c „We hebben verdiend verloren" Feyenoord afgebluft 'door inzet van FC Den Bosch' Ajax: "Schone schijn bedriegt contact lenzen... Olsen: Beslissing operatie valt zondag PSV-trainer Jan Reker erkent suprematie FC Utrecht Berger laat Groningers verzorgen in Utrecht Andriessen in dubbelrol QyjZ Ul DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1983 VOLENDAM (GPD) Tegen alle verwachtingen in staat lands kampioen Ajdx dank zij de 2-0 zege op Volendam na vier com petitieronden in het betaalde voetbal weer op de bovenste plaats in de eredivisie. En dat terwijl Feyenoord en PSV voordat er ook maar een bal was getrapt als de grote favorieten werden afge schilderd. Toch is er een verschil: Ajax heeft die eerst plaats alleen maar kunnen bereiken door drie wedstrijden (Utrecht, PEC-Zwolle en Volendam) op de tenen te lopen. Vandaar dat Ajax-oefenmeester Aad de Mos zich ook niet wil laten misleiden door de schone schijn. „Die bedriegt", wist De Mos zich van school te herinneren. En zo is het. De instelling waarmee de Amsterdammers woens dagavond naar ere-divisiedebutant Volendam waren gekomen deugde voor geen cent. „Ik heb ze niet voor niets in de rust uitgemaakt voor een stelletje volgevreten fullprofs", zo stelde De Mos later. „Als Volendam wat beter bij de les is in de eerste helft, kijken we halverwege al tegen een 3-0 achterstand aan. 'Deur dicht' Dat zou gezien de vijf kansen op rij die Volendam kreeg ook dik verdiend zijn geweest, omdat er geen greintje agressiviteit in het spel van de Amsterdammers was te vinden. „Dat deed bij mij eigenlijk de deur dicht", aldus De Mos, die na de hervatting bovendien zijn taktisch concept bij afwezigheid van Jesper Ol sen (voorlopig uitgeschakeld) wijzigde. Hij stuurde Van Basten naar de linkerkant van het veld, om daarmee mandekker en voorstopper Kees Guijt uit het Volendamse centrum weg te ha len. Dit taktische zet van De Mos won het van het aanpassings vermogen van de Katwijker in Volendamse dienst. En dat gaf Ajax vleugels. Paal Volendam moest in die tweede helft toezien, dat Ajax alsnog het treffen in het vissersdorp voor 16.000 voetbalgenieters won. Maar als er ook maar één club was die aanspraak op die zege had mogen maken, was het Volendam zelf geweest. Vooral voor rust leverde het technisch vernuft sprankjes van hoogstaand aanval lend voetbal op, waarbij keer op keer doelman Hans Galjé aan Ajax-zijde de zwakste schakel in de defensie bleek te zijn. Met behulp van de paal en het minder scherp afgestelde vizier van de Volendam-voorwaartsen Tol, Blanker en Mooyer bleef Ajax op de been. Tol Volendam gaf echter de moed niet op maar moest daar later de tol voor betalen. „Die ongebreidelde aanvalslust heeft ons zoveel kracht gekost, dat we uiteindelijk tekort kwamén. Dat is toch de verdienste van Ajax", aldus Volendam-trainer Cor van der Hart, die zijn formatie naar de onderste plaats zag zakken, nadat Van Basten in de 19e en 42e minuut van de tweede helft Ajax naar 0-2 had geschoten. Sport DEN BOSCH (GPD) - FC Den Bosch heeft het ontgroeningsproces in de eredivisie gisteravond zelf stopgezet. De Brabantse debutant in het vaderlandse voetbalwalhalla toonde zich gelijkwaardig aan de grote favoriet Feyenoord, dat zeer verrassend een punt moest achterlaten in stadion De Vliert en dat met de 1-1-deling niet eens ongeluk kig mocht zijn. FC Den Bosch trad Feyenoord gisteravond met veel inzet tegemoet. De Bulgaar Jeliazkov (rechts) wordt hier de voet dwars gezet door Cor Adriaanse. (Foto anp». VOLENDAM (GPD) De medi sche staf van Ajax zal pas zondag een beslissing kunnen nemen over een operatieve ingreep bij Jesper Olsen. De linkerspits van Ajax, die vermoedelijk een en kelband heeft gescheurd, werd gisteravond na afloop van het duel tussen Volendam en Ajax (0-2) nog aan een uitgebreide medische keuring onderworpen zonder dat daarbij een goede diagnose kon worden gesteld. Ajax' clubarts Groot: „De linke renkel van Olsen is op dit mo ment nog te dik. Hij krijgt nu in ieder geval rust en daarna kun nen we pas over drie dagen een beslissing nemen". Overigens keert Frank Rijkaard, die eerder dit seizoen een knieoperatie onderging, voor het competitieduel tegen Feyenoord op 18 september weer terug. Twee minuten voor tijd immers ontsnapten de Rotterdammers nog aan de nederlaag toen doel man Joop Hiele al geklopt was en invaller Stafleu de inzet van Roger Schouwenaar maar net van de doellijn kon werken. De blamage van een nederlaag bleef Feyenoord dus bespaard, maar de vreugde in Den Bosch was er niet minder om. Het was feest in De Vliert en terecht. „We hebben ons laten afbluffen door de inzet van die jongens", moest Feyenoord-trainer Thijs Libregts constateren. „We waren zelf te passief en te weifelend. De spelers liepen te veel naar elkaar te kijken en het raffinement ont brak volkomen". Libregts sloeg de spijkers op z'n kop Feyenoord ontbeerde gister avond elke vorm van de creativi teit, die de ploeg eerder in staat stelde zich na een achterstand te ontdoen van Helmond Sport en Fortuna Sittard. Dat lukte tegen Den Bosch niet. Anders dan hun collega's waren de Brabanders niet bereid de door Wim van der Horst gevonden voorsprong (tiende minuut) zomaar uit han den te geven. Ze vochten voor el ke meter, „met 150 procent in zet", aldus Libregts en bleven voortdurend bij de les. Verward Het inmiddels al bijna traditionele Feyenoord-kwartiertje van rond de rust bleef dan ook uit, al leek Cruijff daar met zijn knappe 1—1 hoogst persoonlijk het startsein voor te geven. Ditmaal echter hadden de Rotterdamse voetbal lers zich al te zeer verward in hun eigen problemen on nog tot een bevlieging te kunnen komen. Libregts: „Het is nu al elke keer het oude liedje. Als je niet met een afstand neemt en achter komt, krijg je problemen. Zeker als de tegenpartij de goals niet weggeeft, er geen creativiteit is, en de spelers die als specialist te boek staan er niet zijn bij de voorzetten". UTRECHT (GPD) Voetbaltrainers zijn niet de grootste relativisten in de sportwereld. Hun belang is duidelijk eenzijdig. Winst telt, anders niet. Daarom was het een verademing om in stadion Galgenwaard even te luisteren naar PSV-trainer Jan Reker. „We hebben er alles aan gedaan om een andere uitslag op het bord te krijgen, maar FC Utrecht speelde zo goed dat we verdiend met 2—0 hebben verloren". Aan de andere kant van de tafel glom Barry Hughes nog feller dan hij gewoonlijk in de zomer maanden doet. Hij was uiterst content met de speelwijze en ui teraard met het resultaat, dat FC Utrecht kans geeft de 15.000 toe schouwers permanent aan zich te binden. In de opdracht van Hughes kwam het woord „bin den" ook voor. Hallvar Thoresen, Jurie Koolhof en Ton Lokhoff kregen aanvallend geen ruimte, maar Hughes ging nog een stapje verder dan zijn collega's plegen te doen. Zo meende hij dat Arie Haan over het algemeen vrijuit zijn gang mag gaan, maar hij ver ordonneerde dat Jan van den Akker, de vervanger van de ge blesseerde Jan Wouters, 'als con sequente stoorzender zou funge ren. Hughes wenste geen splij tende passes over lange afstand naar de Eindhovense sneltreinen te zien. En. hij zag ze niet. Schuivend op zijn bank, de ene si gaar na de andere wegdampend ondanks het door hemzelf opge legde rookverbod in Galgen waard, zag hij zijn ploeg onmid- GRONINGEN (GPD) - Binnen het medisch begeleidings team van FC Groningen is beroering ontstaan omdat geblesseerde spelers in het geheim zijn behandeld door de vroegere fysiotherapeut van FC Utrecht, Bert van Wingerden. Deze ontving de Groninger spelers in een Gronings hotel, waar een ka mer van tijd tot tijd was in gericht als behandelruimte. Renze de Vries, de voorzitter van FC Groningen, zegt pas in een later stadium te heb ben vernomen wat er pre cies aan de hand was. Hij noemt het „een tere kwes tie", vooral omdat oefen- meester Han Berger hem eerder had verzocht Van Wingerden een vaste aan stelling te geven bij FC Gro ningen. FC Groningen club arts Hans Hoekstra en de overige verzorgers verwach ten nu van Berger een nade re uitleg van de affaire. dellijk het initiatief nemen. Van den Akker neutraliseerde Haan, Michel Valke kwam zwervend los van Gert Kruys, die op zijn beurt de ontstane ruimte beter benutte. Hij was met de terug- hangende Gerard van der Lem de stuwende kracht vanaf het middenveld, waar libero Leo van Veen als een autoritaire generaal de ballen vanuit de laatste linie bezorgde. In de fout PSV zocht, maar vond geen oplos sing en ging gierend in de fout toen de Utrecht-spitsen Gerard van der Lem en Rob de Wit plaatsverwisseltje gingen spelen. Reker: „De opzet dat was dat Berry van Aerle bij De Wit zou blijven en Piet Wildschut op Van der Lem zou blijven, terwijl Rob Landsbergen zou proberen de sterke Floyd Streete uit te scha kelen. De positiewisseling van de Utrechters probeerden de jon gens, na overleg met aanvoerder Arie Haan. op te vangen door de aanvallers van elkaar over te ne men. Dat gebeurde zo slordig dat er geen lijn meer in onze verdedi ging was te ontdekken. FC Utrecht buitte dat voordeel per fect uit, al was er een fout voor nodig om op voorsprong te ko- 4a een goed kwartier haalde Wild schut de handige Kruys omver en Pim Doesburg die in het doel de voorkeur had gekregen boven Hans Segers, verkeek zich op Frans Adelaars vrije trap. Gert Kruys profiteerde en begroette zijn allereerste doelpunt in het nieuwe Galgenwaard. Voor PSV geen reden om de vaste bewa kers tot de orde te roepen. Rob de Wit, die al enige malen had aangetoond dat hij door bonds- coach Kees Rijvers ten onrechte nog als een amateurtje wordt be schouwd. vormde samen met Kruys een constante bedreiging voor PSV. moest, was het gevolg dat in de eerste helft te veel energie was gebruikt en dat PSV bereid was om via hard werken de schade te herstellen. Jan Reker weer: „FC Utrecht liet zich massaal terugza ken. Daardoor drukten wij de ruimte dicht. Dat is geen negatie ve beoordeling van de tegenstan ders, omdat ze in balbezit ra zendsnel overschakelden op de aanval. We waren dan wel ster ker, maar dat leverde slechts een goede wedstrijd voor Valke, maar geen enkele reële scorings kans op". Met Ben Rietveld voor Van der Lem in de ploeg konden Streete en De Wit moeilijker overweg, maar de manier waarop De Wit zijn arsenaal aan technisch ver nuft nog een keer demonstreer de, bracht het legioen in extase. Hij verhief zijn fabelachtige actie echter niet tot middel maar tot doel, want na Van Aerle en Does burg voor joker te hebben gezet, bleek zijn rechterbeen toch niet zo'n gewillig instrument als hij eerder had aangetoond. Het deerde Hughes niet. „Als je PSV met 2—0 verslaat, moetje toch te vreden zijn". PSV-doelman Pim Doesburg heeft een vrije schop van de niet zichtbare Utrechter Adelaar losgelaten. Gert Kruys (midden) liet zich dat buitenkansje niet ontglippen. Mel Floyd Streete (links) viert hij de 1-0. DEN BOSCH - In Den Bosch zijn gisteravond rond de voetbal wedstrijd Den Bosch Feye noord vier voetbalfans aange houden. Op het station in Den Bosch arresteerde de spoorweg politie drie jongelui. Eén van hen, een 17-jarige Bosschenaar, bedreigde een spoorwegpolitie functionaris met een nage maakt pistool. Libregts doelde daarbij met name op Peter Houtman, die hij vooral een gebrek aan bewegelijkheid verweet. „Hij zal echt meer moe ten bewegen en agressiever moe ten worden". De trainer had zijn vleugelspitsen moeiteloos in de kritiek kunnen betrekken. Goed, Houtman (is dat een internatio nal?) bewoog zeer weinig, maar de aanvoer van bruikbare ballen was ook vrijwel nihil. Feyenoord zocht het wel via de vleugels (Vermeulen op links en eerst Je liazkov en Hoekstra en later Been op rechts), maar de voor zetten die daar vandaan kwamen waren zelden gericht en nooit ac curaat. Zij waren alleen goed voor Den Bosch-doelman Jan van Grinsven, die op die manier aardig werd ingeschoten. Den Bosch zelf verdedigde daarbij stug en met overleg en liet zich niet gek maken door het hoge tempo dat de tegenstander dan wel onderhield. Met een behoed zamer tactiek dan in de eerste wedstrijden (ditmaal met twee spitsen) gokte de ploeg daarbij op de counter. En op Wim van der Horst die tegen Feyenoords aanvallende middenveld Cruijff, Gullit en Hoekstra vaak veel ruimte kreeg. Bij afwezigheid van de geblesseerde Theo de Jong gebombardeerd tot spel verdeler benutte hij die ruimte vaak knap. In de tiende minuut zette hij zijn ploeg op die manier op voorsprong en een paar minu ten voor tijd gaf hij Roger Schou wenaar bijna de winnende goal aan. Stafleu voorkwam dat, maar Den Bosch maalde er eigenlijk niet om. De spelers omarmden de deling als het eerste gedenkwaardige suc ces en in feite was de partij tegen Feyenoord dat ook. Niet alleen door het resultaat, waarmee het puntentotaal van de eerste drie wedstrijden werd verdubbeld, ook vanwege de opkomst van toeschouwers. De 25.000 kijkers zorgden voor een recordrecette die het nog lang niet schuldvrije Den Bosch zeer welkom was. Feyenoord werd nu al geconfron teerd met de harde realiteit, die aantoonde dat Cruijff alleen ook niet alles kan en dat de rest zich qua creativiteit nog lang niet aan hem heeft opgetrokken. Zelfs een dubbele wissel (Stafleu en Been voor Gullit en Hoekstra) kon de ploeg niet injecteren. Li bregts: „Het is een duur punt dat we hier hebben laten liggen, maar dit zullen we nog wel vaker meemaken. Er zullen meer te genstanders komen die ons met 150 procent inzet bestrijden, dus zullen we toch moeten leren slim naar het doel te gaan. Nu was daar geen sprake van". PAUL DE TOMBE ROTTERDAM In de Rotterdam se derby Sparta-Excelsior speel de Adrie Andriessen, voorstop per van de thuisclub, wel een heel opmerkelijke rol. Nadat Ed dy Ridderhof Excelsior aan een 0-2 voorsprong had geholpen, te kende amateur Leen van der Weel (ex-HOV) 1-2 aan, waarna Andriessen de gelijkmaker ver zorgde. Ronald Lengkeek bracht vijf minuten voor tijd Sparta zelfs op 3-2, maar in blessuretijd passeerde Adrie Andriessen ge heel onnodig zijn eigen doelman Van Noortwijk. "Een wereld- doelpunt", begroette Excelsior- trainer Rob Jacobs de ook door hem niet meer verwachte pun- tendeling. In de eredivisie vielen er gisteren toch veel gelijke spelen te note ren. Helmond Sport en FC Gro ningen kwamen niet aan scoren toe, PEC en Go Ahead kwamen tot 1-1 (68ste minuut Kees van Kooten 1-0, 77ste minuut Eddy Bosman namens de Deventena- ren 1-1), zoals ook Willem II en AZ. Voor de Tilburgers doel puntte de 17-jarige John Fes- kens, voor AZ Rickie Talan. Langste adem DS'79 moest aan de Krommedijk de eer laten aan Roda JC: 1-2. De Dordtenaren kwamen via John Linford wel op 1-0, maar de Lim burgers (René Hofman en John Eriksen) beschikten over de langste adem. Fortuna Sittard bleef in eigen huis Haarlem met 2-0 de baas. Wilbert Suvrijn en Arthur Hoyer lieten hun fans juichen. advertentie lid ANVC Voorstraat 80 - Katwijk; Binnenweg 114 - Heemstede; Haarlemmerstraat 58 - Lelden Hoofdstraat 263 - Sassenhelm Speels Tot tien minuten voor tijd holden de Eindhovenaren met succes achter hun opponenten aan. Toen kwam het moment waarop Rijvers zich via zijn video nog maar eens moet bezinnen. Een pass van Van der Lem was zo' splijtend dat alleen de in Oranje verkozen Willy van de Kerkhof nog wat recht kon zetten. Hij werd door Rob de Wit als een be ginneling getruct, waarna Pim Doesburg bemerkte dat de speel se Utrechter zijn rechterbeen niet alleen gebruikt om op te staan: 2-0. Dat FC Utrecht na rust terug

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13