Gemeente tegenover afval te scheiden positief plan Ruzie om een bar leidt tot geweld Experiment in wijk overwogen DE ELECTRONIC RENAULT 11 aHMEns DE AUTOMAAT RENAULT 11: GEMAAKT VOOR DE REALITEIT Leiden; Elam B.V., Haarlemmerweg 2-4, Tel. 071-121210/143163/213341. Filiaal: Leidseweg 422, Voorschoten, Tel. 071-763854. Katwijk; Auto Bierman Katwijk, Valkenburgseweg 2, Tel. 01718-71704. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft het plan recycling afval van het centrum voor milieukunde van de Leidse universiteit positief ontvangen. Wethouder Waal van ruim telijke ordening deelde gistermiddag mee dat de gemeente overweegt een experiment op te zetten. In grote lijnen komt het plan op het volgende neer: het afval wordt gescheiden opgehaald en daardoor kan bij een redelijke respons van de burgers ongeveer veertig procent van dit afval op nieuw worden gebruikt. (De on derverdeling die de onderzoe kers hebben gemaakt: schillen en etensresten: papier, glas en metalen en alles wat overblijft.) Dit gescheiden ophalen heeft vol gens het onderzoek drie voorde len: er ontstaan vijftien arbeids plaatsen, de gemeente bezuinigt vier ton en de verspilling van grondstoffen vermindert. Volgens de opstellers van het plan is het invoeren van mini-contai ners wenselijk als er volgens hun systeem gewerkt gaat worden. In de meeste wijken zou een aantal gezinnen samen een groepje van vijf containers kunnen gebrui ken. Een overweging om het afval ge scheiden op te halen, zodat er minder verbrand hoeft te wor den, is ook dat er binnenkort een einde komt aan het storten in België. "In de nieuwe afvalstof fenwet staat bovendien dat Zuid- Holland al zijn afval zelf moet gaan verwerken. Hierdoor dreigt een groot capaciteitstekort. Het aanleggen van nieuwe stortplaat sen kost veel geld, ruimte en tijd. Voor nieuwe verbrandingsovens geldt vrijwel hetzelfde. Ook voor dit probleem is hergebruik een oplossing". De gemeente heeft, zoals gezegd, positief gereageerd op het plan Alleen maakte wethouder Waa gistermiddag wel een voorbe houd: "We moeten dat enthou natuurlijk wel over kun brengen op de gemeente raad. En we moeten ons eens goed buigen over de financiële gevolgen". Te optimistisch Een paar ambtenaren van de ge meente hebben inmiddels een schriftelijke reactie op het plan samengesteld. Ook zij spreken hun waardering uit. Kritiek is er echter ook. Volgens de ambtena ren zijn de universitaire onder zoekers te optimistisch over de mogelijke respons van het pu bliek. "De gevoelens van het publiek ten aanzien van hetgeen van hen wordt vereist zijn niet door bij voorbeeld een enquete getoetst Ook dan zal moeten blijken in hoeverre men in de praktijk de bereidheid handhaaft om in drie verschillende plastic zakken huisvuil te bewaren". Geconfronteerd met het gegeven dat gescheiden ophalen in de stad Groningen helemaal is mis lukt, antwoordde één van de rap portmakers gistermiddag: "Dat klopt welja, maar een soortgelijk project in Den Bosch verloopt daarentegen weer heel goed. Je moet gewoon een poging wa gen". Een tweede punt van kritiek van de gemeenteambtenaren heeft betrekking op de becijfering van de benodigde investeringen ten bate van de diverse verwerkings installaties. "Betwijfeld wordt of voldoende rekening werd gehou den met de bijkomende kosten zoals installatie-kosten, bouw kundige voorzieningen, geluids- werende voorzieningen enzo voorts". De directie reiniging, havens en warenmarkten vindt overigens dat er een experiment op beperk te schaal moet worden gehou den. Voorbereidend werk is daarvoor vanzelfsprekend wel noodzakelijk. De eerste fase zou moeten bestaan uit het samenstellen en uitvoe ren van een enquete in een nader te bepalen wijk van beperkte omvang en het voorbereiden van de voorlichtingscampagne. LEIDEN - Eerstejaarsstudenten hielpen gisteren de gemeentelijke reinigingsdienst een handje bij het schoonmaken van de stad. Dat begint bij de nog jonge stu dentenvereniging Quintus een tradititie te worden. Op last van de ouderejaars moeten de nieuwe studenten een goede daad ver richten. Voorwaarde tot het lid- Veegbeurt eerstejaars maatschap. De reinigingsdienst spint er garen bij. Op diverse plaatsen in de binnenstad werd de bezem ter hand genomen om de straat te vegen of de stok om het water schoon te dreggen. Op de foto zijn de studenten bezig in de Camp, te weten het plein aan de Vrouwenkerksteeg waar de gerestaureerde muurresten van de voormalige Vrouwenkerk staan. WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1983 Bedreigingen bij kraakpand LEIDEN - Een bewoonster van het pand Lokhorststraat 25 werd gisteravond hardhandig de huis sleutel afgepakt. Volgens de le zing van de politic ging dat als volgt een tweetal mannen belde bij het huis aan. Toen een van de bewoonsters van het negen da gen geleden gekraakte pand open deed, pakten de mannen haar bij de arm en ontfutselden haar de sleutel Het meisje belde vervolgens de politie en riep sympatisanten te hulp. De politie wist de mannen het huis uit te praten. Hun namen werden ge noteerd, maar er werd geen pro ces verbaal tegen hen opge maakt. Inmiddels informeerde een door eigenaar Hans van Brussel ingehuurde bewakings dienst bij de politic hoe de vork in de steel zat, waarna de bewa kingsdienst van de opdracht af zag. De krakers zeggen daarentegen dat er "drie louche vrienden van de eigenaar" het pand zijn binnen gedrongen toen de bewoners van huis waren. Een van de bewoon sters, die vijf minuten weg was geweest, zou bij thuiskomst zijn bedreigd met de woorden "We breken je arm als je de sleutel niet geeft". Toen na tussenkomst van de politie en sympatisanten de mannen het huis verlieten, zouden zij opnieuw bedreigin gen hebben geuit. Rechtbank grabbelt in een ton vol tegenstrijdigheden DEN HAAG - Grabbelen in een ton vol tegenstrijdige verklaringen. Met die opmerking karakteri seerde advocaat mr. Eggink gis teren heel treffend de problemen waar de Haagse rechtbank zich gisteren voor gesteld zag. Zes mannen, die in juni van dit jaar waren betrokken bij geweldda digheden en bedreigingen in de Haagse Bonjourbar aan de Vail- lantlaan, kwamen achtereenvol gens hun lezing over de gang van zaken geven. Daarbij schroom den ze niet elkaar de zwarte Piet toe te spelen. Eén van de zes. de 31-jarige Leide- naar S.. leek een beetje te wor den gemangeld door de elkaar deels dekkende, deels tegenspre kende verklaringen. Voor hem had de officier van justitie, me vrouw mr. Couzijn, een in verge lijking met de anderen pittige eis van 20 maanden gevangenisstraf in petto. Wat speelde zich ongeveer in de avond van 13 juni j.l. af in en rond de Bonjourbar? S., werk zaam als barkeeper aldaar, kreeg met één van de twee Turkse huurders van de bar (ene Hassan T.) ruzie. Daarbij zou Hassan hem met een pistool hebben be dreigd waarna S. even later tele fonisch de hulp van een vriend inriep. Die 'vriend' kwam later op de avond met drie kornuiten opdagen. Er ontstonden hand tastelijkheden waarbij Hassan T al dan niet werd gedwongen naar buiten te gaan. In elk geval werd hij - eenmaal buiten het café - be dreigd, gefouilleerd en bestolen van een waardevol papier en een sleutelbos. Vervolgens werd hij meegenomen naar de tegenover de Bonjourbar gelegen Blue Ha- waiibar waar hij in een achterka mer zou zijn mishandeld. Bij dit alles speelde mee de over tuiging van S. dat hij binnen niet al te lange tijd samen met de an dere Turkse huurder, Zedi E., het in de Bonjourbar voor het zeggen zou krijgen. Door middel van een bedrag van 20.000 gul den zou S. het huurrecht van Hassan T. kopen en dan samen met Zedi E. verdergaan. "Mijn cliënt wilde de bar op een eerlijke wijze overnemen", stel de raadsman Eggink die de ge welddadigheden jegens Hassan toeschreef aan de vrienden van S., gewelddadigheden die door S. niet zouden zijn gewenst "want het is toch wel bijzonder stom om een aanstaande con tractspartner zo te behandelen". Overigens bleek later dat de twee Turken het met elkaar op een ak koordje hadden gegooid en via het Turkse bemiddelingsbureau een acte hadden laten opstellen waarbij Hassan T. het huurrecht van Zedi E. voor 20.000 gulden zou overnemen. Daarvoor zou het geld van S. worden gebruikt die toch geen been had om op te staan omdat het hier naar alle waarschijnlijkheid om zwart geld ging. Kortom, intriges alom en rechtbankpresident Eeisig kon een kribbige toon af en toe duidelijk niet onderdrukken. Behalve voor bovengenoemde af faire stond S. gisteren ook nog terecht voor een serie inbraken (gepleegd met een familielid) waarbij voor ongeveer een ton aan schade werd berokkend. Ten laste werden onder meer gelegd een inbraak in het Leidse win kelcentrum De Kopermolen in mei van dit jaar (28.000 gulden aan leren kleding gestolen) en een inbraak in een flat aan de Arendshorst in januari van dit jaar (hierbij werden sieraden, ge luidsapparatuur en een video recorder ontvreemd). Moeilijke financiële omstandigheden en problemen in de persoonlijke sfeer, o.a. een tijdelijke scheiding van zijn echtgenote, hadden S. naar zijn zeggen hiertoe ge bracht. Rechtbankpresident Reisig zei zich elke keer weer te verbazen over de gemakzuchtige redene ring van dieven, een redenering in de trant van: Ik heb te weinig dus jat ik gewoon wat van een ander. Raadsman Eggink vond enige clementie toch wel op z'n plaats omdat S. voor de eerste maal terecht stond en bovendien uit het reclasseringsrapport bleek dat S. naar verwachting niet snel opnieuw in de fout zal gaan. De uitspraak is op dinsdag 13 de cember om 9.30 uur. Schouw DE AFDELINGSRAAD ZUIDGEEST deelt mede: dat de hoofdwatergangen (molentochten) gelegen in het gebied, omvattende: Ruijgelaanse en Zonneveldspolder Oostdorper- en Huis-ter-Weerpolder Ommedijkse polder Stevenshoijespolder Papenwegse polder Duivenvoordse- Veenzijdse polder Bosch- en Gasthuispolder Noord-Hoflandsche polder Zuid-Hoflandsche polder Binnenpolder (Voorschoten) Oranjepolder Starrenburgerpolder Knippolder Oostboschpolder Polder Rietvink in de periode van 15 t/m 22 september 1983 zul len worden geïnspecteerd en dat op het moment van deze inspectie (schouw) aan de onderhoudsplicht voor deze hoofdwatergangen (molen tochten) moet zijn voldaan. De onderhoudsplicht omvat zowel het schoonmaken als het op afmetingen houden van de desbetreffende hoofdwatergangen als vo renbedoeld, waarover hier onder bijzonderheden wor den vermeld Het schoonmaken houdt a. het uit het water verwijde ren van alle drijvende, ge zonken of anderszins aan wezige voorwerpen, stof fen, kroos en andere plan ten, met dien verstande dat langs de oevers in het wa ter groeiende planten, zoals riet, biezen en liezen met wortel en al worden verwijderd: b. het zodanig afsteken en ophalen van de uitgegroei de, uitgezakte en uitge trapte kanten dat een regelmatige oeverlijn ont- Het op afmetingen hou- het houoen var; de hoofdwa tergangen als vorenbedoeld op de in de Keur of Politiever ordening aangegeven breedten, diepten, bodem breedten en taluds. Ten minste veertien dagen na de inspectie worden de niet in orde bevonden hoofdwater gangen (molentochten) op nieuw geïnspecteerd (her- schouw) J.R. Kranenburg, voorzitter R.H.H. Flick, secretaris Hoogheemraadschap van Rijnland S De veelzijdige, sterke en felle Renault 11. Doordacht, getest en erg goed bevonden. Het resultaat van dat succes? De felle, vlotte Diesel (f 22.855,-). De veelbesproken „Electronic" met zijn informatieve computerstem. De niet alledaagse .Automatic". En de chique GTL. De Renault 11 is er in 8 stoeresuperzuinige jr - versies. Al vanaf f 17.750,-. Kom langs. Rij proef, jr ///&S, Eu praat eens met ons over de Sk bijzonder goede inmilprijs voor A-. (UI Jm uw huidige auto. Dc koffie staat klaar. Do Renault 11 al vanaf f 17.750,- (inclusief B.T.W.), afleveringskosten 1 383,-. Wijzigingen voorbehouden. De Renault-dealer informeert u desgewenst over een financiering via Renault Credit Nederland en leasing via Renault Leasing Nederland.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4