Zwart geld ging via Zwitserland Mèer dan 1000 banen weg bij bibliotheken ROWI STIL PARKET Harder optreden tegen dierenleed Goede ervaring met alternatieve straf Wettelijk rookverbod in scholen is niet mogelijk -C Kort geding rond Slavenburg Greenpeace in actie tegen dumpen zuren Subsidie tegen wil Schoo in DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1983 Suppoosten betrapt op diefstal ST. WILLEBRORD (ANP) - Twee museumsuppoosten uit Delft en 's Gravenzande zijn maandagnacht op heter daad betrapt, toen zij kunst voorwerpen wegnamen uit de Onze Lieve Vrouwekerk in St. Willebrord. Het duo had de inbraak vol gens de politie goed voorbe reid met folders en een boek je over kerkschatten. Het ver grijp werd ontdekt door agenten in een toevallig pas serende surveillance-auto. De suppoosten kwamen net met een aantal kandelaars onder de arm naar buiten. Op het moment van hun arres tatie hadden de mannen de duurste voorwerpen al weg gehaald met een waarde van ongeveer 20.000 gulden, al dus de politie. DEN HAAG (GPD) - De gereorganiseerde landelijke inspectiedienst van de Dierenbescherming gaat harder optreden om massaal voorkomend dierenleed te bestrijden. Effectievere controles staan centraal in dit nieuwe beleid. De nieuwe aanpak zal leiden tot doelgerichte acties tegen al lang bestaan de misstanden, „de werkelijke ellende". De behandeling van incidente le gevallen van dierenleed waarin de inspectiedienst tot nu toe veel tijd stak, zal worden overgelaten aan speciaal opgeleide vrijwilligers. Tot nu toe behaalde de inspectie van de Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren weinig resultaten. De acht part-time inspecteurs beoordelen eventuele aantasting van het dierenwelzijn strikt met de wet in de hand. Volgens het bestuur van de dierenbescherming zijn de wetten echter vaak vaag en gebrekkig. Dat had daarom weinig proces sen-verbaal tot gevolg. Uit onvrede met deze situatie is het beleid gewijzigd. De dienst zal nu juist gaan optreden op punten waar de wet vaag is. Wanneer de officier van justitie weigert tot strafvervolging over te gaan zullen klachten daartegen bij het gerechtshof worden gedeponeerd. Bij onbevredigen de uitspraken van de rechtbank zal hetzelfde gebeuren. De problemen op het gebied van dierenwelzijn, waaraan de inspectie dienst extra aandacht zal besteden, zijn onder meer: handel in honden en katten, de kalversmesterij, de pluimveehouderij, pretparken, circus sen, dierentuinen en de paardensport. Gedurende een bepaalde perio de wordt een knelpunt aan een gerichte controle onderworpen. Binnenland ROTTERDAM (GPD/ANP) - De toenmalige Slavenburg's Bank heeft via haar Zwitser se dochteronderneming Slavo Schweiz zwart geld naar Nederland "gesluisd". De deze week aangehouden Ruud Slavenburg (60), voormalig lid van de raad van be stuur bij de bank, zou hiertoe opdracht hebben gegegeven. Ook had de bank onder gefingeer de namen rekeningen geopend voor het deponeren van zwart geld en sloot de bank valse kre dietovereenkomsten af, waarbij zwart geld in een kluis van de bank als onderpand diende. Dit verklaarde de landsadvocaat mr. H.Th. Bouma gisteren -in Rotterdam tijdens een kort ge ding dat Slavenburg tegen het Openbaar Ministerie had aange spannen. Namens Slavenburg eiste jhr.mr. M. Wladimiroff dat zijn c]iënt werd vrijgelaten. Jus titie ging tot de aanhouding over omdat de negen al eerder gear resteerde stafmedewerkers van de bank alle hebben verklaard in opdracht van Slavenburg te heb ben gehandeld. Volgens mr. Wladimiroff was de Rotterdamse officier van justitie, 'Samenwonende bejaarden bevoordeeld' DEN HAAG (ANP) - Het CDA-ka- merlid Van den Burg heeft mi nister Rietkerk (binnenlandse zaken) gevraagd een einde te ma ken aan de bevoordeling van be jaarden die samenleven. Van den Burg wijst er op dat een weduwe of weduwnaar met een aow-uit- kering die hertrouwt dat pen sioen kwijt raakt. Een bejaarde die gaan samenwonen behoudt wèl een eigen uitkering. Van den Burg.schrijft de bewinds man dat van 1 juli 1934 tot 1 ja nuari 1966 de wetsbepaling heeft gegolden dat "het weduwenpen- sioen niet wordt uitbetaald over den tijd gedurende welken een weduwe in concubinaat leeft." Het CDA-kamerlid wil van de minister horen op hoeveel geval len die bepaling nu nog van toe passing is. WEERRAPPORTEN mr. H. den Doelder, die het op sporingsonderzoek in de Slaven burg-affaire leidt, niet bevoegd om Slavenburg aan te houden. Hij heeft zich ten onrechte op het terrein begeven van rechter commissaris Van Veen, die in de zelfde zaak het gerechtelijk voor onderzoek leidt, zei de advocaat. Hij verweet Justitie niet nauwkeu rig te hebben aangegeven op ba sis waarvan Slavenburg in verze kerde bewaring werd gesteld. In het bevel tot aanhouding staat een aantal generaliserende be schuldigingen, maar niets over verboden gedragingen, aldus mr. Wladimiroff. "Myn cliënt weet niet waarvoor hij vast zit", zei de advocaat van Sla venburg, die overigens ontkent strafbare feiten te hebben ge pleegd. Hij zou zich volgens zijn verklaring slechts in zeer geringe mate met kredietverlening heb ben beziggehouden. Landsavo- caat Bouma zei dat het onmoge lijk is om bij een aanhouding precies aan te geven voor welke valse handtekeningen, valse al gemene kredietovereenkomsten en voor welke ingewikkelde overschrijvingen naar Zwitser land de verdachte verantwoorde lijk is. "Men moet redelijk blij ven", zei hij. De landsavocaat verklaarde dat de in-zekerheidstelling nodig was om te voorkomen dat Slaven burg tijdens het onderzoek met andere verdachten contact zou opnemen. Inmiddels is de in-ze kerheidstelling met twee dagen verlengd. Bouma bestreed overi gens de stelling van mr. Wladimi roff dat een officier van iustitie in een opsporingsonderzoek niet tot aanhouding zou mogen over gaan als er tegelijkertijd een ge rechtelijk vooronderzoek loopt. Hjj verwees naar gerenommeer de strafrechtsgeleerden die zijn opvatting deelden. Slavenburg trok zich in maart dit jaar uit de bank terug om het justitiële onderzoek naar zwart- geldpraktijken bij Slavenburg's niet te bemoeilijken. De Rotter damse rechtbank zou vanmid dag uitspraak doen. d gisteren Amsterdam regen 29 14 01 De Bilt zwaar bew. 27 17 0 Deelen zwaar bew. 28 17 0 Eelde onbewolkt 29 12 0 Eindhoven zwaar bew! 29 17 0 Den Helder regen 23 17 01 Rotterdam regen 28 14 01 Twente licht bew. 28 15 (1 Vlissingen geheel bew. 27 18 0 Zd.Limburg zwaar bew. 29 18 0 Aberdeen zwaar bew. 21 11 0 Athene onbewolkt 30 22 0 Barcelona half bew. 27 20 u Berlijn onbewolkt 28 17 0 Bordeaux regenbui 27 17 8 Brussel geheel bew. 29 18 0 Frankfort half bew. 29 17 0 Genève licht bew 28 15 2 Helsinki licht bew. 18 5 0 Innsbruck zwaar bew. 26 16 0 Klagenfurt zwaar bew. 21 13 02 Kopenhagen onbewolkt 20 12 0 Lissabon licht bew. 25 16 0 Locarno regenbui 27 17 3 Londen onweer 27 15 02 Luxemburg zwaar bew. 28 15 10 Madrid 31 16 24 Malaga^ licht bew. 28 17 2 Mallorca zwaar bew. 30 19 0 Malta onbewolkt 31 24 0 München regenbui 26 14 01 Nice half bew. 27 21 0 Oslo zwaar bew. 25 14 0 Parijs geheel bew. 29 18 21 Rome licht bew. 28 20 0 Split onbewolkt 29 18 12 Stockholm licht bew. 24 10 0 Wenen onbewolkt 27 15 (l Zurich zwaar bew. 27 15 07 Casa Blanca half bew. 26 17 0 Istanbul zwaar bew. 27 20 0 Las Palmas licht bew. 27 21 0 Tel-Aviv licht bew. 31 20 0 Tunis licht bew. 31 20 0 DEN HAAG (GPD) - De nieu we Amerikaanse ambassa deur in ons land, L. Paul Bre mer III, heeft gisteren zijn ge loofsbrieven aan koningin Beatrix aangeboden en kan zijn vertegenwoordigende werk beginnen. Bremer volgt ambassadeur Dyess op, die voortijdig naar Washington werd teruggeroepen. Dyess had regelmatig problemen met vertegenwoordigers van de Nederlandse pers. (foto GPD) Roken weer toegenomen DEN HAAG (ANP) - Het ro ken in ons land is weer toege nomen. Het aantal rokers ou der dan 15 jaar is gestegen van 37 tot 40 procent. In de periode van 1978 tot en met 1980 nam het percentage af 47 r r 37. Dit blijkt uit een Nipo-onder- zoek, gisteren bekend ge maakt door de stichting Volksgezondheid en Roken. Een van de belangrijkste oorza ken van de recente toename van roken is volgens de stich ting de introduktie van de zo genaamde "gezonde" sigaret ten door de tabaks-industrie. De laatste juridische woor den hierover zijn nog niet ge sproken, aldus de stichting. "Voor mij zijn deze recente cij fers een bron van ernstige zorg", zei staatssecretaris Van der Reijden (volksge zondheid). Kostbare politiehulp KASSEL (DPA) - Een Neder landse zakenman die dc hulp van dc Westduitse politie in riep omdat hij zijn auto kwijt was. heeft voor die stap flink moeten betalen. Toen de auto terecht was en de politie wilde weten of de ei genaar niets vermiste, bleek de man 18 goudstaven bij zich te hebben ter waarde van ongeveer 720.000. Hoewel het goud uit familiebe zit stamde, constateerde de politie dat het illegaal de Bondsrepubliek was binnen gebracht. Dat betekende dat er alsnog btw moest worden betaald. Nadat er was afgere kend, mocht de Nederlander vertrekken. DEN HAAG (ANP) - Een rapport van het ministerie van justitie is rede lijk optimistisch over dienstverlening als plaatsvervangende straf. On derzoekers zijn tot de conclusie gekomen dat deze vorm van alternatie ve straf door de maatschappij wordt geaccepteerd, hetgeen blijkt uit het grote aanbod van projecten waarin verdachten kunnen werken. Wel is het zo, dat rechters en officieren van justitie zeer voorzichtig met dienstverlening omspringen. Men vindt al gauw dat het feit waarvoor iemand terecht staat te ernstig is voor vervanging van straf. Daarbij is het de onderzoekers opgevallen dat bij verkeersdelicten de bereidheid om iemand plaatsvervangende straf te geven, groter is dan bij vermo gensdelicten. De onderzoekers trekken de conclusie dat dienstverlening in plaats van celstraf door de betrokkenen positief wordt beoordeeld. Veel tot dienstverlening veroordeelden maakten er geen geheim van waarom zij ergens kwamen werken. Bovendien hielden zij in veel gevallen na af loop van hun 'straf vrijwillig nog contact met de betrokken instellin gen. De onderzoekers wijzen ook op problemen. Zo vinden zij dat er meer controle moet zijn op het verrichte werk. Het is nu allemaal wat te vrijblijvend. GOUDA - Bewoners van een woonwagenkamp bij Gouda hielden gisteren het marktplein van de stad met caravans bezet. Z? eisen een nieuwe standplaats voor hun woonwagens en een medisch onderzoek, omdat in de bodem van hun huidige standplaats een grote hoeveelheid gifstoffen is aangetroffen. Na een gesprek met B en W besloten de bewoners hun caravans naar een andere plaats in de binnenstad te verplaatsen. Hun iboonwagens blijven voorlopig achter op het vervuilde terrein. (Foto ANPl DEN HAAG (GPD) - Het ziet er naar uit dat er voorlopig geen rookverbod zal komen in zieken huizen en scholen, zoals oor spronkelijk de bedoeling was. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) zei gisteren op een bijeenkomst van de Stich ting Volksgezondheid en Roken dat het moeilijk is een algemeen verbod op te nemen in de ont- werp-Tabakswet, die kabinet binnenkort zal uitbrengen. Het grootste struikelblok vormt het bijzonder onderwijs. Volgens de grondwet heeft de minister van onderwijs geen bevoegdhe den om het roken op scholen van prot.chr., r.k. en andere vormen van bijzonder onderwijs te ver bieden. Deze scholen zijn zelf- GENT (GPD) - De milieu-organi satie Greenpeace begint vandaag een actie tegen de dumping van afvalzuur door NL Chemichals voorheen Kronos Titan in Gent. Vandaar uit wordt jaarlijks 450.000 ton uiterst giftig titaan dioxide-afval in de Noordzee ge dumpt op ongeveer 40 km van de Nederlands-Belgische kust. Greenpeace wil vandaag afmeren op de plaats waar NL Chemicals het afval aan boord neemt, recht tegenover de vestiging van het chemische bedrijf langs het Ka naal Gent-Terneuzen. Daar blijft het schip van Greenpeace liggen al is het volgens Hans Guyt, be stuurslid van Greenpeace Neder land niet de bedoeling dat het op een harde confrontatie aankomt. De werknemers van NL Chemicals en de directie van het bedrijf worden door Greenpeace uitge nodigd deel te nemen aan een bijeenkomst over de lozingen in Gent die donderdagavond wordt gehouden. standig en kunnen niet door de rijksoverheid worden gekapit teld. Van der Reijden en de mi nister van onderwijs Deetman hebben op dit punt nog geen op lossing gevonden. Het ziet er dan ook naar uit dat er zal worden gestreefd naar "zelf regulering". Aan ministeries, an dere overheidsinstellingen, zie kenhuizen, andere gezondheids zorginstellingen, jeugdwerk, sportverenigingen e.d. zou dan moeten worden gevraagd om maatregelen te treffen ter be scherming van niet-rokers. De staatssecretaris noemde de nieuwe Tabakswet een stap in de overheidscampagne tegen ver slaving. Uit een oogpunt van volksgezondheid zullen daarbij ook het bovenmatig alcoholge bruik, het uitzonderlijke genees- middelengebruik en het drugge bruik aan de orde komen, zei hij. De Stichting Volksgezondheid en Roken is gisteren een nieuwe campagne begonnen, die zich richt op twee groepen in de sa menleving, namelijk zwangere vrouwen en mensen met aandoe ningen aan de luchtwegen (zg. Cara-patiënten). Hun zal nadruk kelijk worden voorgehouden dat ze het roken beter kunnen laten vanwege de risico's. Volgens de SVER is het bewezen dat onge boren kinderen extra risico's lo pen doordat de moeder heeft ge rookt tijdens de zwangerschap$. Ook staat het volgens de stich ting vast dat mensen met aan doeningen aan de luchtwegen meer last krijgen van hun kwaal krijgen door het roken. Prof.dr. G.A. de Jonge, hoogleraar kindergeneeskunde aan de Vrije Universiteit, zei gisteren bij de presentatie van de campagne dat de "narigheid van het roken voor zwangere vrouwen en hun kind al ongeveer 25 jaar bekend is". Iedereen is het volgens hem eens over de gevolgen, zoals een ver hoogde kans op miskramen en bloedingen in de moederkoek, en het te vroeg loslaten van de nageboorte. Anti-semitisme ARNHEM (GPD) - Twee redac teuren van het opinieweekblad De Bazuin moeten zich dinsdag 13 september voor de Arnhemse rechtbank verantwoorden we gens beledigende uitlatingen ten aanzien van joden. De uitlatin gen zijn gedaan in een artikel dat, onder de kop 'Kritiek op Is raël', in juni vorig jaar in De Ba zuin werd afgedrukt. Justitie heeft gemeend zowel de schrij ver van het artikel als de redac tievoorzitter van het blad te moe ten dagvaarden. ADVERTENTIE „Eigenlijk dachten we dat lopen op parket zo'n geklos gaf. Totdat we in de Haarlemmerstraat kwamen „In de showroom van Rowi Stil Parket. Een wereld aan hout. Toen bleek meteen hoe stil een Rowi parketvloer is. Echt uniek. Bovendien is 'n Rowi vloer veerkrachtig. En dat loopt erg lekker. Nee, Rowi heet niet voor niets Stil Parket." Row' Leiden /ffkiwA Haarlemmerstr. 293 tel. 071-142003 Mevr. v.d. Berg Mooi de stilste DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (WVC) acht het niet uitgesloten dat er 1000 tot 1200 arbeidsplaatsen bij bibliotheken zullen verdwijnen. De minister zei dit gisteren bij de behande ling van zijn wetsvoorstel om dit jaar 55 miljoen gulden te bezuini gen op de openbare bibliothe ken, oplopend tot 60 miljoen in 1986. Daar komt bij een bezuiniging van 15 miljoen gulden wegens een wijziging van het financierings systeem voor de openbare biblio theken. Alternatieven, zoals een drastische arbeidstijdverkorting of een flin ke beperking van de openingsu ren of sluiting van filialen, ziet de minister volstrekt niet zitten. Om de 55 miljoen gulden aan be zuinigingen via arbeidstijdver korting op te vangen zou er ge middeld 30 procent minder moe ten worden gewerkt. Dat is niet te verkopen aan de bibliotheca rissen, aldus minister Brinkman. Op tijdstippen dat bijzonder wei nig mensen de bibliotheek be zoeken zouden bibliotheken ge sloten moeten zijn. "Het wil er bij mij niet in datje bibliotheken dan moet openhouden", aldus de bewindsman. Daarmee valt vol gens Brinkman het totaal te be zuinigen bedrag op het openba- re-bibliotheekwerk in de verste verte niet te verwezenlijken. Het heffen van een bedrag per uit geleend boek vindt Brinkman als oplossing voor de beoogde bezuinigingen slechts een drup pel op een gloeiende plaat. Om de beoogde 55 miljoen gulden aan bezuinigingen op te vangen, zou per uitgeleend boek onge veer 1 gulden aan de cliënt in re kening moeten worden gebracht. De minister vindt dat niet haal baar. Aanslaande zaterdag zal het perso neel van de Provinciale Biblio theekcentrale voor Zuid-Holland demonstreren tegen de voorge nomen bezuinigingen op het bi bliotheekwerk. Dc bibliotheek centrale zal tijdens de opening van het nieuwe gebouw van de openbare bibliotheek van Pa- pendrecht een protest overhan digen aan minister Brinkman. Illegale mestlozing: vissterfte DEURNE (ANP) - De politie in Deurne heeft proces ver baal opgemaakt tegen een 26- jarige kippeboer wegens het illegaal lozen van kippemest in een riviertje. Door die lo zing zijn duizenden vissen in dat riviertje om het leven ge komen. Ook in een vijver waarin het riviertje uitmondt, zijn veel vissen gedood. De boer had een leiding gelegd van zijn bedrijf naar het ri viertje. Dat werd opgemerkt door een omwonende die de politie waarschuwde. De brandweer hee.ft kans gezien de vervuiling van andere vij vers te voorkomen door het leggen van dammen. In het verontreinigde water bleek tien procent ammoniak voor te komen. DEN HAAG (ANP) - Tegen de wil van minister Schoo (ontwikke lingssamenwerking) in heeft de nationale commissie voor ont wikkelingssamenwerking (NCO) gisteren besloten subsidies te ge ven aan het Polisario Komitee en het Komitee Marokkaanse Ar beiders Nederland (KMAN). De minister heeft bezwaar tegen die subsidies, zo schreef zij de NCO. In beide gevallen vindt Schoo, dat subsidieverlening de betrekkin gen tussen Nederland en Marok ko kan schaden, terwijl juist goe de betrekkingen worden nage streefd. Het werk van het Polisa rio Komitee richt zich met na druk op het zelfsbeschikkings- recht van de bevolking van West- Sahara. Daarbij is geen sprake van de keuze van duidelijke doelgroepen binnen de Neder landse samenleving. Zy wijst erop dat de Marokkaanse regering meermalen heeft gepro testeerd tegen subsidieverlening aan het Polisario Komite. De minister noemt het Marokkaan se comité KMAN een relatief kleine radicale groepering die hier te lande activiteiten onder neemt die gericht zijn tegen de Marokkaanse regering. Het KMAN onderhoudt contacten met in Marokko verboden orga nisaties. Mevrouw Schoo vindt het ongewenst dat dit mede met overheidsgeld mogelijk wordt gemaakt. Zij zegt verder dat het KMAN in zijn verzet tegen de (re geringsgezinde) Amicales nogal eens van ongeoorloofde metho des gebruik maakt die in strijd zijn met de hier geldende demo cratische rechtsregels. Glimmerveen roept op tot demonstratie DEN HAAG (GPD) - De Neder landse Volksunie organiseert volgende week woensdag een demonstratie bij het graf van Pe ter Ton, een lid van de Weerafde ling van de NSB. Peter Ton over leed op 7 september 1940 enkele uren nadat hij tijdens een straat gevecht in Den Haag door een kogel werd geraakt. In een pamflet, waarin de demon stratie bekend wordt gemaakt, schrijft Glimmerveen dat zijn ac tie een reactie is op de begrafe nisplechtigheid afgelopen zater dag van Kerwin Duinmeijer, de vijftienjarige Antilliaaanse jon gen die vorige week in Amster dam werd doodgestoken om zijn zwarte huidskleur. Glimmerveen vindt dat de dood van Kerwin Duinmeijer „misbruikt wordt voor propagandadoeleinden". Glimmerveen wil met zijn eigen actie op het graf van Ton duide lijk maken „dat onze harten naar blanke slachtoffers uitgaan". Glimmerveen ontkent dat hij slechts uit is op een rel. „Ik neem wel een lijfwacht mee want ik wil niet zoals een keer eerder is ge beurd in elkaar worden geslagen. Maar als er geen tegendemon- stranten zijn dan leggen wy rus tig onze bloemen neer en gaan weg". De Volksunie heeft geen vergun ning aangevraagd voor de de monstratie. Volgens Glimmer veen hoeft dat ook niet omdat slechts sprake is van een „plech tigheid, geen demonstratie". Glimmerveen zei gisteravond dat de Volksunie van plan is in de toekomst vaker op straar te gaan om aandacht te vragen voor hun denkbeelden. Zo zijn er plannen 4 mei een herdenking te organi seren van oostfrontstrijders. ADVERTENTIE Een héél kilo in één pak

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7