'Ontslagen woning bouwverenigingen zijn onvermijdelijk Warnecke maakt er 'n vrolijke winter van Vandalen slaan toe in huizen rond Parkstraat Gemeente gaat in op wens 'Klos' De Eendracht en Eensgezindheid Adjudant E. de Vos weg bij politie Stichting Welzijn: bezuinigingen onverantwoord Auto richt ravage aan in de Mors LEIDEN "Het is onvermijdelijk dat er bij de woningbouwverenigingen De Eendracht en de Eensgezindheid ontslagen vallen. Ook zal het onderhoud aan de woningen van de verenigingen absoluut tot een lager niveau moeten worden teruggebracht". Dat ant woordde wethouder Tesselaar gisteravond op vragen van gemeenteraadsleden. De onderhoudsfondsen van beide verenigingen vertonen tekorten. Er is althans minder geld voor onderhoud in kas, dan wettelijk is voorgeschreven. Toen de ge meente aan de hand van de be grotingen van de verenigingen in de gaten kreeg dat er financiële problemen waren, heeft de wet houder de besturen van de ver eniging op het matje geroepen en het toezicht op de verenigingen verscherpt. Voor elke uitgave is nu vooraf schriftelijke toestem ming van de gemeente vereist. Samenwerking Tesselaar zei gisteravond dat het nog niet duidelijk is hoeveel ont slagen er zullen vallen. Bij De Eendracht werken tien perso nen, bij de Eensgezindheid ze ven. De wethouder denkt dat het mogelijk is om arbeidsplaatsen te behouden als de verenigingen zich zouden aansluiten bij de Centrale Technische Werkplaats (CTW). De Eensgezindheid heeft echter inmiddels bij de gemeen te een plan ingediend. Daarin is van samenwerking met de CTW geen sprake. Tesselaar wees de raadsleden erop dat de vereni gingen alleen zelfstandig tot sa menwerking met de CTW kun nen besluiten. De gemeente kan in deze kwestie wel adviseren, maar niets afdwingen. Tesselaar zei erbij dat de besturen van de verenigingen ook zelf de problemen wel zagen. Pogingen om de situatie te verbeteren door personeel te ontslaan stuitten in het verleden echter op weigering van het arbeidsbureau en een verbod van de rechter. Volgens de wethouder is aan ontslagen niet te ontkomen, omdat de per soneelskosten praktisch het hele onderhoudsbudget opmaken. Onzinnig om wel personeel in dienst te hebben, maar dat niets te kunnen laten doen, omdat er geen geld is om iets te verspijke ren, vindt Tesselaar. Wat het aan tal ontslagen betreft merkte de wethouder ook nog op. dat het groot verschil maakt of de finan ciële situatie in twee jaar of in bijvoorbeeld zeven jaar wordt verbeterd. "In het eerste geval zijn de maatregelen die je neemt natuurliik rigoreuzer". Eén van de raadsleden, CPN-er Brands, is lid van de ledenraad van woningbouwvereniging De Eendracht. Hij wond zich erover op dat hij in die hoedanigheid door het bestuur totaal niet was geïnformeerd over de financiële problemen en uit de krant had moeten lezen dat zijn vereniging in de moeilijkheden zit. "Maar wat wil je ook? We hebben net het jaarverslag van 1979 behan deld". Deze foto heeft een van de bewoners van de Parkstraat gemaakt in de periode dat de huizen al wel ontruimd warenmaar de renovatiewerkzaamheden nog niet begonnen. "Schandalig zoals er is huisgehouden", aldus wethouder Tesselaar. LEIDEN - Het Leidse politiekorps heeft gisteren afscheid genomen van een van z'n meest markante leden, adjudant E. de Vos. De Vos, die met functioneel leeftijd sontslag gaat, werd in 1950 be noemd tot agent van politie te Leiden. Daarvoor diende hij als militair in het toenmalig Neder lands Indië waarvoor hij bij zijn terugkeer in Nederland werd on derscheiden. Na jarenlang als brigadier op de afdeling verkeer te hebben ge werkt, was de Vos de laatste ja ren chef van de uniform-dienst. Sinds 1977 bekleedde hij de rang van adjudant. De Vos genoot binnen het korps gro te bekendheid als schermer en schutter. Als schermer werd hij enkele keren kampioen van het district West Nederland terwijl hij met zijn equipe in 1971 Euro pees kampioen werd. De Vos, die lid van verdienste is van de Nederlandse Politie Sportbond, kreeg gisteren bij zijn afscheid van burgemeester Goe- koop de eremedaille in goud ver bonden aan de orde van Oranje Nassau opgespeld, (foto Holvast). LEIDEN/DEN HAAG - De voor renovatie bestemde woningen in de Parkstraat en omgeving zijn de afgelopen maanden getroffen door vandalisme. "Het is werkelijk schandalig zoals er is huisgehouden. De problemen over de renovatie hebben zich gewroken. De panden hebben veel te lang leeggestaan. Afdoen de toezicht is gewoon niet moge lijk. Niet door de politie en niet door ons". Aldus de reactie van wethouder Tesselaar gister avond, toen raadslid Brands de kwestie aan de orde stelde. Volgens Brands kan de schade van de vernielingen wel zo'n twee miljoen gulden bedragen. Hij vroeg zich af wie daarvoor op draait. De wethouder meende dat de kosten op rekening ko men van aannemer Arbouw, die de renovatie voor een vastgestel de prijs uitvoert. Raadslid Brands meende dat het bestuur van de woningbouwvereniging in gebreke is gebleven, door on voldoende toezicht en het te vroeg laten verhuizen van bewo ners. Tesselaar deelde die me ning niet. "De controverse over de renovatie is niemand te ver wijten en afdoende toezicht is onmogelijk", aldus de wethou der. gen in de Parkstraat en omge ving werd gistermiddag een nieuw hoofdstuk geschreven. Enkele bewoners die bezwaar hebben tegen de huns inziens veel te dure renovatie togen naar Den Haag om - tijdens een openbare hoorzitting - enkele topambtenaren van het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening te overtui gen van hun gelijk. Namens de bewoners lichtte advocaat mr. Leon Sprenger de bezwaren toe. Sprenger voerde aan dat het overleg met de bewoners vol strekt onvoldoende is geweest. Tot en met september vorig jaar zijn de bewoners, ondanks her haalde vragen, in het ongewisse gebleven over de kosten van re novatie en de daaruit voort- vloeiende huurverhoging. Zodra de bewonerscommissie kennis nam van het feit dat de renovatie 90 a 95 mille per woning gaat kosten, heeft zij hiertegen stel ling genomen en technisch advi seurs ingeschakeld om een so berder en goedkoper plan te ont werpen. Negatief Sprenger vervolgde: "In de in de wijk verspreide renovatiekrant was een strook opgenomen, waarop de bewoners zich al dan niet met de renovatie akkoord moesten verklaren. Het ophalen Werklozenvoetbal Leidenaar Joost Mentink heeft het plan opgevat om een zaal voetbalcompetitie voor werklo zen op te zetten. Hij doet dat in samenwerking met de KNVB afdeling Leiden en de gemeen telijke dienst Sport en Recrea tie. Het is de bedoeling dat er in de Groenoordhallen een halve competitie wordt afgewerkt in de herfst- en wintermaanden. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de initiatiefnemer, Herenstraat 41, 2313 AE Lei den, telefoon: 133883. Popconcert Het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, begint het nieu we seizoen met een programma van popconcerten in septem ber. De Engelse groep 'Spear of Destiny' treedt er vrijdag avond op. Voor een aantal lief hebbers een weerzien met oude bekenden, want dezelfde groep speelde eerder onder naam "Theatre of Hate' al twee keer in het LVC. Een nieuwe pianist zal vrijdag voor het eerst mee spelen in de groepdie is opge bouwd rond zangerIcomponist Kirk Brandon. De zaal gaat om negen uur open. Zaterdag is er in het LVC een swing avond. Lesbisch De LVL (Lesbiese Vrouwen Lei den) houdt vrijdag een Franse avond, met muziek, wijn en hapjes. Aanvang negen uur in het LVL-onderkomen, Caecilia- straat 18. Funk In muziekcafé Scarabee, Pieters- kerkchoorsteeg, treedt van avond defunkband The House- wifes op. Aanvang half tien. Ruilbeurs De Ruilclub 'Koningskerk' opent morgen weer het seizeon. Ver zamelaars van postzegels, munten, ansichtkaarten, luci- fermerken, sigarenbandjes, bankbiljetten en dergelijke zijn van zeven uur af welkom in de Willem de Zwijgerschool aan de Willem de Zwijgerlaan 44. LEIDEN - De gemeente gaat ak koord met de wens van de bezet ters van het voormalige Troefge- bouw, de coöperatieve vereni ging De Klos, om de helft van het Harteveltcomplex aan de groep te verhuren voor het opzetten van alternatieve werkgelegen heidsprojecten. De bezetters van het Troefgebouw aan het Noordeinde hebben de gemeente enkele weken geleden laten weten genoegen te nemen met een deel van de aangeboden ruimte, circa 600 vierkante me ter. Drie pakhuizen aan de Lan- gegracht wenst de groep, die in middels verdeeld is geraakt over het aanbod van de gemeente, niet te huren. B en W zeggen in een brief aan de coöperatieve vereniging ervan uit te gaan dat acceptatie van het "halve" aanbod blijft betekenen dat de totale groep het gekraakte Troefgebouw aan het Noordein de vrijwillig zal verlaten. De door de groep gevraagde optie op de drie pakhuizen zegt men niet te kunnen geven, aangezien lange leegstand van een gedeelte van het complex uit het oogpunt van exploitatie niet aanvaardbaar is. Het door de gemeente te investe ren bedrag voor verbouwing zal worden verminderd met de kos ten die aan de pakhuizen zouden worden besteed. De coöperatieve vereniging heeft inmiddels per omgaande laten weten op vakantie te zijn. Na 15 september is men weer beschik baar voor alle contacten. "Ook bij toevallige ontmoetingen in Benidorm praten we over iets leukers", aldus de Klos-mede- werkers in hun brief. Een aantal bewoners van het Gal gewater heeft inmiddels in een brief aan B en W haar beklag ge daan over het gebruik van het Troefgebouw. Volgens de bewo ners van het Galgewater hebben een groot aantal bezigheden van de coöperatieve vereniging niets met de doelstelling van "De Klos" te maken en vinden activi teiten niet op "normale" werktij den plaats. De bewoners klagen onder meer over repetities van muziekgroe pen en over pianostemmen tot diep in de nacht. De laatste maanden zouden er praktisch ie der weekend feesten worden ge vierd met luidruchtige muziek die tot vier- of vijf uur in de och tend doorgaat. In de afgelopen weken zou het pand, na slui tingstijd van de gewone cafés de functie van "nachtcafé" hebben gekregen, dat eveneens doorgaat tot het ochtendgloren. Het colle ge van B en W wordt gevraagd in te grijpen omdat het verantwoor delijk zou zijn voor de huidige si tuatie. van deze ingevulde stroken heb ben woningbouwvereniging en gemeente gestaakt, omdat een overweldigende meerderheid zich tegen het renovatieplan uit sprak. Deze negatieve enquête wilde men blijkbaar niet in bezit hebben". Sprenger vroeg zich af of de prijs nog wel toelaatbaar is, gezien de richtlijnen van de minister. Hij voegde eraan toe dat de gemeen te Leiden van mening is dat de woningen geen ernstige gebre ken vertoont. Dat schreven B en W althans in augustus vorig jaar, overigens naar aanleiding van een huurverhoging van tien pro cent. De ambtenaren Peters en Verzij den van het ministerie hoorden ervan op. Zij waren immers afge gaan op de mededeling van de gemeente dat de meerderheid van de bewoners vóór renovatie was. En omdat die mededeling hen nog niet voldoende duide lijkheid bood, werd er toender- tijd - voorafgaande aan de toe stemming voor de renovatie - onmiddellijk naar de gemeente gebeld en gevraagd naar het exacte percentage voorstanders. "Achtenzeventig procent", meld de gemeente-ambtenaar Adema. Volstrekte kolder, meent de (voormalige) voorzitter van de bewonerscommissie, Kooien. Dat cijfer dateert van helemaal het begin van de renovatieplan nen. Het geeft alleen maar aan dat op zich 78 procent van de be woners voor renovatie voelde, maar dat was lang voordat er enig zicht was op de toekomstige huurverhoging. Een cijfer van nul en generlei waarde dus, al dus Kooien. De bezwaarden me nen dat de minister om de tuin is geleid door De Eendracht en de gemeente en is het besluit van de minister niet weloverwogen tot stand gekomen. Temeer niet, omdat de bewonerscommissie vooraf geen gelegenheid heeft gehad haar standpunt kenbaar te maken. De advocaat vroeg om vernietiging van het besluit van de minister, ook al is men reeds met de uit voering gestart. De woning bouwvereniging en de gemeente zouden dan maar een oplossing moeten zoeken voor de gemaak te kosten, als straf voor hun laak bare handelwijze in deze zaak. Als de minister niet zover wil gaan, zo stelde Sprenger voor, dan kan het besluit tenminste herroepen worden voor de 46 nog bewoonde huizen van het complex. DONDERDAG I SEPTEMBER 1983 LEIDEN - De Stichting Welzijn Leiden (SWL) vindt dat de derde bezuinigingsronde van de ge meente geheel aan haar deur voorbij moet gaan. De plannen om de stichting 436.000 gulden en daarmee vijf stafkrachten te laten inleveren, is volgens het be stuur onverantwoord. "De last is eenzijdig en onevenredig op de ondersteuning gelegd en in zeer geringe mate bij het gemeente lijk apparaat", schrijft het be stuur aan burgemeester en wet houders. De SWL suggereert in dezelfde brief dan ook dat de bezuinigin gen veel beter binnen het ambte lijk apparaat kunnen worden ge zocht. Gedacht wordt aan de di recties sociaal-cultureel werk en andere directies binnen of buiten het taakveld samenlevingsop bouw. "De directie sociaal-cultu reel werk heeft bij de vorige be zuiniging slechts marginaal inge leverd en wordt deze keer zelfs helemaal ontzien". De SWL verleent ondersteuning aan maatschappelijke initiatie ven op het gebied van bijvoor beeld samenlevingsopbouw, in de culturele sector, vorming, wo nen en kinderopvang. Zij doet dit onafhankelijk van de ge meente, die het belang van de ondersteuning overigens altijd hartgrondig heeft bevestigd. Vol gens de SWL maken de voorge nomen bezuiniging echter dat veel belangrijke activiteiten van de stichting moeten worden ge staakt. In het kort komt het erop neer dat de SWL 8,5 formatieplaatsen overhoudt van de 20 die er in 1980 nog waren. De eerste bezui nigingsronde in 1982 kostte de SWL drie plaatsen; de tweede ronde (1983-1987) was goed voor 2,5 formatieplaats. De nieuwste plannen, die de jaren 1984 tot 1987 omvatten, zouden de SWL opnieuw zes formatieplaatsen kosten. LEIDEN - De Leidse politie is op zoek naar een rood voertuig dat dinsdagavond een flinke ravage heeft aangericht in het Mors- kwartier. 'Vermoedelijk rond half tien die avond heeft de bestuurder van het voertuig op de hoek van de Opaalstraat en de Saffierstraat, de macht over zijn stuur verlo ren, vervolgens een boom en een lichtmast ontworteld, een hek kapotgereden, en de bestrating over een oppervlakte van vijftien vierkante meter beschadigd. Het vermoeden bestaat dat het om een zwaar voertuig gaat, dat, ge zien de laksporen, in elk geval rood van kleur is. Van wal in sloot LEIDEN - Een 26-jarige i ster van Delft hielp zichzelf gis terochtend op rijksweg vier (Den Haag - Amsterdam) letterlijk van de wal in de sloot. De vrouw kreeg pech en wilde haar auto de vluchtstrook opduwen maar deed dat iets te energiek zo dat het voert\iig voorover een sloot naast de rijksweg indook. Met een kraanwagen is de auto van de Delftse weer op het droge ge zet terwijl de ANWB te hulp werd geroepen om de bolide weer aan de praat te krijgen. LEIDEN- Eigenlijk was het gister avond buiten en in de Stadsge hoorzaal te warm om naar win termode te kijken. Regen en kou leken nog heel ver weg. Geluk kig voor alle medewerkers aan de show van Warnecke Mode won de nieuwsgierigheid het van het weer en konden de manne quins in hun winterse uitmonste ring voor een volle zaal showen. Presentatrice mevrouw Croonen- De Roo rekende in haar opening woord meteen af met de bewe ring dat deze winter grijs en saai zou worden. En het bleef niet bij woorden. De eerste modellen waren in vrolijk Mondi-rood ge stoken. Een vrij wijde body-war mer met kleurige vlakverdeling in rood en taupekleur, afgebiesd met okergeel, met daaronder een rode vrij wijde pantalon gesto ken in enkellangelaarsjes van Bally was een plezierige binnen komer. Natuurlijk ontkomt ook de collectie van Warnecke mode niet aan grijs, zwart, taupe en wit, maar samen met kleuren als felrood, kobaltblauw, okergeel en lodengroen maakt Warnecke er een vrolijke winter van. In de collectie dit jaar ook een nieuwe naam: Tandy-Dress. Een kleine Nederlandse firma die een mooie collectie maakt voor de vrouw die er modieus en toch een tikje gekleed wil uitzien. Als enige heeft Warnecke de hele Tandy-Dress-collectie nu al in de winkel hangen. Truien, een belangrijk onderdeel van de wintergarderobe, hebben deze winter wijde vleermuis mouwen, vaak a-symetrische vlakverdelingen en een grote af staande col. Heel handig is de de losse col die van een v-halspul- lover in een handomdraai een stoere coltrui kan maken. Rokken De rokken in de collectie van War necke zien er heel comfortabel uit. Ze zijn vrij recht met een gro te enkele of dubbele plooi van voren. Modellen die niet alleen voor kleine maatjes zijn ge maakt. Want ook met de wat ou deren is in de collectie rekening gehouden. Japonnen, deux-pie- ces en mantelpakjes zijn er tot in de echte grote maten van firmas als Lucia en ARA. Weer eens een variatie op het klassieke mantel pak is de combinatie van rok en korte cape. Op de zwarte rechte rok wordt een zwart/wit geruite cape gedragen. Felrood zorgt hier voor een kleuraccent. De ja ponnen bij Warnecke zijn vrij klassiek van lijn al geldt ook hier een wat ruimere belijning (vleer muismouwen) tot in de grote ma ten. Naast effen zijn ruiten en strepen favoriete dessins. Ruim van belijning zijn ook de mantels. Soms met mooi afge ronde panden en vrij kleine rever en twee rijen van twee knopen. Daarnaast natuurlijk voor de sportieve vrouw met 3/4 jasje in tweed of effen wol afgebiesd met een contrasterende kleur stof of met leren biesjes in dezelfde kleur. Heel modieus is het pon- cho-achtig jasje met afgeronde panden en een a-symetrische sluiting op de schouder. Bij deze sportief elegante kleding passen pumps (Van Dalen/Bally) natuurlijk bijzonder goed. Pumps zijn er in zeer verschillen de hakhoogten van vrij laag tot hoog (voor bij echte uitgaanskle- ding). Daarnaast natuurlijk veel korte (enkelhoge) en lange laar zen in prachtige kleuren. Opval lend is de werking van b.v. licht en donkertaupekleur in een schoen. Lingerie Voor de lingerie van Warnecke was De modeshow, gisteravond in de Stadsgehoorzaal. De winter wordt dus in deze show ook een plaatsje in geruimd. Nieuw in de 'ondermo de' is ivoorkleur (Triumph/Wala) en antraciet (Warner). De 'teddy' is een nieuw fenomeen in de lingeriezaken. Het is een combinatie van hemdje en broekje, fraai afgewerkt met kant. Het pakje heeft net als het corselet een kruisje met haakjes, dus ook het toilet is geen pro bleem. In de lingeriemode is weer volop aandacht voor mooi kant en pi kante afwerkingen. En zo maakt de Warnecke-show het beeld voor deze winter com pleet. Een beeld dat heel wat kleuriger en warmer kan zijn dan veel modemakers bij de presen tatie in Parijs een paar maanden geleden ons wilden doen gelo ven. En om dat een beetje te vie ren begint vandaag bij Warnecke de 'Franse Week' waarbij het glas kan worden geheven op het nieu we seizoen. HENRIETTE VAN DER HOE VEN

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4