c Onlusten in Poolse steden GAVOOR UW FIAT NAAR K0REVAAR GARAGE! 'PM. Ierland verdeeld door referendum over abortus Chaos rond opvolging Begin Leger lijkt situatie in Beiroet nu te beheersen Drie bommen ontploft in centrum van Londen Herdenldng ondertekening akkoorden van Gdansk DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1983 Buitenland PARIJS (UPI) - In Parijs zijn gis teren twee bommen ontploft voor de gemeentehuizen van het 10de en het 20ste arrondisse ment. Een voorbijganger liep lichte verwondingen op. De schade was echter aanzienlijk. Een organistie die zich de 'Caribi sche revolutionaire alliantie' (ARC) noemt, liet later weten de bommen te hebben geplaatst uit protest tegen de sluiting van een piratenradiostation van in Parijs wonende Franse Westindiërs. "De ARC zal opnieuw toeslaan en op andere niveaus, als het Franse kolonialisme en zijn dienaren het Aanslagen uit protest tegen verbod Parijse radio-piraat schap. De ARC liet in mei voor het eerst van zich horen, toen zij de verantwoordelijkheid nam voor 17 bomaanslagen in één nacht in Parijs en op de eilanden Guadeloupe en Martinique in het Caribisch gebied. Sindsdien zijn er meer acties geweest in Parijs, op Martinique en in Frans-Guya- Burgemecster Jacques Chirac van Parijs, die tevens leider is van de neo-gaullistische oppositie, noemde de explosies een "verontrustend teken van de toe neming van het geweld in de gro te steden, vooral in Parijs". LONDEN (GPD) - De Britse anti-terroristenbrigade is een uitgebreid onderzoek begonnen naar de drie bomaanslagen die vannacht in het centrum van Londen zijn uitgevoerd. De aanslagen leidden niet tot slachtoffers, maar veroorzaakten wel materiële schade. De eerste bom ontplofte even voor middernacht buiten een douane-ge bouw in de wijk Holborn. Een tweede, aanzienlijk krachtiger bom, ging even later af vlak bij een Israëlische bank in de vermaarde winkelstraat Oxford Street. Door de ontploffing werd aanzienlijke schade toegebracht aan de gevel van een nabijgelegen Wimpy bar. Rond twee uur vannacht was er een derde ontploffing, deze keer veroorzaakt door een bom die buiten een woonhuis in de sjieke wijk Chelsea was geplaatst. WENEN - Op de derde verjaardag van de ondertekening van de akkoorden van Gdansk zijn tienduizend Poolse metaalarbeiders van de Nowa-Hutahoogovens in de buurt van Krakau gisteren slaags geraakt met Zomo-een- heden, de Poolse speciale politie. Ofschoon de Poolse autoriteiten blijkbaar hebben gedacht dat Gdansk zelfde gevaarlijkste onrusthaard zou zijn, werden uit Krakau en omgeving hevige onlusten gemeld. In andere Poolse ste den kwam het tot vreedzame demonstraties voor de ont bonden vrije vakbond Solidariteit. Kort na twee uur gistermiddag kwamen in Krakau ongeveer 2000 pro-Solidariteit-demon- stranten, die op weg waren naar het kerkhof om kransen te leg gen op de graven van slachtof fers van de staat van beleg, in botsing met de politie. De groep groeide snel aan tot 10.000 en toen de metaalarbeiders van hun werk kwamen, breidden de ge vechten tussen arbeiders en de versterkte politie-eenheden zich verder uit. Op het traangas, de wapenstokken en de waterka nonnen van de gehate Zomo ant woordden de demonstranten door Anton Koene met het teruggooien van traan- gasbommen en het werpen van straatstenen. In de havenstad Gdansk was het tot 's avonds acht uur rustig. Ook hier werd gevolg gegeven aan de oproep van Solidariteit tussen twee en vier uur 's middags het openbaar vervoer te boycotten. Rond acht uur echter trokken ze venduizend demonstranten naar het monument voor de gevalle nen van 1970 bij de Leninwerf. De oproerpolitie dreef de menig te met de wapenstok uiteen. De politie reed in jeeps op betogers in en pakte in het wilde weg mensen op. Politie en legereenheden hadden eerder op de dag het gebied rondom de Lenin-scheepswerf, waar Walesa werkt en waar de overeenkomst drie jaar geleden is ondertekend, afgezet. Ook rond het gebied rondom het mo nument, waarvan de oprichting onderdeel van de overeenkomst was, lag een politiecordon. Wale sa, die gevolgd door een grote menigte te voet van de kerk van Sint Brigitta naar het monument onderweg was, werd ongeveer een kilometer daar vandaan door de oproerpolitie tegengehouden. Samen met drie anderen mocht hij doorlopen. Rond 20 minuten later keerde hij terug met een bos bloemen in zijn hand. Walesa bewaarde het zwijgen, maar zijn biechtvader pater Henryk Jan- kowskk prees de menigte voor diens „heroische opstelling". Terwijl kreten opklonken als Bewaard Het lichaam van paus Pius X vertoont. 69 jaar na zijn dood, geen enkel teken van ontbin- ding. Een functionaris van het Vati- caan, die niet genoemd wilde worden, zei, dat hij verbaasd was geweest door de levens echte verschijning van de paus, nadat het zilveren mas ker van diens gezicht was ge haald. Vele lichamen van hei ligen zijn ongeschonden ge bleven, aldus deze functiona ris. "Het is de zonde die ont bindt en iemand zonder zon de kan zijn aardse vorm na zijn dood behouden", zo leg de hij uit. Groei De wereldbevolking bedroeg op 30 juni dit jaar ruim 4 mil jard 721 miljoen mensen. In de 12 maanden die vooraf gingen aan de peildatum steeg de wereldbevolking met ruim 82 miljoen mensen. Meer dan de helft van de men sen op aarde woont in slechts vijf landen: China (mc'cr dan 1 miljard), India (bijna 757 miljoen), de Sowjet-Unie (bij na 275 miljoen). Verenigde Staten (ruim 230 miljoen) en Indonesië (160 miljoen). Sabotage Een tot dusver onbekende man heeft een in een der toegangs wateren naar de Zweedse marinebasis Karlskrona een duikbootversperring onklaar gemaakt. Naar de Zweedse marine bekendmaakte stuitte een patrouille op een man die bezig was de verankeringen van het metalen net los te ma ken. De patrouille slaagde er in het duister niet in de man aan te houden „Geen vrijheid zonder Solidari teit" keerden Walesa en Jan- kowski terug naar de kerk. Bij het verlaten van de kerk, waar hij een mis bijwoonde, hield Wa lesa een korte toespraak. Hij zei daarbij dat Solidariteit „een gro te overwinning heeft geboekt". „Het gaat er niet om tanks aan te vallen, maar te laten zien hoe groot ons aantal is. Hij dankte de arbeiders van de Leninwerf om dat zij gehoor hadden gegeven aan zijn oproep tot een vreedza me demonstratie en daarna naar huis te gaan. In Warschau arresteerde de politie willekeurig mannen en vrouwen toen de groep mensen in de buurt van het bloemenkruis bij de St. Annakerk niet ver van de Warschause binnenstad te groot werd om het nog te kunnen over zien. De oude binnenstad zelf was al tevoren afgesloten. Bij het invallen van de duisternis werd de spanning voelbaar en drei gend. Uit Wroclaw, het industriegebied dat eveneens bekend staat om zijn weerstand, komen ook be richten over demonstraties en ar restaties. De Poolse autoriteiten maken zich zorgen dat als de de monstraties uit de hand lopen ook de vredesbijeenkomsten van vandaag tot protestdemonstra ties zullen worden. Dienstplicht op Sri Lanka COLOMBO (Reuter) De regering van Sri Lanka heeft gisteren be sloten de militaire dienstplicht in te voeren, na de etnische onlus ten van vorige maand waarbij ze ker 385 mensen om het leven kwamen en honderden wonin gen, winkels en bedrijven wer den vernield. Volgens de minister van onderwijs zullen medisch goedgekeurde mannen tussen de 18 en 55 of 60 worden opgeroepen om de poli tie en de strijdkrachten te hel pen. Met traangas probeert de Poolse oproerpolitie betogende metaalarbeiders BEIROET (Reuter/UPI) - Het liba- nese leger heeft vannacht de toe stand in Beiroet onder controle gekregen, getuige de betrekkelij ke rust in de stad na de hevige beschietingen van de laatste da gen. "Er zijn nog enkele verzets- haarden, maar die zijn vandaag opgeruimd", zo zei de Libanese legerbevelhebber, generaal Ibra him Tannous. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, George Shultz, verzekerde dat de Verenigde Sta ten "op alle mogelijke manieren" president Gemayel zouden hel pen een nationale dialoog in Li banon te bewerkstelligen om het geweld een halt toe te roepen. Hij riep alle betrokken landen, met name Syrië, op tot steun aan een dialoog "die moet leiden tot een nieuwe nationale benadering ten gunste van verzoening en een heid". President Gemayel riep eerder een vergadering bijeen van de leiders van de elf belangrijkste groepen om een eind te maken aan de "nachtmerrie van geweld". Maar de linkse Druzische leider, Walid Joumblatt, verwierp de oproep, zeggend dat een dialoog uitgeslo ten is "na de huidige moordpar tijen van het Libanese regime, en zijn leider Amin Gemayel". Shultz zei verder dat de Ameri kaanse mariniers in Libanon zich krachtig zullen verdedigen als ze worden aangevallen. Naar zijn mening waren de aanvallen op de mariniers van de laatste dagen niet doelbewuste acties, ofschoon daarover tegenstrijdige berichten zijn. Bij die aanvallen kwamen maandag twee mari niers om en de Amerikaanse troepen raakten betrokken bij schotenwisselingen toen ze be gin deze week onder vuur kwa men te liggen. Shultz zei dat het niet de bedoeling was sterkte, rol of taak van het Amerikaanse contingent van de internationale vredesmacht te veranderen. Ook de andere deel nemers, Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië, gaven de ver zekering dat ze hun troepen zul len handhaven. Maar de Franse president Mitterrand stelde wel dat zijn land niet betrokken wil raken bij een burgeroorlog in Li banon. JERUZALEM - De Israëlische re geringscoalitie Likoed kiest van avond een opvolger voor premier Begin. De keuze gaat tussen vi ce-premier Levi en minister van buitenlandse zaken Shamir. De kansen van Levi schijnen iets be- door Jaap van Wesel ter te zijn. Maar het is lang niet zeker dat de nieuwe leider van de Likoed ook Israëls volgende pre mier wordt. Ondanks alle belof ten van trouw aan Begin en de Likoed sluiten de coalitiepart ners een coalitie met de Arbei derspartij niet uit. Vijf Knessetleden van de coalitie hebben laten weten alleen een regering van nationale eenheid te zullen steunen, \vaarin zowel de Arbeiderspartij als de Likoed vertegenwoordigd zullen zijn. De huidige coalitie steunt op 64 van de 120 Knessetleden. Deze vijf kunnen dus het vormen van een nieuwe Likoed-regering torpede ren, zelfs als de religieuze partij en bereid zijn om met de opvol ger van Begin verder te gaan. Het heeft er dan ook alle schijn van dat de kabinetsformatie geruime tijd zal duren. En bij de Likoed is men er zich van bewust dat de tijd niet in zijn voordeel werkt. Ook diegegen die met de Likoed verder willen regeren, zullen naar andere alternatieven gaan uitkijken naarmate het moeilij ker wordt snel een kabinet te vormen. Het vertrek van Begin doet het be staande politieke bolwerk op zijn fundamenten trillen. De Likoed is een confederatie van Begins Cheroet-partij - die Begins op volger kiezen en de liberale partij. Er is onder de liberalen een stroming die zich van Che- roet wil losmaken. Het was Be gin die de Likoed bijeenhield en die de liberalen een zekere mate van vertegenwoordiging in de re gering gaf. Maar zij vrezen door de Cheroet-partij zonder Begin geheel in een hoek te worden ge dreven. ADVERTENTIE Korevaar Garage is vertrouwd voor Fiat. Omdat Korevaar Garage als Officiële Fiat Dealer de beschikking heeft over origi nele onderdelen en onderhoudsmiddelen. En over uitstekend opgeleid personeel, dat snel vakkundige service kan uitvoeren tegen vaste, lage prijzen, waarmee u tevoren al bekend bent. STEENSCHUUR «O Oiyï** RAAMSTEEG HOEFSTRAAT JAN VAN HOUTKADE KOREVAAR GARAGE B.V., KOREVAARSTRAAT 43 LEIDEN.TEL. 071-142146. Vandaar dat er naar alternatieven wordt gezocht. Zo'n mogelijk heid is een nieuwe centrumpar tij. De al eerder genoemde vijf die op de wip zitten drie van hen behoren tot de Liberale Par tij - denken aan het terugroepen van Ezer Weizman, de populaire voormalige minister van defen sie, die zich drie jaar geleden uit de politiek terugtrok na een ruzie met Begin. Weizman wordt van verschillende kanten gepolst over een come-back. Hij wordt genoemd als mogelijke minister van buitenlandse zaken. Een andere probleemfiguur die de vorming van een coalitie kan beïnvloeden, is Sharon. Zowel Levi als Shamir zijn bereid hem een belangrijke post te geven in een nieuwe regering. Maar ande re elementen in de Likoed en ook bij de religieuze coalitiege noten voelen niets voor de terug keer van Sharon, die met zoveel smaad na het Kahan-rapport over de Palestijnse kampen Sa- bra en Chatila werd weggewerkt. De situatie is dus volstrekt chao tisch. De-kandidatuur van de één doet de ander afvallen, zonder dat er een sterke man als Mena- chem Begin de heren tot de orde roept. Daar ligt de kans van de Arbeiderspartij die voor het mo ment een eensgezinde indruk maakt, nu oud-premier Rabin er mee heeft ingestemd dat zijn ri vaal Peres premier wordt als de Arbeiderspartij er in slaagt een regering te vormen. „Iedereen zegt in de coalitie har dop dat hij verder gaat met de Li koed", zegt een vooraanstaand politicus, „maar iedereen speelt dubbel spel. Want tegelijkertijd worden de alternatieve mogelijk heden afgetast. Het is één groot spel van bedrog". Waarschijnlijk kunnen alleen nieuwe verkiezin gen een oplossing brengen uit de patstelling die onstaan is nog voordat de kabinetsformatie echt is begonnen. Politici zijn het erover oneens met hun partijgenoten, familie leden kijken elkaar er niet meer om aan, dokters, geeste lijken, juristen zijn er hooglo pende ruzies om begonnen. De abortuskwestie heeft de Ieren diep verdeeld. Op 7 september wordt in de Ierse republiek een referendum ge houden over het voorstel het volgende artikel in de Grond wet op te nemen: „De staat er kent het recht op leven van de ongeborene en garandeert, met inachtneming van een even groot recht op leven van de moeder, dit recht in zijn wetten te respecteren en, voorzover praktisch mogelijk, te handha- Waar deze nogal ingewikkelde formulering op neer komt, is dat geforceerde zwanger schapsonderbreking in Ierland onder geen enkele voorwaarde meer zal kunnen worden uitge voerd. Een strakkere, orthodo xer en onomkeerbaarder anti abortuswetgeving is niet voor stelbaar. En dat, terwijl abortus in Ierland al verboden is, krachtens een wet uit 1861 die nog eens door de Britse bezetter werd inge voerd. Voor de anti-abortus ij- door Henk Dam veraars, vertegenwoordigd in de zeer actieve en agressief op tredende actiegroep 'Pro Life', is dat evenwel niet voldoende. Dode letter Zij willen voorkomen dat in de Ierse Republiek hetzelfde ge beurt als wat in 1973 in de Ver enigde Staten plaatsvond. Daar werd de van kracht zijnde wet die abortus verbiedt, een dode letter doordat het Hoog gerechtshof vaststelde, dat de ze wet in strijd was met de nog al ruim geformuleerde vrijhe den die de Grondwet garan deert. Door het verbod op abortus in de Grondwet op te nemen, is die weg voor het Ierse Hoogge rechtshof afgesloten. Boven dien wordt zo voorkomen, dat het in Straatsburg zetelende Europese Hof voor de Rechten van de Mens zich in de Ierse wetgeving mengt. Met deze uitgangspunten begon Pro Li fe enkele jaren geleden aan zijn campagne. De actiegroep wist zoveel in vloed uit te oefenen dat de twee leidende politieke partij en in de republiek, Fine Gael van FitzGerald, en Fianna Fail onder leiding van Haughey, zich verplichtten een referen dum naar de opneming van een anti-abortusclausule in de Grondwet te houden. Daarbij maakte de actiegroep handig gebruik van het gege ven dat de twee partijen elkaar electoraal gezien vrijwel in evenwicht houden en dat dus Fianna Fail noch Fine Gael zich kon veroorloven niet mee te doen. Immers, Ierland is het meest roomskatholieke land van Europa, en dus wint de partij die 'roomser' is dan de ander, de verkiezingen. Toen FitzGeralds Fine Gael eind vorig jaar de verkiezingen won, moest hij wel het referen dum uitschrijven, hoewel deze als liberaal bekend staande po liticus daar eigenlijk niets voor voelde. Hij probeerde het nog met een wat minder ver gaan de formulering van het Grond wetsartikel (de hierboven geci teerde clausule is afkomstig van de voorafgaande regering- Haughey die vroegtijdig viel), maar kreeg dat niet door het parlement. Fel Daarom zal er op 7 september over het oorspronkelijke voor stel gestemd worden, en de strijd tussen pro's en contra's wordt, naarmate die datum dichterbij komt, steeds feller. De Ierse kranten hebben de af gelopen weken vol gestaan met lange, doorgaans in bittere bewoordingen gestelde brie ven van voor- en tegenstanders van de Grondwetswijziging. Antagonisten rukken eikaars posters van de muren, mensen lopen uit kerken weg omdat ze vinden dat ze door hun plaatse lijke pastoor te veel onder druk worden gezet en zelfs zijn ver hitte familievetes uitgebroken, compleet met bij elkaar inge gooide ruiten en dergelijke folklore. De roomskatholieke kerk (waar van 95 procent van de Ieren lid is) heeft zich over het alge meen wat afzijdig opgesteld, en als formele richtsnoer gege ven dat de mensen „volgens hun geweten" moeten stem men. De kerk kan zich die po sitie veroorloven: ook als het plebisciet negatief zou uitval len. dan nog blijft de bestaande anti-abortuswetgeving kracht. Dat neemt niet weg dat op het Ierse platteland de zeer vloedrijke geestelijkheid wel degelijk de gelovigen oproept voor de clausule te stemmen. Algemeen wordt aangenomen dat het grote aantal voor-stem mers op het platteland ervo zal zorgen dat Pro Life zijn 2 krijgt en het verbod op abortus dus in de Grondwet terecht komt. Problemen Dan gaan er een aantal grote pro blemen ontstaan. In de eerste plaats voor de Ierse vrouwen, van wie zich nu al jaarlijks meer dan 3500 bij de Engelse abortusklinieken melden (en dat zijn dan de officiële cijfers; het werkelijke aantal ligt ver moedelijk twee of drie keer ho ger). De nu nog bestaande bureaus in Ierland die adressen van abor tusklinieken in Engeland ver strekken, zullen worden geslo ten. Vrouwen die verkracht zijn, of het slachtoffer van in cest zijn geworden, zullen een ongewenste zwangerschap niet kunnen laten afbreken. Juristen hebben erop gewezen dat de formulering van het Grondwetsartikel zelfs zwan gerschapsonderbreking in de weg staat, als het leven van de moeder gevaar loopt. Immers: in de clausule wordt gespro ken van een „even groot recht op leven" van moeder en kind. Bovendien: het artikel spreekt van het recht op leven van „de ongeborene". Strikt uitgelegd (en de aanhangers van Pro Life zullen dat zeker niet laten) is er al van ongeboren leven sprake vanaf de bevruchting. Dat be tekent, dat bepaalde voorbe hoedsmiddelen (de morning after-pil bijvoorbeeld) vrijwel zeker verboden zullen worden. Uitzondering En dat alles in een land dat bin nen West-Europa toch al een uitzonderingspositie inneemt omdat voorbehoedsmiddelen er niet vrij verkrijgbaar zijn. Kortom, Ierland haalt zich een stukje zedelijkheidswetgeving op de hals. dat het land zo on geveer in de jaren '50 plaatst. Premier FitzGerald is, zoals ge zegd, tegen het voorstel, en in de Ierse kranten wordt mo menteel uitgebreid gespecu leerd over de vraag, of hij dat ook publiekelijk nog voor de 7e september zal durven ver klaren. Vier van zijn ministers hebben dat in elk geval al wel gedaan. De Ierse politici zijn verdeeld over het voorstel. Binnen elke partij zijn voor- en tegenstan ders van de Grondwetswijzi ging te vinden. De tegenstan ders durven dat echter vaak niet te zeggen uit angst hun ze tel in de Dail (de Tweede Ka mer) op het spel te zetten. Daarbij hoeven ze alleen maar te denken aan wat er met dat par lementslid van de Labour-par ty gebeurde, die vorig jaar zei het referendum „niet te zien zitten". De plaatselijke krant in zijn kiesdistrict, de Limerick Leader, schreef beeldend: „De geur van de dood omgeeft deze man", en hij verloor bij de ver kiezingen van november zijn zetel. Dan verdient nog een laatste as pect de aandacht: de protes tanten in Noord-Ierland, onder leiding van dominee Paisley, zullen ongetwijfeld uitroepen dat de Ierse Republiek, bij aan vaarding van de Grondwets wijziging, maar weer eens heeft bewezen „een werktuig in de handen van Rome" te zijn. De eenwording van Noord-Ier land en Ierland, de droom van elke Ierse politicus, is daarmee verder uit het zicht verdwenen dan ooit tevoren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9