LEIDSCH A DAGBLAD Vliegtuig neergeschoten? Touwtrekken om prijs aardgas Stuurgroep wil beperking van duininfiltraties Bredero kort commissarissen Boeiig met 269 inzittenden vermist bij Russisch eiland Afperser wilde met geld Heineken coup in Suriname betalen SPITKRANT Leidenaars in Portugal opgespoord Menselijke blokkade raketbasis DIEFSTAL? DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37179 Directeur: G. Koopnan Postbus 54 Hoofdredacteur:drsJ.W.E.Metselaar 2300ABleiden Adj. hoofdredacteur R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor tsl.nrs. zie colofon DEN HAAG (SPD)- Wanneer de vereniging va gasbedrijven (Ve- gin) en de Gsunie het volgende week niet eeis worden, zal mi nister Van Airdenne (economi sche zaken) en nieuwe gasprijs voor volgendjaar vaststellen. Dit zal nog voor3rinsjesdag moeten gebeuren. De Gasunie W 4,5 cent (inclusief btw) meer. De vereniging van gasbedrijven (Vegin) ziet juist mogelijkhedn voor een verla ging maar sou eventueel ak- De minister bespreekt de kwestie volgende week met de twee par tijen. Als dan niet alsnog over eenstemming wordt bereikt, zal de bewindsman de nieuwe prijs voor kleinverbruikers vaststel len. In de meerjarenramingen die bij de begroting van vorig jaar zijn gemaakt voor de op brengst van het aardgas, werd voor 1984 uitgegaan van een prijsstijging voor de kleinver bruiker (waaronder de huishou dens) met 4,7 cent. Inclusief btw zou de prijs van een kubieke me ter aardgas dan vijfeneenhalve cent omhoog gaan. Tussen de Gasunie en de Vegin be staat allang onenigheid over de wijze waarop de prijs van aard gas moet worden vastgesteld. De Gasunie meent dat zij moet wor den gekoppeld aan de prijs van huisbrandolie. Zou dat door gaan, dan zou het aardgas op dit moment nog een cent of 10 duur der moeten worden. Minister Van Aardenne neigt naar het standpunt van de Gasunie. Wellicht niet in de laatste plaats omdat van de opbrengst van het gas het grootste deel naar de staatskas gaat. De Vegin meent echter dat de aard- gasprijs moet worden opgehan gen aan die van veel goedkopere stookolie. De Algemene Energie Raad, een adviesorgaan van de regering, heeft onlangs ook in die richting een advies uitge bracht. SEOEL (AP) - Een Zuidkoreaans vliegtuig met 269 per sonen aan boord is vanochtend vrijwel zeker neerge schoten door Russische of Noordkoreaanse jachtvlieg tuigen. Over het lot van de inzittenden was vanmiddag nog niets bekend. Aanvankelijk waren er berichten dat het toestel veilig zou zijn geland op het Russische ei land Sachalin, maar later ontkende de Sowjet-Unie dat. AALSMR - De twaalf Nederlandse bloemenveilingen hebben in het eerste halfjaar van 1983 een omzetstij ging vaten procent geboekt. In totaal werd er voor een bedrag van ruim 1.5 miljard gulden omgezet. De veiling n Aalsmeer op foto) bleef met een omzet van 652 miljoen de grootste van ons land. Huisrouw haalt dorjschooltje uit foblemen ZWIGGFE (GPD) - De 44- jarige isvrouw G. Voer- man-Shbergen uit het Drentsi dorpje Zwiggelte geeft sis een week twee uren pechtend gratis les op de enigchool die het dorp rijk is. It om geld te verdie nen, mi om de school en in het binder het school hoofd, helpen, aldus de Drentst Vorig jaaerd de reeds 70 jaar bestaai lagere school voor het eeimet opheffing be- dreigdaatregelen uit Den Haag rizaakten de school een leracht te laten af- vloeienet gevolg was dat het hotvan de school het in zijnntje verder moest zien teiren. Dat ging me vrouw hm an als öud-leer- kracht het hart. Zij heeft dagelij Idrie kinderen in haar k. die de bezetting vormeran de eerste en tweedeis. De andere leer jaren ken onderricht van de hocieester. In totaal telt de ooi 16 leerlingen. Op de vr of ze net afgestu- deerde^rkloze leerkrach ten niebr de voeten loopt, zegt zelmondig nee. „We hebbeni alles geprobeerd, maar nilukte, Er kon nie mand den gevonden, en daarom ik niemand in de weg". De Zuidkoreaanse regering maak te rond het middaguur bekend dat de verdwenen Boeing-747 vrijwel zeker door een derde land was neergeschoten. De mi nister van voorlichting Lee Jin- hie noemde niet de naam van het betrokken land. Wel zei hij dat 'bevriende mogendheden' als Ja pen en de Verenigde Staten hel pen bij de opsporing. Op de luchthaven van Seoel ont stond vanochtend grote deining onder de mensen die passagiers kwamen afhalen. De KAL liet aanvankelijk via het omroepsys teem op de luchthaven weten dat het vliegtuig veilig op Sachalin was geland. Iedereen werd vervolgens naar huis gestuurd en kon het adres waar hij of zij bereikt kon wor den achterlaten. De regering van Seoel kondigde kort daarop aan dat in de loop van de middag (plaatselijke tijd) een officiële verklaring over het incident zou worden uitgegeven. Dat werd la ter voor onbepaalde tijd uitge steld. Inmiddels had ook de leiding van de luchthaven Yoezno Sacha- links op het Russische eiland ontkend dat het KAL-vliegtuig daar was geland. In kringen van het Japanse ministerie van de fensie hield men rekening met de mogelijkheid dat de Russen het toestel hadden onderschept en tot landen hadden gedwon gen. Op de militaire radarscher men werd waargenomen dat een onbekend passagiersvliegtuig vliegend in de buurt van Sacha lin werd achtervolgd door drie kleinere vliegtuigen. Het passa giersvliegtuig verdween plotse ling van de radarschermen. In de buurt van het eiland Sachalin wordt op het ogenblik door Ja panse schepen gezocht naar het verdwenen vliegtuig. In de nabij heid werden ook Russische sche pen en vliegtuigen gesignaleerd. In april 1978 openden Russische straaljagers het vuur op een Boeing-707 afkomstig uit Zuid- Korea. Bij het incident werden twee pasagiers gedood. Het toe stel werd gedwongen in Moer- mansk te landen. 28 PAGINA'S Anesthesist dr. Van Kleef (foto Holvast) Niet meer buiten westen bij operatie PAGINA 19 Kort geding rond zaak-Slavenburg Politie grijpt in bij rellen in Polen Haringvloot vaart 1 oktober toch uit Gistereerscheen onze Als u resluit abonnee te worcontvangtudie spaant alsnog GATIS. Buien Minimumteratuur ongeveer 13 graden, mgtemperatuur onge veer 21 gra Matige tot stormach tige zuidwtwind. 2 imber 1983 Zon op: 06.52 zon onder: 20.27 uur. Maan op: 00.lr, maan onder: 17.51 (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP/ZOETERWOUDE - De Haagse arts H.K.D(41) die het Heineken-concern 60 miljoen gulden wilde afpersen, had het geld willen gebruiken voor een coup tegen de Surinaamse leider Bouterse. Uit de eerste verhoren is gebleken dat het een één- mansactie was van de 41-jarige uit Suriname afkomstige man. Dat werd gisteravond meege deeld op een door de rijkspolitie LEIDEN - De twee Leidse dienst plichtige miltairen John Roden burg en Richard Neuteboom, die sinds 19 augustus spoorloos wa ren, zijn door de Nederlandse ambassade in Lissabon opge spoord. Ze zullen zaterdagoch tend in Rotterdam aankomen. De twee waren op 23 juli voor een drieweekse vakantie per bus naar Portugal vertrokken. Op 19 augustus liet Richard Neute boom zijn commandant in Den Haag weten dat de thuisreis nog enkele dagen moest worden uit gesteld. Daarna is 14 dagen niets meer van het tweetal vernomen. Over de oorzaak van het ongeoor loofde lange wegblijven van de militairen wilde een woordvoer der van het ministerie van bui tenlandse zaken vanmorgen nog geen meededelingen kunnen doen. in Leiderdorp belegde perscon ferentie. Vanaf 4 augustus dreigde de arts Heineken voortdurend blikjes bier te zullen vergiftigen. Zoals wij gisteren reeds meldden liet hij onder meer in een Rotterdam se supermarkt een 'behandeld' blikje plaatsen. Het bevatte een kleine hoeveelheid digitoxine, een medicijn om de hartwerking te vertragen. D. kwam waarschijnlijk in het bezit van het middel via een door hem zelf uitgeschreven recept. De po litie is ervan overtuigd dat er geen vergiftigde blikjes meer in omloop zijn. De Haagse arts kon in een telefoon cel in de buurt van de Haagse wijk Loosduinen worden aange houden. Dat kon omdat hij bij eerdere gesprekken soms mun ten te kort kwam. Aan de hand van de dan optredende pieptoon kon worden nagegaan vanwaar de man ongeveer belde. Op de kamers waar hij met een vriendin woonde werd de schrijf machine waarmee de dreigbrie ven werden geschreven aange troffen alsmede een geringe hoe veelheid van het gebruikte medi cijn. De vrouw was niet van de afpersingszaak op de hoogte. De als 'superintelligent' omschre ven man stond in zijn omgeving als a-politiek bekend. Hij kwam in 1975 naar Nederland en stu deerde in Leiden medicijnen. Als arts oefende hü nooit zelfstandig een praktijk uit. Wel trad hij en kele malen op als waarnemer. Morgen wordt de arts voorgeleid. a.s. zaterdag 3 sept grandioze aktie in keukens, tegels, plavuizen, loodsverkoop en festiviteiten voor het hele Goedhart Bouwhuis Fraude - De politie heeft een 43- jarige man uit Aalden (gemeen te Zweeloo) en zijn ex-vrouw uit Emmen aangehouden. Ze wor den verdacht van fraude voor een bedrag dat het miljoen be nadert. De verdenking viel op de man, na dat bij een brand in een bar in Lelystad, zijn vroegere woon plaats, onregelmatigheden wa ren geconstateerd. Naar aanleiding daarvan is begin januari de administratie van beiden (ze waren toen nog ge trouwd) in Aalden in beslag ge nomen. DEN HAAG - Het infiltreren van oppervlaktewater in de duinen voor de drinkwatervoorziening kan worden beperkt. De huidige capaciteit van 70 miljoen m3 per jaar kan worden teruggebracht tot 40 miljoen m3 per jaar. Infil tratie in diepere grondlagen is een aantrekkelijk alternatief om dat deze methode minder scha delijk is voor de natuur van het duingebied. Dat is de conclusie van een stuur groep die de drinkwatervoorzie ning in Zuid-Holland heeft on derzocht. Het rapport werd van ochtend onder meer overhan digd aan gedeputeerde J. Noor- land. De stuurgroep dringt erop aan de bestaande overcapaciteit van het Rotterdamse drinkwaterleiding- bedrijf beter te benutten. De aan leg van een vierde spaarbekken in de Biesbosch is ook in de ver re toekomst niet nodig, evenmin als een spaarbekken in Zuidelijk Flevoland. Voor de watervoorziening van het Westlandse tuinbouwgebied be pleit de stuurgroep een opvang van regenwater door de tuinders zelf en aanvulling uit het leiding net van Den Haag en Rotterdam. Mogelijk kan ook oevergrondwa- ter.langs de Lek worden gewon nen. In een commentaar zeggen de wa terleidingbedrijven dat voor een Van ton per jaar naar 25 mille Unieke kans op duizenden guldens voordeel voor slechts 40 automobilisten. Let op onze advertentie op pagina 8. kamsteeg voorschoten Tel. 071-769307 UTRECHT (GPD) - Bre- dero's Verenigde Bouwbedrijven heeft de beloning voor zijn vijf commissarissen drastisch terugge schroefd. Met ingang van dit jaar ontvangt een commissaris, die toezicht houdt op het gevoerde directiebe leid, 25.000 gulden. Twee jaar geleden be hoorden de commissa rissen van Bredero nog tot de best betaal de van ons land. In 1981 ontvingen zij voor hun inspannin gen nog gemiddeld 75.000 gulden, in 1974 zelfs bijna 100.000 gul den. Dit is gebleken uit een onderzoek van drs. A. Koot-Du Buy en drs. Vijn, verbonden aan respectievelijk de Rijksuniversiteit van Utrecht en de KMA in Breda. Zij onderzoch ten de beloning van commissarissen bij dertig ondernemingen (naamloze vennoot schappen) in de jaren 1973 tot en met 1981. In de samenstelling van de commissarissen-be loning heeft zich tus sen 1973 en 1981 een duidelijke verschui ving voorgedaan van tantièmes (aandeel in de winst) naar vaste bezoldigingen, zo blijkt uit het onder zoek. De onderzoekers menen, dat dit wel licht zijn oorzaakt vindt in de economi sche terugggang in het bedrijfsleven. De beloning voor een commissariaat bij Ahold (Albert Heijn) is in de onderzoeksperio de het meest gegroeid: van 16.000 gulden in 1974 tot 67.000 gulden in 1981. vermindering van de duininfil traties geen aanleiding is. De in filtratie in diepere grondlagen is pas in een beginstadium en kan volgens de bedrijven pas na 1990 op grote schaal worden toege past. Wel vinden de bedrijven dat er geen grote uitbreiding van de in filtratie in de duinen meer nodig is omdat het waterverbruik de laatste 10 jaar vrijwel stabiel ge bleven is en er ook geen grote toeneming meer wordt ver wacht. In West-Duitsland MUTLANGEN (AP) Ongeveer 1500 anti-kernwapenbetogers zijn vanochtend bij zonsopgang in stille tocht naar een Ameri kaanse marinebasis in Baden- Würtemberg getrokken, waar zij drie dagen lang een "menselijke" blokkade willen uitvoeren. Na de tocht bleven ongeveer 500 demonstranten bij de twee toe gangshekken van de basis op de grond zitten. De overigen keer den terug naar een tentenkamp op een heuvel. De actievoerders zijn van plan elkaar om de zes uur af te lossen. Volgens de organisatoren vormt de blokkade het begin van een "he te herfst" van protest tegen de plaatsing van kernraketten in de Bondsrepubliek cn andere West- europese landen. De politie zei niet te zullen ingrij pen tenzij de demonstranten ie mand daadwerkelijk verhinde ren de basis te betreden of te ver laten. In het tentenkamp bevinden zich ook bekende persoonlijkheden zoals de schrijver en Nobelprijs winnaar Heinrich Böll en de Amerikaanse vredesactivisten Daniel Ellsberg en Phillip Berri- gan. Het belastingplan van het kabinet-Lubbers voor 1984, waaraan nog steeds wordt gesleuteld, ont leent zijn betekenis vooral aan de gevolgen die het heeft voor de in komens. Het kabinet mikt op een zo eerlijk mo gelijke lastenverdeling, maar nu al is het duidelijk dat het principe van de sterkste schouders, de zwaarste lasten volgend jaar opnieuw in de knel dreigt te komen. Bij een eerste oogopslag lijken de ef fecten van de bezuinigingen voor volgend jaar die van dit jaar - bijna vijf procent minder voor de laagste inkomens en nul procent voor de hoogste - dicht te zullen naderen. Het kabinet is evenwel min of meer gehouden aan een motie die vóór het zomerreces door de Tweede Kamer werd aangenomen. Daarin staat met zoveel woorden dat een herhaling van de situatie van dit jaar moet worden voorkomen en dat de lasten dus eerlijker moeten worden verdeeld. WD-fractieleider Nijpels was een van de ondertekenaars van de mo tie, maar hij wekt niet de indruk de geest van dit kamerstuk te onder schrijven. Hij wil dat de zg. inflatie correctie in stand blijft en heeft op dit punt min of meer de oorlog ver klaard aan het CDA, dat in een af schaffing van de inflatiecorrectie een van de laatste mogelijkheden ziet om de inkomensverhoudingen nog enigszins recht te trekken. De inflatiecorrectie is een automatis me in het belastingstelsel, waar mee wordt voorkomen dat mensen die door de geldontwaarding meer gaan verdienen, meer belasting gaan betalen. Het CDA heeft glo baal twee argumenten om volgend jaar geheel of gedeeltelijk van dit automatisme af te zien. In de eerste plaats levert het meren deel van de werknemers volgend jaar de prijscompensatie in (in ruil voor werktijdverkorting), zodat een compensatie van de geldontwaar ding in de belastingtarieven, over bodig zal worden. Bovendien, zo luidt het tweede argument, zijn on der druk van de bezuinigingen al diverse andere automatismen ver dwenen (prijscompensatie, koppe ling van bedrijfslonen en wettelijk vast te stellen lonen resp. uitkerin gen), dus waarom dan ook niet de inflatiecorrectie afgeschaft, die no ta bene voornamelijk de hogere in komens ten goede komt? De parlementaire discussie over een eventuele afschaffing van de infla tiecorrectie is niet nieuw. Toen de ex-parlementariër Wiegel nog WD-fractieleider was, riep hij al dat de overheid zich schuldig maakte aan een vorm van diefstal als zij de inflatiecorrectie zou laten verdwijnen. Zijn opvolger Nijpels lijkt intussen weinig te hebben bij geleerd, want hij gebruikt precies hetzelfde argument. Er valt voor dit argument niet veel be grip op te brengen. De WD heeft zich er voortdurend sterk voor ge maakt dat de uitkeringen zouden worden bevroren en dat andere au tomatismen, waarvan vooral de laagste inkomens profiteerden (zie hierboven), zouden verdwijnen. Het valt niet goed in te zien waarom een mechanisme dat met name de hogere inkomens bevoordeelt, niet hetzelfde lot zou mogen onder gaan. Juist uit een oogpunt van verdelende rechtvaardigheid zal het moeilijk zijn een rechter te vin den die dit als een vorm van dief stal beschouwt. ALS U NU EEN ABONNEMENT NEEMT! IK neem een abonnement op het Leidsch Dagblad en ont vang 'm de eerste 14 dagen Daarna betaal ik: per maand 20.59 met autom betaling Stuur de bon near het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden (Zonder postzegel) In plaats van ons de bon te sturen kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1