Prijzenoorlog breidt zich uit Schelde-order te laat C Air Holland eist rectificatie bonden Haringvloot vaart op 1 oktober uit 11 Kort zakelijk Protest van merkartiï^elen-fabrikanten Onzekerheid over steun zelfstandigen Mogelijk honderd arbeidsplaatsen weg Beurs Amsterdam DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1983 Economie Film De Eerste Nederlandse Filmparti cipatiemaatschappij (ENF) heeft vorig jaar een boekverlies gele den van circa een half miljoen gulden. De investering in de film 'Sprong naar de Liefde' zal niet worden terugverdiend en is ge heel afgeschreven. Beter ging het met de film 'Van de koele meren des doods'. Deze film heeft haar investering helemaal terugverdiend, aldus de directie. Langdurig is overleg gepleegd over de te volgen waarderings maatstaven omdat geen voor beelden voorhanden waren. Be sloten is de inkomsten uit de par ticipaties ten gunste van de winst te laten komen in het boek jaar waarin deze worden ontvan gen. Daarom is ook de tweede film pro memorie gewaardeerd ondanks de daarop te vewachten winst. Dit samen met aanloop- en andere kosten resulteert in een boekverlies van 0,5 min. Het jaarverslag zal zo spoedig mo gelijk verschijnen, waarna een aandeelhoudersvergadering wordt uitgeschreven. Nat. Nederlanden Het verzekeringsconcern Nationa- le-Nederlanden heeft zich in de eerste helft van dit jaar gunstig ontwikkeld. De nettowinst ging ten opzichte van dezelfde perio de van 1982 met 7,7 pet. omhoog van 182,8 min. tot 197 min. Er zal een interimdividend worden betaald van ƒ4,10 in contanten, eventueel op te nemen voor 0,80 in contanten plus 0,25 in Agio-aandelen. De omzet nam in de eerste zes maanden toe met 13,5 pet. van 5,6 miljard tot 6,3 miljard. Het in het algemeen grillige verloop van de schaderesultaten maakt het moeilijk voorspelbaar of de gesignaleerde gunstige tendens zich in de rest van het jaar zal voortzetten. Transavia-helicopters Transavia is van plan twee helicop ters te huren om pendeldiensten te verrichten naar de boorplat- forms op de Noordzee. Met de Rijksluchtvaartdienst zijn reeds afrondende besprekingen ge voerd. Transavia wil die helicop ters eind dit jaar in gebruik ne- De maatschappij beschouwt _de toevoeging van de helicopterser- vice als een uitbreiding van de bedrijfsvoering en als middel om de omzet te vergroten, aldus insi ders. Daarmee komt Transavia in directe concurrentie met KLM- Helicopters, die - samen met Schreiner - dit vervoer tussen Nederland en het Nederlandse deel van het continentale plat na genoeg geheel in handen heeft. Evenals KLM-Helicopters wil Transavia gaan vliegen met Si- korsky's-61. De twee toestellen zullen samen met de Britse be manning worden gehuurd van British Airways. Daaruit volgt dat bij Transavia zelf geen nieu we werkgelegenheid ontstaat. Het contract voorziet in de be schikbaarstelling van helicop ters en bemanningen voor de tijd van het jaar, met de mogelijk heid van verlenging. Philips Philips is een belangrijke kandi daat om de opdracht te ontvan gen voor betaalautomaten bij benzinepompstations, waarmee in de loop van 1984 een proef zal worden gehouden in de regio Eindhoven-Tilburg. De definitie ve keuze van een leverancier van de terminals is thans binnen twee maanden te verwachten. In middels is bij het selectieproces reeds een fase bereikt, waarin met Philips afrondende gesprek ken worden gevoerd over een mogelijke levering van de betref fende apparatuur. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn. Van 31 augustus. Andijvie 0,62—0,64; snijbonen 1,70; sperziebonen 1,30, bospeen II I,01-1,51; waspeen Al per kist 4,30-7,80; All 3,60-5,60; bi II,50-16.40; Cl 10,00-11,50. Aanvoer: 101 ton. Breekpeen BI per kist 4,50—10,80; Cl 8,40-13,70; prei A per kg. 0,40-0,42; spinazie 0,56; uien per kg. 0,54-0,56; peterselie (krul) 0,37—0,52; selderij 0,21-0,23; bloemkool 6 per bak I 2.06-2,34; 8 I 1,58-1,78; 10 I 1,61; 12 I 0.88-1.31. SCHIPHOL (GPD) - Luchtvaart- ondernemer John Block eist van zeven vakbonden rectificatie van de bezwaren, die zij begin juli bij minister Smit-Kroes hebben ge deponeerd tegen een vergunning voor Air Holland. De rectificatie had, zo stelde Blocks advocaat mr. Kernkamp, dinsdagmiddag uiterlijk 12 uur op het ANP-te- lexnet gepubliceerd moeten zijn. De bonden zouden in kort ge ding worden gedagvaard als zij niet aan de eis wilden voldoen. De brief met bezwaren was opge steld door de vervoersbonden CNV en FNV, de Unie BLHP, de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV), de Ver eniging van hoger KLM-perso- neel (VHKLM), de Vereniging van Nederlands Cabineperso neel (VKC) en de Vereniging van KLM-boordwerktuigkundigen. De bonden beraden zich thans over de eis. Het is nog niet be kend of Block het nu op een kort geding laat aankomen. Op het ANP-net was tot in de loop van gistermorgen geen mededeling over Air Holland verschenen. De bezwaren waarover Block is ge vallen nu zijn bedrijf Consulair bv vorige week de vergunning heeft gekregen waarmee hü Air Holland kan oprichten, richten zich volgens CNV-bestuurder Kees Weerstand onder meer te gen de stelling van de bonden dat op Blocks Air Holland-vlieg tuigen geen Nederlandse vliegers zullen zitten. De bonden hadden zich daarbij ge baseerd op de informatie dat Block op 1 november van start wilde gaan. Aangezien geen Ne derlandse maatschappij met Boeings-727-200 vliegt zoals Block wil, achtten zij de tijd te kort om voldoende Nederlandse vliegers in de beschikbare tijd voor dit vliegtuigtype op te lei den. Met het aantrekken van niet-Nederlandse vliegers is vol gens de bonden geen Nederlands werkgelegenheidsbelang ge diend. Blocks advocaat Kernkamp stelt nu dat de grond voor deze stel ling is ontvallen omdat Block, zoals hij heeft aangekondigd, pas op 1 april wil gaan vliegen. Nadat hem zijn vergunning door minis ter Smit-Kroes was toegezegd, zei Block dat van de 18 vliegers die hij nodig heeft, twee niet de Nederlandse nationaliteit heb ben. CNV'er Weerstand noemt de be zwaren van Block „nogal ver ward". In het begin van de brief stelt Blocks advocaat dat, door dat Block vergunning heeft ge kregen, bewezen is dat er voor Air Holland mogelijkheden zijn. Maar in diezelfde brief wordt de bonden verweten dat het aan hun bezwaarschrift van begin ju li te wijten is dat Air Holland „naar de regio is verwezen". Block had gevraagd om Schip hol en Zuid-Limburg, maar kreeg Rotterdam in plaats van Schiphol. Ook zonder toestemming (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - Ook zonder toestem ming van de EG zullen Neder landse haringvissers op 1 okto ber hun netten in de Noordzee uitwerpen. De EG is het nog al tijd niet eens over de verdeling van de haring in de zuidelijke Noordzee. Op 3 oktober zal daar over opnieuw worden vergaderd. Daarop willen de vissers echter niet wachten. De haringvissers gaan er vanuit dat er evenals bij het begin van vangst op maatjesharing op een voorschot kan worden gevist. Nederland mocht vorig jaar in dezelfde periode negentien ton haring vangen. Het totale quo tum voor de betrokken EG-lan- den bedroeg vorig jaar zestig ton. Volgens L. Ouwehand, voorzitter van de Nederlandse vereniging van haringreders, zijn gezien de kwaliteit van de haring juist de eerste weken erg belangrijk. "Wachten tot het besluit valt kost de vissers veel geld", aldus Ouwehand. Hij rekent erop dat uitwerpen van de netten op 1 ok tober nauwelijks op bezwaren zal stuiten "omdat juridisch niets de vangst van de haring in de weg staat". AMSTERDAM (ANP) In navolging van Edah heeft nu ook Dirk van der Broek (waaronder Digros) zich in de prijzenoorlog gestort. De beide grootwinkelbedrijven hebben aangekondigd zich niet langer te storen aan de bestaande prijsafspraken en de produkten te verkopen onder de bodemprijs. De fabrikanten van merkartikelen hebben hierop gereageerd met de mededeling zich teweer te stellen tegen het niet nakomen van de prijsafspraken, die vorig jaar zijn gemaakt. Toen werd af gesproken, dat merkartikelen niet onder de bodemprijs (meest al inkoopsprijs plus BTW) in de DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) giste ren niet tot andere gedachten kunnen brengen over de kwestie van het ontwikkelingsfonds voor zelfstandige ondernemers. De bewindsman blijft van mening dat deze zaak anders moet wor den geregeld en dat er voor dit doel dit jaar niet meer geld is en volgend jaar aanzienlijk minder zal worden uitgetrokken. Dit jaar is voor ongeveer f 10 mil joen rijkssubsidie beschikbaar gesteld, grotendeels om indivi duele adviezen aan gevestigde en beginnende zelfstandigen te kunnen betalen. De belangstel ling voor deze hulp is, in het bij zonder bij startende onderne mers, zo groot dat dit bedrag niet toereikend lijkt. Bovendien zal er volgens Van Zeil volgend jaar slechts ongeveer de helft be schikbaar komen. In een hoorzitting hadden maan dag de organisaties van zelfstan digen KNOV en NCOV) de vas te Tweede Kamercommissie voor het midden- en kleinbedrijf deelgenoot gemaakt van hun zor gen over deze ontwikkeling. De ze commissie besloot daarop de bewindsman nader aan de tand te voelen en te vragen of er ande re mogelijkheden zijn. Dat is vol gens Van Zeil niet het geval, er is niet meer geld. Het ziet er nu naar uit dat deze zaak in een ple nair Kamerdebat zal worden be handeld. Van Zeil stelde dat hij bezig is een algemene regeling te maken, waarin ook de zogenaamde ont- wikkelings- en saneringshulp zal worden opgenomen. Binnenkort verneemt de Kamer daarvan meer; dan zal een plan worden gepresenteerd om 46 bestaande regelingen tot 18 regelingen om te vormen. Dit in het kader van de vereenvoudiging van proce dures, de zogenaamde deregule ring. winkel zouden worden verkocht. Een aantal fabrikanten heeft in middels Edah (dochteronderne ming van Vroom en Dreesmann) laten weten, dat zij willen vast houden aan de eerdere afspra ken, zo zei desgevraagd een woordvoerder van de stichting Het Merkartikel, waarin de fabri kanten zijn verenigd. De afspra ken houden overigens ook in, dat levering alleen tegen de overeen gekomen voorwaarden ge schiedt. De fabrikanten van de stichting Het Merkartikel zullen geen ge zamenlijke acties op touw zetten. Wel zal individueel op de afspra ken gewezen worden. Dirk van der Broek: „We vinden, dat iedere winkelier zelf zijn prij zen moet kunnen vaststellen en dat dit niet door de fabrikant moet worden opgelegd", aldus directeur J. van den Broek. Hij zei verder, dat er al een aantal bressen was geslagen in het front van de fabrikanten. „Fabrikan ten met een minder sterk merk zijn gemakkelijker en laten oog luikend toe, dat we onder de bo demprijzen verkopen als we daarmee meer verkopen", aldus J. van den Broek. Vorig jaar verloor Dirk van den Broek een rechtszaak tegen Dou- we Egberts en Heineken over het doorbreken van de bodemprij zen. Artikelen van deze fabrikan ten zal de supermarktketen niet goedkoper gaan verkopen. Moeizaam begin Credit Lyonnais ROTTERDAM (ANP) - Crédit Lyonnais Bank Nederland (vroe ger Slavenburg's Bank) heeft een zeer moeilijk eerste halfjaar ach ter de rug. In deze periode hield de bank uiteindelijk f 14,5 min over, welk bedrag volgens plan geheel in de stroppenpot is ge stopt, zo blijkt uit het halfjaarbe richt. In de aandeelhoudersver gadering van 28 juni deelde het bestuur mee, dat de bank de eerstkomende vijf tot tien jaar de gehele winst aan de voorziening algemene risico's zal toevoegen. Het brutoresultaat beliep in het eerste halfjaar f 24,6 min tegen f 42,5 min in dezelfde periode van vorig jaar. De bank slaagde erin de lastenstijging te beperken tot 2,7 pet. Het balanstotaal daalde van f 11,5 tot f 10,9 miljard hoofdzakelijk vanwege een vermindering van het eurovalutabedrijf-buiten- landse bankiers met f850 min. Het kernbedrijf nam echter met f 250 min toe. LPG duurder ROTTERDAM (ANP) - Met in gang van morgen of overmor gen gaat de prijs van autogas (lpg) met 2,5 cent per liter omhoog. Bij de zelftanksta- tions van de meeste benzine maatschappijen en de vrije pomphouders gaat een liter lpg dan 80,4 cent kosten. De prijsverhoging is een gevolg van prijsstijgingen op de in ternationale producten- markt. In de prijzen van ben zine en diesel komt (voorlo pig) geen verandering. AMSTERDAM - Burgemeester Van Thijn van Amsterdam heeft gisteren de actie "Houdt de buurt schoon" ingeluid. Deze actie is opgezet als aanvulling op het werk van de stadsreinigingsdienst, die het materiaal gratis ter beschikking stelt. (Foio anp» VLISSINGEN (GPD) - De Ko ninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen heeft het niet gered. Gisteren is de termijn waarbinnen de KMS de order voor de bouw van vier Marok kaanse korvetten op zak zou moeten hebben verstreken. De directie van de KMS is er nog niet geslaagd de opdracht te ver werven. Dat betekent dat De Schelde vermoedelijk de capaci teit van de scheepsnieuwbouw- afdeling aanzienlijk (van 1,235 Zijlstra commissaris bij Robeco ROTTERDAM (ANP) - Aan dc aandeelhouders van de beleg gingsfondsen Robeco, Rolinco, Rorento en Rodamco zal worden voorgesteld dr. J. Zijlstra te be noemen tot commissaris. Dr. Zijlstra was in de jaren 1967 tot 1982 president van de Neder- landsche Bank en president van de Bank of International Settle ments in Bazel. Hij is verder on der meer minister van economi sche zaken en van financiën ge weest. miljoen manuren per jaar naar 1 miljoen) zal moeten terugschroe ven. Het gaat mogelijk zo'n 100 arbeidsplaatsen kosten. Eerder al werden bij de KMS-groep na het RSV-debacle 520 banen ge schrapt. Het minimumniveau van de scheepsnieuwbouwafdeling bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde is lange tijd strijdpunt geweest tussen kabinet en de Tweede Kamer. Uiteindelijk werd in mei een compromis be reikt. Dat kwam er op neer dat de KMS tot 1 september 1983 de huidige capaciteit mocht hand haven. In die tussenliggende tijd moest de KMS-directie op zoek naar belangrijke exportorders. Zou de KMS er niet in slagen die orders vóór 1 september binnen te slepen, dan zou de capaciteit van de scheepsnieuwbouwafde ling alsnog moeten worden inge krompen. Dit is dus niet gelukt. De financiering van het project is nog altijd niet rond. Schelde-directeur drs. C. Hartog wilde gisteren niet spreken over het stadium waarin de onderhan delingen over de korvettenop- dracht zich momenteel bevin den. Districtsdirecteur R. Jacobs van de Unie-BLHP heeft het ver moeden dat de zaak is vastgelo pen omdat Saoedi-Arabië eerder gedane toezeggingen aan Marok ko niet wil of kan nakomen. Sa oedi-Arabië had aanvankelijk een bijdrage van 75 procent in het project toegezegd. Het ver haal gaat, aldus districtsbestuur der Jacobs, dat de Saoedi's nu niet verder willen gaan dan 50 procent, gezien hun verminder de oliedollarstroom. Volgens Schelde-directeur Hartog is dit verhaal niet helemaal juist. Hoe de vork dan wel in de steel zit wilde hij echter niet uit de doeken doen. Dat past in de con tractonderhandelingen en daar kunnen wij dus geen enkele me dedeling over doen. Morgen gaat de KMS-directie met de vakbonden overleggen. Vol gens districtsbestuurder Jacobs van de Unie-BLHP zal dan met name bekeken moeten worden of er binnen de KMS nog gaatjes te vinden zijn om mensen over te kunnen plaatsen om zoveel mo gelijk gedwongen ontslagen te vermijden. Of er vanuit het pro vinciaal bestuur van Zeeland nog enige pressie op minister Van Aardenne te verwachten is om de KMS enig respijt te geven, is niet duidelijk. Gedeputeerde drs. R. C. E. Barbe van Economi sche Zaken (hij is tevens toe komstig lid van de raad van be stuur van de KMS) zei gisteren eerst een definitieve stand van zaken te willen afwachten. Braks sluit [offer boeren toch niet uit DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw en visserij) er kent dat de bezuinigingsvoor stellen van de Europese Com missie op korte termijn een zeker inkomensoffer kunnen vergen van dc Nederlandse boer. Hij zei dit tijdens het maandelijkse ge sprek met het Landbouwschap woensdag in Den Haag, daags na de speciale Europese minister raad. In Brussel zijn bewindslie den uit de tien lidstaten bijeen geweest voor een eerste discus sie over dc hervormingsvoorstel len voor het EG-landbouwbe- leid. Voorzitter Jaap van der Veen van het Landbouwschap zei blij te zijn dat de minister de zorgen van het Landbouwschap deelt. Dc zorg over een aanpassing van het boereninkomen is volgens hem niet weggenomen. De effec ten van de EG-voorstellen voor dat inkomen worden door het landbouwschap zeer gevreesd. Minister Braks wil over de inko menseffecten met het landbouw schap van gedachten wisselen, maar plaatst vraagtekens bij de uitgangspunten die het land bouwschap bij de berekening van de consequenties hanteert. Van der Veen stelde dat de cijfers zijn gebaseerd op het voorgestel de totale pakket van de commis sie, dat ook door de minister als onevenwichtig wordt betiteld. Europese prijs Philips -topman EINDHOVEN (ANP) - Dr. Wisse Dekker, president van Philips, en de voorzitter van de Europese Commissie, de heer Gaston Thorn, hebben de 'Prix de Talloi- res' gekregen. Deze onderschei ding wordt jaarlijks toegekend door de 'Groupe de Talloires', een internationale organisatie zonder winstoogmerk, die in 1980 werd opgericht met als doel het stfmuleren van discussie over sociale en economische ver anderingen en de invloed ervan op bedrijfsleven en maatschap pij. De heren Thorn en Dekker ontvangen de onderscheiding voor hun inspanningen ter ver sterking en eenwording van de Europese Gemeenschap, aldus een mededeling van Philips. AANDELEN binnenland doorlopend vk sk STc30 145 20 gist broc 158 00 hbg 92 50 hoogovens c 33 40 34 30 SF* ,ii+ '9050 ph*ps ^48 40- 58 50+ 31220 w* sieve 3520 '«.TO 2 perioden 16310 211 OOB 131500 credlyonn 50 20 nschhypc 215.00 250 50 672 00 w glas nb 235 00 beleggingsinst. OBLIGATIES staatsleningen wuh 8^4 78-87 99.20 9 parallelmarkt officieel toegelaten indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s buitenlands geld Amen**ans« öo"ar 2.9 Belg trancl 100) 5 4 Duns* mart (100) 109.7 IUI kre(iOOOO) 17 7 Portugese esc (100) 2^0 Zweedse woon (100) 36 2 Deense kroon (100) Uil OosI sftfcng (100) ^5'; Spaanse peseta (100) 1f VERKLARING DER TEKENS NG ottoéle nol gescJxxst a achtergestelde lening Beursoverzicht Philips nu 25% Amerikaans Volgens de handelaren op de Am sterdamse Etlectenbeurs is hel deel van de aandelen Philips dal in Amerikaanse handen is. sinds begin dil jaar opgelopen van on geveer 3% lol 25% Door de grole belangstelling in de VS voor de Phlips-aandelen liep ook vanmorgen de koers weer op. Sinds eind vorige week is er een )ok voor Nat Ned was er vanmor gen op de beurs grote belang stelling. naar aanleiding van het Hel enthousiasme op de beurs viel vanmorgen over hel algemeen wal tegen, zeker gezien de zeer optimistische stemming in Wall Streel, waar de Dow Jones-in- dex gisteravond mei ruim 20 punten steeg De koerswinsten in Amsterdam bleven beperkt tot enkele dubbeltjes Elsevier-NDU sprong eruit met een winst van I 5. in de hoop dat het bedrijf spoedig met goede hall|aarcij- fers komt. het interimdividend bekend De beurs verwacht dat de uitkering f 3.50 zal bedragen (vorig jar f 3.20)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11