c Belastingfraude hogere aanslag 125.- Taxichauffeur vrijuit Journalisten nog vast in Suriname Brouwer: kritiek niet terecht Hoofdluis rukt op Geen alimentatie: boerderij verkocht 25° wpmmr, - (51 mm Ry schoolbranc h E Ryp VOOR SANERING Rijscholen protesteren Geding om inenten duiven Raad dwingt B en W van Woensdrecht op de knieën MET DE HAND GEKNOOPT WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1983 Binnenland DEN IIAAG (ANP) - In september begint de hoofdluis weer zijn vaste najaarsoffensief. Vooral op scholen zal het ongedierte, dat het met name op kinderen heeft gemunt, weer de kop op steken, zo waarschuwt de speciaal voor dit doel door de hoofdinspectie volksgezondheid in het leven geroepen "landelijke werkgroep hoofdluis". De uitbarsting doet zich altijd voor in september, na de vakantie. Ten eerste heeft de bestrijding via de schoolarts dan enige maanden stilgelegen, ten tweede wordt het euvel in die periode door vakantiegangers ook nog eens uit het buitenland geïmpor teerd. Ongeveer één procent van de Nederlandse bevolking lijdt aan hoofdluis, zo heeft de werkgroep vastgesteld. In de maand sep tember is dat echter, te oordelen naar de verkoopcijfers van be strijdingsmiddelen, ongeveer twee maal zo veel. Voor de bestrijding van hoofdluis adviseert de werkgroep het ge bruik van malathion-houdende produkten, die overigens zonder recept verkrijgbaar zijn bij de drogist. Daarnaast kan het geen kwaad af en toe de stofkam te hanteren, waarmee dode luizen en neten (eitjes) kunnen worden verwijderd. De hoofdluis behoort tot de familie van zuigende luizen. De beest jes verplaatsen zich door van het ene hoofd op het andere over te stappen. Daardoor heerst de plaag altijd het hevigst onder kin deren, die volgens deskundigen vrij regelmatig met elkaar in aanraking komen. Overigens is het een misverstand dat de luis een voorkeur zou hebben voor ongewassen hoofden. Intensief haarwassen helpt dan ook, volgens een woordvoerder van de werkgroep, geen zier: "integendeel, zou ik bijna zeggen. De luis eet liever van een schoon bord". Ondanks weigering zwaargewonde te vervoeren AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse hoofdofficier van jus titie is niet van plan om de taxi chauffeur strafrechtelijk te ver volgen die op zaterdag 20 augus tus weigerde de zwaargewonde 15-jarige jongen Kerwin Duin- meijer naar het ziekenhuis te brengen. De jongen was op de Dam door een „skinhead" in de buik gestoken en is dezelfde dag in het ziekenhuis overleden. Tegen de chauffeur is maandag een klacht ingediend, maar offi cier van justitie Wooldrik meent, dat er onvoldoende aanleiding is om van een ernstig strafbaar feit te spreken. Uit de verklaring die de overspannen taxichauffeur bij de politie heeft afgelegd, is niet gebleken dat hij zich bewust was van het levensgevaar waarin de gewonde jongen zich bevond. De racistische moord op de jongen, die van Antilliaanse afkomst was, heeft in Amsterdam geleid tot een massaal bezochte demon stratie tegen rassenhaat. Daar naast zijn met name de Amster damse taxichauffeurs nu het mikpunt geworden van kritiek. Op de Dam is de volgende tekst op straat gekalkt: „20 Augustus 1983 - Kerwin doodgebloed - Door een taxichauffeur". Zowel de telefonistes van de taxicentra le als de chauffeurs op de taxi standplaatsen werden de afgelo pen dagen regelmatig uitge scholden. Tijdens een persconferentie heeft het bestuur van de taxicentrale maandagmiddag gezegd, dat de betrokken chauffeur een beoor delingsfout heeft gemaakt. Hij had geen bloed gezien en be greep niet hoe ernstig het was. De gewonde jongen heeft even op de chauffeursplaats gelegen en is er zelf weer uitgegaan toen een voorbijganger dat vroeg. De chauffeur is in paniek in zijn au to gaan zitten en heeft een rondje gereden op de Dam. Toen hij weer in de rij bij de standplaats wilde aansluiten, zag hij dat de politie inmiddels was gearri veerd. Toen besloot hij naar huis te gaan. De tweede man op de standplaats heeft de politie en ambulance laten waarschuwen en verleende de gewonde jongen zo goed mogelijk eerste hulp. Dat is de lezing die de verschil lende chauffeurs van het inci dent hebben gegeven. „De instructie aan taxichauffeurs is, dat zij bij nood zo goed moge lijk moeten helpen", zegt Joop Wilkers namens het bestuur van de taxicentrale. „Het is niet zo dat we iemand laten doodbloe den omdat het tegen de regels is hem mee te nemen. Maar geen enkele taxichauffeur is in staat om te beoordelen of iemand in levensgevaar is of niet. Daar heb je een dokter voor nodig. Het kan heel goed zijn datje iemand redt als je hem naar het ziekenhuis brengt, maar hij kan ook onder weg doodgaan". De betrokken chauffeur wordt door zijn bestuursleden om schreven als een geroutineerde man met een goede staat van dienst van zeker 25 jaar. „Maar nogal bang uitgevallen. Hij was de eerste die een schotje in zijn taxi liet bouwen tegen overval lers". BELLINGWOLDE (ANP) - De Raad van de Kinderbescherming heeft beslag laten leggen op een boerderij in het Groningse Bcl- lingwolde. Boerderij en land waren eigendom van de heer Bouwman uit Winschoten, die over de afgelopen 20 jaar een kleine 50.000 gulden alimentatie moet betalen aan zijn eerste vrouw. Bouwman weigerde dit, omdat volgens hem het geld niet voor de opvoeding van zijn kinderen werd besteed. De boerderij en het land werden gisteren op een openoare veiling in Bellingwolde verkocht voor ruim 2.3 ton. Voor de kinderbe scherming zal er overigens maar weinig geld overblijven, omdat op boerderij en land een zware hypotheek rust. Bouwman deelde voorafgaand aan de verkoping pamfletten uit, waarin hij geen goed woord over had voor de kinderbescher ming. "Deze verkoping is pure diefstal van de kinderbescher ming". Bouwman verzocht het publiek de prijzen niet op te jagen, zodat er voor de kinderbescherming maar weinig zou overblijven. De uiteindelijke verkoopprijs lag slechts weinig boven het bedrag dat Bouwman de bank verschuldigd is aan hypotheek. Bouwman kwam al eerder in het nieuws toen hij zijn kinderen uit zijn tweede, inmiddels ontbonden, huwelijk niet mocht bezoe ken. Hij wachtte hen herhaaldelijk bij school op en dat leverde hem destijds een verbod van de burgemeester van Bellingwolde op om zich voorlopig binnen de gemeentegrenzen te vertonen. DEN HAAG (GPD) - De belastingdienst moet een verhoogde belastingaanslag kunnen opleggen,wanneer blijkt dat een belastingplichtige opzettelijk of door grove schuld fraude heeft gepleegd. Een motie van het Tweede-Kamerlid De Grave (WD) van deze strekking is gisteren op de eerste dag na de zomervakantie met algemene stemmen aangenomen. Staatssecretaris Koning (finan ciën) zegde vóór de stemming al toe, dat een uitgebreid onder zoek naar de mogelijkheden van een extra aanslag zal worden ge houden. Dit onderzoek komt on der leiding van oud-regerings commissaris professor Simons te staan. Eerder was deze hoogle raar nauw betrokken bij de on langs afgesloten algemene grondwetsherziening. Ook wil de Kamer dat de mogelijk heid van navorderingen bij ont dekte belastingfraude wordt ver ruimd. Een motie-Kombrink (PvdA) hierover werd eveneens met algemene stemmen aange nomen. Beide kameruitspraken waren mede-ondertekend door de overige grote partijen. Minister Korthals Altes (justitie) kondigde voor de stemmingen aan dat hij samen met zijn colle ga's zal bezien of geld kan wor den vrijgemaakt voor de fraude teams van de rijks- en gemeente politie Hij was het niet eens met diverse moties van kamerleden waarin een verband wordt ge legd tussen eventuele opbreng sten van fraudebestrijding en het benodigde geld voor opsporin gen. ADVERTENTIE Richtlijnen Volgens de minister dient de over heid criminaliteitsbestrijding zelf te betalen. Er kan niet van iemand die is bestolen, worden verwacht dat een deel van de te ruggevonden buit moet worden afgestaan om de opsporing te be talen. De CDA'er Couprie trok daarop zijn motie in, terwijl twee moties van Engwirda (D'66) en Willems (PSP) werden verwor pen. Bij de behandeling van de justitiebegroting wil het CDA op de extra middelen voor de frau deteams terugkomen. Politie: niet betrokken bij RAI-diefstallen AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse politie ontkent dat er politiemannen zouden zijn be trokken bij een reeks diefstallen in het RAI-gebouw, waarbij voor vele tienduizenden guldens aan apparatuur en goederen van on der meer Hiswa en Firato zijn verdwenen. Eind september wordt het onderzoek naar de diefstallen in het tentoonstellin- gencomplex afgesloten. Daarbij zou personeel van.de bewakings dienst en personeel van de RAI zelf zijn betrokken. Kort na de aanhouding van de ver dachten heeft de politie de ge ruchten over mogelijke betrok kenheid van de politie onder zocht. Volgens een politiewoord voerder is daaruit niet gebleken dat agenten aan de diefstallen hebben meegewerkt. Naar aanleiding van discussies over de fraudebestrijding heeft minister Ruding (financiën) de richtlijnen voor de belasting dienst, waarin de verhouding met de banken worden geregeld, aangepast. In een brief aan de Tweede Kamer schreef Ruding gisteren dat onderzoekingen van de belastingdienst en de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst (FIOD), die worden ge houden op gezag van het Open baar Ministerie, moeten worden gemeld bij Financiën. Het onder zoek is echter niet afhankelijk van de goedkeuring door een ambtelijke werkgroep op dit de partement, die zich bezighoudt met de bestrijding van belasting fraude. Voorgenomen strafrechtelijk op treden door het Openbaar Minis terie tegen banken zal door de betrokken officier van justitie worden gemeld aan de minister van justitie, schrijft Ruding me de namens Korthals Altes aan de Tweede Kamer. De minister van justitie zal dan overleggen met de minister van financiën en de president van De Nederlandsche Bank. De financiële instelling kunnen dan de specifieke gevol gen van het optreden voor de bankwereld naar voren brengen. De beslissing over de vraag of en hoe zal worden opgetreden blijft volgens Ruding bij justitie. Met deze richtlijnen heeft de be windsman duidelijkheid ver schaft over de samenwerking tussen Justitie en Financiën wanneer tegen een bank wordt opgetreden. Volgens Kombrink vormden de oude richtlijnen een belemmering voor de opsporing en een correcte belastingheffing. Zijn motie, waarin om intrek king van de richtlijnen werd ge vraagd, werd verworpen. DEN HAAG (ANP) - Als de rege ring niet snel maatregelen treft die de wildgroei onder de autorij scholen sterk beperken zullen nog voor het einde van het jaar 3500 van de 17.000 instructeurs moeten worden ontslagen. Dit heeft de Federatie Autorij school Managers (FAM) gisteren gesteld naar aanleiding van de door haar gesignaleerde "enor me groei van het aantal zwart werkende rij-instructeurs", die de bonafide rijschoolhouder ka pot concurreren. Voorzitter Mattijssen van de FAM heeft om het verzoek van zijn achterban kracht bij te zetten staatssecretaris Van Zeil op het ministerie van economische za- ken een lijst van wensen over handigd. Voorzitter Dolman ontving van de Tweede Kamer ook een aantal exemplaren voor de fracties in de Kamer. Die overhandiging ging gepaard met een demon stratieve optocht van 250 lesau to's op het Binnenhof. (Zie foto GPD) Ruim twee maanden geleden kwa men de rijschoolhouders in het nieuws doordat bekend werd dat de FIOD, de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst, een onderzoek voorbereidde naar de handel en wandel van de instruc teurs. Volgens de FAM zijn er minstens 3000 illegaal opererende lesau to's in het land. Behalve belas tingfraude zegt de FAM ook steunfraude te kunnen aantonen. Een deel van de illegale instruc teurs zit met een uitkering naast de klant, aldus de FAM Deze "constructie" maakt het vol gens de FAM mogelijk om rijles te geven ver onder de uurprijs, die bonafide scholen moeten be rekenen. WEERRAPPORTEN 1 5 Sc ll Amsterdam mist 23 10 0 De BUt onbewolkt 26 11 0 Eelde onbewolkt 24 9 0 Eindhoven onbewolkt 26 12 0 Den Helder onbewolkt 20 14 0 Rotterdam 25 9 0 Twente onbewolkt 26 10 0 Vlissingen onbewolkt 23 14 0 Zd.Limburg onbewolkt 25 12 0 Aberdeen 27 7 0 Athene half bew. 32 22 0 Barcelona onbewolkt 27 15 0 Berlijn onbewolkt 26 12 0 Bordeaux 28 19 06 Brussel onbewolkt 26 1-3 0 Frankfort onbewolkt 28 13 0 Genève half bew. 25 15 0 Helsinki 19 12 0 Innsbruck onbewolkt 25 12 0 Klagenfurt 22 15 0 Kopenhagen onbewolkt 23 10 0 Lissabon licht bew. 28 15 0 Locarno 26 17 01 Londen 22 13 0 Luxemburg onbewolkt 27 15 0 Madrid licht bew. 31 18 0 Malaga geheel bew. 28 23 0 Mallorca 30 19 0 Malta licht bew. 32 26 0 München onbewolkt 23 10 0 onbewolkt 27 21 0 Oslo 21 12 0 onbewolkt 27 14 0 onbewolkt 29 20 0 Split 30 20 0 Stockholm licht bew. 22 14 0 Wenen zwaar bew. 25 15 0 25 12 0 Casa Blanca 26 21 02 Istanbul licht bew. 27 20 0 Las Palmas onbewolkt 25 19 0 Tel-Aviv licht bew 29 24 0 UTRECHT (ANP) - Een slag in de lucht. Dat vindt de Kampense postduivenhouder Zwanepol van het besluit van de Organisa tie van Postduivenhouders NPO dat hij zijn duiven aan de grond moet houden, zolang hij ze niet inent tegen paramixo. Dat is een op vogelpest lijkende virusziek te. Vooral om religieuze redenen wil Zwanepol van geen inenten weten, zo bleek tijdens een kort geding dat gisteren diende voor vice-president mr. L. Schuman van de Utrechtse rechtbank. Zwanepol wil dat de rechter de NPO op de vingers tikt, omdat in de NPO-notulen met zoveel woorden staat dat bij het uitvaar digen van voorschriften religieu ze principes moeten worden geëerbiedigd. Secretaris Van Hout van de NPO bracht daar tegenin dat de voor ons land nieuwe virusziekte waarover dit voorjaar veel dei ning ontstond al zeker 80 slacht offers onder de duiven heeft ge maakt en dat inenten absoluut noodzakelijk is. Uitspraak woensdag 7 september. Arrestatie ex-topman Slavenburg's aangevochten ROTTERDAM (ANP) - De maandagmorgen gearresteer de ex-topman van Slaven burg's bank, de 60-jarige Ruud S., heeft een kort ge ding aangespannen tegen de Rotterdamse officier van jus titie mr. H. de Doelder, die het onderzoek in de zaak-Sla- venburg's leidt. Via zijn Haagse advocaat mr. M. Wladimiroff zal S. zijn on middellijke invrijheidstelling eisen, omdat de gevangenne ming naar zijn oordeel on rechtmatig is. Het geding dient vandaag bij de presi dent van de rechtbank in Rotterdam S. meent, dat er juridisch nogal wat aan te merken is op de manier waarop de aanhou ding is gebeurd. Zo zou hem niet precies zijn verteld van welke concrete feiten hij wordt verdacht. In de dag vaarding van mr. Wladimiroff wordt dit strijdig geacht met wettelijke bepalingen. AMSTERDAM (GPD) - De Tele- graaf-journalist Guido van der Kreeke en zijn als free-lancer werkzame collega Herman van den Berg blijven in verzekerde bewaring op het hoofdkwartier van de Surinaamse politie, zo lang het onderzoek dat tegen hen wordt ingesteld gaande is Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag kon slechts verklaren dat de Nederlandse ambassade vandaag opnieuw contact zou opnemen met de mi litaire politie op Fort Zeelandia over de stand van zaken rond de aanhouding van de twee Neder landers. Van der Kreeke en Van den Berg werden zondagochtend „op een steenworpafstand van het huis van bevelhebber Desi Bouterse" gearresteerd toen ze bezig waren met het maken van foto's. Ondertussen hebben zowel de Su rinaamse ambassadeur in Neder land, Henk Herrenberg, als het Surinaamse Nieuws Agentschap berichten in verschillende Ne derlandse kranten tegengespro ken, waarin wordt beweerd dat ex-minister Sital van volksmobi lisatie en cultuur sinds zijn aftre den in juni van dit jaar in Para maribo gevangen wordt gehou den. De Nederlandse kranten ba seren hun bericht op informatie „van vertegenwoordigers van het Surinaamse verzet in Neder land". Deze zouden hebben ge sproken met een uit Suriname gevluchte militair, Roy Es^jas, die verklaard zou hebben een van de gevangenisbewaarders van Sital te zijn geweest. De Surinaamse Bevrijdingsraad te Den Haag heeft zich inmiddels gedistantieerd van de berichtge ving rond de persoon van Esajas. Desgevraagd vertelde een woordvoerder van de Bevrij dingsraad geen contact te heb ben gehad met een zekere Roy Esajas en ook geen informatie te hebben over een eventuele arres tatie van Sital. WOENSDRECHT (ANP) - Het college van burgemeester en wethouders van Woensdrecht heeft gisteravond bakzeil moe ten halen met een voorstel om loyaal mee te werken aan de plaatsing van kruisvluchtwa- pens op de luchtmachtbasis in deze gemeente. ue gemeenteraad besloot zonder stemming dat het voorstel van B en W om een bestemmingsplan aan te passen aan de komst van de nieuwe kernwapens, moest worden ingetrokken. Een derge lijk voorstel zou eerst in de raadscommissie ruimtelijke or dening moeten worden behan deld, zoals alle andere voorstel len over bestemmingsplannen. De raad was verdeeld over een mo tie over de kernwapens. Een meerderheid van de raad vond. dat de Provinciale Staten van Noord-Brabant eerst overleg met de gemeenteraad van Woens drecht zouden moeten plegen, al vorens een besluit over de plaat sing van de kernwapens in Woensdrecht te nemen. Deze motie werd met zeven tegen vier stemmen aangenomen. De zeven voorstemmers hadden al eerder, op 28 juni, een motie on dertekend, waarin de plaatsing van de kernwapens in ons land en dus ook in Woensdrecht, wordt afgewezen. De motie van 28 juni was ook giste ren weer onderwerp van een hef tig debat. In deze motie werd B en W ook verzocht het standpunt van de gemeenteraad ter kennis te brengen van de regering en al le verdere stappen te nemen om plaatsing van de kernwapens te gen te gaan. PvdA-gemeente raadslid Konings sprak zelfs over "sabotage" van de motie van 28 juni. Dit werd bestreden door burge meester De Leeuw en door de beide wethouders, die tot CDA' en WD behoren. Het college stelde het standpunt van de raad wel degelijk te hebben overge bracht aan de regering. Mogelijk heden tot verdere stappen zag het nu niet meer. Onder de gege ven omstandigheden zou Woens drecht er maar het beste van moeten maken. En dat was vol gens B en W het bestemmings plan. Woordvoerders van de fracties van PvdA en Algemeen Belang, een plaatselijke lijst, spraken tijdens het debat hun afkeuring uit over een "persoonlijke brief' van bur gemeester De Leeuw. Hij "schreef vorige week aan de gemeente raadsleden, dat zij in strijd met hun eed zouden handelen als zij de komst van de kruisraketten zouden blijven tegenwerken. De burgemeester stelde onder meer, dat er geen zedelijke bezwaren zijn tegen het terugkomen op het eerder ingenomen standpunt. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - „Als ik dit had geweten, was ik misschien niet naar Moskou gegaan". CPN- fractievoor^itster Ina Brouwer, hals-over-kop uit de Russische hoofdstad teruggekeerd omdat Gijs Schreuders uit de commu nistische drie-mansfractie stap te, noemde het vertrek van haar partijgenoot gisteren „een volko men verrassing". Haar voortijdige terugkeer uit Moskou, waar ze samen met par tijbestuurder Jaap Wolff de we reldvrede besprak, was niet in de eerste plaats bedoeld om Schreu ders nog op andere gedachten te brengen. „Ik zal wel met hem praten, maar acht de kans klein dat ik hem nog over kan halen", zei ze op een persconferentie in Den Haag. Ina Brouwer weersprak de kritiek van Schreuders op haar reis naar Moskou en de recente notitie van het partijbestuur over vrede en veiligheid. Schreuders bespeur de daarin concessies aan de Sow- jet-Unie en de conservatieven binnen de CPN zelf. Voor hem een reden te concluderen dat de vernieuwing van de partij mis lukt is. Samen met Wolff heeft Brouwer in Moskou kritiek geuit op de Sow- jet-politiek, stelde ze met na druk. Geheel in lijn met de jong ste congresbesluilen heeft ze ge pleit voor een doorbreking van de militaire machtsblokken. Ook heeft het tweetal de sitiuatie in Polen en in Afghanistan veroor deeld. Het bezoek aan de Moskou past in een reeks reizen naar Oost- en Westeuropese landen om plaat sing van kruisraketten te voorko men, aldus Ina Brouwer. „Als CDA, VVD en PvdA in Moskou over vrede en veiligheid kunnen praten, waarom wij dan niet?", zei ze met een verwijzing naar de parlementaire delegatie die vol gende week de Sovjet-Unie be zoekt. Ina Brouwer verklaarde gisteren op de hoogte te zijn van de be zwaren van Schreuders tegen de reis. Daarover was zes weken ge leden al gesproken. Maar Schreuders wist dat de CPN-de- legatie zou gaan, dus zijn ge schoktheid na het vernemen van het vertrek van Brouwer en Wolff is onlogisch, aldus de frac tie-voorzitster. MAROKKAANSE BERBERS Fnolhoogte ca. 3 an. niet zo n 22.000 handgeknoopte knopen per in-. Ruim 4 kg/m' BGanghan maten in w it en gemêleerd met exportgarantie superieur. Noor de superieure stuntprijs :N NOG HONDERDEN AN EN NOG HONDERDEN ANDERE PRETTIG GEPRIJSDE INTERIEUR IDEEEN

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7