Omzetten winkels Stationsweg e.o. drastisch gedaald c y Voor snelle beslissers Tentoonstelling 300 jaar uitgevers en drukkers in Leiden Na verkeersmaatregelen Politie pakt drie Haagse winkeldieven T waalfhonderd dieren dit jaar op Vebo 1^1 kamsteeg HORECAF EN KOREN, de Leidse horeca doorgelicht JAAP VISSER DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1983 LEIDEN - Winkeliers van de Stationsweg, Steenstraat en omgeving hebben hun om zetten drastisch zien teruglopen sinds de verkeersmaatregel van kracht is dat au toverkeer van het Stationsplein niet linksaf de Stationsweg op mag rijden. Leiden Het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond (KNOV) heeft op verzoek van de Ondernemers vereniging Actiecomité Stations weg-Steenstraat een onderzoek gedaan naar de ontwikkeling van de omzetten. Uit het rapport hierover blijkt dat de omzetten van zeven onderzochte winkels in de periode februari-juli 1983 met elf procent is teruggelopen in vergelijking met dezelfde maanden een jaar eerder. Ten op zichte van 1981 daalde de omzet in de periode februari-juli 1982 met één procent. De nieuwe ver- LEIDEN In het gemeentearchief aan de Boisotkade is de hele maand september de tentoon stelling "Luchtmans Brill drie honderd jaar uitgevers en druk kers in Leiden" te zien. R. Smitskamp, werkzaam bij het antiquariaat van Brill en één van de samenstellers van de tentoon stelling: "We zijn in Leiden niet zo bekend, maar ik kan u verze keren dat deze tentoonstelling wel degelijk interessant is voor de Leidenaars. Driehonderd jaar Brill, dat is ook een specifiek Leidse aangelegenheid, want vergeet niet dat er in deze stad een drukkers-traditie heeft be staan". Op 16 september wordt het jubi leum officieel gevierd. Er zal dan ook een in het Engels geschre ven bundel over Bnll verschij nen. Een in het Nederlands ge steld herdenkingsboek was in de maak. Smitskamp: "Meneer Van Proosdij, die vroeger bij ons heeft gewerkt zou de geschiede nis op papier zetten, maar hij heeft dat helaas niet kunnen rea liseren in verband met persoon lijke omstandigheden". Daardoor kwam het zwaartepunt van de herdenking alsnog op de tentoonstelling te liggen. Beslo ten werd onder meer om niet zo maar een catalogus uit te bren gen. Smitskamp: "We hebben een zo mooi mogelijke catalogus samengesteld. Een boekwerkje waarin je bijvoorbeeld alle be langrijke feiten over het bedrijf vindt. Zie het zo: die catalogus moet een klein beetje het boek van de heer Van Proosdij vervan gen". Aan het opzetten van de tentoon stelling is acht maanden ge werkt. Naar de voorgrond ge haald worden: de geschiedkun dige achtergronden en de band die het bedrijf met de gemeente Leiden heeft. Luchtmans Smitskamp: "De nadruk ligt op de familie Luchtmans; dat zijn dus de mensen die het bedrijf heb ben opgericht. Op de tentoon stelling zijn veel documenten te zien die betrekking hebben op die familie. En portretten niet te vergeten. Er wordt bijvoorbeeld keersmaatregelen werden op 15 februari van dit jaar van kracht. De Ondernemersvereniging heeft zich in een brief tot de gemeente raad gewend met een dringend verzoek om de oude situatie weer in te voeren, dat wil zeggen: om het mogelijk te maken met de auto van het Stationsplein linksaf de Stationsweg op te rij den en vervolgens 2e Binnen vestgracht. Het verkeer wordt nu zoveel mogelijk over de ver nieuwde Valkbrug geleid. "De bereikbaarheid van onze be drijven zal hersteld moeten wor den", schrijft het actiecomité. "Zelf zouden wij dat in een half uurtje rond kunnen hebben: een paar vuilniszakken over ver keersborden, met een paar man de losse trottoirbanden van het Stationsplein halen (zodat het autoverkeer vanuit de richting Oegstgeest desgewenst weer rechtstreeks de Stationsweg op kan rijden) en de oude situatie is hersteld. Wij realiseren ons ter dege dat dat zo niet gaat en dat daar via bestuurlijke besluitvor-, ming wel wat meer voor komt kijken. De tijd die daarmee ge moeid kan zijn, werkt echter wel zeer in osn nadeel". De Stationsweg, gezien van het Stationsplein. Volgens de winkeliers moet h auto linksaf te slaan. Klappen Voorzitter W.J.L. Barning van de winkeliersvereniging zegt "klap pen" te verwachten als de huidi ge verkeerssituatie ongewijzigd blijft. Hij wijst erop dat er de af gelopen periode al vijf ontslagen zijn gevallen. Volgens onderzoe ker H.Th. ten Have van het KNOV staat het "als een paal bo ven water" dat er in het gebied winkelbedrijven zullen verdwij nen als er niet iets gebeurt. "De omzetdaling is zodanig groot dat die echt niet verklaard kan wor den door de teruggelopen beste ding", zegt hij. Naast de omzetten van zeven win kels zijn ook vier andere bedrij ven onder de loep genomeh, waaronder drie horecavestigin- gen. Volgens het rapport hebben ook zij het zwaar te verduren ge had. De omzetdaling in 1983 va rieert van acht tot 37 procent en bedraagt gemiddeld 23 procent. Nu zij haar bezwaren met cijfers kan onderbouwen, overweegt de winkeliersvereniging andermaal naar de Raad van State te stap pen om door middel van een schorsing of andere versnelde procedure te trachten de ver keersmaatregelen ongedaan te maken. Eerder dit jaar wees de Raad van State een schorsings- verzoek af. "Maar we schikken de zaak liever in der minne", zegt voorzitter Barning. Immuun Veel hoop lijkt de winkeliersver eniging daarop niet te hebben. In de brief aan het college van B en W en de gemeenteraad schrijft zij: "Ongetwijfeld staat u er niet vreemd van te kijken dat de on dernemers steen en been klagen over de omzetontwikkeling na de wijzing van de verkeerscircu- latie. Naar wij veronderstellen bent u daarvoor in de afgelopen jaren immuun geworden". Het zou een vergissing van het ge meentebestuur zijn, aldus de ver eniging, om te veronderstellen dat na enige gewenning aan de verkeersmaatregelen de omzet ten weer zullen verbeteren. "De ondernemers klagen niet, maar zijn woedend van onmacht. Het zit helemaal fout: de omzetten van het merendeel van de bedrij ven zijn ver teruggelopen en her stellen zich niet. Het meest dui delijke symptoom is dat meerde re bedrijven in de afgelopen maand/twee maanden personeel hebben moeten ontslaan". LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag op aanwijzing van de bedrijfsrecherche van V D drie Hagenaars aangehouden die verscheidene winkeldiefstallen in de binnenstad hadden ge pleegd. De drie, 19, 22 en 26 jaar oud, had den V D twee keer bezocht, wat twee tassen gevuld met pak ken koffie opleverde. In hun au to die op de Oude Rijn stond ge parkeerd, werden nog eens 24 pakken koffie en een casette- deck aangetroffen. Deze bleken te zijn gestolen uit winkels in de Haarlemmerstraat. mogelijk worden hier met de (Foto Holvast» De winkeliersvereniging verzoekt het college om, mocht het nog niet overtuigd zijn van de ernst van de situatie, zelf een spoed- onderzoek te laten instellen naar de gevolgen van de gewijzigde verkeerssituatie. Hangende een dergelijk onderzoek zou de oude verkeerssituatie hersteld moeten worden. "Dat geeft onze leden tenminste weer wat adem ruim te", aldus de winkeliersvereni ging. LEIDEN - Voor de 47ste maal wordt zaterdag de nationale agrarische manifestatie van de Vebo gehouden. Plaats van han deling is de Groenoordhallen. Ruim twaalfhonderd dieren zul len de beide hallen 'bevolken', afkomstig van meer dan driehon derd inzenders. De manifestatie is opgebouwd uit zeven onderdelen. Er zijn ten toonstellingen van respectieve lijk vetvee, fok vee (met een apar te keuring voor de titel "koe met de beste uier") en zuivelproduk- ten met Goudse, Leidse en gei tenkaas. Ook is er de interprovin ciale schapenfokdag voor Zuid- Holland en Utrecht, een selectie keuring van dwerggeiten, de Fokvereniging Randstad Hol land houdt haar jaarlijkse pre miekeuring van Shetlandpony's en er is een provinciale keuring van geregistreerde melkgeiten. Plattelandsjongeren houden ver der allerlei wedstrijden, zoals be- hendigheidsproeven, koekslaan, bloemschikken enz. en stand houders met agrarische artikelen geven demonstraties. De Vebo-manifestatie duurt van zeven tot twee uur. De keuringen beginnen om kwart over negen. LEIDEN - De Oranje Nassau Ma vo aan de Asserstraat viert van daag en morgen het dertigjarig bestaan. Voor de leerlingen zijn er, in afwijking van het lesroos ter, allerlei activiteiten. ADVERTENTIE KAMSTEEG BIEDT U MEER Kamsteeg Zuid B.V. Oegstgeest, Leiderdorp, Katwijk. Voorschoten Een schilderij van Samuel Luchtmans, te zien in het Gemeente-archief. Het is in 1748 gemaakt door H. van der Mij. (Foto a. Dingjan» een groot allegorisch schilderij tentoongesteld waarop je het echtpaar Luchtmans ziet, plus kinderen, plus een aantal publi caties". Het publiek mag ook een aantal boeken besnuffelen en doorbla deren. "Dat is toch wel bijzon der", meent Smitskamp. "Het gaat om boeken die Luchtmans heeft uitgegeven; ze komen uit ons archief. De boeken die we hebben geleend mogen natuur lijk niet beroerd worden". Aan de overgang van Luchtmans naar Brill wordt op de tentoon stelling veel aandacht besteed. "Dat ging niet pats boem", weet Smitskamp die vervolgt: "We hebben een aantal documenten tentoongesteld die betrekking hebben op die overname". De twintigste eeuw wordt niet zo uitvoerig belicht. Dat heeft te maken met het feit dat er een bundel in het Engels verschijnt. Smitskamp: "Op de tentoonstel ling liggen overigens wel saillan te publicaties van voor de Twee de Wereldoorlog. Van na de oor log ligt er ook wel het een en an der, maar die publicaties moeten het stellen zonder nadere be schrijving. Het zijn natuurlijk ook geen zeldzame boeken". Oude pers Geïnteresseerden kunnen overi- .gens een overzicht krijgen van alle publicaties en alle druklet ters die Brill in huis heeft. En dan staat er in de tentoonstel lingsruimte nog een oude pers. Volgens Smitskamp ligt het in de bedoeling om op die pers her inneringsbladen te gaan druk ken. Of de tentoonstelling een succes wordt? Smitskamp kan op die vraag vanzelfsprekend geen af doend antwoord geven. Maar: "Ik reken er toch wel op dat de mensen, die als het ware een abonnement hebben op het ge meentearchief, zullen komen kij ken. Aan de andere kant: deze tentoonstelling is natuurlijk niet alleen interessant voor boeken mensen. Ook anderen kunnen aan hun trekken komen, simpel weg omdat de tentoonstelling iets 'vertelt' over het drukkers wezen". Afdelingsbestuurders van Hore ca Nederland zijn er van over tuigd dat het conservatieve plaatselijke horecabeleid de klanten deze aantrekkelijke stad uitjaagt. Is dat werkelijk zo? Wat heeft Leiden, door het CDA-raadslid Joop Walen kamp ooit smalend "het Stap horst van het westen" ge noemd, dan zoal te bicden? We besloten de Leidse horeca eens door te lichten en de ge schoten röntgenfoto's op deze plek af te drukken. Kijkjes in de verschillende keu kens van de Leidse horeca; een horeca-serie waarbij het aan de lezer is om het kaf van het koren te scheiden. Vandaag deel acht over de repa ratiewerkzaamheden aan Le Bateau. Het 'bierschip' dat twee jaar geleden zo overtui gend van de helling gleed om na anderhalf jaar schipbreuk te lijden. Bedrijfsleider Jan Verlinde wil van Le Bateau weer "de wereldzaak maken die het zes maanden is ge weest". Hij heeft het voorma lig muziekcafé aan de Steen straat alvast omgedoopt tot Le Bateau Nieuw Amsterdam. "Want mijn opa is de Jan Ver linde die als bouwbaas de Nieuw Amsterdam heeft ge bouwd. En wat mijn opa kon dat kan ik ook. En dat ga ik nü bewijzen". Jan Verlinde (32) is op dit mo ment letterlijk en figuurlijk aan het puinruimen. Hij zal eerst moeten afrekenen met 'het verleden' dat Le Bateau in twee rumoerige jaren heeft op gebouwd. Eerder kan hij zijn ambitieuze plannen niet in praktijk brengen. Gisteroch tend voerde hij een oriënte rend gesprek met een verte genwoordiger van een grote bierbrouwerij. Verlinde kreeg te horen dat de brouwerij in principe geïnteresseerd is in zijn plannen. De brouwerij-vertegenwoordiger vat 'onderhandelingsfase één' als volgt samen: "Tussen het hebben en kunnen uitvoeren van ideeën zitten in het geval van de heer Verlinde twee hin dernissen. Die zal hij eerst moeten nemen voordat we za ken kunnen doen. Hij moet zorgen dat het huurcontract op zijn naam komt te staan en hij moet het een en ander aan het pand opknappen. Daarna kan hij wat ons betreft voorzichtig starten, waarbij wij best bereid zijn om een stukje risico te ne men. Want ik moet eerlijk zeg gen dat wat de heer Verlinde wil heel aardig klinkt". Geheim Wat 'de heer Verlinde' precies wil, houdt hij liever geheim, "want er zijn nog de nodige ka pers op de kust". In elk geval is het de bedoeling dat Le Bateau Nieuw Amsterdam weer een muziekcafé wordt waar ook een hapje kan worden gegeten uit een Spaanse keuken". In Spanje deed Verlinde trou wens zijn eerste horeca-erva- ringen op. De voormalige 'be roepsverdediger' van het va derland bediende een paar jaar lang als vertegenwoordiger de hele Spaanse kuststreek. De ervaring die hij daar opdeed, wilde hij gaan omzetten in Ne derland. De Rotterdammer van geboorte belandde in Lei den. "Voordat ik naar Spanje vertrok, was ik als sergant kort-ver- band vrij williger gestationeerd bij de genie in de Rembrandt- straat. Ik had het naar m'n zin in Leiden. Vandaar dat ik hier ben teruggekeerd". Verlinde liep Ben Jonkers tegen het lijf. "Hij zei dat hij een zaak kon overnemen. Dat was dus de beruchte Sleutelstad in de Steenstraat. Jonkers sloot een contract voor vijfjaar af met de toenmalige eigenaars. Ik zou de zaak verder opzetten naar mijn ideeën. Dat is dus ge beurd en Le Bateau heeft zes maanden fantastisch gedraaid In plaats van de verwachte vijf fusten bier zette ik er per week 25 fusten om. Maar op zeker moment kon Ben de zakelijke lasten niet meer dragen. Onze inzichten liepen ook niet lan ger meer parallel. Ben verloor z'n interesse in de zaak. Daar door kon het gebeuren dat be paalde personeelsleden pu bliek aantrokken dat wij be slist niet binnen wilde hebben. Vanaf dat moment is het goed fout gegaan. Uiteindelijk heeft Ben mij ontslagen maar dat ontslag heb ik aangevochten. Verhalen Meer wil Verlinde niet kwijt over de affaire met zijn voormalige werkgever. "Hij heeft in de Bruine Boon nog een goed lo pende zaak en ik wil hem geen slechte naam bezorgen. Ook is het voor mijzelf niet verstandig om Ben nog verder tegen mij in het harnas te jagen. Aan de andere kant vind ik het wel eens goed dat de Leidenaars eindelijk lezen hoe de vork on geveer in de steel zit, want er doen de gekste verhalen de ronde over Le Bateau". Verhalen over een welig tierende handel in verdovende midde len en heftige knokpartijen aan boord van het losgeslagen schip. "Maar dat viel allemaal reuze mee", is de stellige over tuiging van Verlinde. "Er is hier hooguit eens een stukje stuf over de toonbank gegaan. Dat is alles. En wat die vecht partijen betreft: er is inderdaad één keer iemand met een mes gestoken en één keer is er ie mand met z'n dronken kop door een ruit gevallen. Deze twee incidenten zijn uiteinde lijk de aanleiding geweest voor het sluiten van de zaak". Het pand aan de Steenstraat is nu eigendom van het naar Oos tenrijk uitgeweken horeca- echtpaar Hendriksen. De Hen- driksens, voormalige eigenaars van onder meer Oudt Leyden, verhuren het pand aan Jonkers maar hebben inmiddels laten blijken die relatie te willen ver breken. Zij willen ook Jan Ver linde, die de bovenste etage van het kapitale pand be woont, verdrijven. Uniek Maar Verlinde blijft zitten waar hij zit. Hij vindt dat hij ten on rechte is ontslagen en voelt zich nog steeds bedrijfsleider van Le Bateau. "Vanaf het al lerteerste begin heb ik er echt alles aan gedaan om van dit ca fé wat te maken. Ik heb me werkelijk de beroerte gewerkt, maar tot nog toe zonder resul taat. Ik heb zo'n beetje alles verloren wat ik had. Maar ik wil terugvechten. Dit is een unieke horecawijk. Je hebt hier van alles wat. Snackbars, restaurants, een motel, ver schillende soorten cafés en een discotheek. Bovendien zitten alle toeleveringsbedrijven die ik nodig heb pal om me heen. Alle ingrediënten zijn aanwe zig om van Le Bateau een we reldzaak te maken, wat het zes maanden is geweest. Ik heb de gemeente en de politie achter me staan. Zelfs de wijk vereni ging die ons in het begin zo heeft tegengewerkt, is er voor als Le Bateau weer opengaat. Want zo'n donkere, gesloten zaak met een vuilnisbelt in de tuin is natuurlijk een smet op de wijk. Wat ik nu nog moet doen, is Hendriksen van mijn goede plannen overtuigen". Als dat lukt, kan de Nieuw Am sterdam in plaats van het rui me het geestrijke sop kiezen. Jan Verlinde is er van overtuigd dat zijn plannen zullen slagen. Daarom heeft hij alvast op de ruit Le Bateau omgedoopt in Le Bateau Nieuw Amsterdam. - Verlinde poserend in Le Bateau "toen het hier nog een wereldzaak i

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3