Internationaal onderwijs trekt veel leerlingen S T a I Plan voor flat deel I Haaswijk B k E Weer nieuw bouwplan terrein Bloemendaal L_ Zoeterwoude eind 1983 af van woonwagenschap Bijdragen Kees van Kuilenburg Wim Wegman B remmer voorspelt "Het ziet er nog niet zo slecht uit met het weer. Vandaag nog temperaturen die mogelijk bo ven de 25 graden uitkomen en ook voor morgen ziet het er re delijk uit", zegt onze weerkun dige medewerker kapper Ger- rit Bremmer uit Valkenburg. Over de regenkansen de komen de dagen is hij eveneens niet zo somber gestemd. Het hangt volgens de Valkenburgse kap per een beetje af wat het lage drukgebied uit Schotland dat nu via Engeland en de noorde lijke Noordzee in de richting van ons land trekt doet. Krijgt dit storingsgebied kans het ge bied van hogedruk dat nu bo ven ons land ligt weg te druk ken dan is het niet uitgesloten dat het weer na morgen min der wordt "Ik heb echter goe de hoop dat het allemaal wel meevalt en dat het ook in de rest van de week redelijk weer blijft", aldus Bremmer. Zomer breekt weerrecords Een geweldige zomer! Op ver zoek van de redactie heeft onze weerkundige medewerker Bremmer de afgelopen drie maanden op een rijtje gezet. Zijn conclusie - en dat is geen verrassing - het is een prachti ge zomer geweest, waarbij tientallen jaren oude records zijn gebroken. Het meest in het oog springende record uit de cijfers van Brem mer is dat het dit jaar de droog ste zomer is geweest sinds 145 jaar. Maar ook was het dit jaar de warmste zomer sinds 125 jaar. De regenval in de drie zomer maanden was eveneens uitzon derlijk laag. Juni, juli en au gustus op een rijtje gezet dan blijkt dat we aan regenval 196 millimeter tekort zijn geko men. Juli spande hierbij de kroon met 7 millimeter. De natste zomermaand was juni toen Bremmer met zijn zelf- schrijvende regenmeter 28 mil limeter registreerde. Wat de laatste maand betreft houdt Bremmer nog een slag om de arm. "Stel je voor dat er van daag nog een flinke bui valt". Tot vandaag viel er 14*6 milli meter regen. Het aantal tropische dagen be droeg vier. Op 22 juni, 11,17 en 31 juli steeg de temperatuur in de tuin van de Valkenburgse haarsnijder boven de dertig graden. Royaal was ook het aantal dagen dat de tempera tuur boven de 25 graden steeg. Dit jaar 29, vorig jaar bedroeg het aantal drie minder. Uit de boeken van Bremmer blijkt dat we met dit aantal royaal aan onze trekken zijn geko men, want het gemiddelde blijft op 14 steken. Toeristen industrie draait Toeristen hebben de weg naar Noordwijk weten te vinden, vindt de Noordwijkse VVV-directeur Rovers. Op deze archieffoto rusten enige mensen uit van de vermoeienissen van deze speurtocht. (Foto Holvast) goed seizoen "Het is maar zelden in de toeristi sche geschiedenis voorgeko men dat we twee van dergelij ke goede zomers achter elkaar hebben gehad". W. Rovers, di recteur van de Noordwijkse VW is duidelijk in zijn nopjes met het afgelopen hoogsei zoen. Na een nogal teleurstel lend begin hadden de horeca- exploitanten en logies-ver- huurders een goede zomer hard nodig, zo maakt hij duide lijk. Het uitstekende strand weer van juni tot en met augus tus zorgde er volgens Rovers voor dat over de hele linie van i hoogseizoen mag i gesproken. De Noord wijkse VVV-directeur heeft zelfs de indruk dat, ondanks het regenachtige voorseizoen, dit jaar over het geheel geno men nog beter was dan 1982. "Het goede weer paste precies in het straatje van bezuinigingen en dalende bestedingen", zegt Rovers enigszins cryptisch. Hij legt uit dat mensen, omdat ze minder te besteden hebben, de vakantie dichter bij huis zoe ken. Mooi weer betekent dan een goede stimulans dat ook inderdaad te doen. Rovers noemt in dit verband ook het feit dat veel toeristen erg laat reserveerden. "Men wachtte af hoeveel geld men nog had en wat voor weer het was voordat men boekte". Rovers waarschuwt de horeca- exploitanten echter geen mis bruik te maken van de goede zomer. "De afgelopen maan den is gebleken dat mensen de weg naar Noordwijk hebben weten te vinden. Maar dan moeten de prijzen wel pas op de plaats maken want toeristen worden steeds prijsbewuster", aldus Rovers. Ook benadrukt hij dat de horeca-exploitanten de gasten vriendelijk moeten blijven bejegenen en dat servi ce hoog in het vaandel moet staan. "Ik heb gemerkt dat daarin nog wel eens een enkele keer wordt tekort geschoten", zegt de VW-directeur. Als belangrijke bijdrage tot het succes van het seizoen in Noordwijk noemt Rovers het feit dat de Koningin Wilhelmi- naboulevard eerst dit jaar vol ledig is ingevuld. Door het ge varieerde aanbod van horeca zaken dat er nu is gevestigd, is dit voor het publiek een heel aantrekkelijk stukje Noord wijk geworden, zo blijkt uit zijn woorden. Bijzonder te spreken is de VW- directeur over de reeks evene menten die dit jaar in de bloe- menbadplaats zijn gehouden. Daarbij is een aantal "oude ge trouwen dat het nog altijd bij zonder goed doen bij het pu bliek. Rovers noemt onder meer de woendagavondzang, het badgasten-tennistoernooi, de orgelconcerten, de vuur werken en het corso. De Ronde van Noordwijk, een wieler wedstrijd waaraan een groot aantal Tour-vedetten deelnam, was volgens Rovers wel het top-evenement. Beduidend meer dagjesmensen hebben deze zomer de Kat- wijkse stranden bezocht. Dat is gezien de fraaie weersgesteld de overigens niet opzienbaren de constatering van E. Langen- dijk, chef de bureau van de Katwykse VW. Langendijk, die deze week de in het buiten land vertoevende VW-direc teur K. Verplancke vervangt, heeft ook het gevoel dat het aan de balie dit jaar veel druk ker is geweest dan in 1982. "Maar", zo zegt hij daarbij, "wij hielpen wel met twee man minder dan vorig jaar". Terugblikkend op de zomer van 1983 meent Langendijk dat er in de horeca over het totaal ge nomen iets betere resultaten zijn bereikt dan vorig jaar. Langendijk: "Al generaliseer je snel met een dergelijke con clusie. Er zullen altijd mensen zijn die zeggen: maar dat geldt niet voor mij, want..." Langendijk komt tot de slotsom dat nu de zomervakanties zijn beëindigd je op het strand van Katwijk weer een kanon kunt afschieten. De vakantiesprei ding moet volgens hem anders en beter worden opgezet. Bo vendien, zo stelt de VW-me- dewerker vast, blijft de Kat- wijkse horeca voor een belang rijk deel afhankelijk van de toerist uit het Duitse Ruhrge- bied. "Zodra daar de vakanties aflopen, merk je dat hier on middellijk". Volgens de VW-woorvoerder waren er naast opnieuw grote aantallen Duitsers opmerkelijk veel Belgen in Katwijk. Het be zoek uit Scandinavië, Frank rijk en Engeland bleef daarin* tegen iets achter bij dat van vo rig jaar. Volgens mevrouw Plat van 1 strandpaviljoen De Golfslag aan de Wassenaarse Slag in Wassenaar is de zomer nog niet binnen. "September en okto ber krijgen we nog en zijn die niet goed dan draaien we nog een slecht seizoen", zo laat zij weten. Hoewel het natuurlijk ook aan het Wassenaarse strand dankzij het mooie erg druk is geweest, heeft dit niet de verwachte grote omzetstij ging van de strandtenten tot gevolg gehad. "De mensen worden steeds prijsbewuster en nemen steeds meer hun consumpties in koelboxen van huis mee", meldt ze. Leiden Hooglandse kerk - pauze-orgelconcert door Harm Harhuis, 12.30 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - films: 'De koning en de maan', 14.30 uur; Tibetan Heritage', 15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'II Bidone' van Fellini, 20 en 22.15 uur. Zwembaden De Vliet en De Zijl - zwem- vierdaagse. Stadsgehoorzaal - modeshow, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie volkshuis vesting, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'The Atomic Cafevan' 20 en 22.15 bestaan, 20-21.30 u DONDERDAG Leiden Noordeinde 2a - voorstelling Matrogoth 'Maar eigenlijk was het niet zo', 20.30 filmhuis LVC - film 'Roma' van Fellini, 20 en 22.15 uur. De Pancrat - Ir Driessenplein: werk groep Pancras-Oost, 15.30 uur. Zwembaden de Vliet en de Zijl zwem- vierdaagse, start 19-20.30 uur. Stadhuis - raadscommissie financiën, 20 Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Krieg und Frieden' van Heinrich Böll, Volker Schlöndorff, Alexander Kluge e.a., 20 en 22.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos met films en informa tieprogramma's, 15-17 uur. Warmond Gemeentehuis - gemeenteraad, 20 uur. Wassenaar Gemeentehuis De Paauw - commissie financiën en economische zaken. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis. Middelweg 38. tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw. Berkenkade 7, tel. 410131. spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum. Florijn 10. tel. 896193. spreekuur ma. woe. vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis. Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. LEI Oegstgeester lyceum eerste in Randstad Een schets van de woningen die moeten komen op het terrein langs de Hoogmadeseweg. Deze woning heeft slechts een verdieping en zal zo'n 230.000 gulden gaan kosten. (Tekening architectenbureau D. T. Van Maanen) Sociale woningbouw definitief van de baan LEIDERDORP - Op het terrein waar vroeger het tuincentrum Bloemendaal gevestigd was langs de Leiderdorpse Hoogma deseweg komen zeer waarschijn lijk 72 vrije sectorwoningen. Een dergelijk bouwplan is onlangs door Primeb bv, de eigenaar van de grond, ingediend bij de ge meente Leiderdorp. Aanstaande maandag vergadert de raads commissie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu over het plan dat door B en W in principe al is goedgekeurd. Voor het terrein langs de Hoogma deseweg zyn al vele plannen ge maakt, onder andere van sociale woningbouw die echter nooit haalbaar bleken. "De markt ver anderde zo snel", legt woord voerder Worp van Primeb bv uit Nu denkt het bedrijf een gat in de markt te hebben gevonden. De woningen zijn speciaal ont worpen voor echtparen zonder kinderen, die wel over enige con tanten moeten beschikken. De woningen gaan namelijk tussen de 230.000 en 250.000 gulden kos ten. Er zijn twee typen: een woning met twee verdiepingen en een met slechts één verdieping. Het laat ste type zal worden gebouwd aan de kant van de bungalowwijk 'Essenpark', omdat de bewoners van die woningen in het verleden bezwaren hebben geuit tegen een te massale bebouwing van het terrein. Met het plaatsen van de lage woningen aan de kant van de bungalows hoopt de bou wer tegemoet te komen aan de bezwaren van de bungalowbe- B en W:'Vrees bewoners gegrond' Primeb wil zo snel mogelijk begin nen met de bouw, omdat op de grond die in 1979 werd aange- ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude moet zo mogelijk nog voor het eind van het jaar uittreden uit het regionale woon wagenschap. Dat besloot de ge meenteraad van Zoeterwoude gisteravond. Het CDA-raadslid noemde het te nemen besluit 'juist'. "Er zijn duidelijk voortekenen dat als we er niet uitstappen de financiële consequenties groot zijn. Als an dere gemeenten niet aan hun verplichtingen willen voldoen hoeven wij die consequenties niet te dragen", aldus de CDA'er. Ook het WD-raadslid Kremer kon alleen argumenten vinden die pleiten voor uittreding. Hij vroeg B en W 'voortvarend' te handelen zodat nog voor 1984 Zoeterwou de uit het woonwagenschap is. Het verlaten van het woonwagen schap gaat de gemeente Zoeter woude ruim 210.000 gulden kos ten, maar binnen enkele jaren verwachten B en W dat geld te hebben terugverdiend. Na Leiderdorp is Zoeterwoude de tweede gemeente die het woon wagenschap verlaat, omdat de andere gemeenten nog steeds geen woonwagenkampjes heb ben gerealiseerd. OEGSTGEEST - Vlak naast de Van Eysingabrug over het Oegst geester kanaal in deelplan I van nieuwbouwwijk Haaswijk in Oegstgeest komt een flatgebouw met 25 woningen. Dit blijkt uit antwoorden van het college van B en W van Oegstgeest op vragen naar aanleiding van de Struc tuurschets Haaswijk, die gedu rende twee maanden ter visie heeft gelegen. Het dagelijks bestuur van de ge meente schrijft dat die plaats voor gestapelde woningbouw is uitgekozen omdat de entree van de wijk daar een 'blikvanger' no dig heeft alsmede een tegenhan ger voor de aan de andere kant van het kanaal gelegen hoge ser viceflat voor bejaarden. Het nieuwe flatgebouw wordt drie woonlagen hoog met daar boven op een kapverdieping. Om aan bezwaren van omwonenden te gemoet te komen zijn in het bouwplan aan de noordzijde, de Johan Wagenaarlaan, geen ra men opgenomen. In antwoord op een opmerking van de Vereniging Centraal Wonen, Leiden en Omstreken dat het Oegstgeester Volkshuisvestings plan een beleid mist ten aanzien van gemeenschappelijke woon vormen, zeggen B en W positief te staan tegenover huisvesting van woongroepen. In de koop sector zullen woongroepen vrij wel altijd aan hun trekken kun nen komen, aldus B en W, maar ook in de huursector wil het col lege de bouwplannen zodanig flexibel houden dat afwijkende woonvormen kunnen worden gehonoreerd. Dit alles mits vol gens de normale regels aan de toekomstige bewoners een woonvergunning kan worden af gegeven. OEGSTGEEST - De nieu we opleiding 'internatio naal baccalaureaat' (IB) speciaal voor buitenland se kinderen op het Rijn lands Lyceum in Oegst geest is gisteren begon nen. Ruim veertig buiten landse en uit het buiten land teruggekeerde Ne derlandse leerlingen (in totaal zestien nationalitei ten) beleefden hun eerste dag. Een veel groter aantal dan de school had ver wacht. Het IB-onderwijs is internationaal erkend. Met het IB-diploma kan in bijna ieder land ter wereld een universitaire studie worden ge volgd. Vooral voor kinderen die in het buitenland middelbaar on derwijs moeten volgen is het IB een uitkomst. Als pa voor zfin werk moet verhuizen naar Dja karta kan het kind daar weer ver der leren op de plaatselijke IB- opleiding. De overgang gaat zon der problemen omdat het onder wijs overal hetzelfde is. Dat het IB-onderwijs in trek is bleek gistermiddag wel. In totaal hebben 42 leerlingen ingeschre ven voor de opleiding in Oegst geest. Rector Vaessen van het Rijnlands: "Toen we met de voorbereiding begonnen hadden we vijftien twintig leerlingen verwacht, maar al gauw konden we dat getal bijstellen tot dertig". Ook coordinator Timmermans verbaasde zich over het grote aantal leerlingen. Hij verwacht echter dat er volgend jaar nog veel meer bijkomen. "Je bent nu nog onbekend. De mensen kij ken nog een beetje de kat uit de boom", aldus Timmermans. De leerlingen zelf komen uit de he le wereld. Opvallend is de grote groep Iraniërs. Timmermans: "Er zyn op dit moment veel Ira niërs in Den Haag. Die onder handelen daar met Amerikaanse vertegenwoordigers over de pro blemen die na de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran zijn ontstaan". Ferdows Foroughi is daar een voorbeeld van. Haar vader onderhandelt met het Amerikaanse bedrijfsle ven over de verbroken contrac ten ten tijde van de bezetting. "Ik zat eerst op 'The British School' in Voorschoten. Maar deze oplei ding is een jaar korter en sluit be ter aan bij een universitaire op leiding". Ferdows Forcfughi wil het liefst niet in Iran studeren. "Ik blijf liever hier", zegt het meisje. Begrijpelijk, gezien de positie van de vrouw in Iran en het feit dat de enige universiteit in Teheran al een jaar gesloten is. Maar of studeren hier ook lukt, weet ze niet. "Dat ligt er aan hoe lang mijn vader hier werk heeft". Philomena Dol is net terug uit Dja karta, waar haar vader werkte voor de Nederlandse ambassade. Ze zat daar op de Amerikaanse school die ook een IB-afdeling Djakar "Ik had daar e zierige tijd. Ik kon heel goed meekomen en we maakten daar veel muziek", zegt ze. Omdat ze i wT daar al een deel van de IB-oplei- JL J ding had gevolgd, moet ze die hier alleen afmaken. DEI De vader van Peter Raadsen werkt aa bij een internationaal bedrijf en I di wordt regelmatig uitgezonden. te Peter bezoekt nu al de derdel sc middelbare school. "Eerst in I m Duitsland, toen in Engeland en b< nu hier". Het is de bedoeling dat w hijjde opleiding in Oegstgeest af- j maakt. Zijn ouders wonen overi-1 di gens nog steeds in Engeland, Pe- d< ter zit in een internaat. Verve- gi lend vindt hij het niet om zo vaak i tri van school te verwisselen. "Hetd< spreekt me wel aan dat ik zoveel g< mag rondkijken. Daar word je j gi flexibeler van". ui d< GIFGROND - De vervuiling van de grond nabij de Zoeterwoudse Geerbrug zal pas in 1987 nader v worden onderzocht. Dat ant- q woordde burgemeester Houdijk van Zoeterwoude gisteravond t- tijdens de vergadering van de ge- meenteraad op vragen van raads- lid De Graaff (Progressief Zoe- terwoude). Houdijk stelde echter i gelijk dat het nader onderzoek en een eventuele verwijdering t van de met olie vervuilde grond de gemeente Zoeterwoude veel t geld gaat kosten. Als de huidige j d wet wordt toegepast moet de ge- I meente 82.000 gulden meebeta- len aan het onderzoek en het ver- d wijderen. LEI DSC H m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); Restitutie is niel toegestaan Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 32035711 n.v Damiate Holding BV te Haarlem. Maandabonnement 20.59 f Autom. betaling) Losse nummers f 0.85 Directie: G. Koopman Adj.dir. N. Quakernaat Hoofdredacteur: Drs. J. W. E. Metselaar Ad] Hoofdredacteur: R. D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alg redactiechef- Commentaren: W F J Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W. T. Jungman (plv) H. I.J Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F. J. Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (Plv) P J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Beiroet Rome. Madrid. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2