel' met o.a. André v.d. Heuvel en Kitty Janssen, 'Anne Frank' met o.a. Jip van Wijngaarden en Jeroen Krabbé, 'Momentopname' met Simone Rooskens en Gerard Cox, 'Een moment is maar voor mij geweest' met Kitty Janssen en André v.d. Heuvel, 'Schyn bedriegt' met o.a. Pleuni Touw en Hugo Metsers en 'Koppen dicht' met o.a. Rijk de Gooyer, Kees Terbrugge, Frederik de Groot, Ronnie Bierman en Pieter Lutz. John Lantings Theater van de Lach geeft in het komende seizoen twee voorstellingen van 'Hoe versier ik een stuk?'. In sterk contrast hiermee staat een Hamlet-voorstelling door een zich Theater La Luna noemende groep van ongeveer twintig acteurs en actrices onder regie van Canci Geraedts. Verheugend is dat na een onderbreking van een jaar het befaamde pantomimetheater van Tomaszewski weer terugkeert naar de Oude Vest, nu met 'De verloren Dans Wat de danskunst betreft zijn er voorstellingen te verwachten van Janet Smith Dancers uit Londen, Dennis Wayne Dancers uit de Ver. Staten, Danny Grossman Dance Company uit Canada en Shusaku Dormu Dance Theatre uit Amsterdam. Het echtpaar Alexandra Radius en Han Ebbelaar danst duetten uit romantische balletten en het Internationaal Folkloristisch Danstheater geeft een voorstelling onder het motto 'Het eeuwig ritueel'. Ook is er een optreden van een Balinese dansgroep te verwachten evenals dat van het Spaanse Fiesta Gitana. De jaaragenda van de Leidse Schouwburg laat ook een serie cabaretvoorstellingen zien: Seth Gaaikema, Cabaret Nar (met Man Bijlage van het Leidsch/IOphens Dagblad Danny Grossman Dance Company in "Endangered Species", (Foto Loek Zoyderduin) vermist), Fons Jansen, Marijke en Sieto Hoving treden achtereenvolgens in het theater aan de Oude Vest op. 'Hardrose-knalblauw' heet het programma, waarmee Guus Ponsioen en Lils Renkema naar de schouwburg komen. Ook zijn er zoals gebruikelijk weer enkele solovoorstellingen gecontracteerd Zo geeft Ciska Beaudoux op 22 september a.s. in Leiden de première van haar one-woman-show 'Man met kromme benen'. Aan deze première gaan twee proefvoorstellingen, respectievelijk op 20 en 21 september, vooraf, die beide gratis voor het publiek toegankelijk zijn. Voorts treden in de Schouwburg op Heddy Lester (met haar broer Frank Affolter), Marjol Flore, Martine Bijl, Adèle Bloemendaal, Henk van Ulsen (met 'Wat wil die Rotterdammer', een op teksten van Erasmus gebaseerd programma). Peter Faber, Boudewijn de Groot, Miel Cools en Robert Paul. Musical Het duo Robert Long en Leen Jongewaard komt (in maart) met een nieuw programma 'En het bleef nog lang onrustig in de stad" naar de Leidse Schouwburg, waarheen trouwens ook de fluitist Chris Hinze terugkeert. 'De zoon van Louis Davids' is de titel van een nieuwe Nederlandse musical, waarvan twee voorstellingen in het theater aan de Oude Vest (op 31 januari en 1 februari) worden gegeven. Aan deze door Gerben Hellinga en Jacques Klöters geschreven musical werken mee Johan Ooms, Gerrie v.d. Klei, Jenny Arean, Lex Goudsmit en Joost Prinsen. De Hoofdstad Operette geeft in mei twee voorstellingen van 'lm weissen Rössl' en voor liefhebbers van clownerie is er in november een optreden van de Amerikaanse mime-clown Bob Berky. Ook de meesterclowns Pierre Byland en Mareike Schnitker, tezamen de Compagnie Les Fusains vormend, komen met hun programma 'Confusion'. Het 'avontuur' valt volgens Schouwburg-directeur Hans van Dam vooral te zoeken in een serie van vijf folkmuziekavonden met groepen uit Engeland, Schotland, Hongarije en Nederland. Hoewel het bezoek vorig jaar wat tegenvieL heeft de schouwburgdirectie er alle vertrouwen in dat de vier circusvoorstellingen, die de komende winter in het theater aan de Oude Vest gegeven zullen worden, succesvol zullen zyn. Het programma 'n Piste vol verrassingen' biedt onder meereen gemengd roofdierennummer alsmede een zeeleeuwennummer Circusliefhebbers kunnen de data van 14 en 15 januari vast in hun agenda noteren. Muziekliefhebbers tenslotte kunnen uitzien naar een aantal voorstellingen door de Lyrische Komedie. PIETER C. ROSIER LEIDEN - De jaaragenda van de Leidse Schouwburg ziet er voor het theaterseizoen 1982-'83, wijzigingen voorbehouden, als volgt uit: 20 sep. Ciska Beaudoux: 'Man met kromme benen', theatershow 21 sep. Ciska Beaudoux: 'Man met kromme benen', theatershow 22 sep. Ciska Beaudoux: 'Man met kromme benen', theatershow 23 sep. Heddy Lester met 'Rondkijken', theatershow 24 sep. Janet Smith Dancers, ballet 25 sep. Bram Biesterveld, kindermiddag 28 sep. 'Aan het langste eind' met Kitty Courbois, toneel 29 sep. 'Aan het langste eind' met Kitty Courbois, toneel 6 okt. 'Arme Cyrano', Bent-Raamtheater, toneel 7 okt. Chris Hinze Combination, muziek 13 okt. 'Der kleine Prinz', Schwarzes Theater 'Velvets' 14 okt. 'Hardrose-knalblauw' met Guus Ponsioen, cabaret, 15 okt. 'Richard III', Globe', toneel 21 okt. 'Stille nacht' met Mary Dresselhuys, toneel 22 okt. 'Stille nacht' met Mary Dresselhuys, toneel 26 okt. 'Prettige feestdagen', Haagse Comedie, toneel 31 okt. Boys of the Lough', Schotse folkmuziek 2 nov. 'Gesprekken met de beul* met Elise Hoomans, toneel 3 nov. Gambuh, Balinese dans 4 nov. Spin en Marty's Beef Squad, theatergroep Perspekt 5 nov. 'De arme matroos' en 'Een tsaar', Lyrische Komedie 10 nov. 'Het meisje van Andros', Theater van Boekarest, toneel 11 nov. Maijol Flore met 'Humor en Hartstocht', theatershow 12 nov. Seth Gaaikema met 'Het Orakel', cabaret 22 nov. 'De bontjas', toneelgroep Theater', toneel 25 nov. 'Meneer Lievegoed' met Luc Lutz, toneel 26 nov. Bob Berky, Amerikaanse mime-clown 8 dec. 'De verloren zoon', Henryk Tomaszewski, mime 9 dec. Dennis Wayne Dancers, ballet 15 dec. Gereben, Hongaarse folkmuziek 16 dec. 'Carnaval der dieren' en 'De toverwinkel', poppenspel 17 dec. 'Succes' met Willeni Nijholt en Linda van Dyck, toneel 21 dec. 'De Jordaan', Nooy's Volkstheater, toneel 22 dec. 'De Jordaan', Nooy's Volkstheater, toneel 23 dec. 'De Jordaan', Nooy's Volkstheater, toneel 8 jan. 'Zomer' van Edward Bond, Publiekstheater, toneel 11 jan. 'Een maand op het land', toneelgroep Theater, toneel 14 jan. Nationaal Nederlands Wintercircus, circus 15 jan. Nationaal Nederlands Wintercircus, circus 19 jan. 'Man vermist', Cabaret Nar 20 jan. 'Man vermist', Cabaret Nar 21 jan. 'De biechtvaders', Haagse Comedie, toneel 24 jan. 'Confusion', Compagnie Les Fusains, clowns 26 jan. 'Waves', Shusaku Dormu Dance Theatre, ballet 28 jan. 'Oroonoko', Globe, toneel 31 jan. 'De zoon van Louis Davids', musical 1 feb. 'De zoon van Louis Davids', musical 4 feb. 'De moeder van David S.\ Mechels Min.Theater, toneel 9 feb. Martine Bijl, theatershow 10 feb. Alexandra Radius en Han Ebbelaar, ballet 11 feb. 'Vrijen' met Sjoerd Pleijsier e.a., toneel 16 feb. 'Huwelijkscarroussel' met André v.d. Heuvel, toneel 18 feb. Fiesta Gitana, flamenco 22 feb. Fons Jansen met 'Zullen we handhaven', cabaret 25 feb. 'Anne Frank' met Jeroen Krabbé, toneel 1 mrt. Dommelvolk en Johnny Silvo, folkmuziek 2 mrt. Adèle Bloemendaal met 'Adèles keus', theatershow 3 mrt. Henk van Ulsen met Erasmus-programma, monoloog 8 mrt. Peter Faber met 'Een optimist', theatershow 9 mrt. Boudewijn de Groot, liedjesprogramma 10 mrt. 'Momentopname' met Simone Rooskens, toneel 16 mrt. 'The real thing'(Stoppard), Haagse Comedie, toneel 17 mrt. 'Een moment' met André(en Kitty)v.d.Heuvel, tonèel 19 mrt. Robert Long en Leen Jongewaard, theatershow 23 mrt. 'Hamlet' Theater La Luna, toneel 24 mrt. Marijke en Sieto Hoving: 'Failliet..hoezo', cabaret 28 mrt. 'Schijn bedriegt' met Pleuni Touw e.a., toneel 29 mrt. Danny Grossman Dance Company, ballet 31 mrt. Miel Cools, liedjesprogramma 6 apr. Robert Paul, theatershow 7 apr. Robert Paul, theatershow 11 apr. 'Koppen dicht' met Rijk de Gooyer e.a., toneel 12 apr. Iain MacKintosh en Shegui, Schotse folkmuziek 28 apr. 'Sanatorium Klepsydra', theatergroep Perspekt 2 mei 'lm weissen Rössl', Hoofdstad Operette 3 mei 'lm weissen Rössl', Hoofdstad Operette 9 mei 'Hoe versier ik een stuk?', Theater van de Lach 10 mei 'Hoe versier ik een stuk?', Theater van de Lach 11 mei 'Geschiedenis van een paard',Haagse Comedie,toneel 12 mei The McCalmans, Schotse folkmuziek 16 mei 'Don Gil', toneelgroep 'Theater', toneel 17 mei 'Don Gil', toneelgroep 'Theater', toneel 18 mei 'De blauwe appel', Lyrische Komedie 23 mei 'In het tuinhuis', Globe, toneel 26 mei 'Het eeuwige ritueel', Int. Folk. Danstheater

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19