'Onvoldoende' voor aantal vakgroepen medische faculteit Raad van State akkoord met kantoor(tje) in Mors Restauratie leidt soms verschillen Leidse hofjes tot grote huren m Rapport gemaakt met oog op bezuinigingen Bronkhorst kandidaat directeur Endegeest Fietser botst tegen auto in Marnixstraat Inbreker in het riet Woningen niet altijd in trek bij bejaarden WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1983 LEIDEN - De medische faculteit van de universiteit Leiden zit met veertien van de 41 vakgroepen beneden het niveau van het wetenschappelijk onderzoek. Dit blijkt uit een inventarisatienota van het College van Bestuur van de Rijksuniversiteit Leiden en het bestuur van het Academisch Ziekenhuis Leiden, die gisteren aan minister Deetman is overhandigd. Deze vaststelling kan een belangrijke rol gaan spelen bij de bezuinigings- en taakverdelingsoperatie aan de medische faculteit en Academisch Ziekenhuis in Lei den (AZL). Vorige week nog waren de geza menlijke medische faculteiten en academische ziekenhuizen in Nederland er niet in gesladgd met een bezuinigingsplan op de proppen te komen, waar de mi nister van onderwijs en weten schappen zo dringend om had gevraagd. De universiteit van Leiden is nu sa men met het AZL de eerste in Nederland die een inventarisatie heeft gemaakt die zowel betrek king heeft op het medisch-we- tenschappelijk onderzoek en on derwijs (taken universiteit) als op de patiëntenzorg (taak van het academisch ziekenhuis). Daar naast is precies uitgezocht wat de sterke en wat de zwakke vak groepen - overigens zonder daar conclusies aan te verbinden - binnen de medische faculteit zijn en heeft het AZL aangegeven wat het beschouwt als de zwaar tepunten binnen de patiënten zorg zijn. Hiermee hopen beide besturen een aanzet te geven voor een lande lijk plan. De besturen zijn van mening dat landelijke taakverde ling dient uit te gaan "van op plaatselijk niveau bereikte over eenstemming over het uit te voe ren takenpakket". LEIDEN - Mr. J.R. Bronkhorst zal waarschijnlijk worden voor gedragen als nieuw algemeen directeur van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Bronk horst wordt daarmee, zo de ge meenteraad met zijn benoeming akkoord gaat, de opvolger van Een aantal vakgroepen die in het Zwak De vakgroepen (afdelingen) die uit het onderzoek als zwak naar vo ren komen zijn: reumatologie, orthopaedie, thoraxchirugie, neurologie, neurochirurgie, oog heelkunde, psychiatrie, huisarts geneeskunde, revalidatie, meta- medica en medische microbiolo- "gie. Ook vakgroepen als long ziekten, algemene heelkunde, thoraxchirurgie en radiodiagnos tiek blijven onder de maat. Zij zitten tussen sterk en zwak in. huidig directeur drs. J. Loose. Die laatste vertrekt per 1 janua ri om interim-directeur te wor den van zwakzinnigeninrich ting Craeyenburch in Nootdorp. Ambtenaar Bronkhorst is op het moment nog coördinerend di- j recteur beheer bij de gemeente Leiden, een functie die werd in gesteld na de grootscheepse reorganisatie-onderzoeken bij de gemeente in de jaren zeven tig. Bij Endegeest zal hij met medisch directeur Lameijn de directie gaan onderzoek van de universiteit hoog scoren, zijn ook terug te vinden in het in maart uitge brachte rapport van de Raad van Advies en Wetenschapsbeleid (RAWB). Deze onderzoekers ga ven destijds aan welke vakgroe pen binnen de medische facultei ten in Nederland op grond van hun prestaties als "topvakgroe- pen" konden worden aange merkt. Leiden kwam toen met de kwaliteit van het medisch onder zoek op een derde plaats. horst heeft inmiddels een ge sprek gehad met een toetsings commissie, die een unaniem po sitief advies over hem heeft uit gebracht. Hij is geboren in Arn hem. Hij is 47 jaar oud. Het is de bedoeling dat de benoeming per 1 oktober van dit jaar ingaat. l Bronk- De universiteit en AZL hebben daarnaast nog elf vakgroepen ontdekt die in hun onderzoeK ook positief scoren, maar niet voorkomen op de lijst van het RAWB-rapport. Dit zijn: medi sche statistiek/MBIV, farmacolo gie, sociale geneeskunde, patho logie, scheikunde, gastro-entero- DEN HAAG Een woonwijk wint ;rkt aan levendigheid als'er ook be- en drijven gevestigd zijn. Het moe ien. ten dan wel niet al te grote en rde schone bedrijven zijn. Het ge in meentebestuur van Leiden pro- en beert de laatste jaren steeds meer dat wonen en werken naast elkaar in af- één wijk mogelijk te maken. Al- eri- dus samengevat het betoog van Pe- de Leidse planoloog Bunt, die gistermorgen namens B en W aak trachtte Staatsraad mr. A. Mui- Het der ervan te overtuigen dat de zeel gemeente terecht een bouwver- 1 je gunning heeft afgegeven voor de uitbreiding van het kantoortje op de hoek van de Carneoolstraat en de Aquamarijnstraat in het Leid- se Morskwartier. Bunt slaagde in die opzet, want hedenochtend sprak de Raad van State uit dat de bouw door kan gaan. [Omwonenden maakten bezwaar nd tegen dit beleid. Het Morskwar- tier is uitsluitend een woonwijk en zo moet dat blijven, meende woordvoerder Hoeks, de buur- man van het één verdieping tel- lende kantoorpandje. Bedrijven trekken verkeer aan en vergro- i ten zo de onveiligheid in de wijk, aldus Hoeks. Het kantoor was al fee stanci gekomen in strijd met de (woning)wet en uitbreiding ervan zou opnieuw in strijd zijn met het bestemmingsplan Lei- den-Morskwartier en dus met de wet op de ruimtelijke ordening. LEIDEN Een 45-jarige Leide- naar is gisteren gewond geraakt, toen hij op de fiets in botsing kwam met een Belgische auto mobilist. De man is mèt een snee in de kin overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De fiet ser reed op de Marnixstraat, toen er een auto uit de Molenstraat kwam. Bovendien zou het bouwplan de waarde van zijn woning, nu nog vrijwel een halfvrijstaand huis, verminderen. "Wat het gemeen tebestuur doet is even verbijste rend als onbegrijpelijk", aldus de bezwaarde, die eraan toevoegde dat hij het huis nooit gekocht zou hebben als hij dit van tevoren ge weten had. De buurtbewoner vroeg de Raad van State om de beslissing van de provincie (besluit van Gede puteerde Staten van 18 juli) on gedaan te maken, althans op te schorten. De beslissing, waar mee de gemeente toestemming kreeg om vooruit te lopen op een verandering van het bestem- minHSDlan. Namens het provinciebestuur werd ter zitting het beleid van de gemeente gesteund, wat betreft de vermenging van wonen én werken in één wijk. Stedebouw kundig is het bouwplan hele maal geen slechte zaak, aldus provinciaal woordvoerder Hui- zer. Hij wees erop dat de wijk ruim opgezet is en zei niet te be grijpen dat de bewoners van de Aquamarijnstraat er last van hebben. "Ze kunnen uit hun wo ning het gebouw helemaal niet zien", aldus Huizer. Belang De eigenaar van het kantoortje, binnenhuisarchitect Feldhoff, onderstreepte het belang van de uitbreiding. Op 58 vierkante me ter werken vijf personen. Dat is volgens hem veel te krap. "Crea tieve mensen hebben de ruimte nodig", aldus Feldhoff, die er sa men met zijn echtgenote en drie werknemers ontwerpen voor met name winkelinterieurs maakt. Uit ruimtegebrek is ook de garage bij de kantoorruimte getrokken. Feldhoff wees erop dat zijn kantoor niet het enige bedrijf in de buurt is. Dat is ook op de andere hoek van de straat het geval. "Wij veroorzaken geen hinder. Met een pen maak je geen lawaai. En bezoekers krij gen we nauwelijks", aldus de ar chitect. "Hij had van tevoren moeten weten dat het te klein was", repliceerde Hoeks. Staatsraad Mulder had in deze kwestie een tweetal vragen, die beide van gemeentewege on beantwoord bleven. Waarom de haast met het bouwplan (vooruit lopen op de wijziging van het be stemmingsplan) en waaruit blijkt het gemeentelijk beleid om wonen en werken te integreren?. De gemeentelijke deskundige op het gebied van ruimtelijke orde ning slaagde er niet echt in om aan te tonen dat deze beleidsvi sie ergens concreet was neerge legd. "Het denken dat woonwij ken uitsluitend cleane woon blokken moesten omvatten heb ben we achter ons gelaten", pro beerde Bunt. Dat is terug te vin den in de nieuwere bestem mingsplannen Stevenshof en Roomburg. Heuvelman heeft gistermiddag uit handen van wethouder Tesselaar van volkshuisvesting de sleutel ontvangen voor een t ide nieuwe bejaardenwonin gen aan de Caeciliastraat. Mevrouw Heuvelman heeft tweeëntwintig jaar in het Sint Stevenshofje aan de Haarlemmerstra at gewoond dat v> gerestaureerd gaat worden. Haar nieuwe LEIDEN - Hoort, het ruisen van het ranke riet, schreef eens de Vlaamse dichter Ge- zelle. De Leidse politie volg de vannacht die aanwijzing en viste uit het riet van de vy- ver in de Jacob van Campen- laan een 31-jarige man. Deze man, een bekende van de Haagse politie, probeerde zich tussen het riet te ver schuilen, nadat hij op heter daad betrapt werd bij een po ging tot inbraak. De man, zonder vaste woon- of ver blijfplaats, rommelde in de Jacob van Campenlaan aan deuren van flats. Een buurt bewoner waarschuwde de politie en toen deze arriveer de ging de man er als een haas vandoor, dook in de vij ver, maar het ruisen van het ranke riet verraadde hem. logie, urologie, kindergenees kunde, anaesthesiologie, parasi tologie en klinische oncologie. Criteria De samenstellers van het Leidse inventarisatierapport hebben bij de beoordeling van de kwaliteit van het medisch onderzoek voor al gekeken naar de criteria die ook worden gehanteerd bij het verkrijgen van het felbegeerde predikaat Z- of I-onderzoek. In universitaire kringen een belang rijke graadmeter. Daarnaast heb ben de samenstellers het begrip 'aspiratie-niveau' geïntrodu ceerd. "Dit is het aandeel van het onderzoek, dat op den duur Z- of I- onderzoek zou behoren te zijn, gelet op de aard van de betrok ken vakgroep en het feitelijk sa menstel van taakbestanddelen". Met andere woorden: er is terdege gelet op de de taak en functie van de vakgroep. Zo is bij de gamma vakgroepen zoals huisartsenge- neeskunde en psychiatrie reke ning gehouden met het feit dat zij een geringe onderzoekstradi tie hebben. De besturen van universiteit en AZL waarschuwen dat het niet de bedoeling is om uitsluitend op grond van een 'mechanisch' tot stand gekomen tabellen, be slissingen te nemen over de om vang van de verschillende vak groepen en afdelingen over taak- afstoting, fusie of inkrimping. "Het is een belangrijke aanzet tot planvorming, maar bevat nog geen keuzes. Deze zullen in geza menlijk overleg tussen faculteit, College en AZL worden ge maakt, waarbij ook bestuurlijke overwegingen een rol kunnen spelen", aldus de samenstellers. Invloed De decaan van de medische facul teit, G.J. Tammeling, kon gister avond in de faculteitsraad niet meedelen wat het effect van het rapport zal zijn op de bezuinigin gen". Het blijft afwachten wat de minister van onderwijs en we tenschappen gaat doen. Voorlo pig zullen wij eerst als bestuur van de medische faculteit een standpunt moeten i LEIDEN - Het éne na het andere Leidse hofje is de laatste jaren in de steigers gezet. Sinds 1966 zijn maar liefst achttien hofjes gerestaureerd, gereno veerd of er is zojuist met de opknapbeurt een aan vang gemaakt. Soms lijkt het alsof of de één de an der aansteekt. De wethouder van ruimtelijke or dening, openbare werken en ver keer, Waal, verrichtte gistermid dag de eerste handeling voor de restauratie van weer een hofje in de Leidse binnenstad. Het Sint Stevenshof aan de Haarlemmer straat. De bejaarde bewoners van het hof worden gehuisvest in de nieuwe bejaardenwoningen die zijn gebouwd achter het hofje aan de Caeciliastraat. Ze mogen zelf kiezen of ze in de nieuw bouw willen blijven wonen of dat ze, na de restauratie, terug willen naar het hof. Leiden is in Nederland de gemeen te met de meeste hofjes, vijfen dertig in getal. Grote en kleinere, fraaie en minder fraaie. Bijna al lemaal gelegen binnen de sin gels, in hartje stad. De meeste be vinden zich op de lijst van be schermde monumenten. Het res taureren van een hofje is dan ook geen fluitje van een cent. Meestal gaat het om bedragen van twee of zelfs drie miljoen gulden. Waanzinnig hoge kosten voor de restauratie van meestal maar tien a twintig woninkjes die ook na de opknapbeurt betrekkelijk weinig woongenot bieden. Ook al worden de oer-Hollandse huisjes voorzien van alle heden daagse gemakken, zoals een dou che en een centrale verwarming, het blijven meestal piepkleine woninkjes met veelal steile trap pen en kamertjes waarin je je achterwerk nauwelijks kunt ke ren. Toch hebben de laatste jaren heel wat besturen van hofjes de sprong naar restauratie gewaagd. Vaak konden ze niet anders. Het achterstallig onderhoud was niet meer in te halen en in sommige hofjes heersten gewoonweg on hygiënische toestanden. Ondanks dat de situatie de afgelo pen jaren sterk is verbeterd, zijn hofjeswoningen niet erg in trek bij bejaarden. Niet in de laatste plaats om de hoge huren die de regenten in rekening moeten brengen om een sluitende ex ploitatie te krijgen. Huurprijzen van vijfhonderd en zeshonderd gulden per maand zijn de ge woonste zaak van de wereld ge worden. Voor veel aow-ers is dat nauwelijks op te brengen. tfetlehemhot De gerestaureerde vijftien wonin gen van het Bethlehemshofje aan het Levendaal zijn een goed voorbeeld. Voor de restauratie betaalden de bewoners van het hof een huur van dertig gulden per maand. Na de restauratie zou de huurprijs naar schatting 218 gulden worden. In werkelijkheid viel dat een stuk hoger uit. En in middels, twee jaar later, bedraagt de huurprijs 615 gulden per maand, inclusief centrale ver warming en water. Na aftrek van huursubsidie betalen bewoners per maand 365 gulden. "Nog al tijd een fors bedrag voor zo'n kippenhok", vindt hofbewoner W. Aarts. Hij en enkele andere bewoners van het hofje aan het Levendaal zijn ook niet tevreden over de uitvoe ring van de restauratie. Men heeft nu al weer te kampen met vocht door Aarts in de woninkjes en bewoners klagen over de ge brekkige ventilatiemogelijkhe- den. Een aantal hofbewoners 2 op medisch advies uit de huisjes zijn getrokken. "De meeste ou dere bewoners durven echter niet te klagen tegenover de heren regenten omdat ze bang zijn dat ze uit het hofje naar een bejaar denhuis moeten", aldus Aarts. Volgens de heer A. Meester, regent van het Bethlehemhof, worden de klachten over vocht schrome lijk overdreven. "De meeste se rieuze klachten zijn inmiddels verholpen of dat gaat nog gebeu ren. Je kunt wel zeggen dat de hofjeswoningen erg duur zijn als de mensen het volle pond zou den moeten betalen. Maar met aftrek van huursubsidie valt het wel mee. De regenten kunnen aan de hoge huren niets doen, anders zou de exploitatie in ge vaar komen", aldus Meester. In veel andere gerestaureerde hof jes is het van het zelfde laken een pak. De huren zijn na restauratie de pan uitgerezen. De Stichting tot Exploitatie van Bejaarden centra Leiden (De Parelvissers, Robijnzicht, Rijn en Vliet) heeft zich ten doel gesteld enkele Leidse hofjes te restaureren, voor de oorspronkelijke bewo ners, en tegen een betaalbare huur. Twee hofjes van de stichting, het Sint Stevenshofje en het Sint Janshofje, beide aan de Haarlem merstraat, staan nu in de stei gers. Voor het Brouckhovenhof- je aan de Papengracht is een res tauratieplan in voorbereiding. De drie hofjes zijn door de ge meente Leiden aan de stichting overgedragen. Het Stevenshofje, waarvan de res tauratie gisteren is begonnen, is hard toe aan een grondige op knapbeurt. Het maken van een restauratieplan was echter niet eenvoudig. Aan de ene kant moesten de woninkjes worden aangepast aan de eisen van deze tijd en aan de andere kant moest het authentieke karakter van de hofjeswoningen zoveel mogelijk worden bewaard. Uiteindelijk is een plan uitgerold om van drie piepkleine woninkjes twee gro tere huisjes te maken zodat het hof na restauratie twaalf inplaats van vijftien woningen zal tellen, voorzien van alle hedendaagse gemakken. De huren zullen straks rond de 280 gulden per maand bedragen, en de bewoners komen dan ook nog in aanmerking voor huursubsi die. Die huurprijs is dus heel wat lager dan de laatste jaren het ge val was. "We hebben dan ook als een bok op de haverkist geze ten", verklaart bestuurslid Van der Weijden van de stichting. "Er wordt op elke cent gelet en we hebben kans gezien om optimaal gebruik te maken van alle moge lijke subsidieregelingen". Er zijn verschillende oorzaken aan te wijzen voor de verschillen in de restauratiekosten en de daar mee samenhangende huurprij zen. Vaak is het ministerie van volkhuisvesting de boosdoener omdat het soms jaren duurt voordat subsidies worden uitbe- Het Sint Annahofje aan de Middelstegracht waar de restauratie al een eind op streek is. <Foto Holvast» taald waardoor de restaurerende stichtingen op hoge rentelasten worden gejaagd. "Wat zich ook wreekt bij de restauraties van hofjes is denk ik dat de regenten onvoldoende in het bouwwereld- je zitten om de restauraties zo goedkoop mogelijk voor elkaar te krijgen. De Stichting tot Ex ploitatie van Bejaardencentra heeft dan ook de nodige "know how" in huis gehaald", aldus Van der Weijden. Ook het in twee fasen uitvoeren van de re novatie wordt als een 'duurma- ker' beschouwd. "Laat thuis maar eens twee keer de timmer man langskomen". Sint Janshof De Stichting tot Exploitaie van Be jaardencentra restaureert het Stevenshofje en het Sint Jans hofje in één keer. In het Sint Janshofje, aan de andere kant van de Haarlemmerstraat zijn de restaurateurs al enige maanden aan de slag. De bedoeling is dat de restauratie volgend jaar, fe bruari, gereed zal zijn. De meeste oorspronkelijke bewoners keren daarna terug in het hof. Hier wor den de huren voor de grootste woningen 267,50 per maand en voor de kleinere woningen 189,50 per maand. Een ander hofje waarvan het her stel op dit moment een eind op streek is het Sint Annahofje of Aalmoeshuis aan de Middelste gracht. Dit hofje, waarin ook een pittoresk kapelletje, bestond tot voor kort uit dertien woningen en zal na restauratie uit negen woningen bestaan. De restaura tie wordt hier weer in twee fasen worden uitgevoerd waardoor een aantal bewoners van de ene naai de andere kant van het hofje kunnen verhuizen. "Als ik dat f zie, houd ik mijn hart al weer vast", zegt Van der Weijden. Navraag leert dat de huren van het Annahofje, dat eigendom is van de Stichting Sint Anna- Aal- moeshuishof, voorlopig op 320 gulden per maand zijn geraamd. Toch weer aan de hoge kant ver geleken met de restauraties van de hofjes in beheer van de Stich ting tot Exploitatie van Bejaar dencentra. "Wij willen bewijzen dat het goedkoper kan", zegt Van der Weijden. "En tot dusver lukt dat aardig". De rust in het Stevenshofje werd gistermiddag verstoord door de eerste handeling voor de restauratie van het hofje aan de Haarlemmerstraat. Wethouder Waal haalde (Foto Holvast) een oude Leidse lantaarn van de muur. In het Sint Janshof aan de Haarlemmerstraat zijn de restaurateurs al enkele maanden aan de slag. (Foto Holvast»

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3