in hun zien VOOR PUDDING EN UIT HET VUISDE. 1! VS laten Libanon tanden Moord op gouverneur van Santiago in Chili Touwtrekken om macht in Israël meteen begonnen Zelfmoord Turk uit angst voor uitwijzing J Strijd verhevigd Zware verliezen voor Russen in Afghanistan 79 JA Massaal protest tegen regering van Bolivia Aftreden Begin definitief Bevelschrift over uitlekken zelf uitgelekt WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1983 Buitenland BONN (GPD) - Uit angst dat hij naar zijn vaderland zou worden uitgewezen, heeft de 23-jarige Turk Kemal Altun zelfmoord ge pleegd. Hij sprong gisteren uit een raam op de zesde verdieping van het gerechtsgebouw in West- Berlijn. Daar was voor de admi nistratieve rechtbank in hoger beroep de zaak-Altun aan de gang. De rechters moesten beslissen of de Turk, die een jaar geleden ille gaal in West-Berlijn aankwam en onmiddellijk politiek asiel vroeg, als politieke vluchteling kon worden erkend. In dat geval zou hij in de Bondsrepubliek mogen blijven en niet het gevaar lopen dat hij in Turkije gefolterd of ge dood zou worden. Turkije had om de uitlevering van Altun ge vraagd omdat hij betrokken zou zijn geweest bij een moordaan slag op de vroegere minister Guen Sazak. Kemal Altun heeft steeds volge houden een politieke vluchteling te zijn. In Turkije was hij actief geweest in een inmiddels verbo den linkse vereniging van scho lieren. Het federale bureau voor de erkenning van buitenlandse vluchtelingen in Zirndorf erken de hem als zodanig. Het bureau was tot de conclusie gekomen dat Altun bij uitleve ring aan Turkije daar inderdaad politiek vervolgd en (dus) gemar teld zou worden. De bondsrege ring besloot Altun toch uit te le veren nadat het zogenaamde Kammergericht in West-Berlijn daarvoor toestemming had ver leend. De Turk en het federale bureau voor asielzoekenden gingen in hoger beroep. Altun heeft de uit spraak van de rechters niet wil len afwachten en koos vrijwillig de dood. Gisteravond trokken ongeveer 4000 mensen in een demonstra tieve optocht door West-Berlijn om te protesteren tegen de poli tiek van de bondsregering tegen over buitenlanders. In het verle den hadden al talloze mensen in en buiten West-Duitsland tegen een mogelijke uitlevering van Al tun geprotesteerd. Onder hen was de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Ver enigde Naties. De SPD-Bondsdagafgevaardigde Voigt sprak over een „politieke en morele mede-verantwoorde lijkheid van de bondsregering voor de dood van Altun. De Groenen eisten het aftreden van minister van binnenlandse zaken Zimmermann. BEIROET (Reuter/AFP) De Amerikanen hebben giste ren besloten tot machtsvertoon tegenover de strijdende partijen in Beiroet door het vliegkampschip Eisenhower van ver op de Middellandse Zee te halen om het "voor iedereen zichtbaar" vlak onder de stad langs te zullen laten koersen. ambassade in Beiroet, waar Druzische militairen een aanval pro- 'i de Amerikanen daar niet op in, maar later schoten ze terug. Tevens vroegen en kregen zij nieuw uitstel door Israël van te rugtrekking van Israëlische troe pen in en om Beiroet, zij het voor slechts een paar dagen. De Amerikanen besloten tot deze maatregelen nadat de multina tionale vredesmacht van Ameri kanen, Fransen, Britten en Italia nen het steeds zwaarder te ver duren heeft gekregen als gevolg van de strijd tussen de verschil lende groepen in en om Beiroet onderling en tegen het Libanese leger dat posities wil ADVERTENTIE y~~' voordat de Israëlische troepen zijn vertrokken. Dc maatregelen werden bekend nadat na de doden onder de Amerikaanse soldaten van maandag in Beiroet vijf doden vielen onder Fransen en ook de Britse troepen onder vuur kwa men zonder dat bij hen slachtof fers vielen. Vier Fransen werden gedood toen twee granaten ontploften op het terrein bij de Franse ambassade. Drie van de doden waren solda ten, de vierde een lid van de mili taire politie. Verder werden hier zeven personen gewond. Eerder op de dag verloor een Franse mi litair van de vredesmacht het le ven toen een projectiel het voer tuig trof waarin hij reed. Ook gebouwen van de Amerikaan se ambassade kwamen onder granaatvuur te liggen. Ameri kaanse mariniers schoten terug toen zij in het zuidelijk deel van de hoofdstand werden bestookt met granaten en licht geschut. Er werden gevechtshelikopters de lucht in gestuurd, maar deze voerden geen aanvallen uit. De mariniers werden in hoogste staat van paraatheid gebracht, terwijl het Amerikaanse vlieg- dekschip Eisenhower positie in nam voor de Libanese kust. Een Amerikaanse militaire zegs man zei dat de VS gebruik kun nen maken van gevechtstoestel len op de Eisenhower om aanval len tegen de vredesmacht af te slaan. De vliegtuigen zijn zondag voor dat doel in gereedheid ge bracht nadat twee Amerikaanse mariniers bij de strijd in Beiroet om het leven kwamen. Het zijn nu niet alleen strijders van de Sji'itische groepering Amal, die in gevechten zijn gewikkeld met het Libanese leger. Druzi sche strijders en leden van de linkse organisatie Moerabitoen vechten mee aan de zijde van de Amal-militie. In totaal zijn de afgelopen drie da gen 44 soldaten, onder wie zeven van de vredesmacht, en dertig burgers gedood. Meer dan 150 mensen werden gewond. Het zijn de bloedigste gevechten tus sen Libanezen sinds de burger oorlog van 1975/76. SANTIAGO (Reuter/AFP) - De militaire regering van Chili heeft gezegd dat de moord op de mili taire gouverneur van Santiago, generaal buiten dienst Carol Ur- zua, geen consequenties zal heb ben voor de voorgenomen poli tieke liberalisering. De moord is een op zichzelf staande zaak en rechtvaardigt niet het weer in stellen van de staat van beleg, zo zei minister Jarpa van binnen landse zaken. Deze zei tevens dat de politieke partijen begin 1984 zullen worden gelegaliseerd. Generaal Urzua werd in zijn wagen neergeschoten toen hij net van huis in een voorstad van Santia go was vertrokken op weg naar zijn werk. De daders, vier of vijf mannen en een vrouw, doorzeef den de auto met kogels. Behalve de 57-jarige generaal werden ook zijn lijfwacht en chauffeur ge dood. Volgens een anoniem tele foongesprek met een radiosta tion zou de verboden linkse revo lutionaire beweging MI R voor de aanslag verantwoordelijk zijn. In een MIR-verklaring die later in een toilet van een restaurant in de Chileense hoofdstad werd ge vonden stond dat Urzua was geë xecuteerd en werd een "volks oorlog" tegen de militaire rege ring aangekondigd uit wraak voor de doden die vielen bij de recente protestacties tegen het bewind-Pinochet. De moord werd behalve door de re gering, ook door de oppositie en de r.k. kerk scherp veroordeeld. Volgens de Democratische Alliantie, een bundeling van vijf oppositiepartijen onder leiding van de christendemocratische partij, is een terugkeer naar de rechtstaat "meer dan ooit nood zakelijk". Ze vreest dat deze "verraderlijke aanslag" een ob stakel vormt voor de pas op gang gekomen dialoog tussen de op positie en de regering over een herstel van de democratie. Jarpa, die in Buenos Aires op be zoek was, zei dat het politieke klimaat "moeilijk" was maar on derstreepte dat de regering alle middelen had een eventuele golf van terreuracties te weerstaan. Hij kondigde verder aan dat bin nen enkele dagen een wetsont werp betreffende de legalisering van politieke partijen aan de staatsraad zal worden voorge legd die begin 1984 moet zijn goedgekeurd. De minister herhaalde voorts dat de overgangsperiode naar een herstel van de democratie moge lijk aanzienlijk kan worden be kort. De verkiezingen voor het congres, die volgens de huidige grondwet voor 1990 moeten plaatsvinden, zouden volgens Jarpa binnen drie tot vier jaar kunnen worden gehouden, af hankelijk van de vooruitgang die in de onderhandelingen met de oppositiepartijen wordt geboekt. Volgens de krant El Mercurio, die politiekringen aanhaalt, zijn in verband met de moord op Urzua na een intensieve zoekactie in Santiago vijf leiders van extre mistische organisaties gearres teerd. IWie kent ze niet, die heerlijke bitterkoekjes van Jamin? Wat, u nog niet? Dan is dit een mooie gelegenheid om eens aangenaam kennis te maken: 250 gram £<25 Geldig t/m 7 september 1983 LA PAZ (AFP) - In verscheidene Boliviaanse steden hebben dui zenden mensen gehoor gegeven aan de oproep van de vakcen trale COB en vreedzaam gedemonstreerd tegen de economische politiek van president Hernan Siles Zuazo. Ze eisten het in wer king stellen van het eerder afgewezen economische noodpro- gramma dat de deelneming van arbeiders in de regering moge lijk maakt. Bovendien werd geprotesteerd tegen de voorwaarden die het In ternationale Monetaire Fonds heeft verbonden aan het verlenen van een krediet aan Bolivia en tegen de "pressie van de grote particuliere ondernemingen". Volgens de voornaamste COB-lei- der, Juan Lechin Oquendo, heeft de regering geen enkele oplos sing te bieden voor de crisis ofschoon ze daarvoor "honderden goedbetaalde bureaucraten in dienst heeft". Lechin viel vooral uil naar het particuliere bedrijfsleven dat voor 116 miljoen dollar in het krijt zou staan bij de staat en dat twee miljard dollar naar het buitenland zou hebben overgemaakt. De boeren hebben de regering twee weken de tijd gegeven om een oplossing te bieden voor het hongerprobleem De betogingen waren de eerste sinds vorig jaar de democratie in Bolivia werd hersteld. In La Paz waren minstens 15.000 mensen op dc been. COB-leider Lechin zei dat hij de democratie verdedigde maar niet de huidige regering. De jongste wijzigingen daarin betekenen zijns inziens een "ruk naar rechts" omdat er enkele "IMF-ge- trouwe" ministers zijn benoemd. ISLAMABAD (AFP) Russische troepen in Afghanistan hebben de afgelopen week "zware verlie zen" geleden bij hevige gevech- ^es maanden ten met het islamitisch verzet in 1 U' L de Pansjir-vallei. Dat is gisteren vernomen uit westelijke diplo matieke bronnen in de Pakis taanse stad Islamabad. Het ver zet weigert een aanbod voor een staakt-het-vuren te aanvaarden. Volgens dc diplomatieke bronnen hebben islamitische verzetsstrij ders op 22 augustus troepen en voertuigen aangevallen die naar de toegang tot de vallei waren ge stuurd, 150 kilometer ten noor den van Kaboel Als vergelding heeft de Russische luchtmacht bombardementen uitgevoerd op een aantal woongebieden, waar onder Gulbahar waar twintig burgers zijn gedood. Volgens genoemde diplomatieke bronnen heeft de verzetsleider Ahmad Shah Massood de afgelo pen twee maanden tot vijf keer toe een ontmoeting geweigerd met een hoge Russische officier die per helikopter naar Onawa, ten zuiden van de vallei, was ge komen om te spreken over ver lenging van een bestand dat in dc winter was overeengekomen. De verzetsleider heeft gezegd ge reed te zijn het hoofd te bieden aan een zevende Russisch-Af- ghaans offensief. apenstilstand hebben de bevolking in staat ge steld voldoende levensmiddelen- voorraden aan te leggen om een lang beleg te kunnen doorstaan en het verzet is goed bewapend, aldus verscheidene artsen. Volgens berichten van diplomaten uit Kaboel hebben islamitische guerrillastrijders in het centrum van Kaboel aanslagen gepleegd. Zo zouden twee militaire jeeps met raketten zijn vernietigd. Ze ven van de inzittenden zouden zijn gedood. Voorts is door diplo maten melding gemaakt van de moord in Kaboel op zeven leden van de Afghaanse communisti sche partij en informanten van de regering. Verscheidene mili taire posten ten zuiden en wes ten van Kaboel zouden met mor tieren en raketten zijn aangeval len. Volgens de diplomaten hebben guerrillastrijders op 20 augustus drie Russische adviseurs ont voerd in de Logar-vallei, ten zuiden van Kaboel, toen deze over een staakt-het-vuren wilden praten die de periode van de oogst zou beslaan. De bevolking had hierom gevraagd. Premier Begin treedt af. Hij heeft zijn definitieve besluit gistermiddag bekendgemaakt. Om tactische redenen wacht hij nog enkele dagen met zijn formele ontslagbrief, teneinde de vorming van een nieuw ka binet mogelijk te maken zon der dat de oppositie in staat ge steld wordt een formatiepo ging te ondernemen. Er wordt al druk gewerkt aan de vor ming van een nieuw kabinet op basis van de oude coalitie. De meest waarschijnlijke kan didaat-premier is de huidige minister van buitenlandse za ken Shamir. Minister van fi nanciën Arridor zou naar bui tenlandse zaken gaan. terwijl oud-minister van defensie Sha ron gerehabiliteerd zou wor den. Volgens dit plan wordt hij verantwoordelijk voor neder zettingenzaken. door Jaap van Wesel Definitief is dat nog allemaal niet. Het is niet uitgesloten dat er binnen de Likoed een machtsstrijd uitbreekt en dat vice-premier Levi zijn kandi datuur stelt tegenover Shamir. Ook is het lang niet zeker dat de coalitie met Sharon ak koord gaat. De ministers en Knessetleden van de coalitie hebben er alles aan gedaan om Begin tot ande re gedachten te brengen. Toen Begin de vergadering gisteren mededeelde dat zijn besluit de finitief was, zei een van de mi nisters dat ze niet bereid waren hem te laten gaan. „Mena- chem, we laten je je ontslag brief niet schrijven", zei hij. Begin antwoordde: „Het heeft geen zin; ik schrijf hem ook zonder jullie toestemming. Ik kan niet verder gaan". Om te laten zien dat de discussie beëindigd was, greep Begin papier en pen en schreef de brief, terwijl de ministers ver der discussieerden en hun smeekbeden voortzetten. Ver volgens nam Begins secretaris de brief mee naar een secreta resse, die hem uittypte. Begin tekende, en legde de brief voor zich op tafeE De ministers vroegen toen de ontslagaan vrage enkele dagen uit te stel len teneinde een nieuw kabi net te kunnen vormen voordat de regering formeel aftreedt. Begin zegde toe op dat verzoek later te antwoorden, en dan te vens de dag vast te stellen waarop hij naar de president gaat. Touwtrekken Het touwtrekken om de leiding in de Likoed begon onmiddel lijk. De aanhangers van Sha mir hadden binnen enkele uren al een lijst met kandidaat ministers, waarin echter vice- premier Levi, die de sterke man in de partij is, erg karig beloond wordt: hij zou vice- premier blijven. Levi wil op zijn minst buitenlandse zaken. De verwachting is dat er een hevige en langdurige machts strijd zal ontstaan als de beslis sing niet vandaag al valt. Begins bereidheid zijn formele ontslag enkele dagen uit te stellen, heeft met de Israëli sche grondwet te maken. De president moet de fracties ho ren en dan een formatieop dracht geven aan diegene die de beste kansen heeft een kabi net te vormen. De Likoed heeft geen vaste garantie dat zij zelf die formatieopdracht zal krij gen, want al hebben de coah- tieleiders trouw aan Begins op volger beloofd, binnen de reli gieuze partijen zijn stromingen die liever met de Arbeiderspar tij in zee gaan. Alleen als de zaak beklonken is voordat het ontslag formeel een feit is, kan voorkomen worden dat oppo sitieleider Peres een serieuze poging kan wagen. Een kabinet met Shamir en Sha ron, met Arridor op buiten landse zaken en Aranes op de fensie, zal een zeer harde ploeg worden, mogelijk nog harder dan de huidige regering. Sha mir is anders dan Begin een man die geen emoties toont, die evenwichtig is in zijn for muleringen, en daardoor een gematigde indruk maakt. Hij is echter in werkelijkheid bikkel hard - zo was hij een tegen stander van het vredesverdrag met Egypte. Van een duo Sha ron-Shamir is dus een bikkel harde politiek te verwachten. Of een kabinet onder Shamir een lang leven beschoren zal zijn, als het er komt, is een andere zaak. Het meest waarschijnlijk is dat de Likoed de opvolger van Begin als een overgangsfi guur beschouwt, dat er nieuwe verkiezingen zullen volgen en dat dan de strijd om de opvol ging van Begin uitgevochten zal worden. Uitstel Voordat Begin zijn definitieve besluit bekend maakte, gaf hij gevolg aan een verzoek van president Reagan om de ge deeltelijke terugtreking uit Li banon nog eens met een paar dagen uit te stellen. Begin stemde daarin toe, omdat pre sident Reagan in zijn brief die de Amerikaanse bemiddelaar Mac Farlane overhandigde, stelde dat het om een laatste verzoek tot uitstel ging. De Amerikanen willen nog een laatste poging doen om in Li banon een akkoord tussen de strijdende partijen te bewerk stelligen. Direct na Begins bekendmaking dat hij aftreedt, volgde nog een officiële mededeling: het be zoek van de Duitse bondskan selier Kohl, dat vandaag had moeten beginnen, wordt uitge steld. Officieel wordt ontkend dat de timing van Begins ont slag iets met dit bezoek te ma ken heeft, maar het lijdt geen twijfel dat Begin tegen dit be zoek zeer heeft opgezien. Menachem Begin verlaat zijn ministerie, waar hij aankondigde definitief te zullen aftreden. (foto anp/upi>. LONDEN - Een vertrouwelijke brief waarin de ambtelijke top van alle Britse ministeries op het hart wordt gedrukt ervoor te zor- door Henk Dam gen dat vertrouwelijke rege ringsstukken niet uitlekken, is zelf uitgelekt en stond gisteren in een aantal Britse kranten. De brief, geschreven door kabi netssecretaris Sir Robert Arm strong, is gericht aan 40 hoofden van dienst op de Britse departe menten, en veroordeelt in scher pe bewoordingen de steeds meer om zich heen grijpende gewoon te van de ambtenaren om gehei me stukken te laten uitlekken. Zo werd bij de jongste verkiezings campagne de regering-Thatcher enige malen in verlegenheid ge bracht toen bleek dat de Labour- partij over allerlei vertrouwelijke regeringsplannen beschikte, af komstig van onder meer het mi nisterie van financiën, en dat van volksgezondheid en sociale ze kerheid. In zijn brief schrijft Sir Robert, dat aan die praktijken nu maar eens een eind moet komen. Als amb tenaren vertrouwelijke papieren laten uitlekken om er wijzer van te maken, maken ze zich schul dig aan corruptie, en als ze het doen uit politieke overwegingen, aan deloyaliteit, zo stelt hij ferm Na gewaarschuwd te hebben dat ook het mondeling overbrieven van vertrouwelijke gegevens aan journalisten afgelopen dient te zijn, maakt hij vervolgens meer dan duidelijk dat dergelijke ver grijpen met ontslag zullen wor den gehonoreerd. Dat nu juist deze vertrouwelijke brief is uitgelekt, bewijst dat Sir Robert helemaal gelijk heeft met zijn bevelschrift. Welingelichte ambtelijke kringen in Londen meldden gisteren voorts „onder drukt gegmffel van epidemische afmetingen" op verschillende ministeries.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9