c Verbouw Dierenpark kan beginnen Van zwarte directoire tot perfect passend turnpakje 3- Aanleg stadsverwarming naderbij Obstakels moeten verkeer weren uit Wassenaarse wijk Provincie en familie sluiten overeenkomst Voorschotense Gymnastiekclub Avanti jubileert Naaktstrand verplaatst naar Wassenaarse Slag Stad en rand DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1983 DEN HAAG/WASSENAAR Het Dierenpark Wassenaar kan met de grondige opknapbeurt beginnen die het in financiële moeilijkheden geraakte park weer uit de rode cijfers moet halen. Gistermiddag is namelijk door waar nemend commissaris der koningin, drs. J.E. Borgman, en een vertegenwoordiger van parkeigenaar, familie Louwman, in het Haagse provinciehuis de overeenkomst ondertekend waarmee het Dierenpark Wassenaar de be drijfsvorm besloten vennootschap heeft gekregen. Zo doende kan de door de provincie beschikbaar gestelde 1,8 miljoen gulden en de door het ministerie toegezegde 2,7 miljoen samen met de drie ton subsidie van de regio gemeenten voor het opknappen van het park worden aangewend. Voor 25 van de momenteel in het park werkzame 39 personen is hiermee de werkgelegenheid ge waarborgd. Overigens wordt de ontslagaanvraag van de veertien personeelsleden die moeten af vloeien nog aangevochten. Borg man zei te hopen dat de behan deling hiervan niet te lang zal du ren. Om de nog benodigde zeven ton voor de renovatie binnen te krij gen wordt een actie onder het publiek voorbereid. De voorzit ter van de stichting 'Vrienden van Dierenpark Wassenaar', journalist/zakenman Henri Rem- Ook bijdrage van Oegstgeest voor behoud van Dierenpark OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest zal meebetalen aan het behoud van het Dierenpark Wassenaar. Wethouder Kohl- beck deelde dat besluit van B en W van Oegstgeest gisteravond mee in de vergadering van de raadscommissie financiën. De gemeente Oegstgeest zal bijna 5.500 gulden bijdragen. Kohlbeck zag geen problemen in het verlenen van de steun. "Het verzoek is goed gevallen, omdat het eenmaüg is en het Dieren park ook nog eens een functie voor Oegstgeest heeft. Daarom is het een goede zaak om bij te dra gen aan het behoud van het Die renpark". mers, deelde gistermiddag mee nog geen duidelijke plannen te hebben waaruit de publieksactie zal bestaan. Wel zei hij dat die er op zal zijn gericht tevens een nieuw olifantenhuis van de grond te krijgen. De vernieuwing van het huidige onderkomen van de olifanten is nog niet in de plannen opgenomen. Het grootste deel van de verbou wingswerkzaamheden in het park zullen deze winter begin nen en tot ver in 1984 voortdu ren. Het park zal tijdens de werk zaamheden voor het publiek ge opend blijven. Bij de renovatie zal eerst de in gangspartij worden aangepakt, waarin ondermeer een leslokaal en een informatiecentrum ko men. Ook de aanleg van een we- reldwandelsafari zal in de eerste periode aan bod komen. In de wandelsafari komt een Aziëvlak- te (met herten en antilopen), een Zuidamerikaanse pampa (lama's en struisvogels) en een Australi sche Savanne (kangoeroe's). Het publiek kan in deze safari tussen de dieren door wandelen. Aan sluitend aan de wandelsafari komt een Afrika-steppe met gi raffen, zebra's en antilopen. Andere onderdelen van de renova tie zijn ondermeer nieuwe ver blijven voor de roofdieren, uit breiding van het gorillahuis en de aanleg van apeneilanden. De zeeleeuwen krijgen eveneens nieuwe verblijven, de kraagbe ren een nieuwe berenrots en de Louisehal wordt verbouwd tot een tropenhuis voor vogels en reptielen. Verder verschijnt er een kinderboerderij in het park, wordt het restaurant grondig verbouwd en komt er een expo sitieruimte voor natuurtentoon- stellingen. Waarnemend commissaris der koningin Borgman (rechts) kijkt waar hij zijn handetekening moet zetten. Even eerder deed de vertegenwoordiger van de familie Louwman, de eigenaar van het Dierenpark Wassenaar, dat al. (Foto GPD) Ledenactie LMHC voor kunstgras loopt goed OEGSTGEEST - De ledenac tie van dc Oegstgccster hoc keyclub LMHC die nodig is om de aanleg van het kunst- grasveld te bekostigen loopt zeer goed. Ruim tweederde van de benodigde zestigdui zend gulden is volgens het hockeybestuur reeds binnen. De verwachting is dat de res terende gelden binnen niet al te lange tijd ontvangen zullen zijn. Dit deelde wethouder Kohlbeck gisteravond mee tijdens de raadscommissie- vergadering van financiën. De hockeyclub moet voor de fi nanciering van het kunst grasveld zelf zorgen voor een bedrag van honderdduizend gulden. Naast de opbrengst van de ledenactie zal de ove rige veertigduizend gulden betaald worden uit een subsi die van de Nederlandse Sport Federatie. Kohlbeck: "Het bestuur is er zeker van dat men de NSF- bijdrage zal krijgen. Of het bedrag op 1 januari al binnen is, moet nog worden afge wacht, maar de toezegging is De totale opbrengst is belang rijk voor de garantieverle ning van de gemeente Oegst geest. Deze staat namelijk pas borg wanneer op 1 janua ri 1984 vaststaat, dat de opge brachte gelden van één ton binnen de clubkas zijn ont vangen. DONDERDAG Leiden Noordeinde 2a - voorstelling Matrogoth 'Maar eigenlijk wa: het niet zo', 20.30 filmhuis LVC - film 'ïoma' van Fellini, 20 en 22.15 uur. De Pancras - Ir Drnssenplein: werk groep Pancras-Oos; 15.30 uur. Zwembaden de Vliet »n de Zyl - zwem- Kykhuis - Vrouwenkrkkoorstraat 17, film 'Krieg und Frielen' van Heinrich Boll, Volker Schlödorff, Alexander Kluge e.a., 20 en 22.5 uur. Stats jongerencentrur - Haarlemmer straat 73, soos met ilms en informa tieprogramma's, 15-7 uur. Wassenaar Gemeentehuis De Paaw - financiën en econmische zaken, 19.30 uur. VRIJDAG Leiden Filmhuis LVC - Breeshat 66, film 'Ro ma' van Fellini, 21.1aiur. Kykhuis - Vrouwenkëtkoorstraat 17, film 'Krieg und Friedn' van Heinrich Böll, Volker Schlönorff, Alexander Kluge e.a., 20 en 22.1uur. Noordeinde 2a - Matrogth 'Maar eigen lijk v s het r a', 130 u Leiderdorpse bedrijven reageren positief LEIDERDORP - De kans dat stadsverwar ming wordt aangelegd in Leiderdorp neemt toe. Dat meent adjunct-directeur De Boer van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) die in de laatste maanden vele gesprekken heeft gehouden met mogelijke kandidaten voor stadsverwarming in Leiderdorp. Het EBR richt zich op twee gebieden in Lei derdorp, het terrein langs de Zijldijk waar onder andere bedrijven, scholen en het LOI zijn gevestigd en het gebied langs de rijks weg A4 met onder andere als mogelijke klanten het Elisabethziekenhuis, Leythenro- de en het zwembad 'De Does'. De aanleg van stadsverwarming is naderbij ge komen nadat twee 'zeer grote afnemers' in het tweede gebied positief hebben gerea geerd, aldus De Boer. Wie die afnemers zijn wil De Boer nog niet vertellen, omdat de twee directies van de instellingen nog een definitief besluit moeten nemen. "Dit is nog niet voldoende", aldus De Boer, "maar de aanzet is er. Als de stadsverwarming er een maal is komen er vanzelf meer bij". Op dit moment wordt bij het EBR berekend hoeveel megawatt er moet worden geleverd om de aanleg en exploitatie van de stadsver warming te bekostigen. Wel bekend is dat de vraag uit Leiderdorp maximaal vijftig mega watt is. Wanneer uitëindelijk het besluit over het al of niet aanleggen van stadsverwar ming in Leiderdorp valt weet De Boer nog niet. Hij is er wel van overtuigd dat de stads verwarming ook in Leiderdorp gaat komen. De Boer: "Op de Algemene Woningbouw vereniging Leiderdorp na hebben we eigen lijk nergens negatieve reacties gehad. Ik ben wel optimistisch zeker gezien de gesprekken die we overal hebben gevoerd". LVC - Pop Show: opeden Spear of Destiny, 21 uur. Zwembaden de Vliet enle Zijl - zwem- vierdaagse, start 19-200 uur. Antonius Clubhuis - Lnge Mare, in spraakavond over geeentelijke be zuinigingsnota 1983, 2uur. Leidse Werkgroep Honseksualiteit - Caeciliastraat 18. vrouenavond, 21-1 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zonqjsdienst van de apotheken in de gio Leiden, wordt waargenomen vu: vrijdag 2t- aug tot 2 scpt door: Apotheek Tot Hulp deiVlenschheid. Rosmolen 13, tel. 1210€ Apotheek Kok, Topaaian 15. tel. 763439. Apotheek Voorschoten - 'idseweg 66. Voorschoten, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38,1. ten noor den van de Rijn: 1344; tel. ten zuiden van de Rijn: 1217. Leiderdorp, Zoeterwoude). Kruisgebouw, Berkenka 7, 410131, spreekuur ma t/do vai 14 i 13- 13- Gezondheidscentrum. Floi 10. tel. 896193. spreekuur ma. wtvr 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 1J00. Voorschoten gezondheidscentrum, tel. 4641. '.d. (aalslaan. Bestuurders en leidsters van gymnastiekvereniging Avanti bijeen gedreven. Staand (vlnr): leider toerteam Martin van Leeuwen, gymleidster F. de Jong, bestuurslid A. van Leeuwen en Betty de Ridder. Zittend vennina- meester M. van Leeuwen, secretaris T. Schelvis en voorzitter J. van Gent. (Foto Holvast) WASSENAAR - In de Wassenaar- se wijk 'Jerusalem' zal een proef worden gehouden met acht ob stakels in het wegdek om de overlast van het doorgaande ver keer in deze woonwijk te vermin deren. Dit is het resultaat van de gisteravond gehouden vergade ring van de raadscommissaris ruimtelijke ordening. Nader hand zal bekeken worden of er wellicht aanvullende maatrege len nodig zijn. Dat de raadscommissie na een moeizaam debat tot dit resultaat kwam was niet naar de zin van het PvdA-commissielid Gou- looze. Hij had gelijk tot de aanleg van een verlengd trottoir op de hoek Van Limburg Stirumstraat- Johan de Wittstraat willen ko men: "Het college zelf noemt de ze maatregel tenslotte verkeers- WASSENAAR - Het naaktstrand in Wassenaar zal meer in de buurt van de Wassenaarse Slag komen te liggen. Deze medede ling deed wethouder Cocheret de la Morinière van ruimtelijke or dening gisteravond in de raads- Redcn voor deze verplaatsing is, dat Den Haag niet meer zo'n be hoefte heeft aan een dergelijk na- turistenstrand. Deze gemeente had aanvankelijk haar medewer king beloofd aan Wassenaar voor onder andere het schoonhouden van het strand. Nu komt Wasse- naar alleen voor deze taak te staan. Dit kan goedkoper gebeu ren als men de recreatie-moge lijkheid verplaatst. Alleen commissielid Olyslagers (CDA) reageerde terughoudend op een eventuele verplaatsing. "Dit zal bij ons in de fractie niet makkelijk liggen", stelde hij. Overigens heerste er een verdeelde stemming over de wenselijkheid van een naturistenstrand. Pruis (VVD) en Lodder (Partij Wasse naar) hadden zo hun twijfels over de behoefte onder de Wassenaar se bevolking aan deze recreatie- vorm. Goulooze (PvdA) reageer de verbaasd op deze terughou dendheid: "Wij zijn altijd uitge gaan van het bestaan van een be hoefte, nu moeten we niet ineens om een behoeftenonderzoek zeu- technisch goed, met als enig be zwaar het kostenaspect". Ook Graafland-Haartsma (CDA) voelde wel voor een dergelijke drempel omdat "Jerusalem een woonwijk is zonder aparte speel- voorzieningen voor kinderen, die dus op spelen op straat zijn aan gewezen". Wethouder Cocheret de la Morinière bleef echter op het standpunt staan dat er eerst alleen een proef met acht obsta kels moest komen. Ook een ander discussiepunt kon daar geen verandering in bren gen, namelijk de eventuele in stelling van een maximumsnel heid van 30 km in 'Jerusalem'. Waar Goulooze (PvdA) vroeg om "nu eindelijk eens deze moge lijkheid te gebruiken", vond de wethouder dat dit niet de juiste oplossing is om de verkeersdruk te verminderen. "We moeten de moed hebben zoiets alleen toe te passen als er werkelijk resultaat verwacht kan worden en als de situatie geschikt is", aldus de wethouder. Voorzitter Dike van de 'advies groep verkeersproblematiek Je rusalem', stelde in een commen taar na de vergadering dat de commissie spijt zal krijgen van haar beslissing: "Het geeft alleen maar opstoppingen en veel ver vuiling door uitlaatgassen". Vol gens Dike moeten er minder ob stakels komen, maar wel bijvoor beeld een inrijverbod voor vrachtwagens. VOORSCHOTEN - Schielijk bewogen dertig jaar gele den de eerste leden van de Voorschotense gymnas tiekvereniging Avanti, huisvrouwen, zich over straat wanneer ze naar gymles gingen in de Park zaal. Gymnastiek was niet netjes, heette het toen. De katholieke gemeenschap noemde gymles 'rondlopen in onderbroeken'. door Paul van der Kooij Toen in 1953 enkele leden van de voetbalvereniging SVLV dan ook te kennen gaven een gymnastiekvereniging te willen oprichten, werd al gauw gespro ken van een onzedelijk stelletje gekken dat wilde gaan gymen. De bisschop verleende echter toch toestemming voor de ver eniging die de eerste jaren als on derafdeling van de voetbalclub draaide onder de naam SVLV- gym. Hij stelde wel als voorwaar de dat de gymmers een lange broek zouden dragen, met daar onder een zwarte directoire, om geen aanstoot te geven bij ge waagde sprongen bij ringen, rek en brug gelijk. Zwabberende, steeds in de weg zittende stoflap- pen, zo omschreven de dames de broekrokken: "Ze belemmerden in al je bewegingen". Nu, bij het dertigjarig jubileum, is dat wel even anders. Het meren deel van de 650 leden loopt rond in perfect passende turnpakjes die geenszins knellen wanneer de dragers een oefeningetje doen in een van de Voorschotense gymzalen waar Avanti-leden in totaal 46 uur per week doorbren gen. De minderheid, die de pak jes niet draagt doet dit niet om dat de bisschop dat niet toestaat, maar omdat bij huisvrouwen- gymnastiek en kleutergymnas- tiek turnkleding nu eenmaal geen voorwaarde is. Mannelijk Deze twee onderdelen nemen ove rigens een belangrijke plaats in bij Avanti. Peuters vanaf twee jaar kunnen behendigheid en lenigheid opdoen bij het rolle bollen op de mat, trampoline springen en het klimmen in wandrekken. Prestaties leveren is voor hen nog niet zo belang rijk. Dat komt pas wanneer ze ze ven of acht jaar zijn en trainingen beginnen voor regionale en zelfs landelijke turnwedstrijden. Ster ren kunnen worden opgenomen in het zogeheten selectieteam dat vijf uur per week traint. Jammer genoeg laten op die leef tijd juist de jongens het afweten en worden zij massaal lid van een voetbalvereniging. "Dat is nu eenmaal veel stoerder", verdui delijkt leidster F. de Jong. "Daar kunnen jongens zich meer man voelen. Je moet als jongen wel sterk in je schoenen staan om op turnen te blijven". "Als jongens zeggen dat ze op tur nen zitten worden ze altijd eerst raar aangekeken", vult bestuurs lid mevrouw T. Schelvis aan. Voorzitter J. van Gent betreurt dit ten zeerste omdat volgens hem gymnastiek zeer belangrijk is voor de jeugd: "Op lagere scholen wordt erg weinig gedaan aan gymnastiek. Sommige kin deren moet je gewoon over de brug hangen". Deze stijfheid zal volgens hem nog worden vergroot plannen van minister Deetman doorgaan. Deze wil de gymnas tieklessen op lagere scholen in steeds grotere mate laten geven door de klassejuf in plaats van een speciale gymleraar: "Het is gewoon triest", verzucht hij, "maar ja, als het landsbestuur het laat afweten op dit gebied kunnen wij dat onmogelijk op vangen". De jaarlijkse buiten- en binnen- speldagen die Avanti organiseert voor de gehele schooljeugd zijn volgens hem niet afdoende. De jeugd moet meer doen dan een dagje in het jaar verspringen, balgooien en hardlopen, vindt hij. Wel helpen de binnen- en buitenspeldagen de naam Avanti promoten. Andere nevenactivi teiten van Avanti, zoals wadlo pen, strandtochten, skigymnas- tiek, doe-vakanties, roeien en bij zonder lange fietstochten heb ben dezelfde functie. Ook ter gelegenheid van het dertig jarig jubileum heeft Avanti een fietstocht georganiseerd. Het be treft een tocht van vijfhonderd kilometer die op 10 september in 23 uur moet worden afgerond door dezelfde wielrenners die en kele maanden geleden op één dag 370 kilometer aflegden, tij dens een inmiddels traditioneel geworden rondje IJsselmeer. Door de publiciteit kan Avanti het ledenaantal behoorlijk op peil houden. Ze is de inzinking van enkele jaren te boven toen door de komst van zwembad 'Het Wedde' opeens tweehonderd kinderen wegliepen en het le denaantal daalde tot vijfhon derd. De vereniging groeit zelfs nog een beetje. De voorzitter is hier zeer tevreden mee omdat, naar zijn zeggen, veel andere gymnastiekverenigingen te kam pen hebben met leegloop. Hij beseft echter dat de vereni ging niet veel groter r» worden omdat de accomrmtie ont breekt om de sporteonder te brengen. Nu al heeffe vereni ging enkele lessen rrten laten vervallen omdat zeen uren kon vinden Waarop n zaaltje beschikbaar is. Zakken, Deze schaduwkant vant succes neemt voorzitter Vafent ech ter gaarne voor liefBeter zo dan dat we te kamj hebben met een ledengebre zegt hij eenvoudig. Welke venrikkelij- ke gevolgen een tngebrek kan hebben leert hetr 1963. In dat jaar schrapte datholieke bond de gymnastiereniging als lid ofndat deze te grote schuld had. De zestig leden die dereniging toen had konden de niet vol doende spekken enïlvuldige inzamelacties moeslde club uit de rode cijfers pen. Me vrouw Jansen: "We ben eens een tombola gehoin, waar voor we de middemd afgin gen om prijsjes te vra. Met de verdiende guldens kwartjes ben ik, je blijft lach naar het gemeentehuis gega en heb daar mijn zakken gejd om de zaalhuur te betalen" Ook jarige leden werd?eacht in de beurs te tasten, hun ver jaardag kregen ze n;lyk geen gewone verjaardagsrt van het bestuur, maar kwanarenten- gen een bestuursid de deur met een grote lectebus. Werkelijk soelaas b een gift van 120 gulden vantoor Van Bemmelen. De veiling had voor dit geld wel ia op de kniëen moeten lig bij de geestelijke, verkla^e Voor schotense. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur), Abonnementsgelden vooruitbetaling te volc Restitutie is verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 32035711 n v Dam.ate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom betaling) Losse nummers 0,85 Directie G Koopman Ad| dir N Quakernaat Hoofdredacteur. Drs J W. E Metselaar Ad|. Hoofdredacteur: Commentaren P C Rosier (radio, televisust) W F J Wirlz en A A van Brussel S J de Groot Rubriekchefs (geestelijk lev* J Kroon (stad) B.W T Jungman(plv) H 1 J. Veldhuizen randgemeenti (regio) tel 071-1449'. 219 H v d Post (plv) W F J Wirlz Aangesloten t (bm /buit /ec Gemeenscha<e J Ruygrok-Hoogeveen Persdienst m«n (plv) corresponded in: P.J de Tombe (sport) Bonn. BrusseSen, A. van Kaam (plv) Panjs, Washi, Beiroet, WCH Schrama Rome. Madncico (feature) en Wenen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2