- Volvo breidt de 340- seiie uit met sedan AUTO Laatste loodjes 'Kerkdiensten politiek niet misbruiken' -C Het thuis- komertje, van Volkswagen Honda Prelude: snel soepel en sierlijk, maar pittig prijzig ICTO aan parochie- en kerkeraden: VAN HAASTEREN B Touwbaan 18, Leiderdorp, lel. 071-895000 (aan Je Autoboulevard) Potnielerlaan 32, Leiden, lel. 071-310800. DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1983 Extra Samengesteld door Koos Post Nu de fabrieksvakanties achter de rug zijn en de autotentoon stelling van Frankfort vlak voor de deur staat (half sep tember) zijn de fabrikanten gretig genoeg om de berichten te slijten over veranderingen die zij aan hun modellen heb ben aangebracht. Vaak is het weinig spectaculair. De importeurs voelen zich ge roepen alle veranderde bum pers en knipperlichtjes te mel den. Het valt soms niet mee in dat bos de bomen nog te ont dekken. De opvallend rustige en zeer gemakkelijke bestuurbare nieuwe Golf heeft (overigens net als de Audi 100) geen nor maal reservewiel meer maar een zogenaamd 'thuiskomer- tje\ een kleiner en lichter wiel dat de automobilist voor korte tijd uit de nood kan hel pen. Velen zullen het hebben erva ren: het reservewiel leidt een lamlendig lui leven. Jaren lang ligt het goed opgebor gen niets te doen en kost het door zijn gewicht alleen maar brandstof en dus geld. Daar komt nog bij dat banden en wegen steeds beter wor den zodat alsmaar minder een beroep op dat reserve wiel behoeft te worden ge daan. Daarom heeft eerst Au di en nu ook Volkswagen voor een andere oplossing ge opteerd. Een kleiner en voor al ook lichter mini-reserve wiel dat inplaats van ruim 16 kilo amper 11 kilo weegt. Men kan er goed mee thuisko men. Dat garandeert de fa briek. Als men maar niet een te grote afstand moet over bruggen en niet te hard rijdt. Laten we zeggen: niet verder en niet harder dan 80 kilome ter. En dan meteen door naar de garage... Volvo Volvo stond ditmaal vooraan in de rij. Het merk heeft zelfs een nieuw (Nederlands) model te melden. Want zo kan men de sedan-uitvoering van de 340- 360-serie toch wel noemen. Die nieuwe sedan is ook afgeleid van de aloude en goed beken de Volvo 343, maar het vervan gen van karakteristieke gebo gen achterdeur door een tradi tionele kofferbak heeft de wa gen uiterlijk ingrijpend gewij zigd. Deze uitbreiding van het aanbod is mogelijk geworden door de hulp van de Nederlandse rege ring, die de fabriek in Born fik se financiële ruggesteun heeft geboden. Gelukkig gaat het goed daar in Limburg. Bij herhaling is de laatste tijd de produktie ver groot. Er is altijd gezegd dat een produktie van 100.000 wa gens nodig was om winst te maken. Die grens wordt dit jaar overschreden. Die groei in de verkoop was vooral te danken aan de steeds grotere variatie van de 340-se- rie. Daarin ontbrak totnutoe echter een model met een tra ditionele kofferbak, terwijl er automobilisten zijn die alleen maar in zo'n sedan willen rij den. Voor hen heeft Volvo nu ook een leuke middenklasser. Naast de bekende drie- en vijfdeurs edi ties staat er immers een aan trekkelijke sedan. En meteen is ook een sedan het topmodel van de hele serie geworden: de uiterst luxueuze en snelle 360 GLE, die overigens is voorzien van dezelfde soepele twee liter -injectiemotor, die men in de 360 GLT kan vinden. Aan de andere 340-Volvo's zijn wijzigingen aangebracht (voor al technische), die in het bij zonder het benzineverbruik moeten verminderen. Mede daardoor hoopt Volvo nog meer van deze middenklassers in ons land te kunnen afzetten. In totaal zo'n 20.000. Naast zo'n 5000 'grote' Volvo's. Ford Fiesta Ford achtte na zeven jaar (en ruim twee miljoen verkochte exemplaren) de tijd rijp om zijn kleinste model - de Fiesta - een grondige opknapbeurt te geven. Niet alleen uiterlijk (een rondere en sterk aflopende neus, net als die van Sierra), maar ook technisch. De verkregen lagere luchtweer- stand en die technische verbe teringen zouden volgens Ford mensen tot een drastische ver mindering van het brandstof verbruik hebben geleid. Ze spreken zelfs van meer dan 20 procent! Het minst gebruikt de dieselver sie. Door de nieuwe neus kan de 1600 cc dieselmotor onder de kap. Bij 90 kilometer per uur zou die krachtbron zelfs meer dan 26 kilometer op één liter brandstof halen. Dat is echter een louter theoretisch cijfer. Niemand kan die snel heid in de praktijk constant aanhouden. Maar ongetwijfeld is het cijfer tekenend voor de winst die met de dieselmoto ren wordt geboekt. Ford noemt zijn dieselversie van de Fiesta de 'zuinigste van Euro- Nog meer diesels Nissan heeft ook zo'n overtref fende trap: de pas uitgekomen Cherry Diesel wordt door de importeur in Lisse met een prijs van bijna 19 mille de 'goedkoopste' genoemd. Maar nog deze maand verschijnt de Charade Diesel bij Daihatsu in de showroom en de laagst ge prijsde versie haalt net geen 16 mille... En Daihatsu durft het aan de wa gen te introduceren met een door Shell-mensen op het cir cuit van Zandvoort gedirigeer de zuinigsheidstest. Die door knede figuren zouden niet zijn ingehuurd als Daihatsu er niet van overtuigd was dat er wat brandstofverbruik betreft spectaculaire cijfers uit de bus komen rollen. Nu ik het toch over kleine diesels heb: Volkswagen - die eens met de Golf-diesel de hele markt in beweging bracht - schijnt plannen te koesteren te zijner tijd ook een dieselversie van de Polo uit te brengen. Ge zien de ontwikkelingen na tuurlijk logisch. En Peugeot komt dezer dagen niet alleen met de benzinever sie van de 205 op de proppen (de wagen loopt al geruime tijd Tal van consequenties aan Westduits benzinebesluit De vernieuwde Ford Fiesta in Frankrijk), er zullen meteen ook twee diesels worden uitge bracht. Met dezelfde motor, uit de 305-diesel, het verschil zit hem in de aankleding. Het ge middelde gebruik zal volgens de fabriek ongeveer 1 op 20 zijn. Dus een actieradius van maar liefst 1000 kilometer. Ook Renault breidt het die selaanbod uit, er komt een driedeurs Renault 11 GTD, een (foto PR) directe concurrent van de die selversies van de Golf en de Kadett. Ten slotte even terug naar Nis san. Bij dat merk staat nu ook een luxueuzere editie van de Micra. Deze GL kost 15.395, heeft een vijf-versnellingsbak en zou volgens de fabrikant zeer weinig benzine gebruiken. In de stad zou zelfs nog 1 op 17 kunnen worden gehaald. De verbetenheid waarmee de Westduitse regering het spook van de 'zure regen' wil verja gen valt af te leiden uit de plotseling genomen maatre gel: van 1 januari 1986 af mo gen nieuwe auto's alleen nog maar op loodvrije benzine rijden. Alle rompslomp die daar voor autofabrikanten, voor benzi nemaatschappijen en voor het kabinet zelf aan vast zit nemen Helmut Kohl en de zij nen voor lief, want de giftige stoffen in de uitlaatgassen van auto's zijn volgens de deskundigen voor een groot deel schuld aan de zure regen die schier onherstelbare scha de aan de Duitse bossen aan brengt. Ongetwijfeld zal de invloed van de 'Groenen' niet vreemd zijn aan deze vrij plotselinge milieulievende houding van het Westduitse kabinet. Het doet weinig terzake, elke be scherming van het milieu is terecht. Maar dat neemt niet weg dat het nog te bekrachti gen besluit heel wat in bewe ging zet. De autofabrikanten schatten dat de katalisator die nodig (FotoPR) Een handvol zeer geslaagde mo dellen zette Honda een aantal jaren geleden in de lift. Maar die lift kwam prompt tot stil stand toen de inventiviteit van de constructeurs wat minder spiritueel ging borrelen. Hon da moest veel van het verover de terrein prijsgeven. Toch hebben die constructeurs drie jaar na de introductie van de eerste Prelude met de ver nieuwde versie bewezen dat zij het metier nog volledig beheer sen. De jongste Prelude is een lage, brede en zeer attractieve coupé geworden. Door de ver zonken koplampen - die auto matisch omhoog komen als de verlichting wordt ontstoken - en de kleine spoiler op de kof ferbak wordt de wigvorm nog eens extra geaccentueerd. Een ranke en sierlijke wagen, dat zeker. Maar pittig prijzig. Er zijn drie uitvoeringen, waarvan de prijzen opvallend sterk uit een lopen. De goedkoopste Special gaat nog. Ongeveer 24 mille. Maar de berg luxe die in de EX is gestopt doet de prijs met maar liefst vier mille oplo pen. En de duurste versie (de EX R) gaat zelfs de dertig mille te bo ven: 32 mille om precies te zijn. Die uiterst luxueuze sprinter is echter uitgerust met een anti- blokkeersysteemdat een flink brok extra veiligheid vertegen woordigt. Het is een computer-gestuurd systeem dat bij sterk remmen in eerste instantie het blokke ren van de achterwielen voor komt en daarna ervoor zorgt dat het voorwiel, dat nog de meeste grip op de weg heeft, ook niet kan blokkeren, waar door de auto te allen tijde be stuurbaar blijft. Op welk weg dek ook. RIJ- IMPRESSIE Simpel verteld, maar het werkt ingenieus. Om dat eens te erva ren had ik die duurste versie gevraagd en gekregen van Honda's hoofdkwartier in Rid derkerk. Maar in de zalig zo merse periode dat ik de auto ter beschikking had was die dure anti-blokkeervoorziening natuurlijk niet aan mij besteed. Het weer - en dus ook de weg - was te goed. Het remmen ging voortreffelijk, maar het sys teem brengt pas echt zijn geld op als de wegen glad of nat zijn. En zulke wegen waren niet voorradig in mijn 'testpe riode'. Ik moet dus afgaan op collega's, die onder minder gunstige weersomstandighe den heel gunstige ervaringen met het systeem hebben opge daan. Alle nieuwe Preludes zijn voor zien van een 1,8 liter motor, ontwikkeld uit de 1600 cc krachtbron die tot nu in de Ac cord en Prelude was te vinden. Niet alleen zijn boring en slag vergroot, ook is een nieuwe ci- linderkop aangebracht. Om de beste cilindervulling te verkrij gen zjjn drie kleppen per cilin der aangebracht: twee voor de inlaat en één voor de uitlaat. De 105 paardekrachten die deze motor kan produceren zouden (mede door de lage luchtweer- stand van Cw 0.36) volgens de fabriek een acceleratje van 0 tot 100 kilometer per uur in amper negen seconden en een topsnelheid van ongeveer 185 kilometer per Uur kunnen ver zorgen. Honda is kennelijk niet alleen 'happy' maar ook opti mistisch, want zulke prestaties heb ik niet kunnen halen. Ove rigens bleef er nog genoeg over want die paar kilometers min der aan de top kunnen de goe de totaalindruk van de auto toch niet verknoeien. Alleen vind ik de stuurbekrachti ging die Honda in deze dure versie heeft gestopt wat over dreven ijverig. Af en toe heeft men het gevoel dat alle contact met de weg zoek is. Gelukkig is dat maar schijn, maar het voelt niet prettig aan. De rest is dik in orde. De wagen ligt als vast op de weg, de vijf- bak (met een overdrive in de vijf) schakelt heel soepel, de kuipstoelen zitten goed, het stuur is heel gemakkelijk ver stelbaar en natuurlijk mag nie mand die zo'n coupé koopt kla gen over gebrek aan ruimte achterin. Men weet het tevo ren: duizenden guldens meer voor twee plaatsn minder. Bo vendien is de leuning van de achterbank neerklapbaar, dus kan men met die ruimte nog wat speciaals doen. Ook aan de benzinepomp viel het resultaat niet tegen. Een verbruik van één op elf is goed bereikbaar. Alleen moet de be stuurder zich dan wel de nodi ge beperkingen opleggen en zichzelf goed in toom houden. Want wie gebruik maakt van de krachten die onder de motor kap verscholen zitten - en daar koopt men zo'n coupé toch voor - die moet op méér rekenen. Alles in de auto (dus ook onderstel en remmen) is aangepast aan die krachten. Maar wie die meute paarde- krachten de vrije loop laat zal het goed merken bij de pomp. Ik beweer niet dat de wagen dan onevenredig veel brand stof vraagt, maar wel heel wat is om de motoren voor lood vrije benzine geschikt te ma ken tussen de 1000 en 1500 gulden zal gaan kosten. Voor toch al hooggeprijsde merken als Mercedes en BMW bete kent dat marginale verhogin gen, maar de fabrieken die het voor een groot deel van de Golfjes Volkswagenen Ka- dettjes (Opel) moeten hebtien realiseren zich maar te goed dat dit voor hun relatief fikse prijsverhogingen gaat kos ten. Daar komt nog bij dat de wa gens door de aanpassing aan de loodvrije benzine meer brandstof zullen gaan ge bruiken. Jarenlang werkten de fabrieken intensief om de brandstofkosten te drukken. Het werk werd beloond met aanzienlijke zuiniger moto ren. Dat resultaat wordt nu voor een groot deel teniet ge daan, de autofabrieken moe ten terug naar af. En die loodvrije benzine zal nog en kele centen duurder zal zijn ook. De benzinemaatschappijen zit ten bovendien met het pro bleem hoe zij alle automobi listen van brandstof moeten voorzien. Het zal zeker nog jaren duren voor het totale Westduitse autopark is ver vangen door wagens met ka talisator. Die dan weer niet op benzine mét lood kunnen rijden. Dus zullen de benzine maatschappijen voorlopig verplicht zijn - als zij lie klanten tevreden willen stel len - naast super en normaal ook loodvrije benzine te ver kopen. Aan het plaatsen van extra pompen zal niet zijn te ontkomen. En de Westduitsers die met hun loodvrije auto's de grenzen overgaan moeten maar af wachten of zij elders ook kun nen krijgen wat zij willen hebben. Reeds zijn in ons land stemmen opgegaan om het Westduitse voorbeeld te volgen en ook hier loodvrije t benzine verplicht te stellen. Wellicht zal dat in nog enkele EG-landen gebeuren. Maar Frankrijk en Italië - heel 'toevallig' de landen van de kleine Renaults, Citroëns, Fiats en dergelijke - hebben al felle protesten tegen het eenzijdige Duitse besluit la ten horen En in Brussel zitten enige hoge EG-heren zich driftig op de nagels te bijten dat Bonn zon der overleg in één keer een stap heeft durven nemen die in de gezamenlijkheid langs de lijnen der geleidelijkheid zou worden opgebouwd. Dat was althans het plan. Neen, de laatste (benzine)lood- jes zullen ook Duitsland zwaar wegen... GM zet elektrische auto op laag pitje General Motors heeft het ontwik kelingswerk aan de elektrische auto's op een laag pitje gezet. De Amerikaanse autogigant is tot de overtuiging gekomen dat dergelijke auto's voorlopig nog niet kunnen wedijveren met de wagens die met een ge wone verbrandingsmotor zijn uitgerust. Het Interkerkelijk Comité Twee zijdige Ontwapening tegenstan der van het Interkerkelijk Vre desberaad, IKV) toont in een 'open brief bezorgdheid over het verzoek aan parochie- en kerke raden om zich officieel te laten vertegenwoordigen in een 'ge bedsdienst' in Roosendaal op za terdag 22 oktober, ter voorberei ding en ondersteuning van de grote landelijke 'vredesdemon stratie' in Den Haag op 29 okto ber. Het verzoek aan de plaatselijke kerkbesturen tot bijwoning van de bijeenkomst in Roosendaal is uitgegaan van het IKV. 'Pax Christi' en 'Kerk en Vrede'. Roo sendaal is gekozen omdat het dicht bij Woensdrecht ligt, de plaats waar de Navo-raketten mogelijk zouden komen. Het zou de bedoeling zijn, dat de-deelne mers aan de 'gebedsdienst' de volgende zondag in hun eigen kerkdiensten verslag doen van wat ze in Roosendaal hebben ge hoord en de gemeenteleden op wekken naar de demonstratie in Den Haag te gaan. Het Interkerkelijk Comité Tweezij dige Ontwapening (Icto) meent, dat de 'heilloze polarisatie, ont staan' na allerlei uitspraken van landelijke kerkelijke organen", nu willens en wetens aan de plaatselijke kerken wordt opge drongen. "Helaas past deze gang van zaken bij het advies van het dagelijks bestuur van de Raad van Kerken om deze demonstra tie te ondersteunen". Het Icto doet in zijn open brief een beroep op de plaatselijke paro chie- en kerkeraden om het ver zoek te negeren. "De kerkdien sten mogen op geen enkele wijze politiek worden misbruikt voor steunverlening aan de demon stratie". Het Icto meent - in te genstelling tot het IKV -, dat de ze demonstratie de 'vrede in vrij heid'juist in gevaar kan brengen. Ir. Van der Graaf bij 'Samen op Weg' Het dagelijks bestuur van de sy node van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft de heer J. van der Graaf, algemeen secretaris van de Gereformeerde Bond in deze kerk, benoemd tot lid van de gemeenschappelijke gerefor meerd-hervormde raad van 'Sa men op Weg'. Het dagelijks be stuur van de synode van de Gere formeerde Kerken in Nederland en het hoofdbestuur van de Ge reformeerde Bond zijn akkoord gegaan met deze benoeming. De twee grote reformatorische ker ken in Nederland - hervormd en gereformeerd - hebben het or gaan 'Samen op Weg' opgericht om uitvoering te geven aan be sluiten van de beide synoden, die uiteindelijk moeten leiden tot een herenigde kerk. In 1986 honderd jaar na de uittreding van de gereformeerden uit de Hervormde Kerk (Doleantie) - willen beide kerken officieel uit spreken, dat zij zich 'in staat van hereniging' bevinden, hoewel dit in werkelijkheid dan nog maar ten dele het geval is. Toch zijn er nu meer dan 100 plaat sen in het land waar hervormden en gereformeerden op weg naar eenwording al een heel stuk zijn gevorderd. Er bestaan zelfs al fe deratieve gemeenten, waarin al les (pastoraat, diakonaat, kerk diensten, catechese, beheer) ge meenschappelijk gebeurt. Dat dit nog lang niet overal kan. bewijst de kritiek van de Gere formeerde Bond wel. Deze rechts-orthodoxe stroming - on geveer een kwart van de Her vormde Kerk - heeft tegen 'Sa men op Weg' ernstige bezwaren. De Bond vreest, dat door het sa mengaan met de gereformeerden aan de 'belijdenis van de vade ren' nog meer zal worden ge tornd dan nu al het geval is. De Hervormde Kerk wordt er niet of nauwelijks beter van. De Gereformeerde Bond - die ten doel heeft 'de waarheid' in de Hervormde Kerk te verdedigen en te verbreiden - denkt er niet aan, de 'zieke' moederkerk te verlaien, maar werpt zich wel on verschrokken in de strijd als be paalde ontwikkelingen die kerk nog verder van haar reformatori sche oorsprong afvoeren. Met ir. Van der Graaf haalt 'Sa men op Weg' een geducht tegen stander in huis. De Gereformeer de Bond beseft heel goed, niet meer om 'Samen op Weg' heen te kunnen. 'Samen op Weg' is een voortgaand proces, dat nog wordt verhaast door louter zake lijke factoren. De vertegenwoor diger van de Bond zal in dat pro ces fungeren als kritische tegen stem. Toch zal dat de pogingen op landelijk, regionaal en plaat selijk niveau om hervormden en gereformeerden tot elkaar te brengen voor de Gereformeerde Bond als geheel misschien iets minder onaanvaardbaar ma ken. Beroepen. Gereformeerde Ker ken: beroepen te Vuren J. F. ter Hart (emeritus) Valkenswaard. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Haulerwijk T. Wendt Urk. Beroep In een gemeenschappelijke ver klaring vragen de Evangelische Kerken van West- en Oost-Duits- land de regeringen in Bonn en Oost-Berlijn, bij de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie aan te dringen op een oplossing bij de onderhandelingen in Genève. De kerkleiders Johannes Humpel (DDR) en Eduard Lohse (Bonds republiek) spreken zich indirect uit tegen plaatsing van nieuwe Amerikaanse raketten in Europa en pleiten voor initiatieven tot ontwapening, ook van de kant van de Sowjet-Unie. Gehuwde priesters. In Chiancia- no Terme, 80 km. ten noorden van Rome. houden vroegere priesters, die wegens huwelijk hun ambt niet meer mogen uit oefenen, een internationale 'sy node'. de eerste van deze aard. In een verklaring wordt gezegd, dat Christus zelf en de apostelen nooit hebben aangedrongen op een verplicht celibaat voor pries ters. Naar schatting hebben over de he le wereld zo'n 70.000 priesters hun celibaatsbelofte niet gehou den. Het is voor het eerst, dat zy in georganiseerd verband stre ven naar terugkeer in hun ambt. De deelnemers aan de 'synode' vertegenwoordigen twintig groe- pen. Er zijn ook Nederlanders bij. Discriminatie. De synode van Waldenzen en Methodisten in Italië zegt in een brief aan de nieuwe minister-president, Bet- tino Craxi, dat het Italiaanse par lement zich niets aantrekt van pogingen om discriminatie van niet-rooms-katholieke kerken in het land op te heffen. Niet- rooms-katholieke geestelijken moeten zich, volgens een wet van 1929, nog altijd bij de over heid laten registreren. Craxi wordt gevraagd, aandacht te schenkan aan intrekking van de ze wet, "die ons veroordeelt tot een leven onder een juridisch systeem, dat het fascisme heeft ingevoerd om te discrimineren en te onderdrukken". De Italiaanse regering en het Vati- caan zyn het er allang over eens, dat bevoordeling van rooms-ka- tholieke geestelijken uit de tyd Officieel Honcfa dealer Leiden e.o.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21