Operatie nieuwe stijl: niet meer buiten westen ~y~ m Jan Nagel: vat vol tegenstrijdigheden Anesthesisten praten in Leiden IntGfVlöW over pijnbestrijding DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1983 PAGINA 19 I TRIJFEL DOOR sf NICO IMk SCHEEPMAKER In Spanje zaten we tijdens onze vakantie in Cadaquès, een stadje met zo'n 12.000 inwoners (Frane- ker). Of eigenlijk zaten we niet in Cadaquès, maar een kleine drie ki lometer daarbuiten, op een heuvel met wat villaatjes daartegen: bij elkaar misschien 200 inwoners tel lend. Elke ochtend kwam daar de vuilniswagen langs, bemand met drie mannen. En als ik zeg: elke ochtend, dan bedoel ik ook elke och' tend, dus ook zaterdag en zondag. Nu moet dat natuurlijk ook wel in zulke warme landen (in Athene komt de vuilnisman ook elke och tend langs), vanwege de volksge zondheid, maar het was deze zomer in Broek in Waterland toch niet veel koeler dan in Cadaquès, en toch kwam ook toen de vuilniswa gen maar één keer per week langs. Ook met drie man. Want vaker schijnt niet meer te betalen te zijn. Alle huizen in Cadaquès (de meesie zijn witgeschilderd, en staan aan oude, tegen de berg op slingerende, smalle straatjes) hebben een schar nierende haak aan hun voorgevel, die op reikhoogte is aangebracht. Daaraan hangen de bewoners hun plastic zak met huisvuil, of plastic emmer of lege verfbus, die dan, na leeggekieperd te zijn in de vuilnis wagen, weer aan de haak wordt te ruggehangen door de vuilnisman. Een mooi systeem. De straatjes zijn smal, dus staan de zakken niet in de weg voor de wandelaars, auto mobilisten en Vespa-berijders. De honden en katten kunnen er niet bij, om ze open te scheuren. En de vuilnismannen hoeven niet elke keer te bukken. Misschien is de laatste reden wel de doorslagge vende, zoals je tegenwoordig bij de tandarts niet langer rechtop zit maar moet gaan liggen. Dat is niet omdat het boren, peuteren en vul len daardoor gemakkelijker en pijnlozer gaat, maar omdat de tandartsen op die manier minder gauw last krijgen van hun rug. Amsterdam, die schone stad, die is gebouwd op palen... U kent dat ver sje wel. Inmiddels mogen we rustig stellen dat Amsterdam geen schone stad meer is, en dat ze inmiddels op Amsterdammertjes is gebouwd. U weet wel, die bruine, penisvormige paaltjes die je tegenwoordig a ƒ1.75 ook als chocolaadje kunt ko pen. Zijn de Amsterdammers van die slordevossen? Ik denk het niet. Al in de vroege middaguren kun je in de binnenstad uitpuilende prul- lebakken zien staan, waar je je frietzakje dan in godsnaam maar naast gooit. Met andere woorden: die bakken worden niet vaak ge noeg geleegd, de stadsreiniging schiet tekort, om welke plausibele reden dan ook. Het Koepelkwar tier, de wijk begrensd door de Sin gel, het Kattengat, de Spuistraat, de Prins Hendrikkade en de Nieu- wendijk, gaat daar nu in samen werking met de stadsreiniging iets aan doen. Het personeel van de Koepelkwartier krijgt onbeperkt schoonmaakmateriaal ter beschik king en mag gratis op de vuilboot storten. Gistermiddag werd hier voor (en voor allerlei andere be moedigende activiteiten, maar ik heb alleen maar verstand van huis- vuil), het startschot gegeven door burgemeester Van Thijn, die met ambtsketen om een hoopje zorvul- dig bijeengeveegd.vuil ter grootte van een molshoop met een nieuwe stadsreinigingsschep in een milieu vriendelijk groen geschilderde vuïlnisdriewieler overhevelde. Hij kreeg daarvoor een applausje van\ de omstanders, die minder ver baasd waren dat hij de taak van burgemeester kon vervullen, dan dat hij in staat bleek dat hoopje vuil op te scheppen. Een twaalftal fotografen legde deze gebeurtenis voor de geschiedenis vast. Toch durf ik er wat om te verwed den dat menige krant vandaag niet deze kardinale actie in beeld, heeft gebracht, maar een foto van het gesprek dat de burgemeester een tiental minuten met een viertal bewoners van het Wijers kraak pand had. Ik word altijd gefasci neerd door de „uniformen" die je bij zo'n gelegenheid ziet. De burge meester met zijn ambtsketen is er eentje. Een stuk of vier agenten in zomeruniform onderscheiden zich duidelijk van de rest, maar niet minder duidelijk zijn de punkige krakers van de overige aanwezi gen te onderscheiden. Die op hun beurt zijn weer gemakkelijk in drie groepen onder te brengen: de offi ciële genodigden (das, net pak, net voorkomen), de fotografen en schrijvende pers (netjes, maar meestal zonder das). Uitzonderin gen daargelaten. De krakers, hoe wel buurtbewoners in het Wijers Gebouw, bleken niet te zijn uitge nodigd (maar ze kregen wel ge woon de hapjes aangeboden). Waarom niet? Omdat ze net buiten het Koepelkwartier zitten, zei orga nisator Jules B. Farber. Alweer een schandaaltje de mist in geboord. Een van de krakers vertelde dat het Koepelkwartier geadverteerd had voor een Nederlands sprekende vuilnisman. Aha, discriminatie?'. Nee, zei de manager, we wilden ie mand die met de mensen kon pra ten over dag en tijd waarop zij hun huisvuil buiten zetten, het mag ook een Nederlands sprekende gastar beider zijn. Alweer dus geen schan daal! „Jullie houden jullie erg rus tig", zei ik tegen de krakers. „Zo zijn we", antwoordde een van hen, „maar onze tijd komt nog wel". LEIDEN - Regionale anesthesie - een uitgebreide vorm van plaatselijke verdoving - wordt in het Academisch Ziekenhuis Leiden steeds meer toegepast. Praktisch elke operatie, met uitzondering van de hoofd- en hersenopera ties, zou kunnen worden uitgevoerd met behulp van deze vorm van verdoving. Deze ontwikkeling op het gebied van de anesthesie maakt het mogelijk dat patiënten na operaties sneller herstellen. Ook is de kans om het slachtoffer te worden van een narcosefout veel geringer geworden. Tenminste, dat is de stellige overtuiging van dr. J.W. van Kleef, die als anesthesist is verbonden aan het Leids Academisch Zieken huis. Komende vrijdag en zaterdag wordt er in de Stadsgehoorzaal in Leiden een congres gewijd aan deze veelbelovende ontwikke ling; een congres waaraan driehonderd deskundigen uit binnen- en buitenland deelnemen. Ook zal aandacht worden besteed aan de toepassingen in de verloskunde ("pijnloos bevallen") en aan de pijnbestrijding na de operaties. Vooruitlopend op zijn lezing vertelt anesthesist Van Kleef vast wat over zijn bevindingen met de regionale anesthesie. "Bij regionale anesthesie kan men bepaalde delen vanNhet lichaam tijdelijk uitschakelen door de patiënt te injecteren op ë^n centrale plaats. Met dit verdovende middel dat qua samenstelling niet veel verschilt van dat wat de tandarts gebruikt, kan dus heel gericht een deel van het zenuwstelsel buiten werking worden gezet", legt dr. J.W. Van Kleef uit. "Een voordeel voor de patiënt is, dat hij bij zijn volle bewustzijn blijft. Ook wordt hij niet met hinderlijke bijverschijnselen zoals sufheid en misselijkheid geconfronteerd. Dat deze techniek tot nu toe slechts in een klein aantal ziekenhui zen wordt toegepast wijt Van Kleef nog aan de onbekendheid. "Pas de laatste twee jaar wordt over deze toepassing veelvuldig gepubliceerd in onze vakbladen. Daarvoor stonden de meeste anesthesisten er zeer huiverig tegenover. De verhalen uit Ameri ka, waar men al langer deze techiek gebruikt, werden steeds met de nodige scepsis ontvangen. Nu nog vindt men onder de anesthesisten uitgesproken voor- en tegenstanders", vertelt Van Kleef. "Wel merk je dat de tegenstan ders er steeds genuanceerder over gaan denken. Voor bepaalde patiënten is het namelijk écht een uitkomst. Denk aan longpatiën ten die op deze manier niet hoeven te worden beademd of aan oudere mensen die zo'n operatie veel gemakkelijker zullen kun nen doorstaan". En dan hebben we het nog niet over de bezuinigingen. Van ver schillende kanten is er grote belangstelling voor een snellere be handeling van patiënten. In Nederland behoort de gemiddelde verpleegduur tot de langste ter wereld. Omdat te veranderen zul len er steeds meer ingrepen, zoals kleine operaties en onderzoe ken, waarvoor men nu enige dagen in het ziekenhuis wordt opge nomen, poliklinisch of in 'eendagsbehandeling' worden gedaan. De regionale anesthesie sluit daar goed op aan. De patiënt is blij dat hij zo snel al naar naar huis mag en er worden soms duizenden guldens per geval bespaard. Eigenlijk begrijpt Van Kleef de huiver onder enkele van zijn vak genoten niet helemaal. Resumerend constateert hij dat de voorde len ervan toch bijzonder groot zijn. Anesthesist Van Kleef: "Ik zou me op een gegeven moment de situatie kunnen voorstellen dat mensen gaan zeggen: 'ik zou door die en die anesthesist willen worden geholpen, zoek daar maar een chirurg bij'. Nu gaat dat altijd omgekeerd". Op de vraag of de patiënt in het AZL zelf kan- kiezen voor re gionale of algehele anesthesie zegt hij: "In eerste instantie niet. Wij leggen de patiënt voor wat we gaan doen. Blijkt de pa tiënt echter grote bezwaren te hebben tegen de regionale anesthesie, dan zullen we onze beslissing niet doorzetten. Maar vaak is het de angst voor het onbekende. Zij denken dat ze nog van alles zullen zien en voelen. Na gesprekken met pa tiënten die al een operatie heb ben ondergaan, horen ze pre cies dat dat niet het geval is. De reacties achteraf zijn bijna al tijd gunstig". De ogen van Van Kleef gaan glin steren bij de volgende medede ling: "Ik zou me op een gege ven moment wel de situatie kunnen voorstellen dat men sen gaan zeggen: 'ik zou door die en die anesthesist willen worden geholpen, zoek daar maar een chirurg bij. Nu gaat dat altijd nog omgekeerd". het eigenlijk helemaal geen nieuwe techniek is. Om dat te verklaren moet je teruggaan naar het begin van deze eeuw. Omstreeks 1900 kwamen de lo kale en regionale anesthesie tot een grote bloei; alleen zorg den de chirurgen toen zélf voor de toediening ervan. In die tijd zijn al die technieken zelfs zorgvuldig beschreven". Narcotiseur De algehele narcose raakte pas in zwang op het moment dat de chirurg voor de verdoving de hulp van een persoon inriep, die men korte tijd later 'narco tiseur' zou gaan noemen. Deze narcotiseur beschikte niet over zo'n gedegen kennis van de anatomie als de chirurg. Ge volg: na enkele fouten werd al gauw de voorkeur gegeven aan de algehele narcose boven de lokale en regionale verdoving. Nu men zich pas narcotiseur of liever anesthesist kan noemen na voltooiing van een gedegen studie - vier tot vijf jaar specia lisatie na het artsenexamen - is men de regionale anesthesie gaan herontdekken. Van Kleef: "De farmaceutische industrie heeft daar ook een hand in gehad. De locale ver dovende middelen die we nu gebruiken zijn in de loop van de tijd natuurlijk ook steeds beter geworden". Van Kleef stipt nog even aan waarom hij anesthesist wil worden ge- door Saskia Stoelinga het spierstelsel en andere re gelsystemen in het lichaam on gemoeid worden gelaten. Het herstel verloopt daarna ook sneller. Hetzelfde geldt voor kankerpa tiënten. Vaak worden deze mensen compleet platgespo- ten. Met de pijnbestrijdings- technieken waarover we nu be schikken kunnen we op een veel effectievere en aangena mere manier de pijn verlich ten. Een ander voorbeeld is de patiënt met een zware ribfrac- tuur. Met een regionale verdo vingsprik kan hij pijnloos blij ven doorademen. Voor gordel roos blijkt het ook heel effec tief te zijn. Het verdwijnt snel ler en de vervelende na-pijn treedt in de meeste gevallen niet meer op". Bevallingen noemd: "Narcotiseur is veel te beperkt. Ons werkterrein ligt niet alleen in de operatieka mer, maar ook daarbuiten". Automatisch komen we op het punt van de pijnbestrijding na bij voorbeeld een zware open hartoperatie. "Door regelmati ge toediening van een verdo vend middel via een catheter die is ingebracht bij het rugge- merg kunnen we de patiënt zonder problemen door de pijncrisis heenhelpen, terwijl "En deze techniek kan ook wor den toegepast bij bevallingen", zegt hij gretig. De anesthesist gaat er vanuit dat vrouwen het een ideale situatie vinden om pijnloos te bevallen. "Tja, ik weet dat er ook op dit front de nodige tegenstanders zijn te vinden. Veel Nederlandse gy- nacologen beweren dat vrou wen er niet veel behoefte aan hebben om pijnloos te beval len. Zij vinden dat de vrouw op eigen kracht de bevalling moet kunnen doorstaan. Een moeilijke zaak. Het is nog zo'n traditie hier. Ik weet niet of vrouwen die pijn zo prettig vinden. Nu de mogelijkheden er zijn om pijnloos te bevallen moet elk echtpaar zelf kunnen uitmaken wat ze wilt. Het is een keuze. Bij vrouwen die een keizersnede moeten onder gaan wordt deze techniek wel weer toegepast: de geboorte van je kind bewust meemaken is toch het mooiste wat er is?". Ondanks deze vooruitgang is er toch nog heel veel wetenschap pelijk onderzoek nodig om de pijnbestrijdingstechnieken te vervolmaken. Het zoeken naar een veilige dosering staat nog steeds bovenaan het lijstje. "En er wordt nog steeds naar stoffen gezocht die met zo min mogelijk schadelijke effecten toch een hele gunstige werking hebben. Alles is op dit moment nog voor verbetering vatbaar. Op het congres hopen we al dit soort zaken te bespreken", ver telt Van Kleef. Fouten Tot slot wat kan er fout gaan bij regionale anesthesie? "Te veel", zegt hij rustig. "De prik- techniek kan niet goed zijn. Het verdoofde gebied kan op een bepaald moment te groot zijn of opeens kan blijken dat de patiënt de stof niet meer kan verdragen. In het alge meen durf ik te stellen dat onze handvaardigheid beter moet zijn én wij nog meer op de hoogte moeten zijn van dingen die voor, tijdens of na een ope ratie kunnen gebeuren. Toch denk ik dat de complicaties waarover professor Smalhout( bekend anesthesist uit Utrecht) het vaak heeft gehad, bij de regionale anesthesie veel minder zijn. Ik weet dat haast zeker". DEN HAAG (GPD) - In 1974 be schrijft Joris van den Berg hem in de VARA-gids als een „bescheiden, rustige figuur", die graag op de achtergrond blijft. Drie jaar geleden noemt oud-VARA-voorzitter André Kloos hem in een interview met Bibeb in Vrij Nederland „iemand voor wie ik in geen enkel opzicht waardering heb". De man om wie het hier gaat heet Jan Nagel (44), om wiens tijdelijke benoeming tot eindredacteur van VARA's ac tualiteitenrubriek Achter het Nieuws een conflict is losge barsten, dat zo hoog is opgelo pen dat de leiding van de VA RA woensdag heeft besloten het programma voorlopig op te doeken. Wie is Jan Nagel, voor wie de grote meerderheid van de ploeg van Achter het nieuws allergisch heet te zijn? Een duik in de archieven maakt snel duidelijk dat hij zijn leven lang - zacht gezegd - een om streden figuur is geweest. Vrienden noemen hem be trouwbaar, aardig, intelligent, een man met een geheugen als een olifant, soms een beetje een rotzak maar geen stieke me. Zijn vijanden kennen geen genade: Nagel is een stoker, een aartsintrigant die geen middel ongebruikt laat om zijn doel te bereiken. Marcel van Dam zei ooit over hem: hij heeft maar één ideolo gie, en dat is Jan Nagel. Een door Peter Huysman medewerker van het succesrij ke VARA-radioprogramma „In de Rooie Haan", waarvan Na gel eindredacteur was, gaf eens de volgende kwalificatie: hij heeft het vermogen om andere mensen in hun waarde te laten en ze toch te laten doen wat hij wil. Een uitstekende eigen schap, maar een onvriendelijk woord daarvoor is manipula tie. De carrière van Nagel heeft zich afgespeeld binnen de politiek (hij is bij de verkiezingen van deze week net uit de boot ge vallen als lid van de Eerste Ka mer) en de omroep. Als Nieuw- Linkser van het eerste uur werd hij al op zeer jeugdige leeftijd benoemd in het dage lijks bestuur van de Partij van de Arbeid. Hij zorgde er toen al voor dat die periode niet onop gemerkt aan het publiek en vooral aan de eigen Rode Fa milie voorbijging. Hij had het aan de stok met hooggeplaatste partijgenoten als Anne Vondeling over „on gewenste" publikaties in Na gels Pvd A-jongerenblad De Kapitalist. Hij liet de toenmali ge burgemeester van Amster dam, Samkalden, in een tele gram weten dat deze beter kon opstappen omdat hij de pro vo's zo onheus liet behandelen. Andere PvdA-„bonzen" als Van Hall, Den Üyl, Tans, Pa- tijn en Nederhorst kregen er van Nagel evenzeer van langs. Ook met Thomassen, toen eer ste burger van Rotterdam, lag hij overhoop over de partijlijn. Eén keer viel vrijwel de gehele socialistische gemeenschap over hem heen. Dat was toen hij het waagde om in het open baar mee te delen dat de PvdA de aanluiting met de jeugd vol ledig had verloren. Maar niet alleen zijn eigen partij was voor Nagel voorwerp van ongezouten kritiek. In zijn streven naar een belangrijke poltieke positie, die hij overi gens nooit werkelijk bereikte (hij had Tweede-Kamerlid wil len worden), botste hij met tal van andere personen en instan ties. Zo haalde hij zich de haat van een clubje Veronica-mede- werkers op de hals, nadat hij het gerucht had verspreid dat deze mensen een baantje bij de NOS ambieerden. Hij ontkwam met moeite aan een strafvervolging nadat hij voor de radio het optreden van de hoofdstedelijke politie bij rel len in 1967 als „schofterig" had betiteld. Voor de microfoon van de (toen nog) Nederlandse Radio Unie verklaarde hij dat men maar het beste zijn abon nement op het dagblad De Te legraaf kon opzeggen. Zijn loopbaan bij de omroep (de VARA) heeft zich al evenmin geruisloos voltrokken. Welis waar bracht hij opvallende successen op zijn naam door van radioprogramma's als Mul tiplex, Uitlaat, Dit is het begin en vooral „In de Kooie Haan" enthousiast beluisterde rubrie ken te maken, maar steeds weer dook zijn naam op in de sfeer van intriges en hoog oplo pende meningsverschillen. Ook bij de VARA had hij de top willen bereiken (omroepsecre- taris), maar opnieuw slaagde hij daar niet in door de omstre denheid van zijn persoon. Een hoogtepunt was het conflict rond de toenmalige VARA- voorzitter en oud-vakbondsbe stuurder André Kloos. Nog steeds wordt Nagel in kringen van de rode omroep verweten dat hij ervoor gezorgd heeft dat Kloos van het omroeppodium verdween. Als voorzitter van de onderne mingsraad (pikant is dat die zelfde ondernemingsraad nu stelling heeft genomen tegen de benoeming van Nagel tot eindredacteur-ad interim van Achter het Nieuws) plaatste hij zich nog meermalen in de schijnwerper van de publici teit. Het tv-personeel nam hem vier jaar geleden bijvoorbeeld hoogst kwalijk dat hij zonder inspraak de benoeming van tv- Jan Nagel: (Foto anp» directeur Maurice Koopman (een „persoonlijke vriend") had goedgekeurd. De 'pragmaticus' Jan Nagel, Am sterdammer van geboorte, ge trouwd en twee kinderen, is voor mensen uit zijn directe omgeving een vat vol tegen strijdigheden. „Spijkerhard" aan de ene kant, maar tegelij kertijd „aardig, lief zelfs" (zo als zijn vriend Joop van Zijl hem eens noemde). Altijd in gevecht met autoriteiten, om dat hy daar een bloedhekel aan heeft, maar aan de andere kant zelf ook een echte 'baas'. Een jongen die destijds geen kans zag zijn hbs-B-diploma te be halen, maar niettemin met gro te nauwkeurigheid en snelheid problemen weet te analyseren en op te lossen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19