c y Beroepsonderwij s fors uitgebreid Vrede El Salvador ver weg EDAH ontketent prijzenoorlog boos op minister Pisuisse-prijs naar Karin Bloemen (23) Resultaat Meneba valt tegen Bezuiniging moet met vernieuwing samengaan 'wijfel over nut SER-advies FNV wil hogere uitkering voor leden zonder werk De uitvinding van de eeuw nü in het Boek van de Maand voor slechts f 14,90. OL? GA OP WEER NAARS EEN GAZELLE! Huisman Tweewielers B.V. WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1983 MEXICO-STAD - De bijna gelijk- tijdige gesprekken van de Salva- doriaanse oppositie met de vre- descommissie van de Salvado- riaanse regering en Richard Sto- de speciale afgevaardigde voor Midden-Amerika van de Amerikaanse president Ronald Reagan, hebben de vrede in El Salvador nog niet dichterbij ge- door Rob Sprenkels bracht. De strijdende partijen van het kleine Middenameri- kaanse land staan nog altijd lijn recht tegenover elkaar, terwijl ook Washington geen enkele in dicatie geeft zijn standpunten in zake Midden-Amerika wat te wil len afzwakken. Het gewapende Salvadoriaanse verzet maakte aan de vooravond de simultane gesprekken nogmaals duidelijk dat het onder geen beding denkt deel te nemen de verkiezingen die, als alles volgens plan verloopt, in maart van het volgend jaar zullen wor- Ondanks gesprekken met oppositie Varia den gehouden. De redenen die de guerrilla voor die opstelling geeft, zijn dat de verkiezingen niet de oplossing voor het con flict betekenen (zoals Washing ton en de Salvadoriaanse rege ring pretenderen) en dat er op het ogenblik geen enkele garan tie is voor het democratische ver loop van een stembusslag in El Salvador. Het alternatief van de gewapende rebellen luidt, dat er eerst een overgangsregering zal moeten worden gevormd waaraan zij zelf deel zouden moeten nemen. En die regering zal dan werkelijk vrije en democratische verkie zingen moeten organiseren. Een dergelijk alternatief is onaan vaardbaar voor zowel de rege ring van president Alvaro Maga- na als voor Washington. Presi dent Reagan heeft al vaak ge noeg verzekerd, dat hij niet zal toestaan dat de Salvadoriaanse oppositie zich naar de regerings tafel schiet. Voor Alvaro Magana zou een nieuwe overgangsrege ring in feite een ontkenning bete kenen van het bestaansrecht van zijn eigen regering, die, zo vin den de regering zelf, de Grond wetgevende Raad en ook Was hington, nota bene ontsproten is aan de 'democratische verkiezin gen' van maart vorig jaar. Waar de Salvadoriaanse regering en Washington bij de gesprek ken met het verzet vooral naar lijken te streven, is dat in elk ge val een deel van de oppositie op het allerlaatste moment alsnog zal toestemmen in de maartse verkiezingen. Wat dat betreft, wordt er al be weerd dat de onderhandelingen enige verdeeldheid hebben ge zaaid binnen de rijen van het ver zet. De politieke vleugel, onder leiding van Guillermo Ungo en Ruben Zamora, heeft zich name lijk een stuk minder negatief op gesteld ten opzichte van de ver kiezingen van Magana dan de guerrillero's in het vulkanische gebergte van El Salvador. Ter wijl Ungo en Zamora reeds ver scheidene signalen hebben gege ven wellicht bereid te zijn tot deelname aan verkiezingen op voorwaarde dat er garanties ko men inzake veiligheid, inspraak in de verkiezingsraad. toegang tot de nieuwsmedia en financiële steun voor de verkiezingscam pagne, hebben de leiders van de gewapende rebellen nogmaals hun absolute eis tot een nieuwe overgangsregering herhaald. Sommige waarnemers verklaren die ogenschijnlijke splitsing ech ter als een soort tactische ma noeuvre tegenover Washington. Het Salvadoriaanse verzet heeft er ondanks de militaire progressie ten opzichte van het Salvado riaanse leger, namelijk veel be lang bij om de indruk te wekken dat er een kleine kans is op even tuele deelname van sommige op positieleden aan de verkiezingen van president Magana. Dat om een grootscheeps militair ingrij pen van Reagan te kunnen voor komen nu er onder leiding van de Verenigde Staten groot scheepse militaire manoeuvres plaatsvinden in Midden-Ameri ka. De contraspionage van de Salvado riaanse guerrilla beweert, dat er plannen bestaan om de gebieden in El Salvador die op het ogen blik door het verzet worden be zet, massaal te bombarderen. Vervolgens zouden dan onder leiding van Amerikaanse mari niers Salvadoriaanse. Hondurese en Guatemalaanse soldaten een 'schoonmaakoperatie' moeten houden. Er wordt door de Salva doriaanse guerrilla zelfs ge vreesd dat de huidige bemoeie nissen van Washington met het moeizame zoeken naar een via onderhandelingen tot stand ge komen vrede in El Salvador, slechts zijn bedoeld als een rook gordijn voor een abrupt militair optreden. DEN HAAG (ANP) Het kabinet streeft naar een forse uitbreiding van het middelbaar beroepsonderwijs en het leerlingwezen. Er zijn hiervoor meer middelen op de begro ting uitgetrokken. De regering zal dit najaar intensief overleg plegen met het bedrijfsle ven om de programma's voor het leerlingenstelsel en het middelbaar beroepsonderwijs op elkaar af te stemmen. it kondigde premier Lubbers gis teren aan bij de opening van het tweedaags congres "Onderwijs wetenschap", dat ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan i het wetenschappelijke tijd schrift "Natuur en techniek" in Haagse Congresgebouw wordt gehouden. ij zei de vaardigheidsopleidingen de lagere school van groot be lang te achten voor het herstel de economie en de verbete ring van de kansen voor jonge- om een positie in het be drijfsleven te verkrijgen. minister-president liet weten dat het kabinet de koppeling tus- i onderwijs «n bedrijfsleven wil bevorderen. Meer dan voor heen zal aandacht worden ge schonken aan de opleiding van volwassenen en de bij- en her scholing van werknemers. Pre mier Lubbers deed de suggestie uitkeringsgerechtigden tijdelijk de plaats te laten innemen van degenen, die hun werkplaats eni ge tijd verlaten voor een cursus af verdere opleiding. Universiteiten in Kamer: DEN HAAG (ANP) Bezuiniging op het wetenschappelijk onder wijs is dodelijk als ze niet samen gaat met vernieuwing. Dit was een van de weinige stellingen waarover gisteren tijdens een hoorzitting de leden van de on derwijscommissie van de Twee de Kamer en een lange rij be langhebbenden het eens waren. De Kamer constateerde weinig verzet tegen het feit, dat er fors op universiteiten en hogescholen wordt bespaard. Duidelijk werd dat de Vrije Uni versiteit (VU) in Amsterdam zich met succes heeft beroepen op haar identiteit. De bijzondere in stelling volgde in het overleg met minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) niet steeds zijn aanwijzingen over zijn plan voor taakverdeling en concentratie (TVC) voor het wetenschappelijk onderwijs. De bewindsman heeft dit aanvaard. De delegatie van de VU sprak op de hoorzitting ook niet tegen zich fel te hebben verzet tegen fusie van haar tandheelkundige faculteit met die van de Universi teit van Amsterdam en die van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Leiden verzette zich tegen de tijde lijke wet om uitvoering van de taakverdelingsoperatie te verze keren als besturen in gebreke zouden blijven. Leiden vond het ook te ver gaan, dat de minister bevoegd is even tueel tot in details in activiteiten van universiteiten en hogescho len in te grijpen. De delegatie achtte dit in strijd met bestaande wetten. Dijkman blijft in CDA-fractie die v r het de publiciteit een slepend con flict uitvocht met zijn fractie voorzitter Bert de Vries, is tot het besef gekomen dat het "samenwerkingsverband van de fractie natuurlijke beper kingen met zich meebrengt". De Vries en Dijkman hebben in de vakantieperiode met el kaar overlegd, met als resul taat de constatering van het fractiebestuur dat Dijkman binnen het CDA voldoende ruimte {jeeft om zich "in te zetten voor zijn politieke op vattingen". Over en weer kwam men tot de slotsom dat er voor Dijkman geen belemmeringen meer behoeven te bestaan om bin nen het CDA te functioneren. LELYSTAD - Een medewerker van de Rijksdienst IJsselmeerpolders toont een aantal door botulisme gedode vogels uit de Oostvaardersplas- sen. De dieren raken eerst verlamd en zijn niet meer te redden. Dagelijks haalt men 500 tot 1000 dode vogels uit het water. (Foto anp» AMSTERDAM (ANP) - De docen ten van de Akademie voor Klein kunst in Amsterdam hebben de Pisuisse-prijs 1983 toegekend aan Karin Bloemen (23). De Pi suisse-prijs. voortkomend uit de nalatenschap van de actrice Fie Carelsen, wordt jaarlijks uitge reikt aan de leerling van de aka demie, die naar het oordeel van de docenten in het afgelopen sei zoen de beste theaterprestatie(s) heeft geleverd. Karin Bloemen krijgt de prijs (2000 gulden en een oorkonde) voor al le programma's waaraan zij heeft meegewerkt. Erna Sassen (22) werd bekroond met de kreatieviteitsprijs (1000 gulden en een oorkonde) van de DEN HAAG - Mr. P.H. Holthuis, directeur arbeidsvoorwaarden beleid van het ministerie van onderwijs en wetenschappen, is de tweede gedelegeerde uit de raad van toezicht van het ABP die zijn goedkeuring moet ge ven aan de onroerend- goedtransacties van het pen sioenfonds. Dat heeft voorzitter W. Wieringa van de raad van daag meegedeeld. Mr. Holthuis is de gedelegeerde namens de "werkgevers", de mi nisteries en de gemeenten. Na mens de werknemers in de raad van toezicht treedt de al eerder benoemde Th. Sonneveld (ACOP) als gedelegeerde op. Stichting Vrienden van de Aka demie voor Kleinkunst. Deze prijs wordt toegekend aan de leerling of leerlingen die naar de mening van de docenten de bes te creatieve prestatie(s) hebben geleverd in het afgelopen sei zoen. Erna Sassen krijgt de prijs voor haar prestaties in het solo- programma "Pierre". Ommel opvolger Lambers IN HAAG (GPD) - Dr. Dick 'ommel uit Norg is het nieuwe Veede-Kamerlid voor D'66 na lat mr. Ineke Lambers-Haque- iard met ingang van gisteren uit ie Kamer trad. Tommei werd isteren meteen geinstalleerd. lij is eerder kamerlid van D'66 eweest. ■ke Lambers, die vanaf 1977 ka- lerlid en staatssecretrais voor milieu is geweest, heeft het ka merlidmaatschap op moeten ge ven omdat haar echtgenoot Kees Lambers, de oud-voorzitter van de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, ernstig ziek is. In september zal hij weken in het ziekenhuis moeten doorbrengen en om die reden wilde Ineke Lambers thuis zijn en haar man bijstaan. DEN HAAG (GPD) - Het super marktbedrijf EDAH (dochter van Vroom en Dreesmann) heeft een campagne gelanceerd waar mee een aantal artikelen goedko per worden. Daarmee keert EDAH zich tegen de zogenaam de bodemprijzen, die fabrikan ten rekenen en verstoort het de UTEN (GPD) - De vakcentrale >or Middelbaar en Hoger Perso- iel toont zich in een brief aan inister De Koning (sociale za- :n) zeer boos over diens in- eep waardoor het aantal trend- ïlgers werd uitgebreid. Volgens MHP heeft de bewindsman larmee ook de vakbonden „on- iloofwaardig" gemaakt. De ikcentrale zal zich beraden of it nog langer verantwoord is het maken van adviezen in Sociaal-Economische Raad ee te werken. angs besloot De Koning dat xknemers van ziekenfondsen uitvoeringsorganen sociale kerheid met terugwerkende •acht vanaf 1 januari 1983 ook mdvolgers zijn. Daardoor zou- n deze ongeveer 30.000 men- n ook onder de kortingsmaat- gelen voor het overheidsperso- :el vallen. Dit besluit heeft bij :trokken instellingen en vak- >nden tot grote woede geleid, e MHP spreekt van ;,een loon maatregel voor een beperkte groep". De vakcentrale zegt dat de maatre gel bovendien ingaat op een tijd stip dat binnen de SER de ad viesaanvraag over loonvorming in de niet op winst gerichte sec tor van het bedrijfsleven volop in bespreking is. „Vooruitlopend op het SER-advies grijpt u met terugwerkende kracht in op de onderhandelingsbevoegdheid van de betrokken cao-partijen. Dit is voor de MHP onaanvaard baar". De brief wijst er verder op dat de bij de MHP aangesloten organi saties zich bij het afsluiten van cao's door het centraal akkoord in de Stichting van de Arbeid hebben laten leiden. De resulta ten van deze cao's stroken geheel met de aanbevelingen van werk nemers en werkgevers. Doordat De Koning daaraan volledig voorbijgaat, tast hij niet alleen de rechtszekerheid van de werkne mers aan, maar maakt hij ook hun organisaties en de MHP on geloofwaardig. (overigens betrekkelijke) rust op de levensmiddelenmarkt. Het concern verkleint zijn marges op die produktpn, maar riskeert eventuele boycot van leveran- Volgens directiesecretaris J. Wolf van EDAH is het motief om door de bodemprijzen te breken het feit dat het bedrijf voor een aan tal belangrijke merkartikelen ho gere prijzen moet rekenen dan noodzakelijk is. De bodemprij zen worden door de fabrikanten vastgesteld en in vele gevallen vindt EDAH de marge te hoog. „Daardoor konden wij onze functie van goedkope kruidenier niet voldoende vervullen". EDAH neemt dus nu genoegen met kleinere marges om de con sument lagere prijzen te kunnen rekenen. Het riskeert daarmee dat merkartikelenfabrikanten de levering zullen staken. „Inder daad", aldus Wolf, „dat zullen we dan per geval bekijken. Uit de omzetcijfers moet blijken of we het artikel kunnen missen, dat maakt de consument dus in feite uit. Is dat het geval, dan gaat het artikel uit het assortiment". De andere mogelijkheid is dat het artikel zeer gevraagd is. Dan kan EDAH besluiten zich wel aan de voorwaarden van de fabrikant te houden. Maar dan zal elders in het pakket verlaging worden toe gepast, volgens Wolf. Hij wijst er in dit verband op dat EDAH tal van artikelen voert die onder di verse namen exclusief voor dit bedrijf (290 supermarkten) wordt geproduceerd. Het optreden van EDAH heeft on rust teweeggebracht bij andere betrokkenen. Volgens F. School- enaar van het Vakcentrum Le vensmiddelen (waarin 2500 zelf standige winkeliers zijn gebun deld) kan deze actie tot chaos lei den. Hij vindt de stap van EDAH „onfatsoenlijk, te meer omdat er pas nog overleg is geweest, waar in EDAH niets heeft meege deeld". Wel dreigde deze „door braak" al enige tijd. DEN HAAG (ANP) - De FNV voelt er evenals het CNV wel iets voor om niet-vakbondsleden die werkloos worden een lagere sociale uitkering te geven dan werknemers die wel georganiseerd zijn. Een dergelijke gedachte is deze week ook geopperd door CNV-voorzitter Van der Meulen, naar aanleiding van de adviesaanvrage van staatssecretaris de Graaf (sociale zaken) over de sociale zekerheidsmaatregelen per 1 ja- Hoofdbestuurder Frans Drabbe van de FNV zei gisteren voor de KRO- radio het "billijk" te vinden als georganiseerden op bepaalde onderde len van het arbeidsvoorwaardenbeleid een betere positie krijgen dan ongeorganiseerden. "Ze betalen er tenslotte voor", aldus Drabbe. Volgens zijn zeggen wordt dit idee vooral de laatste tijd, nu de vakbewe ging zelf voor de nodige problemen staat, regelmatig binnen de FNV geopperd. "Nee. ik vind dat geen chantage", aldus Drabbe. "We zijn een belangengroep. Die heeft voor zijn leden op te komen, en dat doen we". Boek van de maand over automatisering AMSTERDAM - „Kijk, auto matisering" heet het boek van de maand van de CPNB, de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, voor september. Het komt vier jaar nadat de CPNB als boek van de maand koos „Kijk, economie", waarin prof. Jan Pen het publiek wil de duidelijk maken dat de economie gaat over mensen. In prof. Pens voetspoor pro beert de auteur van „Kijk, au tomatisering, over mensen, computers en de vooruit gang", prof. Jan van Oor schot, de lezer een beeld te vormen van het proces waar in de mens door de eeuwen heen zich heeft voorzien van hulpmiddelen bij zijn werk zaamheden, een vorm van au tomatisering dus. Pas het- laatste decennium is in het dagelijks leven sterk de na druk komen te liggen op het gebruik van computers. Jan van Oorschot is buitenge-, woon hoogleraar bestuurlijke informatica aan de VU in Amsterdam. Begin dit jaar werd hij gepensioneerd als directeur automatisering van de PTT. In de 40 jaar die Van Oorschot bij de PTT werkte, heeft hij de ontwikkelingen in de automatisering op de voet kunnen volgen. De overheid zal er volgens Van Oorschot voor moeten zorgen dat het onderwijs zo wordt aangepast, dat het gebruik van computers even gewoon wordt als het hanteren van pen en bloknoot. De 'robotti- sering' zal weliswaar leiden tot werkvermindering, maar daarnaast is de chip een bron van vermaak en een leerzaam en nuttig instrument waar mee we creatief bezig moeten zijn, aldus Van Oorschot. Van Oorschot noemt de moge lijkheden van informa tieoverdracht naar de Derde Wereld. Maar ook dichter bij huis zijn er ongekende moge lijkheden: op het punt van wetenschap, onderwijs, volksgezondheid, cultuur en commercie. De ontwikkelin gen van dit moment tonen aan dat binnen afzienbare tijd iedereen, vrijwel nie mand uitgezonderd, met de chip te maken krijgt. In het jaar 2000 zal de huiscomputer in de woonkamer net zo ge woon zijn als het televisie- en radiotoestel nu. ADVERTENTIE ROTTERDAM (ANP) - Het voe dingsmiddelenconcern Meneba heeft over de eerste 24 weken van 1983 een wat tegenvallend resultaat behaald. De nettowinst zakte van f 1,7 min tot f 1,4 min. min. De minderheidsdeelnemin gen behaalden echter een veel la ger resultaat, wat de totale winst drukte, zo blijkt uit het halfjaar- ADVERTENTIE (Met kans op IBM personal computer!) 'Kijk, automatisering', verplichte lectuur voor iedereen die in de ban is van de computer. In 146 pagina's alles over de automatiseringsgeschiedenis en de ontwikkelingen die voor de deur staan Rijk geïllustreerd. Met bovendien gratis kans op IBM personal computer. Op naar de boekwinkel dus! Zolang de voorraad strekt. c\i rr\ Na I oktober: f26,50. zich niet aan een prognose ge zien de onzekere omstandighe den. „Het kan vriezen en het kan dooien", zo zei bestuursvoorzit ter mr. F. Martin bij de presenta tie van de cijfers. Het jaar zal wel met winst worden afgesloten, al zal het resultaat ook over het tweede halfjaar achterblijven bij dat van dezelfde periode van 1982 (f2,4 min). Gist-Brocades De nettowinst van Gist-Brocades is in de eerste helft van dit jaar t.o.v. dezelfde periode van vorig jaar met 25 pet gestegen van f 16,3 tot f20,4 min. Per aandeel van f 10 werd f3,99 verdiend te gen f3,39. Gezien de ontwikke lingen van de laatste maanden verwacht de raad van bestuur dat de verbetering van de resul taten zich in het tweede halfjaar zal voortzetten zodat het totale resultaat in 1983 beter zal zijn dat dat over 1982 toen netto f37,3 min werd verdiend. Wat moet het zjjn: een basisschool- jfék Gazelle, een mavo-Gazelle, een lts- Ij Gazelle, een havo-Gazelle, een vwo- Gazelle, een heao-Gazelle? s Wij hebben ze staan, schoolvoor- 1 Jj beelden van Gazelle-kwaliteit. Lichtlopers, hardlopers, marathon- w lopersalshetmoet.Allemaalgemaakt v om véél te presteren en om lang mee te gaan. Kom kijken en kiezen en ontdek dat wij ook volleerd zjjn wat service betreft. Laatje verwennen met een Gazelle. Levendaal 80, Leiden Tel. 071-131515 Gazelle fietsen rijden op Vredestein banden

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21