LEIDSCH DAGBLAD Beiroet één slagveld Leids duo spoorloos in Portugal Bejaarden blijft hogere ziekte- premie bespaard Afperser eist zestig miljoen van Heineken Begrafenis werd massaal protest Legeroffensief tegen opstandige milities Walesa door knieën voor autoriteiten Echtpaar raakt kinderen kwijt Kapers geven zich over VARA stopt met Achter het Nieuws MEDIANOTA 1 WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37178 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon MANILLA (DPA/UPI/Reuter) - Ruim één miljoen Filippij nen zijn, ondanks de zware regenval, vanochtend In de hoofdstad Manilla op de been gekomen voor de be grafenis van de vermoorde oppositieleider fienigno Aquino. De route waarlangs de haar werd gevoerd, was 25 kilometer lang. Het werd een emotioneel afscheid, dat uitliep op een massale mani festatie tegen het bewind van president Marcos. Duizenden riepen bij de kerk de koosnaam van Aquino, Ninoy, en voerden borden mee met daarop de woorden "Marcos, moordenaar, dicta tor, hond". Van gebouwen hing de nationale vlag om gekeerd, uit protest tegen het bewind. Meer dan SOÖö politiemannen warén op de been, mede om het paleis van Marcos te bewaken. Het hoofd van de politie in Manilla maakte gisteren de naam bekend van de man die Aquino vermoordde. Het is Rolando Gaiman y Da- wang, die in het politierap port wordt omschreven als een "beruchte huurmoorde naar'. President Marcos her baalde gisteren voor de tele visie zijn beschuldiging dat de communisten het brein achter de moord op Aquino Telefoontje naar commandant laatste levensteken (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Twee 19-jarige dienst plichtige militairen uit Leiden, Johan Rodenburg en Richard Neuteboom zijn maandag 15 au gustus niet van vakantie in Por tugal bij hun legeronderdelen te-, ruggekeerd en sindsdien spoor loos. Het laatste levensteken is een telefoontje op 19 augustus van Richard aan zijn comman dant in Den Haag dat er kostbare spullen waren 'zoekgeraakt' en de thuisreis enkele dagen moest worden uitgesteld. Inmiddels heeft de koninklijke marechaussee via Interpol om opsporing en aanhouding van het tweetal verzocht. Ook de Ne derlandse ambassade in Lissa bon is bij het onderzoek betrok ken. De twee militairen vertrokken 23 juli per bus vanuit Amsterdam voor een drieweekse vakantie naar Lissabon. De ouders van Jo han ontvingen tot nu toe alleen een op 4 augustus gedateerde kaart vanuit Porto Covo van hun zoon. Hij meldde dat hoewel al les goed was de thuisreis een dag zou worden uitgesteld tot 13 au gustus. Volgens de reisorganisa tie hebben de twee later de reis naar Nederland opnieuw uitge steld. Nu tot 19 augustus. Het tweetal heeft zich echter bij het vertrek van de bus op die dag niet gemeld. Volgens opperwachtmeester Aan- dewiel van de marechaussee, die het onderzoek naar de militairen leidt, kan eerst na terugkeer van de twee Leidenaars worden be paald of er sprake is van desertie. Vandaag zou het laatste telefoni sche onderhoud van Richard met zijn commandant in Den Haag nauwkeurig worden geana- liseerd. Hulp particuliere verzekeraars UTRECHT/ZEIST (ANP) - Zie kenfondsen en particuliere ver zekeraars hebben het gevaar van forse premieverhogingen voor de vrijwillige ziektekostenverze kering afgewend. Veel ouderen en kleine zelfstandigen in 'dure' gebieden dreigden per 1 januari te worden geconfronteerd met een premieverhoging van zo'n 33 gulden per persoon per maand. Ziekenfondsen in goedkopere gebieden waren niet langer be reid de dure gebieden te subsi diëren. Dat zou betekenen dat de verzekerde in een dure regio per maand ongeveer 220 gulden per maand (nu 187 gulden) aan pre mie zou moeten gaan betalen te gen 150 gulden in een goedkoop gebied. let zijn vooral ouderen met een klein pensioen, kleine zelfstandi gen en andere net niet verplicht verzekerden (veel gescheiden vrouwen) die op de vrijwillige ziektekostenverzekering zijn aangewezen. Een toenemend aantal bejaarden heeft de verze kering echter steeds duurder ge maakt, waardoor het voor veel jongeren aantrekkelijk werd naar een particuliere verzekeraar te stappen. Gevolg: nog grotere geldproblemen voor de vrijwilli ge verzekering van de zieken fondsen, die ook alle bijstands gerechtigden omvat. let de particuliere verzekeraars is <\f en toe regen r 14 graden, middagtemperaluur rond 19 graden. Matige tot krachtige wind, draaiend van zuid naar west. 1 September 1983. Lon op: 06.51 uur, zon onder: 20.29 uur. daan op: uur, onder 16.41 uur. Vaterstanden Katwijk: hoogwater 09.45 en 22.14 uur, laagwater 05.15 en 17.43 uur. nu afgesproken, dat zij 180 mil joen gulden zullen bijdragen aan de oplossing van de acute geld problemen van de vrijwillige ver zekeringen. Voor de ziekenfond sen in de goedkopere regio's is die toezegging genoeg om de du re gebieden te blijven subsidië ren in de vorm van verevenings- bijdragen. De premieverschillen per regio zullen daardoor be perkt blijven Particuliere verzekeraars, verenigd in het Kontaktorgaan Landelijke Organisaties van Ziektekosten verzekeraars (KLOZ) en Vereni ging van Nederlandse Zieken fondsen (VNZ) komen binnen kort met nadere voorstellen tot kostenbeheersing en stelselher ziening. GDANSK (DPA/AFP/ANP) - De Poolse arbeidersleider Lech Wa lesa heeft vanmiddag geen bloe men gelegd bij het kruis dat in Gdansk is opgericht voor de slachtoffers van het geweld in 1970. Hiertoe besloot hij nadat de autoriteiten hadden gedreigd hem te zullen arresteren. Het ver boden vakverbond Solidariteit had zijn aanhangers opgeroepen vandaag vreedzaam te demon streren. Het is vandaag drie jaar geleden dat de akkoorden van Gdansk werden gesloten, die de mogelijkheid openden de vrije vakbond Solidariteit op te rich ten. De ondergrondse leiding van het vakverbond riep er toe op, gedurende twee uur het openbaar vervoer te mijden en massaal te gaan lopen. (Zie ook pag. 17). AMERSFOORT (GPD) - Een Turks echtpaar uit Amers foort is tijdens de terugreis van hun geboorteland naar Nederland in Joegoslavië twee kinderen kwijtgeraakt. De kinderen, 7 en 10 jaar oud, zijn nu een week weg. De Amersfoortse politie heeft In terpol ingeschakeld. Tijdens een stop op een par keerplaats in Joegoslavië bleek er in de auto van de Turkse Amersfoorters niet genoeg slaapgelegenheid voor iedereen. Een landge noot, die vermoedelijk in Duitsland woont, bood daar op aan twee kinderen bij hem in de auto te nemen. Er werd tevens de afspraak gemaakt dat deze kinderen een deel van de reis in zijn auto zou den meemaken. Na de volgende ochtend te zijn vertrokken, raakten beide au to's elkaar echter kwijt in een dichte mist. Sindsdien heeft het Turkse echtpaar de kin deren niet meer teruggezien. Men weet niets van de land genoot af, behalve dat hij ver moedelijk in Zuid-Duitsland woont. BEIROET (Reuter/AP/AFP/UPI) - Het officiële Libanese leger is vanmorgen een groot offensief begonnen tegen opstandige milities in het islamitische westen van hoofdstad Beiroet. Voor geheel Beiroet is de staat van beleg afgekondigd. Waarnemers spreken van de groot ste golf van geweld sinds het uitbreken van de burger oorlog in 1975. De Franse, Amerikaanse, Britse en Italiaanse eenheden van de multi- internationale vredesmacht heb- zich geheel teruggetrokken uit vrees dat actief ingrijpen slechts tot meer geweld zou leiden. Volgens woordvoerder Attrissi van het Libanese leger nemen in to taal ruim 10.000 soldaten deel aan de acties in West-Beiroet. Co lonnes tanks en pantserwagens zijn via drie routes de groene lijn in het hart van de stad gepas seerd om temidden van hevige beschietingen, granaat- en raket- tenvuur te pogen de rust te her stellen. Op enkele punten aan het strand werden eenheden met helikopters aangevoerd. Vooral in de buurt van de Ameri kaanse en Britse ambassade is fel slag geleverd. In verschillen de islamitische buurten kwam het tot man tegen man gevechten tussen militieleden en soldaten van het Libanese leger. De leger leiding liet bekend maken dat ie dereen die een wapen draagt en niet tot het leger behoort onmid dellijk zal worden neergescho ten. Alle inwoners werd gesom meerd hun huizen niet te verla ten. Volgens waarnemers is de gehele stad één slagveld en is niet te bepalen wie op wie schiet. Het is vooral de Amal-beweging, de meest dominerende kracht in de Sjiitische moslim-gemeem- schap, die de degens kruist met het officiële leger, dat voorname lijk uit christenen bestaat. Lei ders van de Druzenmilities, die Laatste Nieuws TEHERAN (Reuter/AFP) - De ka pers van een Franse Boeing op het vliegveld van Teheran heb ben zich vanmiddag overgege ven, zo werd gemeld door het Iraanse nationale persbureau Ir- na, opgevangen in Bahrein. Drie van de vier kapers - een was aan boord gebleven - zeiden vol gens andere bron op een pers conferentie, zich te hebben over gegeven nadat zij de belofte van de Iraanse regering hadden ge kregen dat zij politiek asiel in Iran zullen krijgen". in de heuvels ten oosten van Bei roet al maandenlang strijd leve ren met leden van de christelijke falangisten, hebben hun leden opgeroepen zich aan de zijde van de Amalstrijders in Beiroet te voegen. Volgens de politie van Beiroet en verklaringen van de internatio nale vredesmacht zijn bij de ge vechten sinds zondag tenminste 54 personen om het leven geko men, onder wie twee Amerikaan se mariniers en vier Franse sol daten. De slachtoffers zouden vooral zijn gevallen aan de kant van het Libanese leger. De mos lim-milities zouden slechts ge ringe verliezen lijden. (zie ook pagina 9) 24 PAGINA'S Staatssecretaris mr. H.E. Koning: (foto ANP) 'Hogere aanslag bij belastingfraude' PAGINA 7 Moord gouverneur Santiago (Chili) Jamin komt onder nieuwe leiding Rijvers selecteert twee Groningers HILVERSUM (GPD) - Een dele gatie van het VARA-bestuur heeft vanochtend de redactie van de actualiteitenrubriek 'Achter het Nieuws' meegedeeld dat het programma met onmiddellijke ingang uit het zendschema ge schrapt is. De voorbereidingen voor de uitzending van vrijdag zijn gestaakt en de redactie is op non-actief gesteld. De VARA-leiding is van mening dat zij niet langer verantwoor ding voor de rubriek kan nemen, zo liet bestuurslid Jan de Troye de verzamelde redactie vanoch tend weten. Verder commentaar van bestuurs- en directiekant werd niet gegeven. Een redacteur van Achter het Nieuws verklaarde namens de redactie „verbijsterd te zijn, dat juist de VARA op deze manier omspringt met werknemers die alleen in het geweer komen te gen een gebrek aan inspraak". ZOETERWOUDE (GPD) - Bijna vier weken lang heeft de 41-jari ge Hagenaar D. het Heineken- concern getracht te chanteren voor een bedrag van 60 miljoen gulden. Begin deze week is de man gearresteerd. Hoewel de po litie aanneemt dat D. het enige brein achter de chantagepoging was, staat nog niet vast of er nog meer aanhoudingen volgen. Er zijn sterke aanwijzingen dat de afperser met het geld een rol in of met betrekking tot Suriname wilde spelen. De politie wil daar over geen mededelingen doen en laat ook de vraag of D. voor zich zelf sprak of namens een groepe ring voorlopig onbeantwoord. D. nam begin augustus contact op met Heineken en dreigde bier in blik te zullen vergiftigen, als hem geen 60 miljoen gulden zou wor den betaald. Om zijn dreigement kracht bij te zetten, stuurde hij het concern een blikje bier dat 'vergiftigd' bleek te zijn met een hartvertragend middel. De dosis was zo groot dat het bier, afhan kelijk van de hoeveelheid die men ervan zou drinken, dodelijk kon zijn. Later werd op aanwij zing van de chanteur in een su permarkt in Rotterdam een tweede blikje 'besmet' bier ge vonden. Niet bekend is hoe groot de dosis was die daarin zat. Qm de dader te kunnen ontmaske ren, hield Heineken hem met succes aan het lijntje. Het con cern deelde mee bereid te zijn 45 miljoen gulden te willen betalen. De man werd verteld dat het ech ter een groot probleem was het in contanten geëiste geld op kor te termijn bijeen te krijgen in Duitse marken, Engelse ponden en Amerikaanse dollars, zoals de afperser verlangde. Bij Heineken wilde men vanmor gen, 'in ieders belang', geen com mentaar geven. Ongeveer twintig politiemensen hielden zich - opererend vanuit Den Haag en Leiderdorp en bij gestaan door de Centrale Recher che Informatiedienst - met de af persingszaak bezig. Bij het ophelderen van de affaire nam de politie geen halve maat regelen. Zo zou onder meer een aantal telefoonlijnen zijn afge tapt. Daardoor zouden 'wat he- roinelijntjes' zijn opgerold. Omdat de afperser, voor zover be kend, hoofdzakelijk vanuit teler fooncellen contact had met Hei neken en duidelijk was gewor den dat hij in Den Haag moest zitten, zou in deze stad een groot aantal telefooncellen tijdelijk buiten werking zijn gebracht om zo de pakkans te vergroten. Blijkbaar heeft die truc met suc ces gewerkt, omdat de politie daardoor een veel minder groot aantal cellen in de gaten had te houden. De afperser kon in een telefooncel worden aangehou den. Ideologische bevlogen heid en een gevoel voor cultuurpolitieke waarden treden niet bepaald op de voorgrond in de maandag versche nen Medianota. Het werkstuk van minister Brinkman (WVC) vertoont de fletsheid van een politiek com promis waarbij de kool (CDA) en de geit (VVD) zoveel mogelijk zijn ge spaard. Anders gezegd: aan de ene kant zijn de verworvenheden van het be staande omroepbestel zoveel mo gelijk in stand gehouden, terwijl aan de andere kant de hekken rondom Hilversum zijn gesloopt om ruimte te bieden aan de commer cie. Hoewel de nota zeker enkele positie ve kanten heeft (bijvoorbeeld het voorgestelde commissariaat voor de media), geeft zij in het algemeen weinig aanleiding voor enthousias me. De strikte scheiding die minis ter Brinkman heeft aangebracht tussen de individuele abonnee-tv en het reguliere massa-bestel, be tekent dat er straks twee afzonder lijke omroepcircuits zullen ontstaan die elkaar op leven en dood gaan beconcurreren. Het bedrijfsleven, dat de abonnee-tv mag gaan exploiteren, heeft legio mogelijkheden om de kabel van een ambitieus programma-aanbod te voorzien en zal dat ook zeker niet nalaten. De omroepen zullen zich hierdoor gedwongen voelen een gelijkwaardig tegenwicht te bieden. Een dergelijke concurrentieslag kan een fatale verschraling van het pro gramma-aanbod tot gevolg heb ben, omdat beide omroepcircuits de hun toegestane zendtijd onge twijfeld met "makkelijke" publieks trekkers zullen optuigen, onder ver waarlozing van de cultuur. Minister Brinkman had er beter aan gedaan de exploitatie van de abon nee-tv in handen te geven van zo wel de NOS, de centrale vertegen woordiger van de omroepen, als de commerciële bedrijven. Bij een der gelijke structuur zouden beide van eikaars ervaringen kunnen profite ren, de aandacht voor culturele/ educatieve programma's zou niet bezwijken onder eenzijdige com merciële druk, en tegelijkertijd zou er ruimte worden geschapen voor de broodnodige vernieuwing van het kabelnet. Dat Brinkman zich hieraan niet heeft durven wagen, is symptomatisch voor het gemak waarmee hij "kno pen heeft doorgehakt". Dat komt ook tot uitdrukking in zijn voorstel om het programma-aanbod van de NOS voortaan te laten bepalen door de omroepen. De minister heeft hiermee ongetwij feld de omroepen tegemoet willen komen. Maar gevreesd moet wor den dat dit de tot op heden redelijk objectieve programmering van de NOS niet ten goede zal komen. Ie dere omroep zal straks iets van haar gading in de NOS-program- ma's willen terugvinden en het is niet denkbeeldig dat dit tot een heil loze richtingenstrijd zal leiden met magere resultaten. Ook uit dit voorstel blijkt dat de ver antwoordelijke bewindsman heeft gepoogd het iedereen naar de zin te maken zonder duidelijke keuzen te doen. Het resultaat is een Media nota waarin de variant van het niet bewegende reclamebeeld de zwakte van de voorstellen duidelijk symboliseert. We zuilen moeten wachten op het debat over de nota in de Tweede Kamer. Want daar zal pas echt blijken welke toekomst het omroepbestel tegemoet gaat. PvdA verliest 11 senaatszetels DEN HAAG (ANP) - Een verlies van elf zetels voor de PvdA en vijf zetels winst voor de VVD. Dat zijn de belangrijkste ver schuivingen na de vandaag ge houden verkiezingen voor de Eerste Kamer. In verband met een Grondwetswijziging moch ten de leden van provinciale staten van 11 provincies van daag een compleet nieuwe Se naat kiezen. De zetelverdeling is: 1981 1983 +/- CDA 28 26 -2 PvdA 28 17 -11 WD 12 17 +5 D'66 4 6 +2 PPR 1 I PSP 0 2 +2 CPN 1 2 +1 SGP 1 2 +1 RPF 0 1 +1 GPV 0 +1 Totaal 75 75 V ALS U NU EEN ABONNEMENT NEEMT! Ik neem een abonnement op het Leidsch Dagblad en ont vang 'm de eerste 14 dagen Daarna betaal ik: per maand 20.59 betaling Stuur de bon near het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden Zonder postzegel). In plaats van ons de bon te sluren kunt i bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1